Logo KHŠS

Články a oznámení

Úvodní stránka

Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem, ale ani jiné způsoby nejsou na překážku. Připojte požadavek na zveřejnění, aby nedošlo k omylu.



Přechod na novější článek



Obsah

Jak oslabené Hořice nepostoupily do A finále Extraligy dorostu

V sobotu 26. a neděli 27. ledna byla dohrána poslední kola základních skupin extraligy dorostu. Družstvo Jiskry Hořice si na nováčka nevedlo špatně.

V prvním kole jsme hráli s družstvem ŠK Most, které se již několik let umisťuje na jednom z čelních míst extraligové tabulky. Zde jsem se dopustil malého „taktizování“ a místo vlastní dcery jsem na šestou šachovnici nominoval Petra Tázlara, o němž jsem si myslil, že bude černými lépe vzdorovat. K překvapení všech Tomáš Kraus, Jakub Souček a Míša Šrejber na prvních třech šachovnicích bravurně zvítězili nad papírově silnějšími soupeři. Jiřinka Prokopová, sužovaná kromě soupeře ještě horečkou, Jakub Šafařík a ani Petr Tázlar však vzdorovat nedokázali. Výsledek 3:3 byl však i tak nad očekávání.

V druhém zápase vystřídala Jiřinku Prokopovou Eliška Johnová. Po urputném boji se nám podařilo porazit družstvo TJ Bonex Teplice nejtěsnějším rozdílem 3,5:2,5. Bodovala Eliška, Petr a opět Jakub Souček. Rozhodující remízu přidal Míša Šrejber. Rázem jsme byli na jednom z předních míst tabulky, což málokdo čekal.

Do třetího kola nám byl nalosován loňský vítěz, Šachklub Sokol Klatovy, posílený na první šachovnici vynikajícím Vojtěchem Plátem. Dobře připravený Tomáš Kraus s ním zkušeně remizoval, druhou remizu přidal Jakub Šafařík na čtvrté šachovnici. Nečekaný výsledek 3:3 nám zajistila vynikajícím výkonem děvčata. Remíza s nováčkem byla jedinou ztrátou Klatovských v úvodní části soutěže.

Ke čtvrtému kolu jsme nastupovali vyčerpáni těžkými dopoledními partiemi a oslabeni o Jakuba Součka, který se odjel připravovat do tanečních. Přesto jsme díky úžasné bojovnosti všech doslova vydřeli remízu. Bodoval odpočatý Petr Tázlar, Jiřinka a Míša Šrejber.

Krajské derby s družstvem Jiskry RMSK Nový Bydžov jsme si předehráli v sobotu 12. ledna. Po dramatickém průběhu, kdy se vítězství klonilo tu na naši, tu na soupeřovu stranu jsme soupeře jasně přehráli v koncovkách a zvítězili nečekaně vysoko 4,5 : 1,5.

Před posledním dvojkolem jsme byli jako jeden ze 3 týmů dosud bez porážky na 3. místě tabulky, nejsilnější soupeře jsme již měli za sebou a leckdo s námi již počítal do finále A, kde se utká nejlepších 8 družstev, první čtyři z české a první čtyři z moravské skupiny. Nadšený webmaster dokonce napsal něco o našem jistém postupu na web. Při čtení těch slov mi zatrnulo. Schválně jsem nepěl oslavné ódy na naše výkony, abych to „nezakřikl“ a teď toto. Ani výtka nedočkavci již nedokázala odvrátit katastrofický scénář, který se začal pozvolna naplňovat. Petr Tázlar odjel na lyžařský výcvik, Jára Flašar byl nominován na existenční zápas o udržení v lize dorostu za Sokol Hradec Králové, kde hostuje, a rázem jsme byli bez náhradníků schopných odehrát vyrovnanou partii v extralize. Ještě stále to nevypadalo nejhůř. Všichni hráči věděli, že jde o všechno a přislíbili účast. Leč v pátek pozdě odpoledne jsem obdržel SMS, že Jakub Souček s námi z osobních důvodů v sobotu nepojede. Marně jsem jej přemlouval, na uvolnění Járy Flašara bylo pozdě, již byl zařazen do sestavy, ani návrat Petra se neuskutečnil. Na poslední chvíli se mi podařilo zajistit Kamila Šafaříka, který se šachy teprve začíná a i když je pilným studentem, slušnou partii v extralize bude schopen odehrát nejdříve za rok či dva. K postupu do finálové skupiny nám stačilo nezaostat v bodovém zisku za družstvem Jiskry Havlíčkův Brod o více než 3 body.

Již 6. kolo s domácím družstvem TJ Tourist Biomedica Říčany ukázalo, že to nebude jednoduché. V počtu šesti šachovnic je jeden bod velmi znát. Obzvlášť, když se posune i celá sestava. Kamil dlouho nevzdoroval, smůlu měli i Jakub s Jiřinkou. Za stavu 0:3 se zdálo být vše ztraceno. Bravurně však vyhrál Tomáš Kraus, svou enormní bojovnost a houževnatost prokázal Michal Šrejber, když dokázal po čtyřhodinovém boji z horší pozice přes mnohá úskalí a nabídky remízy doslova vydřít bod. V nejdelší partii kola nakonec zvítězila i Eliška. Musela hrát až téměř do matu, protože její soupeřka hrála zcela jasně prohranou pozici a dokonce stále nabízela remízu.

Po obědě, který jsme doslova zhltli, jsme nastoupili k poslednímu kolu. Stále nebylo nic rozhodnuto, protože se družstvu Havlíčkova Brodu podařilo se štěstím zvítězit nad Jiskrou RMSK Nový Bydžov a snížili ztrátu na pouhý bod. Odhodlal jsem se k zoufalému kroku. Do sestavy jsem napsal dosud nepřítomného Jakuba Součka, abychom prohráli na druhé, nikoli na šesté šachovnici a ostatní měli více šancí k výhře nad poněkud slabšími soupeři.

Že to nebyl nejlepší nápad se ukázalo brzy. Eliška, vyčerpaná dlouhým dopoledním bojem, přehlédla ztrátu figury a aniž si nechala od soupeře několik hodin dokazovat, zda umí s jezdcem navíc vyhrát, partii po chvilce vzdala. Prohrávali jsme 0:2. Na chvíli se zdálo,že oběť vlastní dcery, hrající již poněkolikáté za sebou černými, bude mít úspěch. Tomáš, Míša, Jakub i Jiřinka své soupeře přehráli a stáli výrazně lépe. Nebylo nám však zřejmě souzeno. Kuba, ve vítězné euforii, dal místo vynuceného matu jednotahově dámu a soupeři zajásali. Bojovalo se dál. Jiřinka po čtyřech hodinách hry konečně udolala houževnatého soupeře, Míša, který dlouho udržoval dynamickou výhodu, přehlédl vynucený přechod do remizové koncovky. Sice se ještě chvilku snažil, ale bylo dobojováno. Soupeř zkušeně udržel remízu.

Soupeři se i se třemi prohrami radovali ze zaslouženého postupu, nás jedna jediná těsná prohra (2,5: 3,5) v celé první části soutěže o postup do finálové skupiny připravila.
Nyní budeme musit ve skupině o udržení ještě prokázat spoustu umu, abychom v příští sezóně nehráli pouze I. ligu. Až nyní mě napadlo, jak možná šlo nastalou situaci zachránit a pravděpodobně i postoupit se ctí. Stačilo požádat Járu Flašara, aby po sehrání partie v Hradci Králové za námi přijel do Říčan. Vůbec mě to nenapadlo, ani při pohledu na Vaňka, který rovněž přijel posílit svůj tým až na odpolední zápas.
Mrzí mne to o to více, že jsme tím zklamali nejen sebe, ale i člověka, kterého si hluboce vážím, který nám zpovzdálí fandil a věnoval množství svého drahocenného času naší přípravě, a který způsobil, že jsme ve většině partií hráli tak dobře, pana Evžena Gonsiora. Jemu patří dík nás všech.
Doufám, že má zkušenost bude i poučením pro ostatní, nebudou se snažit vyhrát za každou cenu, a nikdo nebude psát věci, které by si přál, dříve, než se splní.

Jiří John, 28. 1. 2008

Redakční dodatek: Musím se omluvit za optimistický odhad, když jsem Hořice pasoval na jistého postupujícího. Je vidět, že jisté není nikdy nic. Těžko se dalo předpokládat, že družstvo nebude hrát v plném počtu, což vidím jak hlavní příčinu neočekávaného zvratu.

I když se postup do A finále nepodařil, Hořice v prvním roce svého působení v EL (opět optimisticky předpokládám, že budou následovat roky další i pro Nový Bydžov) ukázaly vynikající sílu a proto všem patří dík!

Závěrečné pořadí ELD, skupina západ
1.	Šachklub Sokol Klatovy A	6	1	0	19	28	31.5
2.	SK OAZA Praha A			3	3	1	12	22	25.5
3.	Jiskra Havlíčkův Brod		4	0	3	12	17	20.5
4.	ŠK Most A			3	3	1	12	16	22.5
------------------------------------------------------------------------------------
5.	Jiskra Hořice			2	4	1	10	20	22.5
6.	TJ Tourist Biomedica Říčany A	0	5	2	5	14	18.0
7.	Jiskra RMSK Nový Bydžov A	1	1	5	4	11	15.5
8.	TJ Bonex Teplice		0	1	6	1	10	12.0
Jioří Bielavský, 28. 1. 2008

Obsah

O mezinárodním trenérském semináři ve Frýdku-Místku

V prvním novoročním víkendu se ve Frýdku-Místku konal mezinárodní trenérský seminář, o němž jsme na naší stránce informovali. Vzhledem k tradiční vysoké úrovni akcí Beskydské šachové školy bylo zaručeno, že účastníci nepromarní vynaložené náklady, a to se vskutku stalo. Seminář vedl ruský IM Michail Kislov, který se nám představí v rozhovoru, převzatém novoborského šachového serveru, fotografie jsou ze stránek BŠS:

Rozhovor s Michailem Kislovem

V termínu 3.-6.1. pobýval ve Frýdku-Místku známý trenér mládeže Michail Kislov. Michail je považován za jednoho z nejlepších trenérů mládeže na světě, podílel se na výchově mnoha úspěšných hráčů. Narodil se v roce 1949 v ruské Voroněži. Vystudoval několik vysokých škol. Vedl mládežnickou reprezentaci Ruska. Posledních 17 let pracuje především v Polsku, ale je zároveň konzultantem mládežnických reprezentací Německa, Srbska, Chorvatska a Číny.

Ve čtvrtek a pátek trénoval a testoval hráče a trenéry BŠŠ, v sobotu a v neděli proběhl otevřený trenérský seminář. Myslím, že všichni zúčastnění byli s akcí spokojeni a už se těší na další podobné setkání. Využili jsme toho a položili Mikhailovi několik otázek.

Jaký máte názor na budoucnost šachu?
Kromě zemí, kde se šachy vždy těšily velké oblibě, je možné sledovat, jak rychle roste popularita šachu v Indii, Číně, USA, ale i v Řecku, Turecku, Kanadě, Francii, nebo v arabských zemích. Na základě tohoto trendu vidím budoucnost šachu dobře.

Jaké předpoklady musí mít mladý šachista, aby mohl být úspěšný?
Teorie ukazuje na čtyři hlavní komponenty úspěchu: talent, charakterové vlastnosti, zdraví, šachová příprava. Praxe to potvrzuje.

Čím by jste vysvětlil úspěchy polských šachistů v posledních letech?
Hlavní příčinou úspěchu je systém. Tento systém se začal budovat počátkem devadesátých let. Po pádu železné opony se v Polsku, jako i jinde ve světě, začali objevovat školení šachoví profesionálové ze zemí bývalého SSSR. Polský šachový svaz toho využil a vytvořil systém vzájemné spolupráce s trenéry, který zahrnoval jak intenzivní trénink mládeže, tak i semináře a školení polských trenérů. V současné době pracuje v Polsku asi čtyřicet profesionálních trenérů.

Mohl byste přiblížit pojem profesionální trenér?
Profesionální trenér je člověk, pro kterého je trénování jeho hlavní práce. Je to člověk, který trénováním v podstatě žije, který se jím živí. Který neustále myslí na rozvoj svých svěřenců, jezdí s nimi po turnajích atd. Jen pro ilustraci: na posledním ME v Chorvatsku Polsko reprezentovalo 40 dětí a doprovázelo je 17 trenérů. Je spoustu šachistů, dokonce s velmistrovským titulem, kteří mohou s někým spolupracovat, těm se potom říká konsultanti.

Jaké má tedy možnosti polský junior?
V rámci systému vytvořil svaz ve spolupráci s ministerstvem školství Šachovou akademii. Zde se soustředí vybrané děti ( 25-30 osob ) ve věku přibližně 10-14 let a s těmi se pravidelně trénuje. Hráči, kteří se dostanou do reprezentace, mají potom další soustředění v rámci přípravy na MS a ME. Hráči, kteří dosahují zvláště dobrých výsledků jsou poté zařazeni do „vysoké třídy“ ( 8-10 osob ). Celý proces probíhá formou pravidelných soustředění. Tréninky vedou špičkoví trenéři mezinárodního významu. Akademii financuje ministerstvo školství.

Jak trénují děti, které se do akademie nedostanou?
Dostat se do Akademie je samozřejmě motivací pro spoustu dětí, ale to neznamená, že ti kteří se tam nedostanou už jinak netrénují. V systému, který funguje je běžné že v klubech trénují profesionální trenéři, kteří jsou placeni, sponzory, klubem a rodiči.

Jak se Vám líbilo ve Frýdku-Místku?
Já se cítím dobře tam, kde se pracuje s mládeží a kde mají rádi šachy a to Frýdek-Místek splňuje. Se svými svěřenci jezdím rád na turnaje i do dalších měst v Česku (Liberec, Třinec, Mariánské Lázně).
Michail Kislov a Sergej Berezjuk Účastníci semináře
Michail Kislov (vlevo) a Sergej Berezjuk, hlavní trenér BŠS Účastníci semináře
Semináře se neúčastnilo mnoho trenérů, což byla výhoda pro přítomné, kteří měli daleko lepší příležitost uplatnit své dotazy. Cesty do FM nelitoval například slovenský velmistr Likavský, byla tam Jana Jacková, a k nim bych přidal naši krajskou účast. Hodně dobrodružně se do FM dostal Ladislav Brož, celkem poklidně autor těchto řádků. Pan Kislov hovořil rusky, původně se mělo překládat, ale to hned po začátku zkrachovalo, protože přednášející hovořil souvisle. Nakonec všichni šachisté stejně studují rusky psanou literaturu a tak alespoň pasivně rozumějí, a ti starší nemají s ruštinou žádný problém.

