Královéhradecký krajský šachový svaz

  • Archivy

  • Rubriky

V přeboru škol zvítězily ZŠ Gočárova HK, Gymnázium B.Němcové HK a Gymnázium Náchod

Jan Slavík, hospodář KHŠS - 25.1.2017

Krajské kolo přeboru škol se uskutečnilo v Třebechovicích pod Orebem v místní Sokolovně za účasti plných 30 školních družstev z celého kraje, takže hrací sál byl naplněn. Hrálo se ve třech kategoriích podle stupňů školní výuky, systémem každý s každým jednokolově. Časové tempo bylo stanoveno poprvé s přídavkem na 2×10 minut plus 5 vteřin na tah, a proto nebyly časové tísně
v posledních vteřinách boje nad šachovnicí. V nejmladší kategorii se na začátku dostala do vedení ZŠ Gočárova HK A před Třebechovicemi a ve vzájemném utkání v osmém kole ho navýšila a zaslouženě zvítězila, především díky vyrovnané sestavě. Na třetím místě skončilo s odstupem Meziměstí těsně následované dalšími čtyřmi družstvy. V kategorii 6.-9. třída plus příslušné třídy gymnázií zvítězilo Gymnázium B.Němcové HK, které zcela suverénně obhájilo loňské vítězství. Na druhém místě skončilo Gymnázium Rychnov n.Kn. díky lepšímu vzájemnému utkání se třetí ZŠ Gočárova HK. O medaili bojovalo nové družstvo Gymnázium Nová Paka, které zvítězilo nad druhým i třetím družstvem, ale ztrácelo s ostatními školami. Ve středních školách vítězství po dlouhé době putovalo do Náchodu, který se prezentoval nejsilnější sestavou. Druhé skončilo jičínské gymnázium, které mělo průměrně mladší hráče, takže bude mít další šanci příští rok. Obecně se projevila kvalita šachistů navštěvujících gymnázia, protože pouze střední škola Hradební HK s nimi dokázala hrát vyrovnaná utkání. V letošním roce se znovu potvrdila medailová převaha škol z hradeckého okresu, ale už nebyla tak výrazná jako v minulých letech díky středním školám. Po skončení obdrželi všichni účastníci při závěrečném vyhlášení věcnou cenu podle vlastního výběru. První tři družstva v každé kategorii obdržela poháry a dvě nejlepší školy ve všech kategoriích postupují na republikový přebor škol, kde budou reprezentovat náš kraj.
Rozhodčí zasahovali především mezi nejmladšími adepty královské hry, kde řešili nesprávné tahy, bohužel došlo až k ukončení některých partií. Dva hráči z nejmladší kategorie dostali speciální odměnu za vypršený čas, protože ostatní hráli výrazně rychleji. Průběh krajského přeboru škol opět potvrdil, že šachy jsou sportem, který může mít místo ve školní výuce jako nepovinný předmět.
Školyvýsl-KHkraj17