Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

Hodnocení Jendy Kohouta – KS východ po 4. kole

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 5.12.2018

Krajská soutěž – skupina východ KHŠS, sezona 2018/2019 hodnocení po 4 kolech.

1 Sokol Hradec Králové A 4 3 1 0 10 18.0 16
2 TJ Jiskra Jaroměř B 4 3 0 1 9 19.5 14
3 TJ Slavia Hradec Králové D 4 3 0 1 9 15.0 11
4 Panda Rychnov nad Kněžnou C 4 2 1 1 7 21.5 18
5 ŠK Červený Kostelec A 4 2 1 1 7 18.5 14
6 Niki TJ Náchod B 4 2 0 2 6 18.5 12
7 Spartak Rychnov nad Kněžnou A 4 2 0 2 6 16.5 12
8 DDM Kostelec nad Orlicí A 4 1 2 1 5 15.5 8
9 DDM Třebechovice pod Orebem B 4 1 1 2 4 14.5 10
10 Slovan Broumov A 4 1 1 2 4 12.5 5
11 ŠŠPM Lipky HK A 4 0 1 3 1 10.0 4
12 TJ Sokol Studnice 4 0 0 4 0 12.0 9

Obě skupiny krajských soutěží jsou nesmírně zajímavé, vládne velká vyrovnanost a každý získaný bod míchá tabulkou.
Ve východní skupině měla být na startu favority především družstva, která hrála vyšší soutěž Jiskra Jaroměř B a NIKI Tj Náchod B, moc se nevěřilo Broumovu, kde je delší dobu krize, družstva Slavie Hradec Králové trpí nevyrovnanými výkony a týmy z Rychnova n/Kn. podobně jako Sokol Hradec Králové a oba Kostelce měly patřit tak do středu tabulky. Ostatní družstva měla bojovat o udržení soutěže.
Také hned od prvního kola se na čele usadila Jiskra Jaroměř B a NIKI Náchod B, sledovány Sokolem Hradec Králové, Spartakem Rychnov n/Kn. a rezervou Třebechovic.
Ve druhém kole si vedení pojistila Jiskra Jaroměř B, sledována Náchodem B a překvapivě se držel i Sokol Hradec Králové. Další pořadí bylo zhruba podle očekávání.
Třetí kolo svedlo proti sobě oba vedoucí týmy a Jiskra Jaroměř B se po vítězství osamostatnila na čele soutěže. Na druhé místo se trochu překvapivě dotáhl nenápadný ŠK Červený Kostelec, který po úvodní remíze dvakrát za sebou vyhrál, 7 bodový zisk měl také Sokol Hradec Králové, který trošku ztratil remízou s houževnatou rezervou Třebechovic. Vítězstvím kola se blýskla Panda Rychnov n/Kn. C, která vysoko rozdrtila nešťastný Broumov.
Ve čtvrtém kole ale došlo opět k zajímavým přesunům v tabulce. Nedošlo k žádné remíze, ale hned čtyři zápasy skončily nejtěsnějšími výhrami vítězů. Dosud dost jasně vedoucí Jiskra Jaroměř B podlehla v domácím prostředí zatím nevýraznému DDM Kostelec a stálo jí to první místo. Zaváhání jaroměřských využil byť nejtěsnější výhrou nad nováčkem ze Studnice, Sokol Hradec Králové a dostal se tak překvapivě do čela tabulky. Po úvodní drtivé prohře v Jaroměři se obdivuhodně zvedla Slavia Hradec Králové D a třemi vítězstvími v řadě se dotáhla až na třetí místo v tabulce. Čtvrté místo patří Pandě Rychnov n/Kn. C, které se asi zalíbila vítězství 7: 1. Tentokrát to odnesl oddíl ŠŠPM Lipky HK A. Nečekalo se vítězství Spartaku Rychnov n/Kn. nad NIKI Náchodem B. Náchodští se tak propadli do středu tabulky. Prvního vítězství se dočkal Slovan Broumov, a dostal se tak před oba nováčky soutěže, kteří uzavírají tabulku. Nyní krátce k nejúspěšnějším hráčům jednotlivých oddílů:
