Logo KHŠS

Články a oznámení

Úvodní stránka

Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem, ale ani jiné způsoby nejsou na překážku. Připojte požadavek na zveřejnění, aby nedošlo k omylu.




Přechod na následující článek


Obsah

Přihlášky do soutěží družstev 2007/2008

Krajský přebor (12): Hořice, Lomnice, Panda RK B, Slavia HK C, Jaroměř, Broumov, Dvůr Králové, Jičín, Lípa, Nová Paka, Hronov, TJ Náchod B

Krajská soutěž (24): Loko Trutnov, Ortex HK, Hořice B, Panda RK C, Česká Skalice, Slavia HK D, Hostinné, HSM Trutnov, Jaroměř B, Nový Bydžov, Sokol HK, Vrchoviny, Spartak RK, Jičín B, Třebechovice, Lázně Bělohrad, Lípa B a C, Hronov B, Kostelec n.O., Dvůr Králové B, TJ Náchod C a D, Žacléř

Regionální soutěž (43): Loko Trutnov B a C, Lomnice B, Panda RK D, E a F, Hostinné B, Vrchlabí B, HSM Trutnov B, Jaroměř C, Nový Bydžov B a C, Vrchoviny B, Javornice, Broumov B a C, Slavia HK E a F, Spartak RK B a C, Třebechovice B a C, Police, Lípa D a E, Týniště, Valdice, Jilemnice A a B, Lužany, Nová Paka B, Hronov C, Kostelec n.O. B, Sokol ČK A a B, Dubenec, Dobruška, Hořice C, TJ Náchod E a F, Kunvald, Jičín C, Sokol HK B

Stav k 6. 9. 2007
Dojití plateb si můžete kontrolovat kliknutím na číslo účtu


Obsah

Seniorské turnaje Rychnovského šachového festivalu skončily

Seniorské turnaje Rychnovského šachového festivalu skončily bez větších úspěchů našich hráčů. Nejlepšího umístění dosáhnul Jaroslav Zikmund z Kostelce n/O v kategorii nad 70 let (5. místo, 4,5 bodu/7). V téže kategorii byl 10. Jaroslav Labík (Kostelec n/O) 4 a 19. Vlastislav Košťálek (Loko Trutnov) 2,5. Hrálo 24 hráčů.

V kategorii nad 50 let (15 účastníků) byl 6. Vojtěch Humlíček, 7. Václav Portych (oba Sokol HK) po 4 bodech, 8. Rostislav Palla (Spartak Rychnov n/K), 10. Petr Dusbaba (TJ Náchod) oba 3,5, 14. Jaroslav Cvejn 2,5, 15. Václav Ruffer 2 (oba Spartak Rychnov n/K).

Hlavního turnaje, mistrovství ČR seniorů nad 60 let, se účastnilo 42 hráčů. Z našich byl 31. Jaroslav Andrés (Spartak Rychnov n/K) 3, 36. Ladislav Vlasák a 38. Jaroslav Walter (oba Slavia HK) oba 2,5, 40. Ladislav Zástava (TJ Náchod) 1,5.

Festival pokračuje Open turnajem "Orlické hory" se 34 účastníky, po jehož 5. kole je v čele domácí hráč Josef Novotný se 4,5 b., se 3,5 bodu jsou na 5. - 8. místě mj. Jiruše (Slavia HK), Nývlt a Mojžíš (oba TJ Náchod).

Více na http://www.isare.net/panda/

Jiří Bielavský, 28. 8. 2007

Obsah

Na Rychnovský šachový festival míří stovka šachistů!

Rychnovský šachový festival má na startovních listinách již stovku šachistů. Ti budou bojovat ve dnech 20. – 28. srpna již tradičně v turnajích seniorů, ale také ve festivalové novince, turnaji OPEN Orlické hory. OPEN je určen šachistům bez rozdílu věku a pohlaví o čtyř do 104 let (o starším aktivním šachistovi v ČR není pořadatelům nic známo).
Již dne 20. srpna v 15:45 hodin bude zahájeno M ČR seniorů nad 60 let v sále SOU Javornická v Rychnově n. K. Současně s ním bude zahájeno M ČR veteránů nad 70 let, kde startuje i několik hráčů ve věku nad 80 let. A do třetice odstartují současně muži a ženy nad 50 let – sami účastníci pojmenovali tuto kategorii na „dorosteneckou“. Denně se hraje jedna partie, v pondělí, úterý a středu od 16 hodin, ve čtvrtek od 15 hodin, v pátek, sobotu a neděli od 9 hodin dopoledne. Celkem 7 kol švýcarským způsobem. Hlavním favoritem M ČR seniorů je mistr mezinárodní šachové federace FIDE Jaroslav Mojžíš z Pardubic. Mezi účastníky opět zasedne i paní Jiřina Musilová z Blanska, která oslavila 2. července letošního roku 84 narozeniny! Vloni v relaci pro Český rozhlas Hradec Králové řekla: „Naučila jsem se šachy až v šestadvaceti letech, kdy byla povinná v každém, týmu šachistů jedna žena, hraju dosud velmi ráda, je tu skvělá parta, v Blansku nemám soupeře!“. Její výsledek v turnaji byl obdivuhodný, získala 3 body ze 7 partií a byla na začátku druhé poloviny startovního pole mezi muži! „Šachy mi pomáhají cvičit mozek, je to velmi pěkná hra,“ říká Jiřina Musilová. Ve čtvrtek večer mají senioři naplánován společenský večer s kytarou v hospůdce U Mařenky a již tradičně se těší na folk a country – zpívá a hraje Lea Šedivá.
Páteční dopoledne je zasvěceno tradičně bleskovému turnaji seniorů.
Nový mistr ČR seniorů v šachu bude znám v neděli 20. srpna ve 14 hodin. Krátce poté začne otevřený bleskový turnaj pro všechny hráče bez rozdílu věku.
OPEN Orlické hory, kde budou hrát žáci, dorost, junioři i senioři začne v neděli v 17:30 hodin a skončí po sedmi kolech v úterý v poledne. Hraje se tempem 2x60 minut, které stačí na zápočet ELO bodů. V tomto turnaji se očekává ještě řada přihlášek hráčů z regionu, přihlášky do neděle 20. srpna 14:45.
Mezi účastníky těchto turnajů se rozdělí finanční ceny v celkové hodnotě 21 tisíc korun.
Kdybyste tedy během příštího týdne kdekoli v regionu zaslechli rozhovor typu: „Já tě za rok neuvidím… a ty mě neuslyšíš,“ může jít o bývalé šachové mistry, kteří většinou mají legraci ze všeho pozitivního i negativního, co přináší jejich věk. Pokud přitom tvrdí, že si chtějí zvýšit své ELO, vězte, že to myslí vážně, že jsou to mistři královské hry a body zadarmo mnohdy ani o dvě generace mladším hráčům za šachovnicí neodevzdávají.
Akci podpořil Královéhradecký kraj a Šachový svaz České republiky.
Startovní listiny a průběh turnaje lze sledovat na stránkách http://www.isare.net/panda/.

Jiří Daniel, 13. 8. 2007


Obsah

Vyhodnocení konkurzů mistrovství ČR juniorů a juniorek a Grand Prix ČR 2006/2007

Sportovně-technická komise Šachového svazu ČR 31.7.2007 vyhodnotila konkurzy uchazečů o pořádání Mistrovství ČR juniorek a dorostenek a polofinále mistrovství ČR juniorů a dorostenců. Dále STK rozhodla o turnajích seriálu Grand Prix ČR v rapid šachu.

Rozhodnutí o konkurzech

Pořadatelem Mistrovství ČR juniorek a dorostenek a polofinále mistrovství ČR juniorů a dorostenců se stal Krajský šachový svaz Vysočina a místo Žďár n.Sázavou, předkladatel Václav Paulík. Již v prvním kole hlasování získal 4 potřebné hlasy a tím porazil TJ Spolanu Neratovice s místem Vlachovice u N.Města n.M. a předkladatelem Romanem Burdou (1 hlas) a KŠS Vysočina s místem Havlíčkův Brod a předkladatelem Václavem Paulíkem (1 hlas). V sedmičlenné STK nehlasoval Lukáš Jandourek, člen TJ Spolany Neratovice.
STK děkuje za všechny konkurzní přihlášky, nejen splňovaly podmínky konkurzu, ale byly velice pečlivě připravené, každá nabízela i mnohé navíc.
Více o soutěžích – viz níže.

