Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Prosinec 2022
  Po Út St Čt So Ne
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

KP mládeže Havlovice 18. a 19. září 2021

Daniel Roischl - 22.9.2021

Krajský přebor proběhl již poněkolikáté v malebné vesnici roku 2007, Havlovicích u Úpice.
Z původně přihlášených čtyřiačtyřiceti účastníků jich dorazilo pouhých dvaatřicet, i to je však celkem úctyhodný počet, vzhledem k okolnostem. I letošní ročník byl přeložen z tradičního jarního termínu na podzimní a i letos bylo třeba dodržovat množství hygienických opatření a předpisů. Nejvíce nás bolelo, že jsme se opět nemohli stravovat ve školní jídelně, kde děvčata vaří vskutku excelentně. Více než o jídlo jsme se starali o výkony. Ty někteří podávali velmi dobré. Troufnu si tvrdit, že se úroveň hry i chování hráčů neustále zlepšují. Zájem VV o nejvyšší krajskou soutěž mládeže však nikoli. Turnaj opět provázely stejné nešvary, pramenící hlavně z nedostatku organizátorů, a nebýt ochotných doprovodů, neproběhl by turnaj vůbec tak hladce, jak se ho nakonec podařilo uskutečnit. Veliký dík patří řediteli turnaje, Tomáši Bydelskému, který je duší celé akce a celý rok zařizuje ceny, prostory, ubytování, stravování apod. Turnaj by neproběhl ani bez Tomáše Ulmana, který předvedl bezchybný výkon u počítače, nezištně přijel pomoci a strávil s námi celý víkend, i když má své práce více než dost.
Co se týče hry, blýskli se zejména mladší chlapci z Regionu Panda, kteří zde byli sbírat zkušenosti a dokázali, že v Rychnově se formuje velmi silný tým talentovaných mladých hráčů. Dokázali potrápit mnohem starší a zkušenější soupeře a v kategorii do čtrnácti let obsadili první tři místa v pořadí 1. Jan Krautschneider, 2. Václav Kroulík a 3. Tomáš Mík. Z děvčat byla v této kategorii nejlepší Stela Archlebová ze ŠK Lípa, druhá byla Kateřina Šmejdová z Náchoda a třetí Natálie Dekker z Lokomotivy Trutnov.
Kategorie do šestnácti let byla vůbec nejpočetnější. Zde dominovali Michal Stejskal, hrající za Jiskru Hořice, Tomáš Gloser z ŠK Lípa a Matěj Komora ze ŠŠPM Lipky. Mezi děvčaty se na prvním místě místila Michaela Šmejdová z TJ Náchod, druhá byla Šárka Marxová z Jiskry Jaroměř, třetí místo obsadila její oddílová kolegyně Vendula Jarešová.
Kategorie do osmnácti let byla výkonnostně velmi silná a boje urputné, ač zde startovalo pouhých šest hráčů. Roli favorita potvrdil Josef Cibulka ze ŠŠPM Lipky, který suverénně zvítězil s jednobodovým náskokem před ostatními. Druhé místo obsadil Filip Rokoš ze ŠK Lípa, těsně na pomocné hodnocení třetí byl Ondřej Winter ze ŠŠPM Lipky.
Účast hráčů do dvaceti let byla žalostná. Petra Fojta z Jičína a Vojtěcha Olšáka ze ŠK lípa doplnila domácí Iva Petirová. Vzhledem k nízkému počtu a velice rozdílné výkonnosti byla tato kategorie spojena se šestnáctiletými, kteří jim byli důstojnými soupeři. Podle očekávání byl v celkovém pořadí nejlepší Petr, druhá skončila Iva a třetí Vojta.
Závěrem bych chtěl vyzdvihnout vysokou úroveň hry a mimořádnou kázeň všech hráčů a doprovodů po celou dobu turnaje. Rovněž chci poděkovat za skutečně velmi obětavou pomoc, které se nám dostalo ze strany některých doprovázejících dospělých, zejména paní Příhodové, paní Marxové, paní Bednářové a pana Čechury.

Jiří John ( rozhodčí turnaje)