1. Sokol Hradec Králové. 10 bodů po čtvrtém kole je velmi pěkný výsledek. Sokolu se podařilo hodně zkonsolidovat sestavu, pravidelně nastupuje odchovankyně oddílu – jičínská Anička Vítová, i když jí zatím nevychází vše, co by chtěla. Začali hrát zkušení hráči – Lukáš Smolej , Roman Miňovský, pravidelně nastupují další zkušení – Vojta Humlíček, Luboš Palij i svědomitý Ota Němec. Přínosem je jistě i zařazení dalšího hosta, nadějného mladíka Ondry Wintera. Z družstva jsou zatím nejúspěšnější: Luboš Palij – 4/4 (100%), Ota Němec 3,5/4 a Vojta Humlíček 3/4.
2. Jiskra Jaroměř B. Toto družstvo má také velmi zkušenou sestavu a v ní hodně velmi dobrých hráčů, což se projevuje na umístění. Je potěšitelné, že se pravidelně angažuje svojí účastí v A i B družstvu Luboš Hubka a patří k nejlepším. Za toto družstvo již nasbíral 3,5/4. Milan Borůvka má 3/3, Standa Pultar 2,5/4, dvakrát nastoupila Radka Růžičková a má dvě výhry
Organizátorům Jiskry Jaroměř bych se rád omluvil za nepřesnost při hodnocení KP, kdy jsem prezentoval, že Jiskra Jaroměř A neměla v sezoně 2017/18 zájem hrát jako třetí družstvo kraje 2. ligu. Později jsem se ale dozvěděl, že jim to nikdo nenabídnul. (Tak prosím sorry do Jaroměře ! JK.)
3. Slavia Hradec Králové D. Vzhledem k tomu, že vím, jak velké mají ve Slavii problémy se sehnáním hráčů na jednotlivé zápasy, jsou pro mě výkony Slavie snad největším překvapením v soutěži. Po těžké porážce v prvním kole, jde družstvo od vítězství k vítězství a třebaže vítězí nejtěsnějším rozdílem, postupuje v tabulce výše. Na soupisce družstva jsou velmi silní hráči, kteří ale zatím nastupují jen příležitostně. Bodové zisky zajišťují většinou ostatní. Tak nejvíce bodů – 2,5/4 mají nestárnoucí Jindra Vochozka a Ivan Picek, 2/2 dosáhl Pavel Steiner, 2/3 Ondřej Valík.
4. Panda Rychnov n/Kněžnou C . Toto družstvo je nováčkem Krajské soutěže, ale to se skutečně týká jen názvu družstva, protože sestavu tvoří někteří zkušení hráči, hrající vyšší soutěže, vhodně jsou ale doplňováni nadějnou mládeží. Jistou výhodou družstva je, že termíny 1. ligy jsou odlišné od termínů KS, takže větší tlak pro Rychnov je v KP, kde hraje B družstvo Pandy. Z jednotlivých hráčů jsou zatím nejúspěšnější: Josef Novotný „Katenáčo“ a Jiří Daniel – oba 3,5/4, Vladislav Martyniuk 2,5/4, Jan Horák a Petr Kačírek 2/2.
5. ŠK Červený Kostelec . Toto družstvo je dost nenápadné, ale oproti minulé sezoně je posíleno o několik kvalitních hostů z okolních oddílů. Po průměrném začátku družstvo dvakrát vyhrálo a dostalo se dost blízko čela tabulky. Po prohře ve 4. kole ale opět kleslo blíže středu tabulky. Nejtěžší soupeři však ještě přijdou. Nejúspěšnějšími hráči jsou: Jarda Čáp a Stanislav Jungwirth – oba 2,5/4.
6. NIKI Tj Náchod B. Družstvo mělo velmi dobrý vstup do soutěže, po prohře s Jaroměří ale prohrálo i ve čtvrtém kole a jeho ambice na „znovunávrat“ do KP dost povážlivě poklesly. Možná je to škoda, protože A družstvo drží zatím první příčku v KP. Výsledky hráčů jsou průměrné, nejlepší je Jiří Bednář, který dosáhl 2,5/4 a Petr Cerha 2/2.
