Královéhradecký krajský šachový svaz


ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA HLAVNÍHO VEDOUCÍHO + FOTOGALERIE – TÁBOR 2020

Tomáš Ulman, sekretář KHŠS - 25.8.2020

Závěrečná zpráva šachového tábora KHŠS – Portášky 2020

Termín: 16. – 23. 8. 2020

Počet dětí: 41

Počet vedoucích: 6

Tábor byl zahájen v neděli 16.8.2020 v dopoledních hodinách. Pobyt na chatě nám začal obědem. Děti byly ubytování v 1. a 2. patře horské chaty Portášky ve Velké Úpě. V této chatě probíhalo i stravování všech účastníků. Letošní tábor byl hodně ovlivněn opatřeními kvůli pandemii coronaviru, což ovlivňovalo i chod tábora. Na obědy jsme kvůli spoustě turistů chodili v rouškách, častěji jsme si myli ruce, museli jsme přetrpět měření teploty a častější dezinfikování.

První den byl věnován turnaji, který mohl zahýbat rozdělením dětí do výukových skupin. Večerní program patřil vyhlášení výsledků turnaje a seznamovacím hrám. Od druhého dne byl režim již více rozdělen. Ráno rozcvička, snídaně a po snídani výuka v jednotlivých skupinách. Následoval oběd, odpolední klid a odpolední program, který byl věnován nalezení odcizených odměn. Děti se inspirovali Sherlockem Holmesem a pomocí jeho metod se snažili vypátrat, kdo sladkosti zcizil. Po odpoledním programu následovala večeře a večerní program, který měl na starosti Luboš Roško. Proběhli šachové přednášky, turnaje, ale i odpočinkové aktivity.

V táborové hře si děti vyzkoušeli ohledávat místo činu, stopovat a zajišťovat důkazy, vyslýchat podezřelé, