Královéhradecký krajský šachový svaz

• Archiv

• Rubriky

• RSS RSS

Mistrovství Čech v Harrachově má za sebou 7 kol + krátký rozhovor s Lubošem Roškem, Davidem Gloserem a Michalem Stejskalem

Tomáš Ulman, sekretář KHŠS - 27.10.2017

Dnes se odehrálo již sedmé kolo mistrovství Čech, které v těchto dnech probíhá v Harrachově. Ve všech mistrovských kategoriích se účastní početná skupina hráčů z našeho kraje.

V kategorii HD 16 nás reprezentují David Gloser z ŠK Lípa, Jan Lajbl z ŠK AD Jičín a Petr Fojt z ŠK AD Jičín. Nejlépe se vede Davidu Gloserovi, který po šestém kole byl na průběžném druhém místě s 5 body za Martinem Buločkinem. David pouze dvakrát remizoval, a to ve čtvrtém kole s 1. nasazeným Jakubem Petrem a v pátém kole se 3. nasazeným Jakubem Stinkem. První dva hráči průběžného pořadí si v sedmém kole zahráli proti sobě také na šachovnici a tím pádem hráli o průběžné vedení v turnaji. Oba hráli opatrně a nechtěli udělat chybu. To se oběma hráčům povedlo, a proto se rozešli smírně. I přes tuto remízu si oba hráči udrželi stejné postavení v průběžném žebříčku jako před partií.

Petr Fojt a Jan Lajbl v dosavadním průběhu turnaje získali shodně po čtyřech bodech. Díky pomocnému hodnocení je na tom trochu lépe Petr Fojt, který je po sedmém kole na 24. místě. Jan Lajbl je na 27. místě.  Oba své zápasy v sedmém kole zvládli a odnesli si další cenný bod do sbírky.

Rozhovor s Davidem Gloserem

Ahoj Davide, dnes jsi hrál s Martinem Buločkinem na první šachovnici a hráli jste o průběžné vedení v turnaji. Jak partie dopadla?

Skončila remízou.

Co bylo klíčové v této partii? Proč skončila remízou?

Asi ani jeden z nás nechtěl moc riskovat, nejspíše.

Tudíž jste si díky remíze udrželi své původní postavení v tabulce.

Ano.

Po šestém kole jsi byl na druhém místě s 5 body, kdy jsi remizoval akorát s prvním nasazeným Jakubem Petrem a třetím nasazeným Jakubem Stinkou. Jak bys zhodnotil ty partie s nimi?

Například s Jakubem Stinkou jsme měli remízovou koncovku, ale mohl jsem ji tahat a zkoušet na výhru, ale bylo to v podstatě remízové. Podobné to bylo i s Jakubem Petrem.

Jaká partie byla v dosavadním průběhu turnaje pro tebe nejtěžší?

Partie s Pavlem Šmídem.

Proč?

Zahrál jsem zahájení a pak se mi to moc nepovedlo. Najednou jsem stál špatně. Opět jsem někde získal převahu a zase jsem to zkazil. Bylo to jako přesýpací hodiny.

Tady v Harrachově působí i krajský trenér Luboš Roško, využíváš jeho pomoci?

Ne. Já se tady připravuji přes počítač s Evženem Gonsiorem.

V čem ti nejvíce pomáhá?

Pomáhá mi v zahájení, dává mi přípravu na různé léčky a překvapení na soupeře.

Děkuji a přeji ti hodně štěstí do závěrečných dvou kol.

Děkuji.

