 |
Články a oznámení
|
|
Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem, ale ani jiné způsoby
nejsou na překážku.
Obsah
Rapid Pardubice Bauset na špici Extraligy
Zápasy 3. a 4. kola pokračovala o uplynulém víkendu Extraliga osmičlenných šachových družstev, kde si obhájce titulu připsal plný počet bodů na prknech soupeřů, když nejdříve vyhrál v Plzni a poté vysoko zvítězil na Pankráci Praha. Na špici tabulky je Bauset Pardubice, se tříbodovou ztrátou následuje kvarteto Opava, Mahrla Praha, Lok. Brno A a Zlín. Letos se nově počítá za výhru 3 body a plichta je oceněna jedním bodíkem.
3. KOLO
Sokol Plzeň Ingem - Bauset Pardubice 3:5: Vyhráli Votava, Bernášek a Stehno, remizovali Movsesian, Láznička, Heberla a Prandstetter, prohrál Petr.
Další výsledky: Mahrla Praha - Ostrava 5,5:2,5; Vyšehrad Praha - Třinec 4,5:3,5; Pankrác Praha - Turnov 3,5:4,5; Lok. Brno B - Zlín 2,5:5,5; Lok. Brno A - Opava 5:3.
4. KOLO
Pankrác Praha - Bauset Pardubice 1:7: Vyhráli Movsesian, Votava, Bernášek, Heberla, Stehno a Prandstetter, remizovali Láznička a Petr.
Další výsledky: Mahrla Praha - Třinec 5,5:2,5; Vyšehrad Praha - Ostrava 3,5:4,5; Plzeň - Turnov 4,5:3,5; Lok. Brno B - Opava 2:6; Lok. Brno A - Zlín 3:5.
TABULKA PO 4. KOLE
1.Bauset Pardubice 4 4 0 0 21,5 12
2.Hagemann Opava 4 3 0 1 20,5 9
3.Mahrla Praha 4 3 0 1 20,0 9
4.Lok. Brno A 4 3 0 1 19,5 9
5.ŠK SK Zlín 4 3 0 1 19,0 9
6.Vyšehrad Praha 4 2 0 2 16,0 6
7.Sokol Plzeň 4 2 0 2 15,5 6
8.Zikuda Turnov 4 1 1 2 15,5 4
9.Labortech Ostrava 4 1 1 2 14,5 4
10.TŽ Třinec 4 1 0 3 13,5 3
11.Pankrác Praha 4 0 0 4 8,5 0
12.Lok. Brno B 4 0 0 4 8,0 0
5. kolo sobota 3. 12. od 10 hodin: Zlín - Mahrla Praha, Opava - Vyšehrad Praha, Bauset Pardubice - Lok. Brno B, Turnov - Lok. Brno A, Ostrava - Plzeň, Třinec - Pankrác Praha.
6. kolo neděle 4. 12. od 10 hodin: Zlín - Vyšehrad Praha, Opava - Mahrla Praha, Bauset Pardubice - Lok. Brno A, Turnov - Lok. Brno B, Ostrava - Pankrác Praha, Třinec - Plzeň.
Lubomír Douděra, 7. 11. 2005
Obsah
Noví rozhodčí šachu 3. třídy
Na školení rozhodčích šachu 3. třídy, které bylo současně doškolením rozhodčích 2. a 3. třídy, se dostavil solidní počet 19 zájemců. V semináři se přítomní aktivně zajímali o změny pravidel FIDE, soutěžního a klasifikačního řádu a praktické zkušenosti včetně použití digitálních hodin, takže lektoři Jiří Bielavský, Lubomír Douděra a Jiří John byli docela vytíženi.
Vědomosti uchazečů o získání nebo prodloužení rozhodcovské kvalifikace přísně prověřil test o 40 otázkách s limitem 32 správných odpovědí pro 3. třídu a 35 pro 2. třídu, který bylo nutno napsat za 20 minut. Navíc byla stanovena podmínka jen jedné chyby v tzv. klíčových otázkách.
Test složilo úspěšně devět frekventantů. Absolutního výsledku 40 správných odpovědí dosáhnul Ctirad Matonoha z Hořic, 37 "zásahů" měl Michal Cerha (TJ Náchod).
Do 31. 12. 2009 obnovili 2. třídu rozhodčího: Ctirad Matonoha a Vladimír Velecký (Č. Skalice), 3. třídu Michal Cerha, Ivo Peroutka (Broumov), Michal Volf (Lípa) a Jiří Kuta (Ortex HK). Novými rozhodčími 3. tř. se stali Václav Volman ml. (Lomnice n. Pop.), Pavel Kořínek (L. Bělohrad) a Jaroslav Štefan (Hořice).
Náhradní termín pro složení zkoušky je pátek 25. listopadu od 16.30 na KS ČSTV, U Koruny 92 (oprava). Pro neúspěšné účastníky školení v Janských Lázních je bez poplatku, noví zájemci o 3. třídu, resp. prodloužení 2. a 3. třídy platí 150 Kč. Reparát se bude konat jen při účasti min. 4 zájemců. Nutno se přihlásit e-mailem (bielavsky@centrum.cz) nebo telefonem 495215773 do 20. listopadu.
Jiří Bielavský, 30. 10. 2005
Obsah
Dodržování pravidel: nevalný start krajských soutěží družstev
Už úvodní kolo se z hlediska dodržování pravidel nevyznamenalo. V místním derby nových oddílů Sokola a Orla Červený Kostelec si domácí Sokolové popletli sestavu a prohodili čtvrtého a pátého hráče.
Případ je jasný, obě partie, bez ohledu na jejich výsledek, jsou pro účely sportovnětechnické zkontumovány ve prospěch Orla. Pro účely klasifikační výsledky skutečně dosažené v těchto partiích však platí, kontumace se jich netýká.
Někdy může být problém zjistit nesprávně sestavené dvojice, které půjdou pod kontumační nůž. Dlouholetý předseda STK česko-slovensko-moravského a jiných svazů dr. Vladimír Doležal učil následující postup:
vedle partií v utkání hraných si napište partie, které se v utkání hrát měly. Ty, které se neshodují, jsou špatně sestavené dvojice. Je jasné, že vždy musí být nejméně dvě.
A ještě jedna poznámka - za toto porušení soutěžního řádu nese odpovědnost i rozhodčí utkání, jehož povinností je zkontrolovat pořadí hráčů v sestavě podle soupisky a poté rozsadit hráče. Soutěžní následky ovšem padají zcela na chybující družstvo.
Větříček přifoukal k posouzení problém z jednoho utkání prvního kola KP, a zrovna ne malý. Utkání se hrálo s digitálními hodinami DGT 2000, před časovou kontrolou došlo na první šachovnici k časové tísni obou hráčů a na displeji bílého se objevilo "-1:00". Hráči se poté dali do rekonstrukce partie a zjistilo se, že bílý právě udělal 40. tah. Černý reklamoval výhru na čas.
Poté se do věci vložil rozhodčí a stanovil, že čas nebyl překročen. Po vzrušených diskusích se hráči dohodli na remíze, družstvo černého utkání celkem jasně vyhrálo.
V zápise o utkání není o této situaci zmínka.
Začnu poslední větou - to je důvod, proč neuvádím konkrétní družstva, ev. jména. Je vážnou chybou, když se takové sporné situace nedostanou do zápisu. Potom se těžko dělá nějaká náprava a hlavně trpí soutěž, protože v tomto případě došlo k evidentnímu porušení pravidel šachu.
Ta stanoví, že partie končí překročením času vymezeného na určitý počet tahů. V tomto konkrétním případě hodiny oznámily, že bílý spotřeboval veškerý svůj čas a přešly do druhé fáze partie (rychlé zakončení), do níž oběma hráčům přidaly po jedné hodině. Pomlčka (minus) ukazovala na hráče, který svůj čas jako první spotřeboval. Po provedení 40. kontrolního tahu musí mít hráč ještě nějaký čas (na analogových hodinách praporek nahoře), minimum je jedna sekunda, kterou by hodiny ukazovaly "0.01". Všimněme si rozdílu mezi módem "hod:min" (mezi číslicemi dvojtečka) a módem "min.sekundy" (mezi číslicemi tečka), na druhý se hodiny přepnou při čase menším než 20 minut. Poznámka pro pedanty: bílý musel překročit čas o méně než sekundu - ovšem z hlediska pravidel na tomhle vůbec nezáleží.
Překročení času samozřejmě narušením pravidel není, tím je až rozhodnutí rozhodčího, který situaci nevyřešil, jak mu řády ukládají. Jak už výše řečeno, nedali-li to poškození do zápisu, nelze se s tím oficiálně zabývat. Připravili se tak o půl bodu ve skore a svého hráče o možná 7 bodů Ela. Zápisů je třeba využívat!
Partií hraných s digitálními hodinami bude přibývat, proto žádáme všechny rozhodčí i kapitány, aby se s nimi dobře seznámili. O u nás nejrozšířenějších DGT 2000 bude řeč např. na nastávajícím školení v Janských Lázních.
Doufejme, že další kola přeborů se už obejdou bez vad na kráse.
Jiří Bielavský, 25. 10. 2005
Obsah
Rozhodčí v KHŠS
Evidence prozrazuje, že v našem kraji máme 85 rozhodčích od ústředních (5) přes první třídu (6) a druhou (24) po třídu třetí (50). Jak známo, pod krajský svaz spadají rozhodčí 2. a 3. třídy, kteří by měli obstarat hlavní díl práce v krajských soutěžích. Je 85 rozhodčích hodně nebo málo? Podle mě na to není jednoznačná odpověď, spíš se musíme zamyslet, co přináší kvalifikace rozhodčího jak oddílům, tak hráčům. Jak vysvítá z mnoha praktických příkladů, hráči se většinou dosti mlhavě orientují v pravidlech šachu. Znají sice tahy figur, studují zahájení, střední hru a koncovky, ale to k závodní hře ještě nestačí. Snadno se dostanou do potíží vyplývajících z neznalosti pravidel turnajové hry, které jsou obsaženy v Pravidlech šachu FIDE a Soutěžním řádu ŠSČR, abych jmenoval dva hlavní řády, které je nutno znát. A právě ty jsou biblí šachových rozhodčích, kteří se jimi zabývají na školení a následně na seminářích. Na rozdíl od bible se oba řády ještě mění, soutěžní řád prakticky každoročně, pravidla FIDE v delším časovém intervalu, jeden právě letos započal 1. červencem 2005. Pro hráče má tedy kvalifikace rozhodčího efekt v tom, že nejen bude znát své povinnosti, ale i práva, která vyplývají z pochybení soupeře. Funkci rozhodčího vykonávat může anebo nemusí, rozhodně bude přínosem pro oddíl svou orientací v řádech.
Pak je tu druhá skupina hráčů, kteří chtějí nejen pravidla znát, ale také je prakticky uplatňovat při řízení šachových soutěží. Je to dobrá příležitost třeba pro funkcionáře nebo starší zkušenější hráče. Mohou pomoci svému oddílu v mistrovských utkáních a při nejrůznějších soutěžích, které jsou oddíly vypisovány. Ti ambicióznější se nakonec mohou propracovat až k řízení mistrovských soutěží na úrovni ŠSČR. Je možné, že svaz bude opět nominovat rozhodčí na utkání KP družstev vzhledem k tomu, že se jedná o soutěž zasílanou na FIDE a v ní musí být odpovídajícím způsobem zajištěno dodržování pravidel FIDE. Pak se oddílům budou rozhodčí velmi hodit. Jak na tom oddíly jsou? Z významných nemá ani jednoho rozhodčího exligový Spartak Vrchlabí - a případ vyautování svého prvního hráče, který ve druhé lize předvedli, víc než jiné přesvědčuje o prospěšnosti znalosti pravidel. Jen jednoho rozhodčího má Jičín. Bez rozhodčích jsou dále oddíly z regionálních přeborů Dobruška, oba Červené Kostelce, Doudleby, Hostinné, Jilemnice, Kopidlno, Týniště a Vrchoviny.
Omlouvám se na tomto místě oddílu Lázně Bělohrad, že jsem ho v původním textu označil jako oddíl bez rozhodčích. Není to pravda, má čtyři.
Kvalifikace rozhodčího 1. až 3. třídy je časově omezena na 4 roky, během nichž si ji každý může prodloužit o stejné období účastí na doškoleních, ev. seminářích. Naši rozhodčí mají kvalifikaci do roku 2007 až na devět výjimek s platností o rok delší. Účastí na letošním doškolení se jim kvalifikace prodlouží do roku 2009, možná ještě důležitější je orientace v nových pravidlech FIDE. Zvažte proto ještě jednou účast na školení 3. třídy a doškolení 2. a 3. třídy, které bude 28. října v Janských Lázních a přihlaste se!Jiří Bielavský, 20. 10. 2005
Obsah
Úvodní dvoukolo EL naznačilo ambice oddílů
V úvodním dvoukole se dařilo Pardubicím, které v domácím prostředí za řízení ing. Gonsiora porazily Labortech Ostrava 4,5:3,5 a další den Třinec 5:3. Vysokými výhrami se pochlubili Brňáci, kteří zdolali Vyšehrad 6,5:1,5 a silnou Mahrlu 5:3 a rázem se zařadili mezi favority ligy. Také Opava zabojovala, měla však snadnější soupeře v nováčkovi z Pankráce a v Plzni.
1. Lokomotiva Brno A 2 2 0 0 11.5 6
2. A64 Hagemann Opava 2 2 0 0 11.5 6
3. Bauset Pardubice 2 2 0 0 9.5 6
4. ŠK Mahrla Praha 2 1 0 1 9.0 3
5. ŠK SK Zlín 2 1 0 1 8.5 3
6. Sokol Plzeň Ingem 2 1 0 1 8.0 3
7. ŠK Sokol Vyšehrad 2 1 0 1 8.0 3
8. TŽ Třinec 2 1 0 1 7.5 3
9. TJ Zikuda Turnov 2 0 1 1 7.5 1
10. Labortech Ostrava 2 0 1 1 7.5 1
11. TJ Pankrác 2 0 0 2 4.0 0
12. Lokomotiva Brno B 2 0 0 2 3.5 0
Obsah
Životní jubileum Zdeňka Bažanta
Při utkání krajské soutěže mezi Ortexem Hradec Králové a Niki TJ Náchod jsme měli příležitost popřát všechno nejlepší a hodně zdraví stále mladému Zdeňku Bažantovi, který přesto oslavuje 75 let! A že to jubilantovi na šachovnici jde výborně a náchodským je oporou, se na vlastní kůži přesvědčil jeho soupeř téměř o půl století mladší, který byl po několika hodinách donucen ke kapitulaci. S přáním pěkných zážitků nad šachovnicí se připojuje také Královéhradecký krajský šachový svaz a jistě také čtenáři této stránky!
(jb)
Obsah
Pokyny pro účastníky školení a doškolení rozhodčích v Janských Lázních
Účastníci dostávají e-mailové potvrzení o přihlášení.
Prostudujte si následující materiály:
- Pravidla šachu FIDE
- Soutěžní řád
- Etický kodex FIDE
- Klasifikační řád a Náležitosti podkladů ze soutěží předávaných k zápočtu do LOK.
Doporučujeme si je stáhnout z této stránky nebo z webu ŠSČR a vytisknout, budou se vám hodit v praxi.
Ve zkušebním testu bude kladen důraz zvláště na Pravidla a Soutěžní řád.
Stažení výše uvedených dokumentů v zazipované formě (287 kB)
Program školení rozhodčích 3. třídy a doškolení rozhodčích 2. a 3. třídy
Jiří Bielavský, vedoucí školení, 13. 10. 2005
Obsah
Dejte si pozor na nová pravidla!
Ne jeden, ale více vykřičníků by si zasloužila informace z titulku, protože zvláště důraz na požadavky na chování hráčů mohou neznalé snadno přivést do velmi nepříjemných situací a pokazit průběh jinak nekonfliktních utkání.
Na semináři rozhodčích nejvyšších tříd, uspořádaném komisí rozhodčích ŠSČR dne 8. 10., kterého se z našeho kraje účastnili ústřední rozhodčí E. Gonsior, L. Douděra a autor těchto řádek, se diskutovalo hlavně o dvou nových ustanoveních.
Článek 8.1 pravidel FIDE ukládá hráčovi čitelně zapisovat tahy do partiáře algebraickou notací tah po tahu s možností odpovědět na tah soupeřův před tím, než je zapsán (v tom případě musí hráč vše dopsat před dalším svým tahem). To není žádná novinka, změnou je zákaz zapsání tahu do partiáře dříve, než je proveden. Z výměny názorů vyplynuly důvody, proč se to do pravidel dostalo: nejzávažnější je možnost získání rady (zapsaný tah posoudí jiný hráč a dá nějaké znamení), další jsou psychologické působení na soupeře, podpora paměti (prostředky podporující paměť jsou zakázány - zapsaný tah připomíná hráčovi, který mezi tím promýšlí jiné možnosti, co už měl v úmyslu) a konečně nečitelnost partiářů po tom, kdy je předem zapsaný tah zavržen a tudíž často i několikrát škrtnut a nahrazen jiným.
Pro pořádek dodávám, že pravidla také ukládají hráči zapsat tah do partiáře před jeho provedením, a to v případě reklamace remízy podle pravidla o padesáti tazích, a v případě reklamace remízy třikrát opakovanou pozicí, nastane-li až po hráčově předem zapsaném tahu. Někteří hráči si vedou dva partiáře, tato ustanovení se týkají obu exemplářů!
Partiáře se týká také jedno ustanovení článku 12 o chování hráčů. Partiář se používá pouze pro zápis tahů, času na hodinách, nabídky remízy, okolností reklamace a jiná důležitá data.
Nejvíce vzruchu v šachovém světě způsobilo jiné ustanovení, obsažené v článku 12.2, který pro závažnost uvádíme celý:
12.2. a) Hráčům je zakázáno používat v průběhu partie jakékoli poznámky, informační zdroje, rady nebo analýzovat partii na jiné šachovnici.
12.2. b) Je přísně zakázáno nosit do hracího prostoru mobilní telefony nebo jiné elektronické komunikační prostředky, neschválené rozhodčím. Jestliže v průběhu hry zazvoní hráčův mobilní telefon, pak tento hráč partii prohrává. Výsledek soupeře určí rozhodčí.
