Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Červen 2025
    Po Út St Čt So Ne
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    30  

4. + 5. ŠACHOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ TALENTOVANÉ MLÁDEŽE KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Daniel Roischl - 1.5.2019

Ve dnech 27.4. + 28.4. bylo v Jaroměři soustředění talentované mládeže Královéhradeckého kraje. V sobotu 27.4. bylo 35 talentů a v neděli 28.4. bylo 26 talentů. Byly 4 skupiny A – B – C – D

 

Trenéři + počet talentů 27.4.:

A, skupina – IM Bc. David Kaňovský 4 talenti

B, skupina – FM Ing. Luboš Roško 13 talentů

C, skupina – KM Ing. Petr Čechura 8 talentů

D, skupina – KMž Bc. Kateřina Rošková 10 talentů

Celkem: 35 talentů

 

Rozdělení do skupin:

A skupina: Gloser D., Rokoš, Cibulka, Ret

B skupina: Gloser T., Winter, Levitner, Kačírek, Bednář, Komora, Dušánek, Zdechovský, Voříšková, Dedek, Vestfál, Drašnar, Archlebová S.

C skupina: Kroulík V., Krautschneider, Jakubec, Vlček, Horný, Pacourek, Zelba J., Bouška

D skupina: Kroulík Š., Archlebová E., Archlebová I., Fibigerová, Fibiger, Spíchalová, Del Prette, Houšť, Švarcová, Švarc

 

Témata:

A skupina: Různé typy koncovek

B skupina: Srovnávací testy napříč skupinami B+C, z témat znalostí zahájení a porozumění plánů, taktické části komplexních kombinací, strategického hodnocení pozice a volby plánu a znalosti základních koncovek. Cílem bylo nejlepším 4 dát možnost postupu do A skupiny na neděli. Postupujícími byli: Voříšková, Zdechovský, Winter, Vestfál.

C skupina: Partie ze současného dění světového šachu, koncovky

D skupina: Mistři světa od Steinitze po Aljechina, partie Morphyho, diagramy, simultánka děti x trenérka

Vyhlášení:

Nejlepší talenti ve skupinách:

A: Gloser

B: Voříšková

C: Kroulík V.

D: Spíchalová

 

Dívky:

Voříšková, Archlebová S., Lukášková, Archlebová I., Archlebová E., Fibigerová, Spíchalová, Švarcová

Nejmladší 2013 – Kroulík Š.

Nejmladší 2012 – Fibiger

 

Trenéři + počet talentů 28.4.:

A, skupina – GM RNDr. Martin Petr, Ph.D. 3+4 talenti

B, skupina – IM Bc. David Kaňovský 7 talentů

C, skupina – FM Ing. Luboš Roško 7 talentů

D, skupina – KMž Bc. Kateřina Rošková 5 talentů

Celkem: 26 talentů

 

Rozdělení do skupin:

A skupina: Gloser D., Rokoš, Nosek + Voříšková, Zdechovský, Winter, Vestfál

B skupina: Gloser T., Levitner, Bednář, Komora, Dušánek, Dedek, Drašnar,

C skupina: Kroulík V., Krautschneider, Jakubec, Horný, Pacourek, Zelba J., Kordík

D skupina: Kroulík Š., Fibigerová, Fibiger, Spíchalová, Del Prette,

 

Témata:

A skupina: Studie a koncovky, dohrávání pozic

B skupina: Anderssen a Morphy – životopis, šachový odkaz, nejlepší partie

C skupina: Systémy dlouhodobého tréninku, doporučená literatura, základy otevřených her se zaměřením na Hru dvou jezdců v obraně a na Italskou hru

D skupina: Nejhezčí kombinace Aljechina a Anderssena

 

Vyhlášení:

Nejlepší talenti ve skupinách:

A: Winter, Gloser D.

B: Drašnar, Dušánek, Levitner

C: Kroulík V., Krautschneider

D: Spíchalová, Del Prette

 

Dívky:

Voříšková, Fibigerová, Spíchalová,

 

Nejmladší 2013 – Kroulík Š.

Nejmladší 2012 – Fibiger

 

Vyhlášení závěrem všech 5 soustředění v této sezóně:

100% účast 5/5:

Zdechovský, Vestfál, Voříšková, Drašnar, Bednář, Krautschneider, Horný, Pacourek, Zelba J.

