Oznámení a diskuse

Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem, ale ani jiné způsoby nejsou na překážku.
Obsah

Přihlášky do divize F 02/03

Do mé skupiny divize se přihlásili všichni oprávnění účastníci:
Infinity Pardubice C
DDM Chrudim B
Slavia Hradec Králové B
ŠK 2222 Polabiny Pardubice
Štefanydes Polička
ŠK Vysoké Mýto
Sokol Náchod
Jiskra Ústí nad Orlicí
Infinity Pardubice D
ŠK Lípa
Synthesia Pardubice C
Lokomotiva Česká Třebová
Vladimír Velecký, vedoucí divize F, 11. 8. 2002
Obsah

Jedno zlato z turnaje Czech Open v Pardubicích do Náchoda

O cenný úspěch se s čtenáři dělí Michal Cerha:
Novinkou na šachovém festivalu byl turnaj v holanďanech. Pravidla jsou na internetové stránce http://www.mujweb.cz/Sport/holandany/Pravidla.htm či http://holandany.20m.com/Pravidla.htm
V Pardubicích se hrálo systémem nejdříve 7 kol švýcaru s tim, že každé kolo byly 2 partie. Na soupisce byla první a druhá šachovnice a po první partii si hráči jen se otočili barvy. Prvních 10 družstev po sedmi kolech postoupilo do finále A, kde se hrálo každý s každým opět dvoukolově. Ostatní hráli finále B jednokolově každý s každým. V základní části se nám zas až tak moc nedařilo, ale postupně jsme se rozehráli. Ve finále jsme ztratili jen tři body - bohužel ale s týmy, které bojovaly o první místo. O výsledném pořadí nerozhodl přímý souboj prvních tří týmů (tam jsme byli nejhorší), ale souboj s ostatními, ve kterém jsme vše vyhráli. Naše druhé družstvo nás v základní části porazilo 2-0, ale ve finále jsme jim to oplatili, druhým a třetim v pořadí sebrali důležitý bod a naštěstí pro nás nebyli sami. V podstatě na prvních místech byli jen východočeši. S většinou z nich jsme již několikrát hráli a tak se známe a víme, že vyhrát může kdokoliv. V holanďanech hodně záleží na tom, jak je dvojice sehraná a i strategie je odlišná od normálních šachů. Rusové podle mě spolu sehraní nebyli vůbec a tak, přesto že měli tak vysoké ELO, nedopadli nic moc (snad jediný šachový turnaj, kde nebrali ceny).
Pořadí kvalifikace po 7. kole
 1  Wright-Tajovský       11%
 2  Jezbera-Škaloud       11
 3  Husak-Jiruše          10%
 4  Zbyšek-Ctirad         10
 5  Náchod                 9
 6  Potapov-Krapivin       9
 7  Pekarek-Menčík         8
 8  Krajna-Doubrava        8
 9  Pan-Balin              8
10  Krushinov-Shpagin      7%
11  Stadion Kutna Hora     7%
12  Stefanydes Polička     7
13  Kuba-Hnilo             7
14  Dream Team Prostějov   7
15  Fišer-Trefný           7
16  Joehnk-Filip           7
17  Pskov-Brigatina        7
18  Sládek-Krena           6
19  Kolář-Kubelkova        6
20  Tvrcel Přelouč         5%
21  Mad-Rena               5%
22  Trenčín                5
23  Štursa-Steiner         5
24  Laušman-Laušman        5
25  Dubina Tocna           2

Finále A
 1. Nachod (Cerha + Čechura)			15
 2. Wright - Tajovský     			14   59
 3. Jezbera - Škaloud     			14   53
 4. Pekarek - Menčík       			9   28
 5. Husák - Jiruše         			9   27
 6. Zbysek – Ctirad (Kuchař + Vrňata) 		8   33,5
 7. Potapov - Krapivin     			8   28
 8. Krushinov - Shpagin    			6
 9. Krása - Doubrava       			4
10. Pan - Balín            			3
Michal Cerha, 23.7.2002
Obsah

Czech Open Pardubice 2002 - I rozhodčí mohou „často“ rozhodovat jinak než podle pravidel …

To, že nejslabším článkem šachových turnajů jsou s velkou pravidelností rozhodčí, se pokusím nastínit na několika příkladech, které se přihodily na pardubickém turnaji čtyřčlenných družstev, který řídili nejlepší z nejlepších.
Jako první nedostatek bych označil to, že nikde v hracím sále nebyla vyvěšena pravidla pro soutěž družstev (byla tam pravidla FIDE, o soutěžích družstev ani čárka). V jednom našem utkání jsme napsali soupisku a zasedli k šachovnicím. My jsme byli dva (tzn. požadovaná polovina), od soupeře nebyl přítomen ani jeden hráč, neměli napsanou soupisku, ale čas na jedné šachovnici, kde jsme měli bílé, šel nám. Rozhodčí nám řekl: zde se nehraje podle pravidel pro družstva ... .
Hned v dalším kole hrála dvě družstva, z nichž jedno napsalo sestavu - 3 hráče, kteří začali hrát, na poslední šachovnici nebyl nikdo (měli černé) - možná si hráči jen déle losovali, který nastoupí a nečekali úmyslně až na úvodní tah bílého. Družstvo, které bylo ve čtyřech, šlo informovat rozhodčího a ten řekl, že je vše v pořádku.
Zajímavý okamžik se stal také v jedné mé partii, kde jsme se soupeřem po 4 hodinách a zhruba 45 minutách hry měli na hodinách dohromady o 25 minut více než všude jinde. Zástupce našeho družstva šel za rozhodčím se žádostí o to, aby každému z hráčů přidal poměrnou část. Ten vzal nové hodiny, na kterých nastavil každému o zhruba 10 minut zpět, a chtěl je vyměnit. Soupeř to však odmítl. Rozhodčí jen oznámil, že je tedy měnit nebude. Toto bylo ve čtvrtém kole a na třetím stole, tudíž v utkání, kde se v tu dobu hrálo o medaili.
Jednou jsme se ocitli mezi absolutní špičkou – na druhém stole. K našemu zděšení na nás nečekaly klasické černobílé klubovky (ty, o které často pořadatelé turnajů v případě dovozu materiálu žádají v propozicích s dodatkem, že jiné figury nebudou připuštěny), ale figury menší. Rozhodčího jsme slušně požádali, zda bychom nemohli hrát s normálními figurkami, ten náš požadavek odmítl. Nevím, jaké má kdo zkušenosti s hnědými figurkami místo černých, v každém případě je to změna, ale dobrý šachista by se měl umět přizpůsobit.
Situace, kterou rozhodčí vyřešil jako v dobách totalitních po vzoru „pomůžeme přátelům z bývalého Sovětského svazu“, se přihodila v posledním kole na jedné z předních šachovnic. V koncovce střelec + 2 pěšci proti jezdci a dvěma pěšcům (pěšci proti sobě) uplatnil jeden z hráčů výhodu času a soupeře „shodil“. Marně se slabší hráč dožadoval u rozhodčího remízy s tím, že se soupeř nesnaží o výhru.
Ačkoliv byli čtyři rozhodčí, ve vrcholných časových kontrolách často - pokud byli přítomni - museli zrovna zapisovat výsledky, sbírat partiáře či dělat něco důležitějšího. Já jsem si osobně nevšiml, že by někoho z přítomných diváků požádali, aby zapisoval partii v časové tísni, když to nestíhali. Když už zapisovali partii, tak časovou tíseň, kde oba hráči měli na hodinách 4 minuty a měli dělat 5 tahů …
Jistě by také bylo vhodné, aby českých zástupců mezi rozhodčími bylo více, nestávalo by se pak to, že pokud „český rozhodčí“ není přítomen, vy se nedomluvíte či v lepším případě nejste schopni vystihnout podstatu své žádosti.
Každý rozhodčí má právo na zmýlenou. Sama klasifikace rozhodčích, která je trvalá, není správná. Jejich přezkoušení by mělo být samozřejmostí při úpravě pravidel, pokud se rozhodčí nedostaví na přezkoušení, sníží se mu klasifikace. Licence by se také snižovaly či odebíraly za hrubý prohřešek proti pravidlům.
Jaroslav Šmíd 15.7.2002
Obsah

Czech Open Pardubice 2002 - turnaj 4 členných družstev

Prvním turnajem, který se hrál v Pardubicích, byl turnaj čtyřčlenných družstev zasílaný na ELO FIDE. Náš Královéhradecký kraj měl ve 49 členném startovním poli 4 družstva. Největší ambice měl tým „Žabárna Rtyně v Podkrkonoší“ ve složení Hála, Döring, Jüptner, Špaček, Šmíd. Družstvo mělo velmi dobrý start 4:0 a 3,5:0,5, pak však třikrát prohrálo a turnaj zakončilo dvěma remízami. S umístěním družstvo jistě není spokojeno, ale utkalo se s velmi kvalitními soupeři (3., 4., a 5. družstvo celkového pořadí), hráč na první šachovnici měl 4x soupeře s ELO vyšším než 2400.
Jednoznačné vítězství 3,5:0,5 v posledním kolo vyneslo „Sokol Náchod“ (Cerha, Čechura, Vrňata, Kuchař) do první desítky (7.-10.místo). Družstvo se v průběhu turnaje pohybovalo ve středu startovního pole, kde většinou vyhrávalo jen velmi těsně. Ve středu startovního pole se pohyboval také třetí náš zástupce „Jiskra Hořice“ (Kořínek, Dušek, Matonoha, Luštinec). V posledním kole ovšem prohrál a tím se propadl až do třetí desítky výsledkové listiny. Poslední družstvo, hrající pod názvem „8x8 Hořice“ (Wenke, Fikr, Paroulek, Vojíř), spíše sbíralo zkušenosti a skončilo na konci 4 desítky.