Do turnajů seriálu Grand Prix 2007-2008 byly přijaty turnaje:
8.9. Bezměrov, Sokol Postoupky, http://sweb.cz/sokolpostoupky, oplustil.v@seznam.cz
29.9. Pardubice-Polabiny, 2222 ŠK Polabiny, http://www.polabinychess.eu/, VladimirDudek@seznam.cz
10.11. Mladá Boleslav, Caissa Mladá Boleslav, http://www.caissa.klain.cz, vkc@klain.cz
15.12. Loučná, TJ Sokol Lázně Velké Losiny, http://www.sachylosiny.wz.cz/, buresv@tiscali.cz
1.3. Dobrovice, Šachklub města Dobrovice, http://www.sachydobrovice.cz/, petr.novotny@sachydobrovice.cz
22.-23.3. Strakonice, TJ ČZ Strakonice, stepan.soucha@worldonline.cz
28.4. Ústí nad Labem, ŠK Spartak Ústí n.L., http://www.chessul.org, festival@chessul.org
Nebylo vyhověno jen druhé žádosti pořadatele 2222 ŠK Polabiny s turnajem v Pardubicích na konci března.

Vyhodnocení Grand Prix 2006-2007

Vyhodnocení ročníku 2006-2007 proběhlo na koupališti v Pardubicích při slavnostním večeru k zakončení Czech Openu, před vyhodnocení Extraligy, a pozvání přijali a cenu na podiu osobně převzali: první tři z kategorie mužů: Jiří Lechtýnský, Martin Petr a David Kaňovský, první žena Lucie Jínová a první junior Martin Petr. Vše o Grand Prix 2006-07 a 2007-2008 na http://www.chess.cz/web/souteze/grand-prix.html.

K juniorským mistrovstvím

Mistrovství ČR a polofinále mistrovství ČR juniorských a dorosteneckých kategorií se hraje podle nového modelu, připravovaného, projednaného a schváleného STK ŠSČR a VV ŠSČR.
V týdenním turnaji se bude hrát o postupy do uzavřeného finále juniorů a dorostenců a o mistrovské tituly a postupy na MS a ME juniorek a dorostenek. K dispozici po celý pobyt budou všem účastníkům naši špičkoví trenéři Evžen Gonsior a Sergej Berezjuk.
Více o juniorských soutěžích:
http://www.chess.cz/web/souteze/polofinale-mcr-junioru-a-dorostencu/2007/rozpis.html
http://www.chess.cz/web/souteze/mcr-juniorek-a-dorostenek/2007/rozpis.html
O právu účasti (pokud jste si nevybojovali účast, můžete ŘO v termínu dle rozpisu požádat o divokou kartu): http://www.chess.cz/web/souteze/polofinale-mcr-junioru-a-dorostencu/2007/opravneni-ucastnici.html
http://www.chess.cz/web/souteze/mcr-juniorek-a-dorostenek/2007/prime-postupy.html

Dne 1.8. 2007
Pavel Chrz, předseda STK ŠSČR

Obsah

Kdo bude čtyřiadvacátým účastníkem KS?

Jak bylo již oznámeno, tři oprávněná družstva se nepřihlásila do KS 2007/2008 z důvodu nedostatku hráčů. Za Slavii Hradec Králové E a Spartak Rychnov n/K B se už našla náhrada v družstvech TJ Náchod C a DDM Kostelec n/O. Za Sokol Náchod, který úplně vypadne z šachové mapy přechodem hráčů do TJ NA, se náhrada ještě hledá. Podle informace STK postup odmítly Lužany, další v pořadí jsou Třebechovice B a TJ Náchod D.

Jiří Bielavský, 12. 8. 2007


Obsah

"Divoké karty" KHŠS pro MČR v rapid šachu mládeže 2007

Komise mládeže KHŠS jako zástupce pořadatele Mistrovství ČR rozhodla o přidělení divokých karet pro účast dětí z Královéhradeckého kraje na Mistrovství ČR v rapid šachu 2007 v Jaroměři-Josefově 22.-23.9.2007. Prosím vedoucí oddílů, aby děti informovali o přidělení DK.

Kategorie:
H10: Jan Macháň (97), Jakub Ulman (97)
D10: Lenka Rojíková (97)
H12: Jaroslav Flašar (95), Jiří Petráněk (95)
D12: Klára Nyklová (96)
H14: Tomáš Vaněk (93), Adam Ježek (94)
D14: Veronika Kašparová (94)

Jan Slavík, KM KHŠS, 08.08.2007


Obsah

Přihlášky do soutěží družstev - informace STK

Sděluji, že mi včera (31.7.) David Hepnar definitivně oznámil, že Sokol Náchod se do soutěží družstev nepřihlásí (ani do regionální soutěže), neboť se svými spoluhráči přestupuje do TJ Náchod. Tuto informaci mi předběžně sdělil již dříve, ale nechal jsem mu ještě čas na rozmyšlenou až do konce července.

Takže vyzývám další náhradní družstva do KS, a sice v tomto pořadí (viz propozice, příloha č. 2):
1. Sokol Lužany
2. DDM Třebechovice B
3. TJ Náchod D

aby se - mají-li zájem - přihlásila dodatečně do krajské soutěže. Své vyjádření mi zašlete pokud možno obratem, nejpozději do 15. srpna. V zájmu urychlení přihlášek zasílám svou výzvu najednou, přednost má ale družstvo dle pořadí, tedy nejdříve Lužany, pak Třebechovice B a nakonec Náchod D. Připomínám ještě, že do KS se již dříve nepřihlásila oprávněná družstva Slavia Hradec Králové E a Spartak Rychnov n. Kn. B z důvodu nedostatku hráčů, namísto nich byla proto již vyzvána k účasti náhradní družstva TJ Náchod C a DDM Kostelec n. Orl. A, která již své právo účasti využila. Dále se do KS ještě (bez udání důvodu - zřejmě došlo k nechtěnému omylu) nepřihlásilo oprávněné družstvo TJ Žacléř, takže bylo v souladu s propozicemi (do 10.8.) vyzváno k nápravě.

Jaroslav Čáp, STK, 1.8.2007

P.S.
Baník Žacléř se po urgenci přihlásil elektronicky 2.8.2007


Obsah

Jiří Nun potkal Abraháma

Diagram Jiří Nun Hradec Králové - Již takřka čtyři desítky let patří mezinárodní mistr Jiří Nun ke špičce východočeských šachistů a opoře ligového družstva hradecké Slavie. V devadesátých létech byl i reprezentantem naší země, když startoval na šachové olympiádě v řecké Soluni v roce 1988. Svou padesátku oslavil stylově startem na šachovém Czech Openu v Pardubicích. A protože jej soupeř, izraelský velmistr, nechtěl předčasně "uvolnit" na oslavu, byl poražen. Jiří Nun skončil na pěkném 34. místě ze 429 účastníků a za sebou nechal hned 36 velmistrů! Za povšimnutí jistě stojí i fakt, že při své profesi stavebního inženýra a projektanta drží krok s profesionály.

Jako ukázku jeho nápadité a aktivní hry uvádíme partii z dřívějšího ročníku pardubického turnaje.

Nun Jiří (ELO 2420) - Brodsky Michail (ELO 2545), C02, Pardubice open 1994:
1.e4 c5 2.c3 e6 3.d4 d5 4.e5 Sd7 5.Jf3 Db6 6.Sd3 cxd4 7.cxd4 Jc6 8.0-0 (Oběť pěšce, která patří do repertoáru bílého.) 8...Jxd4 9.Jbd2 (A to je specialita hradeckého mistra, normálně hraje bílý 9.Jc3 nebo 9.De2.) 9...Jc6 10.Jb3 Jge7 11.Se3 Dc7 12.Vc1 Jg6 13.Jc5! Se7?! (Lépe bylo ihned 13...Sxc5.) 14.b4 Sxc5 15.Sxc5 Jgxe5 16.b5 Jxd3 17.Dxd3 Ja5? (Jen 17...Je5 18.Jxe5 Dxe5 19.Vfe1 Dg5 20.Sd6 dávalo černému možnost dále bojovat.) 18.Vfe1 b6 19.Sb4 Db7 20.Jd4 g6? (Smrtelně otevírá brány do své pozice.) 21.Df3! a černý se vzdal - 1:0. VIZ DIAGRAM (Proti 22.Df6 není obrany. Po 21...f5 vyhrává jak 22.Jxf5 gxf5 23.Dh5+ Kd8 24.Dh4+ Ke8 25.De7 mat, tak i 22.Jxe6 s rozebráním černé pozice.)

Do dalších let Jirkovi Nunovi přejeme zejména pevné zdraví, osobní spokojenost a radost na 64 polích i mimo ně.

Lubomír Douděra, 30.7.2007



Obsah

Víkendové šachové soustředění dětí pořádá Sokol "JOSI" Červený Kostelec

Šachový oddíl Sokol "JOSI" Červený Kostelec ve spolupráci s Královéhradeckým šachovým svazem si 
dovoluje pozvat všechny mladé(ve věku 6-12 let) začínající šachisty z blízkého i dalekého okolí 
na "Víkendové šachové soustředění", konané ve dnech 28.- 30.září 2007 v autokempu "Brodský" 
v Červeném Kostelci.

Zahájení       : V Pá 28. září 2007 v 17,00 (ještě předtím mají možnost všichni účastníci 
                 soustředění sehrát od 9,00 hodin turnaj "O pohár skřítka Šachmatíka"
                 (samostatné propozice)- nemusí hradit startovné
Ubytování      : Ve čtyřlůžkových  chatičkách (vlastní spacáky)
Stravování     : Plná penze ( zahajuje se páteční večeří a končí nedělním obědem)
Podmínky účasti: Pouze děti narozené v letech 1995-2001, které ovládají základy šachu 
                 (umí tahat figurkami a dokáží dát mat pomocí dámy a krále)
Cena pobytu    : 350,- Kč- nutno zaplatit při zahájení (druhou polovinu nákladů hradí pořadatel)
                 Cena pro místní, kteří nebudou ubytováni je stejná, v případě, 
                 že nebudou odebírat stravu, tak jen 100,- Kč
                 
Výuka          : Provádějí zkušení lektoři- trenéři II. třídy
Program        : Pá 17,00         - ubytování
                    18,00         - večeře
                    19,00         - seznámení se s lektory a programem
                    21,00         - večerka
                 So  7,30         - snídaně
                     8,00 - 11,00 - tři vyučovací hodiny
                    12,00         - oběd
                    14,00         - utkání v kopané
                    16,00         - simultánka se známou šachovou osobností
                    18,00         - večeře
                    20,00         - táborák
                    22,00         - večerka
                 Ne  8,00         - snídaně
                     8,30 - 10,30 - dvě vyučovací hodiny
                    11,00 - 12,00 - sledování turnaje dospělých
                    12,00         - oběd
                    13,00         - vyhodnocení a ukončení soustředění

Přihlášky      : Na adrese garanta soustředění- Vladimír Světinský Lhota 263, Červený Kostelec 
                 nebo na tel.: 777 624 914, 491 461 265 nebo mail: sachy.ck@centrum.cz 
                 v termínu do 25.9.2007 s požadavky na ubytování. 
                 Omezený počet účastníků soustředění - max. 20 dětí. Děti bez doprovodu je 
                 nutno vybavit kapesným 100-200,- Kč, dospělý doprovod jen v případě účasti 
                 dotyčného v turnaji dospělých.
                 Sebou spacák, sportovní oblečení a obuv + hygienické potřeby včetně ručníku.

Vladimír Světínský, 27.7.2007



Obsah

Tajovský - Škaloud Mistry ČR v bughouse

Vyhlášení výsledků turnaje, hraného pod názvem "STAROPRAMEN OPEN" jako součást pardubického CZECH OPEN, provázely mírné zmatky. Oficiální tisková zpráva z 16.7. uváděla jako Mistry ČR dvojici Cerha-Krása, den poté přišla oprava s odkazem na stránku se správnými vysledky. Vítězům blahopřejeme a doufejme, že toto pořadí již definitivně zůstane.

MČR bughouse

Vladimír Velecký, 18.7.2007


Obsah

Pětaosmdesátiletý Vladimír Mikule

Vladimír Mikule

Před 85 lety - 28. července 1922 – se v Lomnici nad Popelkou narodil Vladimír Mikule, nestor lomnického šachu. Do tajů šachové hry ho - stejně jako jeho mladšího bratra Zdeňka – zasvětil jejich nejstarší bratr Miloslav. Zdokonalil se pak v šachovém kroužku v základní škole, který vedl odborný učitel Jaroslav Cerman. Do šachového klubu vstoupil po absolvování textilní školy v Jilemnici v roce 1942.
V roce 1944 V. Mikule organizačně vypomáhal při sjezdu Severočeské župy šachové, při kterém, kromě šachových turnajů, byla pořádaná i řada dalších akcí. V roce 1946 se stal jednatelem šachového klubu, později vystřídal Jaroslava Cermana na postu předsedy klubu, kterým byl dlouhou řadu let. Mnoho let byl také předsedou Okresního šachového svazu, v Libereckém kraji byl až do roku 1960 členem výboru šachové sekce a předsedou komise pro korespondenční šach (a tím i členem výboru ústřední komise pro korespondenční šach v Praze). Od roku 1960 byl též dlouholetým členem výboru Krajského šachového svazu Východočeského kraje v Hradci Králové.
V 50. a 60. letech se V Mikule zúčastňoval mezinárodních šachových turnajů ICCT (Europa Cup) a probojoval se postupně až do skupiny champions-class. Hrával také v mezistátních korespondenčních přátelských utkáních reprezentačně za družstvo Československa (v letech 1956 - 58 a 1964 - 66 proti SSSR, proti Dánsku v letech 1957 - 59, proti Anglii v letech 1965- 67). V praktickém i korespondenčním šachu stával však vždy ve stínu svého mladšího bratra Zdeňka. V době jeho nemoci se stal v letech 1952 a 1953 přeborníkem lomnického šachového oddílu.
V. Mikule byl v praktickém šachu také rozhodčím a trenérem II. třídy. Dlouhou řadu let se věnoval mládeži a z jeho šachového kroužku vzešli dnes vynikající šachisté kandidáti mistra Ing. Josef Crha, Milan Bláha, Ing. Dušan Blažek, mistr šachové hry Ing. Jaroslav Novotný, ale i další reprezentanti lomnického šachu Ing. Václav Volman, Milan Dlouhý a další.
Jeho zásluhou se v Lomnici nad Popelkou pořádaly také významné šachové turnaje. Nejvýznamnějšími z nich byly v roce 1955 čtvrtfinále přeboru ČSR mužů a v roce 1958 polofinále přeboru ČSR žen. V obou turnajích zastával funkci hlavního pořadatele. V. Mikule zval do Lomnice nad Popelkou na simultánní produkce vynikající šachové velmistry, např. Luďka Pachmana, Miroslava Filipa, Elišku Klímovou, sovětského velmistra Salo Flora a další. Byl i dlouholetým vedoucím lomnické turistiky, kde vedl pěší i autokarové výlety. Za svoji činnost v obou těchto sportovních odvětvích obdržel řadu ocenění. Organizačně pracoval i v lomnické kultuře a v roce 2002 byl jmenován Čestným občanem města Lomnice nad Popelkou.
V letošním roce byl Vladimír Mikule jmenován čestným předsedou lomnického šachového oddílu.

František Novák, 18.7.2007


Obsah

Cena Fair Play pro TJ Náchod na CZECH OPEN 2007

V neděli skončilo Mistrovství ČR čtyřčlenných družstev v šachu. Sympatickým gestem čtyřdenní turnaj zakončilo družstvo z Náchoda, které dokázalo, že šachy jsou stále ještě sportem gentlemanů a vyznavačů fair play. Ruský tým si sedl ke špatnému stolu, za což měl být výsledek podle pravidel automaticky kontumován ve prospěch TJ Náchod. Náchodští se však rozhodli nevyužít této možnosti a dali zahraničnímu celku šanci, takže mohl začít partie znovu, tentokrát proti správnému soupeři. Pokud by byl výsledek z posledního kola v jejich prospěch kontumován, pravděpodobně by skončili mezi nejlepšími týmy. Hráči TJ Náchod však úplně s prázdnou neodjíždí, dostali alespoň cenu fair play.

Z tiskové zprávy CZECH OPEN 2007 ze dne 16.7.2007


Obsah

Slavia HK Mistrem ČR v kategorii 4čl. družstev

Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev OCÉ OPEN vyhrál ukrajinský tým Dněpr. Na třetí místo díky bezchybně zvládnutému poslednímu kolu proti rivalům z Pardubic poskočila Slavia Hradec Králové, která v tabulce předběhla Bohemians Praha a stává se tak mistrem ČR v kategorii 4členných družstev.

  výhry-remízy-prohry pomocné kritérium
1. Dněpr (UKR) 7-0-0 25,5
2. Yamal 1 (RUS) 6-0-1 19,5
3. Slavia HK 5-1-1 19,5

Z tiskové zprávy CZECH OPEN 2007 ze dne 15.7.2007



Obsah

Změny v Soutěžním řádu ŠSČR

Výkonný výbor SŠCR s platností od 1. 7. 2007 schválil změnu Soutěžního řádu SŠCR.

Změny Soutěžního řádu ŠSČR k 1.7.2007 do tří samostatných celků (nový text je podtržen).

I.

Zatraktivnění soutěží družstev a zejména extraligy jako výkladní skříně českého šachu je prioritou ŠSČR. Jednou z možností, která by mohla shromáždit na jednom místě elitu českého šachu a přilákat více pozornosti diváků, médií i sponzorů, je vyřazovací finálová část (play-off). Podmínky play-off stanoví ŘO v rozpise soutěže. Jde prozatím jen o možnost (letošní extraliga se bude hrát klasicky).

Doplnění stávajícího článku 3.4.

3.4.1. Družstva se utkají každý s každým jednokolově nebo dvoukolově dle Schurigových tabulek podle vylosování. S ohledem na maximální regulérnost a ekonomičnost soutěží může ŘO upravit systém soutěže (např. formou řízeného losování, systému dvojic, systému skupin s následným finále ap.). Na základní část soutěže může navazovat finálová část hraná vyřazovacím systémem play-off. Podmínky této finálové části stanoví ŘO rozpisem soutěže. Domácí družstvo má na lichých šachovnicích bílé kameny, na sudých černé.

II.

STK zvážila doposud hrané modely v soutěžích žen, juniorů a dorostu a připravila nový model, který má napomoci většímu zájmu o tyto soutěže jak z hlediska kvantity členské základny dané kategorie, tak účasti špičkových hráčů a hráček.
MČR žen se bude hrát jako uzavřený osmičlenný turnaj, polofinále MČR žen jako společný turnaj s polofinále MČR mužů. To umožní nejlepším českým hráčkám postoupit přímo do finále, které bude slušně obsazené a šetrné k jejich většinou napjatým časovým možnostem. MČR H20 a H18 se vrací k formě uzavřeného dvanáctičlenného turnaje a nově se zavádí samostatné polofinále H20 a H18 hrané odděleně a v jiném termínu od polofinále MČR mužů. Součástí tohoto polofinále H20 a H18 bude i MČR D20 a D18, které bylo doposud součástí MČR žen. Postupy do polofinále daných soutěží mají maximálně motivovat kraje k zajištění co nejreprezentativnější účasti hráčů z jejich území. Prioritou při výběru pořadatele MČR mužů bude, aby tato vrcholná akce byla uspořádána ve stejném termínu a na stejném místě jako MČR žen a MČR H20 a H18, což by mohla být velmi zajímavá, atraktivní a sledovaná akce za účasti naší špičky uvedených kategorií.

II.a. Nové znění článku 4.1.1.3 – změna finále MČR žen

4.1.1.3. Mistrovství ČR žen hrané jako uzavřený turnaj o osmi účastnicích.
Hrací systém stanoví ŘO rozpisem soutěže. Právo účasti mají mistryně ČR z předcházejícího roku, tři hráčky postupující z polofinále a čtyři hráčky nominované ŘO.

II.b. Nahrazení článku 4.1.1.4 – zavedení polofinále MČR žen

4.1.1.4. Polofinále Mistrovství ČR žen hrané jako otevřený turnaj na 9 kol.
Právo účasti mají krajské přebornice a všechny účastnice minulého finále. Účast dalších hráček může být omezena výkonnostním limitem, který stanoví rozpis soutěže.

II.c. Nový článek 4.1.1.5 – zavedení uzavřeného MČR H20 a H18

4.1.1.5. Mistrovství ČR v kategoriích H20 a H18 hrané jako uzavřený turnaj na 11 kol.
Právo účasti v kategorii H20 mají tři nejlepší hráči z polofinále Mistrovství ČR H20, nejlepší hráč z Mistrovství ČR H20 předcházejícího roku splňující věkový limit, nejlepší hráč z Mistrovství ČR H18 předcházejícího roku, pokud nemá přímý postup do Mistrovství ČR kategorie H18 a jeden hráč s udělenou divokou kartou. Právo účasti v kategorii H18 mají tři nejlepší hráči z polofinále Mistrovství ČR H18, nejlepší hráč z Mistrovství ČR H18 předcházejícího roku splňující věkový limit, mistr ČR H16 z předcházejícího roku a jeden hráč s udělenou divokou kartou.

II.d. Nový článek 4.1.1.6 – zavedení polofinále MČR H20 a H18

4.1.1.6. Polofinále Mistrovství ČR v kategoriích H20 a H18 hrané jako otevřený turnaj na 9 kol.
Právo účasti mají krajští přeborníci v kategoriích H20 a H18. Právo účasti dalších hráčů a systém přímých postupů stanoví ŘO.

II.e. Nový článek 4.1.1.7 – změna v MČR D20 a D18

4.1.1.7. Mistrovství ČR v kategoriích D20 a D18 hrané jako otevřený turnaj na 9 kol.
Právo účasti v kategorii D20 mají krajské přebornice v kategorii D20, nejlepší čtyři hráčky z minulého Mistrovství ČR D20 splňující věkový limit, nejlepší čtyři hráčky z předchozího finále Mistrovství ČR D18, pokud nemají přímý postup do Mistrovství ČR kategorie D18 a hráčky s udělenou divokou kartou dle rozpisu soutěže. Právo účasti v kategorii D18 mají krajské přebornice v kategorii D18, nejlepší čtyři hráčky z minulého Mistrovství ČR D18 splňující věkový limit, nejlepší čtyři hráčky z minulého Mistrovství ČR D16 a hráčky s udělenou divokou kartou dle rozpisu soutěže.

III.

STK ŠSČR v souladu s hlasováním Konference ŠSČR 2007 o protinávrhu (bodování v soutěžích družstev 2-1-0) považuje i v budoucnu za žádoucí bodování v soutěžích družstev systémem 3-1-0. Nechce však tento názor diktovat zástupcům krajů a proto akceptovala návrh rozšířené květnové STK, aby mohlo být v krajských soutěžích využito dřívější bodování 2-1-0, případně i jiné.

III. Doplnění stávajícího článku 5.3.2.

5.3.2. Za vyhrané utkání se počítají družstvu tři body, za nerozhodné jeden bod a za prohrané nula bodů (pokud ŘO nestanoví jinak).

Změny Soutěžní řádu byly schváleny STK ŠSČR 27.5. 2007 a VV ŠSČR 29.6. 2007 s platností od 1.7. 2007.

David Ciprys - místopředseda STK ŠSČR, Pavel Chrz - předseda STK ŠSČR


Obsah

Nové soutěže ŠSČR pro juniory a nominace KHŠS

Na přelomu měsíců května a června 2007 oznámila STK ŠSČR, že budou nově vypsána mistrovství ČR mládeže jednotlivců do 18 let (roč. 1990 a ml.) a 20 let (roč. 1988 a ml.) v kategoriích chlapců (polofinále a finále) a dívek (finále), která se mají realizovat v průběhu sezóny 2007-2008 jako samostatné soutěže. Tyto soutěže se uskuteční v termínu 4. až 10. listopadu 2007 soustředěnou formou, bližší informace viz zde. Protože byl již předem vypsán a také řádně sehrán letošní KP jednotlivců, žen, juniorů a seniorů (Jánské Lázně 3.- 8. 5. 2007), tak z tohoto přeboru byli již nahlášeni i tři účastnivší se junioři v pořadí tak, jak se umístili: Tomáš Kraus, Lukáš Rychna a Ondřej Hubáček.
Od STK ŠSČR následně došlo vyrozumění o postupujících takto:
- polofinále H 18 : postup Tomáš Kraus (Hořice), Ondřej Hubáček (Sokol HK)
- polofinále H 20 : přímý postup Lukáš Rychna (Jičín) + dva z KHŠS
- finále D 18 : přímý postup Martina Marečková (Panda Rychnov n. Kn.) + jedna z KHŠS
- finále D 20 : přímý postup Jiřina Prokopová (Nový Bydžov) + jedna z KHŠS

Pro náš krajský svaz, resp. STK, z toho vyplývá následující:
Určit postupující na celkem čtyři zbývající volná místa (dvě pro polofinále H 20 a po jednom pro finále D 18 a D 20) včetně náhradníků a nahlásit je do 16.9.2007 STK ŠSČR. VV KHŠS ve své schůzi 26.6.2007 schválil na návrh STK tato nominační kritéria: Za hlavní nominační kritérium brát hodnotu národního ela k 5.9.2007, za pomocné kritérium hodnotu ela fide k 1.7.2007.

Samozřejmě každý z nominovaných hráčů/hráček (včetně náhradníků) musí být registrovaný a aktivní v oddíle KHŠS a též předem musí vyjádřit svůj souhlas se svou účastí. Definitivní jména postupujících včetně náhradníků budou známa až 5.9.2007 podle jejich národního ela a také projeveného zájmu. Nastává doba prázdnin a také různých letních turnajů, takže motivace jistě nebude chybět.
Žádám tedy zástupce zainteresovaných oddílů, aby informovali své mladé svěřence o této soutěži. Do 31.7.2007 mi sdělte, zda-li o tuto soutěž je zájem. Dále upřesnit e-mailové adresy předběžně nominovaných hráčů kvůli další korespondenci.
Předpokládám, že všichni předběžně nominovaní hráči/hráčky této šance využijí a všechna nabízená volná místa budou obsazena.

Předběžná nominace

H 20 		oddíl		roč.	LOK ČR 5/07	FRL FIDE 7/07
Jan Mrověc	Hronov		88	   2060		    1967	elo
Lukáš Rychna	Jičín		89	   1993		    2022	ČR 2006
Jakub Souček	Hořice		91	   1993		    2043	elo
Michal Šrejber	Hořice		93	   1932		    1864	náhradník
Jiří Rozkovec	Sokol HK	88	   1901		       0	náhradník
Tomáš Kracík	Třebechovice	93	   1897		    1885	náhradník
Pavel Fencl	Nový Bydžov	90	   1884		       0	náhradník
Ondřej Horníček	Panda Rychnov 	88	   1831		       0	náhradník
David Dvořák	Nový Bydžov	92	   1753		    1798	náhradník
Vojtěch Erbrt	Sokol HK	93	   1683		       0	náhradník
Tomáš Vaněk	Nový Bydžov	93	   1682		       0	náhradník

H 18 		oddíl		roč.	LOK ČR 5/07	FRL FIDE 7/07
Tomáš Kraus	Hořice		95	   1864		    1902	KP
Ondřej Hubáček	Sokol HK	92	   1679		       0	KP
Michal Šrejber	Hořice		93	   1932		    1864	náhradník
Tomáš Kracík	Třebechovice	93	   1897		    1885	náhradník
David Dvořák	Nový Bydžov	92	   1753		    1798	náhradník
Vojtěch Erbrt	Sokol HK	93	   1683		       0	náhradník
Tomáš Vaněk	Nový Bydžov	93	   1682		       0	náhradník

D 20 		oddíl		roč.	LOK ČR 5/07	FRL FIDE 7/07
Martina Marečková Panda Rychnov	90	   2012		    2003	ČR
Jiřina Prokopová Nový Bydžov	92	   1768		    1554	elo
Nikola Skalová	Nový Bydžov	88	   1509		       0	náhradnice
Eliška Johnová	Hořice		96	   1483		       0	náhradnice
Kateřina Vlčková	Jaroměř	96	   1481		       0	náhradnice

D 18 		oddíl		roč.	LOK ČR 5/07	FRL FIDE 7/07
Jiřina Prokopová Nový Bydžov	92	   1768		    1554	ČR
Eliška Johnová	Hořice		96	   1483		       0	elo
Kateřina Vlčková Jaroměř	96	   1481		       0	náhradnice

Jaroslav Čáp, STK KHŠS, 5. 7. 2007


Obsah

Pořadí oddílů KHŠS podle účasti v soutěžích mládeže 2006/2007

Celkem 20 oddílů a jedna škola zabodovalo v každoročním vyhodnocení pořadí podle aktivity v soutěžích mládeže, vydaného KM KHŠS. Stejně jako loni vyhrála Panda Rychnov n/K, na druhé místo se propracovaly Hořice a třetí skončil Sokol Hradec Králové. Proti loňsku poklesl počet hodnocených o jeden, celkový počet bodů se prakticky nezměnil.
Bez aktivní mládeže byly Orel Červený Kostelec, Česká Skalice, Dubenec, HK Ortex, HK Slavia, Javornice, Jičín, Kostelec n.O., Lípa, Lomnice n.P., Lužany, Náchod Sokol, Náchod TJ, Police n.M., Rychnov n.Kn. Spartak, Trutnov HSM, Valdice, Vrchoviny a Žacléř.

     Oddíl      EL 1.ČL KPŽD KSŽD KPDMž MČRDMž MČRDSž ČRj ČRrap  Čechy  KP KPrap VC         05
Body za účast  100  70   40   30    25    30    25    20    10    10    3    2    1 Celkem /06
 1. Panda RK        70  120   60    75    30    50    60    50    60   45   32   44   696  653 
 2. Hořice	    70	      30    50    30    25    60    30    50   24   18   47   434  339 
 3. HK Sokol	    70   40   30    50          25    40    10    30   33   12   46   386  274 
 4. N. Bydžov	    70   40   30    25                20    30    60   21   22   60   378  460 
 5. Jaroměř	    70   40   30    25    30          20          10    9   10   23   267  299 
    Třebechovice         40         25          25    40    30    40   24   14   29   267  256 
 7. Týniště n/O          40   30    25                            20   21   14   41   191  159 
 8. L. Bělohrad	         80   30    25                                       2   13   150  193 
 9. Dobruška                  30                            10         18    8   26    92   95 
10. Hronov		      30		 		        3         4    37   33 
11. Kopidlno		      30						  7    37   56 
12. Jilemnice		      30						       30    2 
13. Vrchlabí									 24    24   22 
14. Nová Paka									 11    11   49 
15. Broumov								     6    3     9   28 
16. Trutnov Loko								  7     7   30 
17. Červený Kostelec Sokol							  4     4    0 
    Doudleby n/O								  4     4    4
    Hostinné									  4     4    5
    ZŠ M.Horákové HK								  4     4    0
21. Dvůr Králové n/L								  1     1   54
		0  350  400  360   300    90   125   240   160   270  198  138  402  3033 3032

	EL      Extraliga dorostu
	1.ČL    1. Česká liga dorostu
	ČRj     MČR jednotlivců
	KPŽD    Krajský přebor žákovských družstev
	ČRrap   Mistrovství ČR jednotlivců v rapidu
	KSŽD    Krajská soutěž žákovských družstev
	Čechy   Mistrovství Čech jednotlivců
	KPDMž   Krajský přebor družstev mladších žáků
	KP      Krajský přebor jednotlivců
	MČRDMž  Mistrovství ČR družstev mladších žáků
	KPrap   Krajský přebor jednotlivců v rapidu
	MČRDSž  Mistrovství ČR družstev starších žáků
	VC      Velká cena KH kraje

Jan Slavík a Jiří Bielavský, 4. 7. 2007


Obsah

Jak zajišťujeme Mistrovství ČR v rapidu mládeže

Organizační výbor Mistrovství ČR v rapidu mládeže, které se uskuteční v září t.r. v Jaroměři, děkuje všem níže uvedeným oddílům za pomoc při zajištění hracího materiálu. Jako první se přihlásila Panda Rychnov n/K, následovaly další oddíly, přesto však do počtu 100 souprav ještě dost chybí. Věříme, že nám další oddíly ještě vypomohou a nejlepší hráči republiky včetně našich zlatých olympioniků budou mít v Jaroměři nejlepší hrací podmínky!

Zapůjčení souprav "Česká klubovka" a digitálních hodin můžete domluvit s Janem Slavíkem (Jan-Slavik@seznam.cz, 608 609 317), přivítáme také nabídku jen souprav nebo jen hodin. Předem děkujeme!

Mistrovství ČR podporují: Panda Rychnov n.Kn. 10 souprav, ŠK Lípa 9, Slavia Hradec Králové 8, Jiskra Hořice 8, TJ Dvůr Králové n.L. 8, TJ Náchod 10, ŠK AD Jičín 5, Sokol Hradec Králové 5, DDM Třebechovice 4, Jiskra Jaroměř 8, Slovan Broumov 10, Jiskra RMSK Nový Bydžov 8, celkem 93.

Dostaňte se i Vy do tohoto čestného seznamu!

