Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

hodnocení Jendy Kohouta – KP po 4. kole

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 27.12.2019

Krajský přebor 2019 / 2020 – hodnocení po 4.kole

S malým zpožděním se vracím  k tradičnímu průběžnému  hodnocení , tentokrát Krajského přeboru.

Hodnocení po 4. kole

TJ Jiskra Hořice 4 4 0 0 12 21.5 18
2 ŠK Lípa B 4 3 1 0 10 22.0 18
3 TJ Jiskra Jaroměř 4 3 0 1 9 19.0 13
4 TJ Slavia Hradec Králové B 4 3 0 1 9 17.5 11
5 Šachový klub Jičín B 4 2 1 1 7 18.0 14
6 TJ Hronov 4 2 0 2 6 15.0 10
7 TJ Spartak Plchot Vrchlabí 4 2 0 2 6 14.5 11
8 Sokol Hradec Králové 4 1 1 2 4 14.5 11
9 TJ CIS Lázně Bělohrad 4 1 1 2 4 13.0 8
10 DDM Třebechovice pod Orebem 4 1 0 3 3 14.5 9
11 TJ Dvůr Králové nad Labem 4 0 0 4 0 12.0 7
12 ŠK Lomnice nad Popelkou 4 0 0 4 0 10.5 6

 

Současná situace v Krajském přeboru je velmi napínavá. Dochází k překvapivým výsledkům, zápasy jsou velmi vyrovnané a přehrávání partií přináší nevšední zážitek.  Hned na začátku je nutno říci, že prognózy, které stanovily hlavní favority soutěže se zatím míjí účinkem.  Předpokládaní favorité to vůbec nemají lehké. Tj Slavia Hradec Králové B utrpěla šok hned v prvním kole v souboji s nováčkem – Sokolem Hradec Králové v podobě těsné porážky. Pak se sice vzpamatovala, ale velmi citelně pociťuje, jak je těžké plnit roli favorita.  Největším překvapením v negativním slova smyslu je ovšem dosavadní výsledek Dvora Králové, družstva, které má na soupisce opravdu kvalitní hráče s bohatými ligovými zkušenostmi. 4 porážky za sebou asi nečekal opravdu nikdo. Podobně těžký život má i Spartak Plchot Vrchlabí, kde jsou na soupisce také špičkoví hráči. Na kontě je 50 % zisk a ve vítězném souboji s outsiderem – ŠK Lomnice,  mohou vrchlabští opravdu děkovat jen šachové bohyni Caisse, protože naopak stáli v zápase na pokraji prohry.                                           Takže nyní se vrátíme k hodnocení jednotlivých družstev.

1. Jiskra Hořice.  Hořická Jiskra je jediným družstvem, které zatím neztratilo v soutěži ani bod. Klub si ale udržuje již několik sezon vynikající výkonnost a v posledních dvou sezonách bojuje vždy o příčky nejvyšší. Družstvo má nyní velmi vyváženou sestavu, u mladých, kteří se neustále zlepšují, je vidět úžasná trenérská práce Jakuba Šafaříka, původně hořického odchovance. Starší si udržují také vysoký standard a mladé tak vhodně doplňují. Oporou družstva je Honza Rusnák, který získal 3,5 bodu a patří tak k nejúspěšnějším jednotlivcům celého přeboru.  3 body bez prohry získal mladý talent Michal Stejskal, který kraluje na sedmé až osmé šachovnici. Velmi dobře ale hrají i další, Jarda Flašar, Lukáš Rybáček, Vojta Šádek i zkušený Vláďa Luštinec. Za šachovnicí se zatím vystřídalo 11 hráčů. Ambice družstva v boji o první  místo ovšem prověří ještě další těžké zápasy.                                                                         