Pořadí
1. Lukoil Volgograd		23,5
2. Dněpr Dněpropetrovs	20,5
3. Jamal			18,5
4. Pizza Jalgava 		18
5. Bohemians			17
.
7.-10. Sokol Náchod		16,5
20.-21. Žabárna Rtyně		15
23.-25. Jiskra Hořice		14
35.-38. 8x8 Hořice		12
Turnaj se hrál Olympijským systémem na 7. kol, pomocným hodnocením byl vyhlášen progres, i když v průběhu turnaje byl u družstev uváděn Bucholz a SB. Přesné umístění družstev nebylo organizátory oznámeno.
Turnaj si rychle vydobyl své místo v kalendáři šachistů. Síla družstev a tudíž kvalita se rok od roku zvyšuje. I startovné je velmi přijatelné (družstvo kde mají všichni FIDE platí 300,- Kč, družstvo bez FIDE platí startovné 700,- Kč).
Jaroslav Šmíd 15.7.2002
Obsah

Náchod a Nový Bydžov - o dvou turnajích

V uplynulých dnech skončily dva turnaje, mající ambice na nejvýznamnější akce v našem kraji. Je tedy příležitost pokusit se o jejich srovnání.
Začněme o něco časnějším turnajem Open Náchod 2002. Ten ve svém VIII. ročníku nabídl standardní kvalitu, známou již s ročníků předchozízh. Hráče láká vynikající hrací místnost, velmi slušná konkurence, vhodný termín, tradice, slušná propagace a mimonáchodské i hezké okolí. Turnaj se stále více prosazuje pro polské hráče, jejichž počet se neustále zvyšuje, takže se stal turnajem mezinárodním. Má ale jedno omezení - je započítáván jen na Elo ČR, a to by mohlo být příčinou jeho budoucí stagnace v budoucnu. Kdyby byl posílán i na Elo FIDE, stal by se jistě přitažlivým i pro další silné hráče ČR i Polska. Nutný zásah by spočíval v rozdělení na turnaje A a B, tak zkusme malý pokus s letoší účastí. Do turnaje A zařaďme hráče s min. Elo 1900 - těch je 37/82. Porovnáním s konečným pořadím turnaje vidíme, že do 37. místa proniklo jen 6 hráčů z druhé části startovní listiny, a to nejvýše na 28. místo. Podle mě je to dostatečný důvod k tvrzení, že se stejně už teď vlastně hrají dva turnaje.
Půjde-li turnaj v Náchodě už od příštího ročníku naznačenou cestou, má svou budoucnost zajištěnou.
Chess Open Nový Bydžov 2002 vlétl do kalendáře šachových akcí jeko meteor. První dojmy byly rozpačité - netěšila termínová kolise s tradičním turnajem v Náchodě a tudíž konkurence mezi dvěma akce v jednom kraji. Propagace turnaje nebyla příliš na výši, organizátoři jakoby neměli zájem o spolupráci s šachovým svazem, ba ani s místním oddílem. Jisté pochybnosti vzbuzovaly sportovní ambice turnaje. Začínat rovnou pořádáním velmistrovského turnaje s avizovanými špičkovými světovými hráči je opravdu "silné kafe". Realita se více méně ukázala - turnaj se sice s velmistrovskou účastí hrál, ale z pěti GM uvedených ve startovní listině dohráli tři. Celková účast nedosáhla na organizátory očekávanou stovku a včetně turnaje B převýšila 60 hráčů. Došlo ke krácení cen. Přesto turnaj měl své klady - o tom by nejlépe mohl povídat východočeský talent Bernášek, který překvapil čtvrtým místem a to se jistě projeví v jeho FIDE Elo. Zázemí turnaje nemohu hodnotit. Vedle turnaje A se hrál turnaj B. Kdybych měl použít k charakterizaci Openu Nový Bydžov jedno slovo, tak by to bylo "rychlokvašený", a to jak po stránce sportovní, tak organizační. Budoucnost turnaje si z jednoho ročníku nedovolím odhadnout.
Turnaje mají shodné rysy v tom, že je organizují jen jednotlivci (v Náchodě František Fuchs s přispěním dr. Čápa, v Novém Bydžově Igor Indrák s přispěním p. Vološina), což není nejlepší. Měly stejný termín (bohužel) a přibližně stejnou celkovou účast.
Rozdíly jsou v zaměření turnaje (Náchod - jen Elo ČR, Nový Bydžov turnaj A - Elo FIDE, velmistři), dodržení propozic (v Náchodě bez problémů), propagaci a spolupráci s šachovým hnutím (lépe v Náchodě) a nakonec v důležitém finačním zajištění (v tom vyhrává jasně Nový Bydžov). Ale peníze nejsou všechno.
Zakončím pohledem krajského činovníka: dva turnaje jsou sice lepší než jeden, ale neměly by si termínově konkurovat! Novobydžovskému tunaji by mohlo prospět přesazení v místě i čase do Hradce Králové, kde jak sůl chybí událost typu legendárního Vánočního turnaje.
Přepojení na výsledky z Náchoda a Nového Bydžova (jen turnaj A).
Jiří Bielavský, 12. 7. 2002
Obsah

Divize F 2002-2003

Výňatek z Rozpisu Soutěží družstev, řízených ŠSČR

Byl jsem určen vedoucím Divize F pro nadcházející sezónu.
Přihlášky oprávněných družstev mají přijít do 20.7. na moji adresu. Jestliže se některé družstvo v termínu nepřihlásí nebo nebude mít v pořádku všechny náležitosti (vklad, poplatek za LOK), musím ho vyzvat k nápravě. Pokud to nesplní do 1.8., je mou povinností oslovit náhradníky.
Doporučený termín pro losování je neděle 22.9., za neúčast na losovací schůzi je pokuta 500 Kč.
Rozpis neřeší postupy a sestupy, vyplývající z chystané reorganizace. Do konce září bude vydán dodatek rozpisu, kde budou tato pravidla stanovena. Družstva mohou zasílat zápisy o utkání e-mailem, pokud se dohodnou s vedoucím soutěže. Tento způsob komunikace samozřejmě podporuji.
V den utkání je domácí družstvo povinno nahlásit nejpozději do 18.00 hod. výsledek zápasu.
Vedoucí soutěže bude družstvu zasílat zpravodaje, bulletiny a další dokumenty (pokud to nevylučuje jejich povaha) pouze elektronickou poštou na adresu určenou družstvem.
Soutěž bude zaslána na LOK ČR k 1.5.2003.

Termíny (shodné s 1.ČL) a oprávněná družstva, náhradníci

	1.	kolo	20.10.2002	Infinity Pardubice C		Sokol Zaječice
	2.	kolo	10.11.2002	ŠO DDM Chrudim B		TJ Hronov
	3.	kolo	24.11.2002	Slavia Hradec Králové B		Police nad Metují
	4.	kolo	08.12.2002	ŠK 2222 Pardubice		TJ Náchod
	5.	kolo	05.01.2003	Štefanydes Polička		Infinity Pardubice E
	6.	kolo	19.01.2003	ŠK Vysoké Mýto			Sokol Žamberk
	7.	kolo	09.02.2003	Sokol Náchod
	8.	kolo	23.02.2003	Jiskra Ústí nad Orlicí
	9.	kolo	09.03.2003	Infinity Pardubice D
	10.	kolo	23.03.2003	ŠK Lípa
	11.	kolo	06.04.2003	Synthesia Pardubice C
					Loko Česká Třebová
To je asi vše podstatné, ostatní nevybočuje z obvyklých náležitostí rozpisu. Bude-li něco nejasné, rád zodpovím případné dotazy.
Č.Skalice, 30.6.2002
Vladimír Velecký

Poznámka: Podle předběžné dohody s Vladimírem Veleckým by losování divize bylo na OVV ČSTV Hradec Králové před konferencí KHŠS a losováním všech jeho soutěží.


