21222324252627
    28293031

Zpráva – Memoriál Ing. Václava Vomáčky a Jaroměřská beseda

Daniel Roischl - 14.10.2024

V sobotu 12. 10. 2024 se konal 22. ročník šachového turnaje pro děti a mládež Memoriál Ing. Václava Vomáčky a jako novinku 1. ročník turnaje pro dospělé Jaroměřská Beseda. Turnaj pořádal náš oddíl TJ Jiskra Jaroměř ve spolupráci s DDM Klíč za podpory města Jaroměře. Hrálo se v krásných prostorách Sálu Důstojnické besedy v Josefově, kde se odehrávají společenské akce již od roku 1900.

Celkem se utkalo ve třech turnajích 118 šachistů a šachistek z ČR, Polska a Ukrajiny. Hrálo se na 7 kol rapid tempem 2 x15 minut na partii. Zájemci měli oběd ve vedlejší restauraci a mohli využívat pěkné zázemí, plno stolků a židlí, balkon. Pěkné ceny byly pro všechny účastníky. Duší celé akce byla Ing. Andrea Matoušová z DDM Klíč, která zajistila podmínky pro bezproblémový průběh turnaje. Po celou dobu byl pro účastníky otevřený bufet s občerstvením, který zajišťovali spolu s Andreou Pavel Trchalík se synem Tomášem. Rozhodčí jednotlivých turnajů byli Radka Staňková (A), Vráťa Jecha (B) a já (C). Fotografovaly a pomáhaly také Mája a Adéla z DDM Klíč. Vomáčkův memoriál je oblíbený turnaj, který v posledních letech tradičně zahajuje šachovou sezónu mládeže v našem kraji. Letos je zařazený do VC mládeže KHŠS.

Turnaje A, který je určený pro mladší a začínající děti, se zúčastnilo 39 žáků. V prvních kolech bylo plno nahlášených nemožných tahů, ale postupně si na ně dávali hráči větší pozor. Děti se opravdu snažily a bojovné partie byly vidět i na zadních šachovnicích. 1. místo obsadil a pohár pro vítěze získal překvapivě Ondřej Rejzek (ŠŠPM Lipky). Na 2. místě skončil a stříbrný pohár a medaili vybojoval favorit turnaje Ladislav Ludvík (Loko Trutnov) oba s 6,5b. O vítězi nakonec rozhodlo až druhé pomocné hodnocení. Pohár a medaili za 3. bronzovou příčku si ziskem 5,5b zajistil Natanael Ficenenc (DDM Třebechovice). Dobře hráli i další hráči v pořadí. Solidní výkony převedli Vratislav Pecina, Josef Reschel, Šimon Žabokrcký, Ivan Astapenko a Tadeáš Vaněk (všichni 5b). Cenu pro nejmladší účastnici získali také Salome Krystlíková (Region Panda) a Zdeněk Bejr (TJ Jiskra Jaroměř).

V nejpočetněji zastoupeném turnaji B se střetlo 43 starších a zkušenějších žáků a dorostenců. Oproti minulým ročníkům vzrostl počet a kvalita účastníků. Z vítězství se po bojovném výkonu radoval Lukáš Zelba (Region Panda) s 6 body, když získal pohár a zlatou medaili. Stříbrnou příčku obsadil 2. v pořadí Václav Kroulík (Region Panda) a pohár s medailí za 3. místo získal Filip Dušánek z TJ Lanškroun (oba s 5,5 body). Skvěle hráli i další hráči: 4. Jonáš Jirman (také 5,5b), 5. Vítězslav Vlček, 6. Šárka Marxová, 7. Tobiáš Raule oba v dresu domácího TJ Jiskra Jaroměř (všichni s 5 body).

Dále jsme vyhlašovali nejlepší dívku. Tou se v letošním ročníku v konkurenci 14 účastnic (v turnajích A a B) stala 1. Šárka Marxová (TJ Jiskra Jaroměř) před 2. Karolínou Dvořákovou (Region Panda) a 3. Marií Brátovou (ŠK Lípa). Cenu fair play získal Václav Kroulík (Region Panda).

Velký putovní Pohár starosty města Jaroměře pro superhvězdu turnaje, hráče který získal napříč turnaji A a B nejvíce bodů, převzal z rukou Ing. Marcely Holdy, místostarostky Jaroměře, pro letošní ročník Ondřej Rejzek ze ŠŠPM Lipky.

Premiérově jsme uspořádali turnaj pro dospělé Jaroměřská beseda. Zahrát si přijelo 36 hráčů nejen z našeho kraje, ale i z Prahy, Kutné Hory, Železných Hor nebo Ivančic u Brna a dva hráči až z Polska. O tom, kdo si odveze pohár pro vítěze, se rozhodovalo v napínavých partiích posledního kola. Tím se stal Milan Petras (ŠK Bohnice) s 6 body. Druhou příčku obsadila s 5,5 body Jana Eretová (Sparta Kutná Hora). Třetí místo vybojoval Pavel Kořínek (Lázně Bělohrad) s 5 b. Stejný bodový zisk měli domácí hráči 4. v pořadí ve skvělé formě hrající Honza Kuneš a 5. Štěpán Mareš (oba TJ Jiskra Jaroměř). Zahrálo si také několik statečných rodičů.

Slavnostní vyhlášení probíhalo za účasti zástupce vedení města. Ceny, poháry a medaile předávala místostarostka Jaroměře Ing. Marcela Holda, ředitel DDM Klíč Martin Kříž a vedoucí DDM Klíč Ing. Andrea Matoušová. Děkuji oddílu TJ Jiskra Jaroměř, DDM Klíč, městu Jaroměř, díky kterému jsme mohli hrát šachy v krásných prostorách Sálu Důstojnické besedy. Dále všem sponzorům, spoluhráčům, organizátorům, pomocníkům a kamarádům, kteří připravovali, pomáhali s organizací a zajišťovali bezproblémový průběh turnaje. Velké poděkování patří také všem účastníkům, šachistům a šachistkám, rodičům a trenérům, díky jejichž účasti má celá akce smysl. Těšíme se na příští ročník.

Vom. memoriál turnaj A: //chess-results.com/tnr1032496.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES

Vom. memoriál turnaj B: //chess-results.com/tnr1032499.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES

Jaroměřská beseda: //chess-results.com/tnr1032500.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES