Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

Olympiáda dětí a mládeže 2018

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 9.11.2017

Již 16. ročník olympiády dětí a mládeže proběhne na přelomu ledna a února (28.1.2018 – 2.2.2018) v pardubickém kraji. Olympiáda se koná v létě, kde jsou zastoupeny letní sporty a v zimě, kdy jsou na programu sporty zimní.

Šachy budou zastoupeny potřetí z posledních čtyř ročníků na zimní olympiádě. Olympiády dětí a mládeže se účastní sportovci do 16 let. Tato velkolepá akce je projektem Českého olympijského výboru a zúčastní se jí 1800 sportovců, trenérů a vedoucích výprav.
Šachy budou na ODM popáté (dvakrát to bylo v létě). Náš kraj se může chlubit tím, že výprava v Ústí nad Labem v roce 2007 vybojovala zlaté medaile. (Eliška Johnová, Michal Šrejber, Jiřina Prokopová a Tomáš Kraus). Stejně úspěšný byl náš kraj i v moravskoslezském kraji v roce 2012 (Jan Macháň, Lenka Rojíková, Vojtěch Wágner a Anna Vítová).
Letos se budou hrát čtyři turnaje – 3 chlapecké a 1 dívčí a do soutěže družstev se budou počítat body za umístění na (12, 9, 7, 5, 4, 3, 2 a 1 bod pro každého dalšího). Pro výběr účastníků je rozhodující bydliště.

Reprezentovat nás budou Martin Buločkin v nejstarší kategorii chlapců, Filip Rokoš v prostřední a Ondřej Winter v nejmladší, v kategorii děvčat Anna Voříšková.

Trenérem krajské výpravy bude Luboš Roško.

Hrát se bude tempem 45 minut + 30 sec/hráč, švýcarským systémem na 7 kol.

Hry zimní olympiády dětí a mládeže jsou vrcholnou českou soutěží krajských reprezentací žákovské kategorie. Svým charakterem navozují atmosféru opravdových olympijských her.

Mladí účastníci si prožijí slavnostní zahájení na ZS v Pardubicích.

Stránka olympiády http://odm2018.cz/

Dějištěm šachové části bude Evropského školícího centra v Litomyšli. Všechny partie budou přenášeny online. Ambasadorem šachové části bude reprezentant Vlastimil Babula. Organizačně má na starosti šachovou část David Schaffer z Poličky.