MR juniorů a mládeže: Rojíková zlatá, Kraus a Šolcová stříbrní!

Jiří Bielavský, administrátor webu - 16.3.2013

Chess-Results
On-line přenos D16, D14, FIDE a Junioři
On-line přenos H16, H14, H12, H10, D12 a D10

V mistrovství republiky juniorů nakonec Tomáš Kraus (Hořice) zabral a v posledních třech kolech připsal 2,5 bodu. Celkově jich získal 6/11 a dalo mu to pěkné 6. místo v celkové tabulce, ale v pořadí kategorie H18 je druhý a získal stříbrnou medaili.
Gratulujeme!

Dlouhodobě je naše krajská reprezentace mládeže spjata s úspěchy děvčat Lenky Rojíkové a Anny Vítové. Nejinak tomu bylo letos, navíc se zdá, že dostala posilu v mladé Andree Šolcové. D16 Lenka Rojíková dokázala udržet tempo v dlouhém dostihu s Martinou Fuskovou (BŠŠ Frýdek-Místek), obě odskočily svým soupeřkám o dva body(!), nakonec rozhodlo pomocné hodnocení ve prospěch hráčky ŠK Lípa. Lenka si na poslední turnaj v mládeži odnáší pěknou vzpomínku, příště už bude závodit v juniorkách. D10 Andrea Šolcová (Ortex Hradec Králové) vstupovala do turnaje rozhodně ne v roli kandidátky na medaili, po 5 kolech měla 50%. Ale pak to nastalo – v partiích s konkurentkami projevila dost šikovnosti, štěstí jí taky pomáhalo a finiš 4/4(!) se musel projevit – Andrea dobyla samostatné druhé místo.
Na pěkných sedmých místech skončili Matyáš Szücs, jemuž se podařilo v poslední partii pěkně porazit polabinského Kožúška, jemuž to ovšem nezabránilo v získání přebornického titulu, a Anička Vítová, jíž se naopak finiš nepodařil.

H16: 12. T. Ptáček (Ortex) 4,5; H14: 7. M. Szücs (Lípa) 5,5; H10: 15. T. Sucharda (BŠŠ L. Bělohrad) 4
D16: 1. L. Rojíková (Lípa) 7,5; D12: 7. A. Vítová (Sokol HK) 5; D10: 2. A. Šolcová (Ortex) 6,5

Celkově naše výprava naplnila přání z úvodu turnaje “Zastoupení máme početně skromnější, doufejme v dobré výsledky!” O úspěchu svědčí statistika +-: +12 bodů (z toho slečny +11) je asi nejspíš rekord. Medailistkám srdečně gratulujeme!

Ve FIDE openu získal Milan Šnorek (Jičín) 4,5 bodu a 23. místo. V Národním openu byly naše mladé barvy hodně vidět: 6. Jan Nosek (Ortex) 6,5; 7. David Sucharda (PŠŠ LB) 6,5; 8. Ondřej Kabelka (Jičín) 6; 13. Filip Šolc (Ortex) 5,5 a 18. Petra Tobišková (Lípa) 5,5 si jistě turnaj dobře užili. V druhé polovině skončili 66. Aneta Žitná (Třebechovice) 3,5; 74. Roman Šolc (Ortex) 2,5 a 80. Tomáš Kabelka (Jičín).

Předposlední den mistrovství, v 10. kole MR juniorů, Kraus porazil Straku a vrátil se do plusu. Má 5,5 bodu a je na 6. místě.

V předposledním 8. kole MR mládeže se výhrami mohou pochlubit D16 Rojíková a D10 Šolcová. Lenka je s 6,5 bodem na průběžném prvním místě a už má jistou medaili, hůře než druhá nemůže skončit. Andrea má 5,5 bodu a je na 4. místě – k medaili “stačí vyhrát”, jak říkával nezapomenutelný hradecký šachista Jaroslav Horáček. Naše třetí zástupkyně D12 Vítová sice prohrála, má 5 bodů a je šestá, ale cesta k medaili snad ještě není úplně uzavřena. Všem našim skvělým děvčatům držíme palce!
V chlapcích jsme zaznamenali dvě remízy – H16 Ptáček i H14 Szücs. První má 3,5 bodu a je patnáctý, druhý má 4,5 bodu a je devátý. H10 Tomáš Kabelka prohrál, má 3,5 bodu a je patnáctý.