Obsah

Přihlášky družstev do MRP a OP

K 17. 6. evidujeme následující přihlášky:
	Oddíl			Soutěž
Sokol Hradec Králové "A"	MRP
Sokol Hradec Králové "B"	MRP
Sokol Hradec Králové "C"	MRP
Sokol Hradec Králové "D"	OP-HK
Jiskra Hořice "C"		OP-HK 
ŠK DDM Kostelec/Orlicí "A"	MRP
ŠK DDM Kostelec/Orlicí "B"	OP-RK
TJ Sokol Vrchoviny		OP-NA
TJ Slovan Broumov "A"		MRP
TJ Slovan Broumov "B"		OP
TJ Jiskra Nový Bydžov "A"	MRP
TJ Jiskra Nový Bydžov "B"	OP
TJ Jiskra Česká Skalice "A"	MRP
TJ Jiskra Česká Skalice "B"	OP
Zdá se, že v soutěžích bude dost místa! Jaroslav Šmíd
Obsah

Náchodský Open slibuje být atraktivním turnajem

Vážení přátelé,
právě vrcholí přihlášky na VIII. náchodský open (Náchod, 29.6.-6.7.) a předběžně je přihlášeno cca 60 až 70 zájemců (mj. vítěz openu 1998 K. Jurkiewicz 2320F, mladý Rus A. Kirejev 2293F, Horák 2210 Litvínov, Borkovec 2199 Tábor, Petr 2194 Hradec Králové atd.), takže si dovoluji upozornit, že ještě máte možnost se přihlásit do turnaje, např. mailem na moji adresu.
Zdraví Jaroslav Čáp
Obsah

Členská základna ŠSČR podle krajů

Pořadí		Krajský svaz			Členstvo	% ŠSČR
 1.	Moravskoslezský krajský šachový svaz	 1806		 15,3
 2.	Jihomoravský šachový svaz		 1609	 	 13,6
 3.	Šachový svaz Zlínského kraje		 1263		 10,7
 4.	Středočeský šachový svaz		 1167		  9,9
 5.	Pražský šachový svaz			  985		  8,4
 6.	Ústecký krajský šachový svaz		  820		  7
 7.	Pardubický krajský šachový svaz		  661		  5,6
 8.	Šachový svaz Olomouckého kraje		  655		  5,6
 9.	Šachový svaz Plzeňského kraje		  590		  5
10.	Královéhradecký krajský šachový svaz	  584		  5
11.	Krajský šachový svaz Vysočina		  549		  4,7
12.	Šachový svaz Libereckého kraje		  480		  4,1
13.	Jihočeský šachový svaz			  416		  3,5
14.	Krajský šachový svaz Karlovy Vary	  204		  1,7
			Celkem			11789		100
Jak je vidět, máme co dohánět: Na Moravu nemáme, ale přes 600 členů budiž náš nejbližší cíl.

Ing. František Navrátil z Pardubic reagoval na tuto poznámku útěchou, že náš kraj si přece jen nestojí tak špatně. Doložil to níže uvedenou tabulkou, ve které je počet registrovaných šachistů přepočítán na počet obyvatel krajů. To je samozřejmě údaj daleko cennější než absolutní počet. V této tabulce (se zajímavými přesuny) jsme sice někde "ve středu pelotonu", ale stejně si musíme dát za cíl zvýšit naši základnu alespoň k celostátnímu průměru.

Pořadí Krajský svaz Počet obyvatel    Členstvo    Počet šachistů
kraje (tis.) (pořadí) na 1000 obyv.
1. Šachový svaz Zlínského kraje 598 1263 (3.) 2,11
2. Jihomoravský šachový svaz 1134 1609 (2.) 1,42
3. Moravskoslezský krajský šachový svaz 1277 1806 (1.) 1,41
4. Pardubický krajský šachový svaz 511 611 (7.) 1,29
5. Šachový svaz Libereckého kraje 437 480 (12.) 1,10
6. Šachový svaz Plzeňského kraje 554 590 (9.) 1,06
7. Královéhradecký krajský šachový svaz 554 584 (10.) 1,05
Krajský šachový svaz Vysočina 521 549 (11.) 1,05
9. Středočeský šachový svaz 1129 1167 (4.) 1,03
10. Šachový svaz Olomouckého kraje 642 655 (8.) 1,02
11. Ústecký krajský šachový svaz 828 820 (6.) 0,99
12. Pražský šachový svaz 1179 985 (5.) 0,84
13. Krajský šachový svaz Karlovy Vary 307 204 (14.) 0,66
Jihočeský šachový svaz 630 416 (13.) 0,66
Celkem 10301 11789 1,14
Jiří Bielavský, 13. 6. 2002
Obsah

90 let šachu v Polici nad Metují (oslava a stručná historická reminiscence)

V sobotu 18. května se konalo v hotelu U Berků v Bukovici u Police pěkné shromáždění k 90. výročí organizovaného šachu v Polici n. M. Při této příležitosti předali předseda oddílu Spartak Police n. M. p. Obst a organizační pracovník a sponzor oddílu Jan Miler čestná uznání předním hráčům oddílu. Na závěr byl sehrán bleskový turnaj. Krásnou cenu pro vítěze (pohár a 10 Eur) Oldlřicha Wenke z Jaroměře předal předseda krajského svazu ing. Bielavský. Podrobné výsledky jsou v rubrice Náchodsko.
Všichni účastníci z Broumova, Hronova, Náchoda, Jaroměře, Rychnova n. Kn., Chocně, Prahy a Hradce Králové popřáli domácím další úspěšná léta nad šachovnicemi.
Dne 14. června 1912 přinesly místní noviny "Lidové proudy" následující oznámení: "Šachistům a všem přátelům šachu v Polici a okolí oznamujeme, že se utvořil šachový kroužek, který koná každý čtvrtek a sobotu o půl 9. hodině večer šachové večírky ve sborovně sokolovny. Tamtéž přijímají se přihlášky nových členů, za které mohou se hlásiti i začátečníci, pro které bude pořádán zvláštní kurs." Zveřejněná novinová zpráva představuje první (a tedy i nejstarší) známou zmínku o šachové hře v Polici n. Met. Mladé šachové sdružení pod názvem Šachový kroužek Police se mělo čile k světu, když v následujícím roce 1913 (podle dalších zpráv místního tisku) sehrálo celkem 7 meziklubovních zápasů, z toho 5 vítězných (ŠK Hronov 5:2 a 8,5:3,5, český ŠK Broumov 4:1, 4:1 a 4:3) a pouze 2x prohrálo (KČŠ Náchod 2:4 a 2,5:4,5). Mezi jeho členy byli pp. Bureš, Gutfreund, Kozler, Trčka, Vaníček, Vojtěch a Weisenstein. Takové byly známé prvopočátky polického šachu.
Další stopa ze šachového života v Polici n. Met. je známa až z let 1945 - 1953. Tehdy zde nové šachové sdružení zakládali Albert Matějka (předseda), Miroslav Kettner (jednatel), Roman Král (hospodář), Jaroslav Kašpar (matrikář), Josef Schmidt (kapitán), Josef Hanousek, František Horáček, Antonín Klimeš, Josef Klíma, Antonín König, Vilém Teichman, Josef Vaníček a další. Sportovní činnost vyvíjel klub na místní úrovni.
Novou kapitolu začal polický šach psát od r. 1959, kdy byl ustaven šachový oddíl TJ Spartak Police n. Met. a organizačním pracovníkem a současně i kronikářem, trenérem mládeže a rozhodčím se stal mladý (nar. 1935) Oldřich Hubka z Bukovice. Právě jeho zásluhou se polický šach dále rozvíjel i na sportovní úrovni. Z původních okresních soutěží Broumovska v 50. letech se polické družstvo zanedlouho probojovalo do krajských soutěží tehdejšího Východočeského kraje a zde hrálo jako tradiční účastník dlouhou řadu let. Na přelomu 70. a 80. let tvořilo jeho členskou základnu až 40 aktivních hráčů a hráček včetně mládeže a v soutěžích družstev dospělých pravidelně hrály tři týmy. Mezi přední hráče Police původně patřili Zdeněk Hejzlar (dnes TJ Náchod), Josef Mudroch, Milan Pasker a Jiří Kubec. Byl to právě Oldřich Hubka, který jako trenér mládeže vychoval další úspěšné generace polického šachu, dosahující výsledky na okresní, krajské i celostátní úrovni, mj.: bratři Jiří a Pavel Kopřivové, Jaromír Říha a Josef Siegel (60.-70. léta), Irena Jirků, Robert Vacek, Jaroslav Hyhlan, Ladislav Michel a Pavel Šubíř (70.-80. léta), bratři Jan a Jiří Milerové (80.-90. léta). Na jeho neúnavnou organizační činnost v 90. letech úspěšně navázal Jan Miler st. (nar. 1946), pod jehož vedením se Polici podařilo probojovat do divize družstev. Současnou hráčskou jedničkou je Josef Novotný, mající úspěchy i na mezinárodní úrovni.
Z archivních pramenů vybral Jaroslav Čáp
Obsah

Roman Prymula zvolen novým rektorem Vojenské lékařské akademie

Akademický senát královéhradecké Vojenské lékařské akademie J. Ev. Purkyně zvolil tento týden kandidátem na rektora VLA doc. MUDr. Romana Prymulu, Ph. D., který by se měl nejvyšší akademické funkce ujmout 1. 10. 2002 po jmenování presidentem republiky.
Roman Prymula je dlouholetým platným hráčem prvoligového družstva Slavie Hradec Králové. V níže uvedeném krajském žebříčku je na 9. místě.
Ke zvolení mu srdečně gratulujeme a přejeme mu v této náročné a odpovědné funkci co nejvíce úspěchů. To samé přání platí i pro šachy, na které si bezpochyby šachově nejsilnější český rektor doufejme nadále najde čas.
Jiří Bielavský, 17. 5. 2002
Obsah

