Královéhradecký krajský šachový svaz


Bezprostřední dojmy medailistů z MČR středních škol v šachu

Svatava Ptáčková - 12.4.2013

MČR v šachu středních škol 2013
Dne 9.4. – 10. 4. jsme se zúčastnili MČR škol v šachu, které se konalo na již tradičním místě pro tuto akci – Štědroníně u Písku. Náš kraj reprezentovala 2 družstva a to Gymnázium Hořice a Gymnázium Nový Bydžov. Štědronín je pro nás poměrně vzdálené místo a 3 a půl hodinová cesta není nic příjemného, bohužel, příjemný není ani samotný areál, ale to v šachu roli nehraje.
Teď pár slov k samotnému turnaji. Hrací místnost byla velice dobře připravena a průběh turnaje byl klidný. Byl to jeden z nejvyrovnanějších ročníků poslední doby a vyhrát mohl téměř kdokoli z prvních +- 8 nasazených družstev. To se promítlo a do průběžného pořadí, kdy se na prvních místech v průběhu vystřídalo hned několik družstev. Nakonec došlo k trháku 4 týmů, které od sebe dělil jeden jediný bod. Nejvíce štěstí mělo Gymnázium Jana Keplera z Prahy, které jen o pomocné hodnocení předstihlo první nasazený tým z Kladna. Třetí skončilo Gymnázium Hořice a jen o půl bodu za námi Gymnázium Uherské Hradiště. Na pátém místě již s mírným odstupem, přesto s kvalitním výkonem všech hráčů skončil druhý tým z kraje Gymnázium Nový Bydžov.
Ale v této zprávě bychom se chtěli věnovat spíše vlastním dojmům, protože co se pořadí týče, bylo vše řečeno už dříve. Takže, jsme upřímně rádi, že už se nebudeme muset účastnit žádného takového přeboru, protože do Štědronína už se nikdy nechceme vrátit. Areál je vzdálen několik km od civilizace a to se také promítlo na celkovém stavu místa – otřesné. Nevíme, jakým způsobem bychom to tam vydrželi. Kdyby celá akce byla vícedenní. Ale jedna pozitivní věc na tom přeci jen byla. Jelikož jsme se ocitli na konci světa, nebylo zde celý volný čas co dělat a tak jsme šli spát už v 9 hodin! Děkujeme, že jsme se snad na první šachové akci pořádně vyspali. Dále celkové náklady na akci. Nepochopím, jak si někdo v takovém areálu může říct 200Kč za nocleh, dále poměrně normální ceny za stravu – S 35Kč O 80Kč V 75Kč. Krásné ceny, ale odpovídalo to kvalitě jídla? Nemyslím si. Po sečtení tedy 2 denní akce zde vyjde na 470Kč/os + cesta + startovné. Asi jsem to počítat neměl je mi z toho do breku. Ale co nás asi nejvíce dojalo, bylo samotné „slavnostní „ zakončení. To, že se sekla hymna je ostuda, ale technické problémy občas prostě nastanou, ale to jakým způsobem, je naloženo s cenami pro účastníky je neskutečné. Samotné vyhlášení začalo u nejlepších hráčů na šachovnicích ( 2. Desku mimochodem vyhrál Jakub Šafařík 7.5/9) kde každý hráč dostal knihu, která pořadatele nestála ani korunu. První tři týmy celkového pořadí dostaly pohár a medaile, přičemž první dva celky fotbalové míče a my jsme si odvezli úžasné pálky na badminton. Pochvala pořadatelům, že chtějí utužit tým a posílit týmového ducha. Dostali jsme totiž 2 balení a v každém byly 2 rakety. Cenový fond tedy činil max. +- 5000Kč. Další družstva dostali POUZE diplom a výsledkovou listinu. Nevím jaký je rozpočet svazu na tuto akci, ale myslím, že je to k zamyšlení. Proč jsme to vlastně všechno psali? Myslíme, že by si přebor škol zasloužil důstojnější přístup. Možná je na čase něco změnit, ale to už nás naštěstí trápit nemusí. Byli jsme na přeboru 4x a stojíme si za tím, že je to čím dál větší zlodějina.
Konečné 3. místo je pro naši školu a celkově pro kraj úspěch, ale naše radost z umístění je bohužel ve stínu těchto nepříjemných událostí. Šachově jsme byli s naším výkonem spokojeni někomu se dařilo méně někomu více Petr dosáhl na 1.šachovnici fantastického výsledku 8 bodů což je naprosto neuvěřitelné ještě víc s ohledem na to že v žádné partii nebyl ohrožen . Jakub odehrál taky dobrý turnaj snažil se držet se tempo s Petrem . Eliška tentokrát tolik bodů nezískala, ale srdnatě bojovala obklopená samými muži . Ruku na srdce, která dívka by jela s teamem tří kluků na podle pojetí pořadatele bezvýznamnou akci kde jste odsouzeni k tomu umřít nebo spát . Vojta Vávra dosáhl velice překvapivého výsledku a rozhodně velice mile překvapil i přesto , že to bylo jeho 1. velké mistrovství . Bohužel pro něho to asi nebylo příkladné vedení a kdyby to dal znát na sobě tak bych se ani nedivil , ale na rozdíl od nás rejpalů si zachoval loajálnost k pořadateli. Závěrem snad patří poděkováni všem z teamu kteří se dokázali přizpůsobit těmto peníze ždímajícím podmínkám .A pro všechny kteří by chtěli následovat naše snahy snad jen malé motto od klasika litaratury „Svět patří těm, co se neposerou.“.
S pozdravem na KHŠS a ŠSČR sepsali Petr Tázlar a Jakub Šafařík.