Královéhradecký krajský šachový svaz

 • Archivy

 • Rubriky

Hodnocení Jendy Kohouta – KP družstev po 3. kole

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 29.11.2018

KRAJSKÝ PŘEBOR  JE HLAVNÍ SOUTĚŽÍ DRUŽSTEV   KHŠS.

Tabulka po 3.kole:

1 Sněžka TJ Náchod 3 3 0 0 9 16.5 11
2 ŠK AD Jičín B 3 2 1 0 7 13.5 11
3 TJ Jiskra Hořice 3 2 0 1 6 14.5 10
4 TJ Dvůr Králové n.L. 3 1 1 1 4 13.0 8
5 ŠK Lípa B 3 1 1 1 4 13.0 8
6 TJ Jiskra Jaroměř 3 1 1 1 4 12.0 8
7 TJ Hronov 3 1 0 2 3 12.0 10
8 ŠK Lomnice n.P. 3 1 0 2 3 11.0 10
9 TJ Slavia Hradec Králové C 3 1 0 2 3 9.5 6
10 TJ Spartak Plchot Vrchlabí 3 1 0 2 3 9.0 6
11 Panda Rychnov n.K. B 3 1 0 2 3 8.5 5
12 DDM Třebechovice p.O. 3 0 2 1 2 11.5 6

 

Tak se nám rozeběhl další ročník soutěží družstev dospělých a je nejvyšší čas poohlédnout  se za startem jednotlivých družstev .  V minulé sezoně se udála ojedinělá věc a sice, že  žádné družstvo  z prvních 3 vítězů  nebylo schopno nastoupit jako nováček 2. ligy, což odnesl jako sestupující kolektiv Tj Lázně Bělohrad, který si za své výkony sestup určitě nezasloužil.  Nicméně,  přebor posílil, místo rezervy Sněžky Náchod se objevilo na startu A družstvo Náchoda, sestoupivší z ligy,  a objevili se nadějní nováčci, Panda Rychnov n. Kněžnou B  a po létech opět ŠK Lomnice nad Popelkou.

(poznámka J. Šmíd – postup byl nabídnut pouze 2. Jiskře Hořice, ač byla snaha vedení KHŠS, aby byla oslevena i třetí Jiskra Jaroměř, tak bylo z vedením republikového STK zdůvodněno, že vzhledem k 11. účastníkům KP družstev KHŠS nemůže být nabídnuta II. liga třetímu v pořadí. Sezonu předtím dostal nabídku hrát II. ligu až 4. tým Přeboru Prahy – ten nabídku využil…)

Hned od  prvního kola se na čele usadili loňští vítězové – Jiskra Hořice a Tj Dvůr Králové, o skóre za nimi zůstali další vítězové 1. kola  Náchod a Vrchlabí (to však ve slabší sestavě porazilo Lomnici jen s velkou dávkou štěstí).  Ve druhém kole si pomohli hořičtí do čela, což jim umožnila ve vzájemném utkání  nekompletní Slavia Hradec Králové C.  Kontakt s čelem udržela Sněžka Náchod, která v těžkém utkání porazila rezervu  Lípy. Vysokým vítězstvím překvapil Hronov, který přehrál  přece jen  oslabenou rezervu Pandy Rychnov.  Druhou cennou remízu si v zápase připsal DDM Třebechovice p. O. (po Jaroměři v prvním kole, nyní  s favoritem ze Dvora Králové).   Kdyby se tipovalo a hrálo tak o peníze, zůstali by asi sázkaři  „na huntě“.  Třetí kolo totiž řádně zamotalo tabulkou.  Do čela se vyhoupla exligová Sněžka Náchod, ale  tak vysoké vítězství (7:1) asi čekal málokdo .  Na  druhé místo se probila rezerva Jičína, i když zatím chybí lehkost, bodové zisky jsou hodně vydřené.  Sílu celků hrajících pod vlajkou Lípy dokumentuje  vysoké vítězství rezervy Lípy nad dosavadním lídrem, Jiskrou Hořice.  Jiskra Jaroměř  po nečekané prohře s Lomnicí tentokrát stejně nečekaně porazila  Dvůr Králové, který tak na lídra ztrácí  ze 4.místa již 5 bodů.  Tabulka je ale hodně vyrovnaná a můžeme se těšit na další průběh.  Nyní krátce k jednotlivým družstvům:

 1. Sněžka TJ Náchod hraje asi na postup, i když v minulé sezoně se jí v lize moc nedařilo.  Výborně hraje na  1.desce Petr Čechura  (3/3), daří se také Petrovi  Šobotníkovi, který má  na 7.desce 2,5/3. Ostatní zatím výše jmenované vhodně doplňují.
 2. Šachklub AD Jičín B. Družstvo zatím hraje v pohodě, i když se sestava vždy tvoří dost obtížně.  Skvěle zatím hrají na páté a šesté desce  Petr Fojt a Petr Buchar , kteří mají oba 100% bodový  zisk. Podle svých představ se nedaří mladým nadějím – Suchardovi, Lajblovi a Kabelkovi.  Po svatbě dosud  absentuje  Adéla Neuman Zákoucká  a Lukáš Rychna, který je dlouhodobě v cizině
 3. Tj Jiskra Hořice. Družstvo zahájilo  soutěž impozantně,  s Lípou ale zápas nevyšel.  Nadprůměrně si vede na první desce Jarda Flašar, jinak hořičtí dávají šanci talentované mládeži, která  ale jak se zdá,  na tak těžkou soutěž, jako je KP, ještě nestačí.  Mladí  mají ale předpoklad dalšího růstu.
 4. Tj Dvůr Králové. Bohužel na adresu klubu Rosti Svídy musím říci, že  výkony jsou pro mě zatím zklamáním.  Asi jsou zde problémy s tvořením sestavy, vždyť z 18 členné soupisky nastoupili  3x pouze tři hráči.  První hráč soupisky – Luboš Roško po úvodní prohře s hronovským  Kowalczykem, již nenastoupil a tak nejúspěšnějšími  jsou zatím  Jan Mrověc (2/2) a veteráni  Josef Nejedlo a Franta Fuchs (2/3).
 5. ŠK Lípa B. Vždy, když se někde objeví hráči Lípy, dá se očekávat kvalitní šach. Obtížný los zvládla dobře, když zatím měla první tři družstva tabulky a to s Jičínem spíše 2 body ztratila, než jeden získala.  Také tady se střídá dost hráčů soupisky, myslím, že ale tu se věnuje organizačně družstvu v maximální míře Václav Portych , který  má také opět vynikající start 3/3 bodů a může se opřít o spolehlivost  Luďka  Nováka, Oty Němce a Vasila Tsapanidise.  Bodově jsou dále dobří : Anna Vítová 2/2 a Ota Němec 2/3.
 6. Jiskra Jaroměř . Jiskra dosáhla v poslední sezoně nejlepší výsledek jaroměřského šachu. Nová sezona ale ukazuje, že tuto pozici obhájit  nebude vůbec  lehké.  Do sestavy se úspěšně začlenil Luboš Hubka, dříve přední hráč, který  má 2,5/3 2/3 získali Pavel Prouza  a Roman Kudr.  Ještě nehráli  David Bém  a Petr  Jecha. Pod 50 % získala ostatní družstva přeboru:
 7. Tj Hronov . Sympatický tým z Náchodska, který je podporován polskou šachovou menšinou, bohužel trpí na velkou herní nevyrovnanost.  Výborně si vede  lídr soupisky  Pawel  Kowalczyk, jenž získal 3/3 bodů  a nutno říci, že přehrání jeho partií je aspoň pro mne velkým požitkem.  Ostatní hráči dost zaostávají. Viktor Velecký střídá dobré výkony se slabšími, takže 2/3 získali jen mladý Josef Cibulka a pevně hrající Wojciech Dudek.
 8. ŠK Lomnice n.Pop. Po hrubých chybách v úvodním utkání s Vrchlabím (Milan Bláha a Zdeněk Mikule ml.), šokovali  lomničtí  vítězstvím v Jaroměři.  Dali tak najevo, že mohou hrát rovně s každým.  Přece jenom ale platí tak trochu nováčkovskou daň.  Nejlepší jsou zatím Václav Volman ml. na 1.-2. desce  2/3 a opět po čase hrající Dušan Blažek (2/2).  Velkou oporou ale pro tým je, když nastoupí  jako host  Jarda Novotný, nejlepší jičínský šachista, ale i odchovanec lomnického šachu.