Výklad pro české soutěže je takový, že těžko lze v našich podmínkách zajistit speciální místo pro odložení mobilních telefonů mimo hrací prostor. Proto rozhodčí může připustit, aby hráč mobil měl v hracím prostoru, ale ten musí být vypnutý po celou dobu, kdy hráč hraje partii. Bude-li hráč přistižen při použití mobilu v průběhu hry, partii prohrává. Zmíněné prohry nejsou z hlediska započítání na ELO prohry kontumační, ale rovnocenné se vzdáním partie nebo matem.
Závažné a v našich soutěžích dost porušované je pravidlo 12.5:
Hráči nesmějí opustit hrací prostor bez dovolení rozhodčího. Hracím prostorem se rozumí hrací místnost, místo pro odpočinek a občerstvení, prostor určený pro kouření a jiná místa, určená rozhodčím. Hráč, který je na tahu, nesmí opustit hrací místnost.
Na závěr přehled trestů, které může rozhodčí provinilcům udělovat:
1. napomenutí
2. přidání času hráči, jehož soupeř se provinil
3. odebrání času kráči, který se provinil
4. kontumace partie
5. zmenšení bodového zisku v dané partii hráči, který se provinil
6. zvýšení bodového zisku na maximálně možný v dané partii soupeři hráče, který se provinil
7. vyloučení ze soutěže.
Prohrou partie bude potrestán hráč, který se opakovaně odmítá řídil pravidly šachu. Bodový zisk soupeře určí rozhodčí. Jsou-li vinni oba hráči, partie se vyhlásí jako prohra pro oba hráče.
Na závěr přeji všem rozhodčím našich zápasů a soutěží, ať kvalifikovaným nebo laikům, co nejméně konfliktních situací a v jejich případě prosazení rozhodnutí v duchu Pravidel. Ta je ovšem nutno znát a proto vyzývám všechny k účasti na školení a doškolení, které bude 28. října v Janských Lázních. Je to k dobrému nejen každému hráči, ale i jeho družstvu, které pak nebude doplácet na neznalosti a provinění vlastní nebo soupeřů.
Jiří Bielavský, předseda KR KHŠS, 9. 10. 2005
Obsah
Bitva dobojována - dodatek č. 2 rozpisů soutěží Extraligy ČR a ligových soutěží družstev
Vyhodnocení pořadí v soutěžích družstev
V sezóně 2005/06 budou v souladu s články 5.3.2. a 5.3.3. Soutěžního řádu v soutěžích družstev řízených ŠSČR uplatněna následující kritéria:
1. Za vyhrané utkání se počítají družstvu tři body, za nerozhodné jeden bod a za prohrané nula bodů.
2. O pořadí družstev v soutěži rozhoduje postupně (pokud ŘO nestanoví jinak):
1. počet zápasových bodů
2. součet skóre ze všech zápasů
3. výsledky vzájemných utkání družstev, o které se jedná,
4. výsledek proti vítěznému družstvu, dále proti druhému, třetímu a případně dalšímu družstvu v pořadí,
5. los.
STK ŠSČR rozhodla o odložení platnosti pomocného kritéria b) čl. 5.3.3. „součet vyhraných partií ze všech sehraných utkání“ v soutěžích družstev řízených ŠSČR od sezóny 2006/07. V tomto mezidobí STK ŠSČR vyzývá šachovou veřejnost k diskusi o kritériích stanovujících pořadí v soutěžích družstev a je připravena akceptovat případná rozhodnutí ve věci přijatá konferencí ŠSČR roce 2006. Současně STK ŠSČR upozorňuje, že úkol přehodnotit systém soutěží družstev jí byl uložen Konferencí ŠSČR v únoru 2005 a Soutěžního řádu byla vyhlášena v dodatku soutěží družstev vydaném v červnu 2005. Od té doby obdržela STK ŠSČR řadu podnětů z řad šachové veřejnosti na úpravu schváleného pomocného kritéria b) čl. 5.3.3. a na základě těchto podnětů se komise rozhodla odložit jeho platnost na další sezónu po jeho prodiskutování s šachovou veřejností.
Mgr. Petr Šplíchal (předseda STK ŠSČR)
Obsah
Velká bitva v české STK
V české STK se odehrává velká bitva o pravidla, jimiž se budou řídit soutěže začínající už za pouhých deset dní. Jak známo, STK a následně VV ŠSČR schválil změny v soutěžním řádu, které bychom mohli souhrnně nazvat jako "protiremizové". Jednak se změnilo bodování, za vítězství jsou jako v jiných sportech už tři body, za nerozhodný výsledek je jeden bod. To ale jádrem sporu ani není. Nejžhavější je první pomocné hodnocení, které uvádí úplnou novinku: počet vyhraných partií. Teprve další kritérium je skore, jak ho všichni známe. A právě kvůli bodování vyhraných partií se rozhořel velký spor, který odstartoval na české losovací schůzi VM Vokáč, když ho napadnul. Podařilo se mu přesvědčit velkou většinu zástupců oddílů, kteří odhlasovali požadavek na jeho vypuštění.
Česká STK má teď dilema: zruší těsně před soutěží, co si sama vydiskutovala a prosadila ve VV ŠSČR, anebo neustoupí a české soutěže se budou hodnotit po novu? Objevují se první trhliny - člen STK Kropík nadhazuje, že tento krok nebyl dostatečně legislativně zabezpečen, že by ho snad měla schvalovat konference. Předseda STK Šplíchal už vyslal signál o možném odložení platnosti sporného bodu b) do další sezony. Novinku hájí pánové Buchníček a Cypris, oba z jižní Moravy, a poukazují na to, že STK těžko může najednou otočit o 180 stupňů od toho, co sama schválila.
Uvidíme, jak to dopadne. K legislativním pravomocem bych chtěl připomenout, že asi před rokem byl přijat nový SŘ, a to pouze usnesením VV ŠSČR, a na následující konferenci se proti tomu neozval ani hlásek. Proto si myslím, že i úprava jednoho bodu SŘ by měla být v pravomocech VV. K podstatě věci samé jsem se už vyjadřoval i na naší konferenci - asi nikoho nepřekvapí, že jsem příznivcem této novinky (v zahraničí to novinka už není), protože rozhodně podporuje bojovnost v šachu. Ovšem stejně jako na české losovací schůzi i na naší krajské se podařilo tentokrát p. Vochozkovi vzbudit odpor proti béčku pomocí různých kdyby ... (stejně tak ovšem je možno vytáhnout argumenty proti současnému systému, a to na skutečných příkladech) a tak budeme hrát po staru.
K tažení proti remízám jsem našel na internetu jeden zajímavý přístup: na nedávném mezinárodním turnaji v Sofii bylo zakázáno, aby hráči mezi sebou mluvili, konkrétně si nesměli nabízet remízu. O remíze rozhodoval jen hlavní rozhodčí turnaje a ten partie hnal až "do holých králů". Důvod je jasný - sponzoři, kteří do sportu dávají peníze, chtějí vidět boj, ať ve fotbale či v šachu. Představa dvou jedenáctek, které se zdržují u vlastní branky a občas si míč překopnou přes hřiště, asi taky není proti fotbalovým pravidlům. Ale kdo by se na to koukal? A bohužel, některé šachové partie, ba i celé zápasy tak vypadají. Naštěstí už dlouho ne v našem kraji, ale kdo ví?
Jiří Bielavský, 6. 10. 2005
Obsah
Změny a dodatky v soutěžích družstev STK KHŠS pro sezónu 2005-2006
1. Výjimečná úprava čl. 5.3.3 soutěžního řádu ŠSČR v návaznosti na propozice STK KHŠS pro sezónu 2005-2006:
v souladu s ustanovením SŘ (viz obsah závorky příslušného článku) a s následným usnesením konference KHŠS z 25.9.2005 byl vypuštěn bod b), takže nyní platí,
že o pořadí družstev ve všech soutěžích STK KHŠS (KP, KS, RP i předkolo ČP) pro sezónu 2005-2006 rozhoduje postupně
a) počet zápasových bodů (za výhru tři, ze remízu jeden a za prohru nula bodů - viz čl. 5.3.2 SŘ)
c) skóre
d) vzájemné utkání
e) výsledek proti prvnímu, druhému, třetímu atd. družstvu
f) los.
V této souvislosti se chápe poslední věta čl. 1.4.3 propozic ve smyslu výše uvedené úpravy.
2. Dodatek k propozicím STK KHŠS na sezónu 2005-2006, čl. 1.4.3 (postupy a sestupy další):
Uvedené znění článku se nevztahuje na oprávněné účastníky ve smyslu čl. 3.4.2.b SŘ, kteří mají výhradní přednost před všemi náhradníky.
Pořadí náhradníků do KP a KS pro sezónu 2006-2007 (s výjimkou převodu soutěže ve smyslu čl. 3.4.3.b SŘ a čl. 1.4.5 propozic) je následující:
1. Nejlépe umístěné sestupující družstvo (pořadí, body, skóre)
2. Další nejlépe umístěné sestupující družstvo
3. Družstvo umístěné na druhém místě nižší soutěže s vyšším počtem bodů (skóre)
4. Družstvo umístěné na druhém místě nižší soutěže s nižším počtem bodů (skóre)
atd.
Tato obecná zásada bude následně konkretizována v propozicích na sezónu 2006-2007.
