22232425262728
    2930

Výsledky Okresního přeboru škol Hradecka

Jan Slavík, STK - 28.11.2018

Okresní přebor škol Hradecka v šachu se konal na SPŠ, SOU a SOŠ Hradební v Hradci Králové, kterým patří dík za poskytnutí prostor pro konání soutěže. Prezentovalo se 15 přihlášených družstev ze 7 škol hradeckého regionu. Je škoda, že další školy nemají zájem vyslat svoje družstvo do šachové soutěže, protože šachy mají ve vzdělání dětí svoje nezastupitelné místo. Přebor se hrál systémem každý s každým, kategorie základních škol hrály dvoukolově s časovým tempem 2 x 15 minut na jednu partii, středoškoláci hráli jednokolově tempem 2 x 25 minut.
V kategorii A 1.-5. třída o vítězství bojovali tři základní školy a přetahovaly se o každý bod. Nejvíce individualit v týmu měla Církevní škola, která vyhrála o jediný bod před Třebechovicemi, třetí byla opět s odstupem jediného bodu ZŠ Gočárova. Stejné pořadí bylo také v polovině soutěže, přesto o konečném výsledku mohla rozhodnout jedna otočená partie. Na čtvrtém místě skončila rezerva ZŠ Gočárova, jejíž všichni hráči můžou hrát v této kategorii znovu za rok a už letos několikrát zdatně bojovali až do koncovky. Kategorie B 6.-9. třída byla soubojem dvou škol o první místo a ostatní účastníci hráli o bronzovou medaili. Od začátku se dostala do vedení ZŠ Josefa Gočára A a přes stíhací jízdu Biskupského gymnázia udržela prvenství, protože vyhrála také vzájemný zápas. Přesto obě družstva poztrácela několik bodů s ostatními papírově slabšími družstvy, která byla bodově daleko za nimi, výsledků 4:0 bylo minimum. Před desátým kolem byl mezi čtyřmi školami pouze dvoubodový rozdíl, bronzový finiš vyšel nejlépe Třebechovicím.
O vysoké úrovni soutěže svědčí, že obhájce prvenství Gymnázium B.Němcové skončil až na pátém místě. Hráči plně využívali stanovené tempo hry, nejednalo se pouze o přední šachovnice. Kategorii středních škol ovládlo znovu Gymnázium Boženy Němcové Hradec Králové, medailista z republikového přeboru, před Biskupským gymnáziem HK, o třetí místo byl boj o každý půlbod, nejšťastnější byla rezerva vítěze, která tím obhájila loňské umístění.
První dvě školy v každé kategorii postupují do krajského kola škol, které se hraje ve druhé polovině ledna a školy hradeckého okresu budou patřit k aspirantům na medaile ve všech soutěžích.