Královéhradecký krajský šachový svaz


Hodnocení Jendy Kohouta – závěrečné hodnocení KP

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 13.5.2019

Krajský přebor   KHŠS, sezona 2018/2019   

Máme za sebou další sezonu a k jejímu vyhodnocení zbývá ještě nejdůležitější soutěž družstev – Krajský přebor.

 Závěrečná tabulka:

 1. Sněžka TJ Náchod               26                           57
 2. ŠK AD Jičín B                        21                           48,5
 3. TJ Jiskra Jaroměř                   20                           46
 4. Tj Jiskra Hořice                         19                           48
 5. Tj Dvůr Králové nad Labem      19                           46
 6. Tj Slavia Hradec Králové C         18                           47
 7. Tj Spartak Plchot Vrchlabí          14                           44
 8. ŠK Lomnice n. P.                         12                           39,5
 9. Šachový klub Lípa B                     11                           42
 10. Tj Hronov                                      11                           41
 11. DDM Třebechovice p.O.               8                           38
 12. Panda Rychnov n.K. B                 7                           31

V tomto ročníku Krajského přeboru družstev se očekával velký souboj především mezi loňskými vítězi KP (1. Dvůr Králové, 2. Hořice)  a exligovým  Náchodem, pro který tak trochu mluvily zkušenosti  z absolvování těžkých partií druhé ligy. Po zveřejnění soupisek jednotlivých družstev, se očekávalo, že černým koněm soutěže by mohlo být Vrchlabí, kde hlavně jména prvních čtyř hráčů vyvolávala zasloužený respekt.  První polovinu tabulky měly ještě doplňovat oddíly z Jaroměře (vloni pěkné 3. místo ) a Jičína. Ve středu tabulky se očekávala ještě družstva Hronova, Slavie Hradec Králové a Lípy. Průběh soutěže byl ale nakonec trochu jiný.

Hned v úvodu se dostala díky nejvyšším výhrám v prvním kole do čela družstva Dvora Králové a Hořic, těsně sledována Náchodem a povinně vyhrálo i Vrchlabí, i když nad nováčkem z Lomnice jenom těsně.  Ve druhém kole vyhrála Jiskra Hořice dalším vysokým výsledkem a udržela tak vedení. Na druhém místě už byl ale Náchod,  výsledek s rezervou Lípy (4,5:3,5) však nenaznačoval, že by náchodští bojovali nějak výrazně o čelo tabulky.  Vše se ale brzy změnilo.

1. místo: Sněžka TJ Náchod – 26 bodů. Družstvo se dostalo na první místo tabulky ve třetím kole, když rozdrtilo jednoho z potencionálních konkurentů – Vrchlabí  7 : 1 !  To  byl zřejmě důležitý impuls, protože tým  pokračoval dalším vítězným tažením, takže po 5 kolech bylo na kontě 15 bodů  a luxusní šestibodový náskok  na družstva na druhém a třetím místě.  Na pevném postavení nic nezměnilo trochu polevení v podobě překvapivé prohry s Jaroměří  a jen remízy v sedmém a osmém kole.  Závěrečná tři kola ale patřila zase náchodským.  V konečném účtování tedy jasné prvenství s pětibodovým náskokem.  Z jednotlivých hráčů předvedl vynikající výkon Petr Čechura na první šachovnici,  jeho zisk 9,5 bodu z 11 partií je přímo fascinující. Velmi dobré výkony ale předváděli další borci. Druhá šachovnice:  Jan Mojžíš 7 bodů, na třetí Michal Cerha 6,5 bodů (oba rovněž z 11 partií).  Na páté desce měl dobrý výsledek Pavel  Semerák – 5,5/8. Na sedmé šachovnici hrál výtečně Petr  Šobotník, který měl 7,5 bodu z 9 partií. Z náhradníků spolehlivě bodoval devátý hráč soupisky,  Pepa Pinkava, který měl  6,5 bodu z 9 partií. Hráči na 1.,2., a 7. desce  absolvovali soutěž bez prohry za šachovnicí.  Družstvo  mělo na soupisce pouze 14 hráčů a za šachovnicí se jich představilo 11.  Vítězství náchodských bylo ale naprosto zasloužené !

Další pořadí  bylo velmi vyrovnané a rozdíly mezi družstvy na druhém až šestém místě byly opravdu  minimální.                             2. místo:  Šachklub AD Jičín  B  –  21 bodů.  Protože další účast jičínského A družstva ve druhé lize nebyla pro další ročník vůbec jistá (nakonec se JC zachránil nejtěsnějším rozdílem), uvažovalo se v Jičíně o nutnosti co nejlepšího umístění B-družstva, aby v případě, že by Náchod nechtěl hrát druhou ligu, mohlo zajistit B Jičína další účinkování týmu ve druhé lize. Proto bylo cílem alespoň druhé místo v tabulce.  To se nakonec  podařilo, ale  vůbec  to nebylo jednoduché.  Po šťastné remíze v prvním kole na Lípě B, přišly dvě výhry (i když nijak moc přesvědčivé) a průběžné druhé místo za Náchodem.  V dalších třech kolech přibyl na konto oddílu jen jeden bod a zvláště bolela prohra  3,5:4,5 v 6. kole v Hořicích, kde byly hostům zkontumovány partie na  7. a  8. šachovnici. Na deskách tam získal Jičín 1,5 bodu a to by stačilo na obrácený výsledek. Důvodem kontumace bylo nepřesné nahlášení sestavy před začátkem utkání  a tím porušení soutěžního řádu.  Výsledkem tak byla po zápase  sedmá pozice a deficit 4 bodů na kýžené druhé místo.  V závěrečných pěti kolech ale získal Jičín 13 bodů .  Z  jednotlivých hráčů si nejlépe vedl osmý hráč soupisky – Petr Fojt, který se pohyboval na třetí až šesté pozici  v jednotlivých zápasech. Získal z 9 partií 8 bodů.  Na druhé až čtvrté desce hrál pátý hráč soupisky Vítek Černoch a získal 7 bodů z 11 partií. Bez prohry si vedl první náhradník – 9. Hráč soupisky Petr Buchar, který získal 7 bodů z 9 partií. Jan Kohout (11. hráč soupisky) získal rovněž bez prohry  6,5 bodu z 10 partií. 11. partie, kterou také vyhrál, mu byla zkontumována – jak již bylo uvedeno výše. Ostatní hráči dosáhli jen průměrných výsledků.  Z 20 členné soupisky se představilo za šachovnicí 15 hráčů.

3.místo: Jiskra Jaroměř,  20 bodů.  Jaroměři se po senzační bronzové příčce z minulého ročníku podařil stejný výsledek i nyní !  Přitom výkony družstva byly hodně nevyrovnané. Na jedné straně tak trochu selhání  proti papírově slabším soupeřům  ( Třebechovice, Lomnice), na druhé straně ale senzační vítězství proti jinak suverénnímu Náchodu a nečekaná výhra s favoritem ze Dvora Králové.  Družstvo mělo trochu krizi v 7. a 8. kole, zvláště vysoká prohra s Hradcem Králové C se vůbec nečekala.  Jinak ale byly výsledky velmi těsné. K velmi dobrému umístění přispěla velká vyrovnanost jednotlivých hráčů, výrazně nejlépe si vedl Luboš Hubka (12. hráč na soupisce), který jako jediný sehrál všechny partie a získal 8,5 bodu a to bez prohry.  Jednou prohrála Radka Růžičková, hrající většinou na čtvrtém až pátém postu. Její výsledek byl  5,5 bodu z 8 partií. Nad 50 % získali v soutěži  ještě jmenovci  Prouzové – Tomáš na 3. místě  soupisky 3,5 bodu ze 6 partií a Pavel – 7. hráč soupisky měl  4,5 bodu z 8 partií.  V soutěži se vystřídalo 14 hráčů z dvaceti-členné soupisky.

