Královéhradecký krajský šachový svaz


Hrajete šachy? Je tady ŠACHOVÝ DEN!

Jiří Bielavský, administrátor webu - 4.11.2016

Hrajete šachy? Je tady ŠACHOVÝ DEN!

Možná nevíte, že šachy mají nejméně dvoutisíciletou tradici, že přišly na svět kdesi v Číně nebo v Indii. Vyvíjely se jako samotné lidstvo. Názvy figur, pohybujících se na 64 polích, byly různé v různých zemích, stejně jako jejich chod. Třeba takový střelec před pěti sty lety nemohl našikmo přes celou šachovnici, ale jen o dvě pole, jeden čas ve vývoji zase přecenili dámu, když ji dávali možnost pohybovat se také do „ L“ jako kůň. Pak lidé přišli na to, že ani v životě není dáma všemocná. Chod figur se na celém světě sjednotil a ustálil již o několik století dříve než začali Sparťané a Slávisté čutat do hadráku na Císařské louce a objevovat i pro Čechy fotbal, jehož pravidla určitě zatím ustálená nejsou.
Zajímavé je, že chcete-li si dovodit v kterémkoli sportu či jiném lidském činění logiku, můžete ji odvodit právě od pravidel šachu, jehož „zákonodárci“ učinili staletími prověřenou praxí ze šachu hru, která téměř nepotřebuje rozhodčího. Kéž by tak osvícení byli i ti dnes potřební…
Region Panda ve spolupráci se Šachovým svazem ČR připravil projekt Šachový den. Jeho cílem je přiblížit správně pravidla a zásady hry i dětem v místech, kde se šachy závodně nehrají. Již v listopadu se uskuteční ŠACHOVÝ DEN na školách ve Skuhrově nad Bělou, v Solnici, ve Vamberku a v Javornici. O šachový den je mimořádný zájem, ve Skuhrově je zatím přihlášeno 15, v Javornici dokonce 25 žáků obou stupňů základních škol. Není divu, vždyť šachy otevírají dveře k logickému myšlení tolik potřebnému do všeho lidského činění. S realizací projektu pomůže zatím na Rychnovsku i dalším školám jen za dobré slovo Region Panda.
Jiří Daniel