![]() |
Články a oznámení |
Úvodní stránka |
Pošlete nám, co chcete zveřejnit, nejlépe e-mailem na adresu bielavsky(šs)centrum.cz, ale ani jiné způsoby nejsou na překážku. Připojte požadavek na zveřejnění, aby nedošlo k omylu.
Velmi silně, dá se říci světově, byl obsazen turnaj o mistra ČR ve Fischerových šachách jednotlivců, na nějž se vypravila česká jednička GM Navara a slovenská jednička GM Movsesjan s ratingem přes 2700. Fischerovy šachy jsou ve světě na vzestupu, tento tend se začíná projevovat i u nás. Turnaj vyhrál a mistrem ČR se stal Navara 8 bodů, druhý skončil Movsesjan, třetí byl náš dobrý známý IM Josef Přibyl z Prahy. Ten v posledním kole turnaje zdolal jediného našeho zástupce Jana Slavíka z Třebechovic. Honza i přes porážku v posledním kole docílil skvělého výsledku 4,5/7, celkem skončil na 9. místě a v klasifikaci MČR na 7. místě! Vklínil se mezi velmistry a mistry, dokonce byl o půl bodu lepší než známý GM Vokáč. Gratulujeme!
Jiří Bielavský, 25. 7. 2009Neděle rozhodla, a jak to v krátkém švýcaru bývá, komu vyjdou poslední kola, vyletí vzhůru. A v opačném případě jde dolů.
I tentokrát se obě pravdy potvrdily. Slavia Hradec Králové se stále držela za absolutní špičkou, v neděli udělala 2,5 a 3 body a to ji vyneslo na celkové 6. místo, ovšem v pořadí družstev bojujících o MČR byla třetí! Za Slavii bodovali IM Jiří Nun 2,5/4; FM Vacek 3/4; FM Prymula 2,5/5; IM Josef Nun 1/1; Jezbera 4,5; Jiruše 5. Gratulujeme!
Turnaj vyhrálo s převahou družstvo Charkova, které v posledním kole sestřelilo 3,5:0,5 po celých šest kol výborně si vedoucí Jičín, ten spadl na celkové 9. místo a v MČR skončil hned za Slavií na 4. místě. Za Jičín bodovali GM Vološin 5,5 (výkon 2502 body); GM Meduna 4,5; Novotný Jar. 4; Urban 2/4; Duczynski 1,5/3.
Neděle perfektně vyšla Lípě B, získala 6,5 bodu z 8 možných a to znamenalo výšvih na nečekané 16. místo.
1. Charkov 23 2. Grygov 20,5 (1. v MČR) 3. Polabiny 19,5 (2.) 6. Slavia HK 18,5 (3.) 9. ŠK AD Jičín 17,5 (4.) 16. ŠK Lípa B 17 22. TJ Náchod 16,5 30. ŠK AD Jičín B 15,5 35. ŠK Lípa A 15 42. DDM Třebechovice 14,5 45. Jiskra Hořice B 14 48. Jiskra Hořice A 14 64. ŠK Lípa C 13 77. ŠK Lípa D 11,5 79. TJ Náchod B 11 88. ŠK Lípa E 9,5
Po třech kolech se výborně drží Jičín, je na 6. místě (na 3. místě v klasifikaci MČR) a má 9,5 bodu. Slavia Hradec už se dotahuje k čelu, je 15. a má 8,5 bodu. Dále je 17. Náchod 8, 30. Jičín B 7 a 40. je Lípa 6 bodů, ostatní jsou pod 50%.
Mezi nimi najdeme nejméně třináct zástupců z našeho kraje, další se možná skrývají pod roztodivnými názvy. Podle nasazení to jsou 8. Slavia Hradec Králové (Nun Jiří, Vacek, Prymula, Nun Josef, Jezbera, Jiruše), 10. Jičín A (Vološin, Meduna, Novotný Jaroslav, Urban), 18. TJ Náchod A (Čechura, Ringel, Soural Jan, Cerha, Vrňata), 22. Lípa B, 31. Jičín B, 33. Lípa A, 50. Hořice A, 51. Hořice B, 54. Třebechovice, 65. Lípa D, 71. Lípa C, 76. TJ Náchod B a 89. Lípa E.
V prvním kole nezaváhal Jičín A a Lípa B, o půlku přišly Náchod A a Lípa A. Klopýtla Slavia, když pouze remizovala 2:2. To je ale začátek, turnaj se hraje na 7 kol, můžete ho sledovat na Chess-results.Jiří Bielavský, 17. 7. 2009
Porovnání se sezónou 2007/2008: počet hodnocených oddílů stoupl o dva, celkový počet bodů se však snížil o 119.
Panda obhájila už popáté prvenství (loni měla 639 bodů), což je obdivuhodné. Na dalších místech nastaly změny - loni bylo pořadí 2. Nový Bydžov 497, 3. Hořice 381, 4. Sokol HK 350, 5. Třebechovice 316, 6. Jaroměř 250 bodů.
Značný pokrok proti loňsku učinil Ortex Hradec Králové (loni 66 bodů) a dostal se mezi přední oddíly věnující se mládeži, zlepšily se však i další oddíly, např. Sokol a ZŠ M. Horákové z Hradce. V součtu se krajské město konečně dostalo před Rychnov.
Toto bodové hodnocení aktivity oddílů při výchově mládeže bude mít v budoucnu důležitou úlohu, neboť od sezóny 2010/2011 se podle něj má stanovovat sleva na startovném v soutěžích družstev KHŠS. Předběžný návrh pro přiznání slevy v sezóně 2010/11 je, že za každé družstvo oddílu v KP bude třeba mít v hodnocení aktivity mládeže v sezóně 2009/10 alespoň 40 bodů, za KS 30 a za RP 20 bodů. Proto neváhejte a začněte sbírat bodíky hned od začátku, první bodovaný turnaj bude 28. září VC v Červeném Kostelci.
Předchozí hodnocení: 2004/05, 2005/06, 2006/07, 2007/08 Jiří Bielavský, 16. 7. 2009Deváté kolo - dobojováno! Čelo mělo vše dobře propočítáno. Partie Žilka - Dydyško skončila bystře dělením bodu a oba aktéři čekali, jak si poradí Petr černými s mladým Krejčím. Petr musel vyhrát, proto šel do komplikovaného zahájení, které nakonec přešlo do zcela vyrovnané pozice a nezbylo než se smířit s remízou. Navíc Jurčík porazil Jirku a Koziak zvítězil nad Tomášem Vaňkem, takže zase vznikla pětice hráčů se sedmi body. V ní byl na pomocné hodnocení nejlepší velmistr Vjačeslav Dydyško (Bělorusko, člen BŠS Frýdek-Místek) a odvezl si první cenu 50 tisíc Kč. Na druhém místě skončil Marian Jurčík ze Slovenska, třetí pozici obsadil Štěpán Žilka z Turnova, čtvrtý byl Martin Petr (Polabiny Pardubice) a pátý Vitalij Koziak z Ukrajiny.
Z našeho kraje se nejlépe vedlo velmistru Vološinovi (Jičín), výhrou v posledním kole postoupil na sedmé místo, v téže skupině s 6,5 bodem byl Jan Jüptner (Vrchlabí) celkově devátý. Nad 50% získali 15. Petr Čechura 6, 27. Tomáš Kracík 5,5 (oba Panda Rychnov), 5 bodů získali 32. Michal Šrejber (Hořice), 36. Jiří Vrňata, 38. Jan Mojžíš (oba z pořádající TJ Náchod), 41. Michal Štěpán (Broumov) a 47. Jan Gogela (Hronov).
Pěkného závěrečného hodnocení s mnoha různými cenami byl přítomen pan Pultar, jehož firma Niki byla hlavním sponzorem turnaje. Ředitel akce pan Dusbaba vyjádřil přesvědčení, že i v příštím roce bude turnaj konán za stejných podmínek. K tomuto přání se připojujeme a věřme, že výborné prostředí a vysoký cenový fond přiláká do Náchoda ještě více hráčů zvláště z našich ligových oddílů, vždyť jednotlivě zastoupeny byly jen Jičín a Rychnov, chyběla Slavia Hradec Králové a Lípa. Za to nováček extraligy, oddíl Polabiny Pardubice, byl přítomen hned čtyřmi hráči základní sestavy.
Konečné pořadí naleznete zde, dále na Chess-Results a na níže uvedené webové stránce turnaje.
V osmém kole se bojovalo znamenitě! Na podiu byla z prvních osmi partií jen jedna bystrá remíza mezi Koziakem a Jurčíkem, další byla až na čtrnácté šachovnici. Z vedoucí skupiny vyhráli Dydyško nad Krejčím seniorem, Petr v krkolomné partii nad Vološinem a Žilka nad Jüptnerem, vítězové vytvořili nové vedení turnaje a je vysoce pravděpodobné, že mezi těmito hráči je budoucí premiant turnaje. Z tohoto hlediska je zajímavý los posledního kola, který stanovil partie Žilka (6,5) - Dydyško (6,5) a Krejčí junior (6) - Petr (6,5, tato partie bude přenášena). Na třetí šachovnici se utkají Jurčík (6) s mocně finišujícím loňským vítězem Jirkou (6) a na čtvrté Tomáš Vaněk (6) s Koziakem (6). Ostatní hráči už ztratili i teoretické naděje na vítězství.
Dařilo se Ivekovičům, vyhráli oba nejmenší a mají už po dvou bodech, vyhrál i slavný z prvního kola Božidar junior a má krásných 4,5 bodu, vyhrála i slečna Ana (4), remizovali Tihana (3,5) a otec Božidar (4), prohrál jediný Zvonimir (4,5).
Náš kraj bohužel úspěšný nebyl, vedle Vološina prohráli i Jüptner (oba 5,5) a Šrejber (4,5), před Michala se vzájemnou remízou dostali rychnovští Čechura a Kracík (oba 5).
Poslední a o všem rozhodující kolo se hraje v neděli od 9 hodin.
Po čtvrtém kole měl turnaj jen jednoho vedoucího hráče, po pátém kole byla v čele dvojice, po šestém pětice, po sedmém kole je ve vedení skupina dokonce devíti (!) hráčů. Docela originální vývoj je způsoben tím, že od pátého kola nevyhrál žádný hráč vedoucí skupiny a tím se do čela dotahují "opozdilci", kteří klopýtli v průběhu turnaje. Tato situace ovšem zcela jistě způsobí napjatý závěr, kdo bude chtít si odvézt některou z přitažlivých cen, musí hrát na výhru a tím pádem zariskovat. Na prvních pěti šachovnicích se v osmém kole bude na co dívat!
Velmistrovský souboj Vološin - Dydyško skončil vcelku očekávanou remízou, daleko rychlejší ovšem byli se smírnou dohodou Jurčík a Petr na druhé šachovnici. Riskovat se nechce?!
Překvapení minulého kola mladý hořický junior Šrejber hrál "na podiu" se silným FM Mudrákem bez bázně a hany. Bílými zaútočil, ve složité pozici zakombinoval a získal kvalitu, ovšem složitost pozice dávala dávala šance i soupeři, jenž nakonec zužitkoval své zkušenosti a vyhrál. Přesto patří Michalovi obdiv!
Ve vedoucí skupině jsou z našeho kraje GM Vološin a FM Jüptner. Vološin se černými utká s IM Petrem, Jüptner bílými s IM Žilkou a právě tuto partii vybral ředitel turnaje jako nejatraktivnější pro přenos do předsálí. Oběma našim budeme držet palce!
Šesté kolo opět zamotalo situaci na čele tabulky. Remíza v partii GM Dydyško - IM Jurčík umožnila dokonce třem dalším hráčům dotáhnout se do vedoucí skupiny, v níž má 5 hráčů 5 bodů. IM Martin Petr elegantně a rychle zvítězil nad oddílovým kolegou FM Červeným, pro nějž naopak druhá porážka v řadě znamená propad až do třetí skupiny. GM Vološin zdolal ve věžovce nejlepšího z Ivekovičů Zvonimira a IM Krejčí vyhrál s FM Roškem.
Za vedoucí skupinou číhá na svou šanci 11 hráčů se 4,5 body. Šance ovšem znamená mimořádný výkon, něco jako 2,5 bodu z posledních tří kol. Určitě jsou někteří z nich toho schopni, v první řadě výtečný ukrajinský IM Koziak. Nás velmi těší, že po výhře nad silným Nguyenem je v této skupině Michal Šrejber.
A teď kuriozitka z opačné strany tabulky. Po 5 kolech zbyli dva hráči bez bodu, SwissManager si toho povšiml a nalosoval je spolu. Partie se hrála, po jejím skončení jsem dostal na stůl partiáře. Když se na ně dostalo k zapsání výsledku, nevěřím svým očím. Výsledek na prvním partiáři 0:0. Beru druhý partiář, na něm podepsáno 0:0! Dovídám se, že malý Stepan Ivekovic tak ohodnotil partii, ve které se soupeři dohodli na remíze, a jeho dospělý protivník tento výsledek do svého partiáře opsal.
V sedmém kole dojde k velmistrovskému souboji Vološin - Dydyško, na druhé šachovnici Jurčík hraje s Petrem a na třetí Koziak s Krejčím. Budou to partie bojovné?
Páté kolo je přelomem mezi první a druhou polovinou turnaje, turnajové pořadí už nabírá svou tvář, rýsují se vážní favorité, úspěšní i překvapující, ovšem i méně úpěšní. Ostře byla sledována partie FM Červeného s GM Dydyškem. Velmistr opět ukázal svou poziční sílu a v dlouhé partii nakonec svého soupeře připravil o první bod, čímž se opět dostal do vedení. Partie přinesla potěšení nejen přímo přihlížejícím, ale i v předsálí, kam byla přenášena na projekční plátno. Toto vylepšení turnaje vzbuzuje značný zájem a rozhodně se organizátorům povedlo. O přenos pečuje Petr Čechura.
Za 4,5bodovou dvojicí Dydyško - Jurčík je jedenáct hráčů se 4 body, pak následuje 10 s 3,5 bodem. Vedle zkušených a titulovaných borců je mezi nimi nadějný čerstvý junior Michal Šrejber z Hořic. Nejlepší z kraje jsou ovšem GM Vološin (Jičín) a Čechura (Panda Rychnov) 4 body, 3,5 bodu má ještě FM Jüptner (Vrchlabí). Čechura připravil druhou porážku loňskému vítězi IM Jirkovi a tím ho patrně odsunul z bojů o příčky nejvyšší.
Kolo se opět protáhlo kvůli partii Gregor - Bažant. Jiří Gregor, nadějný žák Pandy Rychnov, přehrál svého sedmkrát staršího soupeře, získal rozhodující materiální výhodu, ale pak nastala krize v koncovce S+J+P proti S. Koncovka šla vyhrát přechodem do technické koncovky S+J:K,ale na to se Jirka necítil, čas a únava ho nakonec přivedla k nabídce remízy.
