Královéhradecký krajský šachový svaz


Online soutěže ŠSČR

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 3.2.2021

Šachy mají jako jeden z mála sportů výhodu, že je lze i na soutěžní úrovni hrát online. Vzhledem k současné situaci, kdy není možné potkávat se osobně, byl VV ŠSČR nucen rozhodnout, že letošní ročník soutěží družstev zůstane nedohrán. Pokud se situace zlepší a dojde k rozvolnění protiepidemických opatření, zorganizujeme na jaře náhradní program za šachovnicí.

Prozatím jsme připravili seriál online turnajů, jehož propozice najdete zde:

Online jarní soutěže ŠSČR

Srdečně Vás zveme k účasti. Odkazy pro přihlášení zveřejníme v nejbližších dnech. Turnaje proběhnou na platformě Tornelo, kde se v poslední době konala řada mezinárodních soutěží, např. online ME jednotlivců nebo online MS mládeže s úspěchy českých reprezentantů Davida Navary a Václava Fiňka. Proti ostatním herním serverům, jako je např. chess.com nebo lichess.org, má Tornelo tři základní výhody:

– možnost vlastní anticheatingové kontroly ze strany organizátora turnaje

– možnost přizpůsobení hracího systému

– pohodlné platby startovného online

Herní prostředí podrobněji představí hlavní rozhodčí turnajů Jiřina Prokopová:

Na Tornelo neexistuje anonymita, všichni hráči musí hrát pod svým jménem. Turnaje se konají pod dohledem rozhodčího, který účastníkům pomáhá a dohlíží na dodržování pravidel. Hráči se během hry setkávají na videokonferencích, kde mohou vzájemně interagovat jak s rozhodčím, tak se svými spoluhráči a soupeři. To celé nás přináší blíže k turnajům za šachovnicí.

Platforma je v angličtině, ale veškerá navigace je zjednodušená na nejzákladnější pojmy a využívá návodné grafiky (zhlédněte úvodní 4minutové video v angličtině zde). Stejně jako při příjezdu na klasický turnaj za šachovnicí vše začíná v tzv. Turnajovém Lobby. Horní panel Lobby vždy poskytne hráči ty nejdůležitější informace.

Po úspěšné registraci a příchodu na samotný turnaj je zapotřebí zakliknout, že je hráč „Ready“. Objeví se usměvavý smajlík. Jakmile rozhodčí provede nalosování, objeví se tlačítko „Play now“ (začít hrát):

Po kliknutí na tlačítko je již hráč přesměrován k šachovnici, kde má k dispozici standardní funkce jako na většině platforem.

Zvláštností je tlačítko „Call arbiter“ (zavolej rozhodčího), které přivolá rozhodčího. Hráč s ním může komunikovat pomocí chatu, položit mu otázku či provést reklamaci.

Tornelo nabízí nekonvenční systém pro hraní turnajů družstev, který se velmi hodí pro dnešní nepředvídatelnou dobu, neboť nabízí hráčům volnost a flexibilitu. Podporuje maximální zapojení všech, kdo si chtějí zahrát šachy, nikdo nemusí sedět na střídačce. Na druhou stranu nikdo nemusí hrát, pokud se mu to nehodí.

V každém družstvu může hrát libovolný počet hráčů, do celkových výsledků se však počítají jen body čtyř nejúspěšnějších z nich.

Každý hráč si sám může zvolit, jestli v příštím kole nastoupí, nebo nenastoupí. Stačí pouze v turnajovém Lobby zakliknout číslo kola, které chce hráč „Přeskočit“ – Skip round.

Losování potom probíhá švýcarským systémem, stejně jako v případě turnaje jednotlivců, ale hráči ze stejných družstev nejsou párováni spolu. Hráč, který by za normálních okolností možná hrál druhou šachovnici, má možnost zazářit na prvních deskách bez jakýchkoliv limitací. Na druhé straně nikdo nemusí mít strach, že by „táhl“ družstvo dolů. Každý hraje s nejlepším soupeřem, s jakým by mohl hrát.

Pro zachování ducha ligových soutěží bude po základní části hrané na sedm kol výše popsaným systémem následovat osmifinálové play-off. Zde se ve standardním zápasu utkají družstva složená ze čtyř nejlepších hráčů, kteří dopomohli družstvu k postupu. Při rovném skóre bude následovat bleskový tie-break. Pokud bude výsledek stále vyrovnaný, každé družstvo si zvolí šampiona, který bude bojovat v armageddonové partii o vítězství.

Ne každý však dává přednost turnajům družstev. Proto jsme připravili také online Velkou cenu, která se bude skládat ze série sedmi turnajů jednotlivců, hraných rychlejším tempem.

Veškeré instrukce a návody k chystaným online turnajům ŠSČR budou pro Vás budou postupně přibývat na svazových stránkách. Proběhne také technický meeting, kde budete mít možnost dozvědět se veškeré informace, a Zkušební turnaj, který je zlatou klasikou všech online akcí a nesmí chybět před žádným novým projektem. Účast v něm bude zcela zdarma a nabídne Vám možnost si vše vyzkoušet a získat odpovědi na všechny otázky.

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na jirina@tornelo.com.

Další pozvánku na online soutěže pro Vás napsal sportovní sekretář ŠSČR Ladislav Záruba, najdete ji zde.

Článek publikován 3. 2. 2021 v rubrice AktualityAktuality sekretariátTOP Aktuality na hlavní stránce.