Královéhradecký krajský šachový svaz


Šedesát let starý příběh

Jiří Daniel - 18.10.2021

Na skutečské jedenáctiletce byl v roce 1960 vyhlášen přebor školy v šachu. 20 dětí najednou bez rozdílu, zda z první nebo z 11. Třídy. Přihlásil jsem se a divil jsem se, že pěšáky stavěli všichni vedle sebe a dámy (věže, střelce, koně, dámu a krále) na první a osmou řadu. Brácha se mnou hrál doma dámu a říkali jsme tomu šachy.
Během turnaje mi všichni ukazovali chod jednotlivých figur, vím, že jsem pěšákama chtěl všechny přeskakovat. Ale v posledním, 9. kole jsem vyhrál! Můj starší brácha mi pak koupil opravdové soutěžní české klubovky.
Rok jsem potom ale neměl s kým hrát, až přišel do školy důchodce pan Karel Flídr a řekl, že budeme mít šachový kroužek. Chodil jsem do druhé třídy. Skuteč hrála krajskou soutěž a bylo v týmu málo hráčů. Brali mě všude jako náhradníka. Jedenáct zápasů za rok a já byl 9x, 10x nebo i 11x náhradníkem. Chodil jsem pravidelně.
A každý rok byl městský přebor, potom okrskový přebor a okresní přebor žáků. Jednou jsem v okresním přeboru vyhrál vedlejší skupinu o 11. místo. Do klubu jsem sice chodil pravidelně, ale tam Bulánek kouřil čibuk a posílal po šachovnici dlouhý kouř na soupeře a maminka říkala, že smrdím.
Hrál jsem v týmu Skutče již druhý ročník „Zaječic“, pak jsme se rozpadli a mě vzali v týmech Chrasti, Hlinska… Jak jsem byl šťastný, když jsem dostal od Miloslava Votavy pozvání do týmu Zaječic! Skončili jsme šestí a pamatuju si to celý život. Ve Skutči se ale oddíl rozpadl, když jsem chodil asi do osmé třídy.
Chodil jsem do skautu. A skauting nám v roce 1970 zakázali. Bylo mi necelých 17. Všechny skauty jsem vzal do obnoveného šachového oddílu, který jsem díky místnímu pro sport nadšenému funkcionáři mohl vést. V osmnácti letech jsme se skauty vyhráli okresní přebor a na krajskou soutěž jsem jezdil i z vojny a organizoval tým prostřednictvím koresponďáků…
Až v roce 1976 jsem se oženil, odstěhoval na Rychnovsko, hrál za Javornici a hrál také vedlejší skupinu okresního přeboru mužů. Vždyť jsem měl pořád jen III. VT. Za dva roky jsem okresní přebor vyhrál, kandidátem mistra jsem se stal díky svým svěřencům o mnoho let později.
Prošel jsem mnoha šachovými funkcemi, přes deset let jsem po roce 1990 vedl KM ŠSČR. A vím, že v našem společenství jsou nejdůležitější lidé jako byl kdysi Karel Flídr. Ti, kteří zajdou do školy, zorganizují tam přebor a zapálí děti pro šachy. Budu rád, když tento příběh bude inspirovat alespoň jednoho z Vás. Ta krásná hra, kterou celý život hrajeme, stojí za to. Právě teď stojí za to udělat někde přebor školy.

Jiří Daniel