Ve FIDE openu Šnorek remizoval a je na 14. místě, má 4,5 bodu. Národní open se našim zatím docela daří. V předposledním kole náš zatím nejúspěšnější Nosek prohrál a odstoupil z boje o první místo, má 5,5 bodu a je osmý. Na 10. místo se remízou vypracoval David Sucharda, má též 5,5 bodu. Ve střetu našich účastníků Tobiškové a Filipa Šolce vyhrál druhý jmenovaný a též má 5,5 bodu, je jedenáctý. Na 5 bodů a 14. místo se remízou vypracoval Ondřej Kabelka. Tobišková má 4,5 bodu a je pětadvacátá.

Čtvrteční 8. kolo MR juniorů se nevyvedlo Krausovi, tři nuly za sebou ho přesunuly do dolní poloviny pořadí. Zůstává mu 3,5 bodu a průběžně je desátý. Odpoledne Tomáš přerušil špatnou sérii a v 9. kole vyhrál nad Braunem, takže má 4,5 bodu.

Sedmé kolo MR mládeže se z našeho hlediska neslo ve znamení remíz. Tu udělali Ptáček, Szücs, Tomáš Sucharda, Rojíková a Vítová. Odlišila se jedině Šolcová, a to správným způsobem – vyhrála! Průběžný stav: 2. Rojíková 5,5; 3. Vítová 5; 5. Šolcová 4,5; 9. Szücs 4; 14. T. Sucharda 3,5 a 15. Ptáček 3 body.

Ve FIDE Openu Šnorek prohrál, je sedmnáctý se 4 body. V Národním openu se naši trochu opičili po kolezích z MR, remizovali Nosek, O. Kabelka a Šolcové starší i mladší. Jediný bod připsal David Sucharda. Průběžné pořadí: 4. Nosek 5,5 (je na děleném 1. místě!), 9. D. Sucharda 5; 13. O. Kabelka, 14. Tobišková a 15. F. Šolc po 4,5; 62. Žitná a 64. R. Šolc po 2,5; 78. T. Kabelka 1,5 bodu.

Středeční 7. kolo MR juniorů se nevyvedlo Krausovi, po porážce mu zůstává právě 50%, tj. 3,5 bodu.

Pěkně si vedli naši zástupci v 6. kole MR mládeže. Šestice hráčů uhrála 5,5 bodu (!), vyhráli H14 Szücs (3,5 bodu, 10. místo), H10 Tomáš Sucharda (3 body, 14. místo), D16 Rojíková (5 bodů! a dělené 1. místo), D12 Vítová (4,5 bodu a 3. místo) a D10 Šolcová (3,5 bodu a 7. místo). Půl bodu připsal H16 Ptáček (2,5 bodu a 16. místo).

Celkově je naše výprava na +15!

Dobře si vede Nosek v Národním openu. Pět výher a jediná porážka je u tradičního remízového krále neobvyklou bilancí, průběžné 3. místo je krásné. Na pěkném 6. místě je Tobišková 4,5; 12. Filip Šolc, 13. Ondřej Kabelka a 18. David Sucharda mají 4 body.
Ve FIDE openu Šnorek také vyhrál, je na 8. místě se 4 body.

V úterý se hrálo 6. kolo MR juniorů, v němž se Kraus střetl s IM Burešem. Opakovala se situace ze 4. kola – Tomáš bílými opět neuspěl a je klasifikován na 6. místě, má 3,5 bodu.

Dopoledne nastoupili hráči MR mládeže ke 4. kolu, po němž odpoledne následovalo kolo páté. Plně spokojeny mohou být naše mladé dámy Rojíková a Vítová, připsaly si dva body. D16 Rojíková má celkem 4 a dělí se o 1. místo, D12 Vítová má 3,5 a je na 4. místě. H14 Szücs obě partie remizoval, má 2,5 bodu a 10. místo. H10 Tomáš Sucharda vyhrál a prohrál, má 2 body a 16. místo. Nejméně spokojeni jsou H16 Ptáček a D10 Šolcová, jimž se dnes nepodařilo uhrát nic, Ptáček má 2 body a 16. místo, Šolcová má 2,5 bodu a 9. místo.

