Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

Hodnocení Jendy Kohouta – KS západ po 4. kole

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 4.12.2019

Vracím se k tradičnímu průběžnému  hodnocení jednotlivých soutěží pořádaných KHŠS, některé mají za sebou první čtvrtinu, KS západ již dokonce třetinu soutěžního období.

Hodnocení k 30.11.2019

 

KHŠS – hodnocení KS – skupina západ  2019/2020 po 4 kolech


1.
ŚŠPM Lipky A 4 4 0 0 12 24.5
2 ŠK Lípa C 4 4 0 0 12 22.0
3 Jiskra Hořice B 4 3 1 0 10 22.5
4 Tj Spartak Vrchlabí B 4 2 1 1 7 18.5
5 Tj Dvůr Králové B 4 2 0 2 6 15.5
6 ŠK Lípa E – ORTEX 4 2 0 2 6 14.5
7 ŠK Jičín z.s. C 4 1 0 3 3 11.0
8 Jiskra Nový Bydžov A 4 0 2 2 2 11.0
9 ŠK Lomnice nad Popelkou B 4 0 0 4 0 10.5
10 Lokomotiva Trutnov A 4 0 0 4 0 10,0

Krajská soutěž západ má historicky nejmenší počet družstev za poslední léta. Bohužel počet schopných hráčů v jednotlivých družstvech je většinou velmi těžko řešitelný problém, který často nedovoluje nastupovat ve vyšší soutěži. Proto nám z této skupiny záhadně zmizela ŠK Sobotka A, ale i Tj Lázně Bělohrad B-Choteč, neboli družstva, která byla oprávněna v soutěži účinkovat.  Je to škoda, ale doufejme, že se situace ustálí a v budoucnu bude v této pěkné soutěži startovat opět 12 družstev.

Po losovací schůzi a  zveřejnění soupisek bylo jasné, že družstvo z Lipek, které se v minulé sezoně jako nováček této soutěže, ale ve skupině východ udrželo jen se štěstím, bude v nové sezoně patřit k favoritům. Skupina mladých talentovaných hráčů, kteří přestoupili do Lipek, nebo zde hrají jako hosté, patří ke špičce Královéhradeckého kraje a  hráči, často s ligovými zkušenostmi,  by byli  oporami ve všech družstvech Krajského přeboru. ŠŠPM Lipky se tak staly jasným favoritem Krajské soutěže západ.  Prognóza  na stránkách jednoho z našich klubů pravila, že Lipky soutěž vyhrají a nejvíce jim bude konkurovat Lípa C a Hořice B. Tento předpoklad se zatím plní do puntíku.  Nyní ale blíže k dosavadnímu průběhu soutěže.   Tabulka se po čtyřech kolech rozdělila do tří výkonnostních skupin.  První tři místa drží papíroví favorité, když Lipky a Lípa vyhrály vše, Hořice ztratily jeden bod. Následuje skupina dalších tří družstev, která se drží v klidném středu tabulky. Jsou to: Vrchlabí B, Dvora Králové B  a Lípa E- Ortex.  Další čtyři družstva bojují o udržení soutěže, jejich bodové zisky jsou od nuly do tří bodů. Jedná se o Jičín C, Nový Bydžov,  Lomnici B a Trutnov.  Nyní bližší podrobnosti, jak na tom jednotlivá družstva jsou:

1. ŠŠPM LIPKY A .  Tým  má 100% úspěšnost,  zdá se, že největší odpor mu kladla předposlední Lomnice v prvním kole, jinak šlape jak dobře namazaný stroj.  Přední místo v tabulce se ale čekalo, vzhledem k tomu , že průměrný rating prvních osmi hráčů je 1954 bodů a to jsou na soupisce ještě silní náhradníci (ELO 1935 a 2086).  Tak bude překvapení, jestli se nějakému dalšímu týmu podaří  s tímto družstvem bodovat.  Na jednotlivých šachovnicích získali hráči po 4 kolech   16 vítězství, 11 remis a prohráli jen 2 partie!  Z jednotlivých hráčů je nejúspěšnější  Kateřina Rošková, která má jako jediný hráč v celé soutěži  4 body po 4.kole. Velmi  dobře ale hrají i další: Tobiáš Zdechovský  3,5/4, Martin Buločkin a Anna Voříšková  3/4.  Za šachovnicí se zatím prostřídalo 11 hráčů.

