Obsah

Zprávy z RŠS 7. 6. 2001

RŠS uzavřel skončené RPJ, H18 a H20 projednáním přestupků účastníků. V souladu s loňskými rozhodnutími potrestal Pavla Steinera (Slavia HK) zastavením činnosti na první tři kola všech soutěží družstev ročníku 2001/2002. Dušan Škaloud (Slavia HK) dostává napomenutí. Prohřešky jsou popsány o dva články níže.
Dne 14. června se v HK uskuteční zakládající valná hromada Královéhradeckého krajského sdružení ČSTV, které bude sdružovat okresní orgány ČSTV a sportovní svazy s krajskými orgány, působícími na území kraje. ČŠS stanovil, že delegátem valné hromady bude Lubomír Douděra, a odmítl provést změnu, požadovanou RŠS. Za šachy kandiduje do Krajské rady (řídící orgán Sdružení) ing. Bielavský. Do Rady bude zvoleno 5 členů za sportovní svazy.
Dne 16. června bude v Praze schůze Rady ČŠS.
Jiří Bielavský, 7. 6. 2001
Obsah

Průzkum znalosti českého šachu: Které nejdůležitější soutěži družstev se podřizují všechny ostatní?

Že sestavit svazovou termínovou listinu není jednoduché a že je nutno vzít za základ nejvyšší soutěž, chápe asi každý. Pro náš samostatný šachový svaz (máme přece židličku ve FIDE, ne?) je takovou nejvyšší soutěží německá bundesliga, dokonce 1. i 2. V termínové listině rozesílané ČMŠF se obě tyto soutěže stkví na prvním místě, následovány Extraligou, 1. ČL atd. Opravdu zajímavá ilustrace přísloví "Čí chléb jiš, toho píseň zpívej". Podepsán je Marek Vokáč.
Za správnou odpověď gratulujeme Martinu Paukertovi ze Sokola Hradec Králové.
Jiří Bielavský, 2. 6. 2001
Obsah

Ohlédnutí za RPJ - už naposledy?

Do letošního již 6. ročníku RPJ, H18 a H20 jsme vkládali značné naděje. Organizace podle rotačního principu připadla okresu Náchod, konkrétně Jiskře Jaroměř. Ředitel turnaje Miroslav Martinovský se turnaji velmi věnoval a patří mu velký dík za dokonalé zabezpečení hrací místnosti, ubytování a cen. Po problémech s účastí v posledních ročnících jsme věřili, že náš model RPJ konečně zazáří v plném lesku, protože vedle "festivalového" OPJ HK se po letech hrál velmi silný přebor NA a i OPJ RK byl docela dobře obsazen. Čekalo se tedy jen na konkrétní obsazení turnaje. Ale pár dní před zahájením zase nastaly známé problémy. Z Rychnova se místo dvou hráčů ohlásil jen jeden, Petr Mach se účasti vzdal. Tuto ránu se podařilo zalepit povoláním náhradníka Dušana Škalouda z OPJ HK. Druhý z OPJ NA Viktor Velecký se také vzdal účasti a za něj hrál náhradník Zdeněk Bažant. Turnaj nakonec byl v plánovaných šesti, ovšem v jeho průběhu došlo ke kontumaci partie D. Škalouda. Ten odmítl dostavit se k partii posledního kola se začátkem v 8 hodin, neboť trval na začátku v 9 h. Jak se na jeho rozhodnutí podepsaly dvě partie prohrané den předtím, nevíme. Každopádně turnaj byl tímto případem poškozen.
To však nebylo nic proti obsazování RP H18 a RP H20. Původně dva nezávislé turnaje byly nakonec sloučeny v jeden, když okres RK se vzdal účasti úplně a z NA byli nakonec jen dva hráči. Pouze HK vyslal obě dvojice, ale Pavel Steiner po prohře v prvním kole do Jaroměře už nepřijel. Prý se mu to nehodí a musí dělat něco do školy. Telefonický pokus přivést ho k rozumu, aby turnaj od soboty dohrál, se také nesetkal s úspěchem. Čili místo 12 hráčů hrálo jenom 5. Na to, ze se považujeme za silný region, je to ostuda první třídy. Bohužel zase jako loni bude nutno disciplinárně projednat prohřešky, tentokrát slávistů Škalouda a Steinera.

Z připojeného přehledu je vidět, jak která část RŠS regionálním přeborům přála. Úsudek, např. o podpoře od slavného mládežnického rychnovského centra, si může udělat každý sám.
Trvající krize RPJ nutí k zamyšlení, jak dál. Jedno je téměř jisté - tento ročník byl posledním regionálním přeborem, příště už se bude hrát přebor krajský. To znamená, že přibudou hráči z okresů Trutnov a Jičín, o jejichž chuti takový turnaj hrát nic nevíme. Jeho organisace bude na bedrech krajského šachového svazu, který nebude mít při předpokládaném vzniku po únorové konferenci ČŠS 2002 mnoho času, aby do května či června vše připravil.
V diskusích s funkcionáři a hráči RPJ byl asi nejzajímavější názor, aby se obnovily krajské přebory jednotlivců v podobě soustředěného turnaje v co možná atraktivním prostředí a eventuálně s doprovodným vedlejším turnajem. Uvidíme, kraj bude asi mít větší možnosti než současný region. Moc bychom mu to přáli.

Přehled obsazení posledních čtyř ročníků RPJ hráči z jednotlivých okresů RŠS (2 místa pro okres) 

	1998		1999		2000		2001		Celkem
	Dobrošov	Týniště		HK		Jaroměř
HK	2		2		2		2+1		8+1
NA	2		2		2		2		8
RK	2		1		1 (1*)		1		5

	H18	H20	H18	H20	H18	H20	H18	H20 
HK	nehrálo se	zrušen	2	2	2	2	1 (1*)	9
NA				2	1 (1*)	2	1	1	7
RK				1	0	0	0	0	1

* hráč sehrál jen jednu partii, dále nepokračoval a byl vyloučen
Jiří Bielavský a Vladimír Velecký, 24. 5. 2001
Obsah

Exkluzivní rozhovor pro Hradeckou věž poskytl vítěz OP HK Josef Jiruše

Kdy jsi začal věřit ve vítězství v OPJ 2001?
Již od záčátku jsem tajně doufal, že bych mohl vyhrát a zopakovat tak loňský výsledek. (Ještě zbývá vyhrát region.) Po dvou remízách se Škaloudem a Kunešem jsem si udržoval stejnou ztrátu na Nováka. Ty nejtěžší soupeře jsem měl stále ještě před sebou. Což byla i výhoda, protože jsem je mohl v případě potřeby porazit. Věřit ve vítězství jsem začal až po výhře nad Řezníčkem a Bielavským, tím jsem zvětšil náskok na Nováka, který mohl jediný ohrozit cestu k prvnímu místu. Ať se Luděk nezlobí, ale nevěřil jsem tomu, že by porazil Řezníčka i Bielavského. A i kdyby, měl hrát v posledním kole se mnou.

Kdo byl nejtěžším soupeřem?
Každý soupeř je těžký. Mně se osobně hraje špatně se soupeři papírově slabšími, protože cítím povinnost vyhrát a velmi často to přeženu. Také se hraje obtížně se soupeřem, který nechce vyhrát. Zkus porazit někoho, kdo drží pevnou pozici a nenechá se zlákat k žádným výpadům a aktivitám. Proto abych vyhrál musím riskovat, to je ta situace, které se snažím využít u soupeře. Z tohoto důvodu se mi hraje špatně s Řezníčkem, kterému jde podle mého hlavně o to neprohrát. Také jsem rád, že jsem porazil svého bývalého trenéra Bielavského.

Neodpustím si poznámku:Nebylo by lepší OPJ hrát jako open turnaj za účasti nejlepších hráčů (dle ELO) např.znovuzavedením dříve tradičního Vánočního turnaje?
Každý systém má své výhody a nevýhody. Osobně si myslím, že je lepší nějaký systém než žádný. Proto vidím velkou zásluhu p. Bielavského v tom, že přinesl systém do pořádání OP. Nyní každý ví, kdy postoupí do lepší skupiny a kdy lepší skupinu opustí. Není tedy důvod k tomu, aby se hráči dohadovali jakou skupinu budou hrát a když do ní nejsou zařazeni, uraženě se turnaje nezúčastnili a narušovali jeho chod. Tuto okolnost nedovedl Martin Paukert při losování letošního OP pochopit a prosazoval účast nějakého hráče ve skupině A. I kdyby to byl talent, bylo by nespravedlivé vůči ostatním hráčům jeho zařazení do této skupiny. Tím spíše, že vloni hrál skupinu B a nepostoupil. Nedomnívám se, že open by byl řešením okresního přeboru. Mohla by klidně nastat situace, že okresním přeborníkem by se stal hráč, který by nemusel odehrát ani jedinou partii s jiným hráčem z našeho okresu. Kdyby se OP měl hrát jako turnaj nejlepších hráčů našeho okresu asi bych se do finálové skupiny nedostal. Ono by nejspíš bylo zbytečné hrát s hráči typu (Nun, Vacek, Kulhánek, atd.). Kdyby se měla objevovat nová krev ve finále OP, pak bych se přimlouval pro podobný systém jako v Rychnově. Vyřazovací způsob. Ono totiž probojovat se ze skupiny C do skupiny A zabere minimálně 2 roky, což není málo.

