Logo KHŠS

Články a oznámení

Úvodní stránka

Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem, ale ani jiné způsoby nejsou na překážku. Připojte požadavek na zveřejnění, aby nedošlo k omylu.

Obsah

Přechod na následující článek



Obsah

Diskuse k článku "Sdělení STK"

Dost dlouho trvalo, než přišly alespoň dva příspěvky k návrhům předsedy STK Jaroslava Čápa pro nadcházející soutěže družstev. Pak se diskuse pěkně rozjela a jsem rád, že poslední příspěvek do ní přišel z Hronova od J. Čápa, který ji jako vměšování do práce STK odsoudil. Já si myslím, že byla velmi užitečná a STK zveřejněné příspěvky využije. Diskusi uzavírám s poděkováním všem přispěvatelům, pokud máte nějaké náměty, pošlete je přímo STK.

11. příspěvek: Jaroslav Čáp, Bořivoj Otto, TJ Hronov

1) Hrací tempo : Změna tempa hry je jistě velmi citlivý problém, zejména pro starší generaci šachistů, a zcela jistě nebude všem našim hráčům vyhovovat. Přesto navržené tempo (90 min. + 30 sek.) se jeví asi jako nejmenší zlo ze všech možných variant, neb tímto tempem se momentálně hraje většina turnajů. Možná by se ještě dalo uvažovat o tempu 120 minut plus 30 sekund za tah. Tempo v nižších soutěžích KS a RS : ponechat zatím stejné, aby nedocházelo ke zmatkům.

2) Digitální hodiny v KS: Náš oddíl momentálně stojí před problémem nákupu těchto digitálních hodin neb má "A" družstvo v KP. Jenže po loňské mizérii jsme letos spíše na sestup a co potom? Ty digitální hodiny taky něco stojí (deset kusů podle aktuální nabídky cca 16000 Kč a dotaci od svazu nedostanem). Hrát s nimi pak po roce v KS opět klasickým tempem jako dosud - tedy bez jakéhokoliv přídavného času za tah - to považujeme za drahý luxus a za zbytečně vyhozené peníze. Tedy jinými slovy, jejich využití by mělo být postupně (do cca dvou sezón) ve všech soutěžích (asi mimo RS) smysluplné - s přídavkem času pro všechny soutěže (včetně mládeže).

3) Začátky utkání: Nám by nejlépe vyhovovalo hrát v 9.30 hod., ale respektovali jsme 10.00 hod. v KP čili jsme znovu pro tento čas, neb z vlastní zkušnosti známe cestu v zimě do Brounova, přes tzv. Pasa. V KS (podle propozic začátky v 9.00 hod.) jsme se předem dohodli se soupeři a tak jsme doma mohli hrát v zavedeném čase 9.30 hod. skoro všechny zápasy (naše poděkování patří Slavii HK D - p. Markovi, Lípě B - p. Balcarovi, Niki Náchod - p. Dusbabovi, České Skalici - p. Jánskému, Spartaku Rychnov - p. Kotyzovi), naopak jsme zase vyšli vstříc i svým soupeřům venku, pokud byla potřeba - např. na žádost Oty Nývlta jsme v Náchodě s Masporkem hráli o první místo podle jejich zvyklostí v 10.00 hod. Domníváme se, že je to samozřejmé, vyhovět v rozumné míře i soupeři, neboť i on může mít nějaké problémy s dopravou svých hráčů na zápas (např. není dopravní spoj atd.) a rozhodovat by se mělo především výkonem na šachovnici, nikoliv se handrkovat o pár minut. času.

4) Zápočty na elo Fide: Některým hráčům je to jedno, jiní si zase na tom zakládají. Je pravda, že na dalších turnajích se k tomuto elu velmi přihlíží a odvíjí se od toho i startovné. Takže asi budeme muset zvýšit oddílové příspěvky, ale jinak jsme pro.

5) Jiné náměty: Diskutovat by se mohlo také o soutěžích mládeže, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním, jak se např. letos stalo nám, když za nedodanou hostovačku jsme od vedoucího skupiny v nejnižší soutěži žákovských družstev dostali pokutu, ačkoliv ten konkrétní hráč-host vůbec nenastoupil. Taky by se mělo uvažovat i o zavedení digitálních hodin a odpovídajícího tempa (s přídavkem času) v soutěžích mládeže.

10. příspěvek: Miroslav Martinovský, Jiskra Jaroměř

1.Hrací tempo + digitální hodiny
Patřím k hráčům, kteří se stále dostávají do časové tísně. Proto bych měl zřejmě podporovat stávající tempo-ale nebudu! Podívejme se na ostatní sporty: stolní tenis se již nehraje do 21 míčků, ale jen do 11. Hrají více setů, ale je to časově kratší a atraktivnější. Volejbalisté hráli do 15 míčů, ale shody a výhody se vyměnily třeba 10x. Dnes se hraje do 25 míčů, ale bez shod. Je to rychlejší a časově také kratší. Je jasné, že šachy potřebují více času, než fotbal, hokej, házená, košíková apod., ale zatímco jiné sporty trvají v půměru okolo dvou hodin, šachy jsou často šestihodinové. Atraktivita a kratší čas dostávají přednost před delší dobou i za cenu ztráty kvality. Takový je celospolečenský trend, tak proč jít opačnou cestou? Tempo 90 min.+30 vteřin na tah považuji za velice dobré. V Janských Lázních jsem s tím neměl žádné problémy, i když jsem tak hrál poprvé. V KP to považuji za nejlepší současné řešení. Co se týká KS a RS, tak bych to sjednotil na 40 tahů za 1,5 hodiny +1 hodina na dohrání. Celkově by to bylo o 1 hodinu kratší, než se hraje v KS nyní. Vezmeme-li v úvahu normální partii 40 tahů, tak je to vyhovující asi pro KP, KS i RS. V KS i RS by dohrávka 1 hodinu byla časově delší, než v KP (tam přibude každému hráči po 40. tahu při spotřebě 90 minut celkem jen 20 minut navíc, ale každým dalším tahem přibývá ještě 30 vteřin), ale je tam časové konečno! A to je třeba trochu oddálit, jinak se bude velké množství vyhraných partií prohrávat časem. Proto navrhuji celou 1 hodinu na dohrání, nikoliv jen půl hodiny. Hodina na dohrávku má před půlhodinou také jednu velkou výhodu: nemusí se nastavovat hodiny. Nařizování hodin v průběhu zápasu by byl velký krok zpět.
Digitální hodiny v KP - to je jasné, není k tomu co dodávat. V nižších soutěžích by změna neměla být drasticky rychlá, ale šachisté jsou považováni za inteligentní lidi, kteří jdou s dobou. Pokud se bude brát ohled jen na to, že někde nejsou peníze, tak se může stát, že finance nebudou ani za 15 let a některé oddíly budou stále hrát na klasických hodinách. Obzvláště mladí lidé se budou dívat na takový oddíl s despektem. Fotbal se už dávno nehraje s míči, které byly zašněrovány řemínkem. A bylo jich několik desítek tisíc...Mně je to osobně jedno na jakých hodinách hraji, ale pro dnešní dobu je jistě přijatelnější když vím, že mám čas ještě 30 nebo 40 vteřin, než sledovat pod různým úhlem praporek, zda mám ještě na dva tahy půl, nebo třičtvrtě minuty. A nakonec mně to spadne ještě o chloupek dřív, než je ručička úplně nahoře. Samozřejmě nemá smysl tlačit oddíly kvůli hodinám do nižších soutěží, ale mírným tlakem je nutit k postupné digitalizaci. Proto navrhuji: ponechat v KS možnost klasických hodin ještě 3 roky a zavést je povinně v sezoně 2010-2011. Aby to nebylo pro někoho likvidační, tak navrhuji možnost pokračovat v klasických hodinách i po třech letech, ale již pod pokutou 400,-Kč (což bude odpovídat po inflaci a zvýšení kupní síly současným asi 300,-Kč) na jednu sezónu pro celý oddíl. V RS bych jako v nejnižší soutěži ponechal na oddílu, na jakých hodinách bude hrát bez jakéhokoliv omezení.

2.Rozhodčí 2.třídy a vyšší
Navrhuji, aby KP družstev mohli rozhodovat i rozhodčí 3.třídy. Těžko bych odpověděl, kdyby mně někdo řekl: desítky let jsem hrál i rozhodoval najednou, bez problémů a ještě k tomu zadarmo. A nyní mám platit rozhodčího 2. třídy, když mám k dispozici jen rozhodčího 3.třídy? Určitě jsou lepší nehrající rozhodčí, ale nerad bych nabyl dojem, že jsou na utkáních hráči pro rozhodčí, nikoliv naopak. Vždyť u nás např. Milan Borůvka, čerstvý rozhodčí 3.třídy, má jistě srovnatelné teoretické znalosti s většinou ústředních rozhodčích - a měl by být mimo hru? Také si troufám tvrdit, že kvalifikovanější rozhodčí není zárukou toho, že je lepší rozhodčí. Proto navrhuji, aby utkání KP družstev rozhodoval jakýkoliv kvalifikovaný rozhodčí. Pokuty při utkání bez kvalifikovaných rozhodčích bych ponechal tak, jak jsou. Pouze v případě, že se omluví rozhodčí na poslední chvíli a dá se to do zápisu, by měla rozhodnout komise rozhodčích, zda pokutu udělí, či nikoliv.

3.Zahájení utkání v 9, či 10 hodin
I když zahájení v 9 hodin by našemu oddílu nevadilo, tak si myslím, že v 10 hodin je to z více důvodů lepší. I na vzdálenější cesty se vstává za světla, nebo alespoň za svítání. Navíc to každý nemá pár minut k místu odjezdu, takže musí vstávat ještě o dost dříve, než je odjezd k utkání. Pokud se čas na hraní zkrátí, tak se bude odjíždět zpět a přijíždět domů také za světla, což je ideální. Proto navrhuji zahájení utkání KP družstev ponechat na 10 hodin.

4.Zápočet na FIDE-elo
Vše směřuje k tomu, že se v budoucnu bude počítat jen FIDE-elo. Už dnes je nepříjemné sledovat, které elo soupeře se mě bude vlastně počítat. Zkuste se podívat do přehledu partií KP, jaký je v závorkách elový guláš.Proto si myslím, že nějakých 200,-Kč za sezonu není až zas tak velká částka. V KS bych zápočet nedělal hned příští rok , ale pro sezónu 2008-2009 by se to již mohlo připravovat. Finanční prostředky by se měly vybrat s vkladem, aby to bylo jednodušší. Dlouhým odsouváním zápočtu nižších soutěží na FIDE-elo může postupně vzniknout dojem, že dělíme hráče na elitní a obyčejné.

5.Pokuty Zde se samozřejmě musí zvažovat 2 věci:
a) vše dělají neplacení funkcionáři ve svém volném čase a pokutovat je by mělo být až krajní záležitostí
b) tolerance nepořádku by neměla být tak veliká, aby to obtěžovalo lidi, kteří to dělají ve svém volném čase také zdarma, nebo za nepatrné ohodnocení.
Navrhuji pokutu zvýšit jen u nedostavení se k utkání na 1500,-Kč (1000 svaz, 500 oddíl) Ostatní pokuty bych ponechal ve stávající výši.
Pokud se soupeř nedostaví, tak i když to oznámí den předem, je to pro domácí oddíl zátěž (zajištěná místnost, zbytečné přehození směny u hráčů, změna plánu v rodině, telefonování všem hráčům apod.) a proto by měl vždy nějakou část dostat. Samozřejmě to platí i obráceně, i když nenastoupení domácího celku je u kontumací družstev výjimečné.

9. příspěvek: Jan Slavík, DDM Třebechovice p.Or.

1) Nesouhlasím s radikálním zkrácení tempa v soutěžích dospělých.Mělo by jít o postupný proces.Zavedení digitálních hodin do nižší soutěží je nemožné, jde o vysokou pořizovací částku a všichni mají normální hodiny. Jak se budou využívat?

2) Začátky zápasů vždy od 9:00 hodin. Je to správný čas pro začátek šachových utkání ověřený dlouhodobě. Názory,že někdo někam nemůže přijet včas neuznávám, protože v našem kraji autem je to maximálně 1,5 hodiny. To je opravdu maximum i pro oddíly z okrajů KH kraje,jinak pro ostatní je to maximálně 1 hodina. Nevím o žádném družstvu, že by jezdilo na šachy veřejnou dopravou, takže výmluvy na odjezdy autobusů nebo vlaků neberu. Je zajímavé,že návrh vychází od Broumova, který to sám má daleko ke každému soupeři, spíše bych počítal, že oni budou proti. Argumenty ostatních, že právě k nim to mají daleko neobstojí, protože jde o jeden zápas za rok, ale Broumov to řeší celou sezónu.

3) Jsem proti zápočtu KS na ELO Fide. Pokud některé oddíly jsou pro, musí být jasně řečeno, kdo to zaplatí, protože KHŠS na takovou platbu v současné době určitě nemá a nemůže dotovat skoro zbytečnou věc.