2. ŠK Lípa B  Družstva ŠK Lípy patří poslední dobou k ozdobám všech soutěží, ve kterých se vyskytují. A tým Lípy byl na  první příčce  ve druhé lize, nyní je druhý po prohře s vedoucí Chotěboří. B družstvo má 10 bodů a drží skvělé druhé místo v Krajském přeboru. Jediná ztráta zatím vznikla remízou s  ambiciozním Bělohradem. Družstvo právě proti Lípě posílil velmistr Leon Vološin. Šk Lípa B ale bude určitě nebezpečným soupeřem pro každého dalšího soupeře v krajském přeboru. Oporou družstva se stal odchovanec Ortexu Hradec Králové (před sezonou se Ortex s Lípou spojil) Filip Rokoš, který získal 3,5 bodu ze 4 partií, velmi dobře hrají Pavel Jirásek – volný hráč na 1. šachovnici, mající 3 body a také letos v pohodě hrající Luděk Novák, který má rovněž  3 body ze 4 partií. Pro další soupeře jsou pak hrozbou Luboš Jedlička a David Sucharda, další volní hráči s povinností odehrát předepsaný počet partií. Za družstvo dosud nastoupilo 12 hráčů.

3. Jiskra Jaroměř. Další Jiskra, která již několik sezon září v horní polovině tabulky. Z družstva, které v minulosti zpravidla bojovalo o udržení v krajském přeboru, vznikl postupem velmi silný kolektiv, schopný kohokoli porazit. Minulou sezonu zakončilo družstvo na bronzové příčce, a to se ještě příliš nedařilo Pavlovi Čechovi  –  prvoligovému hráči a stálému hostu Jiskry Jaroměř a ještě hůře pak obětavému Vráťovi Jechovi (který mimochodem píše nádherné reportáže ze zápasů). Letos je ale situace úplně jiná. Jiskra vlétla do přeboru velmi dobře, vyhrála první tři zápasy a usadila se na první příčce. Ve čtvrtém kole přišla první ztráta, když favorizovaná Slavia Hradec Králové B nad Jaroměří zvítězila (Pavel Čech nemohl hrát, omluvil se, ale Vráťa Jecha remizoval s mistrem Jirkou Nunem, což je samozřejmě úspěch). I přes tuto prohru si Jiskra drží pěkné třetí místo. Nejlepší výsledek má zatím  skromný, ale o to nebezpečnější Vráťa Jecha, který získal 3,5 bodu!  3 body bez prohry získal Luboš Hubka, který navázal na úspěšnou loňskou sezonu. Výhodou družstva  ovšem je, že disponuje dostatečným počtem silných a vyrovnaných dalších  hráčů, kteří úspěšně bodují. Za šachovnicemi se zatím vystřídalo 12 šachistů.

4. Tj Slavia Hradec Králové B.  Po zveřejnění soupisek bylo jasné, že hradečtí budou nekompromisně bojovat o první místo a tím návrat do druhé ligy, Vždyť z dvacetičlenné soupisky mělo prvních 11 hráčů rating 2024 a více, čili jednoznačně ligová sestava. Hned v prvním kole ale přišel úder, když Slavia prohrála 3,5:4,5 s nováčkem soutěže. To nikdo nečekal.  V dalších zápasech však  již měla Slavia štěstí a tak ve vyrovnaných zápasech porazila postupně Dvůr Králové, Hronov a Jaroměř.  Znamenalo to udržení minimální ztráty  (3 body) od vedoucích Hořic, ale při vší úctě k celému družstvu, zatím se výraznější  převaha exligové Slavie v zápasech neprojevuje. Přesto ligové zkušenosti hovoří pro hradecký klub i v dalším průběhu soutěže. Další 4 kola napoví, jak na tom hradečtí budou. Po Novém roce hrají s Třebechovicemi, pak ale následují tři trochu těžší soupeři – Jičín B, Hořice a Lípa B, a situace se více vyjasní. Silné družstvo zatím nemá mezi sebou nějakou výraznější individualitu, nejvíce bodů má Jirka Jezbera – 2,5/4 Filip Šolc – 2,5/3 . Ve 4 zápasech se za družstvo zatím vystřídalo 12 hráčů.                                                                                                              