3. Oprava překlepu hracího tempa u RP, schváleno VV KHŠS 6.9.2005, takže nyní platí:
1,5 hodiny (90 minut) na 30 tahů plus 1 hodina (60 minut) na zbytek partie pro RP
4. Upozornění na propozice STK KHŠS pro sezónu 2005-2006, čl. 3.2.4 (soupisky):
Vzhledem ke zdlouhavé aktualizaci databáze členské evidence ŠSČR nelze okamžitě zkontrolovat registrace a hostování uvedených hráčů i statuty cizinců. Tyto údaje budou kontrolovány průběžně, pokud bude dodatečně zjištěno neoprávněné nastoupení v utkání, budou zpětně použity příslušné sankce (kontumace, pokuty).
Uvedené změny a dodatky jsou platné ihned, žádám vedoucí skupin, aby na ně adekvátně upozornili ve svých zpravodajích.
Jaroslav Čáp, STK KHŠS, 1.10.2005
Obsah
Říjen – měsíc přeborů škol
Jiří Daniel, předseda Komise mládeže ŠS ČR
Podzim je tradičním termínem pro uspořádání základního kola Přeboru škol ČR. A protože máme vedle řady skvělých fungujících středisek mládeže v České republice úplně bílá místa, spoustu obcí a měst, kde se šachy vůbec nehrají, obracím se na Vás, obětavé funkcionáře a trenéry v oddílech, na Vás, řadové hráče, kteří chcete zanechat trvalou stopu na rozvoji královské hry ve vašem regionu: uspořádejte v říjnu nebo v listopadu přebor školy hlavně tam, kde se šachy dosud organizovaně nehrají.
Každý má svůj styl a svůj přístup ke škole. U nás na Rychnovsku obstarávají přebory škol již tradičně středoškoláci vyšších ročníků. Každý rok jim vysvětlím, jak mají postupovat a vždy jsem překvapen jejich dovednostmi a schopnostmi.
„Sjednejte si schůzku v základní škole (v Javornici, v Solnici, v Častolovicích), zajděte za ředitelem a projednejte možnost uspořádání přeboru školy. Požádajete ho, aby vyhlásil přebor školním rozhlasem a řekl, že nejlepší budou reprezentovat školu v okresním kole. Dohodněte si termín, kdy zavoláte do školy a ředitel Vám sdělí počet přihlášených – stačí den před turnajem. V klubovně si půjčte potřebný počet šachů a zajeďte do té školy a zorganizujte turnaj. Vyhodnoťte zvlášť starší a zvlášť mladší žáky. Pořadí nahlaste řediteli a požádajete ho o napsání diplomů nejlepším a vyhlášení výsledků školním rozhlasem. Zavažte se, že školu uvědomíte o termínu okresního kola a že výsledky dáte do okresních novin.“
To všechno svým bývalým svěřencům ve věku 17-18 let řeknu a slíbím jim za to odměnu z rozpočtu svého oddílu případně z rozpočtu krajského šachového svazu – 200-300 Kč podle kvality akce. U nás na to kluci slyší a divil bych se, kdyby neslyšeli jinde.
Proč to děláme, když v té obci nenavazuje šachový kroužek? Abychom mezi koly řekli vždycky pár slov o vývinu figur, ukázali mat těžkými figurami, šustrmat atp. děláme to proto, abychom zapálili zájemce o šachy. Abychom, zaseli. Během třiceti let mého působení na Rychnovsku vznikly nové oddíly v Týništi, v Kostelci nad Orlicí, v Dobrušce, v Doudlebách a výrazně posílil šach v Rychnově. Třeba se právě Vám podaří během Vašeho života aktivizovat šachy v místech, o kterých říkáte, že tam jsou blbí. Budete se možná divit, kolik talentů ve vašem okolí leží ladem. Vtáhněte je mezi sebe! Je to docela snadné. A podporu k tomu u svých krajských šachových svazů nepochybně najdete.
Apropó: zkuste to také obráceně, Vy středoškoláci a vysokoškoláci, šachisté. Dohodněte si s pokladníkem svého klubu, či s předsedou krajské KM, že tu službu uděláte. Prospějete šachu v ČR víc než si myslíte!
JD
Obsah
V rapid turnaji krajských družstev jsme obsadili 7. místo
Jen osm krajů vyslalo svá družstva do rapid turnaje, který byl součástí oslav 100. výročí organizovaného šachu v Čechách. Turnaj se uskutečnil 28. září v Havlíčkově Brodě spolu s dalšími turnaji, jimž vévodí polofinále přeboru republiky jednotlivců.
Předseda naší STK Jaroslav Čáp měl se sestavením družstva dost starostí kvůli odhláškám některých nominovaných, nakonec se mu však družstvo sestavit podařilo, za což mu patří dík. Mezi 12 družstvy (některé kraje poslaly více družstev) jsme nakonec obsadili 7. místo. Body se počítaly olympijsky, hrálo se systémem každý s každým.
Výsledky turnaje krajských družstev
1. Moravskoslezský kraj 85.5
2. Liberecký kraj 82
3. Pardubický kraj A 78.5
4. Jihomoravský kraj 66
5. Kraj Vysočina A 62
6. Ústecký kraj 61
7. Královéhradecký kraj 59
8. Středočeský kraj A 52
9. Středočeský kraj B 45.5
10. Kraj Vysočina B 31.5
11. Pardubický kraj B 31
12. Kraj Vysočina C 6
Podrobné výsledky našeho družstva
Name Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. RtgAvg Rp
1 FM Kacirek Petr 2315 1 1 0 1 0 1 0 0 ½ 1 ½ 6.0 2276 2334
2 FM Vacek Martin 2306 1 ½ 1 ½ 1 1 0 0 0 1 1 7.0 2217 2307
3 Cervinka Michal 2249 0 1 0 0 0 1 ½ 0 1 1 1 5.5 2174 2179
4 Ringel Zbynek 2245 ½ 1 1 0 1 0 1 1 1 1 0 7.5 2166 2220
5 Novotny Josef 2128 0 1 0 ½ 0 1 0 0 0 1 1 4.5 2068 2031
6 Cechura Petr 2133 ½ 1 1 0 0 1 0 ½ 0 1 1 6.0 2045 2068
7 Pirklova Hana 2146 1 1 1 0 0 0 0 0 1 4.0 2044 1995
8 Daniel Jiri 2028 ½ 0 0 ½ 1 1 0 1 1 0 5.0 2013 2063
9 Fuchs Frantisek 2001 1 1 0 0 0 1 1 0 1 1 1 7.0 1920 2070
10 Rychna Lukas 1934 ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 1 3.5 1875 1798
12 Mareckova Martina 1839 ½ 0 ½ 1 1 0 3.0 1776 1760
Foto J. Daniela ze šestého zápasu, nejblže jsou Martina Marečková, Lukáš Rychna a jeden z nejúspěšnějších našich hráčů, nestárnoucí bojovník František Fuchs. Obrázek se kliknutím zvětší.
Jiří Bielavský, 1. 10. 2005
Obsah
Za Pavlem Pohorským
V úterý 27. září ve věku 33 let nás náhle opustil KM Pavel Pohorský, dlouholetý člen š. o. ŠK Lípa a Vysoké Mýto. Všem nám bude na 64 polích chybět.
Poslední rozloučení se koná v pondělí 3. října v 10.45 ve smuteční obřadní síni v Hradci Králové - Kuklenách.
Čest jeho památce!
Lubomír Douděra, 28. 9. 2005
Obsah
Školení rozhodčích 3. třídy
doškolení rozhodčích 2. a 3. třídy
Pořádá: komise rozhodčích KHŠS
Forma školení: Školení se uskuteční formou přezkoušení znalostí pravidel šachu FIDE, Soutěžního řádu ŠSČR a Klasifikačního řádu pomocí testu, případně ústní zkouškou.
Účastníci si uvedené materiály prostudují samostatně a mohou přijet jen složit zkoušku.
Při zkoušce bude povoleno používání pravidel a řádů.
Úspěšní absolventi školení a doškolení získávají kvalifikaci rozhodčího 3. třídy na 4 roky, resp. prodloužení své kvalifikace o 4 roky.
Neúspěšní budou moci složit opravnou zkoušku v termínu, který bude vyhlášen.
Místo konání: penzion Protěž, Janské Lázně
Termín: pátek 28. října 2005 ve 13 hod. (nepovinný seminář, zaměřený hlavně na změny v pravidlech FIDE platné od 1. 7. 2005), 15.00 (zkouška), ukončení do 17 hodin.
Přihlášky: do 22. října písemně nebo e-mailem na adresu vedoucího školení. Uveďte celé jméno, oddíl, datum narození, adresu včetně PSČ, e-mail, telefon a účastníci doškolení též stávající kvalifikaci.
Účastníci budou o přijetí informováni e-mailem. Tamtéž možno vyžádat další informace.
Je možno se přihlásit odesláním vyplněného formuláře z této stránky.
Školení je určeno výhradně pro registrované šachisty nejen z KHŠS. Dolní věkový limit je 16 let.
Poplatky: přihlášení v termínu – 150 Kč, přihlášení po termínu – 200 Kč. Úhrada při prezentaci.
Účast je na vlastní náklady.
Vedoucí školení: Jiří Bielavský, K Zastávce 240, 503 41 Hradec Králové,
bielavsky@centrum.cz
Školení je pořádáno ve spolupráci s KR ŠSČR a uskuteční se při minimální účasti 10 přihlášených. Aktuální informace o školení budou na webové stránce KHŠS.
Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS Jiří Bielavský, předseda KR KHŠS
Jiří Bielavský, 23. 9. 2005
Obsah
Losování 2. ligy
Až z Kanady (od Jaroslava Šmída) jsme dostali rozlosování 2. ligy, skupiny C. V ní se utkají tři naše družstva s třemi pardubickými, pěti pražskými a jedním středočeským družstvem, takže to nebude soutěž příliš na cestovní výdaje příliš nákladná.
Hned v prvním kole se odehraje první krajské derby: Panda Rychnov se utká s béčkem Slavie Hradec Králové. Druhé derby bude v 6. kole, Slavia bude hostit TJ Náchod, poslední bude v 10. kole a Náchod pojede do Rychnova.
Rozpis utkání je možno si prohlédnout na podstránce 1. a 2. liga.
Přejeme našim zástupců hodně úspěchů!
Jiří Bielavský, 22. 9. 2005
Obsah
Mistrovství ČR v blesku a galavečer na Žofíně
V překrásném velkém sále pražského Žofína se v neděli 18. 9. odehrálo mistrovství ČR v bleskové hře ve dvou kategoriích - jednotlivci a mládež do 16 let. Podívaná to byla náramná a jestli budou i další ročníky organizovány podobně, stojí to rozhodně za návštěvu. Účastníci si v základní části rozdali švýcar na 13 kol, potom první čtyři hráli semifinale na dvě partie systémem 1-4 a 2-3, při nerozhodném stavu si lepší hráč ze základní části mohl zvolil v rozhodující partii buď bílé figury a 5 minut s povinností vyhrát nebo černé se 4 minutami a k vítězství v duelu stačilo neprohrát. Od semifinále se partie hrály postupně s demonstrací na elektronické šachovnici, pak se hrály finalové zápasy o první a třetí místo stejným způsobem.
V hlavním turnaji jednotlivců bylo vítězství Davida Navary naprosto suverénní, jak v základní části (11 bodů), tak v semifinále a finále, kde neztratil ani půlku. Na druhém místě skončil Jirovský a třetí Polák. Náš krajský přeborník Tomáš Kulhánek skončil se 6,5 bodu na 24. místě ze 40 hráčů. Kulhánek ovšem mezitím přestoupil do Turnova, takže vlastně jsme zastoupení neměli.
Turnaj mládeže byl velmi zajímavý a dramatičtější než u dospělých, často se hrálo na tie-breaky. Nakonec se radovala dívka - Kateřina Němcová, která předčila BŠŠ duo Kočiščák - Krejčí. Nás zastupovali 24. Martina Marečková (7 bodů) a 45. Michal Šrejber (5 bodů), hrálo 58 hráčů a hráček.
Atmosféru snad dokreslí poněkud nedokonalé fotografie, pořizované bez blesku. Na první je v bílé košili Tomáš Kulhánek (hraje černými), na druhé naše mladé duo Šrejber a Marečková (v červeném), na třetí je hlouček šachových celebrit, debatu vede Evžen Gonsior, vedle je Jiří Daniel a zcela vpravo staronový přeborník David Navara. Obrázky se po kliknutí zvětší.
Turnaj skončil okolo páté hodiny a od sedmi následoval galavečer k 100. výročí organizovaného šachu. Něco přes dvě hodiny trval program, uváděný překrásnou televizní hlasatelkou Klárou Doležalovou, v němž vystoupily také různé hudební skupiny s různými žánry, z nichž asi nejzajímavější byl 4tet. Pro šachisty určitě nejzajímavější bylo vyhlášení výsledků ankety o nejlepšího šachistu a šachistku století, která delší dobu probíhala na webu ŠSČR. V ženách nebylo pochyb o vítězství první a neporažené mistryně světa Věry Menčíkové, zato v mužích se odehrál tvrdý souboj, z něhož nakonec vyšel o prsa vítězně Richard Réti před Vlastimilem Hortem. Hort se ovšem stal hvězdou večera, neboť se osobně dostavil a na podiu prokázal, že se zajímá nejen o šachy, když probral a propral mimo jiné i výsledky německých voleb.
Součástí večera byla také ocenění asi osmi (nepočítal jsem je) nejvýznamnějších osobností se zásluhami o český šach, předávaná premiérem Paroubkem a předsedou Olympijského výboru ČR Jiráskem. Nás může potěšit, že mezi oceněnými byl ing. Evžen Gonsior za své trenérské a metodické zásluhy, k čemuž mu upřímně gratulujeme! Východočechy může hřát, že měli další zastoupení - dr. Mazuch jako ředitel nejvýznamnějšího českého turnaje Czech Open a Jaroslav Hájek za nejpopulárnější žákovský turnaj Zaječice.
Galavečera bylo využito k vyhlášení výsledků právě odehraného MČR v blesku a k vyhlášení výsledků Extraligy.
Celý večer byl zakončen rautem a myslím, že jeho účastníci byli velice spokojeni. Největší dík patří předsedovi ŠSČR Petru Herejkovi, na němž ležela největší část organizace této pěkné akce.
Na následující fotografii je úspěšné duo - ing. Evžen Gonsior a jeho svěřenec, novopečený mezinárodní mistr Martin Petr, na krku se zlatou medailí jako člen družstva vítěze EL Bausetu (Infinity, nyní Rapidu) Pardubice.
Den před tím se v Praze uskutečnila losovací schůze lig, ale bohužel do dnešního dne nejsou o ní na webu ŠSČR žádné zprávy (anebo je na něm nemohu najít)! Proto prosím, aby mi někdo z našich ligových oddílů vylosování poslal. Náš web bude po naší losovací schůzi určitě lepší :-)!
Jediné, co se ke mě z losovací schůze doneslo, je žádost oddílů o zrušení druhého kritéria pro stanovení pořadí v soutěži družstev, což je nově počet vyhraných partií. Doufám, že VV ŠSČR neustoupí.
Jiří Bielavský, 21. 9. 2005
Obsah
Návrh rozpočtu KHŠS na sezonu 2005/2006
Návrh rozpočtu KHŠS na sezonu 2005/2006 |
Skutečnost 04/05 |
Návrh 05/06 |
PŘÍJMY CELKEM |
156 059,11 |
150 500,00 |
Příjem z registrace 2006 (příjem střediska VV) |
48 541,00 |
48 000,00 |
Startovné KP, KS, RP (STK) |
27 700,00 |
26 500,00 |
Startovné KPŽD, KSŽD (KM) |
1 300,00 |
1 500,00 |
Start. mládež - VC, KPJ, rapid (KM) |
18 790,00 |
15 500,00 |
Startovné dospělí KPJ (STK) |
23 550,00 |
25 000,00 |
Granty KÚ (KM) |
22 000,00 |
25 000,00 |
Úroky (VV) |
78,11 |
160,00 |
Pokuty (STK) |
4 750,00 |
- |
Prodej hodin DGT (VV) |
1 600,00 |
840,00 |
Grant KÚ (STK) |
- |
5 000,00 |
Školení, semináře (VV) |
7 750,00 |
3 000,00 |
|
|
|
VÝDAJE CELKEM |
159 996,95 |
171 800,00 |
Výdaje STK celkem |
43 114,00 |
51 800,00 |
KPJ+18,20 dotace |
31 829,00 |
30 000,00 |
KP rapid ceny |
709,00 |
800,00 |
KP blesk ceny |
500,00 |
500,00 |
ČP družstev ceny |
678,00 |
800,00 |
KP bughouse ceny |
500,00 |
500,00 |
KP blesk družstev ceny |
- |
1 000,00 |
Vedení KP vč. databáze partií |
1 300,00 |
1 300,00 |
Vedení KS 2 skupiny |
1 400,00 |
1 400,00 |
Vedení RP 4 skupiny |
2 000,00 |
2 000,00 |
Pořadatelství KP, ČP po 500 Kč |
1 500,00 |
- |
Rozhodčí RPJ po 250, delegace rozhodčích KPD |
2 000,00 |
3 500,00 |
Schůze STK |
698,00 |
1 000,00 |
FIDE ELO |
- |
6 000,00 |
Reprezentace kraje 100 let |
- |
3 000,00 |
|
|
|
Výdaje KM celkem |
78 793,50 |
68 000,00 |
KPJ mládeže 2 turnaje |
- |
9 000,00 |
KP mládeže rapid |
8 130,00 |
4 000,00 |
KP družstev ml. žáků |
2 570,00 |
2 000,00 |
VC Královéhradeckého kraje |
22 735,00 |
22 500,00 |
KPŽD, KSŽD příspěvky vč. cen za celkové umístění |
7 670,00 |
10 000,00 |
KP školních družstev |
197,50 |
500,00 |
Krajská soustředění mládeže, tábor |
13 744,50 |
5 000,00 |
Schůze KM, různé |
8 646,50 |
2 000,00 |
Dotace na reprezentaci kraje v M Čech a M ČR |
15 100,00 |
15 000,00 |
|
|
|
Výdaje VV celkem |
38 089,45 |
42 000,00 |
Konference září |
3 640,00 |
3 600,00 |
Volební konference |
3 580,00 |
- |
Schůze VV |
2 632,00 |
3 000,00 |
Webmaster včetně daně |
6 000,00 |
9 000,00 |
Administrativní výdaje, internet KS, množení, pošta, tisky |
1 911,00 |
3 000,00 |
Odměny členů VV včetně daně |
13 297,00 |
18 000,00 |
Ročenka KHŠS 2004/2005 |
1 214,00 |
1 500,00 |
Propagace šachu |
4 967,50 |
2 000,00 |
Banka - poplatky, vedení účetnictví |
847,95 |
1 900,00 |
|
|
|
Rozpočtová reserva |
- |
10 000,00 |
|
|
|
VÝSLEDEK HOSPODAŘENÍ KHŠS |
-3 937,84 |
-21 300,00 |
Výsledek hospodaření STK |
12 886,00 |
4 700,00 |
Výsledek hospodaření KM |
-28 953,50 |
-26 000,00 |
Výsledek hospodaření VV |
12 129,66 |
10 000,00 |
Poznámky:
