Logo KHŠS

Články a oznámení

Úvodní stránka

Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem, ale ani jiné způsoby nejsou na překážku.


Obsah

Dorazily peníze za granty Krajského úřadu

Na náš účet nyní, na konci srpna, konečně dorazily peníze za schválené granty Krajského úřadu na rok 2005. Dost kuriozní je, že řada granty podporovaných soutěží už je dávno odehrána (např. naše KP mládeže v květnu) a vyúčtování se má podle grantových pravidel odevzdávat do jednoho měsíce po jejich ukončení!
KHŠS má dva granty, a to 10.000 Kč na KP mládeže (správce je J. Slavík), a 15.000 Kč na Velkou cenu kraje mládeže (spravuje M. Vaňková).
Jiří Bielavský, 28. 8. 2005

Obsah

Ing. Jiří Bielavský zvolen staronovým webmasterem KHŠS

Emailovým hlasováním byl Výkonným výborem KHŠS zvolen Ing. Jiří Bielavský webmasterem Královéhradeckého krajského šachového svazu na sezonu 2005/06.

Do konkurzu se přihlásili dva zájemci, kteří splnili podmínky vyhlášené VV KHŠS. Při hlasování rozhodla o vítězi především cena, která byla u vybraného webmastera zhruba třetinová oproti druhému zájemci, který ve svém finančním požadavku uváděl navíc částku 20 tisíc na zřízení webu. Výkonný výbor považuje internetové zpravodajství za základní informační složku o šachovém dění v kraji. Dokládá to nejen narůstající počet přístupů na internetovou stránku, ale také počet příspěvků a dopisovatelů, kteří svými články napomáhají tomuto stavu.

Jaroslav Šmíd, 26. srpna 2005


Obsah

Čistá u Černého Dolu ožila královskou hrou

Tradiční letní tábor mladých šachových nadějí proběhl v termínu od 6. do 13. srpna 2005. Do Krkonoš přijelo na 30 šachistů z Královehradeckého, Pardubického a Středočeského kraje.
Osm dní zaměřených nejen na šachy, ale i na netradiční sporty a soutěže přineslo účastníkům nezapomenutelné zážitky. K těm největším jistě patřili: tradiční country jízda na koni, beseda s Mistrem FIDE Ing. Jaroslavem Mojžíšem z Pardubic a simultánka s KM Ondřejem Kořínkem z Hořic. Nemohu zde opomenout i break dance Luboše Roška, který předvedl na závěrečné diskotéce.
Nejúspěšnějším šachistou se stal Michal Šrejber z Jaroměře. Vyhrál úvodní kvalifikační turnaj i hlavní turnaj Mistrů a vyřešil nejvíce diagramů.
Turnaj Profesionálů (do 10 let) vyhrála před benjamínky tábora Martinem Plačkem a Matějem Freislebenem z Jaroměře Marie Novotná z Nové Paky.
Nejlepší šachistkou se stala účastnice letošního MS mládeže a mistryně ČR Eliška Johnová z Hořic. Nejlepším táborníkem byla vyhlášena Zdena Šimurdová z Říčan.
Titul nejlepší nováček tábora si odvezl Matěj Freisleben z Jaroměře.
Počasí nám mnoho nepřálo. Sníh, kroupy a déšť nemohly zkazit pohodovou náladu, která se linula po dobu celého soustředění.
Všichni účastníci si kromě tradičních triček s logem tábora a pamětních listů odvezli diplomy a ceny.
Další informace o letošním táboře včetně fotografii najdete na stránkách tábora www.zocek.cz/cista. Poděkování patří všem vedoucím a instruktorům, kteří se starali o bezproblémový chod tábora.
Příští ročník (osmý) Tábor Čistá 2006 se uskuteční 5. 8. – 12. 8. 2006
Připravil Kamil Möller


Obsah

ČESKÝ POHÁR V RAPID ŠACHU DRUŽSTEV 2006

Předkolo pro Královéhradecký kraj

Vypisuje: STK Královéhradeckého krajského šachového svazu
Pořadatel: DDM Třebechovice pod Orebem
Místo: Třebechovice pod Orebem, Dům dětí a mládeže, Komenského 437
Termín: neděle 9. října 2005
Prezentace: do 9 : 00 hodin
Zahájení: 9 : 15 hodin
Ředitel turnaje: Jan Slavík, DDM, Komenského 437, 50346 Třebechovice pod Orebem, e-mail: jan-slavik@seznam.cz, info@ddmtre.cz, tel. 495592230
Hlavní rozhodčí: zajistí pořadatel
Startovné: 200,- Kč za každé družstvo
Tempo hry: 2x20 minut (2x25), dle pravidel rapid šachu
Systém turnaje: dle počtu účastníků určí pořadatel (do 10 družstev každý s každým)
Závazné přihlášky: do 5.10.2005 na adresu pořadatele turnaje nebo telefonicky
Okruh účastníků: družstva z Královéhradeckého kraje hrající krajský přebor a nižší soutěže
Právo účasti: V termínu přihlášená pětičlenná družstva složená z hráčů téhož oddílu (bez hostů). Oddíl může postavit více družstev a hráči nemusí být shodní se soupiskami v praktickém šachu.
Soupiska: Může obsahovat až 7 hráčů (střídání běžným posouváním). Jediným omezením je, že v předkole nemohou startovat hráči, kteří jsou uvedeni v mateřském oddíle v základní sestavě družstva hrajícího 2.ČL a vyšší soutěž (tedy ani volní hráči).
Hodnocení: 1. zápasové body ( 3 za výhru družstva, 1 za remízu, 0 za prohru), 2. součet vyhraných partií ze všech utkání, 3. skóre, 4. vzájemný zápas, 5. výsledek proti 1., 2. atd. družstvu, 6. los
Ceny: věcné ceny pro prvních pět družstev
Materiál: Každé družstvo přiveze tři šachové soupravy a troje funkční hodiny, pořadatel bude účtovat za zapůjčení jedné soupravy 50,- Kč.
Občerstvení: možnost malého občerstvení bude zajištěna
Postup: 1. a 2. družstvo postupuje do finále Českého poháru
Finále ČP: účast družstva extraligy, 1.ČL, 2.ČL a postupující z předkol

Jan Slavík, ředitel turnaje
Jaroslav Čáp, předseda STK KHŠS


Obsah

Mistrovství ČR žáků jednotlivců v rapid šachu 2005 a mistrovství Čech mládeže 2005

V příloze zasílám propozice Mistrovství ČR v rapid šachu mládeže 2005, které se bude hrát v Sedlčanech.
Přihlášky jsou do 12.9., takže žádám všechny vedoucí oddílů, aby mi závazně potvrdili účast postupujícího hráče do 5.9.2005. Musím mít dost času na oslovení náhradníka.

Postupující z našeho kraje:
H10: Horníček Pavel (přímý postup), Kraus Tomáš, Sršeň Tomáš,Ševčík Radek
D10: Johnová Eliška (přímý postup), Šturmová Alžběta, Nyklová Klára

H12: Vaněk Tomáš (přímý postup), Kracík Tomáš, Šrejber Michal, Šafařík Jakub
D12: Šedivá Kamila, Tobišková Petra

H14: Souček Jakub, Bárta Martin, Baťka Jan
D14: Prokopová Jiřina

Mistrovství Čech mládeže 2005

Posílám propozice Mistrovství Čech mládeže 2005, které bude na Seči.
Termín přihlášek je do 22.9., takže žádám všechny vedoucí oddílů, aby mi potvrdili účast svých hráčů do 15.9.2005, aby byl čas pro oslovení náhradníků.

Jména postupujících chlapců na Mistrovství Čech 2005 z Královéhradeckého kraje (dívky hrají všechny):

H16:
1. Tomáš Kracík 1993 Třebechovice
2. Michael Paulovič 1991 Sokol HK
3. Jan Erbrt 1990 Hořice
4. Jakub Souček 1991 Hořice
První náhradník Petr Tomáš.

H14:
1. Tomáš Vaněk 1993 Nový Bydžov
2. Michal Šrejber 1993 Jaroměř
3. David Dvořák 1992 Sokol HK
4. Jakub Šafařík 1993 Hořice
5. Tomáš Kraus 1995 Hořice
První náhradník Lukáš Vaníček.

H12:
1. Martin Šedivý 1995 Nový Bydžov
2. Petr Daxner 1994 Jaroměř
3. Vít Hartman 1995 Panda RK
4. Adam Ježek 1994 Panda RK
5. Jan Uhlíř 1994 Sokol HK
První náhradník Georgi Macharadze.

H10:
1. Pavel Horníček 1996 Panda RK (vítěz KP do H12)


Přímý postup H16: Marečková

Přímé postupy na MČR v šachu 2006:
H14 Kracík, H12 Kraus

Jan Slavík, 17. 8. 2005


Obsah

Zpráva o školení trenérů 3. třídy - Čistecký Bolkov 8. - 12. 8. 2005

Z 22 přihlášených bylo proškoleno 15 uchazečů: David Bém ze Dvora Králové, Pavel Pražák a Ondřej Ruda z Lípy, Kateřina Doktorová z Kopidlna, Vladimír Světinský z Červeného Kostelce, Tomáš Back a Kamil Moller z Jaroměře, Kateřina Krejčová z Hradce Králové, Jiří Krištof z Lanškrouna, Jiří John z Hořic, Pavel Kvapil, Bohumil Roub, Martin Mojžíš a Michal Novotný z Pardubic, Jaroslav Novotný z Nové Paky.

V pondělí 8.8. přednášela Paed.Dr. Marcela Vaňková celkem 6 hodin základy pedagogiky, psychologie, didaktiku a organizaci šachového výcviku, proběhla beseda a praktická výměna zkušeností ze šachového tréninku.