 

Shrnutí celého soustředění, zajímavosti, postřehy:

Soustředění beru jako vydařené. Dětí bylo hodně, 4 skupiny byly akorát, trenéři předvedli skvělé výkony jako šachové, tak učitelské. Atmosféra na soustředění byla výborná. Mě osobně to moc bavilo. Celkově mě práce s dětmi moc baví. Jsou kreativní, mají skvělou energii, mají potenciál a vše před sebou. Mohou toho hodně dokázat. Já osobně mám několik postřehů z tohoto tréninkového víkendu a třeba to někomu pomůže.

Dělal jsem srovnávací testy napříč skupinami B+C s cílem zjistit, kdo eventuelně by mohl příští rok do skupiny A. Vybíral jsem úlohy, které jsem se svěřenci ještě nedělal a byl v očekávání, jaké informace a zpětnou vazbu mi test dá. Výsledky byly následující:

Test byl ze 4 oblastí – Zahájení a plány 20 bodů, Taktika a kombinace 20 bodů, Strategie – hodnocení pozice, volba plánu 18 bodů a Koncovky 6 bodů. Celkem tedy 64 bodů. Chtěl jsem dát ještě několik úloh z koncovek, ale tlačil nás čas. Úroveň testu byla na rating 1600-1800.

 

  • Anička Voříšková 48 bodů
  • Tobi Zdechovský 45 bodů
  • Ondra Winter 39 bodů
  • Honza Vestfál 36 bodů

 

  1. Pavel Kačírek 30 bodů
  2. Honza Dedek 30 bodů
  3. Lukáš Drašnar 30 bodů
  4. ….

 

Co z těchto výsledků vyplývá? Napíšu zde jen statistiku, a to co dělají Ti, co mají více bodů.

1, Hrají více vážných partií, jezdí na turnaje

2, Mají základ v silném oddílů – Rychnov, Lípa, Ortex, Lipky, …kde je zkušený trenér, který je to učí, například pan Daniel z Rychnova, pan Bielavsky z Ortexu, pan Pražák z Lípy

3, Mají individuálního trenéra, který nastavuje a řídí tréninkový proces

4, Jezdí pravidelně na všechna soustředění, přednášky, tábory

5, Pracují doma sami, šachy je baví

6, Mají cíle – mistrovské třídy, medaile na MČR, postupy do extraligy

7, Maximální podpora rodičů

8, Mají dobré předpoklady – paměť, logika, koncentrace, samostatná práce, analýza

9, Mají osobnostní vlastnosti – cílevědomost, houževnatost, vytrvalost, disciplína,

10, Hrají dostatečně dlouho – vše má svůj čas, vše musí nějak dozrát

Tyto body jsou podle mne platné pro úspěch v šachu pro vícero skupin. Nejde jen o tu, kterou jsem testoval, ta mi jen potvrdila, že Ti, co to tak mají, prostě mají dobře našlápnuto. Jde hlavně o všechny talenty z celého kraje. Za ty 3 roky co soustředění pořádám, jsem si toho všiml.

A tady mám prosbu na všechny lokální trenéry o neustálé vzdělávání se v oblasti šachu a trénování. V rámci studia trenéra šachu 1. třídy jsem absolvoval téměř 250 hodin přednášek s profesionálními trenéry jako jsou GM Jansa, GM Žilka, GM Cvek, GM Vokáč, IM Konopka, IM Kaňovský, GM Movsesian, GM Štoček, a další… to jsem si uvědomil, kolik práce je ještě přede mnou a musím postupně dohánět pro udržení a vývoji dobré trenérské úrovně. Šachy jsou trochu sport, trochu umění, trochu hra. Neustále se vyvíjí. Pro dobré příklady jsou sbírky vzorových partií na různá zahájení, na typové pozice, jsou skvělé knížky se super komentáři, perfektními příklady. Trenéři mají hodně přednášek online. V dnešní informační době je spoustu dostupných materiálů. Například na začátku května pojedeme s manželkou na svaz ČR s Martinem Petrem zpřístupnit tréninkové materiály ze starých stránek svazu na nové stránky svazu. Tyto materiály jsou asi ty nejlepší, které se dají používat. Jsou to přednášky z reprezentačních soustředění mládeže, táborů, trenérské práce. Jsou to ty nejlepší materiály, které můžeme používat úplně všichni a já sám je v tréninku používám. Máme v dnešní době takových skvělých možností a je jen na nás, do jaké míry toho využijeme.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem trenérům tohoto tréninkového víkendu GM Petrovi, IM Kaňovskému, KM Čechurovi, KMž Roškové. Moc děkuji rodičům a trenérům při dozoru za výpomoc při organizaci.

Přeji všem mnoho úspěchů,

Luboš Roško