Čtvrté kolo se hrálo zatím s největším úsilím, největší porce skončených partií připadla až na konec čtvrté a začátek páté hodiny, u prvních patnácti šachovnic to platilo téměř úplně.
Očekávaná partie na první šachovnici byla výjimkou, i když pozice z Ben-Oni byla rozhodně dále hratelná, Dydyško i Koziak se dohodli neriskovat a remizovali, škoda, podle sofijských pravidel bychom jistě viděli poutavý boj. Ta však v Náchodě neplatí. Přes 5 hodin se hrálo na druhé šachovnici, výsledek partie Krejčí jn. - Jurčík však byl týž, stejně jako na třetí desce mezi Nguyenem a Žilkou. Avšak čtvrtá šachovnice stála za sledování - Červený jn. černými získal materiálovou výhodu, avšak Jüptner měl útočnou pozici, ze které nakonec vytěžil kvalitu za pěšce. Závěr byl překvapivý - Červený vyhrál a potvrdil, že mu tento turnaj hodně vychází. Dostal se do samostatného vedení, jeho 100% pronásleduje sedmičlenná skupina s 3,5 bodem.
Partie z turnaje, zhruba první polovinu šachovnic, můžete sledovat na níže uvedené turnajové webové stránce.
Třetí kolo jen trochu zredukovalo počet hráčů bez ztráty bodu, z teoreticky osmi možných jich zůstalo sedm, protože jen bitva mezi Východočechy Roškem a Jüptnerem zůstala bez vítěze, ostatní favorité vyhráli. Velmistr Dydyško se drží osvědčené poziční hry, své soupeře zatím úspěšně pomalu, ale jistě udáví. Naopak velice resolutně a rychle vítězí IM Koziak z Ukrajiny, o to zajímavější bude jejich zápas ve 4. kole.
Došlo na dokonce dvojnásobné uplatnění pravidla o čekací době, jež je v tomto turnaji stanovena na 30 minut. Vilém Neubauer si to nedal do hlavy a přišel asi o dalších 5 minut déle, marně se snažil protestovat dřívější hodinou. Druhý postižený byl František Hostička, ten sice o půlhodině věděl, ale na turistickém výletě v polských skalách se nečekaně zdržel a nestihl se včas vrátit.
Závěr kola se příliš nevyvedl "díky" hráči Švédovi, jehož partie s Anou Ivakovič zůstala jako poslední. Stála v ní naprosto remizová věžová koncovka, v níž Švéda nemohl zcela nic podniknout, i když měl k věži ještě pěšce. "Vydržel" však tahat snad půl hodiny k "radosti" všech čekajících na vylosování dalšího kola a pořadatelů, které tím pádem čekala noční směna při jeho přípravě.
Druhé kolo žádnou výsledkovou bombu nepřineslo, hlavní favorité vyhrávali s výjimkou velmistra Vološina, jemuž odolal Šimáček. Bez ztráty bodu zůstává šestnáct hráčů.
Od soboty 4. do neděle 12. července se v Náchodě utkává 104 šachistů v 7. ročníku NIKI Openu, který se letos chlubí cenovým fondem ve výši 175 tisíc Kč. První cena je po zdanení celých 50 tisíc! Ve startovní listině jsou velmistři Dydyško (BŠŠ Frýdek-Místek) a Vološin, pro nejž je to premiérový start za jeho nový klub ŠK AD Jicín. Dále startuje šest IM, mezi nimi loňský vítěz Jiří Jirka a nám dobře známý Martin Petr (Polabiny), a devět FM.První kolo dlouho probíhalo podle papírových předpokladů, ale stále více se v kuloárech hovořilo o partii na 7. šachovnici, v níž IM Jirka čelil bílými hrajícímu Božidaru Ivekovičovi. Třináctiletý Chorvat s elem o 500 bodu nižším stále stál výborně, Jirka se dostával do časové tísně, snažil se marně odvrátit svou kapitulaci a tak bylo na světě velké překvapení! Jiným "slabším" se podobný husarský kousek nepodařil, ale i remízy byly úspěchem proti IM Petrovi a FM Karlíkovi.
Ivekovičové, kterých hraje v turnaji sedm (!) si zásluhou dívek Anny a Tihany připsali dvě nečekané půlky a tak jejich zájezd (nebo nájezd?) začal čtyřmi body, prohráli jen dva "neelisti". Uvidíme, jak se jim bude dařit dále.Turnaj mužete sledovat na jeho webové stránce.
Jirí Bielavský, 6. 7. 2009Jiří Bielavský, 3. 7. 2009
Jaroslav Čáp, došlo 2. 7. 2009
Den 3. červenec je významným datem v historii Hradce Králové. V osudovém roce 1866 byla téhož dne nedaleko bývalé c. k. vojenské pevnosti svedena rozhodující bitva ve známé rakousko – pruské válce. Toto jinak smutné výročí raději ponechejme vojenským historikům a nadšencům, kteří si ho každoročně připomínají na legendárním bojišti na Chlumu, a věnujme se raději pouze těm naším napínavým kláním, jež probíhají jen mezi dřevěnými figurkami na černobílé šachovnici a za tikotu šachových hodin.Přesně 3. července 1879 (ve čtvrtek) se v Hradci Králové ustavil šachový spolek. Toho dne se v bývalém královském věnném městě konala valná hromada (podle dochovaného zápisu) „Šachovního klubu“, kterou svolali zástupci přípravného výboru a patrně hlavní iniciátoři akce – Bohumil Červený a J. Šolc. Podle určeného programu byli na ní oficiálně zvoleni první funkcionáři klubu, a sice starostou „spolku Šachistů“ se jednomyslně stal již zmíněný Bohumil Červený (zřejmě ročník 1853 a syn V. F. Červeného, zdejšího továrníka na výrobu hudebních nástrojů, od 1882 majitel loutkového divadla), členy výboru František Pajkr, Vojtěch Götschner (Göčner) a Karel Fiala, náhradníkem Josef Šolc, revizory účtů Jaroslav Doležal a Antonín Hašek. Tomuto aktu, jenž definitivně potvrdil právní a faktickou existenci spolku, předcházely nezbytné úřední procedury. Již 12. června 1879 byl sepsán návrh stanov „Spolku šachistů“, které vzápětí (22. 6.) úředně potvrdilo tehdejší c. k. České místodržitelství v Praze. Vznikl tak (jak je doteď známo) nejstarší český šachový spolek na tehdejším českém „venkově“ (soudobě myšleno mimo Prahu).
Tento počin nebyl nijak nahodilý. Podle dosud získaných informací „pěstovali královskou hru“ (nejen v praktické hře, ale zejména tehdy populární úlohy) od počátku 70. let četní studenti tamního gymnázia (tehdy umístěném v budově bývalé jezuitské koleje na Velkém náměstí). Mezi nimi vynikal zejména Jan Dobruský (ročník 1853, rodák ze Skutče, který přišel z chrudimského gymnázia, později proslulý zakladatel české úlohové školy), jemu zdatně sekundovali František Moučka (budoucí šachový publicista), Jan Pilnáček (pocházel z další známé rodiny hradeckých měšťanů, sám rovněž známý úlohář) a František (Svobodin) Pajkr. Podle vzpomínek známého spisovatele a rovněž soudobého (1867 – 1871) hradeckého studenta Aloise Jiráska z Hronova (viz jeho knižní vydání Z mých pamětí) panoval na gymnáziu i ve městě čilý společenský ruch a vlastenecké cítění, nadto od poloviny roku 1870 se okresním hejtmanem v Hradci Králové stal osvícený muž, baron Ludvík Malovec (Malowetz) z Malovic, který měl pro šachovou hru velké pochopení (jak se podařilo zjistit v dalších soudobých pramenech, sám hrával korespondenčně na slušné úrovni). První tři výše jmenovaní studenti (Dobruský, Moučka a Pilnáček) sice po absolvování gymnázia odešli z Hradce Králové na univerzitní studia do Prahy, ale zůstal zde zmíněný Pajkr, jenž byl považován za silného hráče i dobrého úloháře a který kolem sebe postupně shromáždil další zájemce.Kromě zápisu z ustavující schůze se dochovaly stanovy šachového spolku, které byly vytištěny 29. června 1879. Tento právně závazný dokument samozřejmě podléhal „zákonu o spolčování“, jenž soudobým českým jazykem blíže rozváděl na čtyřech vytištěných stranách v podobě 28 ustanovení (paragrafů). Úvodní text prvních šesti odstavců náležitě objasňoval základní činnost a organizaci nového spolku:
„§ 1. Účel spolku.§ 2. Prostředky.
K dosažení účele toho kupuje spolek odborné časopisy a knihy a půjčuje takové členům svým. Schází se v místnostech ustanovených ku zábavám šachovým, pořádá sjezdy, turnaje a zápasy šachové o ceny.
§ 4. Práva členů.
Každý člen má právo:
a) navštěvovati místnost, užívati inventáře spolkového a účastniti se zábav, sjezdů, turnajů a zápasů šachových o ceny, spolkem pořádaných.
b) rokovati a hlasovati ve valné hromadě.
c) voliti a volen býti.
d) činiti dotazy a stěžovati si buď výboru neb přímo valné hromadě.
e) v souhlasu s třetinou všech členů o svolání valné hromady žádati (viz § 7.).
f) nahlédnouti do písemností spolkových.
§ 6. Členem přestává býti:
a) kdo vystoupení své výboru ohlásil,
b) kdo příspěvkem po tři měsíce zastál,
c) kdo valnou hromadou po návrhu výboru vyloučen byl.“
Takto oficiálně vznikl Spolek českých šachistů v Hradci Králové, jenž podle dochované knihy zápisů ze schůzí (která spolu s citovanými stanovy je dnes uložena ve Státním okresním archivu Hradec Králové) vyvíjel aktivní činnost nepřetržitě až do roku 1887.
LiteraturaVladimír Velecký, 15. 6. 2009
Novinkou je, že naším krajem prochází dělení mezi skupinou C a původně moravskou skupinou D, která se však stále více stává skupinou východočeskou - vedle Pandy jsou do ní zařazena čtyři družstva z Pardubického kraje a proslýchá se, že v další sezóně se do ní dostane další naše družstvo.
Současně byl zveřejněn termínový kalendář. Soutěže začnou 11. října (1. liga, náš KP, případně regionální přebory) a 18. října (2. liga, naše KS) a skončí 11. dubna (1. liga, KP, příp. RP) a 18. dubna (2. liga, KS). STK KHŠS uvažuje o využití volného termínu 20. prosince pro krajskou soutěž, v tom případě by KS skončila o tři týdny dříve 28. března.Jiří Bielavský, 7. 6. 2009
Znáte to, mezi námi chlapy, slovo dalo slovo a pak už se s pomocí šachového citu pro strategii pomalu vytvářely podmínky pro dosažení našeho cíle. Kdo je ženatý, tak ví o čem mluvím. Představa krásné procházky po nejkouzelnějších místech a zákoutích stověžaté Prahy, včetně společné večeře, bylo lákadlem, kterému snad žádná žena neodolá.
Na Kampu jsme dorazili s hodinovým předstihem. Zápas se měl konat v sále s nádhernou vnitřní architekturou a pohodlným hotelovým komfortem. To se také potvrdilo, hned v Rytířském sále na nás dýchla ta pravá atmosféra. Milé hostesky, historické prostředí a známé tváře šachového nebe, nás příjemně naladily na očekávaný zápas. Zde jsme se setkali i s panem Kaválkem, který ochotně souhlasil s pořízením drobné vzpomínky.Mrkněte se na ni sem!
Po přednášce přišlo na řadu 5. kolo zápasu mezi velmistrem Davidem Navarou a velmistrem Vasilijem Ivančukem.Slavomír Kožúšek, 31. 5. 2009
V úterý 26. května se konala další schůze VV ŠSČR. Poprvé bylo místem setkání Brno, konkrétně Dopravní stavby, kde šéfuje šachový patriot Vlastimil Chládek, který se představil jako dobrý hostitel. Na schůzi byli přítomni všichni členové VV. Program byl jako tradičně nabitý a jen o pár minut se podařilo ukončit schůzi před půlnocí.
O čem se především jednalo? Nejdůležitějším jsou vždy peníze, ty sice nebyly na programu jako bod číslo jedna, ale mluvilo se o nich v každém bodu programu. V současné době „očekává“ ŠSČR od Sazky cca 1,6 milionu Kč, nikdo však neví kdy a v jaké výši peníze dorazí. VV především z tohoto důvodu rozhodl, že se pro rok 2010 nebude konat Polofinále přeboru ČR, ale otevřené finále, kam budou mít postup i krajští přeborníci. V roce 2011 je již plánováno uzavřené finále. Nový hospodář Rostislav Svoboda informoval o převodu hospodaření, zmínil některé nepříjemné věci, jako např. poplatky, které hradíme na ČSTV – za účetní položku 29, -.Kč za zaúčtování DPP dokonce 75,- Kč. Paní, která má na starosti šachy, má i dalších 15 sportovních svazů, což je jistě velký nápor. Situace ohledně příjmů ŠSČR je nejistá, na což má vliv nejvíce Sazka a také nestabilní politická situace. Předseda V. Sejkora si nechal odsouhlasit snížení odměny o 1/3, kterou se rozhodl věnovat jako příspěvek především reprezentační mládeži.Poměrně závažný dokument, o němž byla podána informace, je rozhodnutí soudu v Lausanne, který na žádost šachové federace Turecka rozhodl o zrušení 4 turnajů - ME mužů a žen 2009, ME klubů a ME mládeže. ECU (Evropská šachová federace) by se měla odvolat, ale jaké a kdy bude finální rozhodnutí nikdo nedokáže ani odhadnout. Velmi kladně byla hodnocena Extraliga žen, a to nejen z české ale i slovenské strany. Příští rok by tato akce měla pokračovat. Je jistě škoda, že se přeboru neúčastnil reprezentační trenér ženského týmu.
Pozitivně hodnotím rozhodnutí VV o Ročence (na konferenci jsem neúspěšně navrhoval, aby byla alespoň v elektronické podobě), která pravděpodobně vyjde před začátkem soutěží družstev. Náklady na cca 2000 ks by měly být do 100 tis, něco se snad podaří pokrýt z reklam. Ročenku by měl dostat každý oddíl.VV po drobných úpravách schválil termínový kalendář. Ke změně může dojít ještě u Extraligy a to s ohledem na neznámý termín ME jednotlivců.