4. místo:  Tj Jiskra Hořice , 19 bodů. Jiskra předváděla v přeboru dobrý šach. Vstup do soutěže byl impozantní, jasná vítězství v prvních dvou kolech.  Pak ale přišla nečekaná sprcha v podobě těžké porážky s rezervou Lípy a další porážka s Vrchlabím. Další výsledky však vynesly Jiskru až na druhé místo, které měla ještě v 9. kole, kdy byla v těsném závěsu za Náchodem.  Nicméně závěrečná dvě kola vyzněla naprázdno, především prohra v 10. kole s Třebechovicemi byla šokující,  a proto zbyla na družstvo jen čtvrtá příčka v tabulce,  i když ambice byly  jistě vyšší.  Hořičtí si v posledních letech vychovávají novou šachovou generaci. Mladí hráči se zlepšují a začínají se výrazněji prosazovat. Dobrý výsledek měl třetí hráč soupisky, zkušený  Ctirad  Matonoha, hrající většinou na druhém postu.  Dosáhl 7 bodů z 11 partií. Dobře ho doplňoval  mladý Tomáš Sucharda (4. hráč  soupisky ) se 6 body z 11 partií. Další zkušený hráč Jan Rusnák (5.) měl 4,5 bodu ze 6 partií a nad 50 % zisk měl ještě Lukáš Rybáček (8.), který dosáhl 5,5 bodu z 9 partií.  Za družstvo nastoupilo celkem12 hráčů, z 18 členné soupisky.

5. místo: Tj Dvůr Králové, 19 bodů. Také A družstvo  Dvora Králové patřilo k favoritům soutěže.  První kolo bylo ve znamení jasného vítězství nad Jiskrou Hronov, pak ale přišlo zakolísání a ve třetím kole dokonce prohra. Po pátém kole bylo jasné, že Dvůr nezopakuje famózní výkon z minulého ročníku. Soupiska družstva  byla velmi silná a bylo jasné, že družstvo může porazit kohokoli. Nicméně celkový výsledek byl asi pro Dvůr zklamáním, když na páté místo dosáhl až vítězstvím nad Jiskrou Hořice v posledním kole.  Body do skóre získávali především hráči první pětky soupisky, doplňováni silnými veterány na zadních deskách. Ale přes individuální výsledky jednotlivých hráčů se to většinou neprojevilo na celkovém výsledku družstva. Tak z jednotlivců měli:  Jan Macháň (2. deska ) 6,5 bodu z 10 partií, Jan Mrověc (3.) 6 bodů z 8 partií, Libor Špaček (4.) 4,5 bodu z 8 partií, Jaroslav šmíd (5.) 5,5 bodu z 9 partií. Z náhradníků byl nejlepší Josef Nejedlo (12.) se ziskem 7 bodů z 11 partií, a František Fuchs (13.) 5,5 bodů z 11 partií. Ze  20 hráčů soupisky se představilo v soutěži 16 lidí.

6. místo: Slavia Hradec Králové C  18 bodů. Slavia je trochu smolný klub. Na soupisce měla 20 hráčů, z toho 18 jich nastoupilo v krajském přeboru, přesto se ale stalo, že v zápase v Hořicích nastoupili hradečtí jen v 5 (!) lidech, což zajistilo Jiskře jasné vítězství a ještě k tomu pro Slavii pak tučnou pokutu, že si tři hořičtí borci nemohli zahrát.  Pochopitelně mizerný start se projevil i na postavení v tabulce.  Po šesti kolech tak bylo na kontě družstva jen 7 bodů a dost špatné 8. místo. Potom se ale Slavia neuvěřitelně vzchopila a do konce soutěže ještě nasbírala dalších 11 bodů. O vyrovnanosti družstev na druhém až šestém místě svědčí i poslední zápas Slavie. V posledním kole v Jičíně vedla  Slavia 4 : 3 a hrála se poslední partie, kde měl hráč Hradce šanci partii aspoň remizovat.  Tato remíza by Slavii zajistila 2. místo v tabulce! Vzhledem k tomu, že partii dotáhl v koncovce k vítězství mladý náhradník z Jičína, obsadil Jičín 2. místo a Slavia klesla až na místo šesté.  Z jednotlivých hráčů získali nad 50 % : Radek Novák  (4.hráč na soupisce), který hrál většinou na první až třetí desce: 3,5 bodu ze 6 partií, Mirek Tichý (6.) 6,5 bodu z 9 partií. Dále byli úspěšní náhradníci: Lukáš Smolej (11.) 6 bodů ze 7 partií, Petr Přibík (13.) 4 body ze 7 partií, a Ivan Picek , který měl sice jen 5 bodů z 10 partií, ale za to  sehrál nejvíce kol v tomto družstvu.  Další budoucnost Slavie Hradec Králové C  je zatím nejasná, protože bohužel  z  1. Ligy sestoupila Slavia A  a to se může fatálně odrazit i na působnosti dalších družstev Slavie v nižších soutěžích.  To se ale dozvíme až na podzim.