Skončila také sezóna družstev.Jak hodnotíš své výsledky?
Výsledky ve družstvech jsou dost špatné. To prvotní nadšení hrát každou neděli šachy nevydrží dlouho. Já mám dost práce a někdy přes týden dělám 10 až 12 hodin denně. V sobotu většinou dodělávám co jsem nestihl přes týden. A v neděli hraju šachy. Také bych byl rád s rodinou (mám manželku a dvě děti). Když ale vidím, jak se schází družstva B a C Slavie je mi hloupé nechat je ve štychu. Ve družstvu B jsem byl psaný někde kolem 6 šachovnice a většinu partií odehrál na druhé a třetí. To vypovídá samo za sebe! Pokud skutečně chce družsto B postoupit do vyšší soutěže nechápu, proč jeden rok Slavie částečně neobětuje výsledky družstva A. Jenže "důležité" je družstvo A a Béčko na to doplácí. (Porovnej soupisky družstev. Obě družstva hrají ve stejném termínu.)

Jaký je Tvůj nejbližší šachový program a co šachové léto?
Zatím nevím. Možná pojedu do Náchoda, když seženu pár lidí, kteří by tam chtěli dojíždět. V Pardubicích mi každý rok znechutí šachy, tak zatím nevím. Ideální by byl turnaj v Poličce, mám nedaleko chatu. Nejlepší by byl nějaký turnaj v Hradci, ten bych viděl na 100% jako jistý. Nejlépe každý s každým, abych se mohl na soupeře připravit. V OPENech mimo HK, když tam nejsi ubytovaný to je dost těžké. Nebudeš nějaký turnaj pořádat?
RE:Já si myslím,že Hradec Králové jako významné šachové město by jeden opravdu kvalitní turnaj za rok pořádat mohlo. Nedostatku sponzorů bych se nebál.Turnaj by spíše však našel uplatnění na přelomu roku než v letním termínu,kde už je konkurence turnajů přeci jen velká.

Na závěr se ještě musím zeptat jak se dá skloubit časově náročný turnaj s podnikáním?
Tak to vezmeme trochu chronologicky, pane redaktore. Já jsem vždy šachy bral strašně vážně. Bál jsem se prohry, pečlivě jsem se připravoval na partie. Dokonce jsem se každý den věnoval studiu šachu (asi v letech 1985 - 1992). To jsem byl ještě student. Těšil jsem se až dodělám školy a budu mít více času na šachy. Tím bych chtěl také varovat potencionální čtenáře, studenty. Až doděláte školu nebudete mít čas na nic, věnujte se šachům ve škole! Na VŠ jsme se oženil a po státnicích začal podnikat v oblasti výpočetní techniky. To je ta situace, kdy jsem šachy začal chápat jako zábavu a způsob odreagování se. Už to nebyl strach z neúspěchu, ale otázka "A co se vlastně stalo, kromě toho, že jsem prohrál?" NIC! Podnikání nahradilo místo šachů. A je to rozhodně lepší. Kdo dělá trošičku do počítačů ví, jak rychle se vyvíjí toto odvětví a já musím změny sledovat a jít s dobou. To samo o sobě zabere mnoho času. A pak vlastní náplň podnikání: prodej a sestavování PC, správa počítačových sítí, tvorba software na zákázku, vývoj databází, školící aktivity, a mnoho dalšího. Kdo má zájem ať se podívá na www.sten.cz Mám také velmi dobrou klientelu VČE, ZAMILK, VČP, RUBENA, ... opět na mých stránkách. Toto je začarovaný kruh z kterého se nejde dostat ven. Když po tobě zákazník něco chce nejde mu říci ne. To by se obrátil jinam. A tak slibuješ a děláš a děláš a děláš. To je těch výše zmiňovaných 10 - 12 hodin denně (někdy i více). Naštěstí mám velmi tolerantní manželku, která obstará domácnost. V současné době jsem ji zapojil i do podnikatelských aktivit. I když mám několik osob s kterými spolupracuji, nemohu poslední dobou vše stačit. Šachy jsou pro mě únikem z reality, někdo bere drogy a já tahám figurkami.

Děkuji za rozhovor a ať se Ti v šachu i podnikání daří!
Lubomír Palij
Přetisknuto na základě svolení autora a vydavatele výborné webové stránky "Hradecká věž"


Obsah

Hospodaření RŠS v r. 2000

Stav účtu k 1. 1. 2000			10.691,72

Příjmy celkem				28.946,10	(1999: 26.613)
Registrační poplatky			17.916,10
Startovné družstev			 6.600
Pokuty		   			   650
Školení rozhodčích			 4.500

Výdaje celkem				29.575,50	(1999: 27.465)
RPJ, H18, H20				 4.659
RP rapid				 1.000
RP blesk				   600
OPJ					 1.200

RPJ mládež				 1.967,80
Dotace mládež				 3.800

Školení rozhodčích			 4.871

Odměny ved. skupin, internet, ročenka	 2.000

Konference RŠS (příspěvek na jízdné)	   650
Schůze výboru (3x)			 2.174,90
Konference ČŠS jízdné			 1.440

Poštovní známky				 3.285
Obálky					   563,80
Kopírování				   864
Ostatní					   500

Výsledek hospodaření za rok 2000	 - 629,40	plán  - 1.059

Stav účtu k 31. 12. 2000		10.062,32

Komentář: Výsledek hospodaření je v souladu s plánem schváleným konferencí RŠS. Nepříznivý vývoj z počátku roku, způsobený růstem administrativních výdajů, byl zvrácen úspornými a organisačními opatřeními přijatými v polovině roku.
V oblasti příjmů se nepodařilo vybrat celé startovné RPDM, zbytek se projeví jako další příjem v roce 2001.
Ve výdajích došlo k neplánované úspoře na RPJ kvůli nekompletní účasti. některých hráčů. K mírnému snížení došlo ve výdajích na mládež, odměnách za práci pro svaz a za pořadatelství OPJ, což bylo částí úsporných opatření. Výdaje výboru zůstaly na úrovni r. 1999 stejně jako náklady na administrativu. kde hrozilo vysoké překročení.

Hospodaření roku 2001 se zatím vyvíjí dvojznačně. Špatnou zprávou je propad ve vybraných registračních poplatcích, kde chybí proti plánu téměř 3.000 Kč. Předpokládá se dovybrání do zahájení sezony 2001/2, avšak plán 17.000 patrně nebude splněn. Dobrou zprávou je obdržení dotace ČŠS za pořádání RP blesk a rapid (1.000) a příjem z reklamy (1.000, podepsána je další smlouva za 3.000 Kč). Tyto prostředky umožní pořádat finančně neplánovaný seminář pro vedoucí kroužků mládeže.
Výdaje na mládež by měly trvaleji růst, záleží však na oddílech, jestli budou mít zájem s RŠS spolupracovat. Zatím se to nedá tvrdit. Dále porostou výdaje na zabezpečení soutěží a zpravodajství.
Otázkou k zamyšlení zůstává, jak naložit s finančními prostředky RŠS při jeho eventuelním zániku vznikem Krajského šachového svazu.
Jiří Bielavský a Svatopluk Macoun, 29. 4. 2001


Obsah

Protest tří mistrů světa proti FIDE

Ke zcela ojedinělé akci v historii šachu došlo v minulých dnech. Mistr světa Vladimír Kramnik a jeho dva předchůdci Garry Kasparov a Anatolij Karpov se přes vzájemné velmi složité vztahy dohodli na textu dopisu, adresovaného světové šachové veřejnosti. Tématem je FIDE a její poslední kroky, které autoři označují za vážné ohrožení šachu jako spojení sportu a umění.
Kasparovovi vadí přístup FIDE k zápasům o titul mistra světa. V tom se s FIDE rozešel už v roce 1993. Karpovovi vadí způsob, jakým FIDE vládne, FIDE má sloužit šachistům, nikoli opačně, míní Karpov. Hlavní problém je v předsedovi FIDE Iljumžinovi, jinak presidentu Kalmycké republiky (autonomní oblast Ruska), kde vládne tvrdou rukou. Stejné se projevuje i ve FIDE, hlavně nesnáší kritiku a oposici. (Připomeňme protesty proti předminulé olympiádě v Kalmycku, kde předtím došlo k vraždě oposičního novináře.)
Kramnik je proti novému časovému limitu. Šachy nemohou být redukovány na "15 minut". "Nemluvil jsem s žádným hráčem, který by byl z nové časové kontroly nadšen", říká Kramnik a opět podotýká, že šachy nejsou jen sport, ale i umění. Prti zkracování je také Kasparov.
V dopise se FIDE kritisuje také za tažení proti organisátorům tradičních turnajů.
A co na to FIDE? Celý dopis označuje jako "propagandu" (to něco připomíná). Samozřejmě jako jediného mistra světa uznává Viši Ananda. Ke kritice zkracování času na partii uvádí, že šach se musí přizpůsobit ostatním sportům. A konflikt s tradičními turnaji FIDE nevidí.
Poznámka: doufejme, že se text dopisu k šachistům dostane. Zatím po něm na českém šachovém webu marně pátrám.
Jiří Bielavský, 25. 4. 2001 - zpracováno na základě článku v International Herald Tribune z 20. 4.
Obsah

Zpráva ze schůze RŠS 3. 4. 2001

Přítomni: Bielavský, Velecký, Macoun, Douděra, Petříček, Kubec, Kuta (revizor), Cerha (OP NA), Hlávková (OP RK) (100 %) Host: Oldřich Dousek (Hořice)

Hlavní projednávané body a usnesení k nim:
1. Jiskra Hořice má zájem o účast jednoho pětičlenného družstva (Ji Hořice C) v OP HK. Výbor s tím souhlasí.

2. Úkol z konference, též návrh M. Paukerta: posoudit převedení RPJ, H18, H20 na Open Náchod
Po posouzení pro a proti výbor nadále preferuje současný stav. Zlepšila se úroveň OPJ zvláště v NA, je vidět zájem o RPJ. Podrobný rozbor bude předložen konferenci k rozhodnutí.

3. Registrace: chybí již jen Vamberk - je urgováno, sankce bude uplatněna dle pokynů ČŠS. Značný je nárůst neaktivních hráčů, což je příčinou nižšího příjmu o cca 2.500 Kč proti plánu. Výbor očekává, že schodek bude vyrovnán doregistrováním před zahájením nové sezony. V databázi ČŠS máme 523 hráče včetně neaktivních.

4. Družstva: obecně byla zhodnocena dobrá úroveň. Nedostakem bylo neinformování o výsledcích, zvláště v OP RK. Výbor uloží v propozicích povinnost všem družstvům informovat vedoucího soutěže v den sehrání zápasu o jeho výsledku (telefon, mobil). Za porušení bude nutno vypisovat pořádkové pokuty. Nejde jen o vnitřní svazovou informovanost, ale i o velmi důležitou presentaci šachu na veřejnosti v regionálním tisku!
Všichni vedoucí zůstanou v sezoně 2001/02 ve své funkci.
Výbor se zabýval problematikou formálně hraných utkání, kde všechny hrané partie končí nerozhodně, a přijal následující opatření, které bude uplatňováno od příští sezony:
V případě, že v utkání skončí všechny hrané partie nerozhodně, uvede rozhodčí do zápisu čas zahájení a čas ukončení zápasu, shromáždí partiáře od všech hráčů s uvedením spotřebovaného času a přiloží je k zápisu. Vhodné je, aby se k utkání v zápisu vyjádřili kapitáni. Vedoucí soutěže posoudí, jestli se v zápase bojovalo nebo se hrál jen formálně. V druhém případě předá podkladové materiály STK, která rozhodne o udělení pořádkové pokuty 300 Kč (200 Kč v OP) viníkovi (jedno nebo obě družstva).
Jestliže by byla takovým způsobem poškozena třetí družstva, bude viník postižen ještě disciplinárním trestem odebráním bodů.

5. Regionální přebor (vedoucí V. Velecký):
Výbor RŠS projednal stížnost Ortexu Hradec Králové na průběh utkání ŠK Dobruška - Sp. Rychnov n. Kn. C a podle provedeného šetření zjistil, že Rychnov nabídl krátce po zahájení remisy na všech šachovnicích, což bylo sestupem ohroženou Dobruškou přijato. Výbor toto nesportovní chování rychnovského družstva odsoudil, stejně jako podobný postup Rychnova C v utkání s Hronovem o kolo dříve. Protože obě utkání měla význam v boji o sestupy a postupy a byla tím vážně narušena regulérnost soutěže, udělil družstvu Sp. Rychnov n. Kn. C diciplinární trest odnětí dvou bodů z konečného výsledku družstva. Proti rozhodnutí výboru se lze odvolat ke konferenci RŠS.
V této souvislosti výbor schválil text dopisu, určeného výboru š.o. Sp. Rychnov n. Kn.

TABULKA PO VÝŠE UVEDENÉ KOREKCI:
5. Slavia Hradec C 11 4 3 4 44,5 11
6. Jiskra Jaroměř B 11 4 2 5 38,5 10
7. Sp. Panda Rychnov C 11 5 1 5 48,0 9

Tímto rozhodnutím výbor jasně deklaruje, že nehodlá nečinně přihlížet prohřeškům proti sportovní etice a nebude váhat s jejich trestáním. Naštěstí se naprostá většina klubů nepsanými principy fair play sama od sebe řídí, za což jim patří dík a slib, že v jejich prospěch bude výbor RŠS nadále svou řídící práci konat.

6. OP HK (vedoucí L. Douděra): udělena jedna pokuta za nezaslání zápisu, jinak bez připomínek.

7. OP NA (vedoucí M. Cerha): bez připomínek, pochvala za výborné vedení.

8. OP RK (vedoucí M. Hlávka a K. Hlávková): Problémy se získáváním výsledků se promítly i do zpravodajství, které však bylo o hodně lepší než loni.

9. RP družstev mládeže (vedoucí J. Petříček): Zpravodajství v závěru soutěže vázlo, jinak soutěž hodnocena positivně. Každý účastník soutěže obdrží dotaci 400 Kč.

10. Všechny OPJ se zdárně blíží ke konci. Termín přihlášek účastníků RPJ, H18 a H20 je 30. 4. Při nedodržení termínu zajistí STK náhradníky. Za přihlášení odpovídají vedoucí OPJ a pro H18 a H20 pp. Macoun (HK), Velecký (NA) a Kubec (RK).
Příprava RPJ v Jaroměři (M. Martinovský) je hodnocena jako výborná.

11. Na RPJ mládeže v Týništi se očekává 50 - 60 účastníků, na RP rapid v Třebechovicích přes 100.

12. Příprava nové sezony 2001/2002:
A) Návrh na zřízení regionální soutěže osmičlenných družstev (J. Daniel. M. Pavlíček, M. Paukert):
S ohledem na brzkou reorganizaci a nízký počet týmů se RŠS rozhodl tuto reg. soutěž zatím nevyhlašovat.
B) Návrh J. Daniela na rozpisem RP dané právo výběru hracího dne sobota - neděle
Usnesení RŠS: hrací den záleží na dobrovolné dohodě oddílů, v rozpisu zůstane neděle. Toto stanovisko podporuje i STK ČŠS.
C) Návrh na omezování formálně hraných zápasů (řešeno-viz výše)
D) Návrh na dobrovolné omezení hostů a volných hráčů (J. Bielavský, J. Daniel):
Současný přípustný počet hostů a volných hráčů v utkání je tak vysoký, že se zastírá klubový charakter soutěží.
Navrhuje se dobrovolná dohoda oddílů na omezení počtu hostů + volných hráčů v utkání (nikoli na soupiskách) v RP na 2 (dosud 3), v OP na 1 (dosud 2) .
Bude rozesláno k vyjádření pro každou soutěž (RP, OP) zvlášť společně s přihláškou. Kdo neodpoví, souhlasí. STK se zařídí dle výsledku.
E) Startovné v soutěžích: RP 350 (ČOS 500), OP 250 (ČOS 300) Kč. V částce je už zahrnut poplatek 100 Kč za výpočet Ela (usnesení ČMŠF).
F) Přihlášky do RP a OP do 15. 6. 2001, podklady zpracuje V. Velecký

13. Mládež:
A) Dotazníková akce na kroužky mládeže - mnimální odezva (4 oddíly).
B) RŠS hodlá na podzim uspořádat jednodenní seminář pro vedoucí kroužků s plnou úhradou, nemá ovšem jejich adresy (viz bod A). Dále je možnost účastnit se školení trenérů III. tř. v Ústí n.L. (září). Zájemci se mohou hlásit i přes náš RŠS.

14. Finance: informaci podal Sv. Macoun dle podkladů M. Fridrichové
A) čerpání rozpočtu 2000 dopadlo dle plánu
B) výhled na rok 2001 - zatím menší příjem z registračních poplatků
C) Regionální poplatky 2002 navrhneme konferenci v dosavadní výši 50/25 Kč
D) RŠS by přivítal další fin. zdroje (nabízí reklamu v ročence a na úspěšné internetové stránce, kde již jedna reklama je).

15. Krajský šachový svaz: Krajský zmocněnec L. Douděra informoval o stavu jednání s KV ČSTV. Náš RŠS jedná souhlasně s Trutnovem (RŠS E3, p. Šmíd). Okres Jičín (p. Kohout) nemá o přípravná jednání zájem.

16. Elektronické informační prostředky:
A) Internetová stránka k 29. 3. 2001 - od 1. 9. 2000 3.600 návštěv (nárůst o více než 50 % proti minulé sezoně),188 aktualisací,120 hodin práce, Návštěvnost cca 7. místo v ČR
B) Internetová pošta je široce využívána k přímému informování zájemců
C) Adresář vede sekretář svazu
D) V přihláškách do soutěží vyžadovat internetovou adresu a mobilní telefony Zdůraznit nutnost zaslání výsledků hned po zápase, výhodně pomocí SMS.