5. Šachový klub Jičín B. Družstvo nastoupilo do soutěže s vědomím, že A tým bude mít ohromné potíže ve druhé lize (ratingově jasně nejslabší mančaft). V případě nepříjemné situace – umístění na sestupových příčkách bude tedy nutné bojovat s B týmem o postup. To ale není za dané situace jednoduchý úkol. Pravda, v prvním kole celkem příjemný soupeř – ŠK Lomnice, navíc oslabený o hosta, Jardy Novotného, jinak předního hráče jičínského A družstva ve druhé lize. Výsledek 6:2 byl velmi uspokojivý. Brzy na to však přišly první problémy. První tři hráči soupisky Jičína nemohli nastoupit proti Sokolu Hradec, jednalo se o účastníky juniorského mistrovství ve Špindlerově mlýně, které probíhalo ve stejném termínu. V dramatickém zápase v Hradci navíc pak zklamali hráči na prvních dvou šachovnicích a výsledkem byla nakonec pro Jičín  ještě dost zázračná remíza.  Následovala ale senzační (i když těsná) výhra nad silným týmem Dvora Králové a jelo se optimisticky do Hronova. V sestavě sice chyběli výteční Petr Fojt a Honza Lajbl, ale přesto byl zápas vyrovnaný. O těsném vítězství hronovských tak rozhodly hrubé chyby jičínských hráčů, kterých bylo více než na straně Hronova. Štěstím pro jičínské je, že se A týmu v lize nečekaně daří, takže má na kontě 9 bodů po 5 zápasech a celkem drží klidný střed tabulky. V krajském přeboru – v B družstvu se zatím daří nejlépe Janu Kohoutovi, který má ze 4 partií 3,5 bodu (je to překvapivé, v KS má tento hráč 1,5/4), Jan Lajbl má 2 ze 2 partií.  Za deskou se již prostřídalo 15 hráčů.

6. Tj Hronov.  Tento sympatický oddíl se léta opírá o spolupráci se sousedním Náchodem, Broumovem i skupinou silných polských šachistů z nedalekého okolí. Nejsou tu sice šance na postup do ligy, ale přebor se udržuje celkem v pohodě. Letošní vstup do sezony byl však dost těžký. V boji s Třebechovicemi rozhodly o důležitém vítězství čelní šachovnice, které ovládli hronovští. Následovala jasná prohra s Jaroměří a pak přišel soupeř nejobávanější – exligová Slavia HK.  V urputném souboji, kde senzačně vyhrály první dvě hronovské desky (Kowalczyk a Velecký), rozhodly o výhře Hradce prohry hronovských na posledních deskách. Jak říkal Jarda Čáp, škoda nabídnuté šance, dalo se zabodovat. Co se nepodařilo proti Hradci, dokázal Hronov proti oslabenému  Jičínu a překvapivě vyhráli 4,5:3,5 . Rozehráno je tak slušně a zdá se, že další průběh bude pro Hronov v klidném středu tabulky. Velkou oporou Hronova je polský mistr Pawel Kowalczyk, který získal ze 4 partií  3,5 bodu a patří k nejlepším hráčům KP.  Nad průměr vyniká ještě zkušený náchodský borec Pepa Pinkava, který má 2,5 bodu ze 4 partií, ostatní mají zatím průměrné výsledky. V přeboru se zatím vystřídalo 11 hráčů.