4) Zvýšení pokut jednoznačně ANO, ať ti nepořádní platí, slouží to také jako výstraha pro ostatní.


8. příspěvek: Ondřej Ruda, ŠK Lípa

Hrací tempo KP:
Stávající tempo 2/40 + 1 je ideální. Naprosto souhlasím s Ottou Nývltem, že závěry partií při tempu 90 + 30s na tah mnohdy postrádají kvalitu. Sám jsem např. při Czech Open v Pardubicích viděl spoustu "obludných" koncovek. Nicméně takový je trend. Partie je kratší, závěr atraktivní a plný zvratů, kvalita partií asi nikoho nezajímá. Ale o přechodu na toto tempo se mluví již dlouho a všichni měli dostatek času se na něj připravit. Jeho výhodou je pak jediná časová kontrola.

Začátky utkání v KP:
10.00h je optimální při větší vzdálenosti. Začátky ale přeci nemusí být jednotné! (viz fotbal) Pokud bude Lípa hrát v Broumově (navíc v zimě), určitě bude chtít hrát od 10 hodin, zatímco v Hořicích nebo na Slavii klidně od devíti. Stanovme tedy neděli 10.00 jako mezní hodimu, do které musí být utkání zahájeno, a pokud se kapitáni družstev dohodnou na dřívějším začátku, začne utkání dříve.
Pokud chce být někdo v neděli doma, může přeci zůstat doma a nehrát, nikdo ho nenutí. Když se rozhodne jít na partii, počítá s tím, že na to neděle padne. V našem případě celá:)

Rozhodčí v KP:
Souhlasím s panem Veleckým v tom, že rozhodčí je svým způsobem "exkluzivní funkce" a že se zvyšováním počtu rozhodčích klesá jejich autorita. Jestliže jediný rozdíl mezi rozhodčím 2. a 3.třídy je ten, že v testu musí udělat více bodů, ikdyž se oba museli naučit stejná pravidla, nevím proč pokutovat družstva za to, že utkání neřídí rozhodčí druhé ale třetí třídy. (Pokud pohlédneme do minulosti KP, většina sporů v utkáních KP byla paradoxně v těch utkáních, která řídili rozhodčí vyšší kvalifikace!)

Hrací tempo KS:
Asi není žádoucí, aby se v KS hrálo déle než v KP. Kompromisním řešením je tedy podle mého tempo 1.5/30 + 1, partie trvá 5 hodin jako v KP, bohužel se dvěma časovými kontrolami (což klade větší nároky na rozhodčího, měl by být tedy v KS kvalifikovanější než v KP?). Nakonec se tedy přejde na stejné tempo jako v KP, tedy 90 + 30s na tah a digitální hodiny, řekněme v horizontu 3 let.

Zasílat KS na FIDE ELO jsou vyhozené peníze. Jestliže pořád dělíme ELO na národní a mezinárodní, nechápu, proč se na mezinárodní ELO posílají partie lidí, kteří proti sobě hrají 20 let a bydlí ve stejné ulici (stejném městě, okrese, kraji).

7. příspěvek: Václav Volman, TJ Lomnice n/P

1. Hrací tempo
KP - souhlasíme s navrženým hracím tempem, možná by stálo vzít v úvahu moderní trendy a možnosti digitálních hodin (dodatečné přidání 5-10 minut po např. 40. tahu - aby si člověk mohl odskočit na záchod).
V KS a RS by bylo vhodné hrací čas zatím přiměřeně zkrátit a postupně zavádět digitální hodiny.

2. Změna začátku zápasů
Připojujeme se k návrhu Broumova, také bychom raději začínali hrát zápasy od 9 hodin

3. Zápočet KS na ELO FIDE
Souhlasím s Vladimírem Veleckým, také bych to nechal jako námět na konferenci.

6. příspěvek: Jiří Daniel, Panda Rychnov n/K

Příloha k uveřejnění zaslána J. Čápem - (mail Jiřího Daniela z 28.5.2007, 20:29 hod.) :

Milý Jardo,
oceňuji Tvůj demokratický přístup. Ale: náš oddíl má v soutěžích dospělých vždy nejméně 5 družstev, počítej tedy můj příspěvek nejméně za 5 hlasů. S ohledem na úroveň A týmu si myslím, že bychom si zasloužili 10 hlasů. protože jestli má mít můj hlas váhu JZD KSČ Lhota, tak vlastně ani nechci diskutovat.

1. Debilní tempo v krajské soutěži je třeba zkrátit. Dvě časové kontroly jsou podle názoru jednoho staršího zkušenéího seniora přežitkem minulých století, kdy bylo ještě více časových kontrol, lidi měli víc času, kvetl socialismus a s přerušením se hrálo i několik dní. V tržním režimu každý normální sotva krade minuty. Navrhuji proto zatím 2 hodiny na celou partii pro každého hráče v KS i RS a dost. Nic jiného, posledních 10 minut nepsat. Ušetří se tak spousta problémů a rozhodčí jsou zase více zbyteční.Od příští sezony 90 min + 30 sec jako všude. V KP toto tempo již nyní.

2. RS nezapočítávat na FIDE také z finančních důvodů.

3. Zaplatili jsme nejvyšší pokuty a přesto souhlasím se zvýšením sankcí. Ovšem je třeba rozlišit, když oznámím 12 hodin před zápasem, že nepřijedu věrohodným způsobem (vedoucímu soutěže i kapitánovi domácích) a nebo nejedu ani nehlesnu. Jičínu žádné vícenáklady nevznikly a ještě dostal prachy. To je úplná blbost. Peníze patří svazu.

Souhlasím s umístěním mého názoru na webu. Jiří Daniel


5. příspěvek: Jaroslav Čáp, STK KHŠS, TJ Hronov

Otevřený dopis J. Bielavskému

Ahoj Jirko,
velmi jsi mě dnes po ránu překvapil tím, že jsi na našem krajském webu - viz: http://www.chess.cz/kraje/khss/oznameni19.htm#cl523 uveřejnil bez mého vědomí a bez jakékoliv konzultace článek na téma "Diskuse ke sdělení STK".
Ačkoliv se ji nebráním je-li věcná a konstruktivní, velice mě mrzí, že jsi mě o svém úmyslu vůbec neinformoval. Kdybys tak učinil, mohl jsem Ti obratem přeposlat další ohlasy, které mě dosud došly a jejíž autoři souhlasí s publikováním svého názoru na webu (kromě Oty Nývlta z Náchoda ještě Jirka Daniel z Rychnova - viz příloha), od ostatních diskutujících (Martin Paukert, Pavel Jánský, Jan Slavík, Vladimír Velecký) takové pověření ale nemám. Vyjádřit jsem se k ním chtěl souhrnně po avizovaném termínu 15.6. Také mě velmi udivuje, že jsi své vlastní vyjádření (viz web) mě na vědomí dosud neposlal.
Co mě ale nejvíce zaráží, je pátý bod tvého příspěvku, kde mě naprosto bezdůvodně napadáš. Domnívám se, že neprávem.
Rozdělení družstev v RS v sezoně 2006-2007 nebylo podivné, jak uvádíš, ale bylo dáno podle přirozené územní spádovosti (viz propozice). Jenom pro tvoji pamět připomínám: k mému předem rozeslanmu pracovnímu mailu na všechny oddíly kraje ohledně návrhu rozdělení družstev v sezóně 2006-2007 jsem žádný negativní ohlas dosud neobdržel, naopak se mi k němu (a nejen k němu) dostalo morální podpory ze strany řady oddílových a svazových funkcionářů našeho kraje. Výsledky ankety, kterou jsi na toto téma samovolně vypsal, jsou snad dostatečně známy všem. Na konferenci jsi byl také jediným (!) kritizujícím.
Za další - schůze STK. Komise je samozřejmě kolektivním orgánem a tak také jako její předseda jednám. Členům komise zasílám mailem na vědomí příslušné materiály, které s nimi podle potřeby a podle důležitosti společně konzultuji a projednávám, např. zmíněné propozice družstev, teď naposled postupy juniorů do soutěží české STK, o čemž jsi se sám osobně mohl přesvědčit. Namísto tvého věcného vyjádření musím ale nyní řešit tvou dezinformaci. Osobně se domnívám, že tato průběžná mailová diskuse jako moderní komunikace má své přednosti, mj. šetří čas a náklady a také lépe formuluje příslušná usnesení. Záleží ovšem i na členech komise, jestli jim tento styl práce vyhovuje nebo ne, připomínky od nich mi zatím nedošly. Ostatně ve své zprávě na poslední konferenci jsem o tomto bodě otevřeně mluvil, opět jsi byl jediným (!) kritizujícím.
Co říci závěrem? Momentálně nevím, neboť pospíchám do práce a mám i jiné, nešachové starosti. Takže nechť si každý udělá úsudek sám. Nerad bych dál tuto trapnou věc pitval. Jenom ještě připomínám, že všechny soutěže STK (až na holanďany, které budou do cca 10.7.) za uplynulou sezónu byly sehrány a dány na elo, postupující do soutěží STK byly již řádně nahlášeny. Také dodávám, že do té funkce vedoucího STK jsem byl před poslední volební konferencí (leden 2005) doslova "natlačen" s odůvodněním, že nejsou lidi. Nyní ale zvažuji, jestli má další činnost v ní má vůbec smysl.

Zdraví Jaroslav Čáp

PS. Příjemcům kopie tohoto nevyžádaného mailu se velice omlouvám, ale bohužel jinou obranu, jak vysvětlit tuto věc, nemám.

Zveřejněním otevřeného dopisu pomáhám Jaroslavu Čápovi v jeho obraně. Už první odstavec o zveřejňování příspěvků bez jeho vědomí mě uzemňuje.
Každý máme svůj názor a prostřednictvím této stránky s ním můžeme seznámit druhé - to je účel diskusního článku, jehož téma se dotýká prakticky všech členů našeho svazu. Proto budou došlé příspěvky dále zveřejňovány (bez konsultací). J. Bielavský


4. příspěvek: Dušan Škaloud, Slavia Hradec Králové

1. V době digitálních hodin s možností přidávání času za tah jsou přežitkem všechny časové tempa, která toto nevyužívají či která místo toho používají (zbytečně) více časových kontrol. V této souvislosti argumentace tím, že si někdo nemůže odskočit na WC, mi přijde krajně nelogická až směšná, protože při tempu WC_čas + čas na tah nechápu, jak někomu nestačí 90 minut, aby šel na WC.
Nicméně přišlo by mi rozumné zvážit zavést pravidlo zastavit čas a jít na WC kdykoliv to zdraví vyžaduje.

2. Vždy bude čistě subjektivní jak pomalá/rychlá má šachová partie být. Zde se navrhuji držet standardů a trendu FIDE !
V souvislosti s tím se samozřejmě nabízí otázka otevřít prostor i pro české experimenty, a počítat české ELO pro speciální české tempo, ale nejsem si jist, zda existuje prostor a poptávka pro takovýto vícerychlostní šach.

3. Začátky utkání jsem jednoznačně od 10hod či později. Ale tohle je čistě subjektivní věc.

4. FIDE ELO : dnes kdy se systém FIDE rozšířil až natolik dolů, že překrývá národní ELO, mi přijde národní ELO přežitek. Kdyby se místo toho počítalo třeba ELO v Rapid šachu, fišerových šachách či bleskovkách možná by to bylo atraktivnější. Speciálně v případě, když dva hráči se setkají v několika soutěžích jako soupeři, oba mají FIDE, ale jen něco z toho se jim počítá. Ovšem to je zase bohužel efekt toho, že se nezapočítávají partie hráčů, ale počítá se to na soutěže. A tahle situace s rozšiřováním FIDE ELO systému bude čímdál častější.

5. Rozhodnout o těchto změnách a nastaveních by se mělo samozřejmě na místě s příslušným mandátem a pravomocí. A možná by skutečně stálo za to provést nějaký hloubkovější průzkum mezi všemi hráči, třeba minidotazník.

1. příspěvek: Otto Nývlt, TJ Náchod

1. Hrací tempo - nesouhlasím s tempem 90 minut+30 vteřin za tah. To z důvodu, že v konci partie si nemůže člověk odskočit na záchod (ze své zkušenosti vím, že je to velmi nepříjemné!!!) a taky ten závěr partie pak vypadá jako když to hrají malé děti. Současné tempo 2/40+1 na dohrání je nejideálnější!! Jak jsem již jednou řekl: Šachy nejsou sprint na sto metrů!! A kdo chce být v poledne u maminky doma ať je raději nehraje.

2. Začátky utkání - nesouhlasím se zavedením od 9.00 hod. Možná to vyhovuje Broumovu, ale např. naši hráči bydlí všade možně mimo Náchod a ranní spoje v neděli jsou mizerné nebo pokud jsou, museli by hráči vstávat třeba i o 3 hodiny dřív. Což je určitě výhoda při partii pro vyspaného hráče. A pak taky když se jede ven např. zápas Broumov-Jičín tak na tom zase vydělá Broumov. Je to tam daleko a téměř všichni hosté budou nedospalí.