30 nejvýše postavených hráčů Královéhradeckého kraje podle LOK ČR k 1. 5. 2002

1.	29	Nun Jiří		570727	2359	HK Slavia
2.	4629	Mach Petr		840108	2350	Rychnov n.K.
3.	547	Kulhánek Tomáš		780301	2337	HK Slavia
4.	191	Kačírek Petr		760205	2308	Rychnov n.K.
5.	3408	Indrák Igor		760713	2305	Nový Bydžov
6.	400	Vacek Martin		681203	2290	HK Slavia
7.	92	Nun Josef		330722	2289	HK Slavia
8.	9383	Fiala Jaroslav		560708	2269	Vrchlabí
9.	187	Prymula Roman		640204	2261	HK Slavia
10.	128	Gonsior Evžen		311206	2226	HK Ortex
11.	5733	Červinka Michal		841008	2219	Rychnov n.K.
12.	84	Trefný Vlastimil	740916	2213	HK Slavia
13.	183	Hála Bohumil		740622	2209	HK Slavia
14.	5683	Tajovský Martin		780605	2206	HK Sokol
15.	5047	Ringel Zbyněk		790319	2200	Náchod Sokol
16.	98	Novotný Jaroslav	650126	2198	Nová Paka
17.	10479	Petr Martin		880823	2194F	HK Sokol
18.	647	Štursa Jan		591001	2187	Vrchlabí
19.	268	Němec Zbyněk		620129	2183	HK Slavia
20.	2457	Přidal Ondřej		780827	2175	HK Slavia
21.	409	Semerák Pavel		520824	2160	Náchod Tj
22.	458	Klicnar Martin		720315	2159	Náchod Sokol
23.	14806	Kolovratník Miloš	641220	2152F	Rychnov n.K.
24.	621	Mojžíš Jan		600524	2130	Hronov
25.	2563	Špaček Libor		781125	2126	Vrchlabí
26.	708	Novák Radomír		620106	2119	HK Slavia
27.	200	Novotný Josef		510103	2111	Police n.M.
28.	13293	Jonáš Vlastimil		631118	2108F	Rychnov n.K.
29.	9212	Dušek Martin		730616	2103	Hořice
29.	493	Fiedler Bedřich		641219	2103	Lípa
Jaroslav Čáp, 4. 5. 2002
Obsah

Jak se jevil Krajský přebor v Janských Lázních účastníkům?

V anketě se z 69 hráčů se vyjádřilo 37, což je 53 %. Komentáře autora jsou uvedeny kursivou.

Největší podnět v názorech obdrželi pořadatelé hned u prvního bodu - tempo hry - 17 účastníků ankety bylo s tempem spokojeno, 6 by hrálo pomaleji, neuvedlo však jak, 4 tempem 2hod /40 + 30 minut, 4 tempem 2 hod /40 + hodina, jeden 100 minut/ 40 + 30 minut, jeden 1,5/30 + hodina. Jeden účastník by uvítal rychlejší tempo, které by však znamenalo nemožnost zápočtu do ELO ČR. Tempo hry bylo stanoveno tak, aby hráči měli možnost relaxovat v okolní krajině a věnovat se také doprovodu.
Termín konání - schvalují všichni účastníci ankety.
Místo konání - s místem byli spokojeni také všichni.
Více rozdílných podnětů došlo k hrací místnosti - od velmi kladného hodnocení, přes zvětšení místnosti, těsnost až po hluk či kouř z baru. Možnostmi řešení je hrát Openy odděleně v jiné budově, což sníží atraktivitu. Kouř z baru se pokusíme na další ročník řešit omezením (či zákazem kouření alespoň v době partií), tím se omezí také hluk.
Se stravováním byla také většinou spokojenost. Škála hodnocení byla široká od výborné, super, skvělé až po horší, ušlo až po nic moc. Někteří jedinci asi nepochopili, že kvalita jídla byla na úkor ceny. Vystihující je názor "skvělé a navíc za ty peníze". Kdo bude chtít příště vydatnější stravu, má možnost se stravovat samostatně (ovšem za lázeňské ceny).
Ubytování - zde byl asi jediný a dost důležitý nedostatek - teplá voda na Vartě, což organizátory velmi mrzí a slibují, že pro příští rok udělají vše pro to, aby pro změnu tekla jen teplá …
K otázce zasílání turnaje na FIDE ELO. Se zápočtem souhlasí 15 účastníků ankety, proti je 6. Zasílání na mezinárodní ELO je však podmíněno zvýšením startovného (turnaj A), cena za zápočet turnaje je ve švýcarských francích.
Hodnocení organizace turnaje zaznamenalo opět velkou škálu od ušla, dobrá, O.K., až po velmi dobrá.
Stejně dopadlo celkové hodnocení, které zaznamenalo také širokou škálu od O.K., na úrovni, výborné, slušné, dobré. Nikdo neuvedl záporné hodnocení, což organizátory těší a zároveň zavazuje. O tom, že turnaj hráli i studenti, svědčí názor "skvělé prázdniny".
Mezi ostatními náměty bylo napsáno:
1) Hrát společně Open A a B (jde o krajský přebor). I přebor ČR se hraje ve třech skupinách. Trpěla by kvalita partií, především v prvních 2 kolech. V sedmikolovém turnaji by se hrála max. 3-4 kola.
2) Jiné pomocné hodnocení než průměr ELO. Průměrné ELO je dle soutěžního řádu první doporučené hodnocení. Alespoň trochu kompenzuje hráče s nižším ELO, kteří jsou ve "švýcaru" znevýhodněni.
3) Návrh na vydávání bulletinu. Samotné vydávání bulletinu sebou nese "další pracovní sílu" + kopírku. Což je na opět na úkor zvýšení startovného. Tento námět dal jen jeden, uvidíme jak příští rok.
4) Hrát dříve kola u dopoledních by to jistě šlo, večerní (kvůli večeři) ne. Pokud by se začínalo v 8,00, znamenalo by to snídani mezi 7,15 a 7,45, nikdo neví jaký vliv by to mělo na hráče.
Startovné bylo stanoveno tak, aby turnaj byl samofinancovatelný. Dotací bylo 3.000 z regionu F1 a 1.000 Kč z regionu E3. 6 hráčům se však proplácely plně náklady na ubytování a stravu což činilo cca 3600, 8 hráčů bylo osvobozeno od startovného. Nikdo nakonec neplatil zvýšené startovné za pozdní přihlášení. "Cizinci" z jiných krajů brali příplatek 100,- Kč za přiměřený. Sponzorské dary ve formě propagačních materiálů - knih a brožur věnoval hejtman Královéhradeckého kraje. Pokud budete vědět o nějakém podnikateli, který by chtěl finančně podpořit turnaj, pořadatelé budou rádi za kontakt. Turnaj může příští rok nést název po hlavním sponzorovi
Jaroslav Šmíd 13.5.2002


Obsah

Konkurs na sekretáře ŠS ČR

VV ŠSČR vypisuje konkurz na místo sekretářky (sekretáře) Šachového svazu České republiky.
Požadavky: min. úplné středoškolské vzdělání, aktivní znalost anglického jazyka, uživatelská práce s PC, organizační schopnosti, samostatnost, komunikativnost.
Nástup červen 2002; trvalý pracovní poměr; místo výkonu zaměstnání: Praha.
Info: Ing. Herejk 02-57210981, 0608-964972.
Přihlášky zasílejte na e-mail: herejk@cstv.cz nebo poštou ŠSČR, Atletická 100/2, 160 17 Praha 6 - Strahov, termín přihlášek 20.5.2002.
Obsah

Zájezd na Světový pohár do Prahy 27. 4. 2002

Vážení přátelé,
podařilo se kontaktovat agenturu, která b byla schopná za minimální cenu nebo zdarma sponzorsky zajistit zájezd mladých šachistů na světový pohár šachistů v Praze v sobotu 27. dubna,. odjezd z Rychnova v 7 hodin, z Hradce v 8 hodin, návrat z Prahy odj. v 7 hodin večer.
Proto Vás prosím o sdělení zájmu (opravdu patrně zadarmo a podle informací na internetu se vstupné neplatí a místa v sále bychom měli rezervovaná!). Předpokládám 10 lidí Paukert, 10 Bielavský, 10 z Třebechovic, 10 z Rychnova. Prosím obratem o sdělení zájmu, po zjištění bližších informací z Prahy se opět ozvu.
jiri.daniel@worldonline.cz
Obsah

Královéhradecký krajský šachový svaz ustaven!