Jiří Bielavský, 3. 7. 2007, aktualizováno 31.7.2007


Obsah

Extraligové play-off nebude!

Poněkud chaoticky se zachází s termínovou listinou STK ŠSČR. Co bylo zveřejněno před měsícem, už neplatí. Ohlášené extraligové play-off (viz "O přeborníku republiky družstev rozhodne play-off" nebude a mění se tím termíny Extraligy, uvedené v článku "Změny v termínové listině ŠSČR 2007/2008 se dotknou i našich soutěží".

Sdělení STK ŠSČR: Sportovně-technická komise Šachového svazu České republiky rozeslala během června na všechny kluby hrající ligové soutěže rozpisy 2007-08. Prosím nezapomeňte na termín 20.7 2007 k odeslání přihlášek včetně veškerých poplatků.
Projekt play-off extraligy byl odložen a ŘO s extraligovými kluby se k němu vrátí na losovací schůzi. V ročníku 2007-08 se hrát play-off nebude, termínový kalendář zůstává stejný, jen termín 15.-16.3. se pro extraligu vypouští a 10.-11. kolo se odehraje v původně plánovaném termínu 12.-13.4. pro play-off. Tím vyšel ŘO vstříc návrhům k termínovému kalendáři (po zveřejnění návrhu kalendáře byly připomínky pouze k tomuto termínu).

Jiří Bielavský, 30. 6. 2007


Obsah

Jaroslav Sládek 80 let!

Dne 26.6.2007 oslavil významné jubileum hráč Šachklubu AD Jičín (dříve TJ Jičín) JUDr. Jaroslav Sládek.

Jarda se přestěhoval do Jičína s rodiči z Chebu v roce 1937. Šachy začal hrát na vojně jako zájmovou činnost a zůstal jim věrný do dneška. Od roku 1953 je stálým hráčem a oporou Jičína, několik let hrál také v Lomnici n/Popelkou. Z šachového nadšence se postupně vypracoval ve velmi silného hráče síly 1. výkonnostní třídy a svým pozičním citem se stal postrachem soupeřů. Zvítězil nad mnoha renomovanými hráči, mimo jiné má skalp Jiřího Nuna z Hradce Králové, v simultánní produkci porazil i legendárního velmistra Luďka Pachmana a ještě v loňském roce dokázal v další simultánce v Jičíně remizovat s bývalým naším reprezentatem, dalším velmistrem, Janem Smejkalem.

V současné době Jaroslav stále závodně hraje za B a C družstvo Jičína a jeho jezdcové koncovky jsou kouzelné. V Jičíně si vybudoval pověst, že „Sládkovi koně“ jsou nepřekonatelní. Ve volném čase prohání Jarda polské soupeře na počítači v internetovém systému „Kurnik“, v klubu hraje velmi rád a dobře také bleskové partie a běda tomu, kdo by ho chtěl podcenit. Jarda každý čtvrtek příchází do klubu jako první a odchází jako poslední a bez jeho přítomnosti bychom si snad šachovou činnost v Jičíně ani nedovedli představit.

Majitel Šachklubu a přední hráč Jičína Ing. Zdeněk Urban zorganizoval na počest Jardy Sládka oslavy v klubu. Byl pozván šachový velmistr Leonid Vološin, který provedl na nástěnné šachovnici dvoudenní treninkový kurs vynikající úrovně, doprovázený bohatou diskusí přítomných šachistů. Tréninku se zúčastnili téměř všichni přední hráči Šachklubu, byli zde ale také přítomni příznivci jičínského šachu, nejlepší hráči Nové Paky – Jarda Novotný a Martin Duczynski, Petr Buchar z Vrchlabí, Luboš Drahotský z Prahy a děvčata z Kopidlna Katka Doktorová a Eva Suchoradská (nyní již hráčka Jičína). K dispozici bylo pohoštění ve formě pestrého rautu a po celou dobu akce vládla dobrá nálada. Velkolepá oslava byla ukončena bleskovým turnajem v restauraci Řáholec.

Výsledky turnaje: 1. Jaroslav Fiala 7, 2. Zdeněk Urban 6,5, 3. Luboš Drahotský 5, 4. Jan Kohout 4, 5. Milan Kříž 4, 6. Lukáš Rychna 4, 7. Rudolf Nedbal 2, 8. Jaroslav Sládek 2, 9. Kateřina Doktorová 1,5

Za ŠACHKLUB AD Jičín přejeme Jardovi stálé a pevné zdraví, životní elán a ještě hodně vydařených partií.

Jan Kohout, 30. 6. 2007

K přání všeho nejlepšího v životě i v šachu se jménem celého krajského svazu připojujeme také my! Sympatického doktora čtenářům můžeme představit bohužel jen na společné fotografii, kde jsou v popředí pan Mikule a slečna Prokopová. Na ty se tentokrát nedívejte, ale za nimi se odehrává partie, v níž má jubilant černé figury.

Sládek

Jiří Bielavský, 30. 6. 2007


Obsah

Šachisté KHŠS olympijskými vítězi

Ve dnech 19. - 24.června 2007 probíhaly v Ústí nad Labem Hry III. letní olympiády dětí a mládeže České republiky. Sjelo se na nich téměř 5 000 mladých sportovců z celé naší republiky. Na 4 000 nejlepších chlapců a dívek soutěžilo v jednadvaceti sportovních discilínách, mezi nimi se o titul olympijského vítěze utkalo i 55 nejlepších šachistů a šachistek.

Náš kraj reprezentovali Michal Šrejber, Tomáš Kraus, Jiřina Prokopová a Eliška Johnová. Všichni čtyři jsou členy družstva, které bude v příští sezoně reprezentovat Hořice a Královéhradecký kraj v extralize mladšího dorostu.

Olympijský turnaj byl v mnohém specifický. Nezvyklé uhytovací i herní podmínky ovlivnily hru všech účastníků. Hrálo se přímo v olympijském domě a šachisté se těšili velké pozornosti ne vždy tichých diváků. Byl vyzkoušen nový bodovací systém - 3 body za výhru, 1 za remízu. Míša Šrejber byl jedním z těch, kteří na nový bodovací systém doplatili. Docílil na něho nezvyklého počtu remíz, bodovaných pouze jedním bodem, a musil se s pouhými dvěma prohrami a 9 body spokojit s desátým místem (od 3. místa jej dělila pouhá jedna výhra).

Jiřinka Prokopová měla velké problémy s rychlým tempem hry a poměrně nepříznivý los, který ji v posledním kole, které nejvíce rozhoduje o pořadí, přisoudil jednu z favoritek turnaje, Michaelu Pavelkovou, které po urputném boji podlehla a obsadila celkově 8. místo.

Problémy s časem a rovněž trochu hráčské smůly měla i Eliška Johnová. Zřejmě vlivem únavy po dvou těžkých partiích, ve čtvrtek odpoledne, kdy byla s tříbodovým náskokem v čele turnaje, zvolila místo vítězné varianty variantu prohrávající a tato jediná prohra rozhodla o jejím celkově druhém místě na pomocné hodnocení. Celková vítězka, vynikající Kristýna Sabolová, měla trochu hráčského štěstí, protože se v celém turnaji neutkala s první nasazenou Janou Maříkovou a její soupeřky nakonec uhrály více bodů než soupeřky Eliščiny.

Naprosto vynikající výkon podal Tomáš Kraus. Vyhrál s přehledem všechny své partie a zvítězil s devítibodovým náskokem!

Tomášovo první a Eliščino druhé místo vyneslo naše družstvo na celkové 1. místo v bodovém hodnocení krajských družstev. Zlaté medaile jsou jedním z mnoha vynikajících úspěchů, kterých hořičtí šachisté dosáhli, a za které vděčí přednímu českému trenérovi, vynikajícímu hráči a člověku, ing. Evženu Gonsiorovi.

Gratulujeme.

Jiří John, 26. 6. 2007


Obsah

Olympiáda dětí a mládeže - fantastický úspěch našeho kraje - dvě zlaté a jedna stříbrná!

