Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archiv

  • Rubriky

KS – západ – závěrečné hodnocení Jendy Kohouta

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 10.6.2018

Krajská soutěž – skupina západ  KHŠS, sezona 2017/2018   

Tato soutěž byla  dramatická a napínavá  až do posledního kola.  Zajímavé je hodnocení  po jednotlivých třetinách,  jak boje časově probíhaly.

 1. třetina  byla ve znamení nečekaně suverénního vstupu do soutěže Jiskry Nový Bydžov, která měla 100% zisk. Ostatní družstva ztrácela.  2. třetina (4.-7.kolo):  Tady již byl patrný nástup favoritů- Lomnice, Jičín C a Lípa C. Tato družstva získala v této části soutěže 12 bodů (Lípa  a Jičín  pokračovaly  ve vítězném tažení  i v 8. kole). Na čele se usadila Lomnice, ale v 8.kole byla dostižena Jičínem a Lípou. V poslední třetině soutěže na sebe upozornila další družstva, kterým se do té doby moc nedařilo.  Vrchlabí B, které vyšlo ve druhé třetině úplně naprázdno, mělo drtivý finiš a v 8.-11. kole  nasbíralo 12 (!) bodů,  výborně se rozehrál hradecký ORTEX, s 9 body z posledních 3 kol, a v tomto období se výrazně zlepšila také Jiskra Hořice B se 7 body.  Nulový zisk v posledních 3 kolech měly Valdice, Nová Paka a překvapivě i Lípa C.

O vítězi celé soutěže tak  rozhodla největší výkonnostní  vyrovnanost v celém  průběhu a to dokázal  Šachový klub Tj Lomnice n. Popelkou A , která  na 1. místě  získala 25 bodů s bilancí  8 výher, 1 remíza a 2 prohry.  Vzhledem k jen 11 účastníkům v KP mohli lomničtí hrát již v této sezoně „na divokou kartu“ vyšší soutěž, ale omluvili se z důvodu slabé výkonnosti a nedostatku  lidí. Vítězstvím v KS tuto teorii tak trochu vyvrátili.  Z 15 hráčů na soupisce získali Václav Volman ml. na 1.desce a Tomáš Láska na 4.desce po 7 bodech z 11 partií, zkušený Milan Bláha na 2. šachovnici  měl také 7 bodů, ovšem jen z 9 partií. Většina hráčů soupisky ale prokázala více než 50 % úspěšnost.

Na 2. místě skončil  Šachklub AD Jičín C. Zisk 23 bodů je více než uspokojivý,  na kontě klubu bylo také 7  výher a 2 remízy, ale také 2 prohry.  Jičínský šach překonal krizi posledních let a družstva dosahují slušných výsledků, ale právě toto jičínské C družstvo dosáhlo ve své soutěži nejlepšího umístění ze všech jičínských klubů.  Důležité je, že se stále více prosazují mladí nadějní šachisté , což je dobrá perspektiva do budoucnosti.  Jmenovitě Jáchym Janouch převážně na 6. desce  získal 6 bodů ze 7 partií a Jan Lajbl – 3 body ze 4 partií. Největší úspěšnost měl ale zkušený Petr Buchar , hrající většinou na 1.-2.  desce  se ziskem 8 bodů z 10 partií a výborně hrál také 81 letý Tomáš Flora na 5.-6.šachovnici , který získal 4 body z 5 partií bez porážky !

3. místo  obsadil nakonec dost překvapivě Spartak Vrchlabí B, především díky již zmíněnému výkonu na konci  soutěže.  Krizi způsobila družstvu nešťastná prohra s oslabeným Jičínem, vrchlabští pak ale   prokázali obrovskou morální  sílu a výsledkem bylo zasloužené umístění „na bedně“, kam se vrchlabští borci probojovali z průběžné 8. pozice.  Bilancí družstva byl zisk 22 bodů  za 7 vítězství a 1 remízu.  Největší  úspěšnost  jednotlivců zajistili zkušení oddíloví matadoři.  Luboš Tejkal, hrající většinou na 2. šachovnici  měl 7,5 bodu z 11 partií, Dan Kučera střídal 3.až 4.desku měl 6 bodů z 10 partií a nestárnoucí Ladislav Kovář , který se pohyboval na 5.-7. šachovnici , měl 5,5 bodů z 10 partií.

Velmi dobrý závěr soutěže pomohl  jedinému zástupci  našeho krajského města ORTEXu  Hradec  Králové k posunu  ze středu tabulky na solidní čtvrtou příčku.  Zisk 20 bodů byl za 6 výher a 2 remízy.  Problém družstva byl v tom, že po poměrně dobrém začátku soutěže přišel  nečekaný útlum  a za výsledky mezi  4. až 8. kolem  přibyly hradeckým na konto jen 3 body.  Až zlepšený závěr  vylepšil konečnou bilanci.  Bodově v jednotlivých utkáních se nejvíce dařilo zkušenému Jiřímu Bielavskému , hrajícímu na první až třetí desce. Jiří  získal 6 bodů z 9 partií, ale to měl už 5 ze  6 možných. Pak se mu  bohužel  přestalo dařit. Velký talent prokazuje mladý Tomáš Sucharda. Ten hrál také vysoko a na druhé až čtvrté šachovnici získal 6,5 bodu z 10 partií. Také nestárnoucí  Jiří Langr odvedl pěkný výkon za 5,5 bodu z 8 partií, zajímavostí ale je, že se mu podařilo vyhrát  posledních 5 partií v zápasech, kde nastoupil.