Ustavující konference, konaná 13. 4. 2002 v Hradci Králové za účasti 27 delegátů z 36 registrovaných oddílů a 13 hostů, založila Královéhradecký krajský šachový svaz jako organizační součást šachového svazu ČR a zvolila jeho výkonný výbor. Osmnáct hlasů z 26 dostala jediná předložená kandidátka týmu ing. Jiřího Bielavského (Ortex HK), který se tím stal předsedou svazu. Členy VV jsou Jaroslav Šmíd (DDM Loko Trutnov) - místopředseda a STK, Lubomír Douděra (Lípa) - sekretář, Ilja Mareš (Lípa) - hospodář, Jan Slavík (Třebechovice) - mládež, PaeDr. Marcela Vaňková (Hlušice) - rozvoj šachu, PhDr. Jaroslav Čáp (Hronov) - rozhodčí a Náchodsko, ing. Vlastimil Jonáš (Dobruška) - Rychnovsko, Otakar Dousek (Hořice) - Jičínsko.
Členy revizní komise byli jednomyslně zvoleni Jiří Kuta (Ortex HK - předseda), ing. Jan Kohout (Jičín) a Miroslav Martinovský (Jaroměř).
Nosným tématem bohaté diskuse byla nutnost rozvíjet práci s mládeží, což je podmíněno spoluprací všech trenérů mládeže současných i těch, kteří se této práce teprve ujmou. Cenné podněty v tomto směru znamenala vystoupení J. Daniela, M. Paukerta, dr. Vaňkové, ing. E. Gonsiora a J. Slavíka.
Nelehký úkol postavila konference před STK, která musí na základě vypsaných volných přihlášek navrhnout rozdělení družstev do dvou skupin meziregionálního přeboru E3+F1 nadcházející sezony 2002/2003. Kardinální otázka je, bude-li ve skupinách 10 nebo 12 týmů.
Pro rok 2003 schválila konference krajské příspěvky ve výši 50 Kč výdělečně činní, 25 Kč ostatní.
Nutnost dodržování stávajícího Soutěžního řádu připomněl delegát za ŠS ČR ing. Jindřich Papay, který také informoval o ukončení činnosti ČŠS.
Čtyřapůlhodinová konference byla dobře řízena ing. E. Gonsiorem a Vladimírem Veleckým, mandátovou komisi vedl J. Slavík, volební p. Mach a návrhovou dr. Čáp.

Část jednání krajské konference byla věnována konferenci RŠS F1. Ta schválila usnesení, zavazující stávající výbor RŠS F1 pokračovat v činnosti do 31. 5. 2002, kdy právně skončí existence ČŠS. K tomuto datu bude provedena finanční uzávěrka a zbylé finanční prostředky budou vráceny do oddílů RŠS podle počtu jimi registrované mládeže (nar. 1986 a ml.) k 12. 4. 2002. Případná další aktiva a závazky RŠS budou převedeny na KŠS.
Na návrh předsedy RŠS ing. Bielavského a sekretáře Lubomíra Douděry byli při příležitosti ukončení více než šestileté existence RŠS oceněni knihou "ZOH Salt Lake City" František Fuchs za organizování nejvýznamnějšího tradičního turnaje regionu Náchod OPEN, ing. Evžen Gonsior za péči o talenty regionu a metodickou pomoc, Zdeněk Hejzlar za organizování nejstaršího turnaje regionu bleskového vánočního turnaje Náchod, Oldřich Kubec za práci ve výboru RŠS od začátku jeho existence, Jiří Kuta za práci ve prospěch RŠS, Svatopluk Macoun za práci ve výboru RŠS ve funkci hospodáře od začátku jeho existence, ing. Jiří Nun za hráčskou reprezentaci RŠS, Jiří Petříček za práci ve výboru RŠS ve funkci předsedy komise mládeže, Oldřich Ruda za organizování významného turnaje mládeže Hradecká šachová liga a Vladimír Velecký za práci ve výboru RŠS ve funkci místopředsedy a předsedy STK.
Jiří Bielavský, 14. 4. 2002


Obsah

Divizi E opouští Nová Paka s 11 body !!

Na velkou vyrovnanost středu tabulky divize E doplatila Nova Paka, která i přesto, že získala 11 bodů (50%), opouští divizi. O její sestupu rozhodlo poslední kolo II.ligy - skupiny sever, kde kromě již sestupující Bižuterie Jablonec se nedokázalo zachránit ani družstvo DDM Desko Liberec. To mělo vliv na počet sestupujících z Divize E, kterou opouští 4 týmy.
O posledních třech bylo rozhodnuto již po polovině soutěže. Nováčci z HSM Trutnov a Nového Města pod Smrkem byli mezi sestupující řazeni již před začátkem soutěže. Více se očekávalo od loni ještě druholigového družstva DDM - Loko Trutnov, který po sestupu sice opustilo 5 hráčů základní sestavy, ale i přesto měl patřit k družstvům hrající ve středu tabulky.. V počátku soutěže však prohrálo několik utkání a časté nastupování v neúplné sestavě přispělo k sestupu. Náplastí pro trutnovské je to, že je vystřídá v Divizi jejich béčko, které si vybojovalo postup ve finálovém derby se Dvorem Králové "B".
Vítězem Divize E a účastníkem II. ligy se stalo družstvo Jiskry Hořice, které v počátku soutěže bylo na třetím místě a sledovalo boj Dvora Králové a Bižuterie o první příčku. V polovině soutěže vytušila Jiskra šanci na postup a v dalších kolech nastupovala v nejsilnější sestavě, což se jim vyplatilo. Jak znám hráče Hořic, tak oslava zaslouženého postupu byla velká. Hodně úspěchu ve II. lize!
Jaroslav Šmíd 10. dubna 2002 >
Obsah

Přehled postupů a sestupů družstev Královéhradeckého kraje a umístění ve vyšších soutěžích

Oprávněné oddíly, názvy jen u více oddílů v jednom sídle, družstva oddílu označována v pořadí (A - neuváděno), B

1. ČL: Slavia Hradec Králové
2. ČL - východ: 3. Vrchlabí, 4. Rychnov n. Kn.
Divize E: 1. Hořice, postup do 2. ČL - východ, 3. Dvůr Králové, 5. Jičín - Sestup: 9. Nová Paka (s 11 body!), 10. DDM Loko Trutnov, 12. HSM Trutnov
Divize F: 2. Slavia HK B, 6. Sokol Náchod - Sestup: 10. Hronov, 11. Police n. M. (hrál pod názvem Rychnov Police)
RP E2: ?
RP E3 (nejnižší soutěž regionu): do divize E postupuje DDM Loko Trutnov B
RP F1: do divize F postupuje Lípa, do OP sestupují Rychnov n. Kn. B (hrál pod názvem Rychnov n. Kn. C), Sokol HK B, Kostelec n. O., Jaroměř B
RS E2: ?
OP F1: postupují Lípa B, TJ Náchod B a Dobruška

V rámci RŠS E3 a F1 se pro sezónu 02/03 chystá reorganizace soutěží jako předstupeň pro celokrajské soutěže od sezóny 03/04.
Jiří Bielavský, 10. 4. 2002


Obsah

Případ pěti nezapočítaných skupin OPJ 2001 končí po roce happy-endem

Po dohodě s novým zpracovatelem LOK ČR p. Šmajzrem budou započítány turnaje OP HK 2001 sk. B, C, D1 a D2 a OPJ RK 2001.
O rok se táhnoucím případu viz Proč nejsou v novém ELO-listině započítány některé OP a regionální žebříček 30 nejlepších.
Heuréka!
Vladimír Velecký, 26. 3. 2202
Obsah

Hospodaření RŠS 2001

Hospodaření RŠS 2001

Stav  účtu k 1. 1. 2001    10.062 Kč



Obsah

Telegrafický pohled kapitána Synthesie Pardubice B na právě skončený ročník Divize F

Synthesia Pardubice B - Sokol Zaječice 5,5:2,5
V druhém kole na nás čekal podstatně zdatnější soupeř a ačkoliv přijel jen v sedmi, zápas byl dlouho na vážkách.

Jiskra Ústí n/O. - Synthesia Pardubice B 3:5
Tradiční houževnatý soupeř a naše výhry nad ním byly vždy perně vybojované - ani tento zápas tradici neporušil, i když jsme měli namále.

TJ Hronov - Synthesia Pardubice B 1,5:6,5
Očekávaná hra na jednu branku, ale výsledek je mnohem lepší, než průběh zápasu sliboval.

Synthesia Pardubice B - Panda Rychnov n/Kn.-Police 5,5:2,5
Další drama se šťastným koncem pro nás - Štěstěna se od nás opět neodvrátila.

Štefanides Polička - Synthesia Pardubice B 3,5:4,5
Díky pokračující přízni bohyně Štěstěny zůstáváme po nejtěsnějším vítězství stále beze ztráty bodu v čele tabulky.

Synthesia B - Vysoké Mýto 4,5:3,5
Průběh zápasu byl tentokrát příznivější spíše pro nás, vepředu jsme se silnými soupeři udrželi krok, vzadu jsme pak byli jasně lepší.

Slavia Hradec Králové B - Synthesia Pardubice B 5:3
Naše letošní šňůra šťastných výher byla konečně přerušena. Takřka sedmihodinový maratón vyzněl pro soupeře, který s námi srovnal nejen bodový stav, ale i score.

Synthesia Pardubice B - TJ Náchod 4:4
Organizační problémy, start jen v sedmi a tak hosté zadarmo přišli k prvnímu bodu - výsledná remiza byla za daných okolností a průběhu zápasu prohrou pro obě družstva.

