Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Prosinec 2022
  Po Út St Čt So Ne
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Konference ŠSČR očima Jiřího Kůtka

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 9.4.2022

Moje první celorepubliková konference

První šachové konference jsem se zúčastnil v roce 2016 na krajské úrovni v Hostinném. Po 4 letech jsem pak poprvé zorganizoval krajskou šachovou konferenci v Jičíně a po dalších 2 letech jsem poprvé navštívil celostátní setkání šachových delegátů, které se premiérově uskutečnilo v Pardubicích, v hotelu Labe. Dříve se to konalo v hotelu v Havlíčkově Brodě, ale kvůli covidové pandemii se hotel zavřel. Mě osobně setkání v Pardubicích vyhovovalo, protože z Jičína do Pardubic autem vychází vzdálenost 71 km a Pardubice, jako město, znám během vysokoškolského studia a 7-leté účasti mezinárodního šachového festivalu Czech Open.

Když jsem přijel do Pardubic, zaparkoval jsem auto u vysokoškolských kolejí a udělal jsem si 1500 m procházku k hotelu Labe. V hotelu jsem nastoupil do výtahu a vyjel jsem do 13. patra. V kongresovém sále jsem se nejdříve odprezentoval a poprvé v životě jsem vyplnil doklad o proplácení cestovného. Momentální taxa pro příjezd autem byla 4 Kč/km. Napoprvé jsem byl štědrý na šachový svaz a zaokrouhlil jsem celkovou trasu na 140 km a nezaparkoval jsem na placeném parkovišti. Takže svazovou kasu jsem ušetřil o 28 Kč. Po vyplnění formuláře jsem si sednul ke stolu, kde kolem mě seděli známé šachové osobnosti jako Ladislav Záruba, Jaroslav Šmíd, Zdeněk Urban, František Zikuda či Luboš Drahotský. Celý den jsem byl překvapený, jak bohatý catering si pro nás šachový svaz připravil. Po celý den jsme mohli pít kávu či minerální vodu. Dopoledne na chodbě byly rozprostřeny stoly koláči, odpoledne obloženými chlebíčky. Na konferenci dorazilo 51 delegátů z 53 možných ze 14 šachových krajů.

V 10 hodin předseda šachového svazu Martin Petr zahájil celostátní konferenci. Po zahájení ocenil významné šachové jubilanty: František Zikuda – 75 let, Jiří Novák – 60 let, Pavel Chrz – 55 let, Jaromír Skála – 50 let. Na konci proslovu se vzpomnělo na úmrtí šachistů a funkcionářů během covidové pandemie minutou ticha a povstanutím. Po nějaké době v místnosti vypadl proud. Vypadalo to, že šachoví nebožtíci nám dali znamení, že také dorazili na konferenci. Na začátku se také odhlasovalo: schválení programu konference, jednací řád konference, volbu pracovního předsednictva(M. Petr, V. Novotný, R. Svoboda, M. Konopka, E. Pospíšil), volbu mandátové komise(J. Krejnický, J. Šmíd, L. Záruba), volbu návrhové komise(M. Hurta, J. Malec, F. Štross) a schválení volebního řádu a volbu volební komise(L. Sýkora, J. Hruška, J. Židů). Během dopoledne zazněly i zajímavé proslovy. Například Petr Pisk, trenér šachové mládeže, vyzdvihl vysokou úroveň šachových mladých talentů. Dokonce srovnával šachový um Václava Fiňka k Davidu Navarovi v žákovském věku. Také neměla špatné vystoupení koordinátorka ženského šachu Lenka Kůsová, která pracuje na projektu na zlepšení šachových podmínek pro dívky a ženy ve všech kategoriích. Před polední pauzou se volil jeden člen do výkonného výboru ŠSČR a jeden člen do revizní komise. Na obou kandidátkách byla nominována pouze jedna osoba(VV-Jan Sikora, RK-Jiří Kopta), takže se jednoznačně kroužkovalo, aby byl hlas platný. Před obědem byla podána žádost na zvýšení kilometrovného. Jeden návrh byl pro 5Kč/km, druhý pro 4,50 Kč/km. Já jsem hlasoval pro oba návrhy, ale zvítězila varianta s nižší sazbou.

Ve 13 hodin začala hodinová přestávka na oběd. K obědu jsem si dal knedlíčkovou polévku, ze tří možností hlavních jídel jsem si vybral vepřovou krkovici na grilu, cibulové ragú s anglickou slaninou a mačkanými brambory a ten celý oběd jsem zapil skleničkou Plzeňského piva. Po polední přestávce začalo dlouhé referování o rozpočtu šachového svazu. Bylo to tak obsáhlé, že někteří delegáti u toho usínali. Po ukončení proslovu jsem se divil, že se našel někdo, kdo má k rozpočtu dotaz. Po rozpočtu se rozvířila menší diskuze k poskytnutí úvěru ve prospěch firmy pánů Mazucha a Laušmana AVE CHESS z. s. z důvodu financování ME žen 2022. Zdeněk Urban, jako znalý právník, upozornil, že tato společnost ještě není schválena v obchodním rejstříku. Během celé konference pan Urban několikrát upozornil předsednictvo ve svazových materiálech či v diskuzích na kolize s právním řádem. Už jsem mu navrhoval, ať kandiduje na svazového právníka. V závěrečné diskuzi Jaroslav Šmíd informoval delegáty o Olympiádě dětí a mládeže 22.-27.1. 2023 ve Špindlerově Mlýně. Na konci konference se rozvášnila debata o sjednocení hracích dnů české a moravské části 1.ligy. Moravské kluby hrají v sobotu a v neděli a pak mají měsíc volno. České kluby hrají 1 zápas za 14 dní v neděli. Žádost o jednotný hrací systém po vzoru českých klubů byla zamítnuta z důvodu více času na trénování mládeže v moravských klubech.

V 16:15 předseda ŠSČR Martin Petr ukončil konferenci. Celá konference proběhla na profesionální úrovni a byl jsem s celým průběhem velice spokojený. I když jsem výrazně neloboval za Královéhradecký kraj, natož za valdický šachový klub, tak bych se i tak rád zúčastnil další celorepublikové šachové konference.

 

V Pardubicích dne 5.3.2022                                      Jiří Kůtek, TJ SKP Valdice, náhradní delegát KHŠS