Zklamání asi vládne v Lípě z konečného umístění  C družstva v této soutěži.  Družstvo se po překvapivé porážce v prvním kole rozehrálo k výborným výkonům  a  drželo bezpečně druhou až třetí pozici. Poslední  kolo, kdy ale družstvo bodovalo, bylo v 8. kole a dostalo se tím  na první až třetí místo spolu s Lomnicí a Jičínem.  Nakonec však  ŠK Lípa C  obsadila 5.místo  se ziskem 19 bodů, tj. za 6 výher a jednu remízu.  Lípě ale přece jen nějaká radost zůstala, protože v jejím středu hrál Václav Portych , který se svým výkonem  10 bodů z 11 partií, bez prohry,   dosáhl nejlepšího výsledku jednotlivce v této soutěži , srovnatelný jen se stejným výsledkem Milana Borůvky z Jaroměře v KS-východ.  Václav hrál na 6 až 8. šachovnici. Také další úspěšné zisky jednotlivců zajišťovali  senioři v tomto družstvu.  Stále se lepšící Vasilis Tsapanidis  měl z 11 partií zisk 7 bodů na třetí až páté šachovnici a na druhé až čtvrté hrál dobře Luboš Splítek se ziskem 5,5 bodů z 10 partií. Bohužel dalším hráčům Lípy se již tak nedařilo, proto nebyl  celkový  bodový zisk družstva  lepší.

Jiskra Hořice B  skončila  na 6. místě. Bilance je ovšem velmi zajímavá 4 výhry a 5 remíz (!)  znamenalo celkem 17 bodů.  Zajímavé je, že kdyby místo těch remíz byly byť nejtěsnější výhry, rezerva Jiskry by vyhrála celou soutěž.  Vzhledem k realitě ale byla asi v Hořicích nakonec se šestým místem  spokojenost, vždyť do první poloviny tabulky se kolektiv probojoval až výhrami v posledních dvou kolech.  V Hořicích se již tradičně pracuje s mládeží a jména Stejskal, Rybáček a Kulhánek  se budou určitě objevovat na stále vyšších postech různých turnajů.  K bodovým ziskům  přispěli také zkušení hráči. Honza Rusnák hrál na první až třetí šachovnici a získal tam 5,5 bodu z 8 partií. Na druhé  až páté šachovnici odvedl velmi dobrý výkon Tomáš Málek (známý jako letitý lídr Lužan), se ziskem  5 bodů z 10 partií, podobně vyrovnaný výkon předvedl Ota Dousek na  4. až 6. desce  se ziskem 4,5 bodu z 8 partií. (Ota za družstva již asi 3 roky neprohrál, bohužel si tuto bilanci pokazil letos v 10. kole.  Ze zmíněných mladých nadějí  hráli dobře na šesté až sedmé šachovnici  Lukáš Rybáček 5/10 a Jáchym Kulhánek 5,5/9.   5,5 bodů získal také Lukáš Kapras na 8.šachovnici, ovšem jen ze 7 partií.  Z druhé poloviny tabulky byl nejzajímavější souboj  týmů na sedmém až devátém místě.  Tři družstva tady získala po 16 bodech, to znamená 5 výher a jedna remíza.  O pořadí tedy rozhodlo jen skóre, ale v případě minitabulky by bylo pořadí stejné.  Nejlépe z této trojice nakonec  vyšel  a 7. místo  obsadil:

TJ Dvůr Králové B  Výsledek je celkem průměrný  a  tým v žádném zápase nějak nepřekvapil. Důležité byly ale výhry se slabšími družstvy (na posledních třech místech)  a také vítězství ve  vzájemných zápasech s družstvy se stejným bodovým ziskem. Z jednotlivých hráčů se nejvíce dařilo seniorům:  Karel Soural, který hrál většinou na 1.desce, získa 6,5 z 11 zápasů, . Vzhledem k velkým zdravotním potížím lze považovat i výsledek Františka Fuchse na 4.až 5. desce  jako skvělý. František bojoval a získal 5,5 bodů z 10 partií. Podobně se dařilo i mecenášovi  dvorského šachu Rosťovi Svídovi, který dosáhl na 3.až 6. desce  stejný bodový zisk, ale jen z 9 partií. Také nestárnoucí  Josef Nejedlo  pěkně bojoval. Na většinou 3. desce dosáhl na  5 bodů z 8 partií.

Na 8. místě nakonec skončila Jiskra Nový Bydžov.  Družstvo bezesporu velmi zajímavé. Pepovi Baťkovi se podařilo sestavit  vynikající kolektiv mladých kluků, kteří mají  celý šachový život před sebou.  Po první třetině byla Jiskra jasně na čele soutěže a zdálo se, že mladíci budou tvrdě útočit na postupovou pozici.  Pak ale přišla rovněž nečekaná krize a družstvo se začalo propadat  nejprve do středu a pak dokonce do dolní poloviny tabulky.  Nevím proč se to dělo,  ale družstvu se už nepodařilo  ukázat ostatním svůj výkonnostní potenciál, který  určitě má.  Myslím, že ne-li v další sezoně, tak určitě v té přespříští bude Jiskra patřit k hlavním favoritům soutěže.  Již nyní ale tady hráli vynikající jedinci, a že nebylo  těch zápasových bodů více, za to může jen shoda okolností.  Z jednotlivců se dařilo Martinovi Kohoutovi, který  posbíral  8,5 bodů z 11 partií (podobný výsledek ale měl už v minulé sezoně),  na čtvrté desce hrál dobře Vojtěch Vaníček, který získal 6,5 bodu z 10 partií . Fantasticky zahrál Lukáš Vaníček na 8. šachovnici , který sice nenastoupil v 1. kole  v Jičíně, ale z  těch zbývajících desíti partií  získal 9,5 bodu (!)

Družstvo ŠK Sobotka  postavilo velmi solidní kolektiv a vzhledem k dřívější  účasti v KP si asi dělalo větší ambice, než bylo konečné 9. místo.  Tým ale trpěl  velkými  výkonnostními výkyvy.  Na jedné straně vysoké vítězství nad Chotčí a senzační jednoznačná  výhra  v Jičíně, nečekala se ani výhra na půdě favorizované Lípy, nebo s Hořicemi, na druhé straně ale vysoké prohry se Dvorem Králové a s Vrchlabím způsobily  špatné skóre a tím i negativní posun v tabulce.  Sobotečtí mají talentovanou mládež, ale stále neodvádí  ty výkony, které všichni očekávají.  Zatím tedy největší bodové zisky  zajistili  zkušení starší hráči, hrající na třetí až šesté desce.  Luboš Drahotský  dosáhl 6,5 bodu z 9 partií, Josef Patočka a Jaroslav Hlavatý měli 5,5 bodu z 11 partií, Jan Najman 5 bodů z 9 partií.           Další družstva již bojovala jen o udržení soutěže.

10. místo obsadila Tj Choteč . Skromný bodový zisk – 9 bodů za 3 vítězství, i když výhra s Vrchlabím, to byla tak trochu bomba, stačil jen na klidný pobyt nad sestupovými vodami, kde  beznadějně bojovala  Nová Paka a Valdice.  Samozřejmě, pro klid byly výhry nad posledními dvěma družstvy povinností, ale to se chotečským nakonec podařilo.  Z družstva získal nejvíce bodů Bedřich Matouš, který hrál na třetí až páté desce, 5 bodů z 8 partií je dobrý výsledek.  Celkem dobře hrál také Ladislav Groh, na soupisce hned za Bedřichem, ten získal 5 bodů z 11 partií. Ostatní měli výsledky slabší, včetně posil z Bělohradu.

Družstvům na posledních dvou místech se příliš nedařilo.  Tj Nová Paka sice bojovala, ale většinou  nedotáhla nadějné zápasy do vítězného konce.  Přes prohru s posledními Valdicemi, dokázala překvapit bodovými zisky proti Lípě C a nakonec i proti Sobotce.  Bylo z toho tedy  11. místo a 4 body. Z jednotlivých hráčů se nejvíce dařilo zkušenému veteránovi, Josef Geissel nakonec získal 6 bodů z 9 partií. Ostatní hráči se nedostali přes 50 %.

Družstvo SKP Valdice sice zvítězilo hned v prvním kole, ale bohužel to bylo jediné vítězství. Družstvu se nepodařilo otočit velmi dobře rozehrané zápasy proti Jičínu C a proti Vrchlabí B. Chtělo to jen trochu více bojovnosti a snad i si více věřit ve vlastní síly. Velmi dobře  si vedl  Milan Petrlík, hrající většinou na 1. šachovnici , kde získal 5 bodů z 8 partií.  Posila z Jičína – první hráč soupisky Michal Krňávek sehrál bohužel jen 3 partie, získal 2 body  a neprohrál, bohužel vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu nemohl sympatickému  družstvu pomoci více.  Po létech se vrátil do družstva Jaroslav Věchet, kdysi také první hráč Valdic, ale nyní hrající  na 7. desce. Jarda vyzískal  4,5 bodu z 9 partií.

Celkově byla soutěž velmi pěkná  a Václav Portych  jí řídil vzorně a citlivě.               

Jan Kohout