Logo KHŠS

Nemistrovské akce v Královéhradeckém kraji

Úvodní stránka - Mapa KHŠS  - Pozvánky na turnaje 2011-2012  - Termínová listina KHŠS 2011-2012
10. 9. 2010 - 9. Memoriál Jirky Mynáře ve Dvoře Králové

V sobotu 10. září 2011 se již po deváté sešli šachisté v restauraci „Na Karlově“, aby si zahráli šachy a zavzpomínali na Jirku Mynáře. Bylo mi nabídnuto, abych dělal na tomto turnaji rozhodčího, což jsem rád přijal.
Účast byla tento rok slabší, než obvykle. Nezúčastnila se řada hráčů ze Dvora Králové a okolí, kteří se obvykle účastnili minulých ročníků. Je to škoda. Příčinu bohužel neznám. Dalším nepříjemným faktem bylo, že soutěž zahájil lichý počet hráčů. Návrh Františka Fuchse, abych byl hrajícím rozhodčím, jsem razantně odmítl. Dvěma pánům je těžko sloužit!
Turnaj odstartovalo pouze 25 hráčů. Od 2. kola se turnaje účastnil domácí hráč Vojtěch Matras. Soutěž tak přece jenom hrál sudý počet účastníků. Bohužel před posledním kolem musel Matras odejít, neboť šel toho dne do tanečních.
Favoritem turnaje byl mistr FIDE Jan Jüptner, hrající za Slávii Hradec Králové. Roli favorita zcela splnil. Vyhrál prvních 6 partií, teprve v 7. kole remizoval s domácím Uveričem. V posledních dvou kolech mu stačily dvě remízy na první místo. Sympatické je, že zvolil ostrý boj až do konce a z obou partií vytěžil dva body! Skóre 8,5 z 9 připomíná Kasparova.
Samostatné 2. místo si vybojoval Jakub Šafařík z TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší. 7 bodů z 9 by stačilo na první místo, ale Jüptner byl bez konkurence. O 3. místo se rozdělili Petr Tázlar z Hořic s Miroslavem Plchotem ze Spartaku Vrchlabí.
Turnaj byl velmi bojovný. Tvrdě se bojovalo, rozhodnutí padala až ke konci hrací doby. Byla k vidění spousta nádherných soubojů. Favorité měli plno starostí, obhájit své nasazení. Ne vždy se jim to povedlo. Docházelo k překvapením v jednotlivých partiích i v celkovém umístění. Několik favoritů zůstalo za očekáváním. Naproti tomu někteří hráči výrazně zazářili. Remíz bylo málo a počet těch velmistrovských by se dal spočítat na prstech.
Na turnaj se přišel podívat David Bém, který zde pořídil řadu pěkných fotek. Tyto fotografie si můžete prohlédnout zde: http://david-bem.rajce.idnes.cz/Mynaruv_memorial_2011/
Jako rozhodčí jsem ocenil, že turnaj proběhl v přátelské atmosféře a že jsem jako rozhodčí téměř nemusel zasahovat. Tam, kde jsem zasáhnout musel, se podařilo problémy vyřešit bez větších obtíží. Jsem rád, že nikomu z hráčů nezazvonil v průběhu partie telefon a že jsem nemusel nikomu prohlásit partii za prohranou (nikoliv zkontumovat, jak se chybně často říká).
Poděkování za turnaj patří řediteli turnaje, Rostislavu Svídovi, který byl duší celé akce a který do turnaje věnoval ceny. Dále restauraci „Na Karlově“, která nám pro turnaj zapůjčila hrací místnost a která se postarala o tradiční gulášek a dodržování pitného režimu hráčů.
Co si přát více? Příští rok se bude konat jubilejní 10. ročník Memoriálu Jirky Mynáře a doufejme, že se turnaje zúčastní více hráčů.