V úterý 9.8. přednášel Jan Šimurda témata: jak studovat zahájení, jak útočit na krále ve středu šachovnice, při stejných i nestejných rošádách, základní taktické obraty, základy propočtu, hodnocení pozice a plán v partii, vliv pěšcové struktury na plán hry, pěšcový průlom - celkem 8 hodin

Ve středu dopoledne přednášel Jan Šimurda o Iniciativě v partii, obraně a dopingu- celkem 3 hodiny, ve středu odpoledne Ing Jaroslav Mojžíš o šachové legislativě, probral všeobecné principy vedení hry v koncovkách, přechod do koncovky, základní pěšcové koncovky, základní pozice v koncovkách K+D:K+P, K+S+P: K, K+J+P:K, K+V:K+S(J) celkem 6 hodin.

Ve čtvrtek pokračoval Ing. Mojžíš turnajovou hrou a režimem hráče, koncovkami K+D:K+V, K+D:K+P, střelcovými a věžovmi koncovkami, celkem 6 hodin.

V pátek 12.8. předvedl pan Drahoslav Stejskal práci s počítačovými programy FRITZ, CHESSASISTENT, CHESSBASE a CHESMASTER, celkem 6 hodin.

Zkoušky byly stanoveny na sobotu 1.října od 10,00 v jaroměřské sokolovně, vzorové přednášky odešlou absolventi kurzu do 11.9. v elektronické podobě na adresu předsedy zkušební komise, ing. Mojžíše.
Jiří John, vedoucí školení, 15. 8. 2005


Obsah

Krajskou soutěž budou hrát Valdice a Lípa E

Podle sdělení předsedy STK J. Čápa se do KS přihlásili oba oprávnění náhradníci za Lomnici B a Sokol HK B, a to Valdice a Lípa E. ŠK Lípa navíc přihlásila další družstvo (Lípa F) do RP, takže momentálně je přihlášeno 12 družstev do KP, 24 družstev do KS a 40 družstev do RP, celkem rekordních 76 družstev. Čeká se na definitivní potvrzení přihlášky Jilemnice B.

Startovné dosud neuhradily oddíly Sokol HK, Jilemnice, HSM Trutnov, Spartak RK a doplatit musí Lípa za družstvo E. Přeplatek na startovném mají Panda RK, Týniště a Vrchlabí.

Jiří Bielavský, 15. 8. 2005


Obsah

Do krajských soutěží se přihlásilo 75 družstev

Stejný počet družstev jako loni se přihlásil do soutěží ročníku 2005/2006 a i když je dávno po termínu přihlášek, nedá se ještě mluvit o definitivním složení jednotlivých soutěží.
Zatímco krajský přebor bude obsazen všemi očekávanými účastníky, do krajské soutěže se nepřihlásily a právo postupu nevyužily dva vítězné týmy z regionálních přeborů, čímž vznikla dvě volná místa. Lomnice B tím pádem podle SŘ umožňuje postup druhému z RP sever, kterým je SKP Valdice, a vítěz RP západ Sokol HK B uvolňuje postup pro družstvo ŠK Lípa E. Valdice projevily zájem o postup doplacením startovného, na rozhodnutí Lípy se čeká. Teprve v případě odmítnutí postupu uvedenými družstvy by se otevřela možnost účasti pro týmy sestoupivší z KS z 11. místa, tj. Slavia HK D (získala 5 bodů a skore 35,5) a Tatran Hostinné (5 bodů a skore 35).
Protože změna přihlášky dává oddílu možnost změnit další nasazení družstev, je možné, že celkový počet účastníků krajských soutěží ještě stoupne.
Do regionálních přeborů je přihlášeno 40 družstev, která budou rozdělena do čtyř skupin. Proti loňsku dochází k nárůstu na Rychnovsku (11 přihlášek), stejný počet je na Náchodsku a o jedno méně ve spojených regionech Trutnovsko - Jičínsko, pouze Hradecko trochu zaostává s 8 přihlášenými. O definitivním rozdělení je však předčasné hovořit a STK ho stanoví po vyjasnění startovní listiny krajské soutěže.
Jiří Bielavský, 13. 8. 2005


Obsah

Mistrovství ČR seniorů v Rychnově nad Kněžnou 22.-28. 8.2005
bude mít letos opět rekordní účast

K uzávěrce přihlášek 10. srpna je přihlášeno 62 seniorů, z toho 15 v kategorii 50-59 let, 30 v kategorii 60-69 let a 18 v kategorii nad 70 let! Na středeční večer je připraveno setkání s kytarou a s rychnovským dámským Lions clubem, ve čtvrtek dopoledne bude turnaj v rapid šachu jen pro hráče nad 50 let. Přihlášky je možné zasílat i nyní na adresu panda.daniel@tiscali.cz.

Jiří Daniel

      Jméno                  NRtg IRtg Narození
      
 1 FM MOST Zdeněk            2118 2150 20.09.1935
 2    ŠIMŮNEK Josef          2002    - 12.03.1934
 3    ZÁMEČNÍK Bohumír       2000    - 10.07.1932
 4    KAISER Rudolf          1939 1960 30.07.1932
 5    NOVOTNÝ Milan          1784    - 28.07.1934
 6    PECHÁT Josef           1781    - 31.05.1926
 7    MĚŘIČKA Luděk          1758    - 24.07.1922
 8    SVATOŠ Zdeněk          1703    - 07.06.1934
 9    MUSILOVÁ Jiřina        1686    - 02.07.1923
10    VESELÝ Jaroslav        1674    - 23.03.1934
11    BOŠKOVÁ Herta          1638 1985 03.05.1930
12    KOTTNAUEROVÁ Libuše    1632    - 21.02.1930
13    BENEŠ Leopold          1623    - 28.11.1931
14    MAZURA Jaroslav        1601    - 18.05.1935
15    SCHMIDT Karel          1597    - 10.05.1933
16    SCHMIDT Karel          1597    - 10.05.1933
17    RŮŽIČKA Jaroslav       1520    - 09.11.1928
18    DRBAL Václav              -    - 14.06.1928

 1    MOJŽÍŠ Jaroslav        2241 2237 14.02.1943
 2    VAVRUŠKA Antonín       2185 2190 08.03.1944
 3    MALIŠ Jiří             2161 2185 21.03.1945
 4    VOLF Jaroslav          2133 2168 26.06.1944
 5    MESIARIK Rudolf        2099 2169 10.03.1941
 6    MIŠKOVSKÝ Pavel        2082 2185 06.12.1943
 7    HOLUB Milan            2080 2056 25.03.1936
 8    TROJAN Luboš           2050 2074 23.11.1942
 9    PÍŠE Jan               2044    - 26.03.1939
10    ČERNÝ Karel            1992 2204 15.05.1937
11    VOBOŘIL Pavel          1963 2105 27.11.1941
12    HÁJEK Jaroslav         1941 2016 16.02.1941
13    HAVRLÍK Pavel          1936 1969 21.01.1944
14    HANIBAL Kamil          1915    - 05.08.1941
15    KRBEČEK Václav         1901    - 31.07.1937
16    DOKTOR Pavel           1869    - 12.09.1938
17    KREJCAR Pavel          1837    - 22.03.1945
18    HEJZLAR Zdeněk         1833 1861 05.06.1937
19    SMOLKA Josef  Dr.      1827    - 09.10.1929
20    JENIŠTA Jiří           1774    - 21.04.1937
21    REICHMANN Pavel  MUDr. 1737    - 10.11.2039
22    SEINER František       1720    - 29.11.1942
23    HAVLÍČEK František     1709    - 19.12.1938
24    JEDLIČKA Eduard        1697    - 21.04.1937
25    BUREŠ Stanislav        1643    - 14.05.1944
26    SEIBT Josef            1600    - 21.07.1942
27    ANDRÉS Jaroslav        1592    - 06.03.1940
28    HURDES Emil            1533    - 21.11.1937
29    ŠEBEK Pavel            1468    - 23.08.1937
30    SCHLAPPL Zdeněk        1393    - 03.06.1941

 1    JUŘÍČEK Stanislav      2169 2215 28.02.1952
 2    HÁJEK Jiří             2129 2211 22.04.1952
 3    MELICH Jindřich Ing.   2070 2056 02.09.1950
 4    PLOTEK Evžen           2010 2060 10.12.1951
 5    MILIÁN Milan           1959    - 04.08.1951
 6    KINDL František        1930 2017 29.01.1953
 7    KOTYZA Bohumil         1875    - 11.09.1955
 8    PEŘÍK Alois            1850    - 03.11.1947
 9    ŠIMON Petr             1846 1976 24.10.1955
10    PALLA Stanislav        1729    - 10.08.1946
11    PALLA Rostislav        1724    - 11.08.1948
12    ZÁSTAVA Ladislav       1641    - 04.08.1946
13    JANEČEK Miroslav       1544    - 17.09.1950
14    HOVAD Václav           1444    - 07.02.1955
15    DIVÍŠEK Jiří              -    - 12.01.1947

Obsah

Navždy odešel Miroslav Walter

Hradec Králové - Své blízké, sportovce a známé dne 3. srpna ve věku 62 let navždy opustil Miroslav Walter, známý na Královéhradecku jako tenista a šachista. Byl členem Slavie Hradec, kde ještě v letošní sezoně nastupoval v šachových soutěžích družstev i jednotlivců. Všem nám bude na tenisových kurtech, 64 polích i mimo ně chybět. Poslední rozloučení se uskuteční ve čtvrtek 11. srpna v 11.30 hodin ve smuteční obřadní síni v Hradci Králové Kuklenách. Čest jeho památce !

Lubomír Douděra


Obsah

Jak se přesvědčit o uhrazení platby na účet KHŠS

KHŠS má od února 2004 u e-Banky tzv. transparentní účet, který umožňuje komukoli podívat se na na něm účtované položky. Protože se množí dotazy na dojití nejrůznějších plateb, opakuji zde návod na prohlédnutí účtu.

1. Otevřete stránku e-Banky http://www.ebanka.cz
2. Klikněte na "Firemní finance"
3. Klikněte na "Transparentní účet"
4. Klikněte na "Občanská sdružení, unie, spolek a pod."
5. V seznamu seřazeném zhruba podle abecedy najděte "Královéhradecký krajský šachový svaz" a klikněte na číslo účtu (1502073001/2400).
Uvidíte všechny příchozí a odchozí platby za posledních 100 dní. Sami uvidíte, jak je dobré platbu opatřit textem, ze kterého je patrný konkrétní plátce a účel, a užívat vyžadované variabilní symboly. Hlavně Česká pošta dokáže z textu udělat šifru těžko rozluštitelnou.
A díky všem, co případnou neobvyklou platbu doprovodí vysvětlujícím mailem.

Jiří Bielavský, hospodář KHŠS, 26. 7. 2005


Obsah

Komise mládeže odmění úspěšné reprezentanty kraje

Přes 15.000 Kč budou činit odměny mladým reprezentantům našeho svazu za jejich úspěšná vystoupení na mistrovstvích Čech a ČR. Alespoň částečně tak budou kompenzovány značné náklady, spojené s jejich účastí v těchto soutěžích. Odměny budou distribuovány přes mateřské oddíly.

		ODMĚNY  DĚTEM  ZA  REPREZENTACI  2004/2005
					
Jméno 		Oddíl     MČR rapid  MČech 12-16  MČech 8-10  MČR Zl.Hory  MČR HD 8  Celkem

Marečková	Panda RK    500          400                      800                 1700
Horníček P.	Panda RK                             300          600                  900
Macháň		Panda RK                             300                               300
Ševčík		Panda RK                             150                     150       300
Pokorný		Panda RK                             150                               150
Sršeň		Panda RK                                                     150       150
Panda Rychnov nad Kněžnou - dvojice 1.místo MČech    350                               350
MČR družstev starších žáků Panda Rychnov n.Kn.                    600                  600
Celkem	4450 Kč						

Johnová         Hořice      200                      500         1500                 2200
Souček          Hořice                  400                                            400
Kraus           Hořice                               500          800                 1300
MČR družstev starších žáků  Jiskra Hořice                         800                  800
Celkem	4700 Kč						

Vaněk Tomáš     N. Bydžov   200         200                                            400
Prokopová       N. Bydžov               400                                            400
Kohout          N. Bydžov               400                                            400
Vaníček V.      N. Bydžov                            450                               450

Pražák          N. Bydžov                            300                               300
Celkem	1950 Kč						

Kracík      Třebechovice                800                       800                 1600
Žitný       Třebechovice                400                                            400
Celkem	2000 Kč					

Cabalková       Jaroměř                              300                               300
Paclík          Jaroměř                              150                               150
Šrámek          Jaroměř                              150                               150
Celkem	600	Kč					

Šturmová        L.Bělohrad                           300                               300

Rychna          Jičín                   400                                            400

Patrná          Týniště                 400                                            400

Ulman Jakub     Dobruška                             150                    150        300
CELKEM                      900        3800         5450         4500       450      15100

Jan Slavík, 16. 7. 2005


Obsah

Olympiáda dětí a mládeže v Brně - závěrečná zpráva ze soutěže v šachu

2. letní Olympiáda pro děti ČR
Brno, 21.-26.6.2005

Olympiáda dětí a mládeže je projektem Českého olympijské výboru, který vychází z usnesení vlády ČR z 5.1.2000 "Národní program rozvoje sportu pro všechny". Kdokoliv může uspořádat hry ODM na libovolné nižší úrovni (školní, městské, okresní, krajské apod.) i bez souhlasu ČOV, musí se však řídit poměrně striktními pravidly uvedenými v Manuálu ODM. Republikové hry ODM pořádá vždy jeden z krajů a konají se každý rok. V lichém roce hry letní, v sudém hry zimní.

U republikových her je vše jako na skutečných Olympijských hrách. Cílem ČOV je, aby účastníci prožili způsob organizace i atmosféru podobnou té na "velkých" Olympijských hrách - zapálení olympijského ohně, slavnostní zahajovací i medailové ceremoniály, sliby účastníků a rozhodčích, společné soužití v Olympijské vesnici a fandění kolegům v ostatních disciplínách. Jednotlivé krajské výpravy představují státy na velké Olympiádě (mají své jednotné dresy, vlajky, vlajkonoše, počítají se jim body z jednotlivých disciplín), pořadatelský kraj má všechny výsady a povinnosti pořadatelského města Olympiády, Český olympijský výbor hraje roli MOV.

Sportovní program republikových her je složen z
a) povinných sportů
b) vybraných olympijských sportů
c) vybraných neolympijských sportů.

Za výběr sportů zodpovídá pořadatel. Povinnými sporty letních her jsou atletika, plavání a nejméně jedna z olympijských kolektivních her. Mezi povinné sporty letos pořadatel zařadil fotbal, z olympijských sportů zvolil basketbal, baseball, softball, cyklistiku (horská kola), jachting, stolní tenis, volejbal, sportovní gymnastiku, tenis a triatlon. Z neolympijských sportů byly vybrány karate, squash, floorball a šachy. Program doplnilo plavání handicapovaných sportovců a kulturní soutěže v počítačové grafice a folklórním tanci. Příslušnost závodníků k jednotlivým krajským výpravám se řídila striktně místem trvalého bydliště. Celkem bylo do Brna pozváno 3794 sportovců, 644 trenérů a 28 vedoucích výprav, celkem tedy 4466 přímých účastníků. Další desítky až stovky osob tvořili pozvaní hosté.

Zvládnutí takového počtu osob si vyžádalo přípravu trvající téměř 2 roky. Ubytování a stravování bylo zajištěno v několika objektech kolejí VUT Brno. Obojí bylo na velmi dobré úrovni (jinou věcí byly stížnosti Správy kolejí na hluk a hrozný nepořádek po odjezdu, což se však týkalo zejména jiných sportů než šachu). Na kolejích byl zajištěn přístup k internetu, ale nabídka rozhodně neodpovídala poptávce. Na všech sportovištích (včetně toho šachového) byly umístěny výdejní automaty s pitnou vodou. Jednotlivé objekty spojovaly speciální Olympijské autobusové linky, navíc měli účastníci městskou dopravu zdarma. Zdarma byl i vstup na parník na Brněnské přehradě, do ZOO, na hrad Špilberk, na koupaliště Dobrák, do Technického muzea, do Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka, do vily Tugendhat i jiných objektů. K dispozici byla posilovna, trampolíny, kino, každý večer diskotéka. Denně vycházel několikastránkový Olympijský deník, během slavnostního zahájení probíhala olympijská znalostní soutěž s mobily, během celé Olympiády pak fotosoutěž o nejlepší olympijský záběr.

Pořadatelská agentura Galant zvolila od počátku promyšlenou marketingovou strategii, kterou neohrozilo ani odstoupení titulárního sponzora firmy Wrigleys (původně to byla Olympiáda s Orbitem). Ne všechno se podařilo dotáhnout až do konce. Např. zašla na úbytě zamýšlená úzká spolupráce s "patrony" jednotlivých sportů. Nám zůstala alespoň fotografie velmistra Kaválka na čestném místě programové brožury (6000 výtisků!) a předávání medailí velmistrem Hráčkem. Sem tam zaskřípala komunikace mezi Galantem a ČOV (ten se údajně dověděl o odstoupení Wrigleys až po 7 měsících těsně před Olympiádou), náklady na pronájem sportovišť se mnohým zdály předražené (podle předsedy ČSTV Ing. Srba stálo plavání v Brně více než mistrovství republiky dospělých), pár dní před Olympiádou vypukl skandál s logem Plzeňských pivovarů, které se muselo okamžitě přelepit na 350 bilboardech v celé republice a v 6000 příručkách. Celkově ale akce vyzněla příznivě. "Své" reprezentanty přijela podpořit většina krajských hejtmanů a celá řada špičkových sportovců, na dračku šly trička, čepice a další předměty s logem Olympiády, na všech akcích se střídaly štáby české (ta natáčela na šachovém turnaji dvakrát) a brněnské televize, během krátké doby vyjde reprezentační obrazová publikace o Olympiádě Citius, altius, fortius (Rychleji, výše, silněji). Trochu zklamáním byl nízký zájem celostátního tisku a ani celostátní televize toho nakonec neodvysílala mnoho. Hned v zahajovací den se však záběry ze šachového turnaje dostaly do hlavních zpráv ČT 1. V sobotu 1.7. byl na ČT 2 odvysílán 20 minutový souhrnný pořad o Olympiádě, kde redaktoři neopomněli zdůraznit, že šachový turnaj byl nejtišším místem celé Olympiády a tak už pro jistotu neztratili o šachu ani slovo.

Záštitu nad akcí převzali předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, jihomoravský hejtman Stanislav Juránek a primátor Brna Richard Svoboda. Čestným hostem olympiády byla Dana Zátopková, patrony jednotlivých krajů, kteří nesli vlajky krajských výprav při slavnostním zahájení, byli např. trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný v čele Středočeského kraje (ten také zapaloval olympijský oheň), Jarmila Kratochvílová v čele kraje Vysočina, Petr Čech v čele Plzeňského kraje nebo Šárka Kašpárková v čele pořádající Jižní Moravy.

Za účast na Olympiádě vděčí šachisté především Ing. Luboši Kuchynkovi, který jako člen Sportovní komise Rady Jihomoravského kraje šachy do programu her prosadil a ujmul se role ředitele šachové části Olympiády. To znamenalo především přesvědčit pořadatele her o tom, že šachy jsou standardní sportovní disciplínou jako všechny ostatní zúčastněné sporty o obhájit u pořadatelské agentury Galant rozpočet soutěže ovlivněný hlavně počtem účastníků (všem byly hrazeny pobytové náklady po celou dobu Olympiády), místem konání a délkou soutěže (pronájem sálu). Vše vyžadovalo značnou dávku asertivity i časové flexibility, protože většina přípravných schůzí a jednání se konala ve všední den dopoledne, většinou v Brně, ale také v Praze. Zatímco počet účastníků (1 chlapec a 1 dívka v kategorii mladší i starší + 1 trenér) nakonec dosáhl jen poloviny oproti počtům u obdobných soutěží jednotlivců (tenis, stolní tenis, triatlon, karate, squash), třídenní program soutěže a hrací prostory v nově zrekonstruovaném kulturním centru městské části Královo Pole Semilasso byly velkým úspěchem a maximem možného.