Infinity Pardubice D - Synthesia Pardubice B 1:7
Soupeř z konce tabulky nastoupil s bídou s osmi hráči, my jsme však pro udržení teoretických šancí na postup potřebovali zvítězit pokud možno co nejvíc.

Synthesia Pardubice B - 2222 Polabiny Pardubice 5,5:2,5
Soupeři boj o čelo tabulky vzdali - sestava bez tří klíčových hráčů se prakticky rovnala resignaci.

Shrnutí

Ani nejsilnější soupiska v Divizi F a skoro stoprocentní docházka by nám v tomto ročníku nebyla nic platná, kdyby při nás od počátku až do samého konce soutěže nestálo štěstí – ale to (naštěstí !) vždy stojí na straně silnějšího. Važme si toho, ale raději už ho nepokoušejme tak často.

Co říci k výkonům jednotlivců našeho družstva:
I když všichni určitě odvedli všechno, co uměli, přesto se někteří na konečném výsledku podíleli hodně a druzí až nečekaně málo. Z devíti většinou startujících hráčů byli tahouny a absolutně nejlepšími Šťastný na druhé, Movsesian na páté a Just na deváté šachovnici – jejich bodové zisky představovaly takřka 50% všech našich docílených bodů. Očekávání splnili jak Láznička na první, tak Petuchov na čtvrté šachovnici a absolutorium zaslouží i oba startující náhradníci - ve dvou partiích přidali plný počet bodů. A teď již pasiva – i přes pozitivní celkovou bilanci zůstali za očekáváním jak Sýkora na sedmé, tak Lorenc na šesté a zejména Trojan na osmé šachovnici. Přímo katastrofální výsledek však zaznamenal kapitán družstva Navrátil na třetí šachovnici, který se v důsledku toho dalším startům za družstvo co nejvíce vyhýbal.

Něco na závěr
Jaká byla celková bilance jednotlivých družstev v letošním ročníku Divize F lze vidět z následujícího docela výmluvného grafu.
Graf (Excel)
František Navrátil, 19. 3. 2002

Redakční poznámka: Přítel František z vrozené skromnosti a slušnosti tak trochu sebezmrskal družstvo i sebe samého, vše mu nevěřme. Divisi vyhrál opravdu silný tým, který měl dobrou docházku. To je hlavní rozdíl proti Slavii, jež hrála nejvíce v šesti hráčích základní sestavy (i když nutno dodat, že náhradník Miroslav Tichý byl ziskem 7/9 železnou pěstí družstva).
Graf (Vlastní = Průměr Elo sestav v zápasech, soupeři = totéž pro soupeře, performance = výkon družstva v Elo bodech) krásně ilustruje, že performance se téměř dokonale shoduje s konečným postavením s výjimkou dvojic Polabiny Polička a Infinity D - Zaječice (pro Zaječice nemilé) včetně bodových odstupů. Na závěr přání: Ať se Synthesii B v 2. ČL daří!
Jiří Bielavský


Obsah

Výzva oddílům (úplnost registrace)

Vážení šachoví přátelé,
při kontrole uhrazených registračních poplatků RŠS F1 na rok 2002 bylo zjištěno, že řada oddílů zaplatila pouze část a někteří hráči byli např. označeni "N" neaktivní, ačkoliv tomu tak není. Proto Vás tímto vyzývám, abyste znovu provedli kontrolu ve svých oddílech a spolu s dosud nezaregistrovanými mládežníky provedli registraci a úhradu na místě u Svatopluka Macouna nebo na RŠS u Lubomíra Douděry a to nejpozději na ustavující konferenci Krajského šachového svazu Hradec Králové. Ta se uskuteční dne 13. 4. 2002 v 10 hodin na OV Sdružení zdravotně postižených v Hradci Králové (ul. Fráni Šrámka, Labská kotlina II - u fotbalového hřiště, za hrací místností ŠK Ortex Hradec). Počet zaregistrovaných členů bude mít vliv na finanční zdroje a poskytované dotace pro náš KŠS!
Závěrem bychom se Sv. Macounem chtěli poděkovat všem oddílům RŠS F1 (Hradec, Náchod, Rychnov), které předaly podklady za registraci v termínu tak, že RŠS F1 mohl celou agendu včas předat Českému šachovému svazu (celkově za 24 oddílů vybráno 42.900,- Kč, z toho 28.600,- Kč posláno na ČŠS, 14.300,- jsou regionální poplatky).

S pozdravem

Lubomír Douděra, sekretář RŠS F1


Obsah

Svátek šachu v Náchodě. Na padesát diváků ....

shlédlo skutečné finále Regionálního přeboru družstev! O utkání TJ Náchod - ŠK Lípa nám napsal Jaroslav Čáp.

Já jsem přišel až po první časové kontrole. Takže jen z pohledu zpozdilého diváka a dle ohlasů zúčastněných aktérů pár postřehů.
1. "Překvapivá" sestava ŠK Lípy domácí borce asi mírně rozhodila. Pokud vím, tak Bednář se připravoval na Pohorského a v pátek večer obdrželi Mojžíš a Velecký informaci, že nebude hrát Gonsior. Mě osobně překvapila "neúčast" Jardy Šmída. Dle vyjádření Jardy Balcara (na můj soukromý dotaz), o nominaci lípáckých hráčů rozhodla lepší psychika a pohoda.
2. Hrubka domácího Bednáře v časovce zřejmě rozhodla zápas. Přesto za stavu 1,5:3,5 pro hosty po první časovce se bojovalo na doraz i ve zbývajících partiích. Lepší pozici pokazil Vacek ve druhé časovce, ale dle předběžného rozboru partie asi zasloužená remíza, neboť oba hráči v přemíře bojovnosti se dopustili několika "prohřešků". Údajně lepší pozici (dle Nuna) naopak zkazil domácí Bažant. Pěknou tečku (alespoň pro domácí hráče a diváky) za celým zápasem udělal domácí Semerák, který v silné (druhé) časovce (cca 1 min. oproti cca 2 min. Rudy) odmítl nabízenou remízu a v oboustranné blicce stačil ještě Rudu zmást a dal mu (doslova pár vteřin před spadnutím praporku) pěkný mat věží a střelcem. Partie by měla vyjít v sobotních NN.
3. Myslím, že zápas svým hektickým herním nasazením i pravou sportovní atmosférou určitě nadchl všechny přítomné diváky, kterých tam přišlo kolem padesáti. Alespoň většina náchodských (např. P. Cerha st., J. Balcar) se tak vyjadřovali. K osobě rozhodčího Josefa Nuna: např. Zdeněk Hejzlar si považoval za čest, že takový důležitý zápas píská rozhodčí s tak vysokou kvalifikací.
Znovu opakuji, nebyl jsem přítomen na začátku a první čtyři hodiny, přesto se domnívám, že p. Nun jako rozhodčí měl jen práci technického rázu (pokud jsem si všiml: příprava předtištěného zápisu o utkání, zápis vysledků a podepsání tiskopisu), ale nějaký problém či spor mezi hráči zřejmě nemusel řešit. Oba týmy mají natolik vyspělé a bezproblémové hráče a dobré vedoucí (Hejzlar, Balcar), takže rozhodčímu jen usnadňují práci. Ostatně s Jardou Balcarem jsme se po zápase shodli na tom, že zápasy Hronov - Lípa a TJ Náchod - Lípa byly pravým šachovým zážitkem. Jak se říká: Sláva vítězům, čest poraženým!
Jarda Čáp, 12. 3. 2002
P.S. Dobrou atmosféru mělo i souběžně hrané okresní derby Česká Skalice - Jaroměř A, kde jsem byl přítomen první čtyři hodiny.

Doplňky:
TJ Náchod - ŠK Lípa 3,5 : 4,5

Mojžíš Jan	- Gonsior Evžen 	0:1
Velecký Viktor	- Vacek Martin  	0,5:0,5
Cerha Michal	- Fiedler Bedřich	0,5:0,5
Bažant Zdeněk	- Doseděl Jiří		0,5:0,5
Nývlt Otto	- Kaisler Martin	0,5:0,5
Semerák Pavel	- Ruda Ondřej		1:0
Hejzlar Zdeněk	- Pohorský Pavel	0,5:0,5
Bednář Jiří	- Juřík Zdeněk		0:1
Chci na tomto místě poděkovat Josefu Nunovi za rozhodování tohoto zápasu. Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí RŠS a přispělo kladně úrovni utkání. Ještě dodávám slyšené, že strhující byla i partie E. Gonsiora na první šachovnici. Díly oběma družstvům!
Dovolím si srovnat zápas v Náchodě s dvěma víkendovými extraligovými střetnutími (Zlín, Opava) v Pardubicích, které jsem řídil. Byla to krásná dramatická střetnutí, obě skončila po přibližně 6 hodinách hry nerozhodně. Ačkoli v druhém hrálo proti sobě 10 velmistrů, tak pardubických diváků ani 10 nebylo! Opava si bodem prakticky zajistila mistrovský titul.
Jiří Bielavský
Obsah

