Královéhradecký krajský šachový svaz


19. ročník Memoriálu Ing. Václava Vomáčky

Daniel Roischl - 5.10.2021

O pohár starosty města Jaroměře 

V neděli 3. 10. 2021 se v DDM Klíč v Jaroměři Josefově uskutečnil již 19. ročník tradičního oblíbeného turnaje pro děti a mládež v rapid šachu. Za šachovnicí se utkalo ve dvou turnajích  36 účastníků ve věku od 7 do 18 let. Nejpočetnější zastoupení měl pořádající TJ Jiskra  Jaroměř, nejvzdálenější účastníci přijeli z oddílů TJ Kobylisy Praha a Zikuda Turnov. Oba turnaje se hrály na 9 kol tempem 2×15 minut na partii se zápočtem na rapid LOK. Celkem se vyhlašovalo pět kategorií, rozdalo se 13 pohárů a cen bylo víc než účastníků. K dispozici bylo po celou dobu občerstvení a otevřená tělocvična. 

Hlavního A turnaje, kde si mohou zahrát často začínající a méně zkušení šachisté se  zúčastnilo 23 žáků. V turnaji se vyhlašovali dvě kategorie: V nejmladších (2012 a ml.) vyhrál suverénně celkový vítěz A turnaje Štěpán Kroulík z Regionu Panda s 8,5b. Štěpán, ačkoli  jeden z nejmladších účastníků turnaje, přehrával soupeře o třídu a první místo obsadil zcela  zaslouženě. Druhý skončil Vítězslav Vlček z TJ Náchod 6,5b a třetí místo uhrál Vojtěch  Dvořák, další hráč Regionu Panda, s 5b. V kategorii mladších (2011 – 2008) vyhrál zlato David Lesák (TJ Jiskra Jaroměř) se ziskem 7b. Druhé místo vybojoval Václav Táborský (Zikuda Turnov) 6,5b a bronzovou příčku obsadil Milan Dvořák (Region Panda) s 6b. Celkové pořadí A turnaje: http://chess-results.com/tnr582423.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES 

Turnaje B, kde nastupují starší a zkušenější mládežníci (2002 a ml.), se zúčastnilo 13  šachistů a šachistek. V obtížné konkurenci zvítězil Adam Holda se ziskem 8,5b. Druhou  příčku obsadil Pavel Friedrich 7b. Oba hráči hájí barvy domácího oddílu z TJ Jiskra Jaroměř.  Třetí příčku obsadil s 6,5b Daniel Jodas ze Zikuda Turnov. Celkové pořadí B turnaje:  https://chess-results.com/tnr582422.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES 

Napříč turnaji se vyhlašovala kategorie dívek. Nejlepší dívkou se v konkurenci 13 děvčat stala  Ellen Lukášková (ŠŠPM Lipky HK) 5,5b, druhá skončila Kateřina Šmejdová (TJ Náchod) 5b  a pohár za třetí místo získala Aneta Táborská (Zikuda Turnov) 5b. V turnaji se ukázalo, že  šachy hrají holky stejně dobře jako kluci.. 

Vrcholem turnaje bylo vyhlášení titulu Superhvězda 2021. „Na dálku“ se o prvenství až do  závěrečného kola přetahovali Adam Holda a Štěpán Kroulík. Nakonec při si stejném bodovém  zisku 8,5b odvezl titul superhvězda do Rychnova n/K mladší z nich, Štěpán Kroulík. Na rok  získal z rukou Josefa Horáčka, starosty města Jaroměře, velký putovní pohár. 

První tři vítězové v každé kategorii získali poháry a diplomy. Věcné ceny (deskové a karetní  hry, šachové knihy, čokolády, bonboniéry) a pamětní listy turnaje obdrželi všichni účastníci.  Poděkovat bych chtěl sponzorům: Městu Jaroměř, DDM Klíč, ŠO TJ Jiskra Jaroměř. Turnaj  proběhl v přátelském duch fair play, na čemž mají velký podíl samotní mladí šachisté. Velký  dík zaslouží rozhodčí Milan Borůvka a pořadatelé Vratislav Jecha, Antonín Korityák st., Andrea  Matoušová, Pavel Friedrich, Adam Holda. Turnaj se podle zúčastněných hráčů, dospělých  diváků a přítomných rodičů povedl a určitě všechny rádi znovu uvidíme na příštím jubilejním 20. ročníku v již tradičním termínu na jaře 2022 opět v DDM Klíč v Jaroměři. 

Foto z turnaje: 

https://mytologie.rajce.idnes.cz/O_pohar_starosty_mesta_Jaromere_- _19._rocnik_Memorialu_Ing._Vaclava_Vomacky/ 

https://ddm-klic.rajce.idnes.cz/Memorial_Vaclava_Vomacky_- _19._rocnik_sachoveho_turnaje/ 

Petr Staněk (za tým pořadatelů)