Nominace na Olympiádu vycházela z původně striktního požadavku pořadatelské agentury, že starší kategorie je vymezena ročníky narození 1990 a 1991 a mladší kategorie ročníky 1992 a 1993. Teprve krátce před Olympiádou byla pořadatelem připuštěna možnost "postaršení závodníků" (výraz oficiálně používaný pořadateli), tj. zařazení mladších ročníků do kategorií starších. Rychloanketa v Komisi mládeže ŠSČR rozhodla ponechat nominaci šachové soutěže v původní podobě. Upřímně řečeno, pokud některý krajský svaz nenalezne jedinou dívku (těch se problém hlavně týkal) ve zmíněných dvou ročnících, asi nemáme mezi standardními olympijskými sporty zaměřenými na mládež co dělat.

Příprava Olympiády v krajích probíhala pod vedením krajských vedoucích výprav. Zpravidla šlo o 2 zaměstnance příslušného krajského úřadu, jejichž hlavním úkolem bylo koordinovat nominaci a registraci účastníků a přenášet informace od pořadatele k vedoucím výprav. Zcela v jejich kompetenci bylo zajištění dopravy, ubytování a stravování krajských výprav a šití jednotných krajských dresů pro všechny účastníky a trenéry. Mnozí z nich Olympiádou žili a byla radost s nimi spolupracovat, některým práce "přesčas" dělala určité problémy.

Po úterním (22.6.) příjezdu výprav do Brna a ubytování v Olympijské vesnici v rozsáhlém areálu VUT Brno Pod Palackého vrchem proběhla v Olympijském domě porada šachových trenérů, kde byly zároveň vylosovány barvy pro první kolo. Následoval rozchod ke svým krajským výpravám a příprava na slavnostní nástup na Olympijském stadionu. Po zahajovacím ceremoniálu moderovaném Leošem Marešem, Štěpánem Škorpilem a Renatou Jandzisovou zazpíval Olympijskou hymnu Ivan Hlas a následoval koncert skupiny Divokej Bill zakončený ohňostrojem.

Šachový program začínal ve středu 23.6. (2 kola), pokračoval ve čtvrtek (2 kola) a v pátek (3 kola) a zahrnoval 4 samostatné turnaje pro chlapce a dívky ročníků 1990+1991 a 1992+1993. Volba stejného počtu dívek a chlapců byla jednoznačně správná, na rozdíl od většiny šachových akcí se dívky a slečny nemusely cítit nijak ušlápnuté a tvořily naprosto rovnoprávnou součást soutěže, jak to většinou vidíme jen na mistrovstvích Evropy nebo světa mládeže. Po počátečních obavách se kategorie mladších dívek sešla kompletní, ve starší kategorii se nepřihlásily dívky z Karlovarska a jižních Čech, u prezence se omluvil i Zlínský kraj. Možná námětem k budoucím diskusím je systém soutěže. K těmto úvahám přispěly i poměrně dlouhé rozhovory s pracovníky tří televizí a vcelku skromný šachový záznam v televizním dokumentu o Olympiádě vysílaném na ČT 1. Pohled do tichého sálu je prostě pro diváky (kteří rovněž tiše sedí u obrazovky a čekají nějaké vzrušení - jinak by tam neseděli) málo akční. Bouřící hala po posledních míčích volejbalového nebo basketbalového finále je mnohem emotivnější obrázek. Navíc to u televizních obrazovek vypadá, že je hala zaplněna diváky, ovšem z 90-99% jde o fandící ostatní účastníky soutěže. V šachu by obdobně šlo zorganizovat např. finálový knock out, kdy by místo klasických pomocných kritérií (BCH, SB) rozhodovala o prvním místě finálová blicka. Takový zápas se dá přesně časově naplánovat, pozvat na tento krátký časový úsek televizi a předvést jí i jejím divákům bleskové reakce hráčů, špalíry diváků (tj. ostatních účastníků), vítězná gesta po partii i výbuch nadšení mezi fanoušky (u dětí je to naprosto spontánní). Pro nemistrovskou a nepostupovou soutěž by něco podobného rozhodně stálo za zvážení.

Hrací sál v Semilasse měl své výhody i nevýhody, ale výhody mnohonásobně převažovaly. Jde o nově zrekonstruovaný objekt na hlavní brněnské třídě (dobrá dostupnost, ale trochu hluku z ulice) s prostorným vstupním vestibulem (tam byly umístěny soupravy k analýze a automaty s pitným režimem) a přímým výstupem do "zahradního traktu" s venkovním pódiem. V prostorném sále měl každý hráč k dispozici vlastní stůl (na který by se pohodlně vešly i 2 šachovnice). První šachovnice všech 4 turnajů byly umístěny na pódiu. Hrály se na elektronických šachovnicích s hodinami DGT a byly přenášeny na plátno uprostřed pódia. Dobře viditelné tak byly z celého sálu a o diváky většinou nebyla nouze. Techniku zapůjčil a obsluhoval pan Petr Zálešák z firmy Topo Plus Prušánky, který s velkým přehledem a nadhledem řešil všechny problémy (např. když plátno zapůjčené Semilassem nemělo slibované rozměry, notebook neměl dostatečnou kapacitu ke kvalitnímu rozlišení nebo místní zvukový technik omylem "sbalil" a zamkl všechny konektory k elektronickým šachovnicím. Ostatní partie se hrály s digitálními hodinami Elcom zapůjčenými ŠSČR a s (většinou) zcela novým a kvalitním šachovým materiálem zapůjčeným Lokomotivou Brno. Atmosféru dotvářely barevně odlišené jmenovky hráčů se speciálním označením mistrů ČR. Pro rozhodčí a pořadatele byla vyčleněna samostatná uzamykatelná místnost. Partie se průběžně zpracovávaly a po každém kole vycházel zpravodaj s výsledky a všemi sehranými partiemi. Zpravodaj s tvrdou vnější obálkou v barvách Olympiády (žlutá a červená) a s jejím logem byl k dispozici všem hráčům. Výsledky se mailem posílaly do informačního centra Olympiády, které je obratem umísťovalo na olympijské webové stránky www.lodm2005.cz. Po počátečních problémech s mailovou adresou Semilassa vše fungovalo hladce. Škoda jen, že pořadatelé nevyužívali možnost nahrát výsledky na "domovskou" stránku Swiss-Manageru Wiener Zeitung. Konečná sbírka všech 182 sehraných partií byla rozeslána vedoucím výprav mailem. Funkci ředitele soutěže zastával Ing. Luboš Kuchynka, funkci hlavního rozhodčího Mgr. Miroslav Hurta, rozhodčí I. třídy, funkci rozhodčího a organizačního pracovníka RNDr. David Ciprys. Velký kus práce odvedl dobrovolník-praktikant Jan Sedlák z Ústí nad Labem, v úvodní den s ním spolupracoval Radek Štokman z Břeclavi.

Jediný vážnější problém nastal s dodržením časového harmonogramu. Ani s využitím speciální autobusové linky nestihly výpravy, které končily dopolední kolo jako poslední, otočku na oběd v Olympijské vesnici a tak musel ředitel soutěže Ing. Kuchynka operativně prosadit u pořadatele náhradní obědy v jedné z bližších menz. Ještě během odpoledního kola se začaly okolo sálu shromažďovat desítky dětských účastníků folkloristického festivalu. Někteří se neudrželi, začali s předzpěvováním svých pásem a na pódiu začaly rachotit přestavované mikrofony. Po důraznější výměně názorů mezi řediteli obou odvětví se situace na druhý den otočila o 180°. Děti (zejména dívenky) v krojích si tiše pohrávali se šachovými figurkami ve vestibulu (při pohledu na ně zaplesalo srdce nejedné ze šachových trenérek) a ředitelé sportů s rozhodčími si svorně vylévali srdce nad nedostatečnou podporou mládežnického sportu i kultury. Zajímavé je, že zatímco šachový turnaj proběhl bez jediného protestu, mezi folkloristickými rozhodčími se živě až ohnivě diskutovalo. Na pořadí nejlepších se absolutně nemohli shodnout. Ředitel této soutěže, který ještě spěchal na zahájení folklórních slavností do Strážnice, jen nešťastně krčil rameny a tiše šeptal: "Přehlídky ano, soutěže néé". Z důvodu těchto časových kolizí nakonec pořadatelé odstoupili od připravené doprovodné soutěže krajských týmů v řešení kombinací a luštění expresívních výrazů brněnského "hantecu".

Výkonnostní úroveň turnaje byla značně nevyrovnaná. Na jedné straně hvězdy mládežnického nebe formátu mnohonásobných mistrů ČR Kateřiny Němcové či Jana Krejčího, na druhé straně hráči bez větších zkušeností. Ti zkušenější však přece jen převažovali. V kategorii starších chlapců hráli 2 mistři ČR v klasickém šachu nebo rapid šachu z minulých let (Ponížil, Rojíček), v kategorii starších dívek 4 mistryně (Němcová Kateřina, Bálková, Marečková, Palková), v kategorii mladších chlapců 5 mistrů (Krejčí, Kuchynka, Kočiščák, Svoboda, Alaverdyan) a v kategorii mladších dívek 4 mistryně (Olšarová Karolína, Němcová Karolína, Valešová, Havlíková).

V kategorii starších chlapců vedl od začátku až do konce Jakub Uřičář v dresu Jihomoravského kraje. Ve druhém kole porazil zlínského Cyrila Ponížila (ovšem stáli při něm všichni svatí), ve třetím zkušeně odremízoval moravskoslezského Vojtěcha Rojíčka a o vítězi turnaje nebylo pochyb. V kategorii starších dívek kralovala naprosto suverénně Kateřina Němcová z Prahy stoprocentním výsledkem 7 bodů ze 7 partií. Druhá skončila Tereza Olšarová z Moravskoslezského kraje a třetí po výhře nad Bálkovou hradecká Martina Marečková.

