Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Archivy

 • Rubriky

Hodnocení Jendy Kohouta – závěrečné hodnocení KS – západ

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 25.4.2019

Krajská soutěž – skupina západ  KHŠS, sezona 2018/2019   

Dne 31.3.2019 skončila sezona 2018/19 v Krajských soutěžích,  dostáváme se tedy k dalšímu hodnocení, tentokrát skupiny západ.

Závěrečná tabulka:

 1. Tj CIS Lázně Bělohrad A 28                           57
 2. ŠK ORTEX Hradec Králové A 25                           49,5
 3. ŠK AD Jičín C                                                23                           53,5
 4. Tj Spartak Vrchlabí B 18                           47
 5. Jiskra Hořice B                           17                           49
 6. Tj Dvůr Králové nad Labem B 16                           46,5
 7. Šachový klub Sobotka A 16                           41,5
 8. Tj Jiskra Nový Bydžov A 15                           46
 9. Šachový klub Lípa C 12                           44,5
 10. Tj Lokomotiva Trutnov A                 7                            38
 11. Šachový klub Lomnice nad Popelkou B 7 34,5
 12. Tj Nová Paka A                                       3                            23

V této skupině Krajské soutěže byl průběh celkem podle očekávání.  Favoritem byl  tým Tj CIS Lázně Bělohrad, družstvo, které sestoupilo dost nešťastně z Krajského přeboru. Podle očekávání  s ním bojovala další dvě družstva – hradecký ORTEX  a C družstvo jičínského ŠK AD.  Pořadí na prvních třech místech bylo nakonec podle tohoto scénáře.                                                                           

1. místo: Tj CIS Lázně Bělohrad A – 28 bodů. Družstvo začalo soutěž velmi dobře, i když ve třetím kole překvapivě jen remizovalo se slabší Lokomotivou Trutnov, podstatné byly  výhry s nejbližšími konkurenty (ve druhém kole proti Ortexu, v šestém kole proti Jičínu). Jediné zaváhání přišlo  v 7.kole, kdy překvapivě prohrál Bělohrad se Sobotkou a byl dočasně dostižen Ortexem. Zbývající tři kola ale už bělohradští nezaváhali a jasně vyhráli celou soutěž. Velkou výhodou družstva byla ohromná vyrovnanost všech hráčů.  Na 3. místě soupisky hrál spolehlivě Pavel Kořínek a získal 5,5 bodu z 10 partií. Vynikající byl na čtvrté desce mladý Vojtěch Kykal, který dosáhl vůbec nejlepšího výsledku v soutěži, když získal z 11 partií 10 bodů! Dařilo se i Vojtovi Vávrovi, který jako pátý hráč soupisky získal 7 bodů z 10 partií. Podobně úspěšný byl i Zbyněk Kykal  (otec Vojtěcha) – šestý hráč soupisky a získal 8,5 bodů z 11 partií.  Velmi dobře hráli i náhradníci, Láďa Groh (9.), 6 bodů ze 7 partií, Bedřich Matouš (10.) 5 bodů ze 6 partií a Karel Pochop ml. (11.) se 4,5 body ze 6 partií.  Celkem  se v zápasech vystřídalo 11 hráčů ze 17 členné soupisky.

2. místo:  ŠK ORTEX Hradec Králové A – 25 bodů. Tento hradecký tým vede zkušený hráč a trenér, nestárnoucí Jiří Bielavský, který má k dispozici velmi dobré hráče z řad mládeže, vhodně doplňované dalšími ostřílenými bojovníky. Družstvo sice skončilo jen 3 body za vítězem, ale asi to bylo maximum, kterého mohlo dosáhnout, protože čtyři z 8 vítězných zápasů skončily nejtěsnějším rozdílem. Naděje na první místo se rozplynula po nečekané prohře v devátém kole s průměrnou Lípou C.  I tak ale dosáhlo družstvo o dvě místa lepšího výsledku, než v minulé sezoně. O druhém místě se rozhodlo  v 10.kole, kdy zvítězilo nad oslabeným Jičínem.  O celkový velmi dobrý  výsledek se zasloužili především hráči na prvním až devátém místě soupisky. Tak na první desce  Filip Rokoš  měl 6,5 bodu z 9 partií, stejný bodový zisk měl na druhé desce Tomáš Sucharda, ale ten sehrál 10 partií. Jiří Bielavský (3.) měl  5,5 bodu z 10 partií,  Jaroslav Záruba (4.) dosáhl 4,5 bodu z 8 partií, na páté  desce na sebe upozornila  svými  výkony Anička Voříšková, velmi talentovaná hráčka, která měla také 5,5 bodu z 10 partií. 5,5 bodu z 9 partií získali také Jiří Kratochvíl (7.) a náhradník  Jiří Kuta (9.) V soutěži se vystřídalo 13 hráčů z 20 členné soupisky.