17. Další schůze bude svolána při losování ročníku 2001/2002
Jiří Bielavský, 5. 4. 2001


Obsah

Chystá se schůze RŠS 3. 4. 2001

Výbor RŠS se sejde s vedoucími skupin soutěží družstev a společně zhodnotí jejich průběh. Dá se očekávat diskuse okolo utkání Dobruška - Rychnov C. Projednány budou také aktuální stavy okresních přeborů jednotlivců a příprava nadcházejících regionálních přeborů mládeže, jednotlivců, H18 a H20.
Pro výhled na novou sezonu bude nutno zakončit jednání s Hořicemi a udělat přípravu proposic nových soutěží. Důležité budou samozřejmě finanční otázky a problematika kontaktů na vznikající KV ČSTV.
Jiří Bielavský, 26. 3. 2001
Obsah

Šťastná neděle 25. 3. 2001 pro Infinity Pardubice "D"

Před závěrečným kolem Divize F byly karty rozdány jasně. Pardubické Synthesii stačilo vyhrát jakýmkoliv rozdílem nad nevyzpytatelným Vysokým Mýtem a postoupila by. Infinity D zajíždělo na hradecký Sokol, kde mu k případnému postupu stačila jakákoliv výhra za předpokladu, že právě Synthesia zaváhá s Mýtem. Na skore se před Synthesii nemohlo dostat ani teoreticky.

Po předchozí celkem pohodlné výhře nad velmi silným a nebezpečným Náchodem zajíždělo Infinity do sestupem ohroženého Hradce s velkým optimismem. O výhře nikdo nepochyboval. Po rychlé výhře Pavla Vodičky nad domácím Jiráskem jsme se také ujali vedení 1:0. Jenže bojovně naladěni domácí hráči v ostatních partiích drželi krok a co víc, začali v mnoha partiích stát lépe. Zhruba po třech hodinách hry by na vítězství Infinity asi nikdo z přítomných nevsadil ani zlámanou grešli. Osvědčené pořekadlo, že nejtěžší je udělat poslední krok, se začalo naplňovat do puntíku. Kriticky začal stát především kapitán týmu Miroslav Pavlíček, který v již beznadějné pozici ze zoufalství nabídl remis a k velkému překvapení všech ji přítel Splítek přijal. Hráči Sokola se pak kolem něj sesypali a začali mu ukazovat, jak jednoduše šlo partii vyhrát. Z horší pozice získal lepší pozici Filip Hejkrlík, ale kvůli výrazné časové tísni přijal nabídku Petra na smír. Na první šachovnici dovedl do vítězného konce partii s kvalitou více Pavel Vobořil. Bylo to 3:1 pro Infinity. Jenže zbylé partie nevěstily nic dobrého. Ve všech stáli na výhru domácí. Od počátku podezřele vypadající útok Tomáše Veselého skutečně nevyšel a Buchar tak snížil na 3:2. To už byly zbylé tři partie v časových tísních. Hrdinou pro Infinity se stal Honza Smutný. Prakticky všechny jeho figury byly napadeny a konkrétní cestu k vítězství nebylo vidět. Jenže v časové tísni zahrál Humlíček snad nejhorší možný tah. Honza se rozzářil a zavěsil mat třetím tahem. V tu chvíli se zrak všech přítomných obrátil na Pepu Sýkoru. Měl o pěšce méně a ani jeho král nestál nejlépe. Jenže Kaisler se nepochopitelně dva tahy před časovou kontrolou zamyslel a praporek mu spadl. V zápětí vzdává Řezníčkovi beznadějnou věžovku Pavel Outulný. Neuvěřitelný obrat přináší Infinity vítězství 5:3.

Rychle nasedáme do aut a jedeme se podívat na zápas Synthesie s Mýtem. Přijíždíme za stavu 3:3. Partie Šebesty je plochá remíza. Jenže ouva. Lorenc má pěšce více a jasně vyhranou následující koncovku.
Bílý (Vysoké Mýto): Kc3, Sc7, pěšci h3, f3, b5
Černý (Synthesia B): Kg6, Se7, pěšci g5, f4, b6, a3
V této pozici však zahrál Lorenc bezmyšlenkovitě Sf6+ načež po Kb3 získává bílý nebezpečného pěšce a3 a partie míří mílovými kroky do remízy. Neuvěřitelné. Synthesia pouze remízuje s Mýtem a Infinity obhájilo vítězství v divizi. Kdo by to před sezonou a i v jejím průběhu řekl.

Tímto bych chtěl poděkovat základní ose týmu Pavel Vobořil, Radek Kaderka, Josef Sýkora, Tomáš Veselý, Jan Smutný, Filip Hejkrlík, Miroslav Pavlíček (na sebe nemohu samozřejmě zapomenout) a Pavel Vodička za vzornou reprezentaci oddílu a zodpovědný přístup k zápasům po celou sezonu. Své si odvedli i náhradníci. Pavel Daněk, Jan Šlosar, Ondřej Třasák, Marek Prokůpek, Pavel Outulný, Tomáš Mazura, Jiří Pyskatý a jednu partii si odehrála i velká osobnost a legenda pardubického šachu Stanislav Foglar, který chodil na všechny domácí zápasy a neúnavně povzbuzoval a burcoval hráče během partií. Všem patří obrovský dík za předvedené výkony.
Miroslav Pavlíček, kapitán Infinity Pardubice D


Obsah

Další ohlasy na "Černé kaňky na regionálním přeboru družstev"

Příspěvky jsou řazeny od novějších ke starším.

Přestože jsem jen vzdálený přihlížející Vaší diskuzi o černých kaňkách, regulérností a fair play Vašeho regionálního přeboru, cítím v tomto okamžiku vhodnou příležitost cosi k tomuto tématu dodat.
Protože detailně neznám,co vše se událo ve Vašem regionálním přeboru, nemám právo a ani nechci se k tomu vyjadřovat.
V souvislosti s tím se mi však nabízí srovnání s letošním průběhem 1. české šachové ligy. Naše A družstvo Myslivecké Pardubice hrálo soutěž velmi špatně, nedokázalo vyhrát několik jasně vyhraných utkání a po zásluze sestupuje do 2. ligy. Toť holá statistika - pro nás neúprosná, leč spravedlivá?
Posuďte následující sami. Prakticky celou soutěž až do 8.kola se na chvostu drželo družstvo Kolína B. Potom perfektním závěrem vyhrálo 8.-10. kolo (v 10. kole nad naším družstvem 5.5.:2,5) a bodově nás předstihlo. Až dosud vše zcela regulerně. Přišlo však poslední 11.kolo a Kolín B zajížděl k utkání do Litoměřic s ČSOB. Věděli jsme, že v tomto utkání je domluvena výhra kolínských hráčů (remíza jim k udržení kvůli špatnému skóre nestačila) jako vyrovnání jakéhosi dluhu Litoměřic vůči Kolínu z minulých ročníků ...
O tomto vyrovnávání jsme věděli už tři kola před skončením soutěže. Co však s tím uděláte, když nemáte jediný důkaz? A skutečně Kolín B s ČSOB vyhrál 4.5 : 3,5 a zachránil se. Přitom všechnaostatní družstva ohrožená sestupem musela tvrdě s ČSOB bojovat - zde je právě pararela s Vaším regionálním přeborem.
Po pravdě řečeno cítím se zhnusen. Přemýšlím o tom, co vede šachové neprofesionály k takovému jednání a opět musím vzpomenout jako Vy pana Foglara, jehož jsem také víceméně bývalým žákem, který by se v životě takového jednání nedopustil.
Pro mě osobně však toto poznání vede ještě k dalšímu závěru. Protože víceméně sponzoruji ze svých vlastních prostředků celou činnost našeho oddílu (a jedná se o nemalé prostředky), musím tyto prostředky omezit na minimum. Nebudu je vynakládat tam, kde nepatří a přitom vím, že tím ublížím vlastnímu oddílu. Nedopustím však, aby např. jakási banda hlupáků z Kolína svým postojem je de facto zpronevěřila. Hrajme si proto dál a odrazujme jednoho sponzora za druhým. Jsem však podnikatel (a myslím, že úspěšný) a rozum mi velí dost !!!
Toť vše a těším se na Vaše další příspěvky.
Ing. Lubomír Šilar, Pardubice, 30. 3. 2001

Ad příspěvek L. Palije: Kolegovi Palijovi a jeho spoluhráčům se omlouvám, svým výrokem jsem nechtěl tým Sokola nijak osočovat ani ho nijak poškodit na cti, jen jsem chtěl všem potenciálním kritikům připomenout, že i Hronov si to první místo musel perně vybojovat a že za problém Rychnova C vůbec nemůže. Také předpokládám určitou hráčskou kolegialitu, vždyť dva hráči ze základní sestavy Lípy - Kaisler a L. Novák - hrají taky v základu Sokola A v divizi. Navíc je zcela pochopitelné a normální, že když Sokol porazil Lípu, chtěl se taky sportovně vytáhnout i proti nám.
Ad příspěvek M. Pavlíčka: Chtěl bych mu jen připomenout poslední kolo RP 99/00, kdy Rychnov C měl hrát v Hronově, a nejen že nedojel, ale také se hronovskému týmu vůbec nedokázal omluvit. Nemusím snad připomínat, kdo byl dle soupisky právě kapitánem a org. pracovníkem tohoto družstva. Ať se na mne kol. Pavlíček nezlobí, to není žádný útok proti Rychnovu, ale smutný fakt. A bohužel ne jediný.
Jaroslav Čáp, Hronov, 28. 3. 2001

Se zájmem jsem si přečetl "Černé kaňky ...",je asi opravdu škoda,že Rychnov C s Hronovem nebojoval. Je taky zajímavé,že právě kolega Čáp nám (Sokolu a Lípě) staví "dvojdomek",když říká, že "Sokol hrál (v Hronově) tak trochu za Lípu". Já si myslím,že všichni hráči Sokola hrají především za Sokol a za sebe.
Lubomír Palij, Sokol Hradec Králové