Nejnapínavěji probíhala kategorie mladších chlapců. Hlavní favorit, reprezentant Olomouckého kraje Jan Krejčí prohrál hned v prvním kole s Křížem a po třetím kole seděl hluboko v hracím sále místo na pódiu s chudobným ziskem 1,5 bodu. Po výhře s moravskoslezským Jiřím Kočiščákem se pevně v čele usadil domácí jihomoravský Lukáš Kuchynka a jeho pozice se zdála být neotřesitelná. Podlehl však pokušení zajistit si olympijský titul už v předposledním kole a po lámání pozice přes koleno prohrál s Gabrielem. Štěstí se tak usmálo na Jiřího Kočiščáka, který sice v posledním kole prohrál s Krejčím, ale při stejném bodovém zisku jako Kuchynka, stejném buchholzi i středním buchholzi získal zlatou medaili až třetím pomocným kritériem, vyšším počtem výher, když čtvrté kritérium měl horší... U mladších dívek se podobně jako v předchozích kategoriích výkonnostně oddělily medailistky v pořadí Karolína Olšarová z Moravskoslezského kraje, Šárka Valešová ze Zlínského kraje a Kristýna Havlíková z Plzeňského kraje.

V hodnocení krajů suverénně zvítězil Moravskoslezský kraj skvělým ziskem 2 zlatých a 2 stříbrných medailí. V olympijské matematice (7 bodů za vítězství sportovce, 5 bodů za 2. místo, 4 body za 3. místo atd. až 1 bod za 6. místo) to znamenalo 24 bodů, několik koňských délek před domácí jižní Moravou (14 bodů) a nekompletním Zlínským krajem (11 bodů). V celkovém hodnocení Olympiády ze všech sportovních odvětví obhájil vítězství z minulé Olympiády Jihomoravský kraj před Prahou a Moravskoslezským krajem.

Transport na Olympijský stadión k vyhlášení výsledků stihli všichni bez problémů a ceremoniál předání medailí byl pro většinu účastníků jedním z nejpůsobivějších zážitků celé Olympiády. Jen si zkuste představit: k sluncem ozářeným stupňům vítězů před plochou s logy sponzorů přicházejí za zvuků olympijské hymny a za potlesku diváků hostesky v olympijských úborech s medailemi a diplomy na tácech a sportovní redaktor České televize Štěpán Škorpil právě zve svým nezaměnitelným hlasem na pódium olympijské vítěze 2. Letní olympiády! Medailisté ve svých krajských dresech vybíhají na stupně vítězů a potřásají si pravicí. Z jedné strany pódia jim blahopřeje, věší medaile na krk a předává diplomy jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, z druhé strany velmistr Zbyněk Hráček. Ještě chvilka úsměvů pro fotografy a už zní hymna na počest další kategorie. Kdo z účastníků by nechtěl vyběhnou na pódium také! Kdo z přítomných rodičů neuronil alespoň jednu slzu!
Po ukončení ceremoniálu se u skupinky šachistů zastavil hejtman Juránek a jeho zájem o podrobnější výsledky šachových turnajů byl naprosto nelíčený. Hejtman šachy hrát umí, ale jeho favoritem je go, jak se účastníkům debaty přiznal: "Go je školou logiky, šachy jsou středověkou bitvou".

Volnou sobotu věnovala většina výprav výletu parníkem po brněnské přehradě a návštěvě ostatních sportovních klání (většinou se hrála atraktivní finále kolektivních sportů). Večer následovalo na Olympijském stadionu slavnostní zakončení a v neděli ráno loučení a odjezd domů. Bylo to loučení na 2 roky nebo navždy?

Po počátečních rozpacích, zda nejde jen o další z mnoha soutěží v nabitém mládežnickém kalendáři, se pravděpodobně většina přímých účastníků shodne na tom, že Olympiáda byla pro děti něčím novým a dosud nepoznaným a většina z nich by si podobnou akci ráda zopakovala ještě jednou. Kromě sportovních a emočních zážitků měla Olympiáda pro naše hnutí 2 zásadní přínosy. Byla pro účastníky zdarma (náklady na pobyt, hrací sál, dresy a organizační zabezpečení šachistů lze velmi hrubě odhadovat na nějakých 250 tisíc) a zařadila šachy mezi standardní sportovní odvětví. Může se někdo ze šachistů pousmát, když jsou hráči nazýváni závodníky, hrací sál závodní kanceláří a mají-li děti předkládat potvrzení o zdravotní způsobilosti a sedat k partiím ve sportovních dresech. Právě takové zařazení se mezi standardní sporty nám může budoucnu velice prospět při boji o veřejné finanční prostředky, o podporu školních šachových aktivit, o zájem médií. Na Olympiádě jsme byli jedna velká sportovní rodina a bylo to něco přirozeného a samozřejmého.

Upřímně řečeno, šance na zařazení šachu do programu příští letní Olympiády v roce 2007 je poměrně malá. Dá se očekávat poměrně silný tlak na "obměnu" zejména neolympijských sportů. Na druhé straně mělo naše účinkování na Olympiádě poměrně kladnou odezvu. Ihned po oznámení pořadatele příštích her by měli zodpovědní lidé v příslušném kraji začít lobovat za opětné zařazení šachu do programu Olympiády. Přitom je třeba zjistit, kde bude probíhat vlastní rozhodovací proces. Letos v Jihomoravském kraji měl hlavní slovo přímo Krajský úřad resp. Sportovní komise Rady kraje, zatímco krajské sdružení ČSTV bylo zcela mimo hru. V některých jiných krajích je však pozice ČSTV mnohem silnější (např. Ústí nad Labem) a finalizace sportů může jít i tímto kanálem. Naší devízou by mělo být: šachy jsou sport finančně nenáročný, bez problémů zvládneme organizaci, snadno obsadíme vypsané kategorie (to by byla ostuda, kdyby nějaký kraj výpravu vůbec nesložil). Za pořadatele Olympiády 2005 přeji těm příštím hodně zdaru, úspěšný lobbing a tak skvělé vedoucí výprav i jednotlivé "závodníky" jako byli ti letošní.

Konečné výsledky

Starší chlapci
Por. St.c. Jméno                  Rtg FED Klub            Body BHm. BH. B vict SB.Son 
   1     4 Uřičář Jakub          1961 CZE Jihomoravský     6   20˝  28˝   5    23,50  
   2     2 Rojíček Vojtěch       2116 CZE Moravskoslezský  6   20   29    5    23,75  
   3     1 Ponížil Cyril         2121 CZE Zlínský          5   21˝  30˝   5    18,50  
   4     6 Oreský Jan            1811 CZE Liberecký        4˝  20   27˝   4    13,50  
   5     8 Jonáš Václav          1756 CZE Plzeňský         4   18˝  26    2    12,75  
   6     3 Fojtů Jan             1977 CZE Středočeský      3˝  19˝  27    3     9,50  
   7     5 Ruzyak Pavel          1868 CZE Praha            3˝  19˝  25˝   2     8,25  
   8     7 Steinhauser František 1764 CZE Jihočeský        3˝  19   25    3     6,75  
   9    12 Jambor Jiří           1552 CZE Olomoucký        3˝  16   21    2     7,50  
  10     9 Pečinka Martin        1698 CZE Pardubický       3   16   22    2     6,00  
  11    10 Hruška Ondřej         1642 CZE Vysočina         3   14   19    3     3,50  
  12    11 Kvěš Martin           1574 CZE Karlovarský      2   16   22    2     1,50  
  13    13 Souček Jakub          1525 CZE Královéhradecký  1˝  15˝  20    1     1,50  
  14    14 Pravda David          1377 CZE Ústecký          0   15   20    0     0,00  

Starší dívky
Por. St.c. Jméno                  Rtg FED Klub            Body BHm. BH. B vict SB.Son 
   1     1 Němcová Kateřina      2133 CZE Praha            7   19   27    7    29,00  
   2     3 Olšarová Tereza       1847 CZE Moravskoslezský  5   16   23˝   5    14,00  
   3     4 Marečková Martina     1765 CZE Královéhradecký  4˝  19˝  29    4    16,75  
   4     5 Palková Kateřina      1758 CZE Plzeňský         4˝  19   27˝   3    16,25  
   5     2 Bálková Anna          1934 CZE Jihomoravský     4˝  18˝  27    3    11,25  
   6     6 Říhová Kamila         1428 CZE Středočeský      3˝  18   25˝   2     6,25  
         7 Zelená Monika         1336 CZE Vysočina         3˝  18   25˝   2     6,25  
   8     8 Pastirčáková Kateřina 1258 CZE Ústecký          3˝  17   24˝   2     4,75  
   9     9 Šplíchalová Veronika  1250 CZE Pardubický       3   17   22˝   2     3,00  
  10    10 Baránková Kateřina    1000 CZE Olomoucký        2   17˝  23    1     1,00  
  11    11 Kobrlová Martina      1000 CZE Liberecký        1   15   21˝   0     0,00  

Mladší chlapci
Por. St.c. Jméno                Rtg FED Klub            Body BHm.  BH.  B vict SB.Son 
   1     3 Kočiščák Jiří       2012 CZE Moravskoslezský  5    20   27˝    5    17,50  
   2     2 Kuchynka Lukáš      2051 CZE Jihomoravský     5    20   27˝    4    18,25  
   3     1 Krejčí Jan          2061 CZE Olomoucký        5    18   25˝    4    19,00  
   4     7 Vlasák Lukáš        1819 CZE Karlovarský      4˝   19˝  25˝    3    14,00  
   5    13 Gabriel Adam        1538 CZE Zlínský          4˝   19   26˝    3    15,75  
   6     5 Vala Filip          1920 CZE Vysočinma        3˝   20˝  28     3    10,75  
   7     6 Steinhauser Dominik 1841 CZE Jihočeský        3˝   18   25˝    1    12,00  
   8    11 Kolář Daniel        1588 CZE Ústecký          3˝   14˝  20     3     7,75  
   9     4 Svoboda Václav      1922 CZE Praha            3    16˝  22˝    3     7,00  
  10    12 Alaverdyan Argam    1578 CZE Středočeský      3    15˝  21˝    1     8,50  
  11     8 Kříž Daniel         1802 CZE Plzeňský         2˝   21˝  27˝    2     7,75  
  12    10 Vancl Jakub         1655 CZE Liberecký        2˝   16˝  22˝    1     5,50  
  13     9 Kracík Tomáš        1693 CZE Královéhradecký  2˝   15˝  21˝    1     6,50  
  14    14 Kosek Marek         1417 CZE Pardubický       1    14˝  21˝    0     2,75  

