Královéhradecký krajský šachový svaz


Opustil nás Josef Nun – legenda Československého šachu

Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS - 27.3.2019

Smutnou zprávu nám sdělili zástupci Slavie Hradec Králové, 26. března zemřel ve věku 85 let náhle Josef Nun.

Josef Nun se narodil 22. července 1933 v Týništi nad Orlicí. Šachům se začal intenzivně věnovat počátkem 50. let 20. století během vojenské služby v Praze. Několikrát se účastnil finále Mistrovství Československa v šachu jednotlivců. V roce 1976 získal titulu Mezinárodní šachový mistr. V tomtéž roce obsadil 2. místo na turnaji v Děčíně a o rok později získal na mezinárodním turnaji ve Varně 6. místo. Vyhrával hradecké mezinárodní Vánoční turnaje a třikrát se stal nejlepším sportovcem tehdejšího Východočeského kraje.

V roce 2008 byl na vyhlášení nejúspěšnějšího sportovců města Hradce Králové zařazen do síně slávy.

V nejvyšší soutěži družstev s TJ Slavia Hradec Králové obsadil 1. místo v roce 1977, 2. místo v roce 1978 a 3. místo v roce 1988. V letech 1976 a 1977 byl kapitánem družstva A, které vyhrálo celostátní ligu a postoupilo do vyřazovacích utkání PMEZ následující sezony.

Největších úspěchů dosáhl v korespondenčním šachu, v němž získal dva tituly přeborníka Československa a účastnil se jako člen týmu reprezentujícím tehdejší Československo na korespondenčních Olympiádách. V roce 1968 obsadil Československý tým celosvětově první místo na 5. korespondenční Olympiádě, což bylo senzací v době nadvlády šachistů tehdejšího Sovětského svazu. Zejména partie s Estrinem vešla do historie šachu díky jeho zahájení. V roce 1972 skončil Československý tým na druhém místě.

Byl hráčem základních sestav A družstva TJ Slavia Hradec Králové v 1. lize a v 2. lize za B družstvo.

Dlouhou dobu byl funkcionářem, trenérem a ústředním šachovým rozhodčím. Dvanáct let vedl šachovou rubriku v Pochodni, následně v Hradeckých novinách.

 

Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 2. dubna v 11 hodin ve smuteční obřadní síni v Hradci Králové – Kuklenách.