7. místo: Tj Spartak Plchot Vrchlabí  14 bodů.  Spartak sice „vyhrál“ druhou polovinu tabulky, ale jeho umístění včetně bodových zisků bylo určitě zklamáním. Po losovací schůzi a zveřejnění soupisek  vrchlabští vystrašili své soupeře nasazení prvních 4 hráčů , jejichž průměrný FIDE –rating byl  2228 (!) bodů. Taková síla by stačila na velmi dobré umístění ve druhé lize. Skutečnost ale byla naprosto jiná. Tito hráči (Jüptner, Tázlar, Hála a Šafařík) sehráli svou povinnost – tj. 2 zápasy (Bohouš Hála – 3), takže čelní desky museli zajišťovat nestárnoucí veteráni Vláďa Chalupecký a Luboš Tejkal, navíc Vláďa už tradičně mohl nastoupit až od 4. kola. Podle toho vypadaly průběžné výsledky  družstva. Začátek byl dost vlažný, po povinném vítězství nad nováčkem soutěže, přišly dvě prohry.  Od čtvrtého do šestého kola se zdálo, že se mančaft přece jenom rozběhl, ale od sedmého do 11. kola již přibyly jen dva bodíky za remízy a propad družstva na konečné  pořadí v tabulce.  V soutěži nastoupilo 18 hráčů z dvacetičlenné soupisky, ale jen Luboš Tejkal (6.) sehrál všechny zápasy. Výsledek nebyl nic moc, ale je fakt, že Luboš musel hrát třikrát na první a třikrát na druhé šachovnici. Je těžké hodnotit úspěšnost jednotlivých hráčů. Z první osmičky na sebe upozornil hlavní sponzor oddílu Mirek Plchot (7.), který získal 4,5 bodu z 5 partií, velmi dobře také hráli náhradníci: Ondra Trojan (9.)  4 body z 8 partií a hlavně Daniel Kučera (10.) se ziskem 5 bodů ze 7 partií.

8. místo: Šachový klub Lomnice nad Popelkou, 12 bodů.  Oproti svým  soupeřům  v tomto družstvu zavládla ze sportovního výsledku spokojenost. Vždyť cílem tohoto sympatického mančaftu bylo předvést dobrý výkon a hlavně zachránit účast v přeboru i pro příští ročník. Myslím, že se to podařilo podle představ, i když jak říká Vašek Volman, mělo družstvo v některých zápasech ještě na víc. Já osobně jsem si myslel, že Lomnice bude prvním adeptem sestupu a udržení soutěže bude hodně těžké. (Musím se za to lomnickým kamarádům omluvit…)  Po těsné prohře v prvním kole přišlo překvapení druhého kola, kdy lomničtí naplno bodovali v Jaroměři.   Další výsledky ale potvrzovaly mojí pesimistickou předpověď. Po šestém kole měl  tým na kontě stále jen 3 body a krčil se na posledním místě tabulky. Do konce soutěže ale zbývalo ještě pět kol a tam se Lomnici podařilo nasbírat 9 bodů za 3 výhry a i když to bylo střídáno prohrami, stačilo na celkově dobré umístění v tabulce. Podstatná pro družstvo byla výrazná vítězství nad dalšími ohroženými družstvy – Třebechovicemi a Rychnovem.  Pro záchranu družstva byly důležité  bodové zisky především prvních šesti hráčů soupisky.  Na první šachovnici hostoval první hráč ligového družstva Jičína Jarda Novotný, ač slíbil lomnickým, že jim vypomůže jen v pár zápasech, nakonec nastoupil  7x a získal 5,5 bodu bez prohry.  Velmi dobře hrál i druhý hráč soupisky – Václav Volman ml., který získal z 11 zápasů 6,5 bodu. Na pátém postu  soupisky se objevil Dušan Blažek, hráč, který na několik let přestal hrát šachy,  ale díky „tučným létům“ z minulosti drží stále vysoký rating.  Na většinou čtvrté pozici odvedl nečekaný výkon – získal  5,5 bodu ze 6 partií. Za zmínku stojí i výsledek Tomáše Lásky (6.), který nastupoval zpočátku k zápasům s přílišným respektem a měl po 6 kolech na svém kontě jen jednu výhru. Ve zbývajících pěti kolech ale měl 4,5 bodu, takže celkově slušných 50 %.  Ze 17 členné soupisky se představilo 12 hráčů.