Dvoudenní seminář byl rozdělen do čtyř bloků, první se zabýval trenérskou teorií, druhý byl věnován šachové přípravě, třetí blok byl diskusní a čtvrtý byl o fyziologii a psychologii.

V dalším uvedu některé zajímavé (pro mě) poznatky. Začnu u výběru juniorů, hned jedna zajímavost - oči adepta mají být "rozumné", oči jsou brána do těla. Paměť je velmi důležitá, musí být výborná (ovšem nevadí, když adept zapomíná třeba věci, ale musí si pamatovat varianty). Potom životní energie a psychika. Rozlišuje se tvrdá a měkká psychika, pro šachy a sporty je lepší tvrdá (tu mají např. technici, vědci) než měkká (tou se vyznačují např. muzikanti). A pak to skoro nejdůležitější, a to je motivace. Kolem ní se vše točí, jestli trenér dokáže udržet u svěřenců motivaci, má velkou naději na úspěch.

Pro trenéra jsou důležité pedagogické znalosti, a to speciálně do úrovně svěřenců 2. VT. Musí udržovat pozitivní emoce, nemluvit o neúspěších a nekritizovat chyby přímo, ale například "to ale je zajímavá chyba". Turnajové partie znamenají zvláště pro malé děti stres, ať vyhrávají či prohrávají, a některé to nečekají (viz tvrdá a měkká psychika). Tyto problémy musí trenér hned řešit.

U malých dětí a nižších výkonnostních úrovní musí být trenér kategorický. Např. může zakázat hrát zahájení, která neodpovídají základním poučkám o vývinu. Jako příklad uváděl skandinávskou s Dxd5. Pro výběr vhodných zahájení je jednoduché kritérium: hraje to Karpov, Kasparov, Kramnik? Hraj to taky! A ještě jedna poznámka: historické momenty v zahájení jsou nepřekročitelné!

Tím jsme už přešli do druhého bloku, k šachovému tréninku. Nejcennější byla ukázka konkrétního tréninkového plánu jedné polské špičkové juniorky. Určitě se o plánech hovoří i na našich školeních, čili je potvrzeno, že bez něj to nejde i na mnohem nižší úrovni. Podle p. Kislova v šachovém tréninku vyšších tříd už není tak důležitá pedagogika, provádí se oceňování podle výsledků. V průměru, vezmeme-li úspěch jako 100%, podílí se na něm trénink asi 30%, 20% připadá na zdraví a psychiku a celých 50% tvoří geneticky daný talent, který nemůžeme ovlivnit.

V posledním bloku se hovořilo o fyziologii. Například strava šachisty: doporučují se vitaminy C (dodává energii) z obecně známých potravin, A (mrkev) a D (ořechy), dále bílkoviny a tvaroh. Co se týče vitaminů, pan Kislov tvrdí, že na základě výzkumů jsou účinné pouze v přirozené podobě, nikoli jako polyvitaminové preparáty.

Zajímavé bylo, že často hovořil o rozvičkách před hrou, ale ne pomocí míčových her, které ubírají psychickou energii. Pro rozvoj fyzické kondice doporučoval běh, rychlou chůzi a plavání, vše provádět bez emocí, pokojně.

Pan Kislov prozradil účastníkům ještě další mnohé finty ze svého bohatého trenérského repertoáru. Budiž to lákadlem pro účast na jeho dalších seminářích, které bude v BŠŠ pořádat. Příští by měl být už na podzim tr., můžeme ho jen doporučit. Doufejme, že KHŠS opět podpoří účast našich aktivních trenérů příspěvkem na poplatek za seminář, jako to bylo v tomto případě.

Uzavřemež toto vyprávění hodnocením Sergeje Berezjuka, šéftrenéra BŠŠ:
Jsem velmi rád, že se podařilo uskutečnit plánovaný trénink pro naše členy a trenérský seminář s Michailem Kislovem. Michail je šachovým trenérem již 38 let. Je uznávanou autoritou ve svém oboru. Za svou bohatou trenérskou praxi nabral tolik zkušeností, kterými se může pochlubit jen málokdo. Je dobré, že se o ně přijel podělit do Frýdku-Místku. Touto akcí, která rozhodně nebyla poslední svého druhu, pokračujeme v nastoupené filozofii spolupráce se světovými odborníky. Je to cesta, kterou musíme jít, chceme-li dosahovat lepších výsledků.

Jiří Bielavský, 22. 1. 2008



Obsah

Panda Veolia ESAB RWT Rychnov míří zpátky do extraligy dorostu

V 7. kole 1. české ligy dorostu zdolal dorost Pandy Rychnov A vlastní B tým 6:0, Žamberk - Lanškroun 4:2, Pardubice - Vysoké Mýto 4:2 a Nový Bydžov B – Jablonec 4,5:1,5. Zápasy Liberec A – B a Hradec – Jaroměř se hrají za týden. Nemohou však nic změnit na letošní dosud suverénní jízdě svěřenců Jiřího Daniela, kteří v sestavě Tomáš Kracík, Adam Ježek, Pavel Horníček, Jakub Nosek, Jan Macháň a Tomáš Sršeň zatím vyhráli všechny zápasy, porazili již i druhý Žamberk (hned v 1. kole 5:1) a na závěr sezóny se utkají až v dubnu v Hlušicích s celky Jablonce, Jaroměře, Hradce a Nového Bydžova B. Mají tedy velkou šanci na návrat do extraligy dorostu, kterou hráli naposledy v sezóně 2001-02. Panda Rychnov vyhrála dorosteneckou šachovou extraligu dvakrát, lepší je v ČR jen Beskydská šachová škola Frýdek Místek, která je mnohonásobným vítězem této soutěže a největší šachovou školou v ČR.

O své další účinkování v soutěži bude bojovat v závěrečném dubnovém víkendu i B tým Pandy, který bude mít stejné soupeře jako A tým, tedy celky ohrožené sestupem.

Dorost Pandy trénuje šachy pravidelně 2x týdně, někteří žáci jsou zařazováni na šachové soustředění talentované mládeže KŠS a pracují na sobě i individuálně.
Poř.	Družstvo				V	R	P	Body	Partie	Skóre
1.	Panda Veolia ESAB RWT RYCHNOV n.K. "A"	7	0	0	21	29	32.0
2. 	SK Žamberk				6	0	1	18	24	28,5
3.	ŠŠ Desko Liberec "A"			5	0	1	15	27	28.5
4.	ŠK + DDM Vysoké Mýto			4	0	3	12	20	25.0
5.	Jiskra RMSK Nový Bydžov "B"		4	0	3	12	18	20.5
6.	ŠŠ Desko Liberec "B"			3	2	1	11	18	21.5
7.	TJ Lanškroun				2	1	4	7	14	19.5
8.	2222+DDM ALFA Pardubice			2	1	4	7	14	16.0
9.	Sokol Hradec Králové			1	1	4	4	7	10.5
10.	TJ Bižuterie Jablonec n.N.		1	0	6	3	9	13.0
11.	Panda AQUA ESAB RWT RYCHNOV n.K. "B"	0	3	4	3	9	13.0
12.	M-Team Jiskra Jaroměř			1	0	5	3	9	12.0
Na 1. ligu dorostu navazuje v každém kraji krajský přebor a krajská soutěž žákovských družstev. V KP hraje kromě dalších dvou družstev Pandy také Týniště. Panda C ve složení Tomáš Sršeň (Radek Ševčík), Jiří Peráněk, Daniel Kožíšek, David Pokorný a Libor Dostál klopýtla jen s N. Bydžovem C, ale ještě hraje s Hradcem i Třebechovicemi a má šanci na postup do 1. ligy. Rok od roku se lepší svěřenci Venduly Patrné z Týniště. Po pěti kolech soutěže je tento stav v soutěži:
Poř.	Družstvo		V	R	P	Body	Skóre	Partie
1.	Sokol Hradec Kr. B	5	0	0	15	17.5	16
2.	Panda Rychnov C		4	0	1	12	17.0	16
3.	Jiskra N. Bydžov C	3	1	1	10	16.0	14
4.	DDM Třebechovice	3	0	2	9	15.0	14
5.	DDM Týniště		2	0	3	6	11.5	11
6.	ŠK Dobruška		1	0	4	3	8.5	8
7.	ZŠ a MŠ Kopidlno	1	0	4	3	7.5	6
8.	Panda Rychnov D		0	1	4	1	7.0	6
Jiří Daniel, 20. 1. 2008

K tomto přehledu si dovolím připojit pár poznámek. Z hlediska kraje je situace v 1. lize dorostu sice velmi příznivá pro Pandu, ale bohužel velmi nepříznivá pro 3 z našich 5 zástupců, vedle Pandy pouze Nový Bydžov B si udržuje dobré místo ve středu tabulky. Soutěž je velmi tvrdá, sestupují poslední tři jistě a z 9. místa na 50%. To znamená, že bychom mohli příští sezónu mít dokonce jen dvě družstva, když započítáme postupy Pandy do EL a našeho krajského přeborníka. Paradoxně bychom mohli mít víc družstev v Extralize, než v 1. lize! Doufejme však, že alespoň jedno družstvo z trojice Sokol Hradec, Panda B a Jaroměř soutěž udrží. K jistotě z 8. místa nemají ještě tak daleko.

Stranou pozornosti (bohužel, vedoucí družstev by občas mohli něco pro nás napsat) je nejvyšší soutěž Extraliga mládeže, ve které máme 2 zástupce. Výborně si vedou velmi silné Hořice, které mimochodem v krajském derby zvítězily nad Novým Bydžovem 4,5:1,5. Účast ve finále A mají jistou, ambice družstva jsou vysoké, těšme se na jejich souboje o titul nejvyšší.
Nový Bydžov sice v tabulce momentálně nevypadá nejlépe, ale nejtěžší soupeře má odehrané a jestli uspěje v závěrečném dvoukole (Havlíčkův Brod a Říčany), měl by do finále o udržení docela slušnou pozici. Ze soutěže sestoupí čtyři družstva z šestnácti.
 Tabulka Extraligy dorostu, skupina západ
Poř.	Družstvo			V	R	P	Body	Partie	Skóre
1.	ŠK Most A			3	2	0	11	14	18.0
2.	Šachklub Sokol Klatovy A	3	1	0	10	15	17.5
3.	Jiskra Hořice			2	3	0	9	15	17.0
4.	SK OAZA Praha A			2	2	0	8	15	16.0
5.	Jiskra Havlíčkův Brod		2	0	3	6	10	13.0
6.	TJ Tourist Biomedica Říčany A	0	3	2	3	9	12.0
7.	Jiskra RMSK Nový Bydžov A	1	0	4	3	7	10.5
8.	TJ Bonex Teplice		0	1	4	1	8	10.0
Jiří Bielavský, 21. 1. 2008

Obsah

Mandát současného VV byl prodloužen do řádné konference svazu

Volební konference, svolaná na 19. ledna tr. do Hradce Králové, se bohužel nesešla v usnášení schopném počtu. Ten byl 21 delegátů (máme 40 oddílů), zastoupeno bylo pouhých 12, dva oddíly se omluvily. Volební řád předvídal tuto situaci a delegáti se rozhodli pro variantu svolání konference o 30 minut později s právem usnášení při jakémkoli počtu.

Na začátku byly předneseny zprávy předsedy a komisí mládeže, STK, rozhodčích, disciplinární, hospodáře a webmastera, ke jejichž činnosti včetně nebylo připomínek. Větší diskuse byla k hracímu tempu, zazněla podpora jednoperiodovému ve formě 90 minut + 30 sekund/tah, též bylo zmíněno tempo 2 hodiny na celou partii bez časové kontroly. STK byla vyzvána, aby oslovila budoucí účastníky KP stran hracího tempa. Též se hovořilo o přechodu KS na digitální hodiny, žádné rozhodnutí však nepadlo. Další diskuse vyvolaná p. Pávkem (HSM) byla věnována potřebě školit rozhodčí. Navrhl, aby se školení uskutečnilo při KPJ v Janských Lázních. Ředitel turnaje prozkoumá možnosti, školení RIII se však uskuteční jen při naplnění stanoveného minimálního počtu.

Poté konference přešla k nejdůležitějšímu bodu, volbám nového VV. V užitečné diskusi se ukázalo, že na post předsedy máme dva možné kandidáty. Pánové Šmíd a Slavík se však vyjádřili, že mandát od této konference by byl příliš slabý. Jako nejvhodnější řešení nastalé situace se ukázal návrh p. Kuty (Ortex), a to prodloužit mandát VV do řádné podzimní konference spojené s losováním, která provede volby nového výboru za předpokládaně vyšší účasti. Návrh byl všemi přijat. Přesto dochází ve VV ke změnám, odchází sekretář Václav Portych, do výboru byl kooptován Jiří John. Odchod z výboru avizují Jaroslav Čáp a Vlastimil Jonáš, sezónu však ve svých funkcích dokončí. Otevřené zůstává místo sekretáře. Ve snaze podnítit zájem o výkon funkcí ve VV doporučila konference zvýšit v novém rozpočtu odměny členům VV.

Na závěr byli voleni naši delegáti na únorovou volební konferenci ŠSČR. Náš kraj budou zastupovat pánové Šmíd, Čáp, Pávek, Vochozka, náhradníkem je Daniel.

Jiří Bielavský, 20. 1. 2008

Obsah

Registrační poplatky na rok 2008

Do 1. března 2008 je termín uhrazení registračních poplatků na rok 2008. Upozorňujeme na to, že k platbě šachovému svazu letos přibývají ještě krajské poplatky, schválené loňskou konferencí. Platí se jen za aktivní členy. Vše se hradí dohromady na účet ŠSČR. Nic nezasílejte na účet našeho krajského svazu!

Výše poplatků

		ŠSČR		Kraj		Celkem
Mládež		 15		 15		  30
Důchodci	 75		 25		 100
Ostatní		150		 75		 225
Jiří Bielavský, 20. 1. 2008

Obsah

Legendární mistr světa Bobby Fischer zemřel!

Jak po 13. hodině oznámil Radiožurnál, jeden z nejvýraznějších šachistů druhé poloviny 20. století, mistr světa po vítězství nad Spasským, Američan Robert James (Bobby) Fischer zemřel ve věku nedožitých 65 let. Jeho přínos světovému šachu byl obrovský. Co byl Elvis Presley mezi milovníky hudby, byl Fischer mezi milovníky šachu. Byl jediný, kdo dokázal porazit absolutní sovětskou hegemonii, trvající od 2. světové války. Nemenší zásluhy měl v tom, že prosadil šach mezi dobře sponzorovaná sportovní odvětví. Za šachovnicí byl nemilosrdným bojovníkem, jeho partie se vyznačují čistou linií a jsou dodnes učebnicí pro všechny milovníky šachu. Po vyhraném zápase o titul mistra světa v roce 1972 bohužel už nepokračoval v turnajové kariéře a nenastoupil ani k zápasu s novým vyzyvatelem Anatolijem Karpovem. Odvetný zápas se Spasským, hraný přes zákaz amerických úřadů občanům USA cestovat na krizové území Jugoslávie, mu vynesl jen potíže - k návratu do USA se neodhodlal do konce života kvůli trestu, který by ho postihnul. Reykjavik se stal symbolicky místem jeho životního triumfu i smrti.
Čest jeho památce!
Mistři světa
Na obrázku je Bobby Fischer vlevo nahoře, dále jsou Karpov a Kasparov. Obrázek pochází z klubovny Beskydské šachové školy ve Frýdku-Místku.
Jiří Bielavský, 18. 1. 2008

Obsah

Srdečná gratulace jubilantům našeho svazu v roce 2008

Podle databáze ŠSČR má k 16. lednu t.r. náš svaz zaregistrováno 975 aktivních hráčů a dalších 15 se statusem cizince, dohromady 990! Kulatá tisícovka je na dosah, budeme šestým krajem ČR, který toho dosáhne?

Když se podíváme na seznam členů, musíme podle vzoru lišek ("každá liška chválí vlastní ocas") pochválit náš sport, jak umožňuje aktivní vyžití bez věkového omezení! Důkazem toho budiž naši jubilanti z horní části věkového žebříčku: seniorem našeho svazu je pan Rudolf Prouza z Náchoda, který bude 31. března slavit 92tiny, následují pánové František Bělovský ze Dvora Králové (88) a Vladimír Mikule z Lomnice n/P (86). Další naleznete v seznamu, v němž jsou všichni nad 80 let a pak po 5 letech do padesátky.

Všem přejeme pevné zdraví, dlouhá léta pohody s naší skvělou hrou a věříme, že jejich oddíly na ně při jubileu nezapomenou!

Podívejme se též na druhý konec žebříčku, tam, kde se do něj "nastupuje" a pak už jen "stoupá vzhůru". Nejmladším registrovaným členíčkem je 4letý Pavel Kačírek z Pandy Rychnov, mezi "už mazáky" si zaslouží zařadit 6letý Ondřej Möller z Jaroměře, 7 let oslaví Vojtěch Vejvoda z Jaroměře a Richard Košnar ze Sokola Červený Kostelec. A 8letých už máme 21! Věřme, že si šachy natrvalo zamilují a budou jim dobrým životním společníkem. Poděkování za tento konec žebříčku patří hlavně všem šachovým trenérům mládeže, protože bez nich bychom z členů pouze odečítali!

Kdybyste se v seznamu nenašli, nezoufejte. Stačí, jste-li někde mezi čtyřmi a devadesáti dvěma roky, a potom i vám k narozeninám přejeme všestranně úspěšný rok 2008!
Jubilant		Oddíl				Věk	Den, měsíc
								Leden
Pochop Karel		TJ Lázně Bělohrad		55	02.1.
Štichauer Pavel		ŠK ZŠ Doudleby nad Orlicí	60	12.1.
Dousek Otakar		TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší	50	21.1.
Čech Miloslav		TJ Sokol Nová Paka		65	24.1.
Martinec Pavel		ŠK DDM Třebechovice pod Orebem	50	31.1.
								Únor
Hojer Vlastimil		Šachklub Jilemnice		70	09.2.
Kopřiva Pavel		ŠK HSM Trutnov			50	09.2.
Šolín Václav		ŠK DDM Třebechovice pod Orebem	50	14.2.
Doležal Jiří		Sokol Hradec Králové		84	16.2.
Rybář Josef		Sokol Hradec Králové		50	19.2.
Tsapanidis Vasilis	ŠK Lípa				55	25.2.
Mrázek Vladimír		ŠK Lípa				50	25.2.
Kout Ivo		Jiskra RMSK Nový Bydžov		50	28.2.
								Březen
Marek Miloš		TJ Dobruška			70	04.3.
Nechanický Zdeněk	Šachklub Jilemnice		65	14.3.
Novotný Jiří		TJ Tatran Hostinné		60	20.3.
Prouza Rudolf		TJ Náchod			92	31.3.
								Duben
Hájek Stanislav		TJ Tatran Hostinné		70	18.4.
								Květen
Dušek Jiří		TJ Loko Trutnov			70	04.5.
Luštinec Vladimír	TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší	50	05.5.
Dusbaba Petr		TJ Náchod			55	20.5 
Pávek Vladimír		ŠK HSM Trutnov			60	22.5.
Vondráček Vladimír	TJ Baník Žacléř			75	23.5.
								Červen
Kulhánek Miroslav	TJ Lázně Bělohrad		50	02.6.
Fiala Milan		ŠK HSM Trutnov			55	10.6.
Neubauer Vilém		ŠK HSM Trutnov			65	22.6.
Provazník Josef		ŠK DDM Kostelec nad Orlicí	65	23.6.
Fiebinger Zdeněk	TJ Loko Trutnov			70	25.6.
Sládek Jaroslav		ŠK AD Jičín			81	26.6.
Zaňka Jaroslav		TJ Náchod			55	27.6.
								Červenec
Nun Josef		TJ Slavia Hradec Králové	75	22.7.
Mikule Vladimír		TJ Lomnice nad Popelkou		86	28.7.
								Srpen
Hejduk Ivan		ŠK AD Jičín			65	02.8.
Horák Jiří		TJ Loko Trutnov			50	07.8.
Volman Václav		TJ Lomnice nad Popelkou		60	08.8.
Bělovský František	TJ Dvůr Králové nad Labem	88	11.8.
Palla Rostislav		TJ Spartak Rychnov nad Kněžnou	60	11.8.
Schwarzbach Jiří	ŠK ORTEX Hradec Králové		85	13.8.
Fuchs František		TJ Hronov			60	13.8.
Náhlovský Miloš		TJ Dvůr Králové nad Labem	80	21.8.
Bednář Jiří		TJ Náchod			55	23.8.
Mašek Josef		TJ Tatran Hostinné		75	25.8.
Svršek Radomír		TJ Jiskra Jaroměř		70	25.8.
Kovář Ladislav		TJ Tatran Hostinné		65	25.8.
Jodas Jaroslav		Šachklub Jilemnice		65	30.8.
								Září
Kain Josef		Šachklub Jilemnice		75	01.9.
Havel Jindra		ŠK ZŠ Doudleby nad Orlicí	55	10.9.
Borůvka Vladimír	TJ Sokol Vrchoviny		50	11.9.
Fátor Jaroslav		TJ Slavia Hradec Králové	70	14.9.
Čáp Jaroslav		TJ Hronov			50	25.9.
								Říjen
Macoun Svatopluk	TJ Slavia Hradec Králové	80	06.10.
Zelený František	Sokol Hradec Králové		80	07.10.
Babka Milan		TJ Náchod			50	07.10.
Svoboda Jiří		TJ Tatran Hostinné		60	16.10.
Chalupecký Vladimír	TJ Spartak Vrchlabí		55	29.10.
								Listopad
Verner Miloš		TJ Spartak Police nad Metují	60	02.11.
Volhejn Jaromír		Sokol Červený Kostelec		82	04.11.
Matiko Jan		TJ Tatran Hostinné		60	06.11.
Kábrt Jaroslav		TJ Slavia Hradec Králové	55	21.11.
Müller Gerhard		TJ Baník Žacléř			60	24.11.
Daniel Jiří		ŠŠ Panda Rychnov nad Kněžnou	55	30.11.
								Prosinec
Kulhánek Josef		TJ Tatran Hostinné		65	08.12.
Jánský Pavel		TJ Jiskra Česká Skalice		60	08.12.
Kánský Josef		TJ Náchod			70	15.12.
Sedláček Jan		ŠK DDM Třebechovice pod Orebem	60	27.12.
Splítek Josef		TJ Sokol Lužany			70	28.12.
Jiří Bielavský a Václav Portych, 17. 1. 2008

Obsah

Kdo bude ve VV KHŠS na volební období 2008 - 2011?

Jak sděluje sekretář VV Václav Portych, dosud se nepřihlásil žádný uchazeč o funkci ve VV KHŠS na nové tříleté volební období. Nezbývá než doufat, že delegáti sobotní volební konferenci kandidáty najdou. Situace je ještě znepokojivější tím, že řada členů současného VV nechce ve funkcích dále pokračovat.

Jiří Bielavský, 14. 1. 2008



Obsah

Mistrovství republiky mládeže na Seči se blíží

Na březnovém MČR mládeže HD10-16, které se uskuteční od 8. do 15. 3. na Seči, budeme sledovat výkony našich borců, kteří se probojovali z mistrovství Čech nebo přímým postupem z minulého mistrovství.

H16: Michal Šrejber (Hořice), Tomáš Kracík (Třebechovice) a Martin Vesecký (Nový Bydžov)
H12: Jan Macháň (Panda Rychnov) a Vojtěch Vaníček (Nový Bydžov)
H10: Jiří Gregor (Jaroměř) a Jan Hejzlar (Třebechovice)
Dívčí turnaje jsou otevřené.

Jiří Bielavský, 14. 1. 2008

Obsah

Oddíl ŠK HSM Trutnov vstoupil do TJ SK Horní Staré Město

S potěšením Vám oznamuji, že ke dni 1.1.2008 vznikl při Tělovýchovné jednotě Sportovní klub Horní Staré Město (dále jen SK HSM) nový oddíl šachy, do kterého vstoupili všichni členové samostatného Šachového klubu Horní Staré Město (dále jen ŠK HSM). Předsedou oddílu je p.Vladimír Pávek. Zde je odkaz na nově založené a do budoucna snad i postupně aktualizované web stránky http://www.skhsm.cz/sachy.htm.

za SK HSM Pavel Hanuš

Tato změna znamená mj. to, že nový oddíl, na rozdíl od bývalého ŠK HSM, se stává členem ČSTV, což má význam pro určování startovného v soutěžích družstev.
Oddílu SK HSM přejeme do další činnosti hodně úspěchů!

Jiří Bielavský, 8. 1. 2008



Obsah

STK ŠSČR vypsala konkurzy na pořádání mistrovských soutěží v roce 2008

Vážení pořadatelé turnajů, tento materiál nabízí možnost přihlásit se k pořádání některé z mistrovských soutěží, které STK ŠSČR plánuje uskutečnit v roce 2008. Pokud se rozhodnete ucházet se o pořadatelství některé z mistrovských soutěží, rádi od vás obdržíme Vaši nabídku, a to do 10.2. 2008. Došlé přihlášky pak STK vyhodnotí, aby do 17.2. 2008 mohly být vyhlášeny výsledky konkurzů a následně zveřejněny na internetových stránkách ŠSČR. Výsledky budou též rozeslány všem uchazečům o pořadatelství.

U každé soutěže je uveden její stručný popis, termín a konkurzní podmínky pro pořadatele (tyto údaje naleznete na stránkách ŠSČR - poznámka JB).

  1. Pohár ČR v rapid šachu družstev
    Finálový turnaj pětičlenných oddílových družstev hraný švýcarským systémem na 7 kol.

  2. Mistrovství ČR v rapid šachu žen
    Otevřený turnaj pro ženy hraný švýcarským systémem na 9-11 kol.

  3. Mistrovství ČR v rapid šachu mužů
    Otevřený turnaj pro muže hraný švýcarským systémem na 9-11 kol.

  4. Mistrovství ČR v bleskovém šachu družstev
    Finálový turnaj čtyřčlenných oddílových družstev hraný švýcarským systémem na 11-15 kol.

  5. Mistrovství ČR seniorů
    Otevřený turnaj 9-11 kol pro hráče splňující stanovený věkový limit (60 a více let, pro rok 2008 jsou to hráči narození v roce 1948 a starší).

  6. Polofinále Mistrovství ČR mužů + polofinále Mistrovství ČR žen
    Společný polofinálový turnaj o postup do uzavřeného mistrovství ČR 2009. Turnaj se hraje jako otevřený švýcarským systémem na 9 kol.

  7. Mistrovství ČR juniorů v rapid šachu
    Turnaj hráčů nar. 1988 a ml. Jednotlivci 9 kol švýcarským systémem 2x25 minut na partii, součet do soutěže 4 členných klubových družstev.

  8. Mistrovství ČR D18 a D20 a polofinále mistrovství ČR H18 a H20
    Společný turnaj všech kategorií (H18, H20, D18, D20) o postup do uzavřeného mistrovství ČR 2009 H18 a H20. Z polofinále postoupí první 3 hráči z každé kategorie (H18, H20) do finále MČR. Mistryněmi ČR se stávají nejlépe umístěné hráčky v kategorii D18 a D20.

Jiří Bielavský, 8. 1. 2008



Obsah

Chystá se finálový turnaj přeboru republiky jednotlivců

ŠSČR zveřejnil práva účasti ve třech zbývajících mistrovských turnajích jednotlivců - tj. kategorie mužů, žen a juniorů (finále juniorek už proběhlo, Martina Marečková z Pandy RK získala bronzovou medaili v D18). Všechny tyto turnaje budou hrány systémem každý s každým od 12. do 22. února v Havlíčkově Brodě. V nejsledovanějším turnaji mužů by se mohla strhnout velká bitva, účastní-li se všichni oprávnění. Favoritem by pochopitelně byl David Navara, který poskočil na světovém žebříčku na krásné 38. místo.

MČR muži

Jak je vidět ze seznamu, silné zastoupení má mistrovský oddíl Rapid Pardubice. Pěkné je, že se jedná o místní (Láznička, Votava) a regionální odchovance. Celkově má v uvedených třech soutěžích největší zastoupení ŠK Zlín díky třem juniorům a jednomu muži.

Pro nás je zajímavý start turnovského Michala Konopky, kterého jako jediného ze všech finalistů můžeme vidět i v dresu našeho oddílu, protože hostuje na první šachovnici Slavie Hradec Králové.

Jiří Bielavský, 8. 1. 2008

Obsah

Panda hledá bílé figurky

Vážení přátelé,

V naší šachové klubovně máme už asi rok šachy Staunton 5 ze dvou souprav jen černé (hnědé) figury. Je pravděpodobné, že při nějaké akci došlo k záměně a někde se válejí jen bílé figury ze dvou souprav. Rád bych tyto černé za bílé vyměnil. Nevíte o tom někdo něco?

