• Rubriky

RYCHNOVSKÝ ŠACHOVÝ FESTIVAL – MISTROVSTVÍ  ČR 2018 – hodnocení Jendy Kohouta

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 6.9.2018

RYCHNOVSKÝ ŠACHOVÝ FESTIVAL – MISTROVSTVÍ  ČR 2018

Na šachovém webu KHŠS se krátce po ukončení soutěží v Rychnově nad Kněžnou objevila zpráva ředitele festivalu, která vystihla atmosféru soutěže, bylo poděkováno organizátorům,  sponzorům a krátce byli zmíněni vítězové jednotlivých kategorií.  Samozřejmě je nutno souhlasit, že zpráva byla výstižná, ale přece jenom bych si rád dovolil jí doplnit trochu obšírnější informací  o výkonech hráčů našeho kraje, jinými slovy zástupců oddílů našeho KHŠS. Podrobné výsledky jsou uvedeny dle jednotlivých turnajů, lze stáhnout i odehrané partie,  přesto bych ale rád  dodal následující, jako přímý účastník tohoto dění:

Pomineme-li  turnaje zrychleného šachu (blesk a rapid družstev), zúčastnilo se letošního mistrovství celkem 24 hráčů z KHŠS. Zastoupení oddílů bylo následující:  Spartak Rychnov n/Kněžnou -7,  ŠK DDM Kostelec n/Orlicí – 4,  ŠK DDM Třebechovice n/O -2, Panda Rychnov n/K -2, ŠK Lípa -2, Tj Sněžka Náchod  -2, Sokol Hradec Králové -2, Slavia Hradec Králové -2, ŠK AD Jičín -1.  (Škoda, že hráčů našeho kraje  nebylo více, znám jich dost, kteří by mohli hrát).

Festival proběhl švýcarským systémem na 9 kol  v turnajích:

Kategorie  50-60 let:  12 hráčů, náš kraj reprezentoval  jen  Milan Plachetka ( Spartak Rychnov n/K ), ELO 1658,  1,5 bodu, což stačilo na 11. místo.  V turnaji byla silná konkurence, takže se našemu hráči podařilo uhrát jen 3x remis, ale především plichty  s Maršálkem (2227) z Turnova a Eliášem (2032) ze Sokolova, jsou velmi cenné!  Nejsledovanější kategorií  byla asi:

Kategorie 60-70 let (74 hráčů):  Zde dosáhl největšího úspěchu domácí  Josef /“Katenáčo“/ Novotný 2030,(Panda Rychnov n/K), který získal 6,5 bodu a obsadil 4. místo. Vzhledem k tomu,  že v turnaji skončili na stupních vítězů Sergej Shilov a Milan Safarík – oba cizinci, patří v Mistrovství ČR Pepovi  2.místo ! Úspěch to bezesporu  je, ale nutno podotknout, že bohyně Caissa  zde byla hodně milosrdná.  Pepa totiž prohrál v 1. kole s hráčem 1801, ve 4. kole  pak s 1856 – inu, může se stát, ale „díky“ těmto výsledkům se Pepa vyhnul vtipně hráčům skončivších na 1.,2.,3.,5. a 6.místě v celkovém pořadí.  Z prvních 30 nasazených hráčů hrál jen proti třem (!).  Tomu se dá říci štěstí, které nikdo v tomto turnaji neměl.  Tak jen krátce k ostatním  (umístění  jsou uvedena  i s cizinci).  16. místo  a 5,5 bodu Vasilis Tsapanidis 1836 (ŠK Lípa).  Myslím, že výkon Vasila byl největším překvapením turnaje.  Velmi dobrá hra, pevně založené partie,  6 soupeřů z první nasazené dvacítky  (a ještě rezerva  – remíza s Kohoutem v konečné lepší pozici).  24. místo a 5 bodů – Jan Sedláček 1860 (ŠK DDM Třebechovice).  Také  hrál velmi dobře, prohry jen s výrazně silnějšími hráči, pěkná výhra s Kohoutem s černými.  26. místo a 5 bodů Petr Šobotník 1881 (Tj Sněžka Náchod/Bohemians Praha). Petr měl  v 1. kole štěstí, když mu Vašek Ruffer nabídnul ve vyhrané pozici  remízu, nicméně po 3 kolech měl na kontě jen 1 bod, pak se ale rozehrál, celkově to však stačilo jen na průměrný výsledek.   27. místo a 5 bodů – Jiří Bednář 1888 (Tj Sněžka Náchod). Jirka  naopak zahájil turnaj dvěma výhrami, ale pak přišli silnější hráči a tím i prohry, nakonec tedy průměrný výsledek.  31. místo  a 4,5 bodu  – Jan Kohout 1914 (ŠK AD Jičín). Podobně jako Jirkovi, se mi podařilo vyhrát první dvě kola, ale pak jsem dostal Shilova, po 5 hod. jsem s ním prohrál hrubou chybou a přestalo se dařit. Dosažené remízy byly  pak spíše z horších pozic  a sicilku se Sedláčkem jsem chtěl vyhrát, ale Honza byl lépe připraven.  Nakonec  tedy průměr.  34. místo  a 4,5 bodu  – Bohumil Kotyza  1871 (Spartak Rychnov n/K).  Bohouš podal vyrovnaný výkon,  výsledkem dobré hry byly remízy s Pospíšilem  (2043) z Říčan a Salačem (1977) z Prahy.  35. místo  a 4,5 bodu  – Mojmír Jindrásek  1789 (ŠK DDM Kostelec  n/Orl.). Mojmír hrál v turnaji překvapivě pevně.  Podařilo se mu sice vyhrát jen jednu partii, ale 7 remíz svědčí o veliké houževnatost i (mimo jiné i s Vláčilem z Prostějova – 2007). Prohra přišla až v posledním kole, ale partie trvala více než 80 tahů. 39. místo  a 4,5 bodu  – Václav Portych  1893 (ŠK Lípa). Pro Václava byl asi tento turnaj zklamáním, zvláště po velmi úspěšné sezoně v soutěžích družstev.  Hrál vesměs velmi dlouhé partie a některé výrazně lepší pozice prohrál nakonec  hrubou chybou. Je to škoda, výsledek nakonec průměrný.  41. místo  a 4,5 bodu  – Jaroslav Cvejn  1671 (Spartak Rychnov n/K). 50% zisk, využití losu k přehrání slabších soupeřů  a překvapivé 3 remízy se silnějšími hráči v posledních 3 kolech, to byla vizitka Jardy Cvejna, který dobrou hrou překvapil.  43. místo  a 4 body  – Vojtěch Humlíček  1879 (Sokol Hradec Králové).  Vojta získal sice jen 4 body, ale výsledek je zkreslený, protože sehrál jen 7 partií. Poslední 2 kola již nehrál.  Velkou šanci propásl v partii se Shilovem, kde měl na desce zřejmě remízu ve věžové koncovce, ale zvolil špatný plán a zkušený soupeř nakonec vyhrál.  44. místo a 4 body – Ilja Mareš  1786 (ŠK DDM Třebechovice).  Ilja bohužel nedotáhl v 1. kole lepší koncovku  s Hastíkem (2000) z Losin do výhry, pak utrpěl  jednu kontumaci  a nakonec  slabší závěr (0,5 bodu z posledních 3 kol), znamenal posun v tabulce trochu níže, než Ilja očekával.  Slabší výkony předvedli hráči Spartaku Rychnov – Václav Hovad 1644 a Václav Ruffer  1619, když prvně jmenovaný sice získal 3,5 bodu a obsadil 60. místo , ale body získal jen s nejslabšími hráči turnaje. Podobně se ale vedlo i Rufferovi, který měl nakonec jen 3 body, zřejmě ho ale trochu poznamenala nevyužitá šance v partii se Šobotníkem, jak už bylo zmíněno.