3. místo: Šachklub AD Jičín C. Zisk 23 bodů byl stejný jako v minulé sezoně, tentokrát  to ale na druhé místo nestačilo. Třetí místo však je  za daných okolností velkým úspěchem. Z 19 členné soupisky nastoupili  jen dva hráči obětavě ve všech zápasech. Z první desítky na soupisce mělo 5 (!) hráčů 3 a méně zápasů z 11 kol. Bylo tak nutné často žádat náhradníky, aby zaskočili, ti ale hráli velmi dobře. Přes tyto potíže se  družstvu zpočátku dařilo. Prvních 5 kol držel jičínský celek krok s favorizovaným Bělohradem, v 6. kole se utkali spolu a po porážce jičínských se ŠK AD již na čelo nedotáhl. Z jednotlivých hráčů  úspěšně bodovali: Jan Sajdl (3. hráč soupisky) 3,5 bodu ze 6 partií – 3x na první desce a 3x na druhé. Petr Buchar (4.) 6,5 bodu z 11 partií, Jan Kohout (5.) 9,5 bodu z 11 partií, bez prohry-druhý nejlepší výsledek v soutěži (za Vojtou Kykalem), dále Jáchym Štěpán Janouch (7.) 4 body ze 6 partií.  Z náhradníků byli úspěšní: Jan Rýdl (12.) 7,5 bodu z 9 partií a Jan Hykš (13.) 4,5 bodu ze 7 partií.

Následovala družstva s menším odstupem.

4. místo: Tj Spartak Vrchlabí B,  18 bodů.  Rezerva Spartaku Vrchlabí si Krajskou soutěž asi užívá, cítí se v ní dobře. Po loňském třetím místě nyní rovněž dobré umístění. Celkově ale Spartak ničím moc nepřekvapil, papírově slabší týmy bezpečně porazil, se silnějšími prohrál, nebo remizoval.  Z dvacetičlenné soupisky se v soutěži představilo 14 hráčů, do všech utkání ale nastoupili jen dva hráči (Tejkal, Tomíček).  Z jednotlivých hráčů měli nad 50% zisk: Na první desce nestárnoucí Vladimír Chalupecký  5 bodů ze 6 partií,  Daniel Kučera (5.) 6 bodů z 8 partií, a jako náhradník Ladislav Vancl (13.), který měl 5,5 bodů ze 7 partií.  Luboš Tejkal (4.) získal 50 % – na první až třetí desce,  ale sehrál také všechny partie svého družstva v KP !   

5. místo:  Jiskra Hořice B, 17 bodů. Rezerva Jiskry si proti minulému ročníku polepšila o jedno místo. Hořičtí si v posledních letech vychovávají novou šachovou generaci. Mladí hráči se zlepšují a začínají se výrazněji prosazovat.  Z  18 členné soupisky se za šachovnicí ukázalo hned 16 hráčů.  Fakt je, že nelze hodnotit výkony prvních 4 hráčů Jiskry (Flašar, Matonoha, Šedivý, Luštinec), protože tito borci nastoupili k utkáním  jen 2-4x z 11 partií. Také se nenašel ani jediný hráč, který by nastoupil ke všem zápasům. Obětavě tak nastoupil k 10 partiím houževnatý Tomáš Málek (5.), který získal 50% z 10 partií. Nevyšší procentuální zisky ale získali již zmínění mladí hráči:  Lukáš Rybáček (6.) – 5,5 bodu z 9 partií, Michal Stejskal (7.), také 5,5 bodu ale z 10 partií a Jáchym Kulhánek (8.) – 7 bodů z 10 partií.  Ten navíc absolvoval soutěž bez prohry !. Z náhradníků si nejlépe vedl mladý Vojta Šádek (17.) rovněž 7 bodů z 10 partií. Dobře hrál podobně jako vloni  i Lukáš Kapras (18.) se 4,5 body ze 7 partií. Výsledné působení Jiskry je celkově velmi dobré, prohrála jen dvakrát a to nejtěsnějším rozdílem, slabinou ale zůstává podobně jako vloni, velký počet nerozhodných výsledků (5), což tým odsunuje z předních pozic.