Rád bych reagoval na útok proti rychnovskému oddílu, který se uskutečnil na těchto internetových stránkách. I když věřím, že to bylo neúmyslné. Všichni víme kde je problém. V kolizi termínu II ligy a regionálního přeboru a nikdo se nemůže divit, že Rychnov dává přednost vyšší soutěži.
A zápas Rychnov C - Dobruška? Pozadí tohoto zápasu neznám. Ale nemyslím si, že by šlo o dohodnuté utkání, jelikož Dobrušce vůbec bod k záchraně stačit nemusel. Nemohla přeci tušit, že o den později prohraje Ortex (její největší soupeř v boji o udržení) s outsiderem Třebechovicemi.
Ostatně mě se nelíbilo více výsledků v letošních soutěžích. Kupříkladu Sokol Hradec Králové v Divizi. Na klíčová utkání proti Žamberku a Jaroměři, nastoupili prakticky kompletní a tato utkání vyhráli. V ostatních tomu již tak nebylo a jejich sestava se spíše podobala sestavě jejich B týmu v regionálním přeboru a kupříkladu Polička pak vyhrála bez větších problémů 7.5:0.5. Proti tomu však nikdo nic nenamítá. přitom je to vlastně stejný případ jako Rychnov C.
Zde se však (na rozdíl od Rychnova) hledá vysvětlení těžko. A jak k tomu přijde Jaroměř a Žamberk, které to tak bude stát s největší pravděpodobností sestup. O těchto případech se však mlčí, zatímco jakmile něco sebemenšího provede Rychnov, hned se to pranýřuje. Tak to tedy ne, pánové. Buď pranýřujme všechny případy (a jak pak zanikne případ Rychnov) a nebo mlčme o všech.
Miroslav Pavlíček, Rychnov n. Kn. (člen Infinity Pardubice)

Doplněk k předchozímu příspěvku: chronologický seznam článků o Rychnovu

Michal Červinka a Václav Zatloukal mistry ČR v rapid šachu,
Petr Mach mezi světovou elitou,
Oslnivá sezona Spartaku Rychnov n. Kn.,
Sportovní etika je v šachu nadbytečným pojmem?,
Zvláštní smůla rychnovských šachistů,
Veřejné ultimátum do Rychnova!,
Disciplinární tresty pro R. Viziblu, J. Kuchaře, J. Opičku, V. Šípka a J. Karasze,
Otevřený dopis Jiřího Daniela našemu RŠS,
Černé kaňky na regionálním přeboru družstev a ohlasy

Seznam všech utkání RP, kde všechny hrané partie skončily remisou

1999/2000: Rychnov B - TJ Náchod (11. kolo)
2000/2001: Rychnov C - Hronov (9. kolo), Dobruška - Rychnov C (10. kolo), Jaroměř B - Rychnov B (11. kolo)

Seznam všech kontumovaných utkání RP

1999/2000*: Česká Skalice - Rychnov D (10. kolo), Hronov - Rychnov C (11. kolo)
2000/2001: žádné
* Lípa potrestána ztrátou dvou bodů za přístup k utkání se Sokolem HK

Tímto doplňkem chci pomoci v utváření názoru na "na útok proti rychnovskému oddílu, který se uskutečnil na těchto internetových stránkách".
Můj závěr: hlavně zásluhou pana Daniela byli v Rychnově vychováni výborní šachisté. Nejde ale o to učit jen šachové umění, jde také o úctu ke hře a soupeřům. V tom jsou v Rychnově (nejen) značné reservy. Vzorem by nám mohl být třeba pan Foglar, jehož se pan Pavlíček jako klubový kolega může na názor snadno zeptat. Jsem si jist, že za Foglarova vedení by byly uveřejněny jen první tři výše uvedené články.
Úctě ke hře a soupeřům se můžeme učit všichni a stále, protože pokušení jsou veliká.
Jiří Bielavský, 26. 3. 2001


Obsah

Černé kaňky na regionálním přeboru družstev a ohlasy

Ani letošnímu RP se nevyhnuly události poškozující jak jeho sportovní úroveň, tak fair play. Družstvo Rychnova n. Kn. C vzdalo bez boje utkání 9. kola s Hronovem a v 10. kole nabídlo hned po zahájení remisu Dobrušce.
První utkání bylo mimořádně důležité pro boj o postup. Rychnov C byl posledním větším kamenem, na němž mohl vedoucí Hronov klopýtnout. Přístup Rychnova proto musel hronovské pronásledovatele Lípu a Broumov opravdu "potěšit", protože sami museli s Rychnovem vybojovat těžká a tvrdá utkání. Navíc Lípa vyšla Rychnovu vstříc a přeložila mu utkání podle jeho přání tak, aby mohl nastoupit v nejsilnější sestavě.
Také zachraňující se Dobruška přeložila Rychnovu zápas na sobotu. Proč jí favorisovaný Rychnov nabídl prakticky bez hry 4:4, se můžeme jen domýšlet. Nicméně následky jsou jasné - Dobruška přišla bez práce ke "zlatému bodu", který ji zachránil před hrozbou sestupu. Poslední zápas s Hronovem už pro ni není důležitý. Její konkurent Ortex HK ztratil i teoretické naděje na záchranu (mimochodem - také vyhověl rychnovské žádosti o přeložení utkání).
V loňském roce totéž rychnovské družstvo neodjelo v závěru soutěže k zápasu do Hronova.
Vzpomeňme si na to, až bude jeho kapitán p. Daniel zase na losovací schůzi žádat ostatní družstva, aby mu vyhověla s požadavky na extra termíny, protože chce vyhrát RP a postoupit (viz Otevřený dopis Jiřího Daniela našemu RŠS). Bude od nich chtít právě to, čeho se mu nedostává - sportovní morálku a smysl pro fair play.
Jiří Bielavský, 12. 3. 2001

Ahoj Jirko,
právě jsem dočetl Tvůj příspěvek na webu a musím Tě ubezpečit, že družstvo Hronova je v tomto případě zcela nevinně. Také jsme museli sehrát těžké zápasy nejen se svými největšími konkurenty (mj. Broumovu jsme např. vyšli vstříc a přeložili zápas na jemu výhodnější termín), ale i např. v předposledním kole se Sokolem HK B, který tak trochu hrál i za Lípu. Ještě není rozhodnuto, kde je psáno, že třeba v posledním kole neprohrajem, ale za své výsledky se rozhodně nestydíme.
Jaroslav Čáp, kapitán TJ Hronov

Poznámka autora glosy: samozřejmě, že šach je hlavně sportem, který se hraje pro vítězství a body. Pro nelze nijak odsuzovat třeba Dobrušku, když pro ní výhodnou nabídku přijala. A vůbec ne Hronov, ten jel do Rychnova vyhrát. Být kapitánem jedněch či druhých, udělám to samé. Ale Rychnov měl hrát oba zápasy, byť s Hronovem v sedmi. Už jen z úcty k jiným, kteří byli na nich zainteresovaní a kteří sami Rychnovu dokonce proti svým zájmům vycházeli vstříc.
Když už se dostáváme ke sportovní etice a fair play, dovolím si uvést ještě malou historku.
Jediný mě známý člověk důsledně schopný odmítnutí v podobné situaci je žijící legenda pan Stanislav Foglar. Čas už to trochu zastřel (Pardubáci asi znají takových historek víc), ale událo se asi toto. Pan Foglar stál v partii špatně. Z nějakých důvodů bylo dohodnuto, že mu soupeř nabídne remis. Klubový kolega sebral odvahu a šel za panem Foglarem zjistit, co by tomu řekl. A ten se rozčílil, že to raději čestně prohraje, než aby nějakým čachrem přišel k půlce, kterou si nevybojoval.

Máte-li k té věci také nějaký názor, napište. Diskuse může být velmi užitečná pro příště.