Kategorie 70 let a výše :  V této kategorii původně nastoupilo 76 hráčů, ale byl tu také velký úbytek šachistů vzhledem k trvale silnému vedru.  Z našich hráčů si tady nejlépe vedl  na  17. místě   s 5,5 body  Jaroslav Zikmund  1826,(Panda Rychnov n/K).  Tento hráč hrál velmi dobře a bojovně, a zvláště jeho remíza se zkušeným Pavlem Justem (1978) z Polabin je velmi dobrým výsledkem.  34. místo  se 4,5 body  získal Jindřich Vochozka   1800 (Slavia Hradec Králové).  Podařilo se mu porazit Macouna (1825) z Prahy a remizovat s Jačkem (1930) z Mladé Boleslavi, ale o lepší výsledek ho připravilo 5 remíz a prohry v posledních dvou kolech, kdy mu asi došly síly. 35. místo  se 4,5 body obsadil po dobrém výkonu Rosťa Palla 1622 (Spartak Rychnov n/K). Dosáhl velmi slušných výsledků se silnějšími soupeři.  43. místo a 4 body  obsadil  Jaroslav Walter 1640. Jarda po kontumaci v 1.kole střídal nevyrovnané výsledky, může se ale blýsknout nečekanou výhrou nad Růčkou  ( 1930) ze Vsetína.     44. místo a 4 body  – Ladislav Vlasák 1766 (Slavia Hradec Králové).  Turnaj se mu moc nepovedl,  partie se silnějšími soupeři  jednoznačně prohrával.  49. místo a 4 body – Jaroslav Matoulek 1607 (ŠK DDM Kostelec nad Orlicí). Slušný výsledek se silnějšími soupeři, bohužel lepší bodový zisk nebyl kvůli prohrám v posledních dvou kolech.  65.místo, 2,5 bodu – Jiří Divíšek 1607( Spartak Rychnov n/K).  Hráč získal nečekaně remízu se silným soupeřem 1817 v 1.kole, ale pak výkonnost klesala na podprůměr.  Podobně se vedlo na 67. místě Jaroslavu Štěrbovi 1354,(ŠK DDM Kostelec n/Orlicí) který ale získal jen 2 body.  71.místo a 1,5 bodu  si připsal Jaroslav Labík 1666 (ŠK DDM Kostelec n/Orlicí), který ale ze zdravotních důvodů sehrál jen 4 partie a pak odstoupil.

V rámci této kategorie byla vypsána ještě:

Kategorie 80 let a výše, kde nastoupilo 15 hráčů. Zde obsadili  Jaroslav Zikmund (Panda Rychnov n/K)  4. místo   a Jaroslav Matoulek (ŠK DDM Kostelec n/Orlicí) 6. místo

Zpracoval:   Jan Kohout – člen výboru KHŠS   Jičín 6.9.2018