VV diskutoval nad malým počtem partií, které musí sehrát hráči základní sestavy, pro hráče, kteří jsou na soupisku doplněni, toto kvótum neplatí vůbec. Je reálné, že se toto do budoucna zvýší. Diskuse byla také nad výsledky ankety STK ohledně hracích dní, struktuře soutěží, priorit, cizinců, atp.Pro trenéry je jistě dobrá zpráva, že na webu ŠSČR byl vyvěšen v elektronické podobě zpracovaný Základní šachový výcvik začátečníků – učební text pro trenéry 4. tříd. Jedná se o dopracovanou brožuru z roku 1986 a jistě pro nikoho není novinkou, že jedním ze dvou autorů je „náš trenér“ Evžen Gonsior.
V den schůze byla na sekretariát doručena žádost TJ Hronov o převod hráčů z Polské federace na Českou federaci. Projednat to však musí nejdříve komise, což by mělo to být formální, dále musí být souhlas polské federace, ale horší bude poplatek FIDE, který je 130 Euro za hráče a hradit by ho měl pravděpodobně oddíl.Zajímavé bylo sdělení předsedy TMK o tom, že od roku 2011 budou muset s reprezentačními výpravami cestovat jen trenéři s licencí, jejíž vydání však znamená úhradu několika set Euro a platná bude jen na dva roky.
Pozitivně byla pro propagaci šachu hodnocena akce Pražské šachové agentury, která v tomto týdnu pořádá utkání Ivančuk – Navara v rapid šachu, jehož součástí je i bohatý doprovodný turnaj.V. Sejkora podal informaci o uzavření smlouvy s firmou Top-pojištění, která na základě internetového pojištění (majetku, povinného ručení, cestovního pojištění, havarijního) odvede na šachový svaz určité procento z objemu uzavřených pojistek (dle mých odhadů by stačilo, kdyby si každý registrovaný šachista uzavřel alespoň povinné ručení se svou pojišťovnou přes Top- pojištění, tak by se v budoucnu nemusely platit roční registrační poplatky).
Příští schůze VVŠSČR se uskuteční v Pardubicích na přelomu července a srpna a můžeme jen doufat, že v oblasti financí budou podány pozitivnější zprávy.Jaroslav Šmíd, 27. května 2009
V souběžně hraném turnaji dvojic nejmladšího žactva (ročník 2000 a ml.) má hrát 37 týmů, z našich oddílů se přihlásil jen Ortex Hradec Králové se dvěma dvojicemi. Z pohledu kraje je to podobný ústup jako v hlavním turnaji, loni hrálo našich dvojic pět. Ortex bude usilovat o zlepšení loňského 15. místa.
Jiří Bielavský, 27. 5. 2009Na výborném čtvrtém místě byl jediný zástupce našeho kraje ŠK AD Jičín, jehož sestavu vedla hostující jihlavská WFM Eva Kulovaná (4,5 bodu/7). Druhou šachovnici hájila Adéla Zákoucká (4,5 bodu) a na třetí Kateřina Malíková (3,5 bodu). Za čtyři vítězství a tři porážky obdržely 12 zápasových bodů. Soutěže se účastnilo 12 družstev.
Jiří Bielavský, 22. 5. 2009Jiří Bielavský, 19. 5. 2009
K zveřejnění příspěvku "Šachy - hra královská" nám dalo svolení liberecké nakladatelství Bor, v němž sborník vyšel, za což mu děkujeme.
Jiří Bielavský, 16. 5. 2009Jiří Bielavský, 16. 5. 2009
Turnaj obohatil ve středu přednáškou na téma skladbový šach vsetínský patriot Stanislav Juříček, který také prezentoval svou knihu „100 let šachu na Valašsku“.
Doplňkové turnaje – Krajský přebor ve Fischerových šachách, do kterého většinu cen dodal Český rozhlas Hradec Králové, se stal kořistí Luboše Jedličky, který tak obhájil svůj loňský titul. Přetahovaná v bleskovém turnaji, který hrálo i díky příjezdu především hráčů ze Dvora Králové nad Labem a Náchoda „šachových 64 účastníků“ vyzněla nejlépe pro Martina Vacka, druhý skončil Tomáš Vojta a třetí Jan Jüptner, který neuhájil náskok, když v posledním kole dostal ostudný mat. Záštitu cenami převzal T- Mobile.Svou premiéru rozhodčího si odbyl na výbornou Milan Borůvka, kterého jistě mrzí několik kontumačních partií a také dva Nokia gambity (prohry na mobil). Jinak hráči rozhodčím činnost tradičně ulehčili – řešit se nemusela jediná problematická situace.
Role přepisovatele zhruba 500 partií do elektronické podoby se ujal Milan Borůvka již v průběhu turnaje. Nebude to mít jistě jednoduché rozluštit po některých hráčích jejich úhledný zápis, nelehké bude dávat do kupy i rozdílný počet tahů (osobně jsem viděl v 60 tahové partii rozdíl 5 tahů a to u soupeřů s ELO kolem 1900). Slíbil, že to zvládne do měsíce, tak mu přeji příjemné luštění …Častou otázkou účastníků bylo jak příští rok. ANO i příští rok se turnaj bude konat, pokud ne na Protěži, tak o 200 metrů dál na Siréně, kde již letos bydlela část hráčů. Kalendář však příští rok bude proti šachistům, svátek vychází na víkend.
A teď trochu ke stínům turnaje, protože nic není tak růžové jak se zdá:Jaroslav Šmíd 11. května 2009
Jiří Bielavský, 8. 5. 2009
V Openu mají po 4. kole plný bodový zisk dva hráči, turnajová 11 Jindřich Vochozka (Slavia HK) a sedmnáctka Daniel Kučera (ŠK Jilemnice). Na záda jim dýchají Ilja Mareš (Lípa) a Lukáš Onderka (Spartak Vlašim), kteří ztratili po jedné remíze.
Je velkou škodou, že KPJ seniorů se účastní pouze 4 hráči, dva z nich Honza Kohout a Mirek Martinovský se utkali v tvrdém souboji ve třetím kole. Šťastnější byl s bílými hrající jičínský borec. Dalšími seniory v turnaji jsou nestárnoucí Vilém Neubauer a Ladislav Vlasák. Ještě hůře je obsazena krajská kategorie žen, do které poslal zástupkyně pouze ŠK Lípa - v hlavním turnaji hraje Misha Veselá a v Openu Jana Šretrová. Radost nedělá ani počet juniorů do 20 let. O přebornické medaile si totiž mezi sebou rozdají Tomáš Kracík, Martin Vesecký a Václav Kouba, jediní tři, kteří hrají v hlavním turnaji.O ambicích jednotlivých hráčů hodně napoví zítřejší sváteční dvoukolo, utkání začínají v 9 a v 18 hodin.
Jaroslav Šmíd, 7. května 2009Jaroslav Šmíd, 6. května 2009
RP východ Družstvo pokuta Kč Provinění TJ Loko Trutnov B 200 nezaslání zápisu utkání TJ Náchod D 300 nenastoupení hráče - Vančák RP západ bez pokut RP sever bez pokut RP jih bez pokut KS východ Slovan Broumov B 900 nenastoupení hráčů - Štěpán, Škoda, Kulhánek KS západ TJ Dvůr Králové nad Labem B 300 nenastoupení hráče - Čeřovský ŠK HSM Trutnov (odvolání) 300 nenastoupení hráče - Neubauer ŠK HSM Trutnov 500 nesehrání dvou partií - Špetla Krajský přebor Slovan Broumov 600 nenastoupení hráčů - Dostál, Miler TJ Dvůr Králové nad Labem 300 nenastoupení hráče - Špaček TJ Dvůr Králové nad Labem 200 nezaslání partií ŠK AD Jičín B 300 nenastoupení hráče - Kříž TJ Slavia Hradec Králové C 300 nenastoupení hráče - Přibík TJ Slavia Hradec Králové C 500 hrubé porušení sportovních řádů TJ Náchod A 200 hrubé porušení sportovních řádů TJ Náchod C 500 nesehrání dvou partií - Machek David Hepnar 200 hrubé porušení sportovních řádů Součet za jednotlivé oddíly: Kč Slovan Broumov 1500 uhrazeno TJ Dvůr Králové nad Labem 800 uhrazeno ŠK AD Jičín 300 uhrazeno TJ Slavia Hradec Králové 800 uhrazeno TJ Náchod 1000 uhrazeno TJ Loko Trutnov 200 uhrazeno ŠK HSM Trutnov 800 uhrazeno David Hepnar 200 uhrazeno Celkem 5600 Jan Slavík, 28. 4. 2009 Pokuty KM za soutěže družstev Sokol Hradec Králové 200 nenastoupení hráče základní sestavy v KPDMlŽ - uhrazeno Jiskra Česká Skalice 200 porušení propozic KSŽD - sestavy v utkání bez mladšího žáka uhrazeno Jiří John, 9. 5. 2009
Po vynikajícím výkonu v základní části, kdy dlouho vedli a nakonec, po zaváhání v posledním kole, skončili ve skupině druzí, přijeli s ostatními bojovat o medaile.
Důkladnou přípravu na vynikající soupeře z Moravy poněkud narušil úraz Elišky Johnové, která musela, proti všem plánům, sledovat mostecké boje pouze v on line přenosu z domova.I v poněkud improvizované sestavě podali Hořičtí skvělý výkon a dvěma vítězstvími, s družstvy Orlové a Havířova, se dostali na medailovou pozici. Ve zbylých dvou zápasech však, po dlouhém a vyrovnaném boji, podlehli favoritům z Brna a Frýdku-Místku.
Za skvělý výkon zaslouží pochvalu a poděkování Michal Šrejber, který získal na první šachovnici 5,5 bodu z 11 a byl pouze krůček od vítězství s nejlepším hráčem soutěže, IM Vojtou Plátem, Tomáš Kraus, který na druhé šachovnici získal 7 bodů z 11, byl jedním z našich nejproduktivnějších hráčů, spolu s Jakubem Šafaříkem (7/11), který zazářil zejména v posledním zápase s Frýdkem, Ondřej Hubáček (5/10), který na třetí šachovnici jediný dokázal uhrát celý bod s vítězi z Brna, Jiřina Prokopová (6/10), která byla okrasou našeho družstva a že umí i šachy, předvedla zejména v posledním zápase nádherným matovým útokem, David Dvořák (3/5),který byl solidní oporou, Petr Tázlar (3,5/5), jehož forma strmě vzrůstá a v příští sezóně určitě nezůstane náhradníkem a Eliška Johnová (2/2), která sice nastoupila jenom dvakrát, zato však v obou partiích s přehledem zvítězila.Velikou zásluhu na skvělém výsledku družstva má muž, stojící trochu v pozadí, Ing. Evžen Gonsior, nejezdící s družstvem na zápasy, zato však vše z povzdálí bedlivě sledující a usilovně pracující na vynikající přípravě všech členů týmu. Takové, po níž dokázali hrát vyrovnané partie s papírově silnějšími soupeři v individuální péči špičkových trenérů.
Jemu patří veliký dík nás všech.
Jiří Bielavský, 3. 5. 2009
V EL hrály rekordní tři naše oddíly. Jiskra Hořice na druhý pokus dokázala postoupit do finále A, v němž se střetla se čtyřmi moravskými týmy. Nakonec obsadila ve finálové osmičce krásné 5. místo. Mistry republiky se stala mládež Lokomotivy Brno před BŠŠ Frýdek Místek, třetí byly Klatovy.
Finále B o sestup hrála Panda Rychnov, která ho vyhrála (celkově 9.), a Jiskra RMSK Nový Bydžov. Ta měla úlohu velmi těžkou, bojovala srdnatě a téměř se zachránila. Celkově skončila 13. se stejným počtem bodů jako 12. zachránivší se Boršice, rozhodl jeden jediný bod ve skore.V 1. lize dorostu v Hlušicích bojovala tři naše družstva. Nejlépe si vedl Sokol Hradec Králové, s 20 body skončil na pěkném 5. místě. Na 8. místě soutěž dohrála Jiskra RMSK Nový Bydžov B (12), hned za ní byla 9. Panda Rychnov B, jíž by 11 získaných bodů mělo stačit na setrvání v soutěži. Soutěž suverénně vyhrál Liberec.
Podle výsledků lig a KP by příští rok měly hrát dva týmy v EL (Hořice a Panda Rychnov) a pět družstev v 1. lize dorostu (Nový Bydžov A a B, Sokol HK A a B, Panda Rychnov B).Jiří Bielavský, 27. 4. 2009
DodatekJiří Bielavský, 4. 5. 2009
O zveřejnění reakce na článek pana Schaffera požádal vedoucí družstva Rychnova pan Kožúšek. Můžete si ji přečíst zde. Pro případnou další diskusi odkazuji na stránky obou oddílů.Jiří Bielavský, 7. 5. 2009
Přestupní poplatek je nutno zaslat na konto Šachového svazu České republiky č.ú.: 1721907504/0600, variabilní symbol: 35 + prvních šest čísel rodného čísla + 02. Ještě připomínáme adresu na zasílání žádosti o přestup: Šachový svaz České republiky, pracoviště Ostrava, Hornická 54, 709 80 Ostrava 1.
Pro připomenutí - Poplatek za hromadný přestup (5 a více hráčů) je 500 Kč a poplatek za změnu názvu oddílu činí 100 Kč.Konference upravila též Registrační příspěvek cizince dle čl. 5 Registračního a přestupního řádu ŠSČR. Za každého cizince registrovaného pro příští sezónu soutěží družstev činí registrační příspěvek 400 Kč za každou soutěž.
Ing. Jiří Krejnický, předseda OK ŠSČROrganizační komise vydala též seznam oddílů, které neuhradily registrační poplatky. V seznamu není žádný oddíl KHŠS.
Jiří Bielavský, 26. 4. 2009Jiří Bielavský, 23. 4. 2009
Jiří John, 19. 4. 2009
Co k tomu dodat? Předseda KM ŠSČR pan Fiala se po turnaji ve Štědroníně vyjádřil, že pravděpodobně znovu bude nutno jednat o zákazu podobných nesportovních praktik. Šachy jsou hra gentlemanů, nikoli soutěž v podrazech jak při samotné hře, tak při přípravě soutěží, což Panda jen v tomto roce několikrát předvedla. To by si měli v Rychnově rychle uvědomit.V hlavním FIDE Open turnaji si skvěle vedl Josef Jiruše (Slavia Hradec Králové), který ve více než 140členném startovním poli obsadil 9. místo, získal 6,5 bodu z 9. V témž turnaji se na 44. místě umístil Tomáš Kraus (Hořice) 5 bodů a 141. byla Petra Tobišková z Týniště 1,5 bodu.
