Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

Hodnocení Jendy Kohouta – KS východ po 3. kole

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 1.12.2019

Vracíme se k tradičnímu průběžnému  hodnocení jednotlivých soutěží pořádaných KHŠS, některé mají za sebou první čtvrtinu, KS západ již dokonce třetinu soutěžního období.

Hodnocení k 30.11.2019

KHŠS – hodnocení KS – skupina východ  2019/2020 po 3 kolech


1.
Panda Rychnov n. Kn. B 3 3 0 0 9 15.0
2 TJ Slavia Hradec Králové C 3 2 0 1 6 15.5
3 TJ Náchod B 3 2 1 0 6 12.5
4 DDM Kostelec n. Orl. A 3 1 1 1 4 12.5
5 ŠK Lípa D 3 1 1 1 4 11.5
6 TJ Jiskra Jaroměř B 3 1 0 2 3 12.5
7 ŠK Červený Kostelec A 3 1 0 2 3 10.5
8 Spartak Rychnov n. Kn. A 3 1 0 1 3 7.5
9 Panda Rychnov n. Kn. C 3 0 2 1 2 11.0
10 Tj Sokol Studnice A 3 0 1 1 1 7.0
11 DDM Třebechovice p. O. B 3 0 1 2 1 5.5

 

Krajské soutěže jsou bohužel oproti minulým létům trochu pozměněny, především nižším počtem účastníků.  Skupina východ má 11 družstev, jsou sehraná 3 kola, tedy zhruba  jedna čtvrtina soutěže. Je pravda, že „volný los“  v každém kole pro nějaké družstvo dost zkresluje průběh  a vše se tedy srovná až v posledních kolech, přesto lze ale i po třetím kole trochu rozdělit tabulku na skupinky družstev, kterým se  zřetelně  daří a na ostatní družstva, která se buď dotáhnou k čelu, nebo budou bojovat ve druhé polovině tabulky.  Čelní skupinku zatím tvoří B družstvo Pandy Rychnov, C družstvo hradecké Slavie a rezerva ligového  Náchoda, která má navíc díky volnému losu  o zápas méně.  Dá se říci bez nadsázky, že uvedená družstva patřila od začátku mezi favority této skupiny Krajské soutěže.

1. Panda Rychnov nad Kněžnou B  má po třetím kole na svém kontě tři vítězství, tedy plný počet bodů.  Všechna  vítězství  jsou ovšem velmi cenná, protože se jedná o úspěšné tažení s konkurenty, kteří mohli rychnovským za jistých okolností dost konkurovat.  Z toho také plyne skutečnost, že vítězství  s Lípou D i se Slavií Hradec Králové C (ve 3. kole v boji o první místo),  byla dost těsná.  Vzhledem k této situaci má ale družstvo  velmi dobře rozehráno, vše však ukáže další průběh. Hned další dvě kola budou asi klíčová, čekají další dva těžcí soupeři – Panda C a Tj Náchod B. Tak uvidíme.  Na soupisce se zatím vystřídalo 12 hráčů, výraznými oporami jsou  první tři hráči soupisky, kdy Petr Kačírek, jako volný hráč na první desce má 2 body ze 2 partií, Mirek Pavlíček 1,5 bodu ze dvou a Milan Dvořák získal ve třech kolech 2,5 bodu.

2. Slavia Hradec Králové C . Družstva hradecké Slavie mají v této sezoně před sebou velké úkoly. A tým  by asi rád postoupil z 2. ligy zpět do první ligy, B (hodně našlapané) bude jistě bojovat o vítězství v KP a logicky by se tedy hodilo, aby C družstvo vybojovalo postup do KP. Tento plán má momentálně několik trhlinek, ale uvidíme co bude dál.  Vstup do soutěže mělo družstvo impozantní, vítězství  7,5:0,5 bylo  nádhené.  Ale již ve druhém kole byla velká bitva a těsné vítězství nad houževnatým DDM Kostelec.  Následovala těsná prohra s dosavadním lídrem, ale to ještě nemusí nic znamenat.  Družstvo má výkonnostní rezervy, jeho  první tři hráči ještě nenastoupili, jinak hrálo již 13 hráčů z 20 členné soupisky. Nejvíce se zatím daří  těmto hráčům:  Ludvík Rozkovec  2,5/3  Pavel  Steiner a Ondřej Valík  2/2 a Ivan Picek 2/3.

3. Tj Náchod B.  Rezerva ligového  A družstva zatím ještě nezaváhala, jednou měla volný los, ale oba dosud odehrané zápasy vyhrála naprosto jednoznačně.  Díky tomu se drží v závěsu za vedoucími družstvy.  Soupeři v prvních dvou kolech nepatřili k nejsilnějším, takže sílu družstva ještě prověří další kolektivy.  Přes dobrý vstup do soutěže nemyslím, že by chtěli náchodští postoupit do KP. Problém je totiž v tom, že A družstvu se zatím moc nedaří ve druhé lize a pokud  by sestoupilo do KP, byl by citelný nedostatek lidí pro účast dvou družstev v tak silné soutěži jako je KP.  Vše ale může být jinak. Za družstvo se zatím vystřídalo 10 hráčů a ti vykazují velkou vyrovnanost ve výkonnosti.  100% úspěšnost má zatím veterán  Jiří Bednář  2/2, 1,5/2 dosáhli : Petr Pultar, Patrik Vágner, Milan Burdilák a Josef Pinkava.

