• Archiv

• Rubriky

Zbyněk Ringel vítězem memoriálu Vladimíra Mikule

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 24.10.2017

Memoriál Vladimíra Mikuleho – 2017 – komentář k turnaji  Lomnice nad Popelkou 21.10.2017.

Tradiční lomnický turnaj, který se hrál dříve pod názvem „Memoriál Věry Menčíkové“, nyní nese jméno významného lomnického šachového organizátora a historika pana Vladimíra Mikuleho.

10 Hollmann Zdeněk 1956 TJ Spartak Rokytnice n.Jizerou 6 48 44 27,75

Letošního turnaje se zúčastnil rekordní počet hráčů, 60 šachistů z 21 oddílů, ze 4 krajů. Největší zastoupení měl překvapivě oddíl ŠK Sobotka,když sobotecký veterán přivezl ssebou dalších 10 (!) spoluhráčů. 9 hráčů bylo ze ŠK AD Jičín a 7 statečných zastupovalo domácí Lomnici nad Popelkou. Za zmínku stojí i pětičlenný šik z oddílu Zikuda Turnov. K největším favoritům patřili hráči s ratingem nad 2200 – Zbyněk Ringel  a Jarda Novotný.  Zpočátku také jičínský Jarda Novotný potvrzoval svojí suverenitu a brzy se  usadil  na čele turnaje. Z dalších favoritů se trochu zdržel Zbyněk Ringel, který nečekaně jenom remizoval s jičínským Milanem Křížem. V partii s černými figurami mohl hrát dokonce Milan věžovou koncovku s pěšcem více a velkými šancemi na výhru, triviální chybou však pěšce ztratil a pak již byla partie remízová. Další z favoritů – Josef „Katenáčo“ Novotný z Pandy Rychnov rozehrál turnaj také velmi dobře, ale pak ho porazil nebezpečný Tomáš Láska z domácího oddílu. Sympatický Pepa se tím trochu propadl  mimo stupně vítězů. Konečné vítězství si zajistil nakonec Zbyněk Ringel, když kromě zmíněné remízy ještě jednou remizoval, ale porazil největšího konkurenta Jardu Novotného. Ten v boji o druhé místo prohrál také se svým jmenovcem z Rychnova, který kromě jedné prohrané partie ještě remizoval s veteránem Zdeňkem Jouklem. Ten v tomto turnaji zastupoval Rokytnici nad Jizerou. Bohužel los tomu chtěl, že se spolu v turnaji nepotkali první dva vítězové. Pro třetí místo Jardy Novotného hovořil nejlepší Buchholz při rovnosti bodů s dobře hrajícím  Jirkou Kadeřábkem z Bakova a již zmíněným Zdeňkem Jouklem, který obsadil 5. místo. Další hráči již měli 6 bodů a méně a zhruba se seřadili podle své síly. To, že se mezi nejlepší může dostat hráč se slabším Elem, i ze zadních pozic v podobném turnaji, potvrdil lomnický Milan Dlouhý, jehož zisk 6 bodů je pozoruhodný, stačil však jen na 11. místo. Nejlepším domácím borcem byl dle očekávání Václav Volman ml., který obsadil také se 6 body 8. místo. Spokojeni se svým výsledkem byli asi i další 6 bodoví hráči, kteří se umístili na 6. Až 10. místě, a sice Petr Janouš z Liberce, Antonín Žváček ze Kbel, jičínský Petr Buchar a další veterán – Zdeněk Hollman z Rokytnice nad Jizerou. Dalších 8 hráčů skončilo na 5,5 bodech.  Hezky tady soutěžili starší hráči (Jan Šlechta z Liberce, Jindra Vochozka a Petr Přibík –oba ze Slavie Hradec Králové a s nimi jičínský Jan Kohout. Mládež na této bodové úrovni zastupovali Petr Pipek ze Sobotky, Kamil Šafařík z Hořic a mladičký Filip Dolenský z Libštátu). Nejlepší pomocné hodnocení  z těchto uvedených měli Šlechta a Pipek, který se tak stal také nejúspěšnějším hráčem Sobotky. Jak hodnocení ELO neodpovídá situaci v konečné tabulce, dokazuje výsledek J. Kohouta. Prohra v posledním kole (s Jouklem)  znamenala propad jičínského hráče v turnaji, protože v případě výhry by skončil na 5. místě, což by znamenalo úspěch. Podobně se ale asi cítil další jičínský hráč Milan Kříž, který měl fantastický vstup do turnaje, po senzační remíze s pozdějším vítězem měl další pěkné partie a zajímavé výhry  a 4 body po 6 kolech. Slabší závěr znamenal ústup z první desítky až na 20. pozici. Velmi dobře hrála mladá naděje z Hořic – Lukáš Rybáček, ale pětibodový zisk byl cenný i u veteránů – Luďka Švece z Deska Liberec a domácího Zdeňka Mikuleho. Další hráči v pořadí střídali skvělé okamžiky se slabšími, když třeba náchodský Patrik Vágner jednoznačně rozmetal černými  figurami J. Kohouta z Jičína, aby stejně jednoznačně prohrál s dalším jičínským hráčem, mladým Honzíkem Rýdlem. Nejlepší hráč SKP Valdice (ale bohužel také jediný) – Jirka Kůtek se blýsknul nečekanou výhrou nad zkušeným veteránem, Evženem Blaháčkem z Lokomotivy Liberec, který tím skončil až na 30. místě v konečném pořadí. Velmi pěkným výkonem a nakonec 4 bodovým ziskem  překvapil nejmladší jičínský hráč, Vojta Lechovský (37.místo). V exhibiční partii hezky porazil černými rokytnického matadora, známého Honzíka Hanuše, ale předstihl i soboteckého zkušeného trenéra Luboše Martínka. Honzík Hykš zaujal pěknou výhrou nad nejstarším účastníkem turnaje – Doktorem Sládkem (oba z Jičína) a získal také 4 body. Z mladých svěřenců Lubomíra Martínka ze Sobotky, kteří  přijeli především sbírat zkušenosti z podobných silných turnajů, si nejlépe vedl na 44. Místě Oliver Ernsten se ziskem 4 bodů, ostatní se seřadili na 49. až 55. místě s 3,5 až 3 body. Poslední dvě místa v turnaji obsadili svěřenci  Oty Zákouckého ze Semil – jediná dívka v turnaji Kamila Medková a Martin Nejedlo.

Zvláštní poděkování patří organizátorům turnaje Václavům Volmanům (mladší + starší) a Václavu Vytlačilovi za hladký a bezproblémový průběh turnaje.

Postřehy zaznamenal:  Jan Kohout, Jičín