V Turnaji nadějí H14 byl 20. Martin Šedivý (Nový Bydžov) 4,5, 33. Ondřej Heřman (Panda Rychnov) 4 a 39. Vojtěch Vávra (PŠS L. Bělohrad) 3 body. Vojtěch docílil vynikajího výsledku na to, že trénuje teprve od ledna tohoto roku!![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na krásně vyzdobeném pódiu se hrálo o medaile | Nová šachová naděje z PŠŠ Lázně Bělohrad - ostroměřský rodák Vojtěch Vávra | David Sucharda bojuje se slovenským hráčem | Volný čas vyplnily různé atrakce |
Ale vraťme se do Hostinného. Turnaj se zase velmi povedl, dobrá účast výborných šachistů z širého okolí, přebohatý cenový fond, výborná atmosféra, není divu, když po skončení jsem nejednou zaslechl pochvaly a "příští rok přijedu zase". Propagátor sportu v Hostinném a okolí, pan Šoulavý, by měl radost. Uveďme alespoň dva hlavní organizátory turnaje - pány Františka Svobodu a Petra Buchara, na nichž turnaj "stojí a leží", a dále velkou podporu turnaje od města Hostinné, která se projevila i tím, že turnaj již tradičně zahájil starosta města pan Klíma. Pro mne jako rozhodčího je důležité perfektní zabezpečení SwissManageru, o něž se dělí bratři Vaňátkovi, letos byl poprvé Jakub. Jsou opravdovými znalci programu a přitom nejsou šachisté!
Bleskový turnaj na 20 kol s 83 hráči (přesněji jednou hráčkou a 82 hráči), v němž bylo sehráno 820 blicek, samozřejmě vyprodukuje množství zajímavých situací, o pár z nich bych se chtěl se čtenáři podělit.Snad celou závěrečnou třetinu turnaje bylo v čele duo Michal Novotný (Polabiny) a Zdeněk Maršálek (Turnov). Postupně setřásli všechny své pronásledovatele a s bezpečným bodovým náskokem před nimi bojovali jen mezi sebou. Jedno se ovšem neměnilo - Novotný měl před Maršálkem náskok půl bodu, dokonce když Novotný remizoval, půlil i Maršálek. Až turnaj dospěl do posledního kola, v němž Novotný hrál se Záhorbenským a nevypadalo to s ním dobře, Záhorbenský měl převahu dámy proti věži. Novotný jen uhýbal před šachující dámou, Záhorbenský hledal cestu k výhře, nakonec měli oba soupeři jen vteřiny. Pět vteřin před koncem Záhorbenského času zasáhl osud - Záhorbenský se rozmáchl k dalšímu šachu dámou, ta mu vylétla velkým obloukem z ruky a zmizela pod stolem, obklopeným špalírem diváků. Maršálek sice hbitě jinou dámu Záhorbenskému podával, ten však už též zmizel pod stolem za svou pravou dámou. Jak partie skončila, je snad jasné!
Jako rozhodčí jsem si letos dost "zapískal", v paměti mám tři zajímavé případy. Asi nejtěžší bylo rozhodnutí v následující situaci: hráč A má dámu a několik pěšců, hráč B má jen krále. Hráč A šachuje dámou soupeřova krále, ten však v šachu zůstává. Hráč A to neregistruje, nereklamuje nemožný tah a tahem pěšce podruhé šachuje nebohého krále. Hráč B reklamuje nemožnou pozici. Po příchodu k partii vidím, že pozice s dvojitým šachem nemohla vzniknout v souladu s pravidly a po krátkém rozmýšlení vydávám verdikt.Druhá situace: hráč A má věž na proměnné řadě a pěšce před polem proměny, hráč B má jen krále. Hráč A posune pěšce na pole proměny, zvolá "to je dáma!", zmáčkne hodiny a soupeři spadne praporek. Hráč B reklamuje nemožný tah. Přicházím k partii, tentokrát mi je to jasné rychle.
Třetí případ, naprosto kuriózní. "Velký" hráč udělal během partie dvě krátké rošády! Stalo se to tak: černý měl na začátku prohozenou dámu a krále, ovšem s figurkou dámy hrál jako s králem a figurku krále bral za dámu. S dámou tedy zarošoval nakrátko, bílý mu to akceptoval, po pár tazích však přece jen mě přivolal na objasnění situace. Vidím černou dámu na g7, černého krále na d8, hráči mě ve shodě seznamují s tím, jak pozice vznikla. Protože není reklamace nemožného tahu, vše je "zahrané", ukazuji na figurku dámy a říkám "to je dáma" a pak na figurku krále "to je král - hrajte dál". Vracím se ke stolku rozhodčího, po chvilce mě opět přivolává bílý a tentokrát reklamuje nemožný tah. Černý totiž vyčistil prostor mezi králem na d8 a věží na a8 a pak si udělal krátkou rošádu na dámském křídle ...!Vždy si vzpomenu na dobrou radu nestora českých rozhodčích dr. Richarda Fischla: vyhýbejte se rozhodování bleskových turnajů! Mohu ji jen doporučit, ale i bleskáče někdo rozhodovat musí. A protože je turnaj bleskový, i rozhodování musí být bleskové, takže riziko šlápnutí vedle v situacích, které ani náhodou v pravidlech šachu nenaleznete, je značné. Třeba jsem to taky udělal. Máte-li svůj názor na řešení popsaných případů a zajímá-li vás srovnání s mými verdikty, klikněte si zde.
Jiří Bielavský, 13. 4. 2009Tak přece jen jsem šlápnul vedle, a to v prvním případě "dvou šachů". Za správné řešení, opírající se o posudky FIDE rozhodčího č. 1 pan Gijssena, děkuji předsedovi komise rozhodčích ŠSČR panu Palovskému, jehož jsem požádal o posudek. A jak to mělo být řešeno?
Hráč A dal šach, hráč B zůstal v šachu, hráč A nereklamoval, čímž připustil legálnost pozice, a dal legálním tahem další šach. Reklamace hráče B na nelegální pozici (kterou pravidla neznají) měla být zamítnuta. Postiženému hráči posílám omluvu.
Častěji se situace může vyskytnout v jednodušší versi: hráč A dá šach, hráč B ponechá krále v šachu, hráč A nereklamuje a udělá jiný tah, přičemž král hráče B zůstává v šachu, hráč B na to reklamuje nelegální pozici. Tato reklamace tedy musí být zamítnuta.
Jiří Bielavský, 23. 4. 2009
Známe mistra republiky, kterým je družstvo Mahrly Praha, soustředěné kolem naší jedničky Davida Navary, víme, že v příštím roce budou v Extralize startovat dva pardubické oddíly - Rapid a Polabiny, což bude dost zajímavé. V 1. lize bude startovat jediné družstvo z našeho kraje, a to Slavia Hradec Králové. Zajímavostí skupiny západ je sestup Lysé, která uhrála 14 bodů a přesto byla třetí od konce! Druhý náš tým, Panda Rychnov, se neudržel v prvoligové skupině východ a sestoupil.
