Jiří Bielavský, administrátor webu - 31.1.2018

Zprávy z Litomyšle posílá Luboš Roško

ONDRA WINTER VYBOJOVAL BRONZOVOU MEDAILI NA OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE 2018!!!

Ondřej Winter na bronzovém stupni podia vítězů nejmladších žáků

Opravdu dramatické finále si zažil Ondra Winter, který musel v posledním kolem porazit Šimůnka Jakuba Šimona 1513. Zahájení se mu velice povedlo, pak ve střední hře vypustil výhodu a dostal se do remízové koncovky. Remíza k zisku medaile nestačila a tak Ondra bojoval dál. Zkoušel soupeře zleva, zprava až se pak rozhodl vyměnit věže a nakonec soupeře vytempoval v pěšcové koncovce. Opravdu bojovná partie a zasloužená výhra! Z Ondry mám velkou radost. Bohužel se mu na podzim tak tak na pomocné hodnocení nepodařil postup z Mistrovství Čech na Mistrovství Republiky, ale ukazuje všem, že do špičky republiky patří. Sám Ondru trénuji na individuálních trénincích už asi půl roku a garantuji, že o Ondrovi ještě všichni uslyšíme.
Martin Buločkin, kterého také trénuji individuálně přes 3 roky se bohužel celý turnaj nedokázal chytit. Vyhrál hezky na závěr s Petrem Špreňarem (2106), ale skončil až na 9. místě. Dostával se po zahájení do těžkých pozic a jeho soupeřům vycházela jedna příprava za druhou. Martin bude muset do Mistrovsví republiky do 16 let ještě zamakat na zahájeních. Toto měl jako přípravu a zjistil, že to nebude mít vůbec jednoduché na výhru MČR!
Filip Rokoš vyhrál také až v posledním kole. Narážel na přípravy soupeřů a spoustu nadějných pozic neproměnil. Pak už bylo těžké se chytit, ale naštěstí v posledním kole všem ukázal, že na to má a vyhrál. Celkově 14. místo a 2 body.
Anička Voříšková bojovala, jak mohla. 9. místo a 3 body je určitě velký úspěch. Vždyť hrála se soupeřkami do 16 let. A to je určitě velký skok, když je Anička ročník 2006. Zahájení byl určitě největší kámen úrazu. Střední hru a koncovku už hrála dobře.
Celkově hodnotím Olympiádu jako vydařenou! Mám radost z medaile od Ondry .
Luboš Roško

Soutěž družstev vyhrál Středočeský kraj před Moravskoslezským a Pardubickým krajem. Náš kraj skončil na 9. místě. Bielavský
——————————————————————-

ONDRA WINTER NA OLYMPIÁDĚ PRŮBĚŽNĚ NA 3. MÍSTĚ!

Olympiáda mládeže se nám posunula do fáze cílové rovinky a čeká nás už jen jedno finálové kolo zítra ve čtvrtek v 9.30. Dopoledne hezky vyhrál Ondra Winter, který se tak dostal na 1. šachovnici a zahrál si dosud s prvním a neporaženým pardubickým Karlem Brožkou. Partii bohužel po velkém boji prohrál v koncovce. Přesto i po této prohře je průběžně 3. a ve čtvrtek mu bude stačit možná remíza na medaili. Při výhře má medaili na 100%.

Dopoledne vyhrála také Anička a zahrála si na 2. stole s první nasazenou Karin Němcovou. Karin zkušeně pozici zesilovala a Anička se trochu bála protihry. Poté získala Karin rozhodující útok. Partie bude pro Aničku určitě zdrojem zkušeností do budoucna.

Martin Buločkin se celý turnaj nemůže chytnout. Dopolední kolo tak tak zachránil remízu a odpolední prohrál. Soupeři se na Martina dobře připravují se svými trenéry a Martin nestíhá krok s nimi. Ze zahájení má špatné pozice a to se táhne napříč střední hrou a koncovkou. Bohužel je dnešní doba na zahájení náročná. Každý má počítač, každý vidí Martinovy partie, každý už Martina zná a Martina čeká velký úkol repertoár do MČR v Koutech do března zlepšit.

Filip bojuje, ale zatím místo výher sbírá jen zkušenosti. Některý turnaj vyjde a některý nevyjde. Je důležité se z neúspěchu poučit a trénovat dál. Filip má Olympiádu jako přípravu na MČR v Koutech a bude muset do března ještě potrénovat. Soupeři mu nedají nic zadarmo.

Celkově je akce pro děti moc pěkná. Všude po Litomyšli jsou vidět jednotlivé týmy, které mají stejné bundy. Trenéři makají na přípravách a pilují varianty. Sám mohu potvrdit, že důležitější než příprava je ale energie při partii a jakýsi selský rozum. Je potřeba soupeřům odbočovat z příprav a hrou se bavit. My chodíme každý den na procházky po Litomyšli, hrajeme soutěže z matematiky, dějepisu nebo zeměpisu. Teď v samotném finále se ještě pokusíme urvat co půjde .
Luboš Roško

ŠACHISTÉ Z KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE V TELEVIZI!!!
Dneska jsme měli 3. a 4. kolo šachové olympiády v Litomyšli. Specialitou dnešního dvojkola bylo, že se na nás zaměřila česká televize. Na následujícím odkazu si můžete pustit reportáž.
Nejblíže medaili má Ondra Winter, který vyhrál obě kola a má v dnešním dni 2/2! Obě výhry byly s přehledem a má tedy velkou šanci na medaili se skoré 2,5/4.
Anička má krásných 50% tedy 2/4 a tedy moc pěkný výsledek na v podstatě MČR do 16 let.
Martin má taky 50% a 2/4, což je pěkný výsledek. Martin určitě ještě ukáže, že má větší ambice než 50%. Nasazený je č.3.
Filip měl dnes trochu smůlu. V komplikovaných pozicích, ve kterých bylo těžké se orientovat, měli soupeři trochu štěstí a Filip tedy zůstává na 1 ze 4 a určitě náskok který dal soupeřům dožene.

Čekají nás 3 kola do konce. Budeme hrát ve středu 5. kolo od 9h a 6. kolo od 14h a ve čtvrtek poslední 7. kolo od 9h. Blížíme se do finále, medaili se pokusíme uhrát, ještě jsou šance.
Luboš Roško

——————————————————————–

OLYMPIÁDA DĚTÍ A MLÁDEŽE 2018 – ŠACHOVÁ VÝPRAVA
Ve dnech 28.1. – 2.2.2018 probíhá Olympiáda dětí a mládeže a talenti z našeho kraje bojují o medaile! Ke klasickým olympijským disciplínám jako jsou akrobatické lyžování, lední hokej, rychlobruslení a další… přibyly i šachy. Beru to jako velkou příležitost pro naše talenty, kteří se mohou mediálně ukázat například v české televizi a reprezentovat náš kraj. Bojují ve 4 kategoriích v sedmikolovém turnaji. Rozhodují výsledky jednotlivců, kteří za umístění dostávají body a v konečném součtu bodů mezi sebou bojují jednotlivé kraje. Reprezentanti:
Starší žáci narození 2002 a mladší: Martin Buločkin
Mladší žáci narození 2004 a mladší: Filip Rokoš
Nejmladší žáci zarození 2007 a mladší: Ondra Winter
Dívky narození 2002 a mladší: Anička Voříšková

Trenérem naší krajské výpravy jsem já – Luboš Roško, DRŽTE NÁM PALCE  !!!