Obsah

Nebývale gradovaný bude závěr OP HK

Až do posledního kola se bude bojovat v OP HK. Vedoucí tým tabulky Jiskra Nový Bydžov již odehrála všechna střetnutí a bude poslední kolo jen sledovat. Jednobodový náskok před Lípou B a dvoubodový před Slavií HK D jí, přes nápadně vysoké vítězství 5:0 nad blízkým oddílem Kosiček, nemusí stačit. O všem se totiž rozhodne ve "finalovém" utkání Slavia D - Lípa B. Lípa vyhraje OP, pokud uhraje alespoň bod. V případě vítězství Slavie bude první Nový Bydžov, pokud ovšem Slavia nevyhraje 5:0. V tom případě by postup oslavovala ona!
Jiří Bielavský, 12. 3. 2001
Obsah

Klasickým šachovým hodinám zvoní hrana

Všichni je známe - nejdražší a nejopečovávanější část šachového vybavení jsou nesporně šachové hodiny. Pořád fungují staré černé bakelitové, krásné dřevěné německé či umělohmotové ruské. A přece se jejich čas nachýlil, i když změna na naší úrovni nastane bůhví kdy. FIDE totiž na sklonku minulého roku schválila nový časový předpis pro hraní jejích oficiálních turnajů, a ten se nedá bez použití nových digitálních hodin realisovat. Jak se tedy od 1. 7. 2001 bude hrát třeba o mistra světa?
Předpis je jednoduchý: 40 tahů za 75 minut plus 15 minut na dohrání, přičemž se od prvního tahu přidává hráči 30 sekund za každý provedený tah. Nápad přidávat čas za provedený tah pochází od legendárního mistra světa Bobby Fischera, proto se tento způsob po něm jmenuje. Nespornou výhodou je to, že se hráč může vyvarovat neodvratné prohry na čas třeba ve vyhrané posici, která hrozí při současném způsobu rychlého ukončení partie.
Proti rozhodnutí FIDE se zvedla mocná vlna kritiky. Oficiálně protestují německá, francouzská a jiné federace. Nemohu přesně říci, proti čemu protestují, protože změny jsou vlastně dvě. Vedle nutnosti používat digitální hodiny (cena cca 2-3000 Kč zas není tak neúnosná, navíc se jistě bude snižovat. Srovnejte to třeba s odměnou 4000 Kč za partii v naší lize pro smluvního hráče.), se jedná o značné zrychlení hry. FIDE dělalo na Olympiádě průzkum, podle nějž je údajně drtivá většina hráčů pro zrychlení. Tento trend se dá dlouhodobě vypozorovat i u nás a jen kvůli zábranám v Soutěžním a Klasifikačním řádu se výrazněji neprosadil.
Srovnejme rychlost hry, jak se postupně vyvíjela: v 19. století se hrálo bez kontroly času, hráč táhl, až když chtěl. Taková dvanáctihodinová partie nebyla výjimkou. Pak se začaly používat šachové hodiny. Klasikou 20. století bylo tempo 40 tahů na 2,5 hodiny, pak se přerušovalo. A 21. století, které už přerušování vůbec nezná, přichází s výše uvedeným formátem. V číslech to vypadá takto:
    Hrací tempo		Čas na jeden tah (do 40. tahu)		Poznámka
40 / 2,5 h			3 min 45 sec		20. století
40 / 2 h			3 min			Současně nejužívanější
------				2 min 30 sec	Nejrychlejší tempo pro zápočet na české Elo
40 /75 min + 30 sec/tah		2 min 22,5 sec		Soutěže FIDE
V procentech to vypadá tak, že se proti 40/2,5 zrychluje o 37 %, proti současnému 40/2 o 21 % a proti limitu našeho Klasifikačního řádu o 5 %. Doufám, že naše slavná šachová federace to včas postřehne a změní svá ustanovení, neboť jinak by soutěže ratingované FIDE nebyly naším Elem uznávány!
Zrychlení hry asi přivítají hráči, vítající šachový boj jako takový, kde se hledí hlavně na výsledek. Možná trochu klesne kvalita partií, ale kdo si přehrává např. rapid partie z vrcholných turnajů, potvrdí jejich obrovskou zajímavost a výbornou kvalitu.
Soudím, že pokroku se nedá a nemá bránit. Nové generaci vyrůstající s mobily, počítači a Internetem změna nebude činit vůbec žádné potíže. Na hracích serverech Internetu si ostatně nový styl můžete vyzkoušet v živých partiích okamžitě.
Jiří Bielavský, 22. 2. 2001
Obsah

Po konferenci jedeme ve starých kolejích

To lze vyčíst z níže otištěného usnesení. Opět jsme se neuvěřitelně dlouho věnovali personálním otázkám - tentokrát to byl ostrý až nechutně gradovaný spor mezi některými členy VV a delegáty na jedné straně a předsedou KRK p. Kaiserem, který na konferenci podle očekávání podal resignaci. Bohužel se tomu nedalo vyhnout.
Více času, než si zasloužil, se také věnovalo případu Jaroslav Kohl (š.o. Mariánské Lázně, dříve působil i u nás). Ten se pod záminkou okradení při cestě do Rumunska obrátil cestou vyslanectví na ČŠS se žádostí o finanční výpomoc, kterou mu svaz telegraficky poskytl. Pak se však po Kohlovi slehla země a s nimi i naděje, že těch 6.000 Kč svaz někdy uvidí. Jedno přísloví říká, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán ...
Takže na projednávání "velkých" otázek nebylo tolik času. Kardinální věc, přechod na kraje, vlastně ani nebyl na připraveném programu (!), pouze sekretář oznámil výsledky ankety mezi oddíly (bohužel RŠS nebyly dotazovány, ačkoli jich se to víc týká). Podle ní si prakticky všichni přejí jeden celostátní svaz (oddíly 42:9, internet 54:10), počet příznivců krajů a regionů je vyrovnaný (oddíly 26:26, internet 33:28). Jasněji v této věci začalo být po vystoupení místopředsedy ČSTV Pavla Kořana, který nás seznámil s rychlým postupem přechodu ČSTV na krajskou strukturu. Už v létě tohoto roku se mají ustavit krajské svazové rady. Je jisté, že šachy se stanou jedním z mála sportů, které v nich nebudou zastoupeny.
Stávající VV mezi příznivce této "novoty" rozhodně nepatří. Členové VV pp. Gonsior, Hadraba, Herejk nabádali k opatrnosti, jako kdyby tento proces nebyl nezvratný a stát či ČSTV si kraje ještě mohl rozmyslet. Konečné rozhodnutí má padnout až za rok a přechod soutěží vidí např. p. Hadraba až v ročníku 2003/4. Takže očekávaný nástin nových krajských soutěží, kde změna se bude týkat patrně jen (ne všech) divisí a možná několika RP, výzva k založení přípravných krajských výborů, které by byly partnery krajských výborů ČSTV - nic takového VV nepředložil.
Podle mého se trestuhodně promeškává šance dostat se mezi "normální" sporty. Vždyť naším osm let trvajícím rozhádaným dvojdomkem jsme si udělali jen špatnou vizitku a absencí při zakládání krajských orgánů jí rozhodně nevylepšíme. Navíc můžeme utrpět i finanční újmu, což si asi VV neuvědomuje. Např. náš RŠS rozesílá ročně poštu za cca 6.000 Kč. Teď nám ji platí oblastní pracoviště ČSTV, to ale bude v červnu zrušeno. Bude nás brát nový kraj jako partnera, když evidentně nejsme svazem s působností na celém území královéhradeckého kraje, kde působí 3 regiony? Vlastně s námi nemusí vůbec jednat. Rada svazů se může klidně dohodnout, že výhody budou mít jen její členové.
Mezi positivní patřilo premiérové vystoupení předsedy MSŠS pana Cyprise. Zdá se mi, že daleko lépe chápe potřebu a výhody výše popisované změny než naši funkcionáři. Jednotný svaz také vidí jako cíl, MSŠS však patrně bude ještě zachován. Taková asymetrie, kdy bude pod celostátním svazem fungovat ještě územní svaz na Moravě a v Čechách nebude, je pro mě přijatelná. Myslím, že Moravané brzy pochopí, že tím jenom utrácejí vlastní peníze. O platech sekretářů se také mluvilo. Český dostal přidáno, za "federálního" někteří delegáti orodovali, i když vlastně neznáme rozsah jeho činnosti. Sympatické bylo také Cyprisovo připomenutí nutnosti věnovat se výchově mládeže, k čemuž se konference prakticky vůbec nedostala.
Naše střešní ČMŠF se zase pěkně zviditelnila. Někdy v září 2000 se dohodla o tom, že se bude platit za Elo i pro mistrovské soutěže (5 Kč za hráče v jednotlivcích a 100 Kč za družstvo), a to pravděpodobně od 1. 1. 2001. Nikde to však dodnes nezveřejnila, nicméně se tím začala řídit. Takže zaslané oddílové přebory byly uloženy k ledu. Pro ČŠS to znamená další výdaj, neboť to za postižené zaplatí. V normálních poměrech usnesení platí až po zveřejnění ...
Na předsedu ČŠS byl jen jeden kandidát, jeho zvolení bylo tedy jisté. Výhodou ing. Milana Pauloviče může být, že v posledních letech nebyl přímo angažován ve výkonných šachových funkcích a proto naše problémy viděl z odstupu. Své priority kromě dořešení českomoravského problému příliš neodhalil, musíme tedy počkat na praktické kroky výboru.
Zmíním ještě vystoupení p. Vokáče o Olympiádě. Smutné je, že ani takový výprask, jaký jsme dostali v soutěži mužů, patrně nepohne nulovým systémem přípravy reprezentace. Na místě by bylo zemětřesení a po něm se soustředit na výstavbu týmu - nikoli snaha finančně podporovat dosti široký okruh profesionálů.