3. FIDE ELO - navrhuji vybrat potřebné poplatky už před zahájením soutěží a hrát všechny soutěže na FIDE. Stejně nás jednou čeká sjednocení ela pouze na FIDE. Teda doufám.

V každém případě by o takto závážných změnách měla hlasovat alespň konference!! I když jsi předseda STK, tak si nemyslím že máš pravomoce to dát do propozic soutěží z vlastní vůle. Navíc Šachový svaz určil zatím jiná pravidla.


2. příspěvek: Vladimír Velecký, Jiskra Česká Skalice

1. Změna tempa hry
U KPdr je to jasné, digitální hodiny a předepsané tempo.
U KSdr jsem pro zkrácení tempa na podle RS, tj. 1.30/30+1, ale ne pro okamžité zavedení digitálů. V KP jsme to avizovali tři roky předem a tak se mi nezdá správné, požadovat to po družstvech okamžitě. Nevím, jaký bude názor jiných oddílů, třeba s tím budou souhlasit. V České Skalici si členové platí veškeré náklady sami ze svých příspěvků a pochybuju, že by někdo byl ochoten dát peníze na hodiny. Podle mě se zavedením digitálů přihlásíme pouze do RS nebo ukončíme činnost.

2. Změna začátku zápasů v KPdr (návrh Broumova)
Je to jedno z družstev, které je zcela na okraji regionu, takže mě jejich návrh trochu překvapuje, ale z pozice vedoucího soutěže nemám námitky. Počkáme, jestli se k tomu vyjádří zúčastněná družstva a pokud bude většina pro, dal bych to do propozic. Ale nezdůvodňoval bych to hlasováním družstev, protože ta žádné hlasovací právo nemají, STK může pouze přihlédnout k jejich názoru. A pokud někdo dodatečně propozice napadne, může rozhodnutí STK zvrátit konference.

3. Zápočet KSdr na ELO FIDE
Nechal bych to jako námět na konferenci, ať to schválí nebo ne. Ale je potřeba mít připravenou analýzu, co to (přibližně) bude stát. Ve svém materiálu uvádíš, že za KPdr+j jsme uhradili "slušnou částku", pod tím si málokdo představí skutečné peníze. Je třeba jasně říct, bude nás to stát tolik a tolik a máme na to nebo nemáme. Pokud nemáme, musíme říct, jak to zaplatíme - tedy buď zvýšené startovné nebo krajské příspěvky. Pokud neprojde ani jedno, nedá se nic dělat - neposílat.

4. Pokuty
Se zvýšením částek za kontumace souhlasím, přispěje to k tomu, že se družstva budou maximálně snažit o nastoupení k zápasu v úplných sestavách.
Určitou benevolenci bych navrhoval v případě rozhodčích (kvalifikovaný, 2.tř.), kde bych nechal na vedoucích soutěží možnost udělit třeba napoprvé varování nebo napomenutí, protože ne vždy se např. v případě onemocnění podaří sehnat narychlo jiného rozhodčího z oddílu.
Samozřejmě je možné říct oddílům, že si můžou proškolit víc rozhodčích, ale mně se to nezdá jako nejlepší cesta. Pokud bude v oddíle polovina členů rozhodčích, utrpí tím jejich kvalita i autorita. Rozhodčí by měl být něco extra, osoba s určitou vážností a nadhledem a pokud jich bude hodně, pak vlastně nějaká jejich kvalifikace ztrácí smysl, protože rozhodčím bude skoro každý.


3. příspěvek: Jiří Bielavský, Ortex Hradec Králové

1. Digitální hodiny v KP a řízení zápasů kvalifikovanými rozhodčími
Protože jsem v listopadu 2004 tyto návrhy tehdejší STK předložil, chtěl bych je blíže objasnit. Naše vrcholná soutěž družstev si zaslouží ligové podmínky, mezi něž patří využití DGT a též řízení kvalifikovanými rozhodčími, což je s DGT ještě naléhavější. Také zasílání na FIDE ELO nás zavazuje k maximálnímu dodržování pravidel. Proto požadavek na RII, kteří jsou v kompetenci kraje, též bylo dostatek času na organizování školení.
Hrací tempo v KP: jen jedna perioda, zkušenosti z letošních lig varují před dvěma periodami.
Digitální hodiny v KS doporučuji v dlouhém časovém horizontu neuvažovat. Náklady na pořízení 9 kusů DGT2000 podle naší nabídky činí 14.400 Kč - a také co s obyčejnými hodinami? Oddíly z KP je v nižších soutěžích uplatní, oddíly jen s KS by je mohly vyhodit nebo se nechat sestoupit.

2. Hrací tempo v KS - souhlasím s Vl. Veleckým - přejít nejméně na 1,5/30 + 1 hodina. Je to zkrácení o hodinu, stejně budou zápasy delší než v KP. Klidně bych akceptoval i tempo z OPJ HK: 1,5/40 + 0,5. Hrají se tam výborné a zajímavé partie, neslyšel jsem, že by si někdo stěžoval.

3. Posílání KS na FIDE ELO
Je to věc dodržování pravidel (viz bod 2.), což KS podle mě (nyní) úplně nesplňuje, za další věc ekonomická. Letos platíme zápočet na FIDE z KP družstev ve výši 12 Euro na družstvo, zaokrouhleně k 350 Kč. Při startovném v KP 200 - 800 Kč vidíme, že poplatek je s ním srovnatelný! Z těchto dvou důvodů jsem nyní proti posílání KS na FIDE.

4. Startovné a pokuty
Kvůli stoupajícím platbám za FIDE zápočet (letos o 1000 Kč) navrhuji pro KP novou položku startovného "Zápočet na FIDE" ve výši do 400 Kč. Uvědomme si, že startovné družstev dospělých je vedle podílu ze svazových registrací jediný stálý významný finanční zdroj svazu (granty jsou vždy nejisté). Protože nemáme krajské registrační příspěvky, máme startovné vůči jiným krajům vyšší.
V pokutách je podceněno nenastoupení družstva k utkání v KP. Dosavadních 800 Kč navrhuji zvýšit na 1.200 Kč a dělení 800 řídící orgán a 400 soupeř. Pokuty za neřízení rozhodčím bych zachoval, vše bylo dlouho předem známo.

5. Věřím, že nebudu mít na konferenci příležitost opět kritizovat STK za divná rozdělení družstev do RS a za to, že se tato nejdůležitější komise neschází. Sejde-li se a vznikne-li rozhodnutí STK jako orgánu a nikoli jen předsedovo, bude to výsledek první schůze od oné listopadové v roce 2004 a první v tomto jejím volebním období, což též o něčem vypovídá.

Jiří Bielavský, 11. 6. 2007



Obsah

Jak se stali hořičtí šachisté vicemistry České republiky

O prvním červnovém víkendu se sjelo na 400 nejlepších mladých šachistů a šachistek nejen z celé České republiky, ale i ze sousedního Slovenska a Polska, aby změřilo své síly za šachovnicí. Bojovali o titul mistra České republiky v rapid šachu družstev starších žáků. Hořické družstvo ve složení Michal Šrejber, Tomáš Kraus, Jiřina Prokopová, Eliška Johnová, Jakub Šafařík, Petr Tázlar a Jaroslav Flašar rozhodně nepatřilo k favoritům.

Velice zodpovědným a soustředěným výkonem a také díky radám zkušeného Jakuba Součka, který pomáhal hráče připravovat na jejich soupeře, se našim dařilo po celý turnaj držet se ve vedoucí skupině. Bylo to i pro nás dost nečekané, protože do prvních dvou zápasů musel nastoupit místo Elišky Jára Flašar. Osvědčil se, porazili jsme Sokol Hradec Králové 6:0 a TJ Bonex Teplice 5,5:0,5. Ve třetím kole sice už Eliška mohla nastoupit, nastoupili však na nás i favorité. Nejprve Oáza Praha, která v konečném pořadí skončila na třetím místě. My jsme jí podlehli 2:4, překvapivě až po vypjatých časovkách, které zvládli lépe soupeři.

To však byla naše jediná sobotní prohra, v dalších kolech jsme porazili 4:2 družstvo ŠK Boršice, dalšího z favoritů, 4,5:1,5 ŠK Žamberk a 5:1 Lokomotivu Brno. K překvapení všech jsme usínali na druhém místě průběžného pořadí hned za jasnými favority z Frýdku-Místku.

S usínáním byl však trochu problém, protože teprve večer při ubytovávání jsme zjistili, že šikovní hráči Oázy Praha nás nejen porazili, ale ještě nám zabrali rezervované pokoje. Díky vstřícnosti zaměstnanců se nám všem podařilo složit hlavy v budově, i když každému někde jinde.

Časně ráno nás po zajímavé noci čekalo utkání s Frýdkem-Místkem. Po urputném boji, v němž opět slavila úspěch větší zkušenost a lepší hospodaření s časem, jsme podlehli 0:6. Přesvědčivými vítězstvími nad TJ + DDM Náměšť nad Oslavou 5,5:0,5 a ŠK Most 3,5:2,5 jsme si druhou příčku udrželi!

Celkové druhé místo, hned za vynikajícími hráči z Frýdku-Místku, je obrovským úspěchem.

Jiří John, 6. 6. 2007

Redakčně historická oprava a dovětek
V první zprávě o úspěchu hořických jsem napsal, že to je po Slavii Hradec Králové ze 70. let další historický úspěch. Naštěstí jsem připojil dovětek, že budu rád za doplnění. Proto zde veřejně děkuji panu Horníčkovi z Rychnova, který mi připomněl, že naprosto nejlepším naším klubem v historii zaječického turnaje je Panda Rychnov n/K (dříve Spartak). Rychnov má dvě první místa (1998 a 1999), dvě druhá (1988 a 1996), třetí byl v r. 1995, čtvrtý v r. 1997 a šestý v r. 1994. V tabulce úspěšnosti se stále drží v popředí Slavia Hradec Králové, i když už dlouho žádné body do historického pořadí nepřidává. Slavia byla druhá v r. 1972, pátá v r. 1967 a šestá v r. 1963 na prvním ročníku turnaje. Pěkná umístění docílil stále se lepšící Sokol Hradec Králové, družstvo Náchoda, pravidelně hrající do roku 1997, bylo i 8., Jaroměř byla už i 11., mezi účastníky se objevilo Hostinné, Doudleby n/O, Dvůr Králové n/L, Týniště n/O. Snad jsem už na nikoho nezapomněl, s úspěšnými Třebechovicemi a Hořicemi hrálo na Zaječicích 11 oddílů našeho kraje.
A stejně jsem to nezvládnul, ozval se Jarda Šmíd a připomněl dvě účasti DDM Loko Trutnov v roce 1998 a 1999, kdy prý hned v prvním kole potrápili tenkrát vítězný Rychnov, když za stavu 2:2 odmítali remízy, nakonec prohráli 2:4. Takže celkem 12 oddílů, jestli se někdo další nepřipomene.
Ozvala se Kateřina Doktorová a připomněla Kopidlno s osmi účastmi, v roce 1973 skončilo na vynikajícím 4. místě, v roce 1975 bylo páté! Po Rychnovu, Slavii a Hořicích je tedy na čtvrtém místě v pořadí nejlepších umístění. Proto jsem vzal v historické tabulce jedno družstvo po druhém a našel, že kromě již uvedených má ještě jednu účast Jičín a jednu účast Vamberk, který už coby šachový oddíl neexistuje. Celkem je to 15 oddílů.
Děkuji všem opravářům za jejich zprávy, jsem rád, že článek zaujal.