 9. Tj Slavia Hradec Králové C . Již po léta obdivuji hradeckého matadora, Jindru  Vochozku, jak se snaží bojovat s hráči, aby mu nastoupili k utkání.  Sám vím, jaký to někdy bývá hrozný nervák, hlavně pro organizátora. Občas se to ale nepodaří a to se stalo Slavii ve 2. kole  v Hořicích.  5 lidí je ovšem málo a pokuta nepříjemná.  Samozřejmě nedá se tak hrát  o přední místa, ale když je zle, přece jen se dá pár silnějších hráčů dohromady a pak to někdo odnese – jako třeba  minule Hronov. A to jsou ještě dosud nenastoupivší hráči 2.a3. soupisky.  Výraznější  bodový zisk tak má dosud jen nestárnoucí Mirek Tichý  2/2.
 10. Tj Spartak Plchot Vrchlabí . Třebaže jsou vrchlabští mí blízcí kamarádi, musím jen říci. Jedná se o „nafouklý“  mančaft, který si dá na soupisku  dopředu hned 4 hvězdy, z kterých se ale objevil  jen Bohouš Hála v utkání proti Jičínu (vyhrál), ostatní jen na dálku straší soupeře.  Zápasy tak zajišťují většinou hráči z 9.-17. místa soupisky a podle toho také vypadají výsledky.  Z první  osmičky obětavě nastupuje Luboš Tejkal – 6. hráč soupisky, převážně na 1. desce. Je proto zázrakem, že na kontě Vrchlabí  je už jedno vítězství.  Pokud jim hvězdy nenastoupí, budou nejžhavějšími kandidáty na sestup do KS.  2/3 získal jen Ondra Trojan (měl také trochu štěstí proti Jičínu).
 11. Panda Rychnov n. Kněžnou B. Rychnovští se opět po letech objevili v KP a ani se nedivím, že se Jirkovi Danielovi moc nechtělo družstvo do KP přihlašovat. Je totiž rozdíl, hrát v klidu s jednotnou sestavou KS a v pohodě soutěž vyhrát, a nebo nastupovat současně S A družstvem, které hraje 1. ligu. Občas je pak nutno naskočit do 1. ligy a nechat tak utkání v KP pro náhradníky.  Rychnov B tak hraje prakticky od 7.šachovnice, když z první  šestky nastoupili jen jednou  Tomáš Blažek a Jiří Daniel.  Výsledkem byly jasné prohry v prvních dvou kolech a konečně šťastná výhra ve třetím kole proti dobře hrajícím Třebechovicím.  Nad 50 % nedosáhl  žádný z hráčů soupisky  (Jirku Daniela nepočítám, má jen jednu sehranou partii).
 12. DDM Třebechovice p. O. Třebechovičtí vstoupili do nového ročníku KP velmi sympaticky.  Nelekli se nepříznivého losu a vybojovali  v prvních dvou kolech dvě důležité remízy, které mohou být rozhodující při konečném  účtování.  Nečekala se remíza s bronzovou Jaroměří a o to méně stejný  úspěch proti vítězovi KP ze Dvora Králové.  V sestavě se ale objevily nové tváře, vepředu  hrají  mladíci, vhodně doplňovaní zkušenými staršími borci. Bohužel Filipovi Rokošovi,  hostu z Ortexu Hradec Králové, kde má tento hráč 3/3 v KS, se v KP zatím nedaří a všechny své partie prohrál. Naopak, další mladík Adam Josef Ret, tuším host z Pardubic, hraje velmi dobře a má nejlepší výsledek z třebechovických šachistů.  Dosáhl 2/3. Úplně nové jméno je  Djorkjhů Tuvšinbajar  (ELO 1985), ale asi úplně slabý nebude, když porazil Karla Sourala ze Dvora Králové.

Jisté je, že soutěž bude nadále velmi zajímavá a můžeme se těšit na další zajímavá utkání a napínavé partie.

Zpracoval:      J. Kohout  28.11.2018