Mladší dívky
Por. St.c. Jméno               Rtg FED Klub            Body BHm. BH.  B vict SB.Son 
   1     1 Olšarová Karolína  1802 CZE Moravskoslezský  6˝  19˝  28˝    6    25,50  
   2     3 Valešová Šárka     1703 CZE Zlínský          6   19˝  28     5    22,00  
   3     4 Havlíková Kristýna 1671 CZE Plzeňský         5˝  19˝  28˝    5    19,00  
   4     2 Němcová Karolína   1704 CZE Praha            4   22   30˝    4    12,50  
   5     5 Sabolová Gabriela  1460 CZE Pardubický       4   19˝  29     4    12,50  
   6     9 Šimurdová Zdeňka   1304 CZE Středočeský      3˝  16   22˝    3     7,50  
   7     8 Prokopová Jiřina   1317 CZE Královéhradecký  3   21˝  30˝    3     8,50  
   8     6 Lapuníková Markéta 1397 CZE Jihomoravský     3   18   25˝    2     6,00  
   9     7 Špererová Kateřina 1347 CZE Karlovarský      3   16˝  24     3     5,00  
  10    12 Kozlová Miroslava  1000 CZE Jihočeský        3   13   18     3     5,50  
  11    11 Hořejší Alice      1000 CZE Ústecký          2˝  13   19˝    2     5,50  
  12    10 Zemanová Šárka     1250 CZE Liberecký        2   14   21     2     3,00  
  13    14 Vičarová Veronika  1000 CZE Olomoucký        2   13˝  18˝    2     4,00  
  14    13 Košutová Jitka     1000 CZE Vysočina         1   13˝  19     1     2,50  
 
Neoficiální hodnocení krajů

Poř.	Kraj	Body
1	Moravskoslezský	24
2	Jihomoravský	14
3	Zlínský	11
4	Praha	10
5	Plzeňský	9
6	Olomoucký	4
7	Královéhradecký	4
8	Středočeský	3
9	Liberecký	3
10	Karlovarský	3
11	Pardubický	2
12	Vysočina	1
13	Jihočeský	0
14	Ústecký	0

Hodnocení: Za 1., 2., 3., 4., 5., a 6.místo 7, 5, 4, 3, 2 a 1 bod.

David Ciprys, rozhodčí
V Břeclavi, 17.7.2005


Obsah

Pardubický šachový festival zahájil soutěží družstev

Tradičně prvním šachovým turnajem je soutěž čtyřčlenných družstev se zápočtem na ELO FIDE. Každoročně získává soutěž na masovosti, v letošním roce hrálo již 73 týmů, které dokázaly zaplnit hlavní sál kulturního střediska Ideon. Jako již tradičně nechyběla ve startovní listině početná skupina zástupců z Královéhradeckého kraje. Je jen velkou škodou, že se tato družstva velmi často utkávala mezi sebou, v jednom kole bylo možné sledovat 3 takovéto souboje.

Sílu předních týmů a hráče s mezinárodními tituly otestovala hned v prvním kole družstva Hořic a Jičína. Ve druhém kole je následovalo áčko Lípy, které také odešlo s prázdnou, i když partie rozehráli jejich hráči proti prvnímu nasazenému družstvu velmi dobře. Třetí kolo bylo tvrdou zkušeností pro Slavii HK, která si dělala ambice na slušné umístění, ovšem porážka (také s prvním nasazeným) ve třetím kole 0,5:3,5 a následná 1:3 (s výběrem Polska) je odsunula do kruté reality. Více se jistě také čekalo od „nováčka“ krajského přeboru Spartaku Vrchlabí, který prohrál poprvé až v posledním kole (s Bohemians Praha), ale právě tato prohra ho stála umístění v první dvacítce. Velmi solidním dojmem se prezentoval Slovan Broumov, který měl v sestavě jen jediného hráče s ELO přes 2000, i přesto dokázal bojovat na předních stolech. Ani on však neunikl debaklu 0:4 a to ve 4. kole. Tahounem tohoto družstva byl Ivo Peroutka, který na třetí šachovnici uhrál 5,5 bodu.

Vítězem se stalo družstvo Eurokomplex Autoskal Pardubice, ale vzhledem k tomu, že za ně hráli 4 cizinci, nemohlo se stát Mistrem ČR. Titul tak získal oddíl Zikudy Turnov, za který nastupoval na první šachovnici Tomáš Kulhánek, druhá skončila Agentura 64 Grygov a třetí místo vybojovali po vítězství nad Vrchlabím hráči Bohemians Praha.

Jak se již v Pardubicích stalo tradicí, slabinou byl opět výkon rozhodčích. Na jejich nepochopitelný verdikt doplatila Slavia HK, soupeř jednoho hráče v časové tísni asi 10 tahu nezapisoval a rozhodčí ho po upozornění hradeckých pouze napomenul a oznámil mu, ať dále zapisuje a nezapsané tahy si dopíše po skončení partie ….na opětovnou výzvu kapitána Slavie rozhodčí reagoval tím, že teď má důležitější činnost - musel připravovat partiáře na další kolo … nepochopitelné bylo také to, že hlavním rozhodčím byl Gruzínec, který má sice titul rozhodčího IA, ale jsem přesvědčen, že o soutěžním řádu ČR nemá ani ponětí….u něj si Slávisté se svoji ruštinou moc nepopovídali… Na soutěžní řád, podle kterého se až na některé nuance hrálo, nezbylo v hracím sále místo, přednost dostala reklama v podobě nabídky jídelního menu restaurace pořadatelů …. Nepochopitelné bylo také spouštění hodin všem bílým a to i přesto, že jeden tým byl kompletní a druhý neměl v hrací místnosti ani jednoho hráče .… Roznášení zápisu o utkání cca 10 minut po zahájení také není nejlepší vizitkou arbitrů … Nasazení kola bylo často v hracím sále vyvěšováno až těsně před kolem. 6. (ranní) kolo nebylo k dispozici na internetu ještě hodinu před zahájením.

Velká účast našich družstev na tomto turnaji se jistě projeví na počtu hráčů, kteří se objeví na listině FIDE, to následně zvýší atraktivitu našeho KP, který letos bude započítáván do FIDE.

Někteří hráči poznali, že znalost pravidel je kromě znalosti hry nutností k účasti na soutěžích. Tento fakt se jistě projeví na počtu účastníků školení rozhodčích, který KHŠS chystá před počátkem sezóny.

VÝSLEDKY OCÉ OPEN (soutěž čtyřčlenných družstev se zápočtem na FIDE)

1. Eurokomplex Autoskla Pardubice A		22 bodů
2. Sport school N9				21,5 bodů
3. Yamal – 1					20 bodů
4. TJ Zikuda Turnov				19,5 bodů
5. Agentura 64 Grygov				19 bodů

9. Bohemians Praha A				17 bodů
10. TJ Náchod					17,5 bodů
17. Slavia Hradec Králové			16 bodů
24. ŠK Lípa A					15 bodů
26. Slovan Broumov				15 bodů
32. Jiskra Hořice				14 bodů
37. TJ Spartak Vrchlabí				14 bodů
42. Sokol Náchod				13,5 bodů
43. ŠK Lípa B					13,5 bodů
66. ŠK Lípa C					11,5 bodů
70. SK AD Jičín					9 bodů

Jaroslav Šmíd, 18. července 2005


Obsah

Nové vyhodnocování pořadí v soutěžích družstev

V Soutěžním řádu ŠSČR se objevily už avisované změny v hodnocení soutěží družstev, jehož se týká čl. 5.3.

5.3. Vyhodnocení pořadí v soutěžích družstev

5.3.1. Výsledky jednotlivých partií se sčítají a součet bodů činí skóre. V utkání vyhrává družstvo, které dosáhne vyššího skóre. Při rovnosti skóre je utkání nerozhodné.

5.3.2. Za vyhrané utkání se počítají družstvu tři body, za nerozhodné jeden bod a za prohrané nula bodů.

5.3.3. O pořadí družstev v soutěži rozhoduje postupně (pokud ŘO nestanoví jinak):

a. počet zápasových bodů (viz čl. 5.3.2.),
b. součet vyhraných partií ze všech sehraných utkání,
c. součet skóre ze všech zápasů (viz čl. 5.3.1.),
d. výsledky vzájemných utkání družstev, o které se jedná,
e. výsledek proti vítěznému družstvu, dále proti druhému, třetímu a případně dalšímu družstvu v pořadí,
f. los.

Jiří Bielavský, 13. 7. 2005


Obsah

Pořadí šachových oddílů podle účasti v soutěžích v mládeže

Komise mládeže vyhodnotila pořadí oddílů KHŠS podle úspěchů v soutěžích mládeže v sezóně 2004/2005.