1. Semináře a školení se převádějí do hospodaření VV.
2. Rozpočtová reserva je vykazována mimo střediska.
Komentář: VV KHŠS předkládá návrh rozpočtu na sezonu 2005/2006, ve kterém jsou zohledněny skutečné výsledky hospodaření v sezoně 2004/2005. Rozpočet reaguje na nové výdaje, např. FIDE ELO pro KP družstev a na reprezentaci kraje na soutěži krajských družstev v rapidu, která je součástí oslav 100 výročí organizovaného šachu v Čechách. Vzhledem ke stoupající náročnosti práce ve VV je navrhována vyšší částka na odměny. Naopak jsou snižovány výdaje na KP dospělých, kde je vybíráno startovné, VV bude hradit pouze ceny. U soutěží mládeže dotace na pořádání KP a VC zůstává, stejně jako příspěvek žákovským družstvům za úspěšné dokončení KP a KS žákovských družstev. Stálou podporu mládežnickému šachu ilustruje graf plánovaných podílů jednotlivých středisek na příjmech a výdajích KHŠS.
Jiří Bielavský, hospodář KHŠS, 20. 9. 2005
Obsah
Přehled hospodaření KHŠS v sezoně 2004/2005
Hospodaření KHŠS v sezoně 2004/2005 |
Plán |
Skutečnost |
PŘÍJMY CELKEM |
116 800,00 |
156 059,11 |
Příjem z registrace 2005 (příjem střediska VV) |
50 000,00 |
48 541,00 |
Startovné KP, KS, RP (STK) |
19 000,00 |
27 700,00 |
Startovné KPŽD (KM) |
1 200,00 |
1 300,00 |
Start. mládež - VC, KPJ, rapid, popl. škol. T3 (KM) |
14 000,00 |
26 540,00 |
Startovné dospělí KPJ (STK) |
15 000,00 |
23 550,00 |
Granty KÚ plánované 2 granty (KM) |
16 000,00 |
22 000,00 |
Úroky (VV) |
- |
78,11 |
Pokuty (STK) |
- |
4 750,00 |
Prodej hodin DGT 2000 (září 2004, 1 ks) (VV) |
1 600,00 |
1 600,00 |
|
|
|
VÝDAJE CELKEM |
138 020,00 |
159 996,95 |
Výdaje STK celkem |
34 300,00 |
43 114,00 |
KPJ+18,20 dotace |
20 000,00 |
31 829,00 |
KP rapid ceny |
800,00 |
709,00 |
KP blesk ceny |
800,00 |
500,00 |
ČP družstev ceny |
800,00 |
678,00 |
KP bughouse ceny |
500,00 |
500,00 |
Vedení KP vč. databáze partií |
1 000,00 |
1 300,00 |
Vedení KS 2 skupiny |
1 400,00 |
1 400,00 |
Vedení RP 4 skupiny |
2 000,00 |
2 000,00 |
Pořadatelství KP, ČP po 500 Kč |
2 500,00 |
1 500,00 |
Rozhodčí RPJ po 250, delegace rozhodčích KPD |
2 500,00 |
2 000,00 |
Schůze STK |
1 000,00 |
698,00 |
Reserva STK |
1 000,00 |
- |
|
|
|
Výdaje KM celkem |
62 900,00 |
78 793,50 |
KPJ mládeže 2 turnaje |
8 000,00 |
- |
KP mládeže rapid |
5 000,00 |
8 130,00 |
KP družstev ml. žáků |
2 000,00 |
2 570,00 |
VC Královéhradeckého kraje |
24 000,00 |
22 735,00 |
KPŽD 1 družstvo 500,- vč. cen za celkové umístění |
7 000,00 |
7 670,00 |
KP školních družstev vč. okr. kol 5x200 |
1 900,00 |
197,50 |
Krajská soustředění mládeže, tábor |
1 500,00 |
13 744,50 |
Seminář pro trenéry, školení T3 |
1 500,00 |
8 646,50 |
Dotace na reprezentaci kraje v M Čech a M ČR |
12 000,00 |
15 100,00 |
|
|
|
Výdaje VV celkem |
40 820,00 |
38 089,45 |
Konference září 2004 nájem, občerstvení, cestovné |
3 600,00 |
3 640,00 |
Volební konference únor 2005 |
3 600,00 |
3 580,00 |
Schůze VV 5x |
4 000,00 |
2 632,00 |
Webmaster vč. daně |
6 000,00 |
6 000,00 |
Administrativní výdaje, internet KS, množení, pošta, tisky |
5 000,00 |
1 911,00 |
Odměny členů VV vč. daně do ledna 05 |
5 810,00 |
6 361,00 |
Odměny členů VV vč. daně so srpna 05 |
5 810,00 |
6 936,00 |
Ročenka KHŠS 2003/2004 Odměna, tisk |
2 000,00 |
1 214,00 |
Propagace šachu |
4 000,00 |
4 967,50 |
Reserva VV |
1 000,00 |
- |
Banka - poplatky |
- |
847,95 |
|
|
|
VÝSLEDEK HOSPODAŘENÍ KHŠS |
-21 220,00 |
-3 937,84 |
Poznámky:
1. Ve výdajích není zahrnut nákup 21 ks hodin DGT 2000, které byly zakoupeny na základě objednávek oddílů. Objednávky budou vypořádány při konferenci.
2. Některé položky nebyly ke dni zveřejnění tohoto materiálu ještě finančně provedeny. Jejich seznam je v poslední tabulce, vypořádání bude provedeno na konferenci.
Komentář: VV KHŠS hospodařil v sezoně 2004/2005 na základě rozpočtu, schváleného konferencí KHŠS dne 19. září 2004. Tento rozpočet předpokládal schodek hospodaření ve výši 21.220 Kč. Jak je vidět ze skutečného plnění rozpočtu, došlo ke značnému překročení jak příjmů, tak výdajů, přičemž příjmy rostly více a proto je dosažený schodek hospodaření ve výši necelých 4.000 Kč o cca 17.000 Kč příznivější, než bylo plánováno. Toho bylo dosaženo přesto, že VV řešil např. výpadek grantové podpory při financování dětského tábora KHŠS, což představovalo neplánovaný výdaj cca 7.500 Kč, a v řadě dalších položek si mohl dovolit vyšší výdaje než byly plánované.
Dobrý přehled dává hospodaření jednotlivých středisek STK, KM a VV (středisko VV pokrývá veškerou činnost mimo STK a KM). Z tohoto přehledu je dobře vidět, že finanční prostředky jsou přesouvány na podporu mládeže.
Po započítání příjmů bylo dosaženo následujících celkových výsledků (rozdíl příjmů a výdajů), ze kterých je patrné, že všechna hospodařila lépe, než jim ukládal rozpočet:
Hospodaření KHŠS v sezoně 2004/2005 podle středisek
|
Plán |
Skutečnost |
Podíl na příjmech |
Podíl na výdajích |
|
|
|
|
|
Středisko STK |
-300,00 |
12 886,00 |
35,9% |
26,9% |
|
|
|
|
|
Středisko KM |
-31 700,00 |
-28 953,50 |
31,9% |
49,2% |
|
|
|
Středisko VV |
10 780,00 |
12 129,66 |
32,2% |
23,8% |
|
|
|
Celkem KHŠS |
-21 220,00 |
-3 937,84 |
|
|
|
Seznam pohledávek, které budou vypořádány při konferenci
Oddíl |
Oddíl dostane |
Oddíl dluží |
Popis |
Panda RK |
100 |
|
Přeplatek startovného |
Týniště |
150 |
|
Přeplatek startovného |
Týniště |
400 |
|
Příspěvek za reprezentaci kraje - mládež |
Vrchlabí |
100 |
|
Přeplatek startovného |
Dvůr Králové |
|
100 |
Doplatek startovného |
Hořice |
2500 |
|
Doplatek příspěvku za reprezentaci kraje - mládež |
Třebechovice |
2000 |
|
Příspěvek za reprezentaci kraje - mládež |
Jaroměř |
600 |
|
Příspěvek za reprezentaci kraje - mládež |
L. Bělohrad |
300 |
|
Příspěvek za reprezentaci kraje - mládež |
Jičín |
400 |
|
Příspěvek za reprezentaci kraje - mládež |
Jiří Bielavský, hospodář KHŠS, 17. 9. 2005
Obsah
Pozvánka na konferenci Královéhradeckého krajského šachového svazu
Místo konání: Hradec Králové, Sportovní hala Slavie, Orlická kotlina, Víta Nejedlého, zasedací místnost
Datum: neděle 25. září 2005
Začátek: 09:30 hod.
Program:
· Vyhodnocení sezony – zprávy o činnosti STK a KM
· Finanční zpráva
· Zpráva revizní komise
· Schválení rozpočtu 2005/06
· Volba delegátů na konferenci ŠSČR
· Diskuze
· Losování soutěží družstev KHŠS
Poznámky:
1) Na losovací schůzi musí přihlášené oddíly dodat soupisky dvojmo (dle soutěžního řádu).
