Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Archivy

 • Rubriky

Hodnocení Jendy Kohouta – KS západ po 5. kole

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 20.12.2018

Krajská soutěž západ 2018-19 – hodnocení průběhu po 5.kole.

1 TJ CIS Lázně Bělohrad 5 4 1 0 13 27.0 23
2 ŠK AD Jičín C 5 4 1 0 13 25.0 15
3 TJ Spartak Vrchlabí B 5 3 1 1 10 24.5 17
4 ŠK ORTEX Hradec Králové 5 3 1 1 10 23.0 15
5 TJ Dvůr Králové nad Labem B 5 3 1 1 10 22.0 16
6 Šachový klub Lípa C 5 3 0 2 9 26.0 20
7 TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší B 5 2 3 0 9 22.5 17
8 TJ Jiskra Nový Bydžov 5 1 1 3 4 16.5 10
9 Šachový klub Sobotka 5 1 1 3 4 16.5 7
10 TJ Lokomotiva Trutnov 5 0 1 4 1 16.0 10
11 Šachový klub Lomnice nad Popelkou B 5 0 1 4 1 10.0 7
12 TJ Nová Paka 5 0 0 5 0 11.0 5

V této soutěži zatím probíhá téměř  vše podle předpokladů.  Jednotlivá družstva se seřadila zhruba přesně podle své síly a i výsledky dopadají přibližně podle očekávání. Hned od prvního kola se za sebou seřadily týmy, které zvítězili v úvodním klání, v pořadí: Vrchlabí B, Bělohrad, dále pak Ortex Hradec Králové, Jičín C a Lípa C.  Již druhé kolo ale vyčlenilo dva hlavní favority soutěže. Do čela se po vysoké výhře proti Vrchlabí dostal Jičín C a v těsném závěsu byl Bělohrad. Toto pořadí zůstalo i po 3. kole, kdy ale oba vedoucí týmy jen remizovali. Jičín trochu se štěstím v Hořicích a Bělohrad překvapivě ztratil v boji se slabším Trutnovem.  Na vedoucí dvojici se tak dotáhla rezerva Dvora Králové, tým, který remizoval v prvním kole, ale pak dvakrát vyhrál. Ve čtvrtém kole se opět osamostatnila dvojice Bělohrad a Jičín, když bělohradští  porazili dotírající Dvůr Králové B.   Bělohrad se tak poprvé dostal do čela.  Na třetí a čtvrté místo se s 9 body přiblížilo Vrchlabí B a také Ortex Hradec Králové.  V pátém kole se  však tato družstva střetla spolu a boj skončil remízou, což vyhovovalo vedoucí dvojici. Bělohrad si vylepšil skóre vysokou výhrou s Lomnicí B, Jičín ale drží krok, protože celkem spolehlivě bodoval v Novém Bydžově.  Nyní se můžeme  těšit na šesté kolo,  první po Novém roce, kdy Bělohrad zajíždí právě do Jičína. Okresní derby bude určitě napínavé.

Jak si vedou nejlepší hráči jednotlivých družstev ?