V kategorii HD 14 nás zastupují Filip Rokoš (Ortex HK), Tobiáš Zdechovský (ŠK Lípa), Jáchym Štěpán Janouch (ŠK AD Jičín), Lukáš Drašnar (Nové Město nad Metují), Viktor Pražák (ŠK Lípa) a Jáchym Kulhánek (Jiskra Hořice). Nejlépe se vede Filipovi Roškovi, který byl po šestém kole na průběžném druhém místě s 5 body, kdy prohrál pouze ve druhém kole Tomášem Hrbkem. V sedmém kole se utkal s dosavadním vedoucím hráčem turnaje Rudolfem Junem. I tito dva hráči hráli o osamostatnění na čele žebříčku, podobně jako David Gloser s Martinem Buločkinem. I v tomto případě skončila partie smírně a oba hráči si odnesli půl bodu do své sbírky. Rudolf Jun díky tomu nadále vede turnaj se ziskem 6 bodů. Filip Rokoš je díky dobrému pomocnému hodnocení s pěti a půl body stále na druhém místě.

Druhý z našich hráčů je Jáchym Štěpán Janouch, který je po sedmém kole na 12. místě se ziskem čtyř a půl bodu. Jáchym nejvíce ztratil ve čtvrtém kole, kdy prohrál s šestým nasazeným Petrem Machem. Jeden a půl bodu si připsal díky remízám z třetího, pátého a sedmého kola. Zbylé partie Jáchym vyhrál.

Se ziskem 4 bodů se na průběžném 22. místě nachází Tobiáš Zdechovský. Na záda mu ovšem dýchá se stejným bodovým ziskem Jáchym Kulhánek, který je na 25. místě. Lukáš Drašnar, který je v průběžném pořadí 33., získal v dosavadním průběhu turnaje 3,5 bodu stejně jako 42. Viktor Pražák.

Rozhovor s Lubošem Roškem, trenérem krajského svazu (rozhovor pořízen před skončením sedmého kola)

Ahoj Luboši, tady v Harrachově působíš také jako hlavní trenér krajského svazu. Jak bys zhodnotil dosavadní působení našich hráčů?

Se všema hráčema hrajeme s jasným cílem, to je postup na mistrovství republiky. To je jasný cíl. Na jednotlivá kola se připravujeme tak, abychom rozehráli pozice, se kterými mají kluci trochu zkušenost, aby ta pozice jim seděla, aby znali ty další plány. Nemáme to postavený na žádných léčkách nebo nějakém překvapení pro soupeře, spíš na solidní pozici kde znaj další plány. Našim cílem je neprohrát, zkoušet na výhru. To je jasný cíl, nic moc riskantního tam v tom nemáme. Zatím kluci si vedou dobře, co se týče šancí na postup, tak maj zatím všichni šanci na postup. Uvidíme poslední 3 kola, jak budou hrát.

Filip Rokoš a David Gloser bojují ve svých kategoriích o první místo. Očekával jsi takovýto vývoj turnaje?

Očekával.  Očekával. Jednoznačně oba dva, jak Filip i David, mají natrénováno a vím o nich z krajských soustředění. A vím, že tady na mistrovství Čech, co znám i jejich soupeře, tak že mají jasné medailové ambice, nejenom na postup. Přeju jim to a myslím, že to mají velice blízko.

Takže se dá nazvat turnaj prozatím vydařený podle výsledků?

Extrémně vydařený. 80% příprav nám vychází a kluci díky tomu mají v průměru o 1-2 body více, než by se podle ratingů očekávalo.

Našim hráčům pomáháš s přípravou na zápasy. Kolik hráčů využívá tvé pomoci?

Náročná otázka. V základu mám 4 za kraj a potom mám ještě kluky z dlouhodobých individuálních tréninků. To jsou Ondra Winter a Tobiáš Zdechovský.

Jak bys zhodnotil organizaci turnaje? Pořadatelé, problémy, ubytování, strava …

Organizace je perfektní, co se týče šachu – perfektní, analýz – perfektní. Je tady skvělej bazén, dobrá posilovna, prostředí perfektní. Ubytování … na úrovni ceny, kterou si tady platíme. Takže za tu cenu dobrý. Co bych vylepšil, tak bych tedy dával do snídaní více zeleniny. A pití bych tady tedy dal, aspoň třeba vody a čaje, k dispozici na těch jednotlivých chodech.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v závěrečných bojích.