Jiří Bielavský, 11. 2. 2001


Obsah

Usnesení konference ČŠS 10. 2. 2001

Konference ČŠS, konaná v Praze 10. 2. 2001

1. schválila:
a) zprávu o činnosti VV ČŠS za rok 2000
b) zprávu o činnosti rady ČŠS za rok 2000
c) čerpání rozpočtu svazu za rok 2000
d) členské příspěvky ČŠS na rok 2001 ve výši 100,- Kč (výdělečně činní) a 50,- Kč (nevýdělečně činní)
e) rozpočet ČŠS na rok 2001
f) společné prohlášení ČŠS a MŠS
g) změnu hospodářské směrnice ČŠS - vypouští se bod o bezplatném započítávání mistrovských soutěží na ELO

2. zvolila:
a) ing. Milana Pauloviče za předsedu ČŠS na období do konference 2002
b) ing. Jaroslava Šubrta členem KRK ČŠS
c) ing. Petra Herejka členem VV ČŠS

3. vzala na vědomí:
a) zprávu o činnosti ČMŠF
b) zprávu KRK ČŠS za rok 2000
c) zprávu KRK ČMŠF za rok 2000
d) odstoupení p. Rudolfa Kaisera z KRK ČŠS
e) změny ve složení rady ČŠS:
- region H2 ing. Ivan Koudelka místo ing. Petra Tadlíka
- region G Dr. Richard Fischl místo ing. Milana Pauloviče

4. potvrdila:
a) složení VV ČŠS do konference ČŠS 2002: předseda: ing. Milan Paulovič, STK: Pavel Chrz, KM: ing. Vladimír Hadraba, TMK: ing. Evžen Gonsior, OK: ing. Jiří Krejnický, KR a KK: RNDr. Vladimír Doležal, hospodář: Jindřich Papay, sekretář: ing. Petr Herejk
b) složení KRK ČŠS do konference ČŠS 2002: Svatopluk Macoun, František Liebl, ing. Josef Kovařík, Dr. Josef Novák, ing. Jaroslav Šubrt

5. uložila:
5.1. Radě ČŠS:
a) projednat a schválit vynucené změny v rozpočtu na rok 2001 dle skutečné výše příjmů
b) doplnit v organizační směrnici zařazení sekretáře ČŠS mezi členy VV ČŠS

5.2. Výkonnému výboru ČŠS:
a) na základě informace místopředsedy ČSTV Pavla Kořana o krajském uspořádání ČSTV sledovat jeho vývoj a do podzimního zasedání rady ČŠS předložit k diskusi kompletní zprávu tak, aby bylo možno na konferenci 2002 přijmout definitivní řešení
b) rozeslat zápis z konference všem delegátům
c) řešit připomínky a náměty z diskuse
d) učinit veškeré kroky k realizaci úkolů stanovených společným prohlášením ČŠS a MŠS
e) vyrovnat příspěvky za RP rapid a blesk 2000 do konce února 2001
f) projednat doporučení KRK pro konferenci ČŠS 2001
g) zaplatit poplatky za zpracování ELO mistr. soutěží zaslaných do 10. 2. 2001, řešit způsob úhrady nákladů na zpracování ELO v budoucnu

5.3. KRK ČŠS: - zvolit předsedu

V Praze dne 10. 2. 2001
Návrhová komise ve složení: ing. J. Bielavský, ing. J. Novák, V. Václavík


Konference ČŠS zvolí v sobotu 10. 2. nového předsedu svazu

Po podzimním odstoupení Vlastimila Sejkory z funkce předsedy zůstala tato funkce neobsazena. Konference se tedy bude mít opět čím zabývat. Od roku 1990 je to snad již pátá či šestá změna v této funkci, což se musí negativně projevovat na svazové činnosti. Místo diskuse nad jejím konkrétním zlepšováním se neustále vyčerpáváme funkcionářskými změnami, po nichž vždy nastane pochopitelné období "zabíhání", pak následuje odstoupení a jsme opět na začátku cyklu. Doufejme, že tentokrát padne volba na správného kandidáta. Podle kuloárových zpráv (v materiálech ke konferenci není nic) je jediným kandidátem pražský Milan Paulovič, kterého v HK známe jako lektora z posledního školení rozhodčích. Mě se to zdá dobrá volba.
Ke změnám prý dojde i na čele kontrolní a revisní komise, jejíž předseda p. Kaiser značně svérázným způsobem interpretuje své pravomoci a tak svazu příliš neprospívá (viz třeba komuniké KRK v posledním čísle ŠachInfa, kde se do jisté míry zpochybňuje rozhodnutí STK učiněné v souladu s řády!).
Přitom na vyjasnění čeká tolik problémů, o kterých by se mělo diskutovat:
- prospívá šachu 50-ti procentní hranice počtu hostů a volných hráčů?
- prospívá šachu sportovně neetické hostování "dolů"?
- děláme dost pro účinnou výchovu šachové mládeže, která je jedinou zárukou rozvoje našeho sportu?
Obávám se, že se na tyto otázky opět nedostane. Snad by se mohlo vyjasnit ve svazové struktuře, což bude také jeden z klíčových bodů jednání. Moje přání je svaz - kraj - okres - oddíl, čili to, co už dlouhou dobu dobře fungovalo. Za svaz dosaďte celostátní, když to nepůjde, tak prozatím Český.
Komentář k výsledkům konference naleznete na této stránce příští týden.
Jiří Bielavský, 7. 2. 2001
Obsah

Schůze RŠS 11. 1. 2001

Přítomni: Bielavský, Macoun, Douděra, Velecký, Petříček
Host: V. Luštinec (předseda š. o. Jiskra Hořice v P.)

1) Jednání s Hořicemi - na žádost Jiskry Hořice proběhlo úvodní jednání o jejím přistoupení k našemu RŠS. Ji Hořice má v současné době 1 družstvo v divisi E, 1 družstvo v RP a 1 družstvo v OP. Ze strany RŠS byla předložena možnost zařazení A a B družstev Jiskry do RP 2001-2002 formou jeho rozšíření na 14 družstev na jednu sezonu a dalších družstev do OP HK. Ji Hořice se rozhodne po projednání v členské schůzi. Další jednání proběhne po konferenci ČŠS.

2) STK RŠS:
- Regionální přebor družstev (V. Velecký) - soutěž probíhá bez problémů
- Okresní přebor Hradecko (L. Douděra) - odehrána 4. kola, pravidelné zpravodaje
- Okresní přebor Náchodsko (ing. M. Cerha) - probíhá rovněž bez problémů
- Okresní přebor Rychnovsko - informace V. Veleckého - odehrána 4. kola, vedoucí Hlávka
- OP jednotlivci Hradecko (J. Bielavský) - předpokládá se celkově 6 skupin (Ortex, 2x Slavia, Sokol, Lípa, N. Bydžov)
- OP jednotlivci Náchodsko - v přípravě 1 skupina v Náchodě po téměř 3 letech, cca 12 účastníků, organizují O.Nývlt, Jan Novotný
- OP jednotlivci Rychnovsko - již 1 skupina (16 účastníků) probíhá, bude následovat vyřazovací finále. Organizuje B. Kotyza.
- Regionální přebor jednotlivců blesk - Jaroměř, 23 hráčů, bez problémů, slabší účast. V úvahu pro příští RP připadá turnaj v Náchodě.
- Regionální přebor jednotlivci, H18, H20 - informace o jednání s Mir. Martinovským v Třebechovicích. Smlouva dosud není podepsána. RŠS očekává závazné vyjádření Jaroměře do konce ledna, že turnaje uspořádá za navrhovaných podmínek.
- Termínová listina RŠS - STK připomíná organizátorům akcí, aby pokud možno respektovali termíny regionálních turnajů (např. v termínu RP blesk byly pořádány další dvě akce)

3) MLÁDEŽ:
- Regionální přebor družstev mládeže (J. Petříček) - proběhla 2 dvoukola bez problémů
- Propozice RP mládeže jednotlivců (J. Petříček) + přihlášky - 7. 4. 2001 v Týništi n. O., propozice schváleny
- Mapování současného stavu kroužků v rámci RŠS - náměty přednesl ing. Bielavský, proběhla diskuse, bude rozeslán dotazník

4) SVAZ:
- Delegáti RŠS na konferenci ČŠS 10. 2. 2001 v Praze:
- Vladimír Velecký, Tyršova 819, 552 03, Česká Skalice
- ing. Jiří Bielavský, K zastávce 240, 503 41, Hradec Králové 7
- Lubomír Douděra, Antala Staška 1396, 500 09, Hradec Králové 9
- Anketa ČŠS:
- na všechny oddíly RŠS rozesláno - T: konec 1/01 na ČŠS i RŠS
- stanovisko RŠS: jednotný svaz v rámci ČR - krajské svazy - oddíly (diskuse o mezičlánku mezi krajem a oddíly)
- Registrace 2001 (L. Douděra, Sv. Macoun) - podklady rozeslány na oddíly, T: konec února doručit na RŠS a poté do 15. 3. 2001 na ČŠS. RŠS nepodpoří případné návrhy na zvýšení registračních poplatků.
- Informace o návštěvnosti internetových stránek (J.Bielavský) - proti loňské sezoně dvojnásobná, cca 500/měsíc. Adresa rezervní stránky : www.sweb.cz/bielavsky.
Náš RP je jako jediný umístěn na stránkách ČŠS (V. Velecký).