6. místo: Tj Dvůr Králové B, 16 bodů. Také rezerva Dvora Králové si trochu – o jedno místo polepšila oproti minulému ročníku při stejném bodovém zisku. Tým měl poměrně dobrý vstup do soutěže, po 3 kolech držel krok s Jičínem, který vedl, i druhým Bělohradem.  Ve čtvrtém kole ale prohrál právě s Bělohradem a pak vlastně až do konce soutěže střídal vítězství a prohry. V závěru  prohrál poslední dvě kola a tím se zbavil možnosti získat lepší pořadí. Z jednotlivých hráčů byli oporami starší zkušení hráči, podobně jako v minulé sezoně. Karel Soural – druhý hráč soupisky, sehrál všechny zápasy, z nich hrál devětkrát na první šachovnici a dosáhl skvělých 8,5 bodu z 11 partií. Výborně se prezentoval také František Fuchs (6.), který sehrál také všechny partie a pohyboval se na druhé až třetí šachovnici. Franta hrál téměř jako za mlada a získal 7,5 bodu, bez porážky. Josef Nejedlo (7.), veterán klubu měl 4 body ze 6 partií. Z náhradníků si vedli nejlépe Rosťa Svída (13.) a Ondřej Vít (15.), oba měli z 10 partií  6 bodů. Umístění družstva odpovídalo průběhu soutěže.

7. místo:  Šachový klub Sobotka, 16 bodů. Také sobotečtí šachisté se dočkali  zlepšení , posun o dvě místa je určitě příjemný, i když se zdálo, že tým má ještě na víc. Začátek soutěže byl ale slabší, i když vítězství nad Dvorem Králové bylo cenné, nicméně po 4 kolech bylo na kontě jen jedno vítězství za 3 body. Pak se ale přece jen začaly střídat výhry a prohry v jednotlivých kolech a konečný bodový zisk byl celkem uspokojivý. Tým se nadále opírá o výkony starších hráčů, kteří jsou jistotou pro zisk bodů. Tak na druhé desce získal Jaroslav Schmid (posila z Prahy) 5,5 bodu z 9 partií, stejně jako mladý domácí odchovanec Martin Tomášů na čtvrté desce. Nejlepšího výsledku dosáhl další hráč z Prahy ve službách Sobotky, David Horáček (6.), který měl 8,5 bodu z 11 partií. Celkem se dařilo také organizátorovi  soboteckého šachu –  Lubošovi Drahotskýmu (7.), který měl 5,5 z 9 partií.

8. místo: Jiskra Nový Bydžov, 15 bodů. Jiskra dosáhla stejného umístění jako v minulé sezoně, jen bodíků bylo tentokrát o jeden méně.  Družstvu se tolik nedařilo a jeho výsledek byl tentokrát průměrný.  Začátek se příliš nepovedl,  4 body  po pěti kolech, to bylo trochu slabé, pak se ale výkon zlepšil, střídaly se tu výhry a prohry a tým unikl ze sestupového pásma blíže ke klidnému středu tabulky.  Postavení  se pak již podařilo udržet.  Z jednotlivých hráčů dosáhl již tradičně vynikajícího výsledku Martin Kohout (2.) s 8 body z 10 utkání – bez prohry, a potvrdil, že je v současnosti  nejlepším šachovým Kohoutem v republice.  Dalších velmi dobrých výsledků dosáhli Vaníčkové.  Vojtěch (4.)  7 bodů z 10 partií, Lukáš (5.)  6 bodů z 11 partií. Z náhradníků hrál nejlépe kapitán družstva, nestárnoucí Pepa Baťka (9.), který dosáhl 7,5 bodu z 11 zápasů.  Družstvo mělo 19 člennou soupisku a za šachovnicí se objevilo 12 hráčů.

9. místo: ŠK Lípa C, 12 bodů.  Toto družstvo mělo o dost slabší sezonu, než minulou. (5.místo a 19 bodů).  Je to zvláštní, ale vše se odvíjí od kapitána družstva a skvělého organizátora Vaška Portycha,  podporovaného obětavým Vasilisem Tsapanidisem.  Pokud se ale těmto hráčům nedaří podle jejich možností a představ, družstvo v tabulce výrazně klesá.  Když  navíc kvalitní hráči na první a druhé desce (Novák, Kuzmin) nemohou sehrát více partií, je výsledek jasný a odpovídá postavení družstva.  Přitom zpočátku to vůbec s Lípou nevypadalo špatně. Po  5 kolech měl tým na svém kontě  9 bodů a vynikající  skóre za vysoká vítězství nad Novou Pakou a nováčkem – Lomnicí B.  Pak ale přišly tři porážky za sebou a po nečekaném těsném vítězství  nad favorizovaným ORTEXEM,  dopadl závěr zase špatně, protože družstvo prohrálo poslední dvě kola. Naštěstí  se poslední tři družstva v tabulce potýkala více než se svými soupeři sama se sebou a byla tak výrazně dále, měla Lípa v tabulce relativní klid.  Z jednotlivců nakonec měl nejlepší výsledek sympaťák Vašek Charvát, který jako 9. hráč soupisky získal  6,5 bodu z 11 partií. Nad 50 % získal ještě mladý nadějný Tomáš Gloser, který jako náhradník  (14.) měl 4 body ze 6 partií. Celkem nastoupilo 14 hráčů z 19 členné soupisky, plný počet partií ale sehrál kromě Charváta již jen Vašek Portych.                                                                                                                                        Poslední  tři družstva tabulky měla ohromné problémy a usilovně bojovala  o udržení krajské soutěže pro příští rok.