 1. Tj CIS Lázně Bělohrad. Družstvo zatím šlape velmi dobře, je vyrovnané a prokazuje svojí výkonnost, která je srovnatelná s družstvy z KP. Oporou družstva je Vojta Kykal, který vyhrál všechny partie!  Velmi dobře ale hraje letos i jeho otec  Zbyněk, který získal 4,5 bodu v pěti utkáních. Vojta Vávra má rovněž skvělé 4/5. Láďa Groh nastoupil třikrát a má 3 body!  Ostatní hráči družstvo skvěle doplňují.
 2. Šachklub AD Jičín C. Družstvo Jičína v této soutěži patří již léta k předním účastníkům, hraje ale jen o co nejlepší umístění, bohužel však bez ambicí na postup do KP, protože tam hraje B družstvo Jičína a nesestoupí, naopak jistotu ve 2.lize nemá ani A družstvo Jičína. C  týmu se ale zatím daří a je nebezpečným soupeřem každému soupeři. Vynikající výkony předvádí náhradník, mladý Jan Rýdl, který získal 4,5 bodu z 5 utkání, převážně  na 7.desce.  4 body má na svém kontě Jan Kohout,  Petr Buchar má 3/5. Družstvo má ale rezervy, protože ač Honzík Lajbl z druhé šachovnice hraje pravidelně ligu za A družstvo, tak měl by se po Novém roce vrátit z ciziny Lukáš Rychna na první šachovnici a tým doufá také, že se zapojí silná Kateřina Malíková, která je zatím dlouhodobě nemocná.
 3. Tj Spartak Vrchlabí B Toto družstvo podává dobré výkony, i když v souboji s Jičínem mu nevyšlo nic a byla z toho vysoká prohra. Dobrý výsledek – 4/5 má zatím Daniel Kučera, 3 body mají veteráni družstva – Luboš Tejkal a Ladislav Kovář. Družstvo posílilo, konečně nastoupila jeho jednička – Vláďa Chalupecký a hned zařídil svojí výhrou  důležitou remízu v souboji  proti Ortexu Hradec Králové.
 4. ŠK ORTEX Hradec Králové. Tento tým pravidelně bojuje o přední místa v Krajské soutěži, zatím však bez dosažení nejvyšší příčky. Nicméně členy oddílu jsou velmi talentovaní mladí hráči, kteří mají stálý výkonnostní růst. Také tomu odpovídá jejich úspěšnost. Filip Rokoš na první šachovnici má 4 body z 5 partií, stejně tak na druhé desce Tomáš Sucharda, který ale navíc ještě neprohrál.  3 body ze 4 partií získal Jiří Kratochvíl.
 5. Tj Dvůr Králové nad Labem B. Družstvo podává stabilně dobré výkony a patří do první poloviny tabulky právem. Třebaže jsou  na soupisce silní mladí hráči – (Zahálka, Saučuk, Kiss, Ulman, Matras), nastupují jen zřídka, nebo vůbec a tak veškeré bodové zisky zařizují ti starší, ale velmi zkušení matadoři. Výtečně si vede především Karel Soural, který dosáhl 100 % úspěšnost a s 5 body jsou s Vojtou Kykalem nejúspěšnějšími hráči celé soutěže. 4 body získal nestárnoucí František Fuchs, 3,5 bodu mají  Rosťa Svída a mladý Ondřej Vít.
 6. Šachový klub Lípa C. Družstvo má pěkných 9 bodů na svém kontě, díky jednoznačným výhrám s posledními třemi týmy tabulky. Nutno ale podotknout, že ostatní zápasy prohrála nejtěsnějším výsledkem 3,5:4,5, ale navíc velmi smolně. Údajně se úplně otočil zápas se Dvorem Králové B a o prohře v Jičíně snad ani nemluvit, kdy hráči na poslední desce předvedli šachovou grotesku ve věžové a následně pěšcové koncovce, kdy hru ze strany Lípy snad ani nešlo nevyhrát, ale stalo se. Takhle ale bude Lípě asi patřit klidný střed tabulky.  Nejlepší výsledek na šachovnicích prokazuje podobně jako v minulé sezoně vedoucí organizátor celé Krajské soutěže,  Václav Portych, který získal  4  body, spolehlivě hraje Sergej Kuzmin na první až druhé šachovnici, který má ze 3 zápasů 3 body, Luboš Splítek získal 3,5 bodu z 5 partií. Další 4 hráči mají 2,5 bodu ze 3 až 5 partií.
 7. Tj Jiskra Hořice v Podkrkonoší B. Jiskra hraje v této soutěži snad o primát remízového krále. Družstvo ještě neprohrálo, ale výhry má zatím jen s posledními dvěma týmy tabulky. V minulé sezoně měli hořičtí z 11 zápasů 5 nerozhodných výsledků a nyní k tomu přibyly další 3 remízy družstva z 5 kol. To je obdivuhodné! Vedení Jiskry se snaží vychovat novou generaci, proto dostávají hodně příležitostí ke hře mladí, nadějní hráči, ať už v A, nebo B družstvu. Z toho také vyplývá úspěšnost jednotlivých hráčů: 3,5 bodu z 5 partií získal Vojtěch Šádek , 3 body má Lukáš Rybáček , 2,5 ze 4  partií pak Jáchym Kulhánek. Stejný bodový zisk má Lukáš Kapras  a Jarda Flašar, ten ale z pouhých 3 partií.
