Královéhradecký krajský šachový svaz


Do šachového nebe odešel Leoš Čeřovský

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 2.8.2015

V sobotu 1. srpna opustil nejen šachisty Dvora Králové nad Labem ve věku 66 let Leoš Čeřovský.

Leoš Čeřovský

Celou svou šachovou karieru odehrál Leoš Čeřovský ve Dvoře Králové nad Labem. Především v 80. letech patřil mezi nejsilnější hráče okresu Trutnov – pravidelně získával titul Přeborník okresu. Dlouhá léta hájil první šachovnici Dvora s exkluzivními výsledky (většinou ztratil jen pár remíz). Vzhledem k tomu, že se titul KM uhrával pouze na kandidátských turnajích, tak Leoš v dobách největší slávy byl jeden z nejsilnějších hráčů – nositelů 1. VT. V roce 2002 se stal v Rychnově nad Kněžnou Přeborníkem ČR v kategorii seniorů v nejmladší kategorii nad 50 let. Ač se nevěnoval korespondenčnímu šachu, tak dokázal analyzoval partie svým oddílovým kolegům, kteří jeho zásluhou vyhráli mnoho partií a zaznamenali i turnajová vítězství. Mezi jeho nejoblíbenější zahájení patřila Vídeňská hra a Philidorova obrana. Oblíbeným dílem Leoše byla kniha zahájení, které započal Bilguer a dokončil Lassa. Jeho šachový citát byl „pěšci jsou duší šachu“.
Osobně jsem s Leošem odehrál více jak deset sezón – rád vzpomínám především na mistrovská utkání, ke kterým jsem jezdili vlakem do Semil, Rokytnice, Turnova, Jičína …. a odjížděli MHD na vlakové nádraží již v 6:05, na družební utkání v německém Grevesmühlenu, na okresní přebory jednotlivců a mnoho dalších, nejen šachových setkání.

Čest Tvé památce.
Poslední rozloučení s Leošem Čeřovským se uskuteční ve středu 5. srpna v 10 hodin na hřbitově ve Dvoře Králové nad Labem.