2) Na losovací schůzi musí přihlášené oddíly mít svého zástupce.
3) Doprava od hlavního nádraží je možná autobusem č. 6 (zastávka Pyrám na Pospíšilově třídě), autobusem č. 5 (zastávka Tesla) a trolejbusy č. 2 a 7 (zastávka Magistrát města)
Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS
Václav Portych, sekretář KHŠS
Obsah
Přestupy 2005
Registrační komise ŠSČR zaregistrovala následující přestupy, týkající se našeho kraje.
Příjmení, jméno datum nar. mateřský oddíl nový oddíl
Bernard Roman 16.3.1970 Orel Červený Kostelec Sokol Červený Kostelec
Brát Libor 30.3.1975 Orel Červený Kostelec Sokol Červený Kostelec
Bydelský Tomáš 30.7.1950 ŠK HSM Trutnov DDM Lokomotiva Trutnov
Dytrych Pavel 25.4.1984 Tatran Hostinné Praga Praha
Erbrt Vojtěch 7.9.1993 Jiskra Hořice Sokol Hradec Králové
Jodas Jaroslav 30.8.1943 Spartak Vrchlabí TJ Jilemnice
Krása Marek 13.2.1981 Slavia Hradec Králové ŠK DDM Třebechovice p. O.
Kubeček Jan 14.1.1981 ŠK MěDDM Týniště n. O. ŠK DDM Třebechovice p. O.
Kulhánek Tomáš 1.3.1978 Slavia Hradec Králové ŠO Slavie Turnov
Kuru Martin 9.12.1975 Sokol Náchod Orel Červený Kostelec
Kysilko Jaroslav 20.8.1946 Orel Červený Kostelec Sokol Červený Kostelec
Mejzlík Vojtěch 4.7.1985 Spartak Vlašim Slavia Hradec Králové
Mrázek Vladimír 25.2.1958 Jiskra RMSK Nový Bydžov ŠK Lípa
Pavlíček Miroslav 24.1.1976 2222 ŠK Polabiny ŠK Lípa
Petera Milan 18.10.1959 Orel Červený Kostelec Sokol Červený Kostelec
Pinkava Josef 17.7.1977 TJ Hronov TJ Náchod
Pirklová Jarmila 10.5.1981 ŠŠ Panda Rychnov n/K. ŠK Lípa
Přibyl Michal 12.6.1970 Slovan Broumov ŠK DDM Třebechovice p. O.
Seifert Milan 4.5.1940 Slavia Hradec Králové Sokol Sendražice
Světinský Vladimír 12.5.1951 Orel Červený Kostelec Sokol Červený Kostelec
Vaněk Jiří 25.12.1989 Jiskra RMSK Nový Bydžov Polabí Sokol Joly
Velecký Viktor 10.2.1974 TJ Hronov TJ Náchod
Stav k 13.9.2005
Jiří Bielavský, 13. 9. 2005
Obsah
Žádost o kontrolu údajů o oddílech
Webmaster žádá předsedy oddílů nebo funkcionáře pověřené sledováním webové stránky KHŠS o kontrolu údajů uvedených na podstránce "Oddíly" a sdělení oprav.
Jiří Bielavský, 13. 9. 2005
Obsah
Martin Petr mezinárodním mistrem v šachu
Na prahu září ukončil hradecký dorostenec Martin Petr svou spanilou tříměsíční jízdu za titulem mezinárodního mistra v šachu, když i ve třetím turnaji v Brně splnil třetí a rozhodující normu. Předtím to byly turnaje na Čartáku (1. místo), v Olomouci (4. místo) a v Brně (3. místo). Nic nebrání tomu, aby na kongresu mezinárodní šachové federace FIDE byl jmenovanému udělen titul IM (International Master).
Sedmnáctiletý student hradeckého gymnázia J. K. Tyla se naučil prvním krůčkům v šachu od svého otce v pěti letech. Základy získal v šachovém kroužku Sokola Hradec Králové pod vedením Martina Paukerta. V roce 2001 byl zařazen na talentovou listinu šachového svazu a do individuálního šachového výcviku, v němž jej vede mistr FIDE a špičkový hradecký trenér Evžen Gonsior.
Intenzivní trénink přinesl zisk bronzové medaile v roce 2002 v kategorii H 14 a 1. místo v kategorii H 16 v roce 2004. Přechod do seniorského šachu proběhl bez problémů. Martin startoval úspěšně v družstvu I. České ligy Synthesia Pardubice. Díky výborným výsledkům byl zařazen do extraligového kolektivu Bauset Pardubice, se kterým se stal v letošním roce mistrem ČR šachových družstev. Z osmi partií získal 5,5 bodů, aniž utrpěl jedinou porážku.
Splnění podmínek pro udělení titulu mezinárodního mistra šachu představuje vynikající úspěch nadaného mladého hráče. Bude i obrovskou motivací, aby pracoval ještě usilovněji a pokusil se i titul nejvyšší, titul šachového velmistra.
Lubomír Douděra, 13. 9. 2005
Obsah
Konkurzy KM na pořadatele šachových turnajů 2005/2006
Komise mládeže KHŠS a KMR vypisuje konkurz na pořadatele šachových akcí pro mládež.
1) Závazné podmínky pro pořádání šachových soutěží, které vypisuje Královéhradecký krajský šachový svaz (KHŠS)
Hlavním pořadatelem soutěží je KHŠS, oddíl je spolupořadatel.
Šachový oddíl zajistí hrací místnost, ceny pro nejlepší hráče a hráčky, drobné ceny pro všechny účastníky, kompletní šachové soupravy (lze uvést do propozic), rozhodčí, partiáře a jiné potřeby.
Vybrané startovné je příjmem KHŠS. Hráči z listiny talentů v KP jednotlivců neplatí startovné.
Šachovému oddílu budou proplaceny výdaje související s turnajem , tj. za ceny (musí tvořit hlavní část výdajů!), pronájem hracích místností, rozhodčí, jejich cestovné, pronájem hracího materiálu a jiné náklady.
Po skončení soutěže zašle spolupořadatel doklady za příjmy a výdaje hospodáři KHŠS, který konečnou vyúčtovanou částku převede na účet šachového oddílu nebo vyplatí v hotovosti.
Předkládané faktury musí obsahovat jako odběratele KHŠS nebo doklady musí být bez uvedeného odběratele, faktury na jiné subjekty nebudou přijaty.
Adresa pro fakturaci: Královéhradecký krajský šachový svaz, U Koruny 292, 501 01 Hradec Králové
IČO 71199705
2) Na každý turnaj jsou vymezeny tři různé částky
a) pevná dotace oddílu jako odměna za řádné uspořádání turnaje, nepodléhající vyúčtování (viz bod 3)
b) vypsaná maximální úhrada za ceny do turnaje (viz bod 3)
c) úhrada za vybrané startovné
Dokladované výdaje budou proplaceny do výše součtu vypsané úhrady za ceny a vybraného startovného.
3) Rozpis turnajů a dotací
dotace ceny do max. výše
a) KP jednotlivců kat. 8-12 let (jednodenní) 500,- 1500,-
b) KP jednotlivců kat. 14-16 let (celý víkend) 500,- 1500,-
c) KP jednotlivců v rapid šachu 500,- 1500,-
d) KP družstev mladších žáků * 500,- 1000,-
e) Velká cena Královéhradeckého kraje, pět turnajů 500,-** 2000,-**
* V této soutěži nebude KHŠS vybírat žádné startovné!
** Na každý turnaj
Ve všech krajských přeborech zajistí KHŠS trofeje (poháry) pro nejlepší,
případně diplomy a medaile. Oddíl bude zajišťovat pouze věcné ceny.
4) Termíny turnajů
a) KP jednotlivců kat. 8-12 let (jednodenní) 8.4.2006 ( nebo 29.4.)
b) KP jednotlivců kat. 14-16 let (celý víkend) 29.4-1.5.2006 (nebo 19.-21.5.)
c) KP jednotlivců v rapid šachu 27.5.2006
d) KP družstev mladších žáků 11.2.(25.3.)2006
e) Velká cena KH kraje jednotlivců 2.(15.)10., 12.11., 10.12.05, 21.1.06, 1.4. (14.5.)
5) Výběrová kritéria
a) Kapacita hracích místností a zkušenosti s pořádáním turnajů
b) Navržené startovné, cena za pobyt (KP 14-16) a jiné výhody
Přihlášky zasílejte do 30.9.2005 (do 19.9.05 na turnaj 2.10.05) na e-mail:
jan-slavik@seznam.cz nebo na adresu Jan Slavík, Palackého 1018, 50346 Třebechovice p.Or.,
tel. 608609317, 495593676
Jan Slavík, předseda KM KHŠS
Obsah
Zpravodaj STK KHŠS
Vážení přátelé,
vítám Vás v nové sezóně 2005-2006. Opět nám nastává tolik očekávaná sezóna mistrovských soutěží družstev, v níž Vám přeji hodně úspěchů a zábavy!