7. Tj Spartak Plchot Vrchlabí .  Sedmé místo asi odpovídá současné situaci, která ve Vrchlabí je.  „Nadupaná sestava“, která dává předpoklady boje o postup do ligy, však slouží jen k získání jistoty, že se tým nemusí obávat eventuálního sestupu do KS. Zdá se však, že vynikající hráči  jako Tázlar, Jüptner, Šafařík a Hála, nastupují jen proti objektivně slabším soupeřům, tři z nich hráli proti Lomnici, čtyři nastoupili proti Lázním Bělohrad a dva proti Třebechovicím. Nic proti tomu, není to proti pravidlům soutěže, jen si myslím, že „slabší „ soupeři se mohou být tímto nástupem Vrchlabí trochu zaskočeni, vždyť tito borci získali z 8 partií 7,5 bodu. No, jsem zvědav na poslední tři kola, rád bych se mýlil. Uvidíme, kolik těchto hvězd nastoupí v zápasech proti Slavii Hradec B, Jičínu B a Hořicím. Mohli by svým výkonem výrazně ovlivnit závěr přeboru a zamíchat konečným pořadím.  Vstup do soutěže  mělo ale družstvo prachmizerný.  Proti rezervě Lípy uhráli bez svých nejlepších  jen 0,5 bodu, pak překvapivě prohráli i v Třebechovicích, kde už bylo ale plánováno vyhrát a družstvo bylo výrazně silnější. Bylo nutno trochu přidat a to se podařilo v dalších dvou zápasech. Vrchlabí tak může být v klidu, po Novém roce bude hrát se Sokolem Hradec, tak lze čekat další bodový zisk. No, uvidíme.  Z jednotlivých hráčů mají největší bodový zisk Jakub Šafařík, který má 3 body ze 3 partií a Petr Tázlar, jenž získal 2,5 bodu rovněž ze 3 partií.  Za šachovnice zatím zasedlo 14 hráčů z 20 členné soupisky. Všechny partie sehrál jen Luboš Tejkal.

8. Sokol Hradec Králové.  Sokol je nováčkem soutěže. Před časem již přebor hrál, sestoupil a předminulou sezonu jen se štěstím udržel Krajskou soutěž. V minulém ročníku ale byl jako vyměněný a jasně postoupil opět do přeboru. Přesto se mu ale příliš nevěřilo. Hned los prvního kola byl pro nováčka nemilosrdný. Soupeř z nejtěžších, exligová Slavie.  K všeobecnému překvapení získal všechny body Sokol. Jeho první dva hráči sice prohráli s favority, ale ostatní zabojovali.  Ve druhém kole přišel další nečekaný bodový zisk s rezervou Jičína. Následovaly dvě prohry, ale Sokol bojuje a má před sebou další, celkem hratelné soupeře. Nejlepší výsledky zatím vykazují ostřílení borci. Vojta Humlíček má 3 body ze 4 kol, Jaroslav Záruba 2,5/4 a mladičký Ondra Winter, který v Sokole hostuje, má 2 body ze 3 partií. V oddíle panuje ohromná kázeň, ve 4 kolech se vystřídalo pouze 10 hráčů, z nich 5 sehrálo všechny zápasy.

9. Tj CIS Lázně Bělohrad.  Toto družstvo v předminulé sezoně dost nešťastně sestoupilo z přeboru, aby se hned následující sezonu vrátilo zpět. V rámci posílení družstva se bělohradským podařilo získat na pár zápasů velmistra Leona Vološina, známého z dřívějšího působení v Jičíně.  Ten zatím sehrál jen jednu partii, ale jeho bodový zisk v zápase proti Lípě B pomohl k nečekané remíze bělohradských proti favoritovi. Velmi důležité vítězství zaznamenal Bělohrad v boji proti Třebechovicím, čímž se odpoutal z pásma sestupu. Pro zajištění klidu ale potřebuje družstvo ještě bodovat v některém z dalších zápasů. Jednotlivým hráčům se moc nedaří. Nad průměr vyniká náhradník Bedřich  Matouš, který sehrál všechny zápasy a získal  3 body. Ostatním to moc nejde, 50% získali jen Zbyněk Kykal a Petr Lelek. Za družstvo nastoupilo zatím 11 hráčů.