Kdyby někdo před zahájením olympiády řekl, že náš kraj získá zlatou medaili za šachy a k tomu zlatou a stříbrnou za individuální výkon, asi by mu mnoho odborníků za pravdu nedávalo. První místo přece bylo jasně zadané pro Moravskoslezský kraj, jak trefně napsal ředitel turnaje Pavel Chrz "BŠŠ Frýdek-Místek a okolí". Nemožné se však stalo skutkem, výpadek extraligového hráče Kočiščáka ve starších chlapcích (skončil šestý) ostatní nevyrovnali, také jen jedna individuální medaile je opravdu málo. A náš kraj díky mladším členům družstva šlapal jako švýcarské hodinky, jejich 12 bodů nakonec postavilo náš kraj do čela celkového pořadí:

Pořadí krajů na ODM

Ještě malé ohlédnutí do historie: na minulé olympiádě 2005 v Brně náš kraj skončil na 7. místě se 4 body, vyhrál Moravskoslezský kraj se 24 body (!) před Jihomoravským 14 a Zlínem 10 bodů, olympijské bodování a soutěže jsou stejné jako letos. Bronzovou medaili má doma rychnovská Martina Marečková.

My jsme s předsedou KM Janem Slavíkem sice předem malinko v úspěch doufali, už nasazení nás pasovalo hned za severní Moravu, avšak nasazení a celkový výsledek je něco jiného. Povedlo se, skoro se chce říci, že stříbrná medaile Hořic ze zaječického mistrovství družstev žáků je překonána touto zlatou sice nemistrovskou, ale významem daleko přesahující medailí. Obě jsou však v Hořicích a šéf mládeže Jiří John zažívá žeň, jaká se stává jednou za život. Je to samozřejmě úspěch celého kolektivu lidí, Tomáš Kraus začínal v Bělohradě u Ladislava Brože, Eliška to má po této stránce jasné, Michal Šrejber byl objeven Kamilem Möllerem v Jaroměři a novobydžovská Jiřina Prokopová je z líhně Marcely Vaňkové, nyní jsou všichni trenérsky vedeni či zdokonalováni naším supertrenérem Evženem Gonsiorem, Jiřím Johnem, Martinem Paukertem a dalšími. Nemenší zásluhu má komise mládeže a KHŠS za systematickou podporu mládeže formou soustředění a táborů. Nyní se vše dokonale zúročilo, věřme, že vzestup bude pokračovat i nadále. Máme nově dvě extraligy mládeže, zkrátka na mládež buďme pyšní!

Vítěz ODM Tomáš Kraus Vítězové ODM - Královéhradecký kraj Vítězové ODM - Eliška Johnová
Tomáš Kraus (uprostřed) na stupních vítězů kategorie mladších chlapců Královéhradecký kraj na nejvyšším stupni prestižní soutěže krajů - vpředu Kraus a Johnová, vzadu Šrejber a Prokopová, vlevo druhý Moravskoslezský a vpravo Jihomoravský kraj Eliška Johnová na stříbrném stupínku vítězů kategorie mladších dívek

Foto Pavel Chrz

Třetí den den - Královéhradecký kraj první, Kraus zlato, Johnová stříbro!

Tomáš Kraus si dokonale spravil chuť po nemocí vynuceném odstoupení z MČR na Seči a porazil i zbývající dva soupeře, takže vyhrál všechny své partie a jasně všem ukázal, kdo je v jeho věkové kategorii v ČR nejlepší! Zdráhám se napsat, že získal 7 bodů, protože na ODM bylo vítězství hodnoceno 3 body a remis 1 bodem, takže asi přesněji získal 21 bodů. Náskok před druhým v pořadí v obyčejných bodech byl 2,5, což je na sedm kol opravdu dost! Na nové bodování doplatil pražský Baláček, který se ziskem 4,5 bodu byl až za dvěma 4 bodovými bez medaile.
Mladice našeho týmu Eliška Johnová také bodovala 100%, ale její přemožitelka Sabolová také a obě se ziskem 6 normálních bodů zaujaly první dvě místa, Eliška byla druhá na vzájemnou partii. Ve starších dívkách den poslední nevyšel Jiřině Prokopové, prohrála obě partie a se 3 normálními body obsadila osmé místo, které už do soutěže krajů nebylo bodované. Mimo krajské body se umístil také Michal Šrejber. Ten sice zabral, udělal 1,5 bodu a celkem 3,5, avšak tři výhry a tři remisy znamenaly v konečném pořadí až 10. místo za dvěma tříbodovými hráči.
V našem bodování krajů (součet obvyklých bodů všech členů družstva) vyšlo toto pořadí, trochu se odlišující od oficiálního:

 1. Královéhradecký			19,5/28
 2. Ústecký				17,5
 3. Moravskoslezský a Jihomoravský	17
 5. Plzeňský				16,5
 6. Středočeský a Olomoucký		15,5
 8. Zlínský a Jihočeský			13,5
10. Vysočina				12
11. Pardubický				11,5
12. Liberecký				11
13. Praha				10
14. Karlovarský				 6,5

Druhý den
V pátém kole opět zazářil Tomáš Kraus a připsal si páté vítězství, čímž jeho náskok v čele turnaje vzrostl na jeden a půl bodu. To už vypadá velmi slibně! Johnová poprvé prohrála, s kamarádkou Kristýnou Sabolovou si to bude moci vyříkat na táboře, kam obě jedou :-). Nicméně zůstává ve vedoucí skupině se 4 body. Jiřina Prokopová zabodovala podruhé za sebou, dostala se do plusu se 3 body a je ve skupině mezi 5. a 7. místem. Michal Šrejber udělal půlku a drží se těsně pod 50%, má dva body a je ve skupině mezi 8. a 11. místem.
Celkově naši získali už 14 bodů a vedou toto pořadí o dva body před domácími a jižní Moravou. Připomínám, že oficiální soutěž krajských družstev se bude počítat z umístění v turnajích, nikoli z bodů. První získá pro svůj kraj 7, druhý 5, třetí 4 atd., boduje se do 6. místa.

 1. Královéhradecký		14/20
 2. Ústecký			
    Jihomoravský		12
 4. Plzeňský			
    Středočeský			11,5
 6. Moravskoslezský		11
 7. Olomoucký
    Jihočeský			10,5
 9. Zlínský			 9,5
10. Vysočina			 9
11. Pardubický			 8,5
12. Liberecký			 7,5
13. Praha			 6,5
14. Karlovarský			 6


Čtvrté kolo - Kraus a Johnová zase vyhráli! Eliška hladce, Tomáš musel zabojovat, aby se dostal do útoku. Pak už nebylo pochyb. Šrejber prohrál, zato Prokopová vyhrála. Tři body ze čtyř možných!
Třetí kolo se moc povedlo Tomáši Krausovi, který černými krásně přehrál dosud též stoprocentního Bujnoška (SM) a je nyní sám v čele mladší kategorie. Eliška Johnová trochu trpěla v partii s bílou Novákovou (SM), ale po její chybě už jí nedala šanci a též drží 100%! Oba tak uvidíme v přímém přenosu 4. kola od 13:30. Michal Šrejber remizoval, má 1,5 bodu a dělí se o 7. místo, Jiřina Prokopová prohrála, má 1 bod a dělí se o 9. místo.
Překvapením kola je výpadek severní Moravy, o což se notně přičinili také naši hráči. SM získala jen půl bodu a v součtu má bodů 8. A kdo vede? Naši, mají 8,5! Třetí jsou domácí (7,5), jižní Morava, Plzeň a střední Čechy mají 7. Nejvíc si připsali Jihočeši (3,5), nejmíň Praha (0).

První den se našim borcům vskutku vydařil. Obě partie vyhráli Johnová a Kraus, po jednom bodu přidali Prokopová a Šrejber.
Obrázek o síle mládeže v jednotlivých krajích dává součet bodů členů krajských družstev. Hned od začátku se "urvala" severní Morava, ale naši jsou na druhém místě! Moc hezký pohled, kéž by vydržel až do konce. Zítra se hrají tři kola a bude to klíčový den, neboť se střetnou všichni nejlepší mezi sebou. Poslední dvě kola v pátek už budou o potvrzení umístění po druhém dni.

 1. Moravskoslezský		7,5/8
 2. Královéhradecký		6 
 3. Jihomoravský
    Plzeňský			5
 5. Praha
    Ústecký			4,5
 7. Pardubický
    Středočeský			4
 9. Olomoucký
    Zlínský			3,5
11. Vysočina			3
12. Jihočeský			2,5
13. Liberecký			2
14. Karlovarský			1

Více o naší výpravě zde

K podrobným výsledkům (i z jiných sportů) se dostanete zde

Jiří Bielavský, 20. 6. 2007


Obsah

Zdeněk Hejzlar a Jaroslav Labík – 70 let!

V červnových dnech (5.6.) oslavil životní sedmdesátku známý náchodský šachista Zdeněk Hejzlar. Jubilant hrál nejdříve za sousední oddíly TJ Spartak Police n. Met. a TJ Hronov, kde si také v sezóně 1971/1972 zahrál druhou ligu a následně si uhrál tehdy ceněnou první výkonnostní třídu.