Jiří Bielavský, 7., 8. a 9. 6. 2007



Obsah

Reakce na článek k nominačnímu zápasu o účast na Olympiádě mládeže

Pro čtenáře našich webových stránek jen stručně ještě k nominačnímu zápasu: Tomáš Vaněk byl včas omluven z neúčasti – ve čtvrtek 17. 5. v 8.05 hod. e-mailem předsedovi komise mládeže panu Janu Slavíkovi z důvodu nominačního utkání, pro změnu ve fotbale. Co se týče mé osoby, není pravda, že jsem měla největší zájem na zrušení nominace, ale pouze jsem na schůzi VV sdělila, že nemohu souhlasit s nominací z důvodu nekorektních kritérií nominace, na jejichž nedostatky byl předseda KM upozorňován a nic se nedělo. Není snad možné slučovat postupová kritéria na M ČR z kategorií H16 a H14, stačí se jen podívat na rozdílnost startovních listin M Čech v H16 a H14. Při hlasování sdíleli můj názor i další členové VV, proto se hledalo řešení v podobě nominačního zápasu.
A poslední reakce, že by se VV měl zabývat neúčastí Vaňka na zápasu a Kracíka třeba ne? Pokud vím, hráči byli nominovaní, ale jich samotných se nikdo neptal, zda opravdu se chtějí zápasu zúčastnit a už vůbec s nimi nebyl konzultován termín utkání, což samozřejmě nemusí zdaleka vyhovovat každému. Hrát šachy je snad radost a ne povinnost, takže pokud se hráči omluvili, je to jejich osobní věc a nikomu nenáleží je za to pranýřovat. Michal Šrejber a David Dvořák prokázali odvahu bojovat o účast na Olympiádě a jistě právem bude vítěz tohoto utkání nás reprezentovat a že to není nic jednoduchého si již Tomáš Kracík měl možnost vyzkoušet. Osobně přeji naší výpravě hodně zdařilých partií a šťastná vítězství na šachovnicích.
PaedDr. Vaňková Marcela

K tomu vyjádření předsedy KM Jana Slavíka a další ohlasy

Jak jsem řekl na poslední schůzi VV KHŠS, KM měla schválená kritéria pro nominaci a dokud VV nevydal řádné usnesení proti nominaci či nějaké jiné, bylo pro mě závazné usnesení KM KHŠS.Jakmile se odhlasovalo, že bude turnaj, podílel jsem se na jeho realizaci. Omluva Tomáše Vaňka byla asi včas (přečetl jsem si ji až v pátek), ale její forma není nejlepší. Proto chci na VV o tom jednat. To snad není zaměřené proti nikomu. Jde o to, že VV KHŠS rozhodl o turnaji a dva ze čtyř se neúčastní. Tato samotná účast (neúčast) o něčem vypovídá.
Slavík

K nominačnímu turnaji došly dva příspěvky mimo okruh pisatelů z VV, v prvním autor (nechce být jmenován) obecně připomíná negativní vlivy vměšování rodičů do sportování jejich dětí, druhý napsal čelný krajský hráč Josef Jiruše:

Nevim sice nic o pozadi cele udalosti, presto mi prijde nesolidni, aby VV KHSS menil v prubehu souteze nominacni kriteria. Plne chapu, ze T. Kracik rezignoval na svoji ucast. Jiz v OPJ 2007 jsem si musel vynucovat dodrzovani propozic, ktere v prubehu preboru rozhodci skupiny A pan Portych nedodrzel. Mnohem vetsim prekvapeni bylo vyjadreni pana Capa, ktery celou zalezitost SUBJEKTIVNE posoudil a dokonce mi v poslednim mailu napsal, ze s hraci, kteri se nechovaji fairplay, si psat nebude. Zadal jsem jej o omluvu, bohuzel jsem se ji do dnesniho dne nedockal.
S pozdravem Mgr. Josef Jiruse

Viz dále "Michal Šrejber do krajského olympijského družstva"

Jiří Bielavský, 5. 6. 2007

Obsah

O přeborníku republiky družstev rozhodne play-off

Play-off - novinka v našich soutěžích, už zavedená věc v jiných sportech kromě fotbalu, si našlo cestu i do šachové extraligy. Důvodem je nesporně lepší mediální "prodej" soutěže, což může napomoci při hledání sponzorů. Na druhou stranu se dost zvýší finanční zátěž pro jeho účastníky. Proslýchá se, že podpora této novinky nebyla jednoznačná, např. Pardubice prý byly proti. Z dvou variant - osm účastníků a čtyři účastníci nejspíš vyhrála druhá, soudě z toho, že pro sehrání play-off jsou v termínové listině vyhrazeny dva dny.
Bude šachová forma play-off spravedlivá či ne? V principu se bude rozhodovat v jednom jediném zápase, všech dvanáct předchozích bude neskonale podřadnějších. V jednom zápase se může stát všechno, to každý ví. Proto se v jiných sportovních ligách play-off na jeden zápas nehraje, alespoň o tom nevím. Pak také není jasné, co bude v případě nerozhodného zápasu. Play-off je nesporně šancí pro druhé, třetí a čtvrté družstvo po základní části, z toho důvodu bych řekl, že hodnota přebornického titulu se poněkud sníží.

Doplněk z 30.6. 2007: Extraligové play-off nebude!

Jiří Bielavský, 3. 6. 2007



Obsah

Změny v termínové listině ŠSČR 2007/2008 se dotknou i našich soutěží

STK ŠSČR vyhlásila novou temínovou listinu, která se od původního návrhu liší v závěru soutěží. Termíny našich krajských soutěží stanoví propozice 2007/2008, dosud byla zachovávána vazba 1. ligy s Krajským a Regionálním přeborem a 2. ligy s Krajskou soutěží.

Kolo Extraliga 1. liga vých., záp. 2. liga
15. 9. losovací schůze lig
28. 9. turnaj krajských družstev ve Žďáru n/S
1. kolo 17. 11. 21. 10.v, 28. 10.z 14.10.
2. kolo 18. 11. 11. 11. 4. 11.
3. kolo 1. 12. 25. 11. 18. 11.
4. kolo 2. 12. 9. 12. 2. 12.
5. kolo 13. 1. 6. 1. 16. 12.
6. kolo 2. 2. 20. 1. 13. 1.
7. kolo 3. 2. 10. 2. 3. 2.
8. kolo 1. 3. 24. 2. 17.2.
9. kolo 2. 3. 9. 3. 2. 3.
10. kolo 15. 3. 30. 3. 16. 3.
11. kolo 16. 3. 20. 4. 6. 4.
play-off 13. a 14. 4.

Bohužel uvedené termíny EL neplatí, protože Extraligové play-off nebude! (doplněno 30. 6. 2007)

Jiří Bielavský, 3. 6. 2007



Obsah

Extraliga mládeže v Novém Bydžově potvrzena

Jak oznámila vedoucí extraligového družstva mládeže Lysá n/L Marcela Vaňková, dostala od předsedy KM ŠSČR Říhy zprávu o povolení přesunu extraligy mládeže z Lysé n/L do Nového Bydžova. Úvaha "Bude mít náš kraj dvě extraligy dorostu?" z počátku května se tak stává skutečností. Neméně nás těší, že to znamená návrat naší mládežnické špičky do řad členů KHŠS.

Jiří Bielavský, 2. 6. 2007



Obsah

Přípravy MČR mládeže v rapidu pokračují

V pořadí druhá schůzka organizačního výboru MČR mládeže v rapidu se uskutečnila v Jaroměři. S generální zkouškou, kterou byl Turnaj špuntů 19. května, byla spokojenost, i když se samozřejmě nedá srovnat s MČR jak počtem účastníků, tak kvalitou.
Na schůzce byly upřesněny počty rozhodčích, kterých bude celkem sedm, další tři pracovníci budou u tří počítačů. Počítá se s pomocníky, kteří budou zajišťovat spojení hracího sálu s počítači.
S konečnou platností bylo rozhodnuto, že do hracího sálu budou moci vstoupit pouze hráči a rozhodčí s pomocníky. Stále se pracuje na zajištění přenosu vybraných partií na plátno a internet.
Probralo se personální zajištění presentace, ubytování a stravování, s čímž nejsou problémy. Pro představu: turnaj bude zajišťován přibližně 20členným štábem pracovníků, nepočítaje v to např. povinný dozor hasičů. Stravování bude zajištěno přímo v objektu s hrací místností, takže bude jednodušší, než se předpokládalo.
Organizační výbor přivítal kladnou odpověď Pandy Rychnov na výzvu Jana Slavíka k zapůjčení šachového materiálu a doufá, že další oddíly budou Pandu následovat.
Do příští schůzky 29. 6. by měl být mimo jiné zkompletován sbor rozhodčích a vyjasněno uskutečnění přenosu partií.

Jiří Bielavský, 1. 6. 2007



Obsah

Výzva našim oddílům k podpoře MČR mládeže v rapidu

Vážení šachoví přátelé,
předpokládám, že víte, že Královéhradecký krajský šachový svaz se stal pořadatelem Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu. Mistrovství se uskuteční 22.9.-23.9.2007 v Jaroměři-Josefově. Pořádání tohoto mistrovství je pro náš kraj velkou ctí, ale zároveň velikým závazkem vůči šachové veřejnosti. Přípravné práce jsou v plném proudu a jednou z poviností pořadatele je zajištění šachového materiálu. Dovoluji si tímto oslovit Vás, vedoucí a funkcionáře šachových oddílů KHŠS, se žádostí o zapůjčení šachového materiálu na Mistrovství ČR. Pro konání akce je třeba mít alespoň 100 kompletních souprav a byli bychom rádi, kdyby se prostřednictvím zapůjčení materiálu na organizaci mistrovství republiky podílely všechny šachové oddíly v KH kraji.
Věřím, že akceptujete mou výzvu a nabídnete šachový materiál, na kterém budou hrát nejlepší hráči z celé republiky.
Většina z nás se jako aktivní hráči mistrovství republiky asi nikdy nezúčastníme, ale nyní se můžeme aktivně podílet na jeho zajištění a průběhu.
Vzhledem k nejvyšší úrovni soutěže potřebujeme šachovou soupravu Česká klubovka a digitální hodiny. Přednost budou mít samozřejmě kompletní soupravy, ale lze také nabídnout šachy a hodiny zvlášť, pokud nemáte obojí najednou.
Děkuji předem za Vaše nabídky na moji e-mailovou adresu Jan-Slavik@seznam.cz

Jan Slavík za organizační výbor MČR, 18. 5. 2007



Obsah

Přehled medailistů soutěží STK v sezóně 2006/2007

KP  družstev			KP družstev blesk 		KP družstev rapid 
Sněžka TJ Náchod		Slavia Hradec Králové		Sněžka TJ Náchod
ŠK Lípa				Slavia Hradec Králové B		ŠK Lípa
Panda Rychnov n. Kn. B		ŠK Lípa				Slavia Hradec Králové C

KS východ			KS západ 			RS jih 
TJ Náchod B			TJ Lomnice n. Pop.		Spartak Rychnov n. Kn. B
TJ Hronov B 			Jiskra Nový Bydžov		ŠK DDM Kostelec n. Orl.
ŠK DDM Třebechovice		TJ Lázně Bělohrad		Sokol Javornice


RS sever			RS východ			RS západ
ŠK HSM Trutnov			Sokol Vrchoviny			ŠK Lípa D
Sokol Lužany			TJ Náchod D			ŠK DDM Třebechovice B
TJ Lomnice n. Pop. B		TJ Hronov C			Jiskra Nový Bydžov C


KP	jednotlivci 		ženy 	H 18  		H 20 		senioři
1.	Jan Jüptner	Misha Pirklová	Tomáš Kraus	Tomáš Kraus	Vilém Neubauer
2.	Josef Jiruše	Jana Šretrová	Lukáš Rychna	Lukáš Rychna	Miroslav Martinovský
3.	Luboš Roško			Ondřej Hubáček	Ondřej Hubáček	Ladislav Kovář

KP rapid 					
1.	Josef Jiruše	Marcela Vaňková	Ondřej Hubáček	Ondřej Hubáček	Miroslav Martinovský
2.	Marcela Vaňková				
3.	František Fuchs				

KP blesk					
1.	Petr Kačírek	bez účasti	Michal Šrejber	Michal Šrejber	Ladislav Zástava
2.	Petr Čechura				
3.	Luboš Roško				

KP Fischer	
1.	Martin Vacek
2.	Luboš Roško
3.	Josef Jiruše

KP bughouse ještě nesehrán	
1.	
2.	
3.	

OP Hradecko			OP Náchodsko		OP Rychnovsko
1.	Josef Jiruše		Ladislav Michel		Miroslav Pavlíček
2.	Jiří Jezbera		Martin Kuru		Bohumil Kotyza
3.	Roman Miňovský		Jaroslav Čáp		Milan Plachetka
Jaroslav Čáp, 28.5. 2007

Obsah

Sdělení STK

Vážení přátelé,
končí nám mistrovská sezóna 2006-2007 a je třeba se již připravovat na tu příští. Přesto mi dovolte nejdříve krátce bilancovat. V příloze (excelový soubor) zasílám přehled letošních soutěží STK a jejich vítězů – družstev i jednotlivců. Z uvedeného přehledu vyplývá, komu a jak se dařilo. Současně děkuji všem organizátorům za zajištění hladkého průběhu mistrovských akcí STK: v soutěži družstev vedoucím skupin – Vladimíru Veleckému (KP), Michalu Cerhovi a Otakaru Douskovi (KS), Vlastimilu Jonášovi, Ladislavu Machovi, Marku Krásovi a sobě (RS), dále Jaroslavu Šmídovi (KP jednotlivci a fischer), Petru Markovi (KP družstev blesk), Janu Slavíkovi (KP rapid družstev), Vladimíru Světinskému (KP rapid jednotlivci) a Petru Dusbabovi (KP blesk jednotlivci). Zbývá ještě sehrát KP bughouse (tzv. holanďany). Moje poděkování samozřejmě patří i všem aktivním rozhodčím, kteří tyto soutěže bezproblémově řídili, a také děkuji za účinnou spolupráci našemu hospodáři a webmastru Jiřímu Bielavskému. Zároveň děkuji i všem zúčastněným družstvům a hráčům za jejich bezkonfliktní účast.

A jak bude vypadat nová sezóna 2007-2008 ? Svoji pozornost zaměřím nyní na dlouhodobé soutěže družstev. V nich nastanou některé závažné novinky. Tou nejdůležitější je bezesporu povinné zavedení digitálních hodin v KP (viz zápis STK z 30.11.2004 a usnesení VV z 10.11.2005 a také avizováno a bráno na vědomí na konferencích za uplynulé tři roky) a s tím související změna hracího tempa (návrh do propozic zní: 90 minut + 30 vteřin za tah = 1.30 + 0.00,30 – tedy stejné a osvědčené tempo, jakým se letos hrál KP jednotlivců).