10. DDM Třebechovice pod Orebem.  Třebechovičtí se potýkají každou sezonu v přeboru s hrozbou sestupu do nižší soutěže a zatím jim to vždy vychází, i když jen tak tak. Také nyní se drží těsně nad sestupovými místy. Je to díky naprosto nečekanému vítězství nad papírově silnějším Vrchlabím. To se nečekalo, ale je fakt, že v Třebechovicích mají velmi vyrovnané družstvo, bez výraznějších hvězd. Posilou je samozřejmě na první šachovnici mongolslký hráč Tuvshinbayar Dorkjhuu, který hraje velmi zajímavé živé šachy, i když na nejlepší hráče našeho kraje to ještě nestačí. Velmi se lepší mladý Tomáš Zdechovský, který téměř neprohrává, ale na soupisce jsou i další hráči, kterým když to sedne, jsou velmi nebezpeční. Proto není situace Třebechovic tak beznadějná, jak by se zdálo. Velmi důležitý bude asi zápas s Lomnicí v lednu v příštím roce. Z jednotlivců si nejlépe vede již zmíněný Tobiáš Zdechovský, který získal 3 body ze 4 partií, bez prohry. Ostatním se tak moc nedaří, jen další dva hráči získali 50% (nepočítaje jednobodové zisky z 1 partie).  Za šachovnicí se vystřídalo zatím 12 hráčů.

11. Tj Dvůr Králové  nad Labem.  Dvůr Králové patřil v posledních letech vždy k předním družstvům našeho kraje.  Proto je jeho nynější vystoupení obrovským překvapením. Čekalo se, že se bude pohybovat někde okolo 3. místa, ale nepříznivý los a shoda nešťastných okolností způsobila, že jsou dvorštíí zatím bez bodového zisku. Přitom papírově je soupiska velmi silná, ale nějak se nedaří. Je pravda, že pár hráčům trochu odešla forma, jsou to Honza Mrověc, který určitě není zvyklý prohrávat, nejde to tak dobře jako vloni Honzovi Macháňovi, ani Liborovi Špačkovi, Milan Schwarz, Jan Zahálka a Jirka Kiss prakticky nehrají, Pepovi Nejedlovi a Františkovi Fuchsovi trošku bere formu vyšší věk. Výsledkem je pak situace v tabulce.  Proti Slavii i jičínskému ŠK sehráli dvorečtí velmi vyrovnané zápasy, ale s nešťastným koncem. Přesto si myslím, že se družstvo zvedne a skončí nakonec uprostřed tabulky.  Z jednotlivců vyniká svými výsledky Jaroslav Šmíd, který má 3 body ze 4 partií, bez prohry, Luboš Roško má na 1.desce 1,5/2, Jan Macháň a Franta Fuchs si udržují 50% úspěšnost. Z 20 členné soupisky nastoupili ke všem utkáním jen tři hráči.

12. ŠK Lomnice nad Popelkou. Bohužel, někdo musí držet toho „Černého petra“, neboli poslední místo. Zatím jsou to sympatičtí šachisté z Lomnice nad Popelkou. Prohráli všechna utkání, ale proti hvězdnému Vrchlabí byli v posledním kole velmi blízko úspěchu. Před začátkem Nového roku mají o čem přemýšlet. Hned v lednu je čekají dvě klíčová utkání. Nejprve zajíždějí do Bělohradu (nebo Chotče) k důležitému utkání s CISem Bělohrad a hned na to je los posílá znovu ven, tentokrát do Třebechovic. Pak následuje souboj se Sokolem Hradec Králové. Takže dle jednoduché matematiky po nejbližších třech kolech bude vše jasnější, co se týká konce tabulky. Jednotlivým hráčům se zatím moc nedaří, nejlépe je na tom Tomáš Láska, který má 3 body ze 4 partií, 50% úspěšnost mají ještě Pavel Hyška a Václav Vytlačil, kteří oba také sehráli všechny čtyři partie. Družstvu jistě pomůže jičínský host a ligový přední hráč  Jarda Novotný, který hrál jen jednou a remizoval v pěkné partii s Petrem Tázlarem, když byl velmi blízko vítězství. Za šachovnici zasedlo 13 hráčů z 18 členné soupisky.

Hned v dalším, pátém kole se můžeme těšit na další  zajímavé zápasy, které podpoří  napínavý průběh soutěže.

Přeji Výkonnému výboru KHŠS,  všem čtenářům článků KHŠS a fanouškům  hráčů Královéhradeckého kraje, jakož i hráčům a jejich rodinám  vše nejlepší, krásné vánoce, hezké šachové turnaje a do nového roku 2020 hodně zdraví a úspěšných partií !

Zpracoval:  J.Kohout .   člen výboru KHŠS