2. ŠK Lípa C . Výkony tohoto družstva jsou asi největším překvapením dosavadního průběhu soutěže. Oproti loňskému kolektivu céčka  došlo k výrazným změnám. Ondřej Ruda si kolem sebe shromáždil mladé nadějné hráče, z relativně starších, kteří hráli vloni,  zůstali jen Luděk Novák , Pavel Pražák, Pepa Šretr  a Koza Misha, další zkušení hráči se rozptýlili do jiných družstev ŠK Lípa. Pro ilustraci změn:  Loňská Lípa C v této soutěži získala v jedenácti kolech 12 bodů a obsadila skromné 9. místo z 12 účastníků.  Nynější  C družstvo má na svém kontě také 12 bodů a ještě pět kol před sebou.  Z jednotlivých hráčů jsou  zatím nejúspěšnější  Tomáš Sucharda a  Ondřej Ruda, oba mají 3,5/4, po třech bodech ze 4 partií mají Filip Rokoš a Anna Vítová.  Z 19 člen. soupisky si zahrálo zatím 11 hráčů.                                                                                         

3. Jiskra Hořice B  měla vynikající start do soutěže.  Zápasy s Jičínem bývají zpravidla velmi vyrovnané,  v prvním kole v Jičíně  však  hořičtí excelovali, výsledkem byla vysoká výhra  7 : 1 – v historii vzájemných zápasů nejvyšší vítězství (a mohlo to být dokonce 7,5:0,5!).  Od toho se pak odvíjely další zápasy, jen malé zaváhání v Novém Bydžově, kdy zápas skončil  4:4 trochu pokazila bezchybnou bilanci. Tým však může hrát v klidu, mladí dorostli do velmi slušné výkonnosti a  jsou velkým příslibem do budoucna, což platí i pro A tým v Krajském přeboru.  Z hráčů se zatím nejvíce daří Lukášovi Rybáčkovi –  3/4 a pak náhradníkovi Kamilovi Šafaříkovi, jenž má  3/3 . Hráči se dost střídají, již nastoupilo  13 lidí.

4. TJ Spartak Vrchlabí B. Toto družstvo patří již tradičně mezi  úspěšnější  týmy v krajské soutěži . Také v této sezoně  si  vedou vrchlabští celkem dobře, zisk 7 bodů zatím není špatný, i když ve čtvrtém kole dost nečekaně prohráli s omlazeným  „Ortexem“, navíc v dalších kolech čekají další nebezpeční soupeři. Přesto se očekává, že vrchlabská rezerva skončí někde uprostřed tabulky.  Z jednotlivců je zatím nejlepší veterán Láďa Kovář – 3,5/4  Dobrý výsledek má i Martin Jindřišek – 2,5/3 a nestárnoucí Luboš Tejkal  2,5/4. Výkon družstva se jistě zlepší, až začne hrát zkušený první hráč – Vladimír Chalupecký, který zpravidla nastupuje až ve druhé polovině soutěže.  Hráči ze soupisky se poměrně hodně střídají, dosud nastoupilo  13 hráčů.

5. TJ Dvůr Králové B  Rezerva Dvora Králové patří již léta mezi družstva středu Krajské soutěže.  Je to pochopitelné, A družstvo si bezpečně udržuje Krajský přebor, proto není nutné „šturmovat“  s hrou o vítězství v KS. Účelem pro klub je tak dobře si zahrát, uhrát slušný výsledek, a tak tu a tam nějaká  prohra nevadí.  Je fakt, že družstvo nemá žádné mladé talenty,  jediný Honza Zahálka hraje poslední dobou málo, asi studuje.  Mančaft tak drží zkušení  Soural,  Fuchs, Nejedlo, Svída a někteří další.  Družstvo vstoupilo do soutěže dvěma výhrami, následovaly však dvě prohry a tím i posun k průměru. Nejlépe zatím hraje Karel Soural na 1.šachovnici, kde má 2,5/4.  Z 19 členů soupisky již nastoupilo 15 hráčů.

6. ŠK Lípa E – ORTEX   Původně hodně silný klub ORTEX Hradec Králové se před novou sezonou spojil s ŠK Lípa. Došlo k odlivu několika hráčů, někdo odešel do Sokola Hradec Králové,  další  byli umístěni do týmů patřících vyloženě ŠK Lípě a vzniklý tým ŠK Lípa E – ORTEX působil při vší úctě trochu slabým dojmem.  To potvrdily také první dva zápasy v soutěži, které skončily porážkami, i když boj s ŠK Lípa C byl hodně vyrovnaný.  Potom ale přišla  těžká prohra v domácím prostředí s rezervou Dvora Králové. Následovala cesta do Jičína, kde domácí byli favorité a také v jičínské reportáži se psalo, že Jičín C přivítal slabého soupeře. Došlo však k velkému překvapení, kde se ve prospěch hostů otočily poslední tři partie, kde stála  Lípa E-ORTEX na 0,5:2,5. Náhradníkům se však podařilo  na těchto deskách získat 3 body a výsledkem byla senzační výhra týmu 4,5:3,5. Následovala další šokující výhra, tentokrát v souboji proti Spartaku Vrchlabí B. Tým se tak vyhrabal z nejhoršího a získal šanci dostat se do klidného středu tabulky.  Nutno podotknout,  že výrazně zde o sobě dávají vědět mladí sourozenci Zelbovi, Ondra Winter , Daniel Hledánek, Matěj Levitner  a další mládež, vedená zkušeným Jirkou Bielavským.  Z jednotlivců má zatím nejlepší výsledek Ondra Winter, ze kterého roste velmi silný hráč, dosáhl 2 body ze 3 partií.  Za šachovnicí  se již vystřídalo 14 hráčů.