Dále připomínám, že zápasy KP družstev od této sezóny musí řídit rozhodčí druhé a vyšší třídy, přičemž na žádost domácího oddílu může KR a STK delegovat rozhodčího na náklady oddílu. Jinak stále platí, že utkání v KS musí řídit kvalifikovaný rozhodčí. Neúčast je zatím sankcionována pokutou 50,- Kč za zápas (viz usnesení VV z 10.11.2005).

V termínové listině se předpokládá – v návaznosti na termín pořádání Mistrovství ČR mládeže v rapidu v Jaroměři 21.-23.9.2007 a další tradiční akce (Mistrovství ČR krajských družstev 28.9. a podzimní turnaj v Jánských Lázních na Protěži 28.-30.9.) – posun termínu losování družstev a školení rozhodčích na 6.10.2007 a následně posun prvního kola KS na 21.10.2007.

Z uplynulé sezóny mě od vás z oddílů došly dva náměty ke změně propozic, které Vám předkládám do ankety:
První je dlouhodobějšího rázu a zněl: provést rozbor možné změny tempa hry v soutěžích STK (viz usnesení konference ze 17.9.2006). Na dané téma také před nedávnem (v březnu 2007) proběhla na našem krajském webu veřejná anketa, které se mohl zúčastnit každý návštěvník webu, tedy i neregistrovaný šachista. Její výsledky byly poměrně zajímavé (53 procent respondentů se vyslovilo pro zachování maximálního tempa 6 hodin, dalších 35 procent preferovalo kratší tempo 4 hodin). Jak konstatoval autor ankety Jiří Bielavský, oproti obdobné anketě z dubna 2006 došlo k mírnému posunu ve prospěch zkrácení hrací doby. Jiným a neméně poučným zdrojem poznání jsou pro mne rozpisy obdobných mistrovských soutěží pro sezónu 2006-2007 v dalších krajích – ve většině z nich bylo stanoveno jednotné tempo 2/40 + 1, a to od jejich KP až po nejnižší soutěže. Takže jak to bude u nás letos ? Se zavedením digitálních hodin v KP je výše uvedené hrací tempo dáno soutěžním řádem (čl. 3.6.2) a je možné ho doporučit i pro náš KP, už jen proto, že tento KP se hraje i na elo Fide. Navíc je s ním dobrá zkušenost ze soutěží jednotlivců. Oříškem ovšem zůstává tempo hry pro KS, kde původní tempo (dosud 2/40 + 1) je již ale delší než nyní navrhované tempo v KP. Ideální by bylo zavést digitální hodiny i v této soutěži a obdobné tempo jako v KP, ovšem to je pro stávající sezónu zřejmě ještě nepravděpodobné, jednak není povinné a také není dosud známo, kolik oddílů v této soutěži má či nemá k dispozici schválené digitální hodiny. Zde bude třeba provést průzkum, resp. stanovit termín této povinnosti, podle zkušenosti z jiných krajů doporučuji, aby se tak stalo již od přespříští sezóny, tj. 2008-2009, nebo nejdéle od 2009-2010. Nebo máte zástupci družstev v KS jiný názor a je tedy možné zavést digitální hodiny v KS hned teď i pro tuto sezónu? Nicméně, pokud se tak nestane a nová sezóna KS zůstane ještě při mechanických hodinách, což je velmi pravděpodobné, je nutné stanovit nové tempo hry. V tomto případě doporučuji přijmout rozumný kompromis a ponechat tempo alespoň stejné jako je v RS, tj. 1.30/30 + 1, aby byla mezi těmito soutěžemi zachována jistá kontinuita.
Druhým námětem je návrh oddílu Slovanu Broumov, aby nastala změna povinného začátku utkání v KP na 9.00 hod. namísto původního začátku 10.00 hod. Jako důvod uvádí časový posun – dřívější ukončení zápasu a tím více nešachového volna odpoledne. Podotýkám k tomu, že záměr hrát naši nejvyšší soutěž až od 10.00 hod. (takto se např. hrají i ligové zápasy či většina KP v ostatních krajích) je dán i značnou vzdáleností v našem šachovém kraji, která navíc v zimních měsících není zanedbatelná. Prosím tedy zejména zástupce družstev z KP o jejich stanovisko: zda-li hrát jako dosud od 10.00 hod. nebo již od 9.00 hod.

Dále předkládám výhledově další námět, týkající se zápočtu našich soutěží na elo FIDE. Zatím se takto hraje pouze KP, rád bych tuto možnost v nejbližší době (už od sezóny 2008-2009 ?) rozšířil i na obě skupiny KS, neboť se domnívám, že i v těchto soutěžích již poměrně často hrají hráči s mezinárodním elem. Nejedná se ale jen o technickou záležitost. Značný problém je tu ale finanční, neboť za tento (pouze jednorázový) zápočet se platí příslušný poplatek jedno euro za hráče, což ale při maximálním násobku 24 x 20 hráčů (k tomu plus 12 x 20 hráčů v KP) je už poměrné velké číslo. Např. v letošní sezóně byla uhrazena částka již za 146 hráčů v KP (+ 46 za KP jednotlivců), což představuje již slušnou částku. Vše je hrazeno z naší svazové pokladny, která ale není bezedná (jako jediný kraj nemáme krajské poplatky). Podrobnosti může fundovaně sdělit hospodář Jiří Bielavský, neboť do částky startovného družstev se také promítají všechny různé slevy (za mládež, partie v elektronické podobě apod.). Takže jaké je možné řešení ? V úvahu přicházejí dvě varianty: buďto paušální navýšení (cca o 200 Kč) startovného družstev v těchto soutěžích nebo dodatečné zaplacení poplatků po ukončení soutěže (což je ale administrativa navíc). Protože se jedná i o Vaše peníze, předpokládám k tomuto návrhu širší diskusi. Pokud by Vaše stanovisko k tomuto finančnímu opatření bylo vesměs negativní, nebudou se tyto soutěže počítat na mezinárodní elo.

S tím také souvisí další nepopulární opatření, kterým jsou pokuty. Osobně je uděluji velice nerad, ale musí byt. Oproti některým krajům je máme na nižších hodnotách a budou tedy úměrně navýšeny, jako např. tolik diskutovaná pokuta za nedostavení se družstva k zápasu (původně 800 Kč, nově doporučuji 1200 Kč).

Takže očekávám od kompetentních svazových (VV, STK) i oddílových funkcionářů seriozní vyjádření ke všem těmto bodům. Případně sdělte další své připomínky a náměty.

Všechny tyto novinky a náměty (v souladu s platným soutěžním řádem) se promítnou v nových propozicích, které budu (spolu se členy STK) průběžně zpracovávat a 26. června 2007 je předložím na VV ke schválení. Proto své závazné odpovědi zasílejte nejpozději do 15. června 2007 na moje mailové adresy : cap.jaroslav@tiscali.cz a cap.jar@tiscali.cz Děkuji!

Na ostatní soutěže (KP jednotlivců, OP jednotlivců, blesk, rapid) budou opět na podzim vypsány konkurzy, takže se těším na další spolupráci.

Zdraví Jaroslav Čáp , STK KHŠS

Obsah

Informace ze schůze rozšířené STK ŠSČR

Pardubice, kavárna Evropa, 27.5.2007. Přítomno 18 lidí - členové STK ŠSČR, vedoucí skupin a zástupci STK krajů. Řídil předseda STK ŠSČR Pavel Chrz.

Prakticky celý program byl věnován soutěžím družstev. Nejdříve se hodnotila uplynulá sezóna 2006-2007 - výsledky, schválení pokut (došly dvě žádosti o zmírnění - obě zamítnuty). Dále poděkováno (již bývalému) vedoucímu extraligy Jaroslavu Fuksíkovi, který před nedávnem rezignoval, za desetileté vedení.

Poté se již jednalo o nové sezóně 2007-2008. Schválena termínová listina s tím, že budou zřejmě upraveny termíny extraligy k datu16.3. (kvůli mistrovství mládeže ČR) a pak závěrečné kolo 13.4. kvůli možnému play-off. Dále projednán a s mírnými úpravami schválen statut vedoucích skupin a také rozpis soutěží 1. a 2. ligy. Ve společné diskusi bylo mj. upraveno startovné družstev, které bylo navýšeno v souladu s ekonomickou směrnicí pro členy ČSTV takto: první liga 1600 Kč, druhá liga 1000 Kč plus 500 Kč za zápočet na elo Fide. Nečlenové ČSTV platí o tisíc korun více. Také budou zvýšeny některé pokuty a poplatky za námitky. V rámcové diskusi se řešil problém digitálních hodin ke stanovenému tempu a delegace rozhodčích.

Následoval "zlatý hřeb programu" - zařazení družstev do skupin první a druhé ligy podle územní vzdálenosti. Nejvíce se debatovalo o předběžném rozdělení týmů z olomouckého a zlínského kraje do skupin E a F, dále se na dořazení losovaly týmy z Prahy, Brna a Pardubic. Ale vše ještě můžou změnit přihlášky těchto týmů, příp. dalších náhradníků. Družstva z našeho kraje dopadla takto: 1. liga západ - Slavia Hradec Králové, 1. liga východ - Panda Rychnov n. Kn., 2. liga skupina C - Slavia Hradec Králové B, Vrchlabí, TJ Náchod. Vše musí ještě schválit VV ŠSČR. Dále ještě následovala schůze samotné STK ŠSČR.

Jaroslav Čáp, 27. 5. 2007



Obsah

Vyhodnocení Extraligy ČR družstev v šachu – ročníku 2006/2007

Uplynulý ročník Extraligy proběhl opět velice korektně a bojovně, o medailovém pořadí se rozhodovalo až v posledním kole. Extraliga měla dva veliké favority, RC Sport Pardubice a 1. Novoborský ŠK. Pardubice roli favorita potvrdily a kromě posledního kola vyhrály všechna utkání. Zvítězily s drtivým náskokem. Od Nového Boru se čekalo daleko více, ale opět se potvrdilo, že super sestava není zárukou výhry družstva.

Sestupuje Lokomotiva Brno a ŠK Sokol Vyšehrad, který byl služebně nejstarším družstvem v Extralize. Toto žezlo přebírá nyní A 64 Grygov, který je nástupcem Lokomotivy Olomouc.

Opět jsme se setkali s nespokojenými hlasy ohledně tříbodového systému a pomocného hodnocení počtu vítězných partií. Ovšem nejvíce byla kritizována termínová listina, která za celou dobu, co se angažuji v Extralize, byla nejhůře sestavená.

Zasílání výsledků a partií se oproti loňsku podstatně zlepšilo, důvodem bylo jistě posunutí zasílání partií na první pracovní den a možnost zasílat výsledky SMS zprávou. Občas ale vznikly problémy s komunikací mezi servery, toto se dá ale těžko prokázat.

Jakub Fuchsík, vedoucí EL, 25. 5. 2007



Obsah

Bambiriáda s Pandou Rychnov

Vážení přátelé rychnovského šachu,

Dnes se konala na rychnovském Poláčkově náměstí Bambiriáda. Probíhala současně ve 27 městech ČR a v jednotlivých městech byly představeny nejrůznější organizace, které se zabývají prácí s dětmi. Na snímku je expozice Pandy Rychnov, která při akci prezentovala i své sponzory.

Jiří Daniel, 25. 5. 2007
bambiriada_RK1 bambiriada_RK2


Obsah

Možnost zvýhodněného nákupu digitálních hodin DGT 2000

DGT 2000 FIDE
Hodiny DGT FIDE byly první digitální hodiny, které byly široce přijaty šachovou komunitou, ačkoli pokusy představit elektronické šachové hodiny se datují už od 70. let. Hodiny DGT byly úspěšné tam, kde jiné hodiny selhaly, protože byly vyvinuty na základě připomínek a návrhů samotných hráčů.
Například použitý překlápěcí mechanismus, který je nejen vhodný pro rychlou hru (bleskovku), ale i jasně určuje, který hráč je momentálně na tahu a to až ze vzdálenosti 20 metrů.
Hodiny DGT FIDE mají 12 hlavních herních systémů, které jsou vhodné nejenom pro šachy, ale i mnoho jiných her jako např. xiangqi (čínské šachy), go, scrabble, dáma, atd. Použití je velmi jednoduché a elektronický časovač hodin je velmi přesný. DGT dává nový rozměr vzrušení ve vaší hře!
Od května 1994, kdy byl model DGT FIDE představen veřejnosti, bylo prodáno více než 100 000 hodin po celém světě. Od června 2003 je k dispozici nový model DGT XL, jehož vývoj byl založen na desetileté zkušenosti.

DGT 2000

Hlavní funkce

Hodiny nabízí KHŠS a objednat si je můžete na emailu jarda.smid@centrum.cz do konce června. Dodání hodin je předpokládáno individuálně v průběhu prázdnin či na losovací schůzi před zahájením soutěží.

