Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Prosinec 2022
  Po Út St Čt So Ne
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

KS – východ – hodnocení Jendy Kohouta č.2

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 2.12.2017

KHŠS – hodnocení KS – skupina východ  2017/2018 po 3 kolech

1 Panda Rychnov n. Kn. B 3 3 0 0 9 17.5
2 DDM Kostelec n. Orl. 3 3 0 0 9 15.5  
3 ŠK Dobruška 3 2 1 0 7 13.5  
4 TJ Jiskra Jaroměř B 3 2 0 1 6 12.5  
5 TJ Slavia Hradec Králové D 3 1 1 1 4 13.0  
6 PŠ TJ Náchod C 3 1 1 1 4 12.5  
7 Sokol Hradec Králové 3 1 1 1 4 10.5  
8 Slovan Broumov 3 1 0 2 3 12.5  
9 Spartak Rychnov n. Kn. 3 1 0 2 3 12.0  
10 ŠK Červený Kostelec 3 1 0 2 3 10.0  
11 DDM Třebechovice p. O. B 3 0 0 3 0 8.0  
12 ŠK Česká Skalice 3 0 0 3 0 6.5  

Krajská soutěž – východ má sehraná 3 kola, tedy jednu čtvrtinou soutěže.  Družstva se zatím seřadila do tří výkonnostních skupin. První trojice – bodový zisk 7 až 9 bodů je složená ze zkušených družstev. Vedení Pandy Rychnov B se očekávalo, také výsledky zatím jasně přehrává své soupeře.  Ovšem sestava, ve které Panda nastupuje odpovídá spíše krajskému přeboru a myslím, že by tak i v této soutěži bojovala o čelná umístění.  Stoprocentní zisk má na svém kontě Josef „ Katenáčo“ Novotný , velmi dobře ale hrají také mladý Honzík Horák a Vladislav Martyniuk, kteří získali zatím 2,5 bodu ze 3 partií. Podle mne by asi bylo překvapení, kdyby soutěž vyhrál někdo jiný než  tento tým.  Podstatně slabší družstvo má dosud druhý DDM Kostelec.  Po důležitém vítězství nad Broumovem v 1. kole se týmu podařilo zvítězit i ve 2. a 3. kole.  Především vítězství se silnu rezervou Jaroměře  je  velmi cenné. V družstvu se daří Slávkovi Kožúškovi, který se může chlubit tříbodovým ziskem, ale výborně hraje i na 1. desce  Tomáš Blažek, který má ze 3 kol 2,5 bodu. Stejně dobře si ovšem vede i Vítězslav Chmelař, který v Kostelci hostuje na 3. šachovnici.

Třetí místo  drží  sympatický tým ŠK Dobruška.  Toto družstvo se pravidelně umisťuje v první polovině tabulky KS, bohužel k postupu do KP se zatím nikdy nedopracovalo.  Zdá se, že i letos jsou cíle družstva umísit se  “ na bedně“  reálné, nahoru to ale asi nepůjde. Zatím se moc nedaří  Mirkovi Pavlíčkovi, jeho prohry s Elově slabšími soupeři jsou překvapivé,  zvláště prohra s veteránem z Třebechovic  Honzou Sedláčkem byla naprosto nečekaná.  Po zaváhání další opory Vlasty Jonáše (prohra s Otou Nývltem) je tak nejúspěšnějším hráčem Milan Dvořák s 2,5 body, dva body ze dvou partií získal   Mirek Čermák.

Následuje skupina  4  družstev , která  jsou ve středu tabulky.  Šest bodů má Jiskra Jaroměř B. Jedná se o tým složený ze zkušených hráčů. Prvních 9 hráčů na soupisce může hrát (někteří  hrají) a  úspěšně bojovat za A družstvo v krajském přeboru.  Tím více překvapila jejich prohra s DDM Kostelec, velmi vyrovnaný byl  i zápas se Spartakem Rychnov n.Kn. A.  S tříbodovým ziskem se může pochlubit Milan Borůvka, velmi dobře hraje i Petr Staněk, který má 2,5 bodu. Pevně hraje také Luboš Hubka, který se po létech vrátil k šachovnici, má zatím 2 body, bez prohry.  Předpokládá se, že Jiskra bude bojovat v popředí tabulky,  ale to vše ukáže čas.  Po 4 bodech mají hradecká družstva a C družstvo Tj Náchod.  Slavia Hradec Králové D trpí  tím, že se nikdy neví, v jak silné sestavě nastoupí.  To se ukázalo hlavně ve 2.kole, kdy v hradeckém derby Slavia přímo smetla Sokol Hradec, ale v zápase hráli také první čtyři hráči soupisky.  Při absenci těchto hráčů jsou však výsledky  Slavie průměrné až podprůměrné.  To jsou ale vnitřní problémy oddílu, které si musí řešit sám.  „Díky“ nevyrovnanosti sestavy tak nelze zatím hodnotit žádného jednotlivce nějakým nadprůměrným výsledkem.  Pravým opakem je C družstvo Tj Náchod. Tam se zatím v prvních 3 kolech vystřídalo jen  10  hráčů soupisky,  výjimkou je David Hepnar (hráč č. 4), který ještě do bojů nezasáhl.  Potěšující je návrat Oty Nývlta, který přes značné zdravotní problémy obětavě nastoupil ve všech kolech, ovšem jeho prohra se Steinerem ze Slavie dost překvapila šachový svět našeho kraje.  Oporou družstva je zatím náhradník Josef Kánský, který má dosud 100% na 7. až 8. šachovnici.  Předpokládá se, že Náchod skončí někde uprostřed tabulky.  Zklamání asi vládne v Sokolu Hradec Králové.  Zkušené družstvo, které již hrálo pár let krajský přebor jistě čekalo lepší vstup do soutěže. Uvidíme jak se mu bude vést dále, zkušenosti  jsou  spíše ze západní skupiny KS.  Z jednotlivých hráčů se zatím nikomu nedaří nějak zvlášť výrazně úspěšně, spíše jsou výsledky průměrné. Zklamáni jsou asi Roman Miňovský a Vojta Humlíček.

