Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

Vilém Neubauer odešel do šachového nebe

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 7.10.2018

Se zármutkem oznamujeme, že Vilém Neubaur opustil naše řady pozemské a hraje šachy s Vlastimilem Košťálkem na nebesích. Zemřel ve čtvrtek 4.10. v po delší nemoci. Kdo jste ho znal zavzpomínejte a mějte tichou vzpomínku. Lokomotiva Trutnov ztratila dalšího kvalitního hráče v tomto trudném roce.

Čest jeho památce!
Bydelský Tomáš, předseda šachového oddílu Loko Trutnov

Vildu jsem poznal před 30 lety, když jsem hrál OP mužů v Janských Lázních.

Od té doby jsme se pravidelně utkávali – hrával bílými vždy 1. f4.

V mládí byl velkým talentaem – šachový turnaj v blesku dospělých v Hostinném vyhrál jako dvanáctiletý a zvítězit dokázal ještě o několik desetiletí později. V té době však z Trutnova do velkého šachu bylo hodně daleko. Celou svou šachovou karieru hrál za Trutnov.

Dařilo se mu na KPJ v Janských Lázních, zhruba před 10 lety proháněl hráče s tituly FM – jeho slova byla „oni hrajou pro peníze a pak dělají chyby“.

Prohrál sice poslední 2 kola, i přesto skončil celkové na pátém místě a zvítězil v kategorii seniorů.

Trofej nejlepšího hráče seniorské kategorie vybojoval v loňském roce.

Když měl náladu a začal vyprávět, bylo plno přísedících, kteří se zaujetím sledovali jak kroutil ušima, či poslouchali příběhy ze života. Oblíbená byla ta příhoda,  jak byl za totality obviněn z převrácení lokomotivy a nakonec v přestupkovém řízení omilostněn. Šachový turnaj kvůli zadržení na policejní stanici však již nestihl.

Šachovu partii již Vilda nesehraje a židle v pivnici U Kopeckých bude prázdná…

Vilém Neubauer – vítěz KPJ seniorů 2017