Zároveň mi dovolte, abych Vám sdělil ještě několik informací:
1. rozdělení družstev do skupin:
VV KHŠS na své schůzi 6.9. schválil rozdělení družstev takto:
KP: vedoucí Vladimír Velecký v.velecky@tiscali.cz
Vrchlabí, Panda Rychnov B, Lípa A, Jaroměř, Sokol Náchod, Broumov, Dvůr Králové, Hořice, Jičín, Lípa B, Slavia Hradec Králové C, Lípa C. (12)
KSv: vedoucí Michal Cerha cerha@pekarnynachod.cz
Hronov, Slavia Hradec Králové D, TJ Náchod B, Sokol Hradec Králové, Třebechovice, Česká Skalice, Spartak Rychnov, Kostelec, Jaroměř B, Ortex Hradec Králové, TJ Náchod C, Lípa E. (12)
KSz: vedoucí Otakar Dousek dousek2@email.cz
Nová Paka, Lázně Bělohrad, Lomnice, Žacléř, Jičín B, HSM Trutnov, Dvůr Králové B, Nový Bydžov, Loko Trutnov, Hořice B, Lípa D, Valdice. (12)
RPj: vedoucí Vlastimil Jonáš v.jonas@seznam.cz
Spartak Rychnov B, Kostelec B, Javornice, Spartak Rychnov C, Panda Rychnov C, Dobruška, Doudleby, Panda Rychnov D, Panda Rychnov E, Panda Rychov F, Týniště. (11)
RPs: vedoucí Ladislav Mach unima.mach@elmat.cz
Lomnice B, Hostinné, Vrchlabí B, Lužany, Jilemnice A, HSM Trutnov B, Lázně Bělohrad B, Loko Trutnov B, Dvůr Králové C, Jilemnice B. (10)
RPv: vedoucí Jaroslav Čáp cap.jaroslav@tiscali.cz, cap.jar@post.cz
Vrchoviny A, TJ Náchod D, Hronov B, Vrchoviny B, Police, TJ Náchod E, Broumov B, Orel Červený Kostelec, TJ Náchod F, Sokol Červený Kostelec, Hronov C. (11)
RPz: vedoucí Marek Krása krama@centrum.cz
Sokol Hradec Králové B, Slavia Hradec Králové E, Lípa F, Nový Bydžov B, Slavia Hradec Králové F, Jaroměř C, Nový Bydžov C, Třebechovice B, Třebechovice C, Dubenec. (10)
Novinkou je, že KP se hraje se zápočtem na elo FIDE. Dosud se přihlásilo 78 družstev. Připomínám ještě, že do RP je možno se závazně přihlásit (za zvýšený poplatek o 100 Kč) až do termínu losovací schůze.
2. termíny:
Každá skupina se hraje obvyklým způsobem každý s každým ve (skoro) čtrnáctidenních cyklech.
KP: 23.10., 13. a 27.11., 11.12., 8. a 22.1., 5. a 19. 2., 5. a 19.3., 2.4., náhr. termín 1.4.
KS: 16.10., 6. a 20.11., 4. a 18.12., 15.1., 12. a 26.2., 12. a 26.3., 9.4., náhr. termín 8.4.
RPj a RPv jako KP s jedním volným termínem podle losu (na neúplných 11 kol = 10 utkání)
RPs a RPz rovněž jako KP, ale až od 13.11. a pouze do 19.3. (na 9 kol)
2. losovací schůze:
Bude součástí konference KHŠS (zejména schvalování rozpočtu na novou sezónu) a bude se konat (jak bylo ji předběžně uvedeno v propozicích) v neděli 25. září 2005 v Hradci Králové. Pozvánku ještě zašle sekretář Václav Portych.
3. povinnosti oddílů (a družstev):
Do termínu losovací schůze (v souladu se SŘ, čl. 3.5.2e) nahlásí předsedovi STK, tedy mě, každý oddíl, který má přihlášeno více jak jedno družstvo (platí i pro vyšší soutěže), seznam všech svých volných hráčů!!
Dále prosím - v zájmu urychlení průběhu losovací schůze - vejděte ještě před ní v součinnost s příslušnými vedoucími skupin kvůli doplňujícím informacím, soupiskám, kontaktům, technickým požadavkům, losovacím číslům a protičíslům apod.
Ad soupisky: Těm věnujte náležitou pozornost. Znovu upozorňuji na jejich řádné a čitelné vyplnění. Dále uveďte všechny předepsané údaje (viz SŘ 3.5.1) včetně vyznačení cizinců, hostí i volných hráčů. Jejich "utajení" má za následek okamžitý postih, co by jistě nebylo příjemné. Navíc pro KP platí povinnost uvést ID-number všech hráčů na elo-listině FIDE, příp. vyznačit ty hráče, u nich je předpoklad, že se na tuto listinu dostanou. Hodnoty ela FIDE neuvádějte, budou převzaty z listiny k 1.10. Ve všech soutěžích (tedy i KP) uvedete rovněž identifikační číslo LOK ČR a platné národní elo k 1.9., neboť všechny tyto soutěže jsou započítávány na naší LOK.
Ad kontakty: V příloze zasílám soubor v excelu, do kterého jsem přepsal údaje ze všech přihláek (papírových či elektronických). Oddíly či družstva nechť za sebe potvrdí jejich správnost, příp. doplní chybějící nebo nové údaje (mobily, maily apod.).
Zejména je potřeba, aby příslušným vedoucím skupin nahlásily adresy svých hracích místností. Děkuji předem!
Ad hlášení výsledků: viz čl. 2.3.1 propozic. V KP připomínám ještě povinnost zasílání partiářů v papírové nebo elektronické podobě, viz čl. 2.3.3 propozic.
4. povinnosti vedoucích skupin:
Zodpovědně řídit svou skupinu tak jako běžně předtím, zejména:
Před losovací schůzí ještě kontaktovat zástupce drustev své skupiny a požadovat po nich adresy hracích místností a doplnění chybějících údajů. Dále věcně řešit technické požadavky družstev atd. V průběhu losovací schůze být přítomen a provést losování své skupiny a potvrdit převzaté soupisky. Po losovací schůzí okamžitě vydat rozpis a následně vydávat zpravodaje v klasické podobě (včetně výsledků šachovnic a tabulky, příp. sporů) po každém kole.
Tyto zpravodaje zasílejte družstvům a dalším zájemcům (mj. i mě jako STK a webmasterovi KHŠS J. Bielavskému na vědomí) obratem, nejpozději 24 hod. po začátku kola.
Dle doporučení STK ŠSČR vést soutěže (zejména KP) včetně závěrečné zprávy nově v programu Swissmanager, což ještě prověřím.
Doporučeníhodné je vést soutěž i na webu ŠSČR. (pozn. J. Bielavský)
5. Hrací tempo v RP:
VV KHŠS opravil technický překlep v propozicích (2.2.3) a stanovil tempo hry pro RP na klasický čas 1,5/30 + 60 minut dohrávky, jak se hrálo již v minulé sezóně.
6. konkurzy STK:
V příloze zasílám vypsání konkurzů na mistrovské turnaje, pořádané STK. Předpokládám, že krom tradičních pořadatelů se přihlásí i další oddíly.
7. osobní:
V termínu 12.-15.9. jsem služebně mimo ČR, takže na Vaše případné dotazy mohu odpovídat až od 16.9.
Velké Poříčí 11.9.2005 Jaroslav Čáp, STK KHŠS
Obsah
Konkurzy STK na sezónu 2005 - 2006
STK vypisuje konkurzy na tyto turnaje v praktickém šachu:
- KP jednotlivců + H 18, 20 + žen + D 18, 20 (termín: V. - VII. 2006)
- OP jednotlivců (termín: I. - IV. 2006)
- KP jednotlivů v bleskovém šachu (termín: XI. 2005 - VII. 2006)
- KP jednotlivců v rapid šachu (termín: XI. 2005 - VII. 2006)
- KP jednotlivců ve Fischerových šachách (termín: XI. 2005 - VII. 2006)
- KP dvojic v bughouse (termín: XI. 2005 - VII. 2006)
- KP družstev v bleskovém šachu (termín: XI. 2005 - VII. 2006)
KP družstev v rapid šachu (předkolo ČP) již schválil VV v termínu 9.10.2005 (před mistrovskými soutěžemi družstev) za tradičního pořadatelství DDM Třebechovice p. Or.
KP žen + D 18, 20 jako nově vypsaná kategorie může být pořádána i samostatně.
Předpokládám termínovou návaznost mezi KP mládeže a KP jednotlivců a sice v tom smyslu, aby přeborník(ce) H (D) 14, 16 mohl(a) mít právo účasti ve vyšší věkové kategorii.
Uvedené KP je možno pořádat v rámci svých vlastních turnajů, např. při vánočním blesku v Náchodě či velikonočním rapidu v Třebechovicích. Podmínkou je účast alespoň osmi hráčů (hráček), registrovaných v oddílech KHŠS. Obdobně i OP jednotlivců může být sehráno za účasti alespoň osmi hráčů z oddílů KHŠS příslušného okresu.
Přihláška do konkurzu musí obsahovat předběný rozpis (termín, místo - včetně kapacity hrací místnosti, jméno a kontakt pořadatele, startovné, finanční ceny, podmínkou je standardní zajištění hracího materiálu)
Všechny uvedené turnaje se hrají na náklady pořadatele (příjem ze startovného). Vybraný pořadatel obdrží pouze dotaci na ceny podle rozpočtu KHŠS.
Přihlášky zasílejte do 20. října 2005 na adresu cap.jaroslav@tiscali.cz
Velké Poříčí 11.9.2005 Jaroslav Čáp, STK KHŠS