Dalších 5 týmů  se pohybuje ve spodní části tabulky, s 0 až 3 bodovým ziskem, což je po 3 kolech málo. Nejlépe z nich je na tom  Slovan Broumov.  V Broumově hráli léta krajský přebor, proto je asi účast v této soutěži  pro toto město zklamáním.  Že to ani tady nebude jednoduché, poznali broumovští  již v prvním kole a následně i ve třetím. Sen o návratu do vyšší soutěže se tedy velmi rychle rozplynul. Je ale fakt, že se podařilo družstvo dost zkonsolidovat a dostat se tak z velké krize loňského ročníku, kdy musel  Broumov  hrát párkrát jen v 7 lidech.  Další sestup družstva se asi konat nebude, zvláště když týmu pomáhají  i někteří nadějní hráči z Hronova. Sympatické je také, že se klub zbavil pomoci polských hráčů.  Velmi dobře hrají zatím Luděk Macháček (2,5 bodu) a nadějný hráč z Hronova, 13letý Josef Cibulka (2 ze 3, bez prohry). Stejný výsledek  drží zkušený Zdeněk Bažant a 2 body ze 2 partií má Jaroslav Jakl.

Spartak Rychnov nad Kněžnou  je velmi sympatickým týmem.  Žije v okresním městě neustále ve stínu slavné Pandy Rychnov, ale  má své přívržence a příznivce.  To bylo vidět i na seniorském mistrovství  na konci léta, kde hráli i zástupci tohoto menšího oddílu a velmi pilně sledovali dění svých spoluhráčů.  Úžasná soudržnost oddílu se projevuje i v této soutěži.  Spartak jako jediné družstvo dokázal nastoupit ve všech třech kolech ve stejné sestavě, a sice první osmička  soupisky! To je něco nevídaného. Škoda, že se jim nepodařilo obrat rezervu Jaroměře aspoň o bod (těsná prohra 3,5:4,5), ale jejich vzájemná spolupráce určitě nějaké body přinese a myslím, že Spartaku sestup hrozit nebude.  Výrazně lepší nikdo z nich není, ale 2 body ze 3 partií také nejsou k zahození, zvláště na 2. desce  u Bohouše Kotyzy, bez prohry, na 8. desce drží stejný výsledek  Jarda Cvejn a do družstva perfektně zapadl  Ilja Mareš, host z Třebechovic, který má  také 2 body ze 3 kol, ovšem za 2 výhry.   Tři body v tabulce má také  ŠK Červený Kostelec.  Také toto družstvo je velmi sympatické,  asi  v žádném zápase nemůže vystupovat jako favorit, ale pozor, může leckoho  pěkně potrápit. Ve třetím  kole to pěkně odnesla  Slavia Hradec Králové D, která soupeře zřejmě podcenila a postavila trochu slabší sestavu, nu a výsledek  5,5:2,5 určitě Červenému Kostelci sluší. Klub asi bude bojovat o udržení  krajské soutěže a byla by škoda, kdyby musel sestoupit, ale snad to zase v tomto ročníku  dobře dopadne.  Výsledky jednotlivých hráčů jsou zatím průměrné, výjimkou je Jaroslav Vít, který  na 6. desce a dvakrát na 8. získal  ze 3 partií 2,5 bodu.

Poslední dva týmy v tabulce –  DDM Třebechovice p. O. B a  ŠK  Česká Skalice – jsou zatím bez bodového zisku a asi budou mít také největší starosti s udržením soutěže.  Je fakt, že Česká Skalice se takhle drží v soutěži již několik let, zuby nehty těsně nad sestupovými příčkami, její  prohry ve stávajícím ročníku jsou ale bohužel dost jednoznačné.  Ostatně družstvo z Třebechovic je na tom podobně.  Na první desce  v Třebechovicích září ale nestárnoucí Honza Sedláček, který hrál dvakrát a má na svém kontě dvě vítězství. Ostatní hráči tohoto družstva jsou zatím nejlépe jen průměrní, což se dá však říci i o nejúspěšnějších hráčích České Skalice. Uvidíme, jak tato družstva budou bojovat o udržení, jednoduché to ale určitě mít nebudou.

Sledování dalších zápasů všech týmů této soutěže bude jistě velmi zajímavé a napínavé. A tak se máme na co těšit.

Zpracoval:  J.Kohout