Královéhradecký krajský šachový svaz


Mezinárodní den šachu

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 19.7.2021

Mezinárodní den šachu

Na 20. července připadá každoročně Mezinárodní den šachu. Jedná se zároveň o datum, kdy byla před 97 lety založena Mezinárodní šachová federace FIDE. Oslavte tento svátek nad 64 poli i na sociálních sítích! Svůj mezinárodní den si připomínají šachisté po celém světě. Konají se turnaje a další doprovodné aktivity, které mají za cíl ještě více zpropagovat už tak nesmírně populární královskou hru. Vždyť podle údajů FIDE hraje pravidelně šachy 605 milionů lidí a alespoň jednu partii v životě sehrálo 70 % dospělé populace! Tipy, jak tento den oslavit, najdete třeba na webu Chess.com. I v České republice se kolem Mezinárodního dne šachu koná mnoho akcí, na probíhajícím festivalu Czech Open je dokonce na úterý 20. července naplánován 24 hodinový šachový maraton. Oslavou je ale každá partie, ke které vyzvete své přátele nebo rodinu. Nezapomeňte se při tom vyfotit nebo natočit a tento materiál v úterý 20. července sdílet na sociálních sítích s hashtagem #Internationalchessday. Tak příjemné oslavy!


Šachy na Olympijských festivalech v Praze a Brně

Na nadcházejících olympijských hrách v Tokiu sice šachisty neuvidíte, náš sport je ale již pevnou součástí Olympijských festivalů, které největší sportovní svátek pravidelně doprovázejí. Letos se konají v Praze a Brně od 23. července do 8. srpna a srdečně vás na ně zveme. Na příchozí čeká bohatý šachový program! Olympijské festivaly se letos nesou ve znamení návratu dětí ke sportu, v Praze i Brně bude pro návštěvníky připraveno k vyzkoušení 30 odvětví. Kromě klasických sportů, které se představí v Tokiu, se v obou parcích budou prezentovat i šachy, a to v klasické i tzv. zahradní formě. Přítomný šachový personál ochotně poskytne základní informace ke hře a poradí s tahy, parky by mělo navštívit i několik českých reprezentantů. Pokud byste se chtěli do dění v šachové sekci Olympijského festivalu v Praze i Brně zapojit aktivněji, můžete se přihlásit jako dobrovolník. Více informací najdete v tomto článku, kde rovnou zavzpomínejte na předchozí ročníky. Více informací o dění na festivalech najdete na oficiálních stránkách, kde si lze dopředu zarezervovat své sportoviště. V prodeji přímo na místě bude pouze omezený počet lístků. Organizátoři totiž plánují přísná bezpečností opatření, která mají zamezit šíření pandemie, a budou počet návštěvníků regulovat. V červenci jich zde může být v jednu chvíli nejvýše 2500, od prvního srpna pak 3500. Každý se pak musí u vstupu prokázat covid pasem nebo přímo na místě podstoupit test.
„Zveme všechny sportovní a šachové příznivce, aby se do Prahy nebo Brna vypravili i s dětmi. Mohou zde nejen nasát jedinečnou olympijskou atmosféru a fandit našim reprezentantům, ale i vyzkoušet různé sporty. A kdo ví, třeba z malých návštěvníků jednou vyrostou noví olympionici,“ říká Martin Petr, předseda Šachového svazu ČR. Olympijské festivaly se konají po celou dobu olympijských her v Tokiu, tedy od 23. července do 8. srpna 2021. Místy konání jsou OLYMP Centrum sportu ministerstva vnitra (Praha) a SKP Kometa Brno (Brno).