													
Oddíl     EL  1.ČL  KPŽD  KPDMž  MČRDMž  MČRDSž  ČR jed  ČR rap  Čechy  KP  KP rap  VC  Celkem
Body     100   70    40    25     30       25      20      10      10    3    2      1        

RK Panda       70    80    75     30       50     160      30      80   57   30     59    721
Hořice         70    40	   25              25      40      20      50   42   24     42	  378
Nový Bydžov    70    40                            40      20      70   42   24     70	  376
Jaroměř              80    50                              10      80   42   12     36    310
L. Bělohrad          80    25                              10      10   15   12     50    202
Třebechovice         40    25                      20      10      30   33   10     31    199
HK Sokol       70                          25                      20   21    2     27    165
Týniště              40                                            10   12   12     14     88
Nová Paka            40                                                      10      9     59
Dv. Králové          40                                                             14     54
Dobruška                                           20              10    3           1     34
Vrchlabí                                                                            31     31
Jičín                                                              10               17     27
Kopidlno                                                                            18     18
Hostinné                                                                            17     17
Broumov                                                                             12     12
Lomnice                                                            10         2	           12
Loko TU                                                                       6      6     12
Č.Skalice                                                                            8      8
Č. Kostelec                                                                          3      3
Celkem    0   280   480    200    30      100     280     110     370  267  144    465   2726

Náchod TJ, Doudleby, Dubenec, HK Ortex, HK Slavia, Hronov, Javornice, Jilemnice
Kostelec n.O., Lípa, Lužany, Náchod Sokol, RK Spartak, Police n.M., Trutnov HSM,
Valdice, Vrchoviny, Žacléř - všichni                                                        0

Jan Slavík, 1. 7. 2005


Obsah

Jiří Daniel členem VV ŠSČR - blahopřejeme!

Jiří Daniel se stal k dnešnímu dni novým předsedou Komise mládeže Šachového svazu České republiky a členem výkonného výboru ŠSČR. Vystřídal tak v obou funkcích pana Miroslava Hurtu, který ke dni 30.6.2005 z obou funkcí odstoupil. Jiří Daniel je zkušeným mládežnickým funkcionářem z Rychnova nad Kněžnou, úspěšným trenérem a organizátorem.

Petr Herejk
1.7.2005


Obsah

Martin Petr vyhrál turnaj a má první normu mezinárodního mistra

O uplynulém víkendu skončil v Čartáku u Rožnova pod Radhoštěm šachový turnaj přátelství "Friendship", hraný ve třech skupinách. Vynikajícího úspěchu zde dosáhl mladý hradecký šachista Martin Petr, když splnil normu mezinárodního mistra ziskem 8,5 bodů z 11 partií, navíc se z normy mohl radovat již v předposledním kole. Na začátku měl Martin Petr, svěřenec trenéra Evžena Gonsiora, relativně příznivější soupeře a zaznamenal plný počet 5 bodů z pěti partií, což položilo základ k tomuto úspěšnému výsledku. V 7. kole sice přišla prohra s Malinovským, ovšem po 9. kole výhrou nad mezinárodním mistrem Juřkem a následnou plichtou s Obšívačem se mohl radovat ze splnění kýžené normy. Gratulace se mu dostalo i od slovenského velmistra Jána Plachetky.

Požádali jsme o zhodnocení trenéra úspěšného šachisty Evžena Gonsiora: "Martin mně i hradeckým šachistům dělá v posledním roce jenom radost. Po přebornickém titulu ČR v kategorii H 16 v loňském roce se jako člen Bausetu Pardubice podílel na zisku titulu mistr ČR družstev 2005 a nyní splnil svou první normu mezinárodního mistra v šachu. Je pro mne potěšením s nim pracovat. Výborný student gymnázia J. K. Tyla, nadaný a především nesmírně pracovitý mladý šachista má před sebou, jak doufám, slibnou šachovou kariéru."

Konečné pořadí: 1. Petr (ČR) 8,5; 2. Starostits (Litva) 8; 3. Juřek 7,5; 4. Kaňovský 6,5; 5. Malinovský (vš. ČR), 6. Petráň (SR) oba 6; 7. Obšivač (ČR) 5; 8. Volodin (Rus.); 9. Biolek ml. oba 4,5; 10. Kulovaná (oba ČR) 4; 11. Pachta (Rak.) 2,5; 12. Hodová (ČR) 2 body.

Jak nám závěrem sdělil Martin Petr, čekají ho o prázdninách dva zavřené turnaje nejdříve v Olomouci a poté v Brně, což jsou příležitosti na další normu mezinárodního mistra, kterou je k udělení potřeba splnit celkově třikrát.

Lubomír Douděra, 27. 6. 2005


Obsah

Náš kraj dosáhnul počtu 900 aktivních členů!

Jak vyplývá ze databáze ŠSČR, je v KHŠS evidováno rovných 900 aktivních členů v 39 oddílech. V obou ukazatelích dochází k potěšujícímu nárůstu. Za rostoucí počet členů evidentně může registrace mládeže. Kuriositou je, že podle databáze v rámci KHŠS existuje nový oddíl, a to Sokol Červený Kostelec, který patrně nyní vzniknul vedle loni zaregistrovaného Orla Červený Kostelec. Sokol Červený Kostelec o svém vzniku nedal KHŠS žádnou zprávu a dá se tedy říci, že zatím působí tajně.

Největším oddílem svazu se stává ŠŠ Panda Rychnov n. Kn. následována Jiskrou Jaroměř a Jiskrou RMSK Nový Bydžov. V první desítce, soustřeďující 54% členů KHŠS, jsou jen tři oddíly nevěnující se mládeži, v první patnáctce je jich jen pět. Celá statistika je materiálem k zamyšlení pro oddílové funkcionáře a měla by přesvědčit nejen silné oddíly, ale i ty menší, že práce s mládeží je potřebná a prospěšná.
Vedle oficiální dvanáctky s aktivní mládeží určitě existují kroužky mládeže nebo jiné příbuzné aktivity v řadě oddílů, podle mě je má Slavia Hradec Králové, Broumov, Ortex Hradec Králové, Kostelec n. O., DDM Loko Trutnov to má přímo v názvu, TJ Hronov, TJ Náchod, ŠK Lípa financuje Hradeckou šachovou ligu, mládež je v Jičíně, možná se stará také Lomnice a Hostinné. Doufejme, že se zapojí do nenáročných otevřených soutěží mládeže, ať je to Velká cena kraje nebo krajská soutěž čtyřčlenných žákovských družstev, bude-li tato nová soutěž vypsána.

Nedá mi to, abych se nevrátil k jedné představě, kterou jsem nastínil v závěru článku Malé zamyšlení nad rokem 2003. Zdá se, že prognóza se pomalu začíná plnit. Vzhůru k tisícovce!

Kritérium		   XII. 2003	Cíl	VI. 2005
Počet členů			700	900	900
Počet oddílů			36	40	39

Extraliga + 1. liga		1	2	1 + 1 postup nevyužit
2. liga				2	4	3
EL dorostu			0	1	0
1. liga dorostu			4	5	4

Přehled členské základny KHŠS k 18. 6. 2005 podle oddílů

Pořadí 	Oddíl - Oddíl s aktivní mládeží Počet

1.	ŠŠ Panda Rychnov n.Kn.		71
2.	Jiskra Jaroměř			60
3.	Jiskra RMSK Nový Bydžov		58
4.-5.	TJ Lázně Bělohrad		48
  	TJ Náchod			48
6.	Slavia Hradec Králové		46
7.	Sokol Hradec Králové		42
8.	Jiskra Hořice			41
9.	DDM Třebechovice p.O.		37
10.	ŠK Lípa				33

11.	TJ Sokol Nová Paka		27
12.	TJ Dvůr Králové n. L.		26
13.	ŠK AD Jičín			23
14.	Tatran Hostinné			21
15.-16.	Spartak Vrchlabí		20
   	DDM Loko Trutnov		20
17.	Spartak Rychnov n. Kn.		19
18.	ŠK ZŠ Kopidlno			18
19.-22.	TJ Lomnice n. Pop.		17
	TJ Hronov			17

  	Jiskra Česká Skalice		17
  	HSM Trutnov			17
23.	MěDDM Týniště n.O.		16
24.	Slovan Broumov			15
25.	Ortex Hradec Králové		14
26.-28.	VTJ Baník Žacléř		13
   	TJ SPK Valdice			13
   	DDM Kostelec n.O.		13
29.	TJ Jilemnice			12
30.-31.	TJ Sokol Vrchoviny		11

   	TJ Dobruška			11
32.-33.	ŠK ZŠ Doudleby n. O.		 9
   	Sokol Náchod			 9
34.	Orel Červený Kostelec		 8
35.-37.	TJ Sokol Dubenec		 7
   	Spartak Police n. M.		 7
  	Sokol Červený Kostelec		 7
38.	TJ Sokol Lužany			 5
39.	Sokol Javornice			 4

Jiří Bielavský, 18. 6. 2005


Obsah

Slavia Hradec Králové nevyužije druhé místo v 1. lize

Podle vyjádření slavistického funkcionáře Josefa Nuna nevyužije klub překvapivého postupu svého béčka z 2. do 1. ligy, příslušné oznámení již zaslal na ŠSČR. Slavia má v 1. lize už svůj A-tým a druhé družstvo by mu v případě startu ve stejné soutěži nemohlo poskytovat náhradníky, navíc by vznikla termínová kolize s družstvem C, které postoupilo do krajského přeboru.

Místo Slavie B by se měl do 1. ligy dostat druhý tým v pořadí, kterým je Lysá n. L. Zajímavostí 1. ligy bude další nováček z Nového Boru, který se netají ambicemi na postup do extraligy. Za tím účelem se velmi posiluje, hvězdou by měl být čelný český reprezentant Zbyněk Hráček.

Jiří Bielavský, 16. 6. 2005


Obsah

Konkurz na webmastera KHŠS

Výkonný výbor Královéhradeckého krajského šachového svazu vypisuje konkurz na místo webmastera. Přihlášky do výběrového řízení přijímá do 30. července 2005 emailem předseda KHŠS na adrese jarda.smid@centrum.cz. Přihláška Vám bude emailem potvrzena. S vítězem konkurzu bude uzavřena smlouva na jeden rok – sezónu (září 2005 - srpen 2006) s možností prodloužení.

