Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Prosinec 2022
  Po Út St Čt So Ne
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Tréninkové materiály

Daniel Roischl - 7.6.2019

FM Ing. Luboš Roško

Ahoj všem! V rámci trenérské praxe při studiu trenéra 1. třídy na FTVS v Praze jsem přemýšlel, co by šachové komunitě pomohlo nejvíc. Uvědomil jsem si, že to jsou právě tréninkové materiály! V dnešní informační době je materiálů všude dostatek, ale otázkou je jak moc kvalitních?? Pro jakou úroveň? Jak s nimi pracovat? Vybral jsem tedy ty nejlepší z reprezentačních soustředění a od profi trenérů, roztřídil do systému a ty jsou ke stažení na nových stránkách svazu na tomto odkazu:

https://www.chess.cz/komise-sscr/trenersko-metodicka-komise/metodicke-materialy/

 

Systém je následující:

Začátečníci – 40 lekcí pro práci na škole nebo v kroužcích. Jednoduchý systém, trenér si vytiskne 1-3 strany A4 pdf a může jít na lekci. Dětem potom může materiály rozdat nebo poslat. Velice pěkně zpracované.

Středně pokročilí – vybrané lekce z reprezentačních soustředění. Materiál takzvaně všeobecně rozvíjející – tedy základy tréninku středně pokročilých jako je síla figur, propočet, typové pozice, … vše v dobré metodické kvalitě. Najdete zde také kompletní metodiku výuky středně pokročilých od trenéra 1. třídy Ing. Evžena Gonsiora.

Pokročilí – rozděleno na podkategorie zahájení, střední hra, koncovka. Pokročilejší témata nebo obecná témata ale podrobněji zpracované. Velice kvalitní materiály.

Ostatní – trenérské práce trenérů, materiály pro doškolení trenérů, spoustu dalších zajímavých materiálů.

Jde zhruba o 100 prací v rozsahu v průměru 20 stran – tedy 2000 stran materiálů, které jsem procházel a vybíral pro vás to nejlepší. Doufám, že tento systém dobře poslouží všem šachistům – talentům, trenérům, vedoucím oddílů, rodičům. Speciální poděkování patří manželce Kateřině Roškové za výpomoc při čtení a zpracovávání nekonečného množství materiálů, velmistrovi a místopředsedovi Martinovi Petrovi za organizaci akce, zastřešení a dokončení a programátorovi Radimovi Borůvkovi za přehrávání materiálů na nový web, „krájení“ pdf, funkčnost webu. Vše je připravené… pusťte se do toho 😊.

 

 

Na viděnou v Pardubicích na openu 😊.

 

Luboš Roško