7. Spartak Rychnov nad Kněžnou. Tento sympatický rychnovský klub, který žije již léta ve stínu svého silného městského rivala, má ohromnou devízu. Tou je fantastická spolehlivost jeho hráčů. Na soupisce je jenom 13 šachistů, ale zdá se, že těch 5, kteří jsou na postech 9-13, si vůbec nezahraje. Ve všech sehraných 4 kolech nastoupila vždy první osmička, a neznám v republice druhý takový oddíl, kde by pravidelně nastupovalo vždy prvních 8 hráčů soupisky. To je obdivuhodné. (Něco podobného praktikují jenom Lužany na Jičínsku, ale tam se jedná o pětičlenná družstva.). Spartak si zřejmě nedělá přehnané postupové ambice a spokojeně se drží v klidném středu tabulky. Na 8. šachovnici si vede skvěle Jarda Cvejn, který dosáhl 4/4 (100%), také Roman Vizibla má výborný výsledek 3,5/4. Zkušený Vojta Krupička má 2,5/4.
8. DDM Kostelec nad Orlicí O tomto družstvu se již psalo v minulé sezoně, že nedisponuje žádnými hvězdami, přesahujícími ve FIDE ELO hodnocení hranici 1900 bodů, ale přesto dosahuje dobrých výsledků. Nyní trochu vylepšilo sestavu o hostujícího Mirka Pavlíčka, elově nadprůměrného hráče, kterému se ale bohužel zatím moc nedaří. Přesto má družstvo na kontě jen jednu porážku a drží se těsně za středem tabulky. Nad průměr vyniká výsledek Jana Malého, který získal zatím 3,5/4, dobře hraje také organizátor tohoto družstva, Tomáš Blažek, který dosáhl na 2,5/4. Velmi cenná je ovšem výhra nad v té době lídrem tabulky, Jiskrou Jaroměř B.
9. Třebechovice pod Orebem B . Družstvu se zatím nedaří podle jeho představ, i když mu na první desce nezištně pomáhá Honza Slavík, přední hráč A družstva a organizátor třebechovického šachu. Bohužel nad 50 % získaných bodů má jen Jan Bednář – 2,5/4, 1,5/2 mají Jan Slavík a Dominik Žitný. Z 20 členné soupisky již v průběhu prvních 4 kol nastoupilo 16 hráčů. Z výsledků je velmi cenná remíza v zápase se Sokolem Hradec Králové.
10. Slovan Broumov. Bohužel slavné dny Slovanu Broumov, kdy byl stálým účastníkem KP, jsou asi na delší dobu pryč. V současné době bojuje Slovan o udržení alespoň krajské soutěže. Rozhodující budou zřejmě zápasy proti nováčkům – Studnici a Lipkám. V družstvu si vede velmi dobře mladý nadějný Josef Cibulka, který má 3/4 (2 remízy). Také Jiří Miler má 1,5/2, bohužel ostatní hráči zatím nedosahují lepších výsledků, což se negativně projevuje i na umístění družstva.
11. ŠŠPM Lipky HK A. Družstva na posledních dvou místech tabulky platí bohužel nováčkovskou daň, vždyť v krajské soutěži ještě nehrála. Že by ale nemuselo být tak zle, ukazuje zajímavá remíza v zápase proti DDM Kostelec. Inu, hrát se dá s každým. Třebaže jsou na soupisce někteří zajímaví hráči, elově silní, zatím se výrazněji neprosadili, takže jenom Michal Blažek dosud dosáhl 2/3 bodů.
12. Tj Sokol Studnice . Toto družstvo je pro mě tak trochu neznámé. Pravda, znám z dřívějška Borise Šrolla, Jirku Kubce, setkal jsem se s Leskovými, ale herně vlastně neznám nikoho. O družstvu platí totéž, jako o Lipkách a body získávat je pro nováčka hodně obtížné. Ale vyrovnaný zápas s lídrem tabulky – Sokolem Hradec Králové dokazuje, že se dá bojovat proti každému. Snad to chce jen mít trochu více štěstí. Z jednotlivých hráčů je nutné vyzvednout výtečné výsledky Lukáše Drašnara, který na 3. místě soupisky získal z prvních 4 kol 3,5 bodu !
Boj o záchranu bude pro družstva na 11. a 12. místě velmi těžký, ale myslím, že ne dosud beznadějný.
Jan Kohout člen , VV KHŠS.