Jiří Daniel, Panda

Obsah

Turnaj HRADEC KRÁLOVÉ 1944 /3.-15.6./ - druhá část

Novoroční počtení od Jaroslava Čápa

Ahoj Jirko,

velmi mě potěšilo vánoční počtení od známého šachového historika a publicisty, Jana Kalendovského o "dávném" turnaji v Hradci Králové v červnu 1944, které jsem nalezl Tvým přičiněním na našem krajském webu.

Protože vyzýváš ke spolupráci, tak jsem neváhal a hned po jeho přečtení se podíval do svých skrovných materiálů. Bohužel jiné partie z tohoto turnaje, než které uvádí Honza, k dispozici samozřejmě nemám a ani další šachisty na uveřejněné fotce bohužel nepoznám. Snad někdo pomůže jiný, hlavně z řad hradeckých pamětníků, např. pan Doležal. Škoda, že už není mezi námi známý hradecký šachista p. Jareš, kterého jsem před čtvrtstoletím poznal profesně jako velmi zaníceného zájemce o šachovou historii. Takže se musím spokojit s tím málem, co se mi podařilo momentálně o prvním vánočním svátku doma zjistit.

Není to nic objevného, tyto zprávy Honza Kalendovský, mimochodem původní profesí též archivář, samozřejmě dobře zná, ale třeba by mohly zajímat ostatní naše čtenáře.

Citovaný časopis „Šach“, oficiální orgán ÚJČŠ, uvedl ve své rubrice „Přehled šachových událostí“, následující zamyšlení (č. 7 – 8, červenec – srpen 1944, s. 73):

„Jistě si nyní nikdo nemůže naříkati, že bychom neměli bohatou šachovou sezónu. Po vánočním Zlínu a Kolínu, velikonočních Jihlavě a Olomouci vzbudil zájem Hradec Králové v červnu a ještě na prahu letní sezóny Budějovice. Těsně následují Mělník současně s Lomnicí, přípravný Zlín, Choceň juniorů a dam, pak Nepomuk a vše vyvrcholí XVIII. sjezdem v Brně. Ale ihned na počátek podzimní sezóny připravuje se mezinárodní Uherské Hradiště a Zlín si zajistil opět dobu těsně před vánocemi. Tolik událostí spolu s četnými turnaji místními jsme ještě nikdy na listině úspěchů českého šachu nezaznamenali!.“

Redaktor této rubriky, známý svazový funkcionář Josef Louma, podepsaný zde pod šifrou J. L., dále pokračoval:

„Dříve než se budeme jednotlivými podniky blíže zaměstnávati, rádi bychom si podebatovali trochu s pořadateli soutěží celonárodních. Je jistě chvályhodné, že při těchto pěkných turnajích snaží se místní šachisté změřiti své síly s naší mistrovskou třídou. Obáváme se však, že se v počtu domácích a regionálních zástupců zachází trochu daleko.
Nejdříve trochu statistiky: Ve Zlíně 4 domácí a regionální zástupci dosáhli 7,5 bodů ze 40 partií s hosty třídy mistrovské a zvláštní, tj. jen 18,75 %. V Jihlavě to bylo ještě horší – 5,5 bodů ze 35 partií, tj. již toliko 15,7 %. Nejhorší zkušenost však máme z Hradce Králové, kde 5 regionálních zástupců dobylo ve 45 partiích pouze 6 remis, čili slabých 6,7 %. Úmyslně nesrovnáváme zde Olomouc, kdy byla soutěž domácích proti hostům nejvyrovnanější 5:5 a na body 5,5:19,5, čili 22 %. Turnaj měl však poměrně nejslabší účast hostí a nelze jej zcela srovnávati s ostatními 3 podniky.
Z této statistiky vyplývá, že příliš velký počet domácích účastníků snižuje hodnotu turnajů a ubírá jim i na regulérnosti. Náhodný neúspěch proti outsiderům zhoršuje umístění postižených hráčů na úkor šťastnějších soupeřů. Také partie, kde je rozdíl hodnoty třídy soupeřů příliš velký, nebývají ani cenné ani zvláště zajímavé, hlavně však málo korektní a uveřejnění sotva schopné.
Proto doporučujeme, aby pořadatelé vysílali do čelných soutěží jen hráče skutečně vyspělé. Ostatním adeptům to lze vynahraditi pořádáním turnajů pobočných, ku kterým je radno za účelem procvičení zváti i prvotřídní amatéry ze šachových středisek, jakými jsou dnes u nás Praha, Brno i Moravská Ostrava.
Touto debatou nechceme ovšem nijak rušiti radost pořadatelů z úspěchů jejich podniků a naopak děkujeme jim jménem české šachové veřejnosti velmi vřele za zajímavou šachovou sportovní podívanou, již se nám dostalo jako v kaleidoskopu měrou netušenou.“

A poté se již mistr Louma věnuje samotnému hradeckému turnaji. Jeho termín konání byl předtím schválen ve výborové schůzi ÚJČŠ dne 7. května 1944 (viz Šach, č. 5, květen 1944, s. 58). Krom tabulky podává mistr Louma i tuto hodnotící zprávu o hlavním turnaji (viz Šach, č. 7 – 8, červenec – srpen 1944, s. 73-74):

„Hradec Králové pořádal ve své historii, jako město velmi bohaté, v šachu však chudší, první větší šachový podnik v měřítku skutečně úctyhodném, a to na oslavu 25 letého trvání zdejšího šachového klubu. Již o svátcích svatodušních sehrány župní klubové soutěže, o nichž po obdržení úřední zprávy budeme referovati v hlídce župní. V době od 3. do 15. VI. pak byly uspořádány dva zajímavé turnaje. Hlavní soutěže se zúčastnilo 6 mistrů a 3 hráči zvláštní třídy. Závod o 1. cenu byl zajímavý, ač se vlastně odehrál jen mezi oběma prvními vítězi. Podrobnosti o umístění nalezne čtenář v tabulce, z údajů o losu si může sám utvořiti tabulku o postupu turnaje. – Kottnauer opakoval svůj zlínský úspěch opět zaslouženě. Nutno sice po pravdě konstatovati, že mu přálo poněkud štěstí, ale to bývá vždy na straně vítězů a rádo slouží hráčům jeho typu. Neztrácí nikdy hlavu a dovede i nepříjemné situace tak zamotati, že v nich naopak ztratí rozvahu jeho soupeř, již se z úspěchu radující. M. Foltys dokázal opět svou vysokou třídu, neboť ani II. cena není v soutěži tak silné neúspěchem. Hraje stále stejně dobře a zajímavě. U mistra Hromádky nastala krise v 6. a 7. utkání, přece však zakotvil ba čestném III. – V. místě. Naproti tomu mistr Opočenský měl již na začátku nešťastný start, ale skončil též stejně dobře. Nedávný junior Šajtar upevňuje si stále více svou dobrou posici v turnajových výsledcích. Další dva vítězové, L. Pachman a mistr Thelen, hrají oba lépe než se umístili, střídali příliš světlé chvíle s okamžiky krisí. Nadto doplatili celým bodem ztráty proti zadní části tabulky. Tato nehoda se stala i mistru dr. Bartoškovi, jenž se dosti těžko rozehrával, ale nakonec skončil poměrně dobře. Mistr Stulík není stále ještě hotovým hráčem a jeho síla nemá nutné vyrovnanosti i jeho hra pečeť zralosti. O ostatních lze těžko referovati, výsledek proti hoření části tabulky měli minimální: Střída dokonce hrál slaběji než doma v Jihlavě.“

Své hodnocení ještě doplnil neméně zajímavým dovětkem:

„Zajímavý průběh měla poboční soutěž, jež skončila takto: I. – II. Endrys a Theodor 8 z 11, III. Paděra 7,5, IV. – V. Smola a dr. Štěpán 7, VI. Rybář 6, Šulc 5,5, Klich 5, ing. Sochůrek 4,5, dr. Treml 3,5, Kubka 3, Krpata jun. 1.
17. VI. sehrál pak v rámci jubilejní oslavy místní rodák, mistr B. Thelen, produkci ve hře na slepo, v níž utvořil český rekord. Sehrál totiž najednou 21 partií, z nichž 10 vyhrál, 4 prohrál a 7 hrál nerozhodně. Skvělý výkon!“

K tomuto možno ještě doplnit klubovou příslušnost, zejména podle získaných poznatků z časopisu Šach z r. 1944 a též porovnat jejich výkonnost, vždyť na turnaji startovala řada zvučných jmen.
Takže vítěz hlavního turnaje, tehdy šachista zvláštní třídy (šzt) Čeněk Kottnauer (* 1910) hrával za tehdejší pražský Poštovní šachový klub, známí mistři Jan Foltys (* 1908) a Karel Hromádka (* 1887) a šzt. Jaroslav Šajtar (* 1921) pocházeli z Moravskoslezské župy, naopak mistr Karel Opočenský (* 1892) , šzt Luděk Pachman (* 1924) a mistr Bedřich Thelen (* 1905) tehdy zastupovali Pražskou župu. Thelen v této době hrával za Novoměstský šach. klub, když ale předtím ve třicátých letech hájil barvy dělnického klubu v Karlíně. Z Prahy rovněž pocházeli mistři dr. Milan Bartošek (* 1913) a Vlastimil Stulík (* 1921) , naopak M. Střída byl z Jihlavy, O. Šídlo z Ústí n. Orl., Erben, Půda a Souček byli již z Hradce Králové. Z vedlejší skupiny byli Endrys, Theodor a Smola rovněž z Hradce Králové, Karel Paděra ml. a dr. Štěpán z Náchoda, Kubka z Jaroměře a Rybář z Poděbrad.

Historií hradeckého šachu jsem se dosud nijak zvlášť nezaobíral, takže můžu ještě jen poradit místním zájemcům, aby se alespoň obrátili na tamní instituce – okresní archiv (Škroupova 695) a městskou knihovnu (příp. vědeckou knihovnu) a zkusili tam prolistovat místní tisk z této doby, třeba by tam leccos zajímavého k turnaji ještě našli (když nic jiného, tak alespoň snad nějakou tu stručnou zprávičku, jak z vlastní zkušenosti vím, záleželo jenom na tom, jak byli tehdejší šachisté psaví a jak byly šachy tehdy pojímány mezi veřejností).
Co se týče připravované turnajové knihy, tak soudě podle zveřejněných poznámek mohla zůstat v pozůstalosti Bedřicha Thelena nebo jiného hradeckého šachisty, bohužel dnes asi neznámo kde - v hradeckém archivu asi ne, možná v hradeckém muzeu, ale spíše někde v antikvariátě nebo se ještě nachází u nějaké soukromé osoby (při té lepší variantě) či už skončila ve sběru (což je ale ta horší varianta) …

Takže alespoň Honzovi Kalendovskému děkuji za pěkné počteníčko i záslužnou historickou práci, např. známá Chessbase dosud uvádí partie hradeckého rodáka Bedřicha Thelena pouze z let 1925 až 1943!

A na závěr uvádíme společnou fotografii jen účastníků hlavního turnaje, kterou zaslal Lubomír Douděra. "Malá" fotografie pochází z mimořádného čísla "CHESS NEWS", na kterém se L. Douděra autorsky podílel a které vyšlo v roce 1992 u příležitosti šachového mistrovství Evropy juniorek, konaného v Hradci Králové. Byla zveřejněna v rámci článku "Z minulosti do současnosti hradeckého šachu" a je na ní zachyceno všech 14 účastníků tohoto turnaje a hradecký organizátor p. Vaněk, tedy celkově 15 osob.
Porovnáním se podařilo přidat jména k některým postavám z "velké" fotografie od Jana Kalendovského, kde jsou také hráči vedlejšího turnaje (nález J. Čápa). Bohužel obě fotografie nebyly pořízeny jeden den, což by identifikaci ulehčilo.
1. řada zleva (7 osob): Erben, Hromádka, Foltys, Šajtar, Thelen, Pachman, Střída
2. řada zleva (8 osob): Opočenský, Souček, Vaněk, Bartošek, Stulík, Kottnauer, Šídlo, Půda
Společná fotografie včetně účastníků pobočního turnaje Pokus o přiřazení některých jmen na společné fotografii. Měl by tam někde být organizátor pan Kdán a také se derou na jazyk jména Sochůrek (levý ?), Jareš (pravý ?), Weiner (vlevo od Sochůrka?)... Bádání je to zajímavé, přispěje někdo?

Redaktorská poznámka: Od Jaroslava Čápa přišla velmi zajímavá korespondence, která se šířeji v prostoru i čase týká hradeckého a náchodského regionu, budu velmi rád, jestli to Jaroslav dá třeba k Velikonocům dohromady. "Historické okénko" naší stránky mu je plně k dispozici. Věřím, že všichni si takové články velmi rádi přečteme.
Jiří Bielavský

Turnaj HRADEC KRÁLOVÉ 1944 /3.-15.6./, první část - Vánoční počtení od Jana Kalendovského


Obsah

Pozvánka na volební konferenci Královéhradeckého krajského šachového svazu

  1. Termín a místo konání: sobota 19. ledna 2008 od 10 hodin v Hradci Králové, U Koruny 292 – (rohový dům u autobusového nádraží) KS ČSTV - suterén

  2. Program
    - zahájení, volba pracovního předsednictva, mandátové, volební a návrhové komise
    - schválení jednacího a volebního řádu
    - činnost KHŠS od říjnové konference, diskuse
    - volby VV KHŠS a RK KHŠS na volební období 2008 – 2011
    - volba tří delegátů na volební konferenci ŠSČR
    - usnesení konference, závěr

  3. Delegáti konference: každý oddíl KHŠS má právo vyslat jednoho delegáta s hlasem rozhodujícím. Delegát musí být řádně registrován u ŠSČR za vysílající oddíl, tzn. zastupování oddílů není možné.
Srdečně zve výkonný výbor KHŠS. Přijďte uplatnit svůj hlas!
Ing. Jaroslav Šmíd, předseda KHŠS			                 Ing. Václav Portych, sekretář KHŠS


V Hradci Králové  dne 27. prosince 2007
Přílohy
Volebni-rad-konference2008.doc
Jednaci-rad-konference2008.doc
Mapka - místo konání konference


Obsah

Turnaj HRADEC KRÁLOVÉ 1944 /3.-15.6./

Vánoční počtení od Jana Kalendovského

Válečný rok 1944 přinesl v tehdejším "Protektorátě Čechy a Morava" řadu zajímavých mistrovských turnajů. Bohužel naprostá většina z nich není dosud nijak zpracována a pouze malá část sehraných partií se objevila v tehdejším "Šachu". Výrazně se tehdy začala prosazovat přicházející generace mladých mistrů v čele s Luďkem Pachmanem, Čeňkem Kottnauerem, plzeňským Stulíkem, ostravským Šajtarem, kteří již vážně konkurovali naší tehdejší jedničce Janu Foltysovi, Opočenskému, Zítovi, Hromádkovi a dalším představitelům starší a osvědčené mistrovské gardy.

Vánoční turnaj ve Zlíně 1943 vyhrál Čeněk Kottnauer, který by za svůj výkon zasloužil mistrovský titul, ale ten tehdejší ÚJČŠ udělovala pouze na oficiálních turnajích, tzv. sjezdech. V komentáři k zlínskému turnaji m. Amos Pokorný v Lidových novinách psal: "Šachová organisace ovšem sedí na dvou židlích, uděluje-li sportovní titul doživotně. Snad to bylo dobré někdy před padesáti šedesáti lety. Kdo se tenkrát v šachu něčemu naučil, jistě mu to jakž takž stačilo pro celý život. Dnes však, kdy obecná úroveň šachové hry je nepoměrně vyšší, žádá se především výkon a tu mnohý titulární mistr s přibývajícími lety odpadá. Kromě toho, kdo má jiné zaměstnání, nemůže ani držet krok s hráči, kteří si zvolili šachy za své životní povolání. Nebývá tedy vždy mistrovský titul v souladu s tím, co veřejnost od mistra očekává, takže by bylo v zájmu věci, aby řády o dobývání titulu byly pozměněny, nebo při nejmenším stanoveno, za jakých okolností se titul ztrácí. K dnešnímu stavu je třeba ještě poznamenat, že s mistrovským titulem nejsou spojena žádná práva, neopravňuje ani k účasti na mistrovských turnajích."
A nyní přehled nejzajímavějších českých turnajů roku 1944. Počátkem roku skončil v Praze jubilejní 20. ročník Kautského memoriálu. Přinesl úspěch starší generaci. Zvítězil Bedřich Thelen (13,5 ze 17), jenž tentokrát nehrál příliš podnikavě, spíše takticky čekal, co soupeř podnikne a po jeho chybě se teprve vrhal na kořist. O primát s ním nejdéle zápasil junior turnaje Pachman, kterého více než soupeři zdolala spála a dlouhý pobyt v nemocnici. S ním se o 2. cenu dělil senior Dobiáš, jenž tu dokázal, že 57 let nic nezměnilo na jeho bojovnosti a mistrovské síle. Následovali Runza, Hromádka, Choděra.
Vánoční zlínský příklad byl dobrou vzpruhou celému moravskému šachu. Velikonoční turnaj v Jihlavě vyhrál mistr Foltys před Hromádkou, Šajtarem a brněnským Pitschakem.Turnaj se jihlavským povedl a určitě se mu budeme ještě blíže věnovat.
Následoval velikonoční turnaj v Olomouci, který vyhrál brněnský dr.Jaromír Florián před mistrem Františkem Zítou. Ten krátce předtím zvítězil v trojzápase o mistrovství Čech a Moravy před Foltysem a Opočenským a nezahájil tedy svoji činnost coby přeborník právě přesvědčivě. Třetím byl další Brňan Tikovský před Hromádkou a Stulíkem. O turnaji vyšla pěkná knížečka.
Pak následovalo tradiční mistrovství Prahy, které vyhrál mistr Miroslav Katětov, který dosáhl přes 80% bodů a potvrdil pověst, že patří k třem nejlepším českým hráčům. Jinak se v turnaji vyznamenal jen A. Pawelczak, známý brněnský hráč, který se po delší dobu větších soutěží neúčastnil. Je to hráč podobného stylu jako mistr Richter, jeho pozice mají dynamickou sílu. Je to onen Pawelczak, který spolu s mistrem Müllerem napsal v r. 1953 klasickou knihu "Schachgenie Aljechin. Mensch und Werk", která se právem dožila několika vydání. Jeho křestní jméno bylo Adolf a po válce (odešel z Prahy do Německa) používal celkem pochopitelně jenom zkratku A. To některé historiky, kteří chtěli zjistit jeho celé křestní jméno, mátlo.O bod za ním skončil Stulík, který se tu dobře rehabilitoval po několika neúspěšných turnajích. Mezi nevítězi byl i bývalý přeborník Čech a Moravy Opočenský, jemuž asi turnaj nestál za velkou dřinu.
Květnové mistrovství Brna vyhrál potřetí za sebou Gustav Tikovský a stvořil tak nový rekord, těsně sledován dr.Floriánem, Koskou, Pitschakem, Olexou a juniorem Kučerou.

A již jsme u turnaje, který nás dnes nejvíc zajímá. Nejprve jeho hodnocení z pera povolaného odborníka (mistr Amos Pokorný v Lidových novinách 13.6.1944):
"Mistrovský turnaj v Hradci Králové byl do jisté míry opakováním zlínského vánočního turnaje. Chyběl tu sice přeborník Čech a Moravy Zíta, ale byl nahrazen Opočenským a Thelenem, jinak hráli všichni vítězové ze Zlína. Ani výsledek se podstatně nezměnil, jen mladý Pachman se citelně zhoršil, ostatní uhájili své posice. Opočenský se vklínil asi na místo Zítovo. Velkým úspěchem byl turnaj pro Čeňka Kottnauera, jenž tu po druhé v krátké době překonal Foltyse. V nejedné partii mu sice pomohlo štěstí, ale to už leží v podstatě jeho hry. Jeho znalosti theorie zahájení nejsou tak přesné jako většiny jeho soupeřů, ne každý má tolik času, aby mohl stále studovat, co se kde hrálo a jak by se to mohlo vyvrátit. Proto někdy přechází do střední hry s nemalými potížemi, ale právě tu je mu výborným pomocníkem klid a vzácný objektivní cit pro postavení. Výstavba jeho partií je zásadně pevná, dovede však soupeřově poziční převaze čelit taktickými zápletkami, které pak přinášejí tak zvané štěstí. Nedobyl tedy ani zde první ceny nezaslouženě. Z ostatních účastníků hrál Foltys přibližně jako v jiných turnajích a také svým výsledkem plně potvrdil svou pověst. Dobrý šach předvedli také Hromádka a Opočenský, jen je někdy štěstí opustilo. Šajtar se zhoršil v obsahu svých partií, třebas jeho výsledek zůstal stejný jako ve Zlíně a v Jihlavě. Pachman by potřeboval trochu odpočinku a ještě více klidu. Jeho hra je líbivá, ale někdy dává přednost dobrodružství před výpočtem. Hráči východočeské župy přišli do turnaje spíše na zkušenou a teprve v jejich příštích turnajích se ukáže, co získali."

Tabulka královéhradeckého turnaje

Tabulka turnaje


Přehled dochovaných partií: těch se nám podařilo zatím najít v různých pramenech /včetně několika fragmentů zahájení/ 19. Není to příliš velké procento z 91 sehraných, zvláště když u některých z nich končí obsáhlý komentář vzrušující poznámkou "z připravované turnajové knihy"! Ta ovšem nikdy nevyšla a existuje-li někde její rukopis, to nám bohužel známo není. Naděje na nalezení dalších hradeckých partií je poměrně malá. Snad jediným z účastníků, který si dodnes vede podrobný archiv vlastních partií, je velmistr Luděk Pachman. Dostane-li se mu někdy tento článek (případně další o jiných starých turnajích, v nichž hrával), do rukou, věřím, že ochotně naši sbírku obohatí (psáno původně v květnu roku 1995, ještě za života Luďka Pachmana).
Společná fotografie účastníků turnaje
Snímek účastníků turnaje v Hradci Králové 1944. V první řadě šestý zleva Hromádka, Opočenský, Stulík, Foltys. Mezi Hromádkou a Opočenským Šajtar. Kottnauer v předposlední řadě úplně vpravo. Pozná někdo další postavy?

Pachman,L - Šajtar,J [D70]
Hradec Králové (2), 1944
1.d4 Jf6 2.c4 g6 3.f3 d5 4.cxd5 Jxd5 5.e4 Jb6 6.Jc3 Sg7 7.Se3 Jc6 [7...0–0!] 8.Sb5 Sd7 9.Jge2 0–0 10.0–0 Ja5 11.Sd3 Jac4 12.Sc1 a bílý stojí lépe. TMŠ, IV.vyd., Praha 1950, 156. 0:1/ 12...Se6! (TMŠ IV, Praha 1953, 153) Line (Šajtar vyhrál)

Šajtar,J - Kottnauer,C [E09]
Hradec Králové (3), 05.06.1944
1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jf3 c6 4.Jbd2 Jf6 5.Dc2 Jbd7 6.g3 Se7 7.Sg2 0–0 8.0–0 b6 9.cxd5 cxd5 10.Je5 (Hodnota tohoto tahu je zde pochybná, protože úhlopříčna c5-g1 bude důležitá pro manévry černého) 10...Jxe5 11.dxe5 Jd7 12.f4 Sa6! (První útok na pěšce e2) 13.Jf3 Vc8 14.Dd1 Dc7 15.Jd4 Dc4! (Převaha černého je již nyní zřetelná) 16.Se3 Sc5 (Druhý útok. Hrozí Sxd4 a pak Dxe2) 17.Sf3 (Jiná možnost byla: 17.b3 Dc3 18.Sf2 (18.Vf3 Sxe2!) 18...Db2 19.Sf3, ale postavení bílého není lepší než v partii) 17...Vc7 18.Kg2 Vfc8 19.Dd2 Sb4 20.Dd1 Sb7 (Připravuje místo dámě) 21.a3 Sc5 22.Vc1 Da6 23.Vc3 Sxd4 24.Sxd4 Vxc3 25.Sxc3 Jc5 26.Dd4 Jb3 27.Dd3? (Rozhodující chyba. Správné bylo Dd1 nebo Db4) 27...d4! (Rázné zakročení. Po 28.Sxb7 Dxb7 získá černý střelce a po 28.Dxa6 Sxa6 vnikne černá věž na c2. Proto volí bílý třetí možnost, ale i ta stojí pěšce) 28.Se1 Dxd3 29.exd3 Sa6 30.Se4 Jc5 (Nyní nelze hned Sf2 pro Jxe4 se ztrátou kvality) 31.Kf3 Sxd3 32.Sxd3 Jxd3 33.Sf2 Jxb2 34.Sxd4 Jc4 35.Va1 Vd8! 36.Sf2 (Stejně špatné by bylo: 36.Ke4 Jd2+ 37.Ke3 Vxd4 38.Kxd4 Jb3+ a černý snadno vyhraje v pěšcové koncovce. Po ztrátě druhého pěšce nemá však také více naděje) 36...Vd3+ 37.Kg4 Vxa3 38.Vd1 h6 39.Vd8+ Kh7 40.Vd7 Kg6 41.h4 h5+ 42.Kh3 a5 43.f5+ (Ještě malé zoufalství) 43...exf5 44.Sxb6 f4 45.Sf2 Jxe5 46.Vd5 f6 47.Kg2 f3+ 48.Kf1 Jg4 49.Vd1 Va2 50.Sb6 Vh2 (A.Pokorný - Lidové noviny 24.6.1944) 0–1

Střída,M - Pachman,L [C55]
Hradec Králové (3), 05.06.1944
1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sc4 Jf6 4.Jc3 (Průbojnější je 0–0 nebo d4) 4...Jxe4 5.Jxe4 (Sxf7+ není lepší) 5...d5 6.Sxd5 Dxd5 7.Jc3 Dd8 8.De2 (Zde není dobré místo pro dámu) 8...Sc5! 9.Jxe5? Jd4! (Maří hrozbu Jc6+, která by nyní stála jezdce) 10.Dc4? (Stejně špatné je: 10.De4 Sf5 11.Dxb7 Vb8 12.Da6 De7 13.f4 Jxc2+ 14.Kf1 0–0 a černý vyhraje. Proto bylo nutné 10.Dd1, ač i tak bílý stojí špatně) 10...De7! (Na dvě hrozby odpovídá černý rovněž dvěma hrozbami: Dxe5+ a Jxc2+) 11.0–0 Dxe5 12.Jd5 Se6! (Nejprostší. Figura je ztracena) 13.Dxc5 Dxd5 14.Dxc7 Vc8 (Dáma nemá ústupu. Na 15.c4 by přišlo Je2+ 16.Kh1 Dd3 a hrozí ještě Jg3+ se ziskem věže f1. A.Pokorný - Lidové noviny 17.6.1944) 0–1

Thelen,B - Hromádka,K [A47]
Hradec Králové (3), 1944
1.Jf3 Jf6 2.d4 b6 3.e3 Sb7 4.Jbd2 c5 5.Sd3 g6 6.c3 Sg7 7.0–0 0–0 8.De2 Dc7 9.Ve1 Jc6 10.Je4 d5 11.Jg3 e5! (Bílý zanedbal základní ideu Colleho systému - brzké prosazení e3-e4 - takže černý sám po provedení e7-e5 získá znamenitou posici s prostorovou převahou) 12.dxe5 Jxe5 13.Jxe5 Dxe5 14.Sa6 [14.e4? dxe4 15.Jxe4 (15.f4 Dd6 16.Jxe4 Jxe4 17.Sxe4 Vae8) 15...Jxe4 16.Sxe4 Vae8 17.Sf3 (17.Sd3 Dd5!) 17...Sxf3 18.Dxe5 Sxe5 19.gxf3 Sxh2+–+] 14...Sxa6 15.Dxa6 h5! (Postavení bílého je vskutku žalostné. Figury Sc1 a Va1 jsou nečinné a těžko schopné zásahu, Da6 mimo hru a postavení krále je otřeseno -slabiny h2 a f2-, kdežto černý má silný střed a všechny síly co nejlépe připraveny k zásahu) 16.h3 Vfe8 17.Vd1 Ve7 18.a4 (I tuto naději na protihru černý snadno zmaří) 18...Vb8 19.Dd3 Vd7 20.Db5 h4 21.Jf1 Df5 22.Dd3 Dh5 23.Ve1 (Co jiného má bílý podniknout?) 23...Ve8 24.Sd2 Je4 25.a5 Se5 26.axb6 axb6 27.De2 Df5 28.Df3 De6 29.Dg4 f5 30.De2 c4 31.Ved1 Jc5 32.Se1 Jb3 33.Va2 d4! 34.Df3 [34.cxd4 Jxd4!] 34...d3 35.Va8 Sb8 36.Sd2 Jc5 37.Vxb8 (Dává kvalitu v naději, že získá protihru. Hrozilo Je4 s dalším Sh2+, aneb Jg5 s chycením dámy) 37...Vxb8 38.Df4 Vf8 39.Dxh4 Je4 40.Df4 g5 41.Df3 g4 42.Df4 Vh7 43.f3 gxf3 44.gxf3 Jg5 45.h4 Jh3+ (Jistě názorná partie ke studiu využití stísněného postavení. Ostravská národní práce 8.7.1944) 0–1

