Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archiv

  • Rubriky

Souboj šachových festivalů na náměstí v Rychnově ovládla česká „přípravka“

Jiří Bielavský, administrátor webu - 24.8.2017

Zprávy z festivalu zasílá jeho ředitel Jiří Daniel.

V Rychnově nad Kněžnou se dnes dopoledne uskutečnilo setkání českých a polských zástupců šachových oddílů. V jeho rámci se uskutečnil i zápas čtyř družstev, mezi nimiž byli nejlepší účastníci Rychnovského festivalu, hráči 50-65 let, kterému šachisté přiřkli název „přípravka“. Na druhém místě se umístili senioři (hráči nad 65 let), třetí skončili polští zástupci festivalu v Polanici Zdrój a čtvrtí veteráni (hráči 70-90 let).
V zápase českých veteránů a polských veteránů se na první šachovnici potkali devadesátiletý Polák Michal Ostzrowski a o dva měsíce starší Jaroslav Sládek z Jičína, který je i nejstarším účastníkem MČR seniorů v Rychnově. Jaký je jeho recept na dlouhověkost? „Shodil jsem 35 kg, řídím se čínským příslovím – bohatě snídej, o oběd se poděl s přítelem a večeři nech nepříteli“, říká Jaroslav Sládek.
Zápas byl také velkou propagací šachu. Hrál se v restauračních zahrádkách soukromých penzionů na rychnovském náměstí za pěkného slunného počasí a upoutal pozornost kolemjdoucích i turistů.
Setkání šachistů se uskutečnilo za podpory EU, ŠSČR a Královéhradeckého kraje v rámci česko-polského projektu INSPIR. Za rok se oba festivaly utkají v Polanici Zdrój.

————————————————-

V Rychnově nad Kněžnou pokračuje devítidenní Mezinárodní mistrovství ČR seniorů v šachu, kterého se účastní zatím 150 hráčů z České, Slovenské, Ruské a Polské republiky. První ukončenou soutěží je turnaj v rapid šachu, který vyhrál Petr Malinovský z Krnova před Rusem Chudinovskim a Slovákem Bakalárem. Účastníci mají za sebou 4 z 9 kol a velmi bohatý doprovodný program.

Ve čtvrtek 24. 8. se na rychnovském náměstí uskuteční nebývalá akce – utkání na 40 šachovnicích mezi souběžně probíhajícími šachovými festivaly v Polanici Zdrój a Rychnově! Hraje se od 9 do 11 hodin v zahrádkách soukromých penzionů, čtyři utkání na 2 x 10 minut + 5 sekund na tah.

————————————————-

Do Rychnova míří nejzkušenější šachisté

Do Rychnova nad Kněžnou míří na tradiční Rychnovský šachový festival seniorů přibližně 150 účastníků a spousta jejich doprovodů. Festival bude zahájen v Pelclově divadle v sobotu 19. 8. v 15:30 a potrvá až do neděle 27. 8.
Účastníci budou hrát prvních 6 dnů denně od 15 hodin a zachováte-li naprostý klid, můžete festival v divadle i bezplatně navštívit. Závěr festivalu od pátku do neděle se hraje vždy od 9 hodin dopoledne. Divácky atraktivní je vždy i turnaj zrychleným tempem 2×7 minut + 4 sekundy na tah , který je na programu v pondělí 21. srpna od 9 hodin. Teprve druhý rok se bude hrát soutěž 4členných družstev seniorů stejným zrychleným tempem v sobotu 26. srpna od 14 hodin, do kterého se mohou klubové týmy ještě přihlásit.
Zlatým hřebem pro diváky – šachisty bude mezinárodní utkání účastníků souběžně probíhajících šachových festivalů v Rychnově nad Kněžnou a v Polanici Zdrój. Hned čtyři utkání zrychleným tempem až na 40 šachovnicích se odehraje jako součást česko-polského projektu INSPIR v zahrádkách soukromých penzionů na náměstí v Rychnově ve čtvrtek 23. srpna od 9 do 11 hodin.
Mezi přihlášenými je mj. 12 šachistů ve věku 80-90 let, kteří mají od letošního roku svoji samostatnou kategorii. Nejstarším přihlášeným účastníkem je devadesátiletý JUDr. Jaroslav Sládek z Jičína. Zúčastní se také několik hráčů z Polska a Slovenska.
Pro účastníky je nachystána řada doprovodných akcí jako např. výlet na Stezku v oblacích v Jeseníkách nebo společenský večer s živou hudbou na chatě Vyhlídka u Vamberka. Více na stále aktualizovaných www.panda-rk.cz.
Akci finančně podporuje Královéhradecký kraj, Šachový svaz ČR, Město Rychnov n. K. a několik sponzorů, kteří věnovali věcné ceny.

Jiří Daniel, ředitel festivalu