 8. Jiskra Nový Bydžov. Jak jsem se už zmínil v nedávné reportáži z utkání Bydžov – Jičín, Jiskra staví také na mladých nadějných hráčích, kteří sice výkonnostně rostou, ale stále to ještě nestačí na dosažení nejvyšších příček, aby klub mohl postoupit do krajského přeboru. Družstvo se pohybuje v dolní polovině tabulky, kde je „díky“ některým nepovedeným zápasům. Že tady ale talentovaní mladíci jsou, se ukazuje již několik sezon. Nejvýraznější postavou je asi Martin Kohout, který hrál zatím čtyřikrát a získal 3,5 bodu. Daří se také obětavému organizátorovi a tahounu družstva, Pepovi Baťkovi, který má 3,5/5. Ostatní zatím zůstávají na průměru.
 9. Šachový klub Sobotka. Hlavní organizátor soboteckého šachu se snažil družstvo posílit, objevili se tedy v sestavě další dva silní hráči z Prahy, výsledky však se nedostavují v požadované míře.  Na kontě aktiv je jen těsná výhra nad poslední Novou Pakou a remíza s Hořicemi.  Další 3 zápasy družstvo celkem jasně prohrálo.  Jednotliví hráči zatím mají průměrnou až podprůměrnou úspěšnost, výjimkou je jen David Horáček, host  z Prahy, který má z 5 partií 3,5 bodu, bez prohry. Bohužel málo hraje zkušený Pavel Barták, který nastoupil jen jednou, ale pomohl v důležitém utkání proti Nové Pace.
 10. Tj Lokomotiva Trutnov. Trutnov patřil k dlouholetým účastníkům krajské soutěže, dokonce bývaly i doby, kdy hrál v krajském přeboru a jednu sezonu dokonce ve druhé lize. Nyní ale postoupil z regionálního přeboru, když se organizátoři týmu snaží překonat krizi, která delší dobu oddíl provází (přestal hrát Marek Killar, zemřeli Vlastislav Košťálek a Vilém Neubauer). Je sympatické, že se klub snaží z této situace dostat, ale je to hodně obtížné. Na svém kontě mají trutnovští nečekanou remízu s favoritem soutěže – Bělohradem, ale ostatní zápasy jim bohužel moc nevyšly. Je z toho boj o záchranu, který rozhodnou vzájemné zápasy s dalšími ohroženými. Nejvíce se zatím daří zkušeným hráčům, když Pavel Kopřiva získal 3,5/5 a Josef Harantík 3/5, ten bohužel prohrál v posledních dvou kolech.
 11. Šachový klub Lomnice nad Popelkou B . Lomničtí končili již několik sezon na postupových příčkách v Regionálním přeboru, ale když se konečně podařilo A týmu postoupit do Krajského přeboru, rozhodli se organizátoři, že zkusí s pomocí volných hráčů nasadit B družstvo do Krajské soutěže. Tým bohužel oslabil svým úmrtím pan Zdeněk Mikule, volným hráčům se nedaří podle jejich představ a výsledkem jsou vysoké prohry, výjimkou je remíza s Jiskrou Nový Bydžov. Z celé soupisky tak má jen Václav Vytlačil 2,5/5, ostatním se daří méně, nebo toho sehráli málo.  Tým bude mít velké starosti s udržením se v soutěži.
 12. Tj Nová Paka. Karel Kobrle je velmi obětavým organizátorem a snažil se dát dohromady novopacké šachisty, aby se hrála krajská soutěž. Bohužel, výkonnost většiny hráčů soupisky zdaleka nestačí na krajskou soutěž, nejlepší hráč – Petr Fojt je hostem, protože jinak hraje za Jičín A 2.ligu, proto nastoupil za Novou Paku jen jednou a vyhrál. Díky tomu prohrála Nová Paka se Sobotkou nejtěsnějším rozdílem. Bohužel, ostatní zápasy prohrává jednoznačně. Nejlepší výsledek tak má veterán Josef Geissel, který má na svém kontě 2 body ze 4 partií. Novopacké tak čekají po Novém roce těžké boje o záchranu a jejich nadějí je jen to, že v soutěži je více týmů takto ohrožených.

 

Přeji všem čtenářům a příznivcům KHŠS krásné vánoční svátky a do Nového roku pevné zdraví a hodně šachových úspěchů.

Zpracoval:  Jan Kohout, člen výkonného výboru KHŠS.