Královéhradecký krajský šachový svaz


Evžen Gonsior slaví „90“

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 5.12.2021

Evžen Gonsior slaví „90“
V těchto dnech slaví významné životní jubileum 90. narozeniny jeden z nejlepších českých šachových trenérů a metodiků Ing. Evžen Gonsior (nar. 6. 12. 1931)
   Je odchovancem opavského šachu, v době studií byl členem ŠK Aljechin Praha a od roku 1956 Slavie Hradec Králové. S tímto oddílem coby hrající trenér získal v roce 1978 přebornický titul mistra Československa družstev. Poté trenérsky i jako aktivní hráč působil v ŠK Ortex Hradec a ŠK Lípa. Z turnajových úspěchů jmenujme alespoň 3. místo na mezinárodním turnaji ve Vratislavi 1979 a 4. místo v Děčíně 1974.  Je mistrem FIDE, trenérem 1. třídy a ústředním rozhodčím. Byl nehrajícím kapitánem československého reprezentačního družstva mužů na světových šachových olympiádách 1986 (Dubaj), 1988 (Soluň) a na mistrovství Evropy družstev 1988. Vedl české mládežnické reprezentanty na mnoha mistrovstvích světa a Evropy. Je autorem řady trenérských publikací, podílel se na vzniku a rozpracování tréninkové metodiky. Především jeho zásluhou vznikl systém individuálních tréninků mladých českých talentů používaných dodnes. Byl členem řady orgánů šachového svazu včetně trenérsko – metodické komise Šachového svazu České republiky Dlouhá léta se individuálně staral o výchovu šachových talentů a trenérsky působil i při republikových šampionátech mládeže. Jeho tréninkovou péčí prošla řada našich reprezentantů, mimo jiné to jsou Martina Kořenová (Holoubková) z Rychnova nad Kněžnou, Jan Votava z Pardubic či Martin Petr z Hradce Králové, většinou nositelé titulů velmistra nebo mistra FIDE.  Na televizních obrazovkách ČT4 sport byl řadu let k vidění v pořadu „V šachu“, kde poutavým způsobem zasvěcoval diváky do tajů královské hry. Proškolil nespočet šachových trenérů, kteří jdou v jeho šlépějích. Obdivuhodná je jeho neuvěřitelně vitalita. Ještě před několika lety byl k vidění na kole po cyklotrasách v hradeckých lesích, společně s autorem těchto řádků, okořeněno radostí z turistiky či houbaření.
   Evženu Gonsiorovi, jenž je více jak půlstoletí přední osobností šachu nejen ve městě pod Bílou věží,  přejeme jménem celé šachové rodiny, kamarádů a přátel zejména pevné zdraví, štěstí, osobní spokojenost a radost na 64 polích i mimo ně. K řadě gratulantů se připojují také Šachový svaz ČR a Královéhradecký krajský šachový svaz.
Foto a text: Lubomír Douděra