Zdeněk Hejzlar

Od sezóny 1975/1976 spolehlivě hájí barvy oddílu TJ Náchod, za jehož družstva sehrál na krajské úrovni úctyhodný počet mistrovských partií (po třiceti sezónách celkem 390). Také se zúčastňoval krajských přeborů jednotlivců, přičemž v roce 1983 získal – tehdy ještě ceněný – titul okresního přeborníka Náchodska.

V současné době hraje Zdeněk sice již „jen“ pro zábavu, přesto je však stále obávaným soupeřem pro mladší i starší protivníky, například v minulé sezóně dobyl třetí místo v KP seniorů.

Oslavenci Zdeňkovi, jenž je mezi šachisty znám a oblíben jako hráč se smyslem pro fair-play, zdatný turista a skvělý společník s osobitým humorem, přejeme za všechny spoluhráče i soupeře a čtenáře této stránky do dalších let stálé zdraví a další pěkné zážitky za šachovnicí!

Jaroslav Čáp, foto Jaroslav Šmíd

O dva dny později než Zdeněk Hejzlar oslavil sedmdesátku význačný šachista a funkcionář ing. Jaroslav Labík z Kostelce n/O. Je duší kosteleckého šachu, co ho znám, působil také v prvním výboru Regionálního šachového svazu F1. Aniž to nějak dává moc najevo, pořádá pravidelné a velmi populární šachové turnaje pro dospělé i mládež a tím tvoří ono cenné šachové klima, které není jenom o soutěžích a bodech.
Panu Labíkovi přejeme hodně zdraví a štěstí v životě i uspokojení nad šachovnicí i v organizování šachových akcí v Kostelci!

Jiří Bielavský, 17. 6. 2007


Obsah

Divoké karty pro MČR mládeže v rapidu v Jaroměři

KHŠS pořádá MČR v rapid šachu 2007 v Jaroměři a komise mládeže KHŠS bude přidělovat divoké karty pro zájemce z KHŠS dle výsledků jednotlivých hráčů z minulé sezóny. Jde vždy o dvě místa v každé kategorii chlapců a jedno místo v kategorii dívek. Žádám všechny zájemce o přidělení divoké karty k účasti na MČR, aby se přihlásili na e-mailovou adresu uvedenou dole do 30.6.2007. Pro jednodušší zpracování je vhodné, když vedoucí oddílu zašle seznam všech hráčů najednou, ale samozřejmě lze se hlásit jednotlivě.
O přidělení divoké karty budou všichni včas informováni.

Seznam účastníků MČR v rapid šachu 2007 v Jaroměři z Královéhradeckého kraje

H14: Kracík, Šrejber, Šafařík, Tázlar
H12: Kraus, Horníček Pa., Vaníček V., Šedivý, Hartman
H10: Gregor, Ševčík, Pražák

D14: Mochaňová, Tobišková
D12: Johnová, Vlčková, Žitná
D10: Nyklová M., Piroutková

Předpokládám,že všichni jmenovaní budou na MČR startovat, v jiném případě prosím o zprávu.

Jan Slavík, předseda KM KHŠS, jan-slavik@seznam.cz


Obsah

V úterý vzplane v Ústí n.L. olympijský oheň

Do Ústí nad Labem na HRY 3. OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE ČESKÉ REPUBLIKY přijede ve dnech 19.6. - 23.6. do Ústí n.L. přes 4 tisíce mladých sportovců ze všech 14 krajů naší republiky.
Od 19 hodin v úterý bude na zimním stadioně v Ústí n.L. slavnostní zahájení se zapálením olympijského ohně a nástupem výprav za účasti slavných olympioniků, např. Kateřiny Neumannové. Celý týden bude město žít olympiádou; 20 škol přerušuje své vyučování, aby uvolnilo prostory olympionikům, olympijské autobusy budou všem výpravám k dispozici a s akreditační olympijskou kartou se každý účastník dostane na všechny sportovní, kulturní, památkové a další objekty města zdarma, stejně tak městská doprava bude zdarma.
V Denících Bohemia bude vycházet čtyřstránka denně, na ČT1 v hlavních zprávách 30 vt vstup a 30 min zpravodajská relace dne v pozdějších hodinách. Olympiáda bude zakončena v sobotu od 19 hodin na letním stadioně.
Je skvělé, že mezi 20 "vyvolenými" sporty jsou i šachy. Šachy se budou hrát v samém "srdci" olympiády, Olympijském domě, zároveň s dalšími 5 sporty. První šachovnice všech 4 kategorií budou promítány on-line na plátno a 8 partií bude přenášeno on-line na internet. Šachy se hrají ve středu až pátek, 7 kol švýcarským systémem, tempem 45 minut a 30 vt za tah. Nejúspěšnější budou dekorováni při olympijském ceremoniálu na Lidickém náměstí, olympijské medaile si odvezou nejlepší 3 z každé ze 4 kategorií a všichni 4 členové tří nejlepších krajských družstev. Soutěž se hraje jako 4 turnaje jednotlivců se součtem pro soutěž krajů.

Více informací : http://www.odm2007.cz

12.6. 2007 Pavel Chrz, ředitel šachu při LODM

O naší výpravě

Předseda naší komise mládeže Jan Slavík k tomu dodává: "Když to dopadne podle nasazení, budeme velmi spokojeni!"
Bodejť ne, když sečteme nasazení pro jednotlivé kraje, tak nejlépe je na tom kraj Moravskoslezský a kousek za ním Královéhradecký! Je to docela neuvěřitelné, ale je to tak. Naše barvy budou hájit ve starších dívkách (1992-94) zkušená Jiřina Prokopová (1768, Jiskra RMSK Nový Bydžov, nasazena jako č. 4), v mladších (1995-97) neméně ostřílená Eliška Johnová (1483, Jiskra Hořice, č. 3). Starší chlapce určitě dost potrápí kreativní Michal Šrejber (1932, Jiskra Hořice, č. 9). V této kategorii hraje např. extraligový frýdeckomístecký hráč Jiří Kočiščák, 12. z MČR mužů - a není nasazen jako č. 1, nýbrž jako 3, protože nejlepší Elo 2279 má Jan Krejčí (Litovel, Olomoucký kraj). Pro nás nejlepší nakonec, v mladších žácích máme Tomáše Krause (1864, Jiskra Hořice), nasazeného jako č. 1!
Vedoucím výpravy je hořický trenér Jiří John a přejme mu podobně pěkné pocity, jako měl na nedávno skončených Zaječicích, a celé výpravě hodně klidu a bojovné výkony na šachovnicích!

Jiří Bielavský, Jan Slavík 13. 6. 2007


Obsah

Potvrdí Stráž pod Ralskem vzrůstající úroveň naší mládeže?

O nadcházejícím víkendu se ve Stráži p/R utkají družstva mladších žáků o titul mistra republiky. Startovní listina čítá 28 týmů a mezi nimi jsou tři z našeho kraje. Nejvýše je nasazena Panda Rychnov n/K na 4. místě, čili teoreticky jeden stupínek od medaile. Na ty mají políčeno Moravané - A a B družstvo BŠS Frýdek-Místek a Staré Město. Panda se bude opírat o vyrovnaný tým, nejlepší ranking mají Jana Maříková (host z Veselí n/L) a Pavel Horníček.
Na 12. místo je zařazena Jiskra Hořice, která má v čele "nejelovatějšího" účastníka turnaje Tomáše Krause (1864), sekundovat mu bude výborná Eliška Johnová. Budou Hořice opět velikým překvapením?
Hned za Hořicemi je nasazena Jiskra Jaroměř s hlavní hvězdičkou Kateřinou Vlčkovou. Popřejme našim družstvům v této zajímavé soutěži hodně zdaru!

Jiří Bielavský, 13. 6. 2007



Obsah

TV-tip na 22. 6.: "Uvolněte se, prosím"

Informace předsedy KM ŠSČR pana Říhy: V pátek 22.6. na ČT 1 v oblíbeném pořadu, který uvádí p. Kraus "Uvolněte se, prosím", bude jeho hostem Vojta Plát.
Poznámka: Vojtěch Plát je jeden z nejambicioznějších mladých šachistů, ročník 1994, současné národní ELO 2259, člen ŠK Staré Město.
Jan Slavík, Jiří Bielavský, 12. 6. 2007


Předchozí článek