Královéhradecký krajský šachový svaz


ME mužů – čeká nás poslední kolo, české vlajky jsou vysoko

Miroslav Pavlíček - 16.5.2013

Tak a je to tady. Každá pohádka jednou končí a i ta se jménem Mistrovství Evropy bude mít dnes svoji labutí píseň. Někdo si zhluboka oddechne a bude chtít zapomenout na špatně zvládnutý turnaj, jiný naopak bude Legnici opouštět se slzou v oku a dlouho ještě vzpomínat. Ale takový už je sport a ne všichni mohou vyhrát.
České fanoušky asi potěší, že těch slz štěstí bude asi více než chmurných vzpomínek. Před posledním kolem bych si už dovolil tvrdit, že budoucím mistrem Evropy bude Ukrajinec Moiseenko (GM 2698). Má půl bodu náskok před pronásledovateli a k titulu mu stačí asi i půlka (úplně přesně jsem to nepočítal). V případě remízy by ho už mohli ohrozit pouze dva 7,5 bodoví (Alekseev z Ruska GM 2700 a Lupulescu z Rumunska GM 2634). Za touto asi medailovou trojicí bude však ještě stále o co bojovat. Dalších 23 borců totiž má rovných 7 bodů a budou bojovat o 23 volných míst na Světový pohár (pouze tři z nich tak uvidí Černého Petra). České fanoušky jistě potěší, že mezi nimi jsou jména i tří našich borců (Navary, Lázničky a Hráčka). Našim hráčům přisoudil los do posledního kola relativně přijatelné soupeře, byť je všechny tři čekají černé figury (Romanov (Rusko) GM 2640 – Navara, Beliavský (Slovinsko) GM 2628 – Láznička, Ragger (Rakousko) GM 2666 – Hráček) . Osobně čekám, že nikdo od první do třinácté šachovnice nebude chtít příliš riskovat a pokud neuvidí očividnou cestu za výhrou, tak uvidíme rychlé 40. tahové remízy.
To úplně jiná káva to bude pravděpodobně od 14. do 25. šachovnice, kde budou hrát 6,5 bodoví hráči a a ti jistě cítí ještě šanci stanout mezi 23 vyvolenými. Tady čekám „bitvy do holých králů“. Bohužel mezi nimi už další náš hráč není. Nicméně i zbytek české výpravy má ještě o co bojovat. Je veřejným tajemstvím, že tu naši hráči hrají tak trochu o olympijskou nominaci. Pomineme-li tedy celkem jasnou trojku Navara, Láznička, Hráček, tak se dnes strhne boj o to kýžené 4. místo. Před posledním kolem jsou na tom stejně s 5,5 body Štoček, Kislinsky a Babula, případně se do boje může přimotat i Martin Petr s 5 body. Reprezentační trenér tak bude mít z čeho vybírat a to je jen dobře.
A nyní k naší dvojce Macháň, Pavlíček. V 9. kole jsme oba vyhráli ale včera v kole desátém jsme oba velmi nešťastně prohráli. Honza ve strhující oboustranné časové tísni s FM Buchalem 2315, volil mezi dvěma tahy Dd7 a Dc7. Oba tahy se tvářili zhruba stejně na první pohled, ale už na ten druhý tomu tak nebylo. Zatímco Dd7 vedlo do forsírované prohry, po Dc7 by Honza přešel do lepší koncovky. No a už vůbc nemá smysl hovořit o mé minele. V jasně lepší pozici, navíc s dostatkem času jsem vytvořil něco co se mi povedlo možná tak jako páté výkonnostní třídě a ani to možná ne. Koněm jsem skočil na políčko, kde ale soupeř byl víckrát než já, což jsem zjistil prakticky okamžikem stisku hodin, ale to bylo pozdě. Soupeř sice asi 5 minut na to koukal jestli to není nějaká léčka, ale pak přeci jenom vzal. Po velmi nešťastných prohrách, tak dnes budeme bílými figurami útočit na výhry (Honza se 3 body, já s 2,5 body). Soupeře na to máme přijatelné z kategorie, kteří se dají porazit.