Děkuji a snad to vyjde.

V kategorii HD 12 startuje z našeho kraje celkem 9 hráčů. Michal Stejskal (Jiskra Hořice), Ondra Winter (ŠK Lípa), Miloš Bednář (ŠŠPM Lipky), Matěj Komora (ŠŠPM Lipky), Anna Voříšková (Ortex HK), Matěj Levitner (Ortex HK), Lukáš Zelba (Ortex HK), Jan Dedek (ŠŠPM Lipky) a Lada Zelbová (Ortex HK). Po sedmém kole jsou na tom z našeho kraje nejlépe Míša Stejskal a Ondra Winter. Oba získali prozatím 5 bodů. Míša Stejskal je díky lepšímu pomocnému hodnocení na průběžném 5. místě a Ondra na 8. místě. Michal ve své cestě turnajem utrpěl pouze jednu prohru, a to ve čtvrtém kole od čtvrtého nasazeného Jáchyma Šmolíka. Dvě remízy si připsal v pátém kole a v dnešním sedmém kole. Během své cesty turnajem Míša narazil hned v prvním kole na naši Annu Voříškovou, kterou porazil, a ve třetím kole se utkal s Ondrou Winterem, kterého také porazil. Ondra poté utržil ještě jednu prohru v pátém kole s Janem Peckou.

Další čtyři zástupci našeho kraje se seřadili na 36. – 39. místě. Všichni získali shodně 3,5 bodu, a tudíž rozhoduje pomocné hodnocení. Jedná se o Matěje Komoru, Matěje Levitnera, Annu Voříškovou a Miloše Bednáře. Se stejným bodovým ziskem, ale horším pomocným hodnocením než tyto čtyři, se na 43. místě nachází Lukáš Zelba. Lada Zelbová drží se ziskem 3 bodů prozatímní 58. místo a Honza Dedek je na 64. místě se ziskem 2,5 bodu.

Naše dívky, Anna Voříšková a Lada Zelbová, jsou také hodnocené v dívčí kategorii, ve které díky svému výsledku zaujímá Anna 5. místo se ztrátou 1,5 bodu na vedoucí Violu Ruby Pejřimovskou. Lada je se ztrátou 2 bodů na 13. místě.

Rozhovor s Michalem Stejskalem

Ahoj Míšo. V dnešní partii s Václavem Fiňkem jsi remizoval. Jak byla dnešní partie náročná?

Partie byla náročná v zahájení, kdy soupeř hrál proti mně Skandinávskou.

V průběhu turnaje jsi utrpěl pouze porážku ve čtvrtém kole od Jáchyma Šmolíka. Jak bys zhodnotil partii s ním?

Hrál jsem ji špatně. Jsem tam zahrál chybu a ztratil jsem figuru.

V průběhu turnaje jsi také narazil na dva hráče z našeho kraje, a to Annu Voříškovou a Ondru Wintera.  Oba zápasy jsi vyhrál. Jistě se s nimi znáš i z jiných turnajů. Hrálo se ti díky tomu, že je znáš, s nimi lépe nebo hůře?

Spíše lépe. Jelikož je znám a vím, co hrají.

Tady v Harrachově působí i krajský trenér Luboš Roško. Využíváš jeho pomoci při přípravě na další zápasy?

Ne. Já tady mám svého trenéra, Jakuba Šafaříka.

V čem ti nejvíce pomáhá, jak se připravujete?

Zaměřujeme se na zahájení, co hrají soupeři.

Po šestém kole jsi byl na šestém místě, což bylo v tvé kategorii nejlepší umístění z našeho kraje. Nyní jsi na pátém místě. Máš nějaký cíl, jakého bys chtěl dosáhnout?

Nečekal jsem, že budu hrát takto vysoko. Rád bych skončil do 8. místa a postoupil na mistrovství ČR.

Děkuji ti za rozhovor a přeji hodně štěstí do závěrečných dvou kol.