Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

Nová varianta šachu – „České šachy“

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 17.10.2019

Hrajete rádi i nějaké varianty šachu? Pokud ano, tak doporučujeme vyzkoušet novou variantu nazvanou „České šachy“.

Je to unikátní hra, kde je cílem umístění pěšců na šachovnici, pěšci se však umísťují pouze na pole, na které míří tři vaše figury. Navíc se nevyměňují figury, na šachovnici není král ani dáma a pěšci se vůbec nepohybují. Zní to až neuvěřitelně, že za těchto podmínek lze vůbec hrát, ale opak je pravdou. Hra je velmi zajímavá a dynamická a jistě stojí za vyzkoušení.

Při zahájení hra vypadá snadně, ovšem čím více pěšců umístíte na šachovnici, tím se situace komplikuje a hledat vítězné pokračovaní již není tak jednoduché. Vítězství od prohry, např. u hráčů ELO 2000 a výše, mnohdy dělí pouhé jedno tempo. 

Za zmínku stojí i informace, že účastníky Festivalu Czech Open 2019 v Pardubicích zaujaly „České šachy“ natolik, že byl neplánovaně uspořádán i první bleskový turnaj. A kde si můžete „České šachy“ zahrát? Pokud jste z Hradce Králové nebo blízkého okolí můžete využít příležitosti a dne 23. října 2019 od 17 hodin přijít do deskoherního baru District 5 (Havlíčkova 292/1 Hradec Králové – vedle budovy Českého rozhlasu HK). Zahrát si můžete s autorem hry, kterým je Petr Doubek z Jaroměře, který se po dlouhé pauze vrátil do šachového oddílu.

Kompletní pravidla však jsou k dispozici na www.facebook.com/hraceskesachy , vyzkoušet tuto variantu šachu tak můžete ihned i ve vašem klubu.