7.  ŠK Jičín z.s. C .  Výkony  jičínského  „Céčka“  jsou pro,  ty kdo pravidelně sledují tuto soutěž  velkým překvapením, pro jičínské samozřejmě zklamáním. Tým, který končil pravidelně na medailových pozicích, měl jako každý rok velké ambice, vystřízlivěl  hned v prvním  kole po těžké prohře v okresním derby,  v mizerném výkonu pokračoval i  hráči i v kole druhém na Lípě C,  a o smůlovatém zápase s ORTEXEM je psáno o kousek výše. Ve čtvrtém kole zavítala do Jičína Lomnice B a mnoho nechybělo, aby byla na kontě jičínských další porážka. V napínavém utkání  dosud bezbodových mančaftů byli nakonec  šťastnější  domácí. Problémem Jičína ale je, že jeho přední hráči nemohou často nastoupit, 5 lidí ze základní sestavy nastoupili jen 2x nebo i méně a s náhradníky se pak toho moc neuhraje.  Z jednotlivých hráčů  je zatím nejúspěšnější zkušený Petr Buchar se ziskem 2,5/4 bez prohry,  2/3 získal náhradník Milan Kříž.  Díky časté absenci hráčů základní sestavy se již za šachovnicí vystřídalo 14 hráčů z 20 členné soupisky.                                                                                                                                     

8. Jiskra Nový Bydžov. Každou novou sezonu očekávám výrazný útok tohoto družstva na čelní místa Krajské soutěže se snahou dostat se do Krajského přeboru.  Stále se to nedaří.  Zdá se, že ani letos nebude šance soutěž vyhrát. Přitom novobydžovští mladíci mají krásné partie, lídr Martin Kohout stále ratingově roste a blíží se hranici 2000 bodů, ale u jednotlivců se často  v jednotlivých zápasech vyskytují nepříjemné prohry, které znamenají  ztráty pro družstvo.  V nové sezoně dostala Jiskra nepříjemný los, kdy v prvních 4 kolech narazila hned na tři favority.  Zápas s Lipkami dopadl pro Jiskru katastrofálně (7,5:0,5 pro domácí),  ale nerozhodné výsledky s Hořicemi B i s Vrchlabím B jsou cenné. Předpokládá se, že v dalších zápasech již budou novobydžovští bodovat naplno.  Nejlepší výsledek z družstva má zatím Lukáš Vaníček, který získal 3 body ze 4 partií.  V družstvu panuje velmi dobrá kázeň, 5 hráčů sehráli všechna utkání, celkem se vystřídalo  11 hráčů.                                                           

9. ŠK Lomnice B. Dostali jsme se na konec tabulky, kde figurují dva mančafty dosud bez bodových zisků.  Lomnice měla také velmi nepříznivý los, když v prvních 3 kolech narazila na prognózově tři nejlepší družstva soutěže, ve čtvrtém kole pak na Jičín. Právě ve čtvrtém kole byla velká šance na zisk bodu, nebo dokonce na vítězství v Jičíně, jen to chtělo využít šancí, které se na deskách vyskytly. Lomničtí ovšem hrají velmi houževnatý šach a zdá se tak, že se v tabulce brzy posunou výše.  Hned další zápas ukáže, jak na tom vlastně jsou, když bude hostit Lípu E-Ortex, což by měl být rozhodně hratelnější soupeř, než byli dosavadní konkurenti. No, uvidíme.  Z jednotlivců v mančaftu je na tom nejlépe Pavel  Rozumek 2,5/4  (a to ještě nevyužil šanci bodovat proti Jičínu !?).  Z 15 členné soupisky již nastoupilo 12 hráčů, je však fakt, že z první osmičky má podobně jako Jičín 5 hráčů sehrané jen 2 partie nebo i méně.                                                                                                                                              

10. Lokomotiva Trutnov A.  Někdo musí  být na posledním místě. Bohužel pro trutnovské, zatím jsou to právě oni, když až do čtvrtého kola držel toto nelichotivé místo Jičín. Naději na bodový zisk měli trutnovští v prvním kole, kdy v okresním derby jen těsně podlehli Dvoru Králové. Další prohry již byly výraznější, ale v soubojích proti Lipkám a Hořicím se to ostatně čekalo.  Další průběh soutěže ukáže, jestli  se Lokomotiva odpoutá  z desátého místa. V pátém kole to bude mít těžké, protože Lípa C hraje velmi dobře, ale pak by měli nastoupit soupeři, se kterými se dají hrát vyrovnané zápasy.  Bohužel trutnovští mají na svém kontě zatím jen 2 vyhrané partie. Jednu z nich vyhrál Pavel Kopřiva, který má také na svém kontě nejvíc bodů, tj. 2,5/4. Dalším hráčům se moc nedaří, ale jak již bylo uvedeno, slabší soupeři by ještě měli přijít.  V zápasech se z 18 členné soupisky vystřídalo 12 hráčů.

Hned v dalším, pátém kole uvidíme určitě zajímavé zápasy, které podpoří další napínavý průběh soutěže.

Zpracoval:  J.Kohout .