Jak se hraje o skore

V naší divisi F se na čele tabulky vyvinula interesantní situace. Béčko Synthesie procházelo soutěží bez ztráty kytičky, zatímco Slavia HK B už ve 4. kole byla poražena dalším silným pardubickým oddílem Polabinami. Vše se srovnalo v 8. kole, kdy Slavia porazila Synthesii a jak dobře známo, při rovnosti bodů jde o skore. Zápletka přišla hned v dalším kole, neboť Synthesia ztratila bod s Náchodem a Slavia měla cestu k postupu otevřenou. V cestě jí ovšem stál těžký soupeř z Poličky. I když nedošlo ze strany Slavie k podcenění tohoto zápasu, stalo se nečekané a Polička po výborném výkonu remizovala a dá se říci, že měla zápas vyhrát.
Ztráta bodu Slavie značně vylepšila situaci Synthesie, která souběžně hrála se zachraňujícím se družstvem Infinity D a vyhrála hodně vysoko 7:1. Že Synthesia byla v tomto utkání jasným favoritem, je zřejmé. Zajímavý je přístup Infinity, které do derby postavilo opravdu zvláštní sestavu. Hráli hráči číslo 3, 5, 8, 13, 14, 15, 16 a 17 (součet 91). Že by už zahodili flintu do žita? Uvidime v posledním kole, kdy hrají proti Polici, která srdnatě bojuje o záchranu. Infinity má i lepší sestavu, v předchozím kole venku s Ústím n.O. hráli 1, 3, 4, 6, 7, 9, 14 a 15 (součet 59). Pro pořádek ještě sestava Infinity se Slavií: 1, 3, 5, 8, 10, 13, 14 a 17 (součet 71).
O všem rozhodne poslední kolo. Ve hře o první místo jsou už 3 kandidáti, neboť Polabiny se za vedoucí dvojici přiblížily za rozdíl jediného bodu a hrají právě se Synthesií! Slavii čeká nelehké utkání ve Vysokém Mýtě. Možností, jak to může dopadnout, je přehršel. Bohužel se asi nelze vyhnout úvahám o spolupráci oddílů, i když já osobně věřím, že k žádným dohodám z iniciativy Synthesie nedochází. Pánové Šilar a Navrátil jsou toho pro mě zárukou. Synthesia sama poznala bezmoc při domluveném závěru loňské 1. ČL (viz příspěvek L. Šilara Další ohlasy na "Černé kaňky na regionálním přeboru družstev"). Jak se k nadcházejícímu derby postaví "třetí vzadu" Polabiny, které proti Slavii například hrály s VM Votavou? Synthesii stačí vyhrát, protože těžko si představit výhru Slavie 6,5:1,5 a výše.
Návod, jak omezit vliv skore z třetích utkání na souboj dvou oddílů, je už dávno znám. Je to upřednostnění vzájemného zápasu, což je jediná nezpochybnitelná a nenapadnutelná věc. Zavedl to fotbal i hokej a zbavil se pochybností z regulérnosti výsledků posledních kol typu 15:0. Myslím, že šachy to potřebují také.
Jak by to vypadalo při platnosti tohoto pravidla? Slavii by výhra zaručovala postup. Při její remise by vše záviselo na výsledku pardubického derby. Jeho vítěz by postupoval (Polabiny při stejném počtu bodů se Slavií na vyhraný vzájemný zápas), zato při remise by zase postupovala Slavia. Při porážce Slavie by se toto pravidlo pro určení vítěze už neuplatnilo. Proti nynějšímu stavu by stouply šance Polabin, které mají kromě jednobodového manka také horší skore než obě vedoucí družstva. Zdá se mi to férovější než současný stav, kdy konečné výsledky utkání mohou být ovlivňovány "zpravodajskými službami".
Obdobná situace nastala v letošním OP Rychnovska. Na skore bojovaly Dobruška a Třebechovice při nerozhodném vzájemném zápasu. První byli úspěšnější o půl bodu, když v posledním kole porazili Doudleby 5:0.
Stejná situace jako v divisi je také v 1.ČL, kde Kolín vede nad Pankrácem o jediný skorový bod. Vzájený zápas vyhrál Pankrác.
Neděle 17. března bude velmi zajímavá! Vyhraje-li Synthesia, rád jí pogratuluji!
Jiří Bielavský, 7. 3. 2002
Obsah

Pardubická konference 23. - 24. 2. 2002

Po více než 10 letech došlo ke sjednocení všech šachistů České republiky do jednoho svazu - byla založena nová jednotná organizace, byť s již jednou použitým názvem - Šachový svaz České republiky.

Jaký byl průběh dvoudenní konference v Rybitví u Pardubich?

V sobotu jednaly nejprve odděleně oba územní svazy, průběh se nelišil od konferencí minulých let - zpráva o činnosti VV, rady, KRK, plnění rozpočtu. Výjimkou bylo ocenění funkcionářů, kteří pro svaz v uplynulých letech pracovali -z našeho regionu ing.J.Bielavský, L.Douděra, J.Daniel, F.Fuchs, ing.E.Gonsior, M.Paukert. Projednán byl plán další činnosti po předpokládaném zániku ČŠS a přechodu na nové uspořádání. Zajimavostí byl návrh J.Daniela, aby plánovaná reorganizace soutěží družstev proběhla již po skončení této sezóny. K tomuto tématu se rozvinula bohatá diskuse, která pokračovala i v nedělní části programu, bohužel byl tento návrh zamítnut poměrem 9:36. Myslíme si, že návrh byl ku prospěchu věci a oživil by zájem o soutěže.

Společné jednání obou svazů se oproti minulým společným akcím (např. Znojmo 1999) značně zklidnilo. Za celou dobu nezazněly žádné národnostní nebo osobní útoky, ve všech příspěvcích byla vidět snaha skutečně něco udělat ve prospěch šachu.

Zvolen byl výkonný výbor ŠSČR v navrhovaném složení s předsedou ing.Petr Herejkem. Novinkou je ustavení funkce prezidenta svazu, což by měla být osoba víceméně reprezentační, bez výkonných pravomocí. Jeho prospěšnost ukáže praxe, prvním prezidentem v historii byl zvolen ing.Igor Němec, bývalý ministr vlády, nyní radní města Prahy. Do 3členné KRK bylo navrženo 6 kandidátů, náš zástupce ing.Bielavský se umístil na 4.místě.

V neděli dopoledne byl za přítomnosti notáře oficiálně zrušen Český šachový svaz. Nová organizace má před sebou mnoho úkolů. To nejdůležitější jsou jako vždy peníze. Oba svazy hospodařily s určitými finančními prostředky, jejich další použití musí dopracovat hospodář. Předpokládá se, že část prostředků bude použita na úhradu dříve přijatých závazků (probíhající soutěže, dlouhodobá smlouva s časopisem Šachinfo apod.), určitou částku musí dostat nově založený svaz na rozjezd své činnosti. Část prostředků bývalého ČŠS bude rozdělena mezi budoucí KŠS, konferencí bylo přijato usnesení, aby ustavující konference proběhly do 60 dnů. Jaké částky a kam budou rozděleny, se ukáže, až zahájí činnost nový svaz, hospodáře čeká v tomto směru nelehký úkol.
Vladimír Velecký, 25. 2. 2002


Obsah

Jakým způsobem přijde letos Slavia HK B o postup do 2. ČL?

Trochu provokativní otázka, ale naprosto stejná situace nastala před třemi lety. Slavia B se tehdy po různých peripetiích propracovala na čelo divise a postup byl jen v jejích rukou. Stačilo vyhrát (jak říkal s oblibou nezapomenutelný Jarda Horáček) nad ještě ne tak silnými pardubickými mladíky a bylo to. Podcenění soupeře se ale nevyplatilo a postup se vytratil... (byly tam ještě jiné zajímavé okolnosti, viz tehdejší článek Proč Slavia Hradec Králové B nevyhrála letošní divisi?).
Teď je situace podobná. Jen místo Hronova dokonce dvakrát Slavii pomohl jiný náchodský klub - Sokol (mimochodem, Sokolu by se dalo přezdívat "pardubický kat", neboť Slavii odstranil z cesty kromě Synthesie i nebezpečné Polabiny a také Infinity D na něj nevzpomínají v dobrém, s pardubickými oddíly má s pěti body suverénně nejlepší bilanci).
Slavia má po třech letech trápení postup zase ve svých rukou, "stačí vyhrát" na Poličkou a Vysokým Mýtem. Oba zápasy rozhodně nebudou procházkou růžovým sadem. Oběma témto družstvům se daří, o čemž svědčí vzhledem k bodovému zisku nebývale vysoké skore Poličky a také sestava Mýta budí respekt. Poučí se vedení Slavie z minula a bude své béčko maximálně podporovat?
Jiří Bielavský, 20. 2. 2002
Obsah

Krajský přípravný výbor před konferencí ČŠS

Ve čtvrtek 14. 2. se sešel Krajský přípravný výbor a delegáti RŠS F1 před nadcházející významnou konferencí ČŠS. Shromáždění se sjednotili v názoru, že budeme podporovat směrování vedoucí ke vzniku Českomoravského šachového svazu, založeného na Krajských šachových svazech. K dostupným materálům konference nemáme zásadní námitky.
Otazník visí na dalším postupu po konferenci. Předpokládáme, že bude svolána krajská ustavující konference, jejíž termín byl předběžně stanoven na soboru 13. dubna v 10 hodin v Hradci Králové. K vyslání delegáta budou vyzvány všechny šachové oddíly sídlící na území Královéhradeckého kraje. Přípravný výbor rozhodl, že cestovné delegátů bude hrazeno. Nejdůležitějším bodem konference bude vedle ustavení Královéhradeckého šachového svazu také volba výboru KŠS. Přípravný výbor navrhuje, aby kandidáti na předsedu KŠS sestavili své týmy, které budou zveřejněny před konferencí. Ostatní zájemce o práci ve výboru KŠS nebo jeho komisích (zvláště STK a mládež) přípravný výbor vyzývá, aby se přihlásili u Luboše Douděry, Otakara Douska nebo Jaroslava Šmída s uvedením práce, o kterou by měli zájem.
Členové přípravného výboru se přiklánějí k tomu, aby činnost uvnitř současných okresů řídil nejméně jeden pověřený člen STK, ev. komise mládeže.
Dúležitá otázka bude model soutěží družstev od sezony 2003/2004. Přípravný výbor navrhuje jako první možnost 1 dvanáctičlennou skupinu krajského přeboru (KP), 2 skupiny (10 - 12-tičlenné) krajské soutěže a 5 skupin okresních přeborů (OP) pětičlenných družstev. Očekávají se další návrhy, které je třeba konkretizovat až do úrovně OP.