9. místo:  ŠK Lípa B, 11 bodů.  V Lípě asi moc spojeni  nejsou. Ambice rezervy ligového družstva byly určitě výše, než jak soutěž nakonec dopadla. Myslím, že se tam uvažovalo o umístění tak okolo pátého místa. Ale upřímně řečeno, výkon týmu byl  spíše jen průměrný a konečné umístění odpovídá průběhu soutěže.  Začátek přeboru  vůbec nevypadal špatně. V prvním kole remíza s rezervou Jičína, když jičínští zachránili remízu jen se štěstím.  Následovala těsná prohra s hlavním favoritem – Náchodem, ale ve třetím kole přišlo překvapení, kdy Lípa jasně rozdrtila tým Jiskry Hořice. Pak  přišla náhle studená sprcha – stejně vysoká prohra s Jiskrou Hronov.  Ani v pátém kole nic moc, jen remíza s Třebechovicemi.  Do konce soutěže se už střídaly jen výhry a prohry (těch bylo více). Výsledkem bylo odpovídající umístění. Také výsledky jednotlivých hráčů byly víceméně průměrné. Bedřich Fiedler (2. hráč soupisky) hrál 7x a dosáhl 4 body, Luděk Novák (5.)sice nastoupil ke všem zápasům, ale měl jen 5,5 bodů . Podobně se dařilo na 6. desce  Aničce Vítové, která měla 5 bodů z 10 partií. Dobrou formu potvrdil Ota Němec (7.), který  měl nejlepší výsledek z družstva, 6,5 bodu z 11 partií. Z náhradníků se nejlépe dařilo Vaškovi Portychovi, který získal nekompromisní hrou 6 bodů (6 výher, 5 proher).  Pozoruhodný je nárůst ratingu posledního hráče soupisky Ondřeje Wintra – ze 1453 bodů na 1700 bodů od začátku do konce soutěže, v KP hrál 5 partií se ziskem 50 % bodů.  Za Lípu B nastoupilo v průběhu soutěže 16 hráčů z 20 členné soupisky.

10. místo:  Jiskra Hronov  11 bodů.  Tento tým se pohyboval v průběhu soutěže převážně v polovině tabulky s průměrným výkonem. Ještě v sedmém kole měl na kontě 9 bodů, závěr ale týmu nevyšel podle představ a výsledkem byl propad na 10. místo. Pro klid družstva byla důležitá vysoká vítězství nad Lomnicí a Rychnovem, nečekala se ani jednoznačná výhra nad Hradcem Králové. Z jednotlivých hráčů měli podle očekávání nejlepší výsledky borci na první a druhé desce. Polský mistr Kowalczyk asi s touto sezonou nebude spokojen. Výhra nad špičkovým Lubošem Roškem v zápase se Dvorem Králové je sice cenná, ale další tři prohry na šachovnici jistě mrzí a nejvíce pak kontumační prohra v posledním kole (zazvonil mobil), kdy dosáhl jasně vyhrané pozice. Tato prohra možná hodně pomohla Třebechovicím v boji o záchranu účasti v přeboru.  Nicméně Pawel Kowalczyk získal na první desce 6,5 bodu z 11 partií.  Střídavé výsledky měl na druhé desce Viktor Velecký , i když jeho potenciál je určitě výše, než předvedl. Získal 6 bodů z 10 partií.  Svůj talent prokazuje mladý krajský přeborník Josef Cibulka, který  hrál na čtvrté až páté šachovnici a získal 5,5 bodu z 10 partií.  Z náhradníků hrál nejlépe další polský hráč Wojciech Dudek (11.), který měl 4,5 bodu ze 7 partií. V soutěži nastoupilo za Hronov 14 hráčů.