Foltys,J - Šajtar,J [D93]
Hradec Králové (4), 1944
1.d4 Jf6 2.c4 g6 3.Jc3 d5 4.Sf4 Sg7 5.e3 0-0 6.Db3! c6 (S tímto tahem měl již bílý zkušenosti, neboť ho použil v partii se Sämischem, Trenč. Teplice 1941, a s Bogoljubovem, Mnichov 1941. V obou partiích podařilo se mu po těžké hře - zvláště s Bogoljubovem- přivésti černou posici do remisového přístavu. I když snad nestojí černý na prohru, je postavení příznivé bílému. Lepší je c5, aby na 7.cxd5! cxd4 8.exd4 Jbd7 9.Se2 Jb6 10.Sf3 tahem Sg4 nebo i Sf5 -hrozí Sd3 a Sc4- dobýval pěšce zpět. – Za pokus též stojí dosud neužívané dxc4 7.Sxc4 Jc6) 7.Jf3 dxc4 8.Sxc4 b5 (Nervosní tah, který oslabuje formaci černých pěšců. Lépe je Jbd7 9.Je5 Jxe5 10.Sxe5 Db6, jak jsem hrál s Bogoljubovem, nebo ihned Db6) 9.Se2 Se6 10.Dc2 b4 (Zahnání bílého jezdce na okraj šachovnice nic neznamená, neboť jezdec se umístí na c5) 11.Ja4 Sf5 12.Db3 (Horší by bylo 12.Dc5 a5 a nyní nelze ani 13.Jb6? pro Je4 ani 13.Sxb8 Vxb8 14.Dxc6 pro Sd7) 12.-Jbd7 13.Je5 (Po 13.Dxb4 Jd5 s dalším Jxf4 měl by černý ve dvojici střelců určitou protiváhu za ztraceného pěšce. Bílý nejdříve zvyšuje tlak) 13...Jxe5 14.Sxe5 Da5 (Nebo Dd5 15.0-0 Dxb3 16.axb3 a po obsazení c-sloupce je výhoda bílého zřejmá) 15.0-0 Je4 (Tak bílý přijde k ideálnímu rozestavení svých figur. Nejlépe ještě bylo Se6 16.Dd1 (Dc2, Sf5) a postavení bílé dámy překáží vývinu věže na d1) 16.Sxg7 Kxg7 17.Vfc1 Vab8 (Pěšce nelze na dlouho krýt, proto jej dává černý dobrovolně v domnění, že vytěží něco z postavení bílé věže na a-sloupci) 18.Vxc6 Sd7 19.Va6 Dc7 20.f3 Jd6 21.Jc5 Sc8 (Viz diagram)

22.Da4! Sxa6 23.Jxa6 Db6 24.Jxb8 Vxb8 25.Vc1 (Bílý dobyl pěšce a stojí na výhru. Musí však hráti ještě přesně, neboť černý má různé taktické možnosti. Tahem v textu zabraňuje bílý tahu e5, na což by přišlo 26.Vc6) 25...Jf5 26.Vc6 (Ne hned 26.Kf2 e5! 27.Vc6 Dd8 atd) 26...Dd8 27.Db3! e6 28.g3 (Bere černé dámě pole h4, aby mohl tahem Kf2 uvolniti bílou dámu od krytí pěšce e3. Následující zoufalé pokusy černého budou již lehce odraženy) 28...h5 29.Kf2 h4 30.g4 Je7 31.Vc5! Dd6 32.f4 f6 33.g5! Jf5 34.gxf6+ Kxf6 35.Dc4 (Zamezuje oběť jezdce na d4 a hrozí Vc6) 35.-g5 36.Vc6 Dd7 37.Dc5 (Nyní hrozí De5+ a Vc7) 37.-Vb6 38.Df8+ Kg6 (Představit dámu nelze pro 39.fxg5+ Kg6 40.Sh5+) 39.Dg8+ Jg7 40.Sd3+ Kh5 41.h3! gxf4 42.Dh7+ a mat příštím tahem. (Šach 1944, 84, Jan Foltys) 1-0

Pachman,L - Bartošek,M [D61]
Hradec Králové (4), 05.06.1944
1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 Jf6 4.Sg5 Jbd7 5.e3 Se7 6.Jf3 0–0 7.Dc2 c6 (Po lepším c5 má bílý výběr mezi solidním 8.cxd5, ostřejším 8.Vd1 a divokým 8.0–0–0, což hráti bylo mým úmyslem) 8.0–0–0 (Nyní méně riskantní, přesto však doporučuje teorie klidné 8.Vd1) 8...Ve8 9.Sd3 Jf8 (Lepší bylo okamžité Da5. Pokus o uvolnění dxc4 10.Sxc4 Jd5 není dobrý pro 11.h4!) 10.Je5 J6d7 11.Sf4 Jxe5 12.dxe5 Da5 13.Kb1! (Nutná příprava, neboť po 13.h4? dxc4 14.Sxc4 b5 je bílý v nepříjemné situaci, např. 15.Sb3 c5, nebo 15.Sd3 b4) 13...a6 14.h4! b5 (Situace vypadá pro černého slibně, následující mohutný úder však udrží bílému převahu) 15.c5! Sxc5 (Nešlo: 15...Db4 16.De2 Dxc5 17.Dg4 s rozhodujícím útokem, ani b4 pro 16.Ja4 s blokádou posice černého) 16.Jxd5 cxd5? (Rozhodující chyba. Daleko více obranných možností dávalo exd5 17.Dxc5 Sd7) 17.Dxc5 Sb7 18.Dd4 Vac8 19.Sg5! b4? (Prohrává ihned, ale ani po: 19...Dc7 20.Vc1 Dd7 21.Vxc8 Vxc8 22.Dg4 se černý neubrání) 20.Dg4 Kh8 21.Sf6! gxf6 22.exf6 Jg6 23.h5 Vg8 24.hxg6 a černý se vzdal, vyhnuv se konci fxg6 25.Vxh7+! (L. Pachman - Šach 1944, 84) 1–0

Stulík,V - Opočenský,K [C90]
Hradec Králové (4), 07.06.1944
1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 a6 4.Sa4 Jf6 5.0–0 Se7 6.Ve1 d6 (Malá nepřesnost. Mělo se státi nejprve b5 a po 7.Sb3 teprve d6. Tak, jak černý hraje, mohl bílý jíti s případným ziskem tempa 8.Sc2) 7.c3 b5 8.Sb3 Ja5 9.Sc2 c5 10.d4 Dc7 11.h3 Jc6 12.Jbd2 Jd7 (Podobně se hrálo v partii Tarrasch-Lasker v Berlíně 1916 jenom s tím rozdílem, že tam měl černý již 0–0 a nikoliv tah Jc6. To má ovšem rozhodující důležitost, které si měl bílý povšimnout, totiž že bod d4 není dostatečně hájen) 13.Jf1? (Ztrácí pěšce. Správné bylo 13.d5, jak se hrálo ve výše uvedené partii a dobré bylo též: 13.dxe5 dxe5 14.Jf1 Jb6 15.Je3 Se6 16.Jd5) 13...cxd4 14.cxd4 exd4 15.Ve2? (Příliš primitivní pokus dobýt ihned pěšce zpět. Správné bylo 15.Sb3) 15...Db6 16.Vd2 (Pokračuje tvrdošíjně ve špatném plánu) 16...Sf6 17.Jg3 Jde5! (Jediný, ale postačující tah. Špatné by bylo 0–0, poněvadž pak po 18.Je2 by bílý dostal svého pěšce zpět s lepší hrou) 18.Jh5 Jxf3+ 19.Dxf3? (Pak už černý nebude míti vůbec žádných starostí. Po 19.gxf3 Sxh3 20.f4 by sice měl černý na chvíli o pěšce více, ale plno starostí, kam uklidit svého krále) 19...Se5 20.Sb3 0–0 21.a3? (Proč ne 21.Sd5?) 21...Je7 22.Vd3 Kh8 23.Dd1 d5? (Přirozené f5 by partii rychle rozhodlo. Černý chce příliš mnoho: zbavit se slabého d-pěšce a ještě útok na královském křídle) 24.De2! (Velmi dobrý tah. Na 24.exd5 by přišlo Sf5 25.Vf3 Se4 nebo 25.Vd2 d3) 24...Dg6 25.f4 (Bílý je netrpělivý a hraje riskantně tam, kde pozornou hrou se mohl ještě snadno uhájit. Správné bylo: 25.Sf4! Dxe4 26.Dxe4 dxe4 27.Sxe5 exd3 28.Sxg7+ Kg8 29.Sxd4 Vd8 30.Jf6+ a bílý má nejméně remis) 25...Dxe4 26.Dd1 Sb8 27.Sc2 Sa7 28.Kh1 De6 29.g4? (To poslouží jen černému. Bílý se měl alespoň pokusit o vývin figur 29.Sd2) 29...f5 30.g5 (To se rovná vzdání partie. Trochu v kalných vodách mohl bílý ještě lovit tahem 30.Vg2 nebo 30.Sd2) 30...Jg6 31.Sd2 Sd7 32.Jg3 Vac8 33.Sb3 Vfe8 34.Df3 Vc4! 35.Ve1 Df7 36.Vd1 Ve4! 37.Dh5 De6 38.Jxe4 (Konečně bílý ztratil trpělivost a jde dobrovolně pod nůž) 38...dxe4 39.Vg3 e3 40.Sxc4 bxc4 41.Se1 Sc6+ 42.Kh2 De4 43.Sb4 Sb8 (V partii je hodně chyb, ale také hodně kombinačních zápletek. K. Opočenský - Šach 1944, 124) 0–1

Thelen,B - Pachman,L [D06]
Hradec Králové (5), 1944
1.Jf3 c5 2.c4 Jf6 3.d4 d5 4.cxd5 cxd4 5.Dxd4 Dxd5 6.Jc3 Dxd4 7.Jxd4 a6! 8.e4 e5 9.Jb3? [9.Jc2!] 9...Sb4 10.f3 Se6 11.Se3 Jbd7 12.Jc1 Vc8 13.Kd2 Jc5 14.Jd3 (V anglické hře získal černý lepší vyhlídky a obětoval korektně figuru) 14...Jcxe4+! 15.fxe4 Jxe4+ 16.Kd1 (Nyní se ale černý ukvapil a místo cesty k vítěznému postavení Sxc3! 17.bxc3 Jxc3+ 18.Ke1 0–0! zahrál chybné) 16...Jxc3+? 17.bxc3 Sxc3 18.Vc1 Sf5! (Teprve nyní zjistil, že nelze zamýšlené: 18...Sxa2 19.Sd2! (19.Jc5? Sb4 20.Jxb7 Sb3+ 21.Ke2 Vxc1 22.Sxc1 Sd5)) 19.Sd2 Sxd2 20.Vxc8+ Sxc8 21.Kxd2 f6 22.g3 Ke7 23.Sg2 Vd8 24.Ke3

Thelen - Pachman

(A v obtížném postavení na diagramu se však černému podařilo udržet studiovým způsobem remis) 24...Sf5! 25.Jc5 b6! 26.Jxa6 Vd3+ 27.Ke2 Vd4! 28.Jc7! (Po 28.Jb8 Va4 29.Jc6+ Kd6 30.Vd1+ Kc7 31.Vd2 Se6. Nyní byl smírný konec vynucen) 28...Sd3+ 29.Ke3 Sc4 30.Vb1! Vd3+ 31.Kf2 Vd2+ 32.Kg1 Sxa2! [32...Vxa2? 33.Sd5!] 33.Vxb6 Vd1+ 34.Kf2 Vd2+ 35.Kg1 Vd1+ (Šach 1944, 82, podle J. Loumy) ˝–˝

Pachman,L - Hromádka,K [C70]
Hradec Králové (6), 07.06.1944
1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 a6 4.Sa4 f5 (Teoreticky odsuzováno, ale v praktické partii je tento gambit v rukou taktika dobrou zbraní) 5.d4 exd4 6.e5 (V Olomouci 1944 hrál zde Zíta proti Hromádkovi 6.Jxd4) 6...Sc5 7.0–0 Jge7 8.De2 b5 9.Sb3 Ja5 10.Jbd2 Sb6 11.Jg5 Jxb3 12.Dh5+ Jg6

Pachman - Hromádka

(Zde, jak m. Hromádka správně poznamenal, bylo nutno 12...g6!, což zajistilo černému převahu, např. 13.Dh6 Jc5!! 14.Dg7 Vf8 15.Jxh7 Je6! 16.Jf6+ Vxf6 17.Dxf6 Jg8) 13.Jxh7 Kf7 14.Jg5+ Kg8 15.Dxg6 Df8 16.Jxb3 a5 [16...Vh6 17.Df7+ Dxf7 18.Jxf7 Kxf7 19.Sxh6] 17.Jf3 Va6 18.Dg3 c5 19.a4 b4 20.Sf4 (Překrytím centrálního pole e5 zabezpečí si bílý dostatečně i své královské křídlo a s figurou více je výhra jen otázkou času) 20...Sd8 21.Jbd2 Df7 22.Jg5 Dh5 23.Db3+ Kf8 24.Jdf3 Vah6 25.Vfe1 Ve6 26.Dd5 Se7 27.h4 Dg4 28.g3 Dh5 29.Jxe6+ dxe6 30.Dc6 Kf7 31.Sg5 Ve8 32.Sxe7 Kxe7 33.Dxc5+ Kf7 34.Jg5+ Kg8 35.Dxd4 Sb7 36.Vad1 Sd5 37.c4 bxc3 38.bxc3 Vc8 39.c4 Vxc4 40.Dxc4 Sxc4 41.Vd8+ (Ostravská národní práce 29.7.1944) 1–0