Cena za 1 ks DGT 2000 FIDE je 1600,- Kč

Od sezóny 2007/08 jsou v Krajském přeboru družstev digitální hodiny povinné!

Jaroslav Šmíd, 18. května 2007

Obsah

Přehled registrací šachových oddílů KHŠS v roce 2007

POŘ	DATUM		ODDÍL				A	N	ŠSČR	KRAJ
1	18.9.2006	TJ Loko Trutnov			27	18	1500	0
2	13.10.2006	ŠK ORTEX Hradec Králové		15	0	1150	0
3	4.12.2006	Šachová škola Panda Rychnov n/K 96	17	3310	0
4	2.1.2007	TJ Tatran Hostinné		19	0	1220	0
5	4.1.2007	Sokol Hradec Králové		54	11	1440	0
6	4.1.2007	TJ SKP Valdice			13	10	1150	0
7	4.1.2007	TJ Baník Žacléř			11	1	860	0
8	5.1.2007	ŠK DDM Kostelec nad Orlicí	15	15	870	0
9	30.1.2007	TJ Dvůr Králové nad Labem	24	2	1320	0
10	1.2.2007	ŠK DDM Třebechovice pod Orebem	33	20	1490	0
11	9.2.2007	ŠK Lípa				34	5	2910	0
12	9.2.2007	ŠK MěDDM Týniště nad Orlicí	13	0	130	0
13	14.2.2007	ŠK ZŠ a MŠ Kopidlno		18	0	270	0
14	15.2.2007	TJ Sokol Vrchoviny		15	6	1500	0
15	20.2.2007	TJ Jiskra Jaroměř		37	74	1790	0
16	21.2.2007	TJ Spartak Rychnov nad Kněžnou	20	2	1450	0
17	21.2.2007	TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší	39	7	1530	0
18	22.2.2007	TJ Náchod			32	18	2750	0
19	22.2.2007	TJ Sokol Dubenec		7	0	700	0
20	23.2.2007	ŠK AD Jičín			22	4	1540	0
21	23.2.2007	TJ Slovan Broumov		23	10	1120	0
22	23.2.2007	Jiskra RMSK Nový Bydžov		47	36	1360	0
23	23.2.2007	TJ Sokol Nová Paka		chybí seznam			1930
24	25.2.2007	TJ Jiskra Česká Skalice		12	14	1000	0
25	26.2.2007	ŠK ZŠ M.Horákové		9	0	90	0
26	26.2.2007	TJ Lomnice nad Popelkou		16	18	1130	0
27	26.2.2007	TJ Dobruška			23	4	940	0
28	27.2.2007	Sokol Červený Kostelec		9	0	750	0
29	27.2.2007	TJ Slavia Hradec Králové	39	6	3100	0
30	27.2.2007	Orel Červený Kostelec		4	0	310	0
31	27.2.2007	TJ Sokol Lužany			5	1	500	0
32	27.2.2007	ŠK HSM Trutnov			15	8	1300	0
33	27.2.2007	Sokol Javornice			chybí seznam			400
34	28.2.2007	Sokol Náchod			chybí seznam			750
35	1.3.2007	TJ Hronov			23	21	1500	0
36	1.3.2007	TJ Lázně Bělohrad		40	21	1510	0
37	2.3.2007	Šachklub Jilemnice		24	0	1150	0
38	12.3.2007	TJ Spartak Vrchlabí		19	17	1250	0
39	21.3.2007	TJ Spartak Police nad Metují	8	0	600	0
					K 31.3.2007	860	366	46490	0
						90%			41841
						Celkem pro kraj: 	41.841,- Kč
								
	23.2.2007	TJ Sokol Nová Paka		28	2	1930	0
	28.2.2007	Sokol Náchod			9	1	750	0
40	30.4.2007	ŠK ZŠ Doudleby nad Orlicí	12	1	760	0

Sokol Javornice musí ještě zaplatit pokutu 500,- Kč za pozdní zaplacení čl.příspěvků v r. 2006
Oddílu ŠK ZŠ Doudleby nad Orlicí je za pozdní úhradu v r. 2007 stanovená pokuta 500,- Kč.

Všechny oddíly mají zaplacené členské příspěvky

Matrika ŠSČR

Bohužel opět se nepodařilo zaregistrovat se bez problémů. Za Javornici, Novou Paku, Doudleby a Sokol Náchod jsme nedostali (zatím) příslušných 90% z jejich registračních poplatků. Horší je, že se přes 50 jejich členů nezapočítá do krajského počtu aktivních hráčů k 31. 3., což je rozhodující pro stanovení pořadí krajů při přidělování např. druhého postupového místa z krajského přeboru do 2. ligy.

Jiří Bielavský, 23. 5. 2007



Obsah

Školení rozhodčích I. třídy

Termín: 16.-17.7.2007
Místo konání: Pardubice – ČEZ Aréna
Pořadatel: KR ŠSČR
Právo účasti: rozhodčí 2. třídy s praxí nejméně 3 roky jako R2 (KR ŠSČR je oprávněna v případech hodných zvláštního zřetele povolit účast i tomu, kdo nesplňuje podmínku praxe)
Účastnický poplatek: 800 Kč – poplatek bude uhrazen na místě
Přihlášky: do 1.7.2007 E-mailem na adresu jaroslav.benak@gmail.com k přihlášce prosím připojte stručné informace o své dosavadní rozhodcovské praxi
Program: bude upřesněn (mj. na základě dohody s účastníky)
Zkouška: písemná (standardizovaný test) a ústní (řešení modelových situací). Při zkoušce bude povoleno používat Ročenku ŠSČR a ekvivalentní materiály.
Ubytování: na místě bude možné zajistit ubytování dle aktuální nabídky pořadatelů Czech open.
Různé: s přihlášenými účastníky proběhne před akcí e-mailová konzultace, jejíž výsledky se odrazí v programu školení.
Srdečně se těšíme na Vaši účast!
IA Bohumír Sunek, Předseda KR ŠSČR

Vlastimil Jonáš, 20. 5. 2007



Obsah

Michal Šrejber do krajského olympijského družstva

Podle rozhodnutí VV KHŠS o nominaci staršího chlapce do krajského družstva pro Olympiádu dětí a mládeže se dne 19. 5. měl v Jaroměři hrát turnaj mezi Davidem Dvořákem, Tomášem Kracíkem, Michalem Šrejberem a Tomášem Vaňkem, čímž VV zvrátil rozhodnutí komise mládeže, která nominovala T. Kracíka. Kracík před turnajem oznámil předsedovi KHŠS, že se na protest proti změně nominačních kritérií účasti vzdává.

K překvapení pořadatelů už jen trojzápasu se do hrací místnosti dostavili pouze dva hráči, a to Dvořák a Šrejber, o Vaňkovi nebylo zpráv. Je to zvláštní, neboť právě členka VV Marcela Vaňková měla největší zájem na zrušení nominace KM a uspořádání nominačního turnaje. Bude zajímavé, jak si teď s neúčastí jejího syna poradí VV.

Zápas Šrejber - Dvořák se hrál na dvě partie. V první zvítězil černými Dvořák, v druhé byly černé figury opět úspěšnější a Šrejber vyrovnal na 1:1. Rozhodovaly dvě bleskovky, v obou vyhrál Šrejber a získal tím nominaci na ODM. Dvořák je jeho náhradníkem.

Viz též "Nominační turnaj starších chlapců na Olympiádu dětí a mládeže".

Jiří Bielavský, 19. 5. 2007

Reakce na článek

Na tomto místě byl dne 22. 5. zveřejněn mail Marcely Vaňkové pro VV a KM, ve kterém mě žádá o veřejné vysvětlení k výše uvedenému článku, a má odpověď. V mailu sice nebylo uvedeno, že je k publikaci, ale uveřejnil jsem ho, aby bylo co nejpřesněji jasno, co mám vysvětlovat a jaký je názor protistrany. Autorka mailu mě požádala, aby byl stažen, což s omluvou činím dne 22. 5. v 15 hodin 25 minut SELČ. Není-li ovšem žádostí, není k čemu se vyjadřovat a článek nechávám v původní podobě.
Jiří Bielavský


Obsah

Návrhy termínů soutěží družstev 2007/2008

STK ŠSČR předložila návrh termínů soutěží družstev 2007/2008 k připomínkování. Z návrhu vyplývá, že sezóna by začala 14. října zápasy 2. ligy, pro nás Krajské soutěže, a skončila by 13. dubna posledním kolem Krajského přeboru.
Termín    1. liga, KP, Region      2. liga, KS
14. 10.					1
28. 10.		1
 4. 11.					2
11. 11.		2
18. 11.					3
25. 11.		3
 2. 12.					4
 9. 12.		4
16. 12.					5
 6.  1.		5
13.  1.					6
20.  1.		6
 3.  2.					7
10.  2.		7
17.  2.					8
24.  2.		8
 2.  3.					9
 9.  3.		9
16.  3.				       10
30.  3.	       10
 6.  4.				       11
13.  4.	       11                        
Jiří Bielavský, 18. 5. 2007

Obsah

Ohlas odjinud na krajský přebor v Janských Lázních

Dodatek k článku pana šéfredaktora časopisu Gambit o turnaji v Janských Lázních

Z pěkného turnaje jsem vybral pár zajímavých ukázek bojovné hry. První z nich je Fromův gambit v neobvyklém provedení, černé pěšce stojící po 9.tahu na g4 a na h3 jsem ještě nikdy neviděl: Buchar (2111) - Neubauer (2037) A02 1.f4 e5 2.fxe5 d6 3.exd6 Sxd6 4.Jf3 g5 5.g3 (častější je 5.d4) g4 6.Jh4 Se7 7.Jg2 h5 8.d4 h4 9.Sf4 h3 (no panečku, to je pozice!) 10.Je3 (bílý kůň již táhl čtyřikrát) Jf6 11.Se5 Jc6 12.Sxf6 (i poslední 2 tahy bílého bych si dovolil kritizovat, střelce bych nechal na f4) Sxf6 13.c3 Sg5 14.Dd3 0-0 15.Jd2 (lépe 16.Ja3 Ve8 17.Jac2) Ve8 16.Je4 (také po 17.Jc2 Dd5 stojí černý lépe) Sxe3 17.Dxe3 Sf5 18.Dg5+ Dxg5 19.Jxg5 f6 20.d5 Je7 21.Je6 Jxd5 atd., černý vyhrál ve 40.tahu.

Druhou zajímavostí je romantická partie vítěze turnaje Vladimíra Karlíka. Připomíná mi pozice z královských gambitů či vídeňských her: Karlík (2295) - Šnorek (2137) C25 1.e4 e5 2.Jc3 Jc6 3.f4 exf4 4.Jf3 g5 5.Sc4 g4 6.0-0 gxf3 7.Dxf3 Sc5+ 8.Kh1 (nikdy jsem nic podobného nehrál, zhodnoťte si sami, zda má bílý za figuru kompenzaci) 8...Je5 (to se mi moc nezdá) 9.Dxf4 Df6? 10.Dg3 (a bílý stojí lépe) d6 11.Vxf6 Jxf6 12.Dg7! (odvážné a správné) Vg8 13.Dxf6 Sh3 (vypadá to hrozivě, ale bílý má spolehlivou obranu) 14.g3! Sg4 15.Se2 Kd7 16.Sxg4+ Vxg4 17.d4 Sxd4 18.Sf4 Vag8 19.Sxe5 Sxe5 20.Dxf7+ Kd8 21.Vf1 1-0
Poražený si ale vylepšil chuť v kole posledním, kdy stejně rychle zvítězil a zaslouženě se dostal mezi finančně oceněné hráče: Šnorek (2137) - Neubauer (2037) A89 1.d4 g6 2.Jf3 Sg7 3.g3 f5 (a je tu holandská) 4.Sg2 Jf6 5.0-0 0-0 6.c4 d6 7.Jc3 Jc6 8.d5 Je5 9.Jxe5 dxe5 10.b4 (oba aktéři jsou vyznavači ostré hry, komplikace na sebe nenechají dlouho čekat) 10..e4 11.Sb2 c6 12.Db3 Kh8 13.Vad1 Dc7 14.e3 Sd7 15.Vd2 a5 16.a3 a4 17.Jxa4 cxd5 18.Jc5 dxc4 19.Dxc4 b6?? (lépe 19...Sc8) Kůň je ve vazbě, že by pravidelný účastník všech turnajů Czech Tour něco přehlédl? Kdeže! 20.Vxd7! Jxd7? (další chyby, ale i po 20...Dc6 nebo 20...Dc8 by měl bílý 2 pěšce více) 21.Sxg7+ a po dobrání střelce by se bílý jezdec z vazby vysvobodil šachem s vidličkou, 1-0

Závěrem bych chtěl poděkovat panu Vojtovi, který mi v pátek ráno po 3 minutách hry nabídl remízu, autem zavezl do Pece pod Sněžkou a umožnil mi tak krásnou celodenní túru z nejvyšší české hory po hřebenech přes Luční boudu, Výrovku, Liščí horu, Náchodskou boudu a Černou horu zpět do Jánských Lázní. Rovněž patří poděkování předsedovi KHŠS Šmídovi a předsedovi STK Čápovi za bezchybnou organizaci turnaje a také za skvělé vedení internetových stránek Královéhradeckého šachového svazu.