K aktuálním problémům:
1) Bylo rozhodnuto, že se musí změnit termín KP H18,20 vzhledem ke kolisi s dorosteneckou ligou. O tomto rozhodnutí byl informován organizátor KP Tomáš Bydelský, který si vzal čas na rozmyšlenou. V případě, že požadavek přípravného výboru nebude akceptován, nebude turnaj vyhlášen jako KP. Jako vyhovující byly navrženy termíny 5.-7. 4. a 12.-14. 4.
2) Bylo rozhodnuto, že se dodrží propozice KPJ, podle nichž se hradí startovné, ubytování a stravování dvěma vítězům OPJ (s možností dalšího v pořadí jako náhradníka). Podle zpráv z okresů se OPJ hraje v Hradci Králové (6 skupin), Náchodě (2 skupiny) a v Rychnově. V okresech Jičín a Trutnov se OPJ nehraje.
Jiří Bielavský, 15. 2. 2002


Obsah

Boje v šachové divizi E potrvají do poslední partie

Nečekaně vyrovnaně se zatím vyvíjí letošní šachová divize E. Tabulka je zajímavá tím, že o postup budou bojovat tři družstva. A to přesto, že Bižuterie Jablonec má tři kola před koncem nejlepší výchozí pozici, není ještě o ničem rozhodnuto. V následujících dvou kolech zajíždí na horké šachovnice do Rokytnice nad Jizerou (která zatím prohrála dvakrát a to vždy 3,5:4,5) a do Nové Paky, která nebude chtít prodat svoji kůži lacino. V posledním kole ji čeká "oddychové" utkání s posledním družstvem ŠK HSM Trutnov. Na zaváhání čekají dvě družstva, Jiskry Hořic a Dvora Králové. Zajímavostí je, že právě tato dvě družstva se utkají v posledním kole po případném klopýtnutí Bižuterie v přímém souboji o postup do II. ligy.
Zajímavé jsou i boje o případné 8. místo zaručující definitivní setrvání v této divizi. Protože jsou ve druhé lize zatím "namočeny" jak Desko Liberec tak i Ateso Jablonec tak mohou spadnou i 4 družstva.
Pokud všichni ze středu tabulky neklopýtnou s trutnovskými družstvy či Novým Městem pod Smrkem bude tabulka vypadat takto

Desko "B" 12 + Rokytnice + Dvůr Králové
Jičín 11 + Tanvald + Hořice
Rokytnice 11 + Desko + Bižuterie
Lomnice 10 + N. Paka + Tanvald
N. Paka 9 + Tanvald + Lomnice + Bižuterie
Tanvald 8 + Lomnice + Jičín + N. Paka
Z předpokladů vyplývá, že k udržení soutěže nemusí stačit ani 12 bodů + špatné skóre !!!
Ovšem pokud se podaří oběma družstvům (Desko Liberec i Ateso Jablonec) zachránit příslušnost ve II. lize bude se bojovat o záchranné 10. místo až do posledního kola v kterém se utkají v přímém souboji loni ještě druholigový DDM Loko Trutnov s Textilanou Nové Město pod Smrkem.
Jaroslav Šmíd, 2.2.2002


Obsah

Závěr soutěží družstev slibuje napínavou podívanou

Klid před bouří - tak by se dala nazvat víkendová přestávka v kolotoči šachových soutěží. Využijme toho pro zhodnocení vyhlídek na postup či udržení našich družstev.
Slavia Hradec Králové tentokrát nezopakuje vynikající umístění z minulých ročníků 1. ČL. Pohybuje se v druhé polovině tabulky, ale se setrváním by neměla mít problémy. Rychnov n. Kn. se drží v popředí 2. ČL, nicméně sen o návratu do 1. ligy je asi dost vzdálen. V téže soutěži si pěkně vede i další krajský klub Vrchlabí.

V divisi F je asi nejvíc prostoru pro postupové kombinace. Se stejným počtem bodů a stejným skore vedou Slavia Hradec Králové B a Synthesia B. Na straně Slavie je vítězné utkání s její konkurentkou. Vše se rozhodne v závěrečných třech kolech, kde hraje Slavie s Policí, Poličkou a Vysokým Mýtem, Synthesia se Sokolem Náchod, Infinity D a Polabinami. Právě Polabiny ve velmistrovské sestavě jediné porazily Slavii. V jaké nastoupí proti Synthesii?
Škoda, že SŘ používá jako první kriterium při rovnosti bodů skore. Spravedlivější by byl vzájemný zápas, náš návrh na tuto změnu podávaný už loni však zatím neprošel. Tak zbývá doufat, že závěr proběhne fair-play.
Sestup z divise vypadá na čtyři družstva. Z našich je Sokol Náchod zase v popředí, ale Police (5 b) a ještě více Hronov (3) budou mít s udržením problémy. Dalšími namočenými jsou Lanškroun (4) a Zaječice (5), ale ani Infinity D (6) a Ústí n.O. (6) se nemohou cítit bezpečně.

V regionálním přeboru také kraluje dvojice, a to Lípa - TJ Náchod a jejich vzájemný souboj v 10. kole rozhodne. Lípa si zatím buduje slušný náskok ve skore a tak bude ve výhodnější pozici. Určitě je favoritem postupu. Za nimi je dvojice odražených nápadníků Jaroměře a Broumova. A to je celá bezpečná část tabulky, zbylých osm týmů je v ohrožení!
Vysoká pravděpodobnost čtyř sestupujících už odsuzuje Jaroměř B (0 b), také Kostelec se třemi body si nestojí nejlépe. Další kandidáty dlužno hledat (seřazeno odspodu) mezi Č. Skalicí (4), Rychnovem C (5), Sokolem HK B (5), N. Bydžovem (6), Slavií HK C (6) a Sokolem HK A (6)! Závěr bude jen pro silné nervy a jeden nečekaný výsledek může vše změnit.
Jedno je třeba na letošním RP pochválit - bojuje se ve všech utkáních a tak nové ustanovení o šetření nesportovních remis 4:4 zatím nebylo zapotřebí. Kéž to vydrží až do konce soutěže!

V hradeckém OP se zdá být tři kola před koncem rozhodnuto: Lípa B má tříbodový náskok a své soupeře drtí jednoho za druhým. Není divu, sestavu má nabitou k prasknutí. Na Chlumu prostě hrají na double - postup A družstva do divise a B do RP!
Náchodský přebor také má svého favorita v TJ Náchod B. Je to stejná situace jako na Hradecku (i s tříbodovým náskokem) a když double nebude na Chlumu, tak bude v Náchodě!
Rychnovský přebor dvě kola před koncem vede dvojice Dobruška - Třebechovice. Situace je podobná divisi - stejně bodů, na skore má Dobruška půlku k dobru. Vzájemný zápas skončil nerozhodně. Dobrušku čeká třetí tým tabulky Rychnov E a pak Doudleby, Třebechovice hrají s Týništěm a Kostelcem B. Vyhlídky obou družstev jsou vyrovnané. Může dojít k situaci, kdy při rovnosti bodů a skore bude o postupu rozhodovat až čtvrté kritérium - výsledek proti třetímu, ev. dalšímu družstvu.
Také ve všech OP se příkladně bojuje a žádné utkání nevzbudilo obavy z manipulace. Jediný zádrhel nastal v OP NA, kde si v utkání TJ Náchod D - Police B sedl pátý hráč domácí sestavy na třetí šachovnici. Tím způsobil takou situaci, že se jí zabývá ČMŠF a dokonce jako jediný oprávněný vykladač Soutěžního řádu nemá na řešení jednotný názor! Utkání se zřejmě dostane do učebnic pro rozhodčí a možná se změní tradiční výklad nesprávně sestavených dvojic. Naštěstí výsledek t v žádném případě neovlivňuje boj o postup.
Jiří Bielavský, 1. 2. 2002


K dalším článkům se dostanete přes Obsah