Půda,O - Pachman,L [E61]
Hradec Králové (7), 1944
1.d4 Jf6 2.c4 g6 3.Jf3 Sg7 4.Jc3 0-0 5.Sg5? c5! 6.e3 b6 7.Se2 Sb7 8.0-0 d6 9.h3? (9.d5!) 9...Je4 10.Jxe4 Sxe4 11.Jd2 Sb7 12.Sf3 Jc6 13.Jb3 Dc7 14.Sf4 e5 15.dxe5 dxe5 16.Sh2 De7 17.Sd5 Jb4 18.e4 (Černý má již značně lepší hru a nyní tahem) 18...Jxd5 (připustil bílému volného pěšce, neboť správně vystihl, že nebude nebezpečný. Na 19.exd5 mínil pokračovati e4 20.De2 f5 s dalším Vae8. V partii po) 19.cxd5 f5! 20.f3 f4! 21.Kh1 g5 22.Jd2 h5 (zahájil bílý poněkud složitou akci na vynucení tahu g3:) 23.Vf2 Vad8 24.De2 Vd6 25.Vg1 Sc8 26.Df1 g4 27.hxg4 hxg4 28.fxg4 Sxg4 29.Jf3 (29.g3? f3!) 29...Vh6 30.g3 (čímž mínil býti u cíle, neboť na fxg3 by vyšlo 31.Vxg3 a na Sh3 31.De2 s celkem pevnou pozicí. Ale v postavení našeho diagramu přišlo k záludnému úderu tahem)

Půda - Pachman

30...Df6! (Nyní na 31.gxf4 by následovalo Dxf4 a na 31.Jh4 f3! Bílý tedy odpověděl) 31.De2 (Načež černý zvítězil pěkným obratem) 31...Vxh2+!! 32.Vxh2 fxg3 (Šach 1944, 84 a 104, J. Louma) 0–1

Thelen,B - Foltys,J [D31]
Hradec Králové (7), 08.06.1944
1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 c6 4.e3 Jf6 5.f4 (Přivodí méně obehraná postavení a klade na obě strany obtížné požadavky) 5...c5! 6.Jf3 Jc6 7.Sd3 (Toto přistoupení na osamoceného pěšce d4 mělo bílému způsobiti přece jen nesnáze v zahájení) 7...cxd4! 8.exd4 Se7 (Zde měl černý zahájiti tlak přímočarým 8...dxc4 9.Sxc4 Db6! a tak dokázati nejméně dvojsečnost sedmého tahu bílého. Po učiněném tahu získá bílý prostorovou výhodu) 9.c5! (Rázem a zcela mění podmínky boje! Nejbližší postup černého je úzce vymezen a přitom nemá prozatím za silnější působnost bílých figurek náhradu) 9...0–0 10.0–0 b6 (Jiné cesty k uvolnění černých figur není) 11.cxb6 Dxb6 12.Ja4 Db8 (Není výhodnějšího ústupu) 13.Ve1 (Zamezuje rozvinutí sil úvodním Je4) 13...Sd7 14.Sd2 Jb4 (Nejbližší úsek boje je veden o pevné umístění figur a iniciativu) 15.Sb1 Db5 (Na 15...Je4 by následovalo 16.Sxe4 dxe4 17.Je5! atd.) 16.Jc3 Db6 17.Se3! (Upevňuje bod d4 a tím uvolňuje jezdce f3, současně získává čas k zpětnému vržení sil černého nástupem na dámském křídle. Toto vítězné zakončení kolísavého boje o pevné umístění figurek a iniciativu umožnila případná taktická slabost bodů d7 a h7) 17...Vfd8 (Na př. 17...Jg4 18.Je5! Jxe3 (lépe jak 18...Jxe3 pokračuje černý 18...Jxe5! Ale i pak mohl býti bílý se svým postavením spokojen. Na př. 19.fxe5 f5 20.a3 Ja6 21.b4 Jc7 22.Sd3 s dalším Kh1, Va2, g4 atd. a bílý má utok/) 19.Vxe3 a nyní vynikne taktická slabost bodů d7 a h7: 19...Se8 20.Sxh7+! Kxh7 21.Dh5+ Kg8 22.Vh3 Dxd4+ 23.Kh1 a černý nezabrání matu) 18.Je5 Se8 19.a3 Ja6 20.b4 Jc7 (Připravuje uvolňující a5) 21.Sd3! Vdc8 (Nyní postup 21...a5 vázl na 22.b5 Jxb5 23.Jxb5 Sxb5 24.Vb1 a bílý získá figuru) 22.Sf2 Db7 (Aby po zamýšleném Jb5 nebyl rušen tahem Ja4 s dalším umístěním jezdce na c5) 23.Ve3 Jb5 (Úspěchem černého při vynucené výměně lehkých figur je snížení tlaku bílého na dámském křídle) 24.Jxb5 Sxb5 25.Sxb5 Dxb5 (Zde už oba hráči těžce zápasili s mocným odpůrcem chladné úvahy - s časovou tísni!) 26.Vh3 (Vypočteno na časovou tíseň! Bílý chtěl svého soupeře udržeti v obavě o krále! Učiněný tah znemožňuje bezprostředně Je4 hrozbou Dh5. Objektivně silnější bylo 26.Vb1 s dalším postupem a4,b5, což zajišťovalo bílému lehkou převahu) 26...Vc7 (Zde mohl černý dosáhnouti dobré vyrovnání úderem 26...a5=) 27.Vb1 Sd6 (Z náhlé obavy před a4, b5 a Jc6 se rozhoduje měniti na e5) 28.a4 Db7 29.b5 Sxe5 (Jinak následuje Se3 a Jc6) 30.fxe5 Je4 31.Dh5 h6 32.Se3 (Časová tíseň vzrostla a situace se pro černého stala krajně hrozivou: hrozí roztříštění královského křídla tahem Sxh6) 32...Vc3 (Jediná obrana) 33.Vf3! (Míří na bod f7 a připravuje oživení hrozby Sxh6) 33...Vac8 34.Vbf1 V8c7 35.h3! (Hrozí Kh2 s případným Sxh6 a dalším Vf4. Situace neobyčejně obtížná a i při možnosti klidného rozboru je těžko najíti pro černého uspokojující pokračování. Na př. Kh7 ani Kf8 nelze pro Sxh6 a bílý prorazí útokem. Ve vrcholné časové tísni viděl mistr Foltys protihru v hrozbě oběti kvality na e3, čímž umožnil bílému rozhodující bleskový útok. ) 35...Db6 (Viz diagram!

Thelen-Foltys

Hrozí Vxe3 s dalším Dxd4) 36.Vxf7! (Hrozí Vf8+ s příštím De8 s nekrytelným matem) 36...Vxf7 37.Vxf7! (Po partii upozornil Pachman, že bílý mohl rychle vyhráti 37.Dxf7+ Kh7 38.De8 a černý je bezmocný proti hrozícímu Vf8, v postavení je však skryta jemná obrana 38...Jd2! která, jak se lze rozborem přesvědčiti, by výhru bílému při nejmenším velmi znesnadnila. Po zvoleném tahu je černý bez obrany proti hrozícímu Dg6) (Ovšem Fritz5 vidí 39.a5 s výhrou bílého. Pozn. JK) 37...Vxe3 (Nebo 37...Vc7 38.Vxc7 Dxc7 39.De8+ Kh7 40.Dxe6 a bílý musí vyhráti)] 38.Dg6 Ve1+ (Po 38...Vg3 rozhodne 39.Vxg7+ a mat na f7 nebo h7) 39.Kh2 Vh1+ 40.Kxh1 Jg3+ 41.Kh2 Jf5 42.Vd7 (Přesnější bylo 42.Vxf5 exf5 43.Dxb6 axb6 44.a5) 42...Kh8 43.a5 (a černý vzdal. Obtížná bojová partie! B.Thelen pro Šach 1944, 84 podle "poznámek připravované turnajové knihy") 1–0

Pachman,L - Kottnauer,C [D65]
Hradec Králové (9), 1944
1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jc3 d5 4.Sg5 Se7 5.e3 0–0 6.Jf3 Jbd7 7.Vc1 a6 8.cxd5! exd5 9.Dc2 c6 10.Sd3 Ve8 11.0–0 Jf8 12.Vb1! (Připravuje b4) 12...Sg4 (Černý se nyní těžko dostane k logickému nástupu pěšců, lépe je proto Jh5) 13.Jd2! (13.Je5 Sh5 14.Vfc1 Jg4! s vyrovnáním) 13...Sh5 14.b4 Sg6 15.Sxg6 Jxg6 16.Sxf6! (Černý střelec patří na d6. Aby se tam nyní dostal, bude musit ztratit 2 tempa) 16...Sxf6 17.a4 Se7! 18.Vfc1! (18.b5? axb5 19.axb5 c5!) 18...Vc8 19.Db3! Sd6 20.b5 axb5 21.axb5 Dg5! 22.Jf3 Df6 23.Ja4! Jf8! (Uvolňuje k útoku pěšce g) 24.Vc3 g5 25.Dc2! (Ne však 25.Vbc1 pro 25...g4 26.Jd2 Sxh2+!! 27.Kxh2 Dxf2 s dalším Ve6. Proč bílý nemění na c6? V dané pozici by černý slabinu c6 uhájil, je proto nutný kombinovaný útok na c6 i b7) 25...g4 26.Jd2 Ve6 (Opět hrozí Sxh2+) 27.Jf1 Jg6 28.Vc1 Je7 29.Db3 Dh4 (Po třetí hrozí oběť na h2) 30.g3 Dg5 31.Jb6! Vb8 32.Da4 (Viz poznámku k 25. tahu!) 32...Df5 33.Dc2 Dg5 34.Va1! h5 35.Va7 h4 (Zoufalý útok) 36.Jd7 Vd8 37.Vxb7 (Cíle je dosaženo) 37...cxb5 38.Jc5 Vh6 39.Vxb5 Df6 40.Jb7 Vd7 41.Vc8+?? (Ztrácí výhru, která po 41.De2 nebyla těžká) [41.Jxd6 Vxd6 42.De2+-] 41...Kg7 42.Jxd6 Vxd6 43.Vc7 Df3! (Hrozí h3 s matem. Zdá se, že bílý prohraje) 44.gxh4 Jg6 45.Jd2 De2 46.Vbb7! (Remis, protože na Vf6 přijde 47.Vxf7+ Vxf7 48.Vxf7+ Kxf7 49.Df5+ s věčným šachem. L. Pachman - Lidová kultura 24.7.1946. Později s malými změnami L.Pachman -Čs.sach 1952, 14) ˝–˝

Thelen,B - Šídlo,O [A84]
Hradec Králové (9), 1944
1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jf3 c6 4.e3 Sd6 5.Jc3 f5 6.Sd3 Df6 (Výstavba černého nevyhlíží zdravě) 7.Dc2 (Hrozí dvojnásobným braním na d5) 7...Je7 (Nyní získá bílý překvapujícím způsobem rozhodnou výhodu. Nutné je Ja6, bílý pak klidným 8.a3 udrží dobrou posiční převahu)

Thelen-Šídlo

8.e4!! dxe4 9.Sxe4 fxe4 10.Jxe4 Sb4+ (Tato vložka vyvrací zdánlivě osmý tah bílého) 11.Kf1! Dg6 (I na lepší: 11...Df8 udrží bílý rozhodující tlak na černé postavení. Např. 12.c5! /přímo hrozí i Da4 a získati střelce/ 12...Sa5 13.Jd6+ Kd8 14.Je5 Sc7 15.Sg5! a černý je úplně sevřen) 12.a3 Sa5 13.Je5! Dh5 (Vynuceno) 14.Jd6+ Kf8 15.h4! (Pointa! Hrozí g4 se ztrátou dámy, černý je bez obrany. Po g5 16.Sxg5 atd.) 15...Jf5 16.g4 Jxd4 17.De4 (B. Thelen - Šach 1944, 85. Podle připravované turnajové knihy) 1–0

Foltys,J - Pachman,L [D50]
Hradec Králové (10), 1944
1.d4 d5 2.Jf3 Jf6 3.c4 e6 4.Jc3 c5 5.Sg5 cxd4 6.Dxd4 (Považoval jsem za vhodné zahráti proti svému teoreticky velmi vyspělému soupeři něco málo prozkoumaného. Po obvyklém 6.Jxd4 e5 7.Jf3 d4 8.Jd5 Se7 9.Sxf6 Sxf6 10.e4 dxe3! nemá bílý žádné výhody)] 6...Se7 (Po okamžitém 6...Jc6! známá dvojice partií Pillsbury-Lasker z r. 1896 a 1904 - může bílý měniti na f6 7.Sxf6 gxf6 8.Dh4 a na 8...dxc4 ne 9.Dxc4 Db6 s dobrou hrou černého, nýbrž napřed 9.Vd1) 7.cxd5 exd5 8.e3 Jc6 (Lze snad hráti napřed 0–0) 9.Sb5 0–0 10.Da4 (Tak zvaná štutgartská varianta. Překvapil mne jí Junge v turnaji Novoměstského š. k., Praha 1942. Hrál jsem tenkráte Dd6 11.0–0 Se6 12.Vfd1 a6 atd. - Dobré je i jednoduché 10...Sd7) 10...Se6 (Příliš optimisticky hráno. Za pěšce c6 dostane černý pěšce b2, ale osamělý pěšec d5 a vazba jezdce f6 musí dopomoci bílému k výhodě) 11.Sxc6 bxc6 12.Dxc6 Vb8 13.Jd4 (Na 13.Vb1 nehraje černý Sf5 14.Vd1! s výhodou pro bílé, nýbrž Da5! Tím hrozí Sd7 zajmouti bílou dámu a na 14.Da4 vyhraje Dxc3+) 13...Vb6 (Na Sd7 příjde jednoduché 14.Da6. Nepřehledné je po 13...Sd7 14.Sxf6!? Sxc6 15.Jxc6 Dd7 16.Jxe7+ Kh8 17.Sh4 g5! 18.Sxg5 f6 19.Sf4 d4 atd.) 14.Da4 Vxb2 15.0–0 Sc5 (Dobrá rada je těžká) 16.Vab1 Vxb1 17.Vxb1 Sb6 18.Jcb5 (Jednoduché a silné. Aby pokryl a7, musí černý dovoliti roztržení svého královského křídla. - Slabší by bylo 18.Jce2 pro Dd7) 18...Dd7 19.Sxf6 gxf6 20.Jc3 Dd6 (Koncovka po 20...Dxa4 21.Jxa4 Sxd4 22.exd4 je zřejmě pro černého špatná. Černého naděje je jen ve dvojici střelců)] 21.Jce2 Vc8 22.Jf4 (Bílý převádí figury k útoku jednak na slabinu d5, jednak na citelně oslabené postavení černého krále) 22...Sd7 23.Dd1 Vc4 24.Df3! (Viz diagram)

Foltys - Pachman

24...Sxd4? (Ani po delším přemýšlení neprohlédl černý hlavní hrozbu bílého. Postavení je ale již ztraceno. Po 24...Db4 25.Vf1 Sxd4 26.Jxd5 Da4 (nebo Dd6) 27.exd4 má bílý při lepší posici o pěšce více) 25.Dg3+! Sg4 (Vynuceno, neboť po ústupu krále dobývá 26.Jg6+ dámu) 26.Dxg4+ Kf8 27.exd4 Db4 28.Vd1 (Jan Foltys - Šach 1944, 85) 1–0