Jiří Zapletal, Lokomotiva Zábřeh, 15. 5. 2007



Obsah

Marečková sedmá v ČR!

Mezinárodní mistrovství ČR v rapid šachu žen se hrálo o prvním květnovém víkendu ve Znojmě. Barvy rychnovské šachové školy Panda tam hájila teprve sedmnáctiletá dorostenka Martina Marečková (ELO 1964) a vedla si opravdu skvěle. Byla 16. nasazená ve 31 členném startovním poli. Prosadila se i v partiích s mezinárodními mistryněmi a od medailových příček ji dělily snad jen větší zkušenosti na této herní úrovni, ve většině nevyhraných partií hraných tempem 2x25 minut jí chyběl čas na realizaci dosažených výhod.

Hned v prvním kole prohrála jen kvůli nedostatku času partii s českou jedničkou IM Janou Jackovou (2423). V dalších kolech si poradila se slabšími soupeřkami, ale ve 4. kole i s reprezentantkou Kateřinou Čedíkovou z Klatov (WIM 2184). V 5. kole remizovala po ostré bitvě s Kateřinou Němcovou, momentálně nejtalentovanější českou nadějí (2164) a v 6. kole se dostala až do bojů o medaili na třetí nasazenou Rumunku WIM Sabinu Francescu Foisor (2333) a srazila její sebevědomí dokonale – Rumunka zachránila horko těžko remízu! V 7. kole nestačila Marečková na pozdější mistryni ČR WIM Olgu Sikorovou (Žďár n. S. – Třinec 2304) a v 8. kole ani na polskou reprezentantku WIM Agniesku Matras (2228). V posledním kole získala Martina Marečková bod s Čuprovou (1847).

Konečné pořadí: 1. Foisor C. A. (Rumunsko 2384) 7,5, 2. Sikorová 6,5, 3. Jacková, 4. Foisor S. F. , 5. Němcová Kat. – všechny 6, 6. Matras (POL), 7. Slepánková, 8. Orsagova (2208), 9. Valičková (2027), 10. Batyte (Litva 2185) – 5,5, 11. Marečková (Panda Rychnov) 5, atd.
V M ČR žen vybojovala Martina Marečková krásné 7. místo a prokázala tak opět svůj mimořádný výkonnostní vzestup potřebný pro důstojné vystupování rychnovských šachistů v 1. lize.
Marečková
Martina Marečková
Jiří Daniel, 15. 5. 2007

Obsah

Blíží se 45. Zaječice!

Legendární turnaj, slavné Zaječice (nyní též mistrovství ČR žákovských družstev), jehož sláva už dávno překročila hranice republiky, napíše od 2. do 3. června 45. stránku své historie. Patrně všichni hráči české šachové špičky si mohou zavzpomínat na specifické prostředí tohoto turnaje, vedro, vojenské stany, zaječické hospody, kam se chodilo na jídlo, vedoucí zas na organizační genialitu Jaroslava Hájka, který vše od a po zet zvládl na jedničku ...

Doba se změnila, turnaj se hraje na Seči v daleko lepším prostředí, ale náboj nejzajímavějšího střetnutí mládeže v ČR zůstává.

Náš kraj bude zastoupen pěti šestičlennými žákovskými družstvy ze čtyř oddílů - Panda Rychnov n/K staví dvě, dalšími účastníky jsou Hořice, Sokol Hradec Králové a Třebechovice p/O. Škoda, že účasti se vyhýbá téměř extraligový Nový Bydžov a ligová Jaroměř, pak by na turnaji mohlo proběhnout mistrovství našeho kraje (námět pro KM). Popřejme našim hodně zdaru!

Jiří Bielavský, 11. 5. 2007



Obsah

Krajský přebor jednotlivců již pošesté!

Již pošesté se sjeli počátkem květnu šachisté do Janských Lázní, kde se utkali o titul přeborníka Královéhradeckého kraje. Hrálo se tradičně ve dvou skupinách podle výkonnosti. Hlavní turnaj, který bude započítán na ELO FIDE, přilákal rekordních 46 účastníků, z nichž ELO FIDE nemělo jen osm. Potěšitelná je také zvyšující se kvalita – 4 hráči se pyšnili titulem FM a průměrné ELO prvních 10 bylo 2227. I vedlejšího turnaje se účastnilo rekordních 36 hráčů, což dává dohromady úctyhodných 82 účastníků. Oba turnaje se hrály tempem 90 minut + 30 sekund za tah.

Vítězem systémem start – cíl se v hlavním turnaji stal Vladimír Karlík s 6 body. Velká tlačenice byla na 2.-7. místě, kde všichni získali po 5 bodech a rozhodovalo tak pomocné hodnocení. Druhý Tomáš Vojta sehrál turnaj velmi takticky - 3 výhry a 4 rychlé remízy …, stejnou bilancí, i když o trochu bojovnějšími remízami se prezentoval třetí v pořadí a obhájce krajského prvenství Jan Jüptner. Stříbrný z KHŠS byl Josef Jiruše. Dvěma výhrami v závěrečných kolech vybojoval krajský bronz Luboš Roško.

Ještě větší suverén byl v Open turnaji Jindřich Vochozka, který povolil soupeřům jen jednu remízu, a to až v posledním kole třetímu v pořadí. Druhý skončil Vasilis Tsapanidis, který prohrál v průběhu turnaje jen s vítězem a remízou v posledním kole si pohlídal druhé místo. Třetí místo obsadil Petr Dungl.

Poměrně velký zájem byl o turnaj ve Fischerových šachách, který sehrálo 34 hráčů. Krajským přeborníkem se po roce stal znovu Martin Vacek. Ceny pro polovinu startovního pole věnoval Český rozhlas Hradec Králové.

Bleskový turnaj nebyl sehrán na Kolonádě, ale na Protěži. Turnaj přilákal 54 účastníků. Vítězství a mobilní telefon, který společně s dalšími cenami pro medailisty věnovala firma Radioking Janské Lázně získal Martin Vacek. Zde se ukázala kvalita nastupující generace – Tomáš Kraus i Jakub Souček se dokázali včlenit do první desítky.

Všechny turnaje proběhly tradičně v přátelské atmosféře a vzhledem k tomu, že i počasí bylo pro turistiku přímo ideální, tak většina hráčů se již při odjezdu těšila na příští KPJ. V průběhu května bude na našich stránkách možné stáhnout partie v elektronické verzi.

Jaroslav Šmíd, 9. května 2007

Obsah

Pokuty ze soutěží družstev

VV KHŠS dne 26.4.2007 schválil tyto pokuty ze soutěží družstev:
Předloženy ke schválení dle vyjádření jednotlivých vedoucí skupin:
* - pokuta uhrazena

KP - celkem 1900 Kč 
* Broumov (Dostál  nenastoupení)				200 Kč
* Broumov (neobsazení posledních dvou šachovnic)		200 Kč
* Dvůr Králové (Chalupecký nenastoupení)			200 Kč
* Panda Rychnov B (Papáček nesehrání 2 povinných utkání)	400 Kč
* Panda Rychnov B (nenastoupení k utkání)			800 Kč
  (z toho 400 Kč bude zasláno družstvu Jičín - provedeno)
* Slavia HK C (neobsazení jedné šachovnice)			100 Kč 
  
KSv – celkem 1600 Kč 
* Lípa B (Malík nesehrání 2 povinných utkání)			400 Kč
* TJ Náchod B (Kuchař nesehrání 2 povinných utkání)		400 Kč
* Česká Skalice (neobsazená šachovnice)				100 Kč
* Spartak Rychnov (neobsazená šachovnice)			100 Kč
* Slavia HK C (Škaloud nenastoupení)				200 Kč
* Panda Rychnov C (O. Horníček nenastoupení)			200 Kč
* Panda Rychnov C (Dvořák nenastoupení)				200 Kč
  
KSz – celkem 300 Kč 
* Hořice B (J. Erbrt, nenastoupení)				200 Kč
* Žacléř (pozdní hlášení výsledku)				100 Kč

RSj – celkem 200 Kč
* Spartak Rychnov B (Kotyza 1.š. nenastoupení) 			200 Kč

RSs – celkem 500 Kč
* HSM Trutnov B (Fiala 1. š. nenastoupení)			200 Kč
* HSM Trutnov B (Laloušek  2 .š. nenastoupení)			200 Kč
* Lomnice B (pozdní nahlášení výsledku)				100 Kč

RSv – celkem 0 Kč
  nebyly uděleny						0 Kč 

RSz – celkem 500 Kč
* Třebechovice C (Jarkovský 4. š. nenastoupení)			200 Kč  
* Slavia HK F (Macoun 3. š. nenastoupení) 			200 Kč
* Dubenec (neúplná soupiska)					100 Kč

Celkem uděleny pokuty ve výši 5000 Kč. 


Přehled podle oddílů

    Oddíl            Celková pokuta   Poznámka
* Broumov		 400
* Česká Skalice		 100
* Dvůr Králové n/L	 200
* Dubenec		 100
* Hořice		 200
* Slavia HK		 500
* Lípa			 400
* Lomnice n/P		 100
* TJ Náchod		 400
* Panda Rychnov n/K	1600
* Spartak Rychnov n/K	 300
* HSM Trutnov		 400
* Třebechovice p/O	 200
* Žacléř		 100

* - pokuta uhrazena (stav k 19. 6. 2007)

Jaroslav Čáp, 26.4.2007	  

Pokuty za soutěže mládeže podle usnesení VV z 19. 5. 2007
* DDM Týniště n/O	300
* Hořice		100
* L. Bělohrad		 50

Pokyny k úhradě

Pokuty uhraďte do 15. června 2007 jedním z následujících způsobů: 1. Bankovním převodem na účet KHŠS č.ú. 1502073001/2400 (eBanka), platbu opatřete variabilním symbolem ve tvaru 18xxx31, kde xxx je kód oddílu. Přivítám mail o platbě. 2. V hotovosti po domluvě v Hradci Králové 3. V hotovosti dne 19. 5. na Turnaji špuntů v Jaroměři. Po termínu 15. června 2007 bude k pokutě připočítána pořádková pokuta ve výši 200 Kč. Platební výměry budou zaslány pouze na požádání. Vyrovnání všech závazků je podmínkou pro přijetí přihlášek do soutěží 2007/2008. Jiří Bielavský, 7. 5. 2007


Obsah

Nominační turnaj starších chlapců na Olympiádu dětí a mládeže

VV KHŠS rozhodl na své schůzi, že o našem zástupci na Olympiádě dětí a mládeže v Ústí n.L. v kategorii starších chlapců bude rozhodovat jeden nominační turnaj. Pozváni jsou v abecedním pořadí: David Dvořák, Tomáš Kracík, Michal Šrejber a Tomáš Vaněk. Na ODM postupuje vítěz turnaje, druhý v pořadí je náhradníkem.
Turnaj se uskuteční v Jaroměři-Josefově dne 19.5.2007.

Jan Slavík, předseda KM KHŠS



Obsah

Šachový distanc za odmítnutí dopingové kontroly?!

Zajímavý příspěvek se objevil na webu ŠSČR, dovoluji si ho přetisknout.

Dne 26.4.2007 přinesl informační server IDNES.CZ informaci o dvouletém zákazu činnosti 72. hráčky rakouského ženského žebříčku Moniky Galambfalvyové, hráčky s ratingem 2022, za odmítnutí dopingové kontroly v mimosoutěžním období.

Celý článek naleznete na "Šachistka pyká. Přibouchla dveře před komisaři".