Do přihlášky uveďte
1) Návrh práce – činnost webmastera KHŠS
2) Zkušenosti s prací webmastera
3) Požadavky na finanční odměnu po zdanění (KHŠS uhradí srážkovou daň), zahrnující veškeré náklady

O vítězi konkurzu rozhodne VV v srpnu (v případě přihlášení členů VV do konkurzu budou z hlasování vyloučeni).
Jaroslav Šmíd, 12. června 2005


Obsah

Školení trenérů šachu 3. třídy

Královéhradecký krajský šachový svaz vypisuje

školení trenérů šachu 3. třídy

« Aktualita: školení už má potřebný počet uchazečů a bude se konat. Stále je možno se přihlašovat! »

Školení proběhne od 8.srpna do 13.srpna 2005 v Čisteckém Bolkově na chatě MěÚ Hořice v Podkrkonoší. Závěrečné zkoušky se budou konat v Hradci Králové.
Předpokládaný rozsah 47 hodin výuky, 35 hodin přednášek, 10 hodin vypracování písemné práce a zkoušky.
Podrobnosti školení stanovují organizační pokyny pro školení trenérů 3. třídy zveřejněné na internetových stránkách ŠSČR (www.chess.cz), možno též vyžádat na e-mailové adrese vedoucího školení. Ke školení se mohou přihlásit členové registrovaní v ŠSČR, věk minimálně 17 let.
Přednášky budou probíhat každý den od 13:00 do 19:00 hodin (pondělí-pátek) a v sobotu 9:00 – 14:00 hodin.
Lektoři: trenér 1.třídy Ing. Jaroslav Mojžíš, trenéři 2.třídy PaedDr. Marcela Vaňková a Drahoslav Stejskal, případně Jan Šimurda.
Po absolvování přednášek následuje samostudium.

Vedoucí školení: Mgr. Jiří John, Harantova 2011, 50801 Hořice e-mail: john.jiri@seznam.cz , tel.493622695,732174202

Přihlášky ke školení je nutno podat do 30.června 2005 na adresu vedoucího školení. V přihlášce uveďte jméno a příjmení, datum narození, kontaktní adresu (e-mail), mateřský klub a VT (ELO).
Poplatek za školení ve výši 550,- Kč bude vybrán v hotovosti při zahájení školení. Zájemci z oddílů mimo KHŠS a pozdě přihlášení zaplatí za školení 600,- Kč.

Školení se bude konat pouze v případě, že se přihlásí alespoň 15 zájemců. O případném zrušení školení budou všichni přihlášení včas informováni.

Účastníci si rovněž hradí veškeré své výlohy, tj. ubytování, stravu, cestovní výlohy a jiné. Ubytování a stravu v místě konání školení lze objednat do 30.6.2005 u vedoucího školení.
Ubytování a stravování: ubytování chata Vápenka, cena 130,- Kč/noc nebo ve vlastním stanu u chaty s možností využití sociálního zařízení a kuchyně, cena 50,- Kč za osobu a noc
stravování 130,- Kč za osobu a den
Úhrada pobytu proběhne na místě před zahájením školení.

Přednášky budou probíhat na chatě Hořická, která je vzdálená od místa ubytování a stravování cca 10 minut chůze.

Případné další informace získáte u vedoucího školení.
Vyzýváme všechny zájemce o trenérské kurzy, aby využili této možnosti, protože další školení trenérů bude organizovat jiný svaz možná nejdříve za rok.

V Hradci Králové 10.6.2005
Jan Slavík, KM KHŠS


Obsah

Nejmladší generace Pandy AQUA RWT nejlepší v ČR!

Pavel Horníček a Jan Macháň tvořili A tým Pandy AQUA RWT Rychnov na nejsilnějším českém žákovském turnaji týmů hráčů do 10 let na Seči, který se hrál o víkendu. Po dramatickém průběhu, kdy ztráceli až do 7. kola 1 bod na vedoucí Litovel, se před posledním kolem po výhře 2:0 se Slováckou šachovou školou Staré Město vyhoupli při rovnosti bodů s Litovlí a Mostem do čela lepším pomocným hodnocením. V té chvíli už před nimi byl jediný soupeř, tým Říčan, kde působí i jako trenérka bývalá Rychnovačka Martina Holoubková – Kořenová. Shodou okolností Rychnov B (tým prvňáčků (!) Ševčík – Sršeň) měli za soupeře rovněž tým Říčan B. V obou případech Rychnov vyhrál 2:0, byť Jan Macháň posbíral štěstí, které mu předtím chybělo. A protože soupeři klopýtli, v nejmladší kategorii družstev Rychnov slavil své první velké vítězství, jehož strůjcem je především Pavel Horníček!

V konkurenci 30 týmů je skvělé i osmé místo dvojice prvňáčků Radek Ševčík (4 b.) a Tomáš Sršeň (6,5 b.). Oba se prosadili v konkurenci starších protihráčů stejně výtečně jako předškoláci v dalších rychnovských dvojicích – Daniel Kožůšek, Anička Danielová a Pavel Grebennikov. Rychnovu se již vrací investice do práce s mládeží a velký díl úspěchu - návratu třetí generace Pandy na první pozici v republice patří všem učitelkám v mateřských školách, které šachy zavedly jako hru do každodenního života školek a starají se o výběr talentů.

Pořadí nejlepších 10 týmů:
1	3	Panda Rychnov A		9	5	3	1	13½	98	139,50	
2	5	TJ Lokomotiva Most	9	6	2	1	13	95	128,75	
3	1	Sokol Kobylisy		9	4	4	1	12½	100	133,00	
4	2	TJ Tatran Litovel	9	4	5	0	12½	99	135,25	
5	8	DDM Náměšť nad Oslavou	9	4	5	0	12	98	125,00	
6	4	Biomedica Říčany A	9	4	2	3	10½	92	91,50	
7	14	ŠK SŠŠ Staré Město	9	4	3	2	10½	88	89,50	
8	7	Panda Rychnov B		9	4	2	3	10½	87½	87,50	
9	13	TJ Tatran Poštorná	9	3	4	2	10	96½	98,25	
10	9	TJ Spartak Vlašim A	9	3	4	2	10	84½	86,00

Naposledy vyhrála tento turnaj Panda Rychnov před dvanácti lety, tehdy ve dvojici Václav Zatloukal a Jiří Karasz.

MISTROVSTVÍ ČR starších žáků – SEČ

Tým starších žáků Pandy AQUA RWT Rychnov byl letos složen z velmi vyzrálých hráčů Martiny Marečkové a hosta Tomáše Kracíka z Třebechovic, dobře jim sekundoval Karel Kalecký. Petr Horníček na 4. šachovnici neměl svůj den stejně jako Adam Ježek. Vynikajícího výsledku naopak dosáhl Jakub Nosek. Nosek s Ježkem přitom mohou v této kategorii startovat ještě 3 roky!
Přestože A tým je v „generačních“ potížích, dosáhl mezi 45 účastníky z celé ČR relativně vynikajícího umístění. Za svůj výkon se nemusí stydět ani hráči B týmu, který posbíral zkušenosti a bude v této kategorii startovat v nezměněném složení ještě 4-5 let!
Panda AQUA RWT Rychnov A: Martina Marečková 6/9, Tomáš Kracík 7, Karel Kalecký 6, Petr Horníček 3, Jakub Nosek 7,5, Adam Ježek 4,5.
Panda AQUA RWT Rychnov B: Petr Koblása 1,5, Nelly Neslová 1,5, Jiří Petráněk 1,5, Adam Pátek 4, Vítek Hartman 4,5, Jan Vrba 4,5 – všichni o zápas méně než A tým.

1	BŠŠ+ŠK Frýdek-Místek A	9	8	1	0	17	39½
2	ŠK Dunajská Streda	9	6	3	0	15	38½
3	ŠK SŠŠ Staré Město	9	7	1	1	15	36
4	OAZA Praha		9	6	1	2	13	36
5	TJ Tatran Poštorná A	9	6	0	3	12	35½
6	ŠŠ Desko Liberec A	9	6	0	3	12	33
7	BŠŠ+ŠK Frýdek-Místek B	9	6	0	3	12	31
8	Biomedica Říčany A	9	5	2	2	12	30
9	TJ Jiskra Havl. Brod A	9	4	3	2	11	32
10	ŠK Zlín			9	4	3	2	11	31
11	TJ Jiskra Hořice	9	5	1	3	11	29
12	ŠK Spartak Ústí n. L. A	9	5	1	3	11	28
13	Panda AQUA RWT Rychnov A 9	5	0	4	10	34
14	ŠK Lokomotiva Brno	9	5	0	4	10	33½
15	TJ Sokol Postoupky	9	5	0	4	10	33
16	Sokol Klatovy		9	4	2	3	10	32½
17	SK Boršice		9	5	0	4	10	30½
18	Biomedica Říčany B	9	5	0	4	10	29½
19	Sokol Údlice		9	5	0	4	10	29
20	TJ ŠO DDM Chrudim	9	5	0	4	10	28

Atd., celkem 45 týmů, na 35. místě Panda AQUA RWT Rychnov n. K. B

Jiří Daniel, 7. 6. 2005


Obsah

Oddíly s aktivní mládeží se mohou těšit na slevy ze startovného v soutěžích družstev

Podle propozic soutěží družstev 2004/2005 budou přiznány slevy na startovném v soutěžích družstev 2005/2006 těmto dvanácti oddílům s aktivní mládeží:

Panda Rychnov n. Kn., Jiskra Hořice, Jiskra RMSK Nový Bydžov, Sokol Hradec Králové, Jiskra Jaroměř, TJ Nová Paka, DDM Třebechovice p. O., TJ Dvůr Králové n. L., TJ Lázně Bělohrad, DDM Týniště n. O., Spartak Vrchlabí a ZŠ Kopidlno.

Jiné oddíly mají započítané pouze čtyři hráče nebo nemají dvě účasti. Podmínku aktivní mládeže bylo možno splnit účastí družstva oddílu v jakékoli mistrovské soutěži mládeže, či účastí nejméně pěti jednotlivců ve dvou mistrovských soutěžích jednotlivců nebo ve Velké Ceně Královéhradeckého kraje.
Jan Slavík, 7. 6. 2005