V 2. lize budeme mít nejméně čtyři zástupce - Jičín, jehož naděje na postup z druhého místa byly zmrazeny právě nečekaným sestupem Lysé z 1. ligy a proto vítěz 2. ligy Lysá B své právo určitě uplatní, Slavii Hradec Králové B, Pandu Rychnov a ligového novice Lípu. Pátý náš tým Vrchlabí (10 bodů) je momentálně sice na 11. místě, ale hraje s posledním týmem tabulky Polabinami C. Ani vítězství však nemusí k záchraně stačit. Říčany (10. místo, též 10 bodů) hrají se Slavií B, doufejme, že Slavia splní roli favorita a Říčany zadrží. Desáté místo je ovšem také sestupové. Na 9. místě je Vyšehrad C (též 10 bodů), hrající s 3. Turnovem B. V dosahu Vrchlabí je i 8. Rapid Pardubice (12 bodů), který hraje se 7. Kolínem (13), též trochu ohroženým. Kdyby všichni favorité svá utkání vyhráli, Vrchlabí by poskočilo na 8. místo! Zajímavý závěr 2. ligy bude nejvíc zajímat 11. tým krajského přeboru Náchod B, který je s Vrchlabím svázán stejným osudem, a jeden tým ze současné krajské soutěže z 11. místa.Krajská soutěž je ovšem zajímavá hlavně námitkou Sokola Hradec Králové proti hráči Hronova Szablewskému. STK rozhodla ve prospěch Sokola a posadila ho do čela skupiny východ, Hronov se odvolal k výkonnému výboru KHŠS, na němž bude podle řádů definitivní rozhodnutí o tom, který z nich bude účastníkem KP 2009/2010. Doufejme, že verdikt padne brzy.
Jiří Bielavský, 2. 4. 2009Hlavními favority KPJ budou hráči s FIDE tituly, kterých je přihlášeno 5. Černým koněm může být trochu překvapivý loňský vítěz, ohromit však může i někdo další. Velký vliv na medailové umístění bude mít to, jak si hráči rozdělí síly v netradičním osmikolovém turnaji se dvěma dvoukoly.
Jak již bylo naznačeno v článku před měsícem, tak jsem rád, že mohu potvrdit jméno hlavního rozhodčího, kterým bude držitel II. třídy Milan Borůvka z Jaroměře. Ten se již ujal práce – startovní listiny obou turnajů naleznete na internetových stránkách na chess-results (odkazy jsou v sekci Jednotlivci – krajské a vyšší přebory jednotlivci).Změna nenastane jen v počtu kol, ale i v šachovém materiálu. Většina partií se bude hrát s figurami Staunton, hráči na prvních šachovnicích se budou utkávat na dřevěných šachovnicích. Samozřejmostí jsou již digitální hodiny na všech šachovnicích.
V OPEN turnaji je potěšitelná zpráva, že jedna třetin hráčů je mladších 18 let, méně však to, že skoro všichni jsou svěřenci Ondry Matějovského z Vlašimi … Necelá třetina účastníků v tomto turnaji je starší 60 let. Nejen v KPJ se můžeme tedy těšit na zajímavé partie.Neomezené nejsou jen hrací prostory, ale i ubytování. Kdo se přihlásil po 5. březnu bude bydlet na Siréně, která se nachází cca 250 metrů od Protěže a je o 50,- Kč na noc dražší.
Je jistě škoda, že se nestihly soutěže družstev (ligové ani krajské) zaslat k zápočtu na FIDE k 1.4.2009. Znamená to, že většina hráčů bude hrát s FIDE, které měli již na podzim před zahájením soutěží.Na viděnou 5. května v Janských Lázních se těší
Jaroslav Šmíd1. 4. 2009
O postup na toto mistrovství se utkají naši mládežníci na krajském přeboru v rapidu 28. 3. v Hořicích.
Jiří Bielavský, 19. 3. 2009Námitce se v plném rozsahu vyhovuje, hráč TJ Hronov Krzysztof Szablewski je pro soutěže KHŠS cizinec.
Odůvodnění:Zástupce oddílu TJ Hronov podal vysvětlení proti námitce řídícímu orgánu (STK KHŠS) ve lhůtě stanovené odvolacím řádem. Vysvětluje, že hráč Krzysztof Szablewski je veden pouze v databázi FIDE bez započtené partie a nikoliv na listině FIDE s příslušným osobním koeficientem. Podrobně uvedl rozdíl mezi vedením hráčů na listině FIDE a v databázi FIDE včetně způsobu zařazení jmenovaného hráče do evidence. Oddíl ho nepovažuje za cizince, protože nemá žádný koeficient a není veden v žádné listině osobních koeficientů FIDE. Je registrován v ŠSČR jako kmenový hráč šachového oddílu TJ Hronov včetně hrazení členských registračních poplatků. Jako člen TJ Hronov je také veden v databázi ŠSČR pod evidenčním číslem 32930. Z uvedených důvodů požaduje zástupce oddílu námitku jako bezpředmětnou zamítnout.
Členové STK KHŠS důkladně prošli veškeré materiály od obou stran sporu. Byla provedena kontrola databáze členů ŠSČR a listiny osobních koeficientů FIDE a rozhodnuto e-mailovým hlasováním podané námitce vyhovět v plném rozsahu. Registrační a přestupní řád považuje za cizince hráče, který je veden na ELO listině FIDE pod jinou federací než CZE. Krzysztof Szablewski, nar.15.3.1968, je veden pod polskou federací, zkratka POL, tudíž je pro soutěže ŠSČR a KHŠS dle tohoto řádu cizinec. V této věci není podstatná řádná registrace hráče v ŠSČR prostřednictvím šachového oddílu TJ Hronov.Hráč Krzysztof Szablewski jako cizinec nemá zaplacen registrační poplatek cizince pro krajskou soutěž, sk.východ ani není takto na soupisce označen. Šachový oddíl TJ Hronov tak porušil platné sportovně technické dokumenty Registrační a přestupní řád, Soutěžní řád ŠSČR a Propozice mistrovských soutěží družstev KHŠS 2008-2009. Všechny sehrané partie hráče Krzysztofa Szablewskiho se kontumují pro neoprávněný start a výsledky utkání Hronova v krajské soutěži sk.východ, ve kterých nastoupil, se mění takto:
- 1.kolo: Hronov-Vrchoviny 3,5:4,5 (původně 6:2), kontumace posledních tří šachovnic - 2.kolo: Broumov B-Hronov 2:6 (původně 1:7) - 3.kolo: Hronov-Panda RK C 4:4 (původně 6:2), kontumace posledních tří šachovnic - 4.kolo: Červený Kostelec-Hronov 4:4 (původně 1:7), kontumace posledních tří šachovnic - 6.kolo: Jaroměř B-Hronov 3,5:4,5 (původně 3:5) - 8.kolo: Spartak RK-Hronov 3:5 (původně 2:6)Uhrazený poplatek za námitku bude šachovému oddílu Sokol Hradec Králové vrácen, protože námitce bylo vyhověno.
Proti tomuto rozhodnutí je možné podat odvolání k Výkonnému výboru KHŠS doporučenou poštou do 16 dnů ode dne doručení tohoto rozhodnutí.
V Třebechovicích pod Orebem 12.3.2009Rozhodnutí STK mění pořadí na prvním až čvrtém místě tabulky (po 9. kole, bez záruky). Podle informací z Hronova se chystá odvolání, takže nic není definitivní.
1. Sokol Hradec Králové 24
2. TJ Hronov 20
3. TJ Sokol Vrchoviny 17
4. DDM Třebechovice 16
5. Jiskra Česká Skalice 13
6. Slovan Broumov B 13
7. Jiskra Jaroměř B 12
8. Spartak Rychnov n. Kn. 11
9. Panda Rychnov n.Kn. C 10
10. Sokol Červený Kostelec 8
11. Slavia Hradec Králové D 6
12. DDM Kostelec n. Orl. 4
jb