Se 4 body jsou v tabulce  vyrovnaná družstva

4. DDM Kostelec nad Orlicí A a 5. ŠK Lípa D.  Ani tato družstva nejsou bez šancí přiblížit se k čelním týmům, ale spíš se budou pohybovat v pohodlném středu tabulky.   Nad průměr zatím hrají kostelečtí: Tomáš Blažek 1,5/2, Vítězslav Chmelař a Mojmír Jindrásek  – oba 2/3. Za družstvo zatím nastoupilo 12 různých šachistů.  Hráči Lípy odvádějí zatím spíše průměrné výkony, výjimkou je zatím jen Viktor Pražák, který na 6-7. dosáhl 2,5/3. Také tady již hrálo 12 šachistů.

Následuje skupinka 3  družstev, která  se  pohybují blízko středu tabulky, tedy na šestém až osmém místě se ziskem 3 bodů.  Trochu překvapivě je tady

6. Jiskra Jaroměř  B. Družstvo, které mělo také patřit k favoritům, však zahájilo dvěma porážkami a sen o postupu do KP se prakticky rozplynul.  Z jednotlivých hráčů si lepší než 50 % úspěšnost drží  jenom několik hráčů: Pavel Prouza a Standa Pultar mají 1,5/2   Honza Kuneš a Radka Růžičková dosáhli po 2 bodech ze 3 partií. Ostatním se zatím nedaří jak by chtěli, nebo jak hráli v minulé sezoně. Také tady se již vystřídalo 11 hráčů.

7. ŠK Červený Kostelec A . Sympatický kolektiv hráčů Červeného Kostelce bude mít asi v této sezoně dost velké problémy.  Jedná se spíše o organizační, hráči jsou, ale asi chvíli potrvá, než se oddíl vyrovná s nešťastným odchodem předsedy a základního hráče soupisky Standy Jungwirtha.  Oddílu sice pomáhají jako hosté silní hráči z Hronova, ale stejně bude sezona těžká.  Hráčům se většinou moc nedaří.  Vynikající jsou  snad jen Viktor Velecký  na první šachovnici a Milan Vít na 5.desce, oba se ziskem 2/2, dobře hrají i Václav Klázar a  Jarda Vacek , ti získali 2/3. Zatím hrálo 10 hráčů.

8. Spartak Rychnov nad Kněžnou A  je velmi sympatickým týmem.  Oddíl má 16 členů, tři z nich jsou neaktivní, další tři starší než 70 let. Hráči jsou však velmi zodpovědní a oddíl si tak vystačí s minimálním počtem šachistů. Hned v prvním kole došlo k velkému překvapení, když Spartak porazil C Pandy Rychnov, vedené velmi silnými hráči Pepou Novotným a Jirkou Danielem. To asi nikdo nečekal.  Druhé kolo již nevyšlo, favorizovaný  Náchod  nepřipustil další překvapení.  Pro rychnovský Spartak bude důležité již další utkání , kdy hostí ohroženou rezervu DDM Třebechovice.  Z jednotlivých hráčů se zatím nejlépe vede zkušeným  Romanu Viziblovi a Vojtovi Krupičkovi, kteří získali 1,5/2.  Z dvanáctičlenné soupisky se zatím představilo 9 hráčů.

9. Panda Rychnov nad Kněžnou C .  Toto družstvo mělo být podle soupisky „štikou“ soutěže.  První polovinu tvoří čtyři silní hráči, doplnění ostatními, kde se vyskytuje  i  talentovaná  mládež.  Rozčarování asi přineslo již první kolo, když v souboji s městským rivalem vyhrál Spartak. Situace se ale moc nezlepšila ani další dvě kola, kde se rychnovští museli spokojit s dělbou bodů.  Navíc ve čtvrtém kole narazí na svoje „Béčko“, které šlape bezpečně na čele tabulky.  Nespokojen je jistě se svými výsledky Pepa „Katenáčo“ Novotný (1 bod ze 3 partií je málo), nad 50 % tedy mají Jirka Daniel a Ilja Mareš – oba 2/3, dvě partie hrál talentovaný Michal Dušánek, má 1,5/2. Z 15 členné soupisky již hrálo 11 šachistů

Poslední dvě místa v tabulce zaujímají zatím družstva, která začínají vážně bojovat o záchranu.

10. Tj Sokol Studnice A – tento tým je na tom relativně trochu lépe, protože si již vybral volný los, ale v soutěži to stejně nebude mít jednoduché.  Remíza se zkušenými borci z Lípy je ale hodně cenná.  Sympatický tým může třeba překvapit i v dalších zápasech. Z jednotlivých hráčů jsou na tom nejlépe Martin Lesk a Břetislav Lesk, kteří získali 1,5 bodu ze 2 partií.  Zatím nastoupilo 9 různých hráčů.                                                                               

11.  Třebechovice p.O. B. Tým  má na svém kontě dvě těžké porážky a nečekanou remízu s C družstvem Pandy. Je fakt, že zatím všichni soupeři patřili mezi favority, z čehož vyplývají výsledky. Pro družstvo, které dle ratingu vůbec není špatné budou asi rozhodující výsledky s podobně ohroženými kolektivy. Ostatní se bude také odvíjet od výkonu A družstva v KP, které sice není zatím na sestup, ale bude o udržení přeboru určitě bojovat.  Pro B tým bude důležitý již zápas 4. kola se Spartakem Rychnov, který napoví, jak na tom družstvo nadále bude.  Bohužel z dosud hrajících hráčů se nikomu moc nedaří , jen Karel Picek a Jakub Pírko mají 50 %, tj. 1,5/3  (1 bod Honzy Slavíka nepočítám vzhledem k jediné odehrané partii).  Dosud nenastoupili druhý a třetí hráč soupisky, vystřídalo se dosud  12 hráčů.

Soutěž  je rozehrána velmi zajímavě a můžeme se těšit na její další průběh.

 

Zpracoval:  J.Kohout