5) FINANCE:
- Využití reklamy na webové stránce: umístěna reklama fy STEN, možnost pro další inserenty.
Zaznamenal: Lubomír Douděra


Obsah

Vznik krajů je šancí pro funkční celostátní šachovou organizaci II

Chtěl bych trochu rozvést námět, který najdete pod stejným názvem o několik článků níže a který jsem napsal po krajských listopadových volbách.
Do poloviny loňského roku jsem byl názoru, že optimální řešení je v předání kompetencí ČŠS a MSŠS na ČMŠF s tím, že oba územní svazy nebudou moci činnost federace blokovat. Vycházel jsem z toho, že moravská strana nikdy nebude chtít zrušit moravský svaz, čímž de facto vynutí i existenci českého protějšku a tím i tři sekretariáty (po půl milionu Kč ročně). Ke změně organizačního uspořádání ČŠS jsem potom neviděl důvod.
Situace se však v polovině roku začala měnit. Sametová revoluce v moravském svazu (viz Úspěšný převrat v MŠS) dal šanci novému pohledu na šach v ČR. A pak přišly volby, při nichž teprve si asi mnoho z nás uvědomilo význam tohoto přiblížení moci k občanům a možnosti, které se tím otevírají. Na krajskou strukturu začalo okamžitě najíždět ČSTV a velké sportovní svazy (viz níže dopis p. Kořana).
Zákonitě se tedy vynořila možnost radikálního vyřešení našich potíží. Vytvořme krajské svazy a ty založí ČMŠS (můj název). Tím ubudou dva sekretariáty. Provoz krajských svazů nebude dražší než provoz nynější RŠS, zvláště budou-li se držet KV ČSTV, které poskytují už dnes jako oblastní pracoviště pro svoje svazy výborný servis (např. platí poštovné).
Otázkou zůstává poměr krajských svazů k ČMŠS. V anketě jsou krajské svazy uvedeny jako nižší organizační složky, což chápu tak, že se zcela podřizují svému svazu a jím nařízené struktuře. Já bych je raději viděl jako územní svazy, které by byly analogií např. rakouských a německých zemských svazů. Měly by mít pravomoce na řízení šachového života na svém teritoriu včetně vlastní organizační struktury, což považuji za důležité. Např. v našem RŠS presentoval významný šachový funkcionář Jiří Daniel z Rychnova kritiku regionálního uspořádání, které zrušilo okresní svazy a tím oddálilo možnost rozhodování z největší možné blízkosti a dokonce poškozuje okres Rychnov. I když to poslední zásadně odmítám, v otázce prospěšnosti takového článku řízení jsem s ním zajedno. Proč by třeba náš krajský svaz nemohl zřídit okresní svazy, zatímco jinde by tento mezičlánek nebyl? Záleží na místních podmínkách a ty se těžko vtěsnávají do jednotného schematu. Samosebou to nese nutnost vyřešit financování těchto nižších složek.

Zkusím si zahrát na proroka - krajské svazy vyhrají. Jak by mohl vypadat ten náš? Působí na území nynějších okresů HK, Náchod, Rychnov, Jičín a Trutnov, kde jsou i jeho detašované okresní svazy. Vrcholnými soutěžemi jsou krajské přebory družstev a jednotlivců. KP družstev je na úrovni nynější divise, postupuje se z něj do 2. ČL. Pod krajským přeborem jsou dvě skupiny krajské soutěže (úroveň nynějšího RP), rozdělení družstev do nich se mi jeví jako perný oříšek. Pod nimi jsou okresní přebory (5 skupin), návaznost také není vzhledem k lichému počtu jednoduchá (třeba jedna skupina KS by byla jičínskotrutnovská, druhá rychnovskonáchodská a HK by postupoval do té nebo oné podle potřeby).
KŠS vybírá krajský poplatek, jehož část stanovenou krajskou konferencí vyčleňuje detašovaným svazům. Ty také hospodaří se startovným z OP. Účetnictví se vede u KV ČSTV.

Na závěr si dovolím zveřejnit odpověď místopředsedy ČSTV p. Kořana, který mimo jiné byl na znojemské konferenci, na můj dopis ohledně možného krajského uspořádání.

Pane Bielavský, omlouvám se za opožděnou odpověď, byl jsem však na konci roku mimo pracoviště ČSTV a e-mailové zprávy čtu až nyní. Novou konstrukci šachového svazu doporučuji konzultovat s JUDr. Poupě, právníkem ČSTV, který také připravuje novelu Stanov ČSTV právě v souvislosti s novým krajským uspořádáním. Kontakt je poupe@cstv.cz , nebo pravo@cstv.cz . Osobně se domnívám, že model krajských šachových svazů v rámci jednoho svazu na území ČR má svoji logiku, záleží však na pochopení Moravanů a Slezanů. ČSTV počítá s vytvořením krajských pracovišť na úrovni samostatných článků ČSTV se svými stanovami a orgány, které zvolí zástupci stávajících regionálních sdružení ČSTV (současné okresní organizace ČSTV) a také zástupci krajských svazů, pokud budou existovat. Tyto krajské svazy již vytváří fotbal, volejbal, házená, basket, atletika, stolní tenis apod., tedy velké svazy. Touto cestou může jít i český šach. Výhody: bude mít oficiální zátupce v krajských organizacích ČSTV, kde se časem také budou rozdělovat finanční zdroje a zjednoduší to strukturu řízení šachu v ČR. Mějte se v Novém roce hezky, přeji mnoho zdraví a úspěchů. P.Kořan

Jiří Bielavský, 4. 1. 2001


Obsah

Anketa o budoucí organizační struktuře šachu v ČR

VV ČŠS rozeslal v těchto dnech šachovým oddílům anketu, která má pomoci při vytváření nové organizační struktury šachu v ČR. O nutnosti její reformy pochybuje asi málokdo, avšak jaká bude její konečná podoba?
Protože věříme, že to zajímá nejen pár šachových funkcionářů, přetiskujeme obě anketní otázky (naše poznámky jsou kursivou). Účastněte se aktivně zasláním čísel odpovědí na naší adresu, připojte jméno a oddíl. Vše předáme ČŠS a bude to vodítko i pro naše delegáty na konferenci ČŠS. Předem děkujeme!

Otázka č. 1		Vrcholnou organizací šachu v ČR by měl být:
1 a) jednotný svaz na území celé ČR s jednotnou konferencí, územní svazy (tj. český a moravskoslezský) zrušit - pravomoci a vykonávané činnosti rozdělit na ČMŠF a nižší organizační složky (viz otázka 2) 1 b) jednotný svaz na území celé ČR s jednotnou konferencí, územní svazy zachovat 1 c) dva autonomní územní svazy. Vrcholové a mezinárodní soutěže a zastupování v zahraničí zajišťovat na základě dohody obou územních svazů (zachování současného svazu (a stavu)) 1 d) jiné řešení (napsat) Otázka č. 2 Nižšími organizačními složkami by měly být: 2 a) regiony (okresy) 2 b) kraje (dle nového krajského uspořádání) včetně regionů 2 c) kraje s přímým propojením na oddíly 2 d) jiné řešení (napsat)
Klikněte zde pro zaslání odpovědi

Jiří Bielavský, 4. 1. 2001


Obsah

Exklusivní reportáž Jaroslava Čápa o dramatickém zápase Hronov - Lípa

TJ Hronov - ŠK Lípa 4:4

    Šlágrem kola byl bezesporu duel dosud vedoucího a neporaženého Hronova s největším favoritem Lípou. Oba týmy vědomy si důležitosti zápasu nastoupily v očekávaném nejsilnějším složení. Hosté přijeli navíc se třemi náhradníky.
    Také jim lépe vyšel úvod zápasu, když domácí hned v zahájení vyrobili dvě neuvěřitelné hrubky (Pinkava, Fuchs). Ve střední hře se ale poměr sil vyrovnával a otáčel se ve prospěch domácích. Po úvodní remíze Nývlta s Kaislerem zajistil ve čtvrté hodině hry důležitou a tak trochu nečekanou výhru mladý Kuchař se zkušeným Fiedlerem. Vzápětí ale v dramatické časovce, kdy "hořelo" hned pět šachovnic najednou, skončila partie na 8. šachovnici. Zde domácí Pinkava úvodní ztrátu figury kompenzoval silnou protihrou a prakticky stál na výhru. Navíc si v časové tísni mohl kdykoliv vynutit věčný šach opakováním tahů, namísto toho ale hledal cestu k výhře tak dlouho, až mu spadl praporek.
    Naštěstí pro domácí odmítl v téže časovce nabízenou remízu Ruda a vzápětí se dostal do prohrané pozice. Rovněž hostující Novák doslova zkazil lepší pozici. Výbornou partii naopak sehrál nestárnoucí Schejbal, který černými figurami svého zkušeného soupeře (Juříka) dostal pod rozhodující tlak a vzápětí po časové kontrole s přehledem realizoval svoji materiální výhodu.
    Za stavu 3,5:1,5 pro Hronov většina diváků již tipovala konečné vítězství pro domácí, neboť partie na první a sedmé šachovnici vypadaly remízově, pouze na páté šachovnici mohli hosté bodovat naplno. Ovšem hosté jsou zkušeným týmem a svoji pověst potvrdili i v závěru zápasu, kdy z minima vytěžili maximum. V šesté hodině hry, v zajímavé koncovce bílé věže proti dvěma černým střelcům využil zkušený Vacek nenápadného pochybení soupeře a rovněž Pohorský ve věžové koncovce vystupňoval svoji mírnou výhodu v celý bod.
    Za stavu 3,5:3,5 nakonec rozhodovala partie na páté šachovnici. Domácí Fuchs se nakonec ubránil přesile pěšců a zajistil pro sebe i pro hronovské družstvo alespoň celkovou remízu. Ačkoliv šlo o první místo v tabulce, zápas byl sehrán v přátelském duchu a v pravé sportovní atmosféře.
Jaroslav Čáp, 20. 12. 2000