10. místo: Lokomotiva Trutnov A  7 bodů  Lokomotiva se po čase vrátila do krajské soutěže, ale zdaleka se jí nedařilo tak, jak asi očekávala.  Určitě byly nepříjemné prohry s družstvy na  11. a 12. místě tabulky, ale Trutnov nakonec zachránily v krajské soutěži naprosto nečekané zisky, v podobě remízových zápasů s vítězem soutěže, dále s Jičínem, Hořicemi, Vrchlabím, ale  hlavně naprosto nečekaná výhra s ambiciozní Sobotkou. Přitom situace vypadala pro tým naprosto beznadějně, protože ještě v 8. kole byla Lokomotiva na posledním místě a měla na svém kontě pouhé dva body (!).  Bodové zisky v závěrečných třech kolech ale přinesly vytouženou záchranu a posun na 10. místo.  Nejlepších výsledků dosáhli zkušený Pavel Kopřiva na 6. desce, který měl 7,5 bodu z 11 utkání, 50 % zisk získal z 9 partií  Vladimír Friedrich (asi čekal více) a Josef Harantík na osmé desce.  Z 19 členné soupisky si zahrálo 13 hráčů, z toho Zdeněk  Albrecht, Dan Dadok, Pavel Kopřiva a Josef Harantík  nastoupili ve všech utkáních.

11. místo:  Šachový klub Lomnice nad Popelkou B  7 bodů.  Tento tým již několikrát vyhrál Regionální přebor, ale vždy se vzdal práva postupu do KS, protože tam hrávalo jeho A družstvo.  Nyní se konečně podařilo, že A družstvo nastoupilo do KP a aby si volní hráči, případně ostatní hráči dobře zahráli, postavili lomničtí své B družstvo do KS.  Velké ambice tady nebyly, ale přece jen cílem bylo tuto soutěž udržet i pro další ročník.  Podle očekávání, družstvu se příliš v úvodu soutěže nevedlo, po pěti kolech tu byla jen jedna remíza a 1 bod nic dobrého nesliboval. Naštěstí trutnovští na  tom nebyli o nic lépe a Nová Paka měla na kontě dokonce nulu. Tak  bodík ze souboje s Novým Bydžovem byl důležitý. V šestém kole však  přišla náhle jednoznačná výhra s Trutnovem a hned bylo v Lomnici veseleji. Následovaly ale další tři kola s prohrou a tak definitivní udržení  soutěže přineslo až vítězství nad poslední Novou Pakou v desátém kole.  Základ družstva tvořili hráči, kteří sehráli všechny partie. Byli to Tomáš Láska (3.), Pavel Rozumek (9.) a Václav Vytlačil(10.). Ten také měl nejlepší  výsledek z lomnických šachistů, když získal z 11 zápasů  7,5 bodů.  Byl to od něj  velmi dobrý výkon. Z 15 členné soupisky nastoupilo celkem 14 hráčů. Bohužel  Zdeněk Mikule  starší po druhém kole zemřel.

12. Tj Nová Paka A  3 body.  Sympatickému oddílu se nepodařil šachový zázrak, v podobě udržení Krajské soutěže.  Přesně platilo to, co vloni, kdy  Tj Nová Paka sice bojovala, ale většinou  nedotáhla nadějné partie do vítězného konce (viz. poslední  zápas v Jičíně, kde mohli hosté dokonce zvítězit).  Neštěstím bylo, že tým  v úvodních sedmi kolech prohrál, a i když nejbližší konkurenti také moc bodů nepobrali, byla situace velmi vážná. Jiskřičku naděje vykřesali novopačtí pěkným vítězstvím v osmém kole nad Lokomotivou Trutnov, ale více se už nepodařilo  a tým se nakonec propadl na poslední místo, které znamená sestup do Regionálního přeboru.  Z jednotlivých hráčů se nikdo nedostal nad 50 % úspěšnost,  jen na první desce byla výjimka, tady se dařilo Petrovi Fojtovi, odchovanci Nové Paky, který ale hraje za Jičín druhou ligu a krajský přebor.  „Díky“ této skutečnosti nastoupil Petr jen k pěti partiím a získal 3,5 bodu.

Soutěž řídil s přehledem  Václav Portych z Lípy, kterému patří dík za hladký průběh  a snad neměl  během soutěže  žádné vážnější problémy.               

Jan Kohout 25.4.2019