Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Únor 2024
  Po Út St Čt So Ne
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  26272829  

Šachový Silvestr v Tetíně, aneb „Lužany revival 2023“

Ondrej Ruda - 2.1.2024

Tak jsme se konečně dočkali a po šestileté odmlce se poslední den v roce 2023 uskutečnil tradiční silvestrovský turnaj. S odvahou a nasazením sobě vlastním se do uspořádání šachového klání pustil zakladatel Podzvičinské šachové školy pan Ladislav Brož. Do sálu Hospody „Dupačka“ v Tetíně se pohodlně vešlo všech 52 hrajících účastníků, Na všech 26 šachovnic dohlížel rozhodčí Tomáš Sucharda. Hrálo se na 9 kol, systémem 2 x 15 minut, bez rozdílu kategorií. V příjemně vytopeném prostředí byl průběh plynulý, hladký, v poledne s malou přestávkou na občerstvení. A přesně ve 14.50 hod. začalo vyhlašování vítězů. Ocenění byli nejen první tři, ale též nejlepší žena/dívka, nejstarší a nejmladší účastník a zároveň i každý pátý v konečném pořadí dostal malou pozornost. Úroveň hráčů a jejich herní nasazení byly velmi vysoké, a tak i proto nezůstal jediný šachista bez bodu.

Absolutním vítězem, se 100% úspěšností, se stal Jan Lajbl (9 bodů). Druhý v celkovém pořadí, byl Vojtěch Šádek (7 bodů). Bronzovou příčku obsadil, na základě lepšího pomocného hodnocení, Zdeněk Urban (6,5 bodu). Nejlepší šachistkou se stala Kateřina Malíková. Nejstarším účastníkem byl pan Jindřich Vochozka (nar. 1940) a nejmladším byl Patrik Špáta (nar. 2013).

Atmosféra byla skvělá. Někteří využili této příležitosti k setkání s kolegy a kamarády, se kterými se již delší dobu neviděli. A tak stále, mezi jednotlivými partiemi, bylo co povídat. Spokojené tváře byly pro hlavního organizátora tou největší odměnou. Organizace takové soutěže se neobejde bez přispění a pomoci dalších. V první řade je třeba poděkovat hostinskému z „Dupačky“ za poskytnutí prostoru a péči o gastronomické pohodlí všech. Město Lázně Bělohrad zapůjčilo stoly a židle – děkujeme. O jejich dopravu se postarala firma Patrik Ježek s.r.o. – také velký dík. Platidlem za každou vyhranou partii byl modrý slon, a tady patří obzvláště srdečné díky zhotoviteli – firmě GIFTY.

Jak bylo na začátku zmíněno, tak se turnaj uskutečnil po šestileté odmlce. Předchozí ročníky, kterých bylo úctyhodných 40, pořádal pan Ladislav Mach, který při zahájení obnoveného turnaje samozřejmě nemohl chybět a pořadateli popřál též úspěšnou čtyřicítku. Co říci závěrem? Zkrátka se to povedlo! „Dupačka“ nabízí svůj sál i pro příští, druhý ročník. Pořadatel Ladislav Brož i hlavní rozhodčí Tomáš Sucharda (mimochodem tohle byla jeho rozhodcovská premiéra a obstál na výbornou) se už teď těší na příští setkání a co nejsrdečněji vás všechny na něj zvou. Takže – už víte co budete dělat na Silvestra 2024?

Lenka Brožová

Podrobné výsledky najdete na:

//chess-results.com/tnr859535.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES

Foto na:

//www.rajce.idnes.cz/brkosachy/album/silvestrovsky-turnaj-tetin-luzany-revival-31-12-2023