V openu FIDE Šnorek přidal celkem půl bodu, je 15. a má 3 body. V Národním openu jsou z našich nejlepší 4. Nosek 4 (vyhrál obě partie), 8. Ondřej Kabelka, 9. Tobišková a 16. Filip Šolc, všichni 3,5 bodu.

Pondělní dopolední 4. kolo MR juniorů bylo poněkud nešťastné pro Krause, prohrál bílými se Seidlem a dělí se se 2,5 bodem o 3. místo. Ještě dnes odpoledne od 15 hodin se v 5. kole střetne se Stárkem. Toho po dlouhém boji černými udolal, má 3,5 bodu a je na 3. místě.
Ve třetím kole MR mládeže se Ptáček rehabilitoval výhrou, má 2 body a je v H16 na 7. místě. Remizovali H14 Szücs (1,5 bodu; 12. místo), H10 Tomáš Sucharda (1; 18.), D16 Rojíková (2; 2.) a D10 Šolcová (2,5; 1.), prohrála Vítová (1,5; 7.).
V hodnocení včetně Krause +- mají naši +5.

V openu FIDE Šnorek remizoval, je 3. a má 2,5 bodu. V Národním openu jsou z našich nejlepší 5. David Sucharda a 9. Ondřej Kabelka po 2,5 bodu.

V úterý budou mít účastníci MR mládeže perný den, hrají se dvě kola.

Co přinesla neděle? Ve 3. kole MR juniorů zazářil skvělou a za přehrání stojící partií Tomáš Kraus proti Malému. Po výhře je Tomáš se 2,5 bodem na třetím místě.
Ve 2. kole MR mládeže dostali naši chlapci výprask, prohráli všechny partie. Průběžně jsou 13. Ptáček 1, 9. Szücs 1 a 18. T. Sucharda 0,5 bodu. Děvčata byla úspěšnější, Šolcová opět vyhrála a Rojíková s Vítovou remizovaly. Průběžně se Šolcová dělí o 1. místo se 2 body, 3. Rojíková a 4. Vítová mají 1,5 bodu.

V openu FIDE má Šnorek 2 body a vede, v Národním openu má Nosek také 2 body stejně jako Filip Šolc a David Sucharda.

Začátek mistrovství vyšel skvěle, z osmi partií šest výher a dvě remízy!

V MR juniorů jsou odehrána dvě kola, náš Tomáš Kraus napřed remizoval s FM Vlasákem a poté porazil Mikeše, má 1,5 bodu a je na čtvrtém místě.

H16: v úvodním kole Ptáček zdolal Pajerského
H14: Szücs porazil Stuchlého
H10: T. Sucharda remizoval s Vojtou
D16: Rojíková vyhrála nad Stránskou
D12: Vítová přehrála Šímovou
D10: Šolcová vyhrála nad Turkovou

Dnes 8. března v Koutech n/D zahajuje prvním kolem mistrovství republiky juniorů, v němž mezi dvanácti hráči bude hrát Tomáš Kraus (2314) z Jiskry Hořice.
Zítra se připojí mládežnické kategorie HD10-16. V jejich startovních listinách jsou 9. nasazený H16 Tomáš Ptáček (2044) z Ortexu Hradec Králové, 6. H14 Matyáš Szücs (1921) z ŠK Lípa, 9. H10 Tomáš Sucharda (1421) z Podzvičinské šachové školy Lázně Bělohrad, 1. D16 Lenka Rojíková (1859) z ŠK Lípa, 8. D12 Anna Vítová (1461) ze Sokola Hradec Králové a 13. D10 Andrea Šolcová (1100) z Ortexu Hradec Králové.
V chlapeckých kategoriích hraje 24 hráčů, v D16 je 15, v D12 je 18 a v D10 je 17 hráček. Zastoupení máme početně skromnější, doufejme v dobré výsledky!
V sobotu také začnou oba doprovodné openy, v nichž hrají 8. Milan Šnorek (Jičín) ve FIDE openu (49 hráčů), v národním turnaji je 81 účastníků, od nás jsou 10. Jan Nosek (Ortex), 13. Ondřej Kabelka (Jičín), 24. Petra Tobišková (Lípa), 25. Filip Šolc (Ortex), 38. David Sucharda (PŠŠ L. Bělohrad), 42. Aneta Žitná (Třebechovice), 72. Tomáš Kabelka (Jičín) a 77. Roman Šolc (Ortex).