Opočenský,K - Bartošek,M [A15]
Hradec Králové (10), 11.6.1944
1.Jf3 Jf6 2.c4 e6 3.g3 b6 4.Sg2 Sb7 5.0–0 Se7 6.Jc3 Je4 (Černý měl spíše těžiti z okolnosti, že soupeř dosud nehrál d4 a zahrát c5) 7.Jxe4 Sxe4 8.d3 Sb7 9.Dc2 0–0 10.d4 (Bílý dvojím krokem pěšce nejen že neztratil čas, nybrž dokonce černého o jeden tah obelstil. Černý, který si této okolnosti dostatečně nevšiml, hraje mechanicky jako v normálním postaveni f5 a dostane se tím hned do nesnází) 10...f5 11.d5! Sf6 12.Vd1 De8 13.e4 fxe4 14.Jg5! (Strategicky je tímto tahem partie rozřešena, poněvadž černý se již nedostane k souhře figur) 14...Sxg5 15.Sxg5 d6 16.Sxe4 h6 17.dxe6 Sxe4 18.Dxe4 Ja6 19.e7 Vf7 20.Ve1 (Tímto taktickým obratem zachrání bílý pěšce e7. Na hxg5 by přišlo 21.Dxa8) 20...Vb8 21.Sd2 Jc5 22.De2 a5 23.b3 Vb7 24.Dh5 c6

Opočenský-Bartošek

(diagram) 25.Sxh6! gxh6? (Prohrává ihned, poněvadž přijde echová oběť dámy na f7. Správné bylo: 25...Vbxe7, ale po 26.Vxe7 Dxe7 27.Se3 Df6 28.Vd1 by bílý pomalu, ale jistě také vyhrál) 26.Dg6+ Kh8 27.Dxf7 (K. Opočenský - Šach 1944, 123) 1–0

Kottnauer,C - Foltys,J [E05]
Hradec Králové (11), 1944
1.c4 e6 2.g3 d5 3.Sg2 Jf6 4.d4 Se7 5.Jf3 0–0 6.0–0 dxc4 7.Dc2 b5!? 8.a4 b4 9.Dxc4= (Československý šach 1946, 154) Line (Partie skončila remízou)

Pachman,L - Stulík,V [A98]
Hradec Králové (11), 1944
1.d4 f5 2.g3 e6 3.Sg2 Jf6 4.Jf3 Se7 5.c4 0–0 6.0–0 d6 7.Jc3 De8 [7...a5] 8.Dc2 /8.Ve1, 8.b3/ 8...Dh5 9.b3! Jc6 10.Sa3 (Botvinnik) 10...a5! 11.Vad1 Jb4 12.Db1 g5!? 13.Sb2 Je8! (Hrozí Vf6-h6 s prudkým útokem) 14.Jd2! Vf6 (Lépe 14...Sf6 15.a3 Ja6 16.e3 atd.) 15.Vfe1 g4 16.f4! Vh6 17.Jf1 s vyhranou pozici bílého. L. Pachman - Šach 1944, 109) Line (Ale partie skončila nerozhodně)

Stulík,V - Kottnauer,C [B55]
Hradec Králové (12), 13.06.1944
1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.f3 e5 6.Sb5+ (Zajímavý, dosud však v praxi nevyzkoušený tah je 6.Jb3. Černý nejlépe odpoví 6...d5! s ev. pokračováním 7.Sg5 Se6 8.exd5 Dxd5 9.J1d2 Jbd7 10.Sc4 Dc6 atd.) 6...Sd7 (Za slabší povazuje teorie 6...Jbd7 pro 7.Jf5! Domnívám se však, že černý může přece jen tahem 7...d5! dosáhnouti vyrovnání, na př. 8.exd5 a6 9.Sxd7+ Dxd7 10.Je3 Sc5 11.c4 b5! atd., resp. 9.Sc4 b5 10.Sb3 Jb6) 7.Sxd7+ Dxd7 (Tim vzniklo sporné postavení celé varianty. Je na tomto místě přesnější vzíti dámou, jak se stalo v partii, nebo bráti jezdcem? Po zkušenostech z této partie dal bych přece jen přednost tahu 7...Jbxd7. Mohlo by následovati 8.Jf5 d5! - nikoli Jb6?, jak hrál Foltys proti Keresovi v Mnichově 1942, kde pak následovalo 9.Sg5! d5 10.Dd3! s lepší hrou - 9.exd5 Da5+ 10.Jc3 Jb6 11.Je3 Jbxd5 12.Jexd5 0–0–0 s dobrou hrou pro černé. Bílý snad může lépe pokračovati 11.d6, černý však odpoví stejně 0–0–0 a vyrovná hru) 8.Jf5 d5 9.Sg5! d4 (Koncovka po 9...dxe4 10.Sxf6 Dxd1+ 11.Kxd1 gxf6 12.fxe4 je pro černého zřejmě nevýhodná) 10.Sxf6 gxf6 11.0–0 Jc6 12.c3 0–0–0 13.Da4 Kb8 14.Vd1 Dc7 15.cxd4 exd4 16.Kh1 Vg8 17.Jd2 d3 (Černé postavení je velmi svízelné. Jedinou jeho chancí je volný pěšec d, který však bude velmi brzy nepříjemně obléhán. Je tedy vidět, že zahájení nehrál černý dobře) 18.Vac1 Sd6 19.Jf1 Sf4 20.Vc5! (Velmi silný tah, který vlastně vynucuje následující výměnu dam, po níž měla býti partie rozhodnuta) 20...Db6 21.Db5 Dxb5 22.Vxb5 Vd7 23.g3 Sc7 24.J1e3 Je5 25.Kg2 Sb6 26.Jd5?

Stulík - Kottnauer

(To je chyba, jak černý pěkně dokáže. Pohodlně vyhrávalo 26.f4! se ziskem pěšce d3 a lehce vyhranou koncovkou. Viz diagram!) 26...Vxd5! 27.Vxd5 Vc8 28.f4 (Pěkná varianta by vyšla, kdyby bílý zahrál 28.Vd2? Vc2! 29.V5xd3 Jxd3 30.Vxc2 Je1+ a vyhraje. Bílý má již nyní potíže) 28...Vc2+ 29.Kh3 Jf3

Stulík - Kottnauer

30.V5xd3? (Vede k čistému třítahovému matu. Naději na záchranu dávalo: 30.Jh4 Vxh2+ 31.Kg4 Jxh4 32.gxh4 Vxb2 33.V1xd3 Vxa2 s velmi komplikovanou ještě hrou) 30...Vxh2+ 31.Kg4 h5+ 32.Kxf3 Vf2# mat. Tato partie, která se hrála v předposledním utkání, rozhodla o vítězi turnaje. J. Šajtar - Šach 1944, 86) 0–1

Kottnauer,C - Šídlo,O [A30]
Hradec Králové (13), 06.1944
1.c4 c5 2.Jf3 Jf6 3.g3 b6 (Vhodnější je hrát souměrné g6 atd.) 4.Sg2 Sb7 5.0–0 d5 (Oslabuje úhlopříčnu a8-h1) 6.cxd5 Jxd5 7.Jc3 Jd7 8.d4! cxd4 (Lépe bylo vyměnit jezdce) 9.Jxd5 Sxd5 10.Dxd4 Sb7 11.Se3 (Ne hned Vfd1 pro Jc5 a dáma nesmí ustoupit, protože věž není chráněna) 11...e6 (Černý měl i zde hrát Jc5) 12.Vfd1 f6 (Hrozilo 13.Je5! Také po: 12...Se7 13.Je5 Sxg2 14.Kxg2 Jxe5 15.Dxe5 by černé postavení bylo neudržitelné. Na Jc5 by přišlo 13.Dc4) 13.Jg5!

Kottnauer - Šídlo
(Překvapující tah, který zajišťuje bílému nejméně pěšce) 13...Sc5 (Správnější bylo hned Sxg2. Po učiněném tahu vystřídá frontálni vazbu jezdce mnohem účinnější vazba diagonální) 14.Da4! Sxg2 15.Jxe6 De7 16.Jxc5 bxc5 [16...Sh3 17.Dc6!] 17.Kxg2 Vd8 (Chystá rochádu) 18.Sf4! g5 (Žádná z černých figur nemá dobrého tahu. Po De6 19.Vd6 by bílý s tempem zdvojil věže) 19.Sd6 De6 20.Sxc5 h5 21.Vd6 Df5 22.Vad1 0–0 [22...Dxc5 23.Vxd7 Vxd7 24.Dxd7+ Kf8 25.Vd6!] 23.Dc4+ Kg7 24.V6d5 Je5 25.Sxf8+ (A. Pokorný - Lidové noviny 1.7.1944) 1–0

Hradecký turnaj - Foltys, Hromádka a Kottnauer v čele

„Po čtvrtém kole mistrovského turnaje jsou na vedoucím místě se stejným počtem bodů Foltys, Hromádka a Kottnauer. V pondělním čtvrtém kole mistrovského turnaje se utkal hradecký Erben s bílými v pešťském gambitu. Dlouho vzdoroval Hromádkovi, avšak časová tíseň pro něho tak příznačná a převaha techniky černého přinesla černému vítězství v koncovce těžkých figur. Půda prohrál s Thelenem v othodoxním dámském gambitu, když mu soupeř způsobil slabiny na dámském křídle a přešel do výhodné koncovky. Nejdříve se skončila partie Pachman-dr.Bartošek, orthodoxní dámský gambit, po živé a napínavé hře. Foltys zvítězil nad svým mladším krajanem Šajtarem v královské indické hře. Solidní hrou odrazil nedosti připravený soupeřův útok. Opočenský zaznamenal první vítězství s černými ve španělské hře proti Stulíkovi, plné zajímavých zápletek, po dvojí oběti kvality. Šídlo sevřel Součka, bránícího se indickou obranou, pak ale nekorektně obětoval figuru za dva pěšce a měl vlastně prohrát. Souček však přehlédl léčku a prohrál sám. Anglická hra Kottnauer-Střída byla přerušena v postavení, kde bílý má o kvalitu a pěšce více a patrně lehce zvítězí. V přerušených partiích vzdal Šídlo beznadějné postavení se Stulíkem.“
(Národní politika 7.6.1944)
Podpisy účastníků turnaje
Vzácné podpisy na společném snímku účastníků turnaje v Hradci Králové 1944

Turnaj v Hradci Králové před zakončením - Kottnauer vede s Foltysem v závěsu

„Při dalším dohrávání přerušených partií Souček přes jistou výhodu, získanou silným tahem, dal Thelenovi bez hry partii za remis. Je to velký úspěch mladého hradeckého hráče. Šajtar vyhrál hladce se Šídlem. Šajtar nedovedl s Opočenským uplatnit materiální převahu dvou střelců proti věži a soupeři se shodli na remis. Foltys remisoval s Hromádkou. Stulík nenašel po přerušení vyhrávající pokračování a byl rád, že časová tíseň donutila Thelena, aby remisoval partii opakováním tahů. Mistrovský turnaj vstupuje již do závěrečného boje. Nejdůležitější hra 11. utkání a patrně rozhodná pro získání prvého místa byla partie dvou vedoucích: Kottnauer – Foltys, zahájená Rétiho otevřením. Byl to tuhý posiční boj, vedený však velice opatrně, poněvadž nikdo nechtěl riskovat případnou prohru. Na návrh Foltysův byla dána partie za remis. Tím zůstává Kottnauer dále v čele, sledován však těsně Foltysem. O půl bodu dále zůstává Hromádka, který ve francouzské hře porazil hradeckého Součka, jenž se pokusil o pěkné zápletky, kterým však zkušený mistr čelil a partii po odražení útoku vyhrál. Na stejné výši s Hromádkou je Šajtar, který jako černý v dámském gambitu se posléze vymanil a nakonec ještě vyhrál s dr. Bartoškem. Partie Pachman-Stulík, anglická hra, skončila nerozhodně, když bílý přehlédl vyhrávající pokračování. Střída porazil Erbena, který se v sicilské nedosti obratně bránil a vzhledem k zoufalému postavení svého krále hru vzdal. Přerušena byla dámská hra indická Půda-Šídlo, kde má Půda značné naděje na vítězství, neboť hrozí proměnit jednoho z obou postouplých volných pěšců. Druhá přerušená partie z minulého kola je indická hra Thelen-Opočenský, která pravděpodobně skončí nerozhodně. V úterý ráno se dohrály tyto dvě partie z minulého kola, z nichž Thelen-Opočenský se bez hry dohodli na remis. Půda nenašel vyhrávající pokračování, obávaje se matových hrozeb a partie skončila opakováním tahů nerozhodně. Stav po 11. utkání a po dohrání přerušených partií: Kottnauer 9, Foltys 8,5, Hromádka, Šajtar 8, Opočenský 7,5, Thelen 7, Pachman, Stulík 6,5, dr. Bartošek 5, Střída 4, Šídlo 3, Erben 2, Půda, Souček 1. V předposledním 12. kole hrají: Erben-Foltys, Stulík-Kottnauer, Šídlo-Pachman, Souček-Půda, Opočenský-Hromádka, Šajtar-Thelen, Střída-dr.Bartošek.“
(Národní politika 14.6.1944)

Historie šachu nebývá častým hostem na těchto stránkách, což je určitě škoda. Vždyť jak málo se liší problémy tehdejšího šachového života od problémů dnešních! Jsem moc vděčný panu Kalendovskému za tento článek a doufám, že povzbudí další autory, kteří by nás mohli svými pracemi poučit a obohatit.
Turnaj se víže k Hradci Králové nejen místem konání, uskutečnil se v budově nynější Galerie moderního umění na Velkém náměstí, ale také řadou v něm hrajících královéhradeckých šachistů. O nich by mohli vyprávět povolanější, já přišel do Hradce teprve před čtyřiceti lety, takže si pamatuji pana Půdu, pana Šídla a nejvíc bezvadného kamaráda a šachového nadšence Mirka Součka, se kterým jsem sehrál spousty partií a hlavně blicek. Proto si dovolím tvrdit, že na společném snímku je to ten kudrnatý mladík v druhé řadě celkově pátý zleva. Ostatní se neodvážím poznat, ale třeba někdo vyslyší výzvy pana Kalendovského a pomůže s identifikací. Bylo by to hezké.
Jiří Bielavský, 24. 12. 2007


Turnaj HRADEC KRÁLOVÉ 1944 /3.-15.6./, druhá část - Novoroční počtení od Jaroslava Čápa



Přechod na následující článek