Své vyjádření k případu poskytl předseda Trenérsko-metodické komise ŠSČR a kapitán reprezentace mužů pan Michal Konopka: „Ani mně nepřekvapilo, že se podobný případ stal právě v Rakousku – známe jejich přísné šachové funkcionáře a puntíčkářské dodržování i absurdních pravidel. Celou kauzu považuji za nešťastnou – jaký smysl má provádět dopingovou kontrolu u bezmála padesátileté šachistky s osobním koeficientem 2022, která hrála poslední partii, započítávanou na mezinárodní ELO v roce 2005? Vůbec žádný! A ještě absurdnější je následný trest. Dopingoví komisaři chtěli odebrat vzorek vybrané šachistky přímo u ní doma, což je také úsměvné. U případných hříšníků, provozujících fyzické sporty a beroucích podpůrné látky systematicky, to smysl má – látky zůstávají v těle a dají se odhalit. Ale u šachistů? Jakýs takýs smysl mají kontroly při turnajích, a i to je sporné. Jaké zakázané látky by mohl šachista užívat, aby zlepšil svůj výkon? Jan Chlumský se zmiňuje o stimulantech, zlepšujících mentální pozornost. Nemyslím si ale, že by to nějak výrazně ovlivnilo úroveň jeho hry. Naprosto jiná situace je ale s případnou „elektronickou výpomocí“ během partie. Ta se v poslední době vyskytovala několikrát v různých formách a měla by být přísně trestána. Pro mě jednoznačně platí rovnice - zakázaná podpůrná látka u atleta, cyklisty nebo vzpěrače = nedovolené použití elektronických pomůcek během partie u šachisty. To je ten skutečný „doping“, který by se měl v šachu trestat.“

Dopingová kontrola v šachu je neobvyklá sama o sobě, pro mne nejpřekvapivější je však stanovisko pana Konopky. Pokud vím, tak ŠSČR se dobrovolně přihlásil k Antidopingové chartě, jejíž nedílnou součástí logicky musí být dopingové kontroly, jinak by neměla smysl. Protestovat potom proti jejich provádění mi přijde úplně z cesty, takový "český" přístup - my víme, co je pro nás dobré a co se nám nelíbí, označíme za absurdní pravidla!
Už vícekrát jsem narazil v případech rozhodcovské praxe na to, že v západní Evropě se přísněji dbá na pravidla než u nás. Tady se pravidla kroutí, jen abychom dostali výsledek pro někoho mocnějšího přijatelný (a samozřejmě jiného poškozující). Bohužel i v našem krajském svazu, jak by mohl vyprávět třeba vítěz posledního PJHK pan Jiruše, tvrdě vymáhající dodržení propozic soutěže (nakonec to pro něj a soutěž dopadlo, jak původně mělo, ovšem protože to jinak nešlo).

Další dobrá odlákávací vějička v příspěvku pana Konopky je nadhození tématu elektronických prostředků coby dopingu. Nemyslím, že by s ní uspěl u antidopingových institucí, dopingem je přeci zakázaná chemická látka či postup, zvyšující výkonnost organismu. V případě elektronické nápovědy jde jednoznačně o podvod, podobný třeba podplacení rozhodčího. O zvýšení výkonnosti organismu (mozku) tady nemůže být řeči.
Je-li stanovisko pana Konopky coby předsedy TMK též stanoviskem ŠSČR, pak by bylo nejsprávnější vystoupit z Antidopingové charty. Ale to se určitě nestane, protože by svaz přišel jednak o renomé, ale hlavně o peníze. Čili nezbývá než se pravidlům podrobit a pokud se ve vašich dveřích objeví dopingoví komisaři, vzorek s úsměvem poskytněte! Paní Monika Galambfalvyová na to druhý den taky přišla, ale už bylo pozdě - zapracovala ona "absurdní" antidopingová pravidla, padni komu padni.

Jen tak pro zajímavost - co by se stalo, kdyby paní Monika byla kromě šachu též soukromým příznivcem třeba kulturistiky a vylepšovala si své tělo pomocí přípravků, v závodním sportu zakázanými? Dostala by šachový distanc?

Jiří Bielavský, 5. 5. 2007



Obsah

Bude mít náš kraj dvě extraligy dorostu?

Po působení Rychnova v extralize dorostu nastal několikaletý extraligový půst, který skončil v tomto roce postupem Hořic z 1. ligy. A nejen to, ve hře je stále možnost, že extraligu budou hrát hned dva naše oddíly!

Jak známo, loni přestoupila řada našich předních mládežníků do oddílu Lysá n/L právě kvůli možnosti hrát extraligu. To se nakonec podařilo, RMSK Cidlina Lysá se dokonce probojovala do finále A a skončila celkově na 8. místě ze 16 družstev. Pro zajímavost její sestava: Marečková (host z Pandy Rychnov), Souček (přestup z Hořic), Baláček (host z Kolína), Dvořák (přestup ze Sokola HK), Prokopová (přestup z N. Bydžova), Vaněk (přestup z N. Bydžova), Fencl a Pelíšek (pravděpodobně domácí hráči), dále Erbrt, Vaníček Lukáš a Kouhout, všichni původem z našeho kraje. Nyní by mohla nastat zajímavá situace, kdyby nejméně čtyři hráči základní sestavy Lysé přestoupili zpátky do jednoho oddílu, konkrétně do Nového Bydžova. Tím by vzniklo právo přenosu soutěže a mohli bychom se těšit na historicky první krajské derby v nejvyšší mládežnické soutěži.

Samozřejmě se naskýtá otázka, zda by měl náš kraj dost síly na udržení takového vynikajícího stavu, jak je vidět, extraligové družstvo se těžko dá pořídit z hráčů jednoho oddílu. Ale v každém případě to svědčí o naší vzrůstající síle a dobré práci nejen v Hořicích a Novém Bydžově.

Jiří Bielavský, 4. 5. 2007



Obsah

Mladí šachisté Jiskry Hořice vybojovali Extraligu dorostu!

V Hořicích se bude hrát extraliga!
V sobotu 21. a v neděli 22. dubna vrcholily posledními koly soutěže družstev mladých šachistů.
Družstvo Jiskry Hořice, hrající první ligu mladšího dorostu, nezaváhalo ani v posledních kolech.
V soutěži docílilo celkem 11 vítězství a s náskokem sedmi bodů před druhým družstvem Deska Liberec obsadilo s přehledem první místo a zcela právem si vybojovalo účast v příštím ročníku extraligy mladšího dorostu. Jejich výkon byl skutečně impozantní, neboť z 66 partií prohráli pouze 3!
Eliška Johnová (na 4. šachovnici) s Petrem Tázlarem (na 6. šachovnici) získali z 11 partií 11 bodů, Jakub Šafařík( 5. šachovnice) 10,5 bodu, neprohrál ani Tomáš Kraus, který na 3. šachovnici docílil 9 výher a 2 remíz. Michal Šrejber na první šachovnici kapituloval pouze jednou a dvakrát remizoval (9 z 11), Jakub Souček, který vypomáhal ještě v extralize, docílil 7 z 8, Dominik Žitný 1 ze 2 a Jára Flašar, obětavý náhradník, sehrál pouze jednu partii, ve které remizoval. Všichni hráli velmi zodpovědně a příkladně reprezentovali město Hořice i Královéhradecký kraj.
Velkou zásluhu na jejich výkonech má vynikající český trenér, Mistr FIDE Ing. Evžen Gonsior a jeho žák, Mezinárodní Mistr Martin Petr, kteří se ujali jejich přípravy. Jim patří velký dík všech hráčů a hráčům naše poděkování za vzornou reprezentaci a přání mnoha úspěchů v extralize.

Jiří John

V soutěži se neztratila ani další naše družstva, která zaujala všechna lichá místa od 1. po 9. Doufejme, že i to 9. místo Jaroměře stačí k udržení v soutěži! V tom případě by v příštím ročníku v první lize startovalo opět pět našich družstev, včetně postoupivšího nováčka Pandy Rychnov n/K B.
Konečná tabulka soutěže

Poř.	Družstvo			V	R	P	Body	Partie	Skóre
1.	TJ Jiskra Hořice		11	0	0	33	57	60.0
2.	ŠŠ Desko Liberec A		8	2	1	26	44	49.5
3.	Jiskra RMSK Nový Bydžov		6	2	3	20	35	38.5
4.	SK Žamberk			6	2	3	20	32	39.5
5.	Panda Rychnov n. Kn.		6	2	3	20	30	34.5
6.	ŠK+DDM Vysoké Mýto		5	2	4	17	31	39.0
7.	Sokol Hradec Králové		5	1	5	16	28	33.0
8.	ŠŠ Desko Liberec B		3	2	6	11	19	25.5
9.	M-Team Jiskra Jaroměř		3	1	7	10	17	21.0
10.	ŠKM TJ a DDM Lanškroun		2	3	6	9	15	22.0
11.	ŠK Stráž pod Ralskem		2	1	8	7	15	17.5
12.	Lokomotiva Česká Třebová	0	0	11	0	11	16.0
Jiří Bielavský, 25. 4. 2007

Obsah

Beskydská šachová škola se představuje

V extraligovém utkání Pardubice - Frýdek-Místek nastoupil za hosty na třetí šachovnici sympatický Sergej Berezjuk, šéftrenér Beskydské šachové školy. Když svou partii ukončil - také jeho půlka přispěla k vítězství Frýdku-Místku nad staronovými mistry republiky - souhlasil s rozhovorem na téma BŠS. Pro nezasvěcené - Beskydská šachová škola (BŠŠ) se stala v českém mládežnickém šachu pojmem, její členové sbírají jeden úspěch, jeden titul za druhým.

Pane Berezjuku, jak se to stalo, že zrovna ve Frýdku-Místku vznikla takový mládežnická základna?
Z ničeho to nebylo, ve Frýdku-Místku se hrál dlouhá léta Turnaj šachových nadějí. A vzory jsem viděl třeba v Bělorusku, odkud jsem před 15 lety přišel. Tam je v každém městě šachová škola, financovaná státem, a povolání šachový trenér je normální povolání. Podobné je to v Rusku a na Ukrajině.

BŠŠ je zdaleka nejúspěšnějším mládežnickým centrem v ČR. Mohl byste popsat její organizaci?
Základem jsou mateřské školky. Ve Frýdku-Místku máme "obsazené" téměř všechny. Děti se zájmem o šachy pak přecházejí do výběrových skupin o dvou stupních, kde jsou po 6 - 12. Nejvýše je vrcholové středisko, kde probíhá jak skupinový, tak individuální trénink. Naší hlavní základnou je frýdeckomístecký Dům dětí a mládeže. Už se rozšiřujeme i do okolí, například do Frýdlantu nad Ostravicí.
V současnosti se staráme přibližně o 400 dětí, zájem je takový, že už jej fyzicky těžko stíháme pokrýt.

O takový počet dětí musí pečovat pěkná řádka trenérů!
BŠŠ má čtyři profesionální trenéry na plný úvazek a deset dalších trenérů.

Provoz BŠŠ musí něco stát, můžete prozradit, jak získáváte finanční prostředky?
Na tom není nic tajného - děti platí příspěvky, ucházíme se o granty a získáváme sponzorské dary. Našimi největšími pomocníky jsou rodiče! 400 dětí má 800 rodičů, nepočítaje prarodiče, a ti všichni, jestliže vidí smysluplnost našeho počínání, mohou významně přispět k naší podpoře od různých institucí.

V programu BŠŠ jistě není jen trénink?
Pořádáme seriál různých akcí, turnaje, soustředění, dětský tábor i akce mezinárodní, z nichž nejvýznamnější je Festival šachových nadějí. Letos bude mít asi 300 účastníků z více než 10 šachových federací. Z vašeho kraje se hojně účastní Rychnov n/K, mám dojem, že přijede asi 30 dětí.

Na závěr - prozradíte nám největší talenty, o které se staráte?
Tady na extralize vidíte hrát Rojíčka, který už remizoval (s Martinem Petrem), a Kočiščáka (ten později vyhrál), pak třeba Bujnošek, Nováková.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

Berezjuk a Rojíček
Sergej Berezjuk se svým svěřencem Vojtěchem Rojíčkem

Text a foto Jiří Bielavský, 5. 4. 2007



Obsah

Šachy velmi úspěšnými žadateli o granty Krajského úřadu

Krajský úřad zveřejnil výsledky grantových řízení pro rok 2007. Může nás těšit, že mezi přijaté projekty se hojně dostalo na šachy.
Ve skupině grantů "Významné sportovní akce mládeže" nalezneme KHŠS jako pořadatele zářijového jaroměřského Mistrovství ČR v rapid mládeže s podporou 20.000 Kč a KP mládeže s podporou 18.000 Kč.
Ve skupině "Masové sportovní akce typu Sport pro všechny" získal Tatran Hostinné 10.000 Kč pro bleskový velikonoční Memoriál Františka Šoulavého, Panda Rychnov n/K 15.000 Kč pro KP škol a 10.000 Kč pro Open Orlické hory a turnaj seniorů a konečně KHŠS dostane 15.000 Kč na turnaje Velké ceny mládeže Královéhradeckého kraje.
Dostalo se na nás také ve skupině "ZŠ a SŠ s rozšířenou sportovní výukou a sportovní centra mládeže", kde naše nově ustavené Šachové sportovní centrum při KHŠS získalo pěkných 30.000 Kč, které využije na podporu soustředění talentů včetně tábora v Janských Lázních.
Celková grantová podpora Krajského úřadu do šachu činí 118.000 Kč, proti loňsku je to o 41.000 Kč více!

Jiří Bielavský, 19. 4. 2007



Obsah

Pětice našich hráčů na Listině talentů ŠSČR

Listina talentů platí pro období 1.4.2007 - 31.3.2008. Komise mládeže se obrací na pořadatele soutěží v ČR, aby podpořili naše talenty tím, že zvýhodní hráče uvedené na této listině například snížením startovného.
Listina má tři části. Do elitního áčka ani do středního béčka se naši nedostali, všichni jsou v části C. Nalezneme tam Michala Šrejbera (H14, Hořice), Pavla Horníčka (H12, Panda Rychnov n/K), Tomáše Krause (H12, Hořice), Elišku Johnovou (D12, Hořice) a Kateřinu Vlčkovou (D12, Jaroměř).

Jiří Bielavský, 19. 4. 2007

Předchozí článek