11. místo: DDM Třebechovice p.O. 8 bodů.  Třebechovičtí  po minulé sezoně opět zázračně zachránili své další účinkování v krajském přeboru.  Je pravda, že jim v tom s velkou dávkou štěstí pomohl Jičín A- záchranou druhé ligy, a pak několik naprosto nečekaných bodových zisků třebechovických v boji proti favorizovaným soupeřům.  Zajímavostí je také, že tým dosáhl pěti remíz a jediného vítězství, což mu stačilo k dosažení nesestupového místa.  Začátek přeboru  byl pro tým zajímavý. Remízy s Jaroměří a Dvorem Králové byly velmi cenné.  Ve třetím kole ale byla prohra s rezervou Pandy Rychnov a přes další dvě remízy s Hradcem Králové a Lípou, nevypadala situace moc utěšeně. Takže ještě  po devátém kole byl DDM na posledním místě.  Další účast v přeboru tak zachránila fantastická výhra proti Hořicím, podpořená ještě remízou v posledním kole v boji s Hronovem.  V hodnocení jednotlivců, hrajících za tým je pár výraznějších postav s dobrými výsledky.  Výborný výkon zaznamenalna třetí desce mladý Adam Josef Ret (tuším, hráč Polabin), hrající v barvách Třebechovic jako host.  Tento hráč získal z 9 partií 6,5 bodů.  Také na čtvrté desce měli třebechovičtí dobrého hráče. Dorkjú Tuvšinbajár –  silný mongolský hráč získal na 4. šachovnici  5,5 bodů z 8 partií.  Také Vítězslav Chmelař (7.) měl slušný výsledek, když získal ze 7 partií  4,5 bodů.  Ostatní hráči hráli průměrně, bez výraznějších úspěchů. .  Za šachovnicí se vystřídalo 13 hráčů z 20 členné soupisky.

12. místo : Panda Rychnov nad Kněžnou B  7 bodů. Bohužel, vždy někdo musí být poslední  a postihlo to rezervu Pandy. Podobnou situaci známe i v Jičíně. Nikdy neprospívá družstvu, když jeho silnější  celek, tj. hrající vyšší soutěž hraje ve stejném termínu.  Pak dochází zákonitě k oslabení  družstva, bojujícího v nižší soutěži, protože občas je nutno sáhnout do soupisky a vzít si klíčového hráče do vyšší soutěže, zvláště když se mu právě daří a vyskytuje se na soupiskách obou družstev.  V důsledku této situace muselo občas B- družstvo Pandy nastupovat s dalšími slabšími hráči, což se ve špičkové soutěži  jako KP je, muselo zákonitě projevit.  Tak se stalo, že Panda Rychnov nad Kněžnou  C  v KS  byla asi silnější, než její B družstvo v KP, k postupu C družstva ale nedošlo. B družstvo ale v KP bojovalo , i když začátek soutěže nebyl pro rychnovské příznivý. Po  dvou kolech  byly na kontě dvě prohry a družstvo se snažilo vylepšit svojí dosavadní  bilanci. Bohužel se to moc nedařilo, i když dvě výhry – nad Třebechovicemi i nad C družstvem Slavie Hradec byly velmi cenné.  Za úspěch lze považovat i remízu proti silnému Vrchlabí. Další bodové zisky ale už nebyly  a tak nezbyla síla účast družstva v KP zachránit, třebaže ještě po 8. kole byla Panda na desátém místě se 7 body. Závěr ale družstvu vůbec nevyšel a prohry v posledních třech zápasech znamenaly pád na poslední místo a tím i sestup  do nižší soutěže.  Třebaže se v družstvu vystřídalo 19 hráčů z 20 členné soupisky, nikomu (hrajícímu více než 5 partií) se nepodařilo získat výsledek 50 % nebo více, ani sehrát plný počet partií.  Nejúspěšnějším hráčem tak byl Ilja Mareš, který jako hráč soupisky č. 10, získal z 10 partií 4,5 bodů.  Kromě Ilji Mareše sehrál ještě 10 partií Miroslav Dvořák.

 Na závěr ještě bych chtěl připomenout památku několika hráčů, kterých jsem si hodně vážil, ale kteří opustili naše řady v průběhu soutěže:  Z družstev našeho Krajského přeboru to byli :  Zdeněk Mikule st. – Šachový klub Lomnice, zemřel  mezi druhým a třetím kolem soutěže. Josef Nun – Slavia Hradec Králové – zemřel někdy v průběhu 10. kola soutěže, Vlastimil Jonáš – Panda Rychnov nad Kněžnou – zemřel  před 10. kolem  soutěže.  Z hráčů mimo náš kraj, nás opustili :  Evžen Blaháček – Liberec, JUDr. Vratislav Kohout – Vršovice Praha, a možná ještě trochu dříve MUDr.  Jaroslav Kalivoda – Vyšehrad Praha.                                           

Chtěl bych vyjádřit čest jejich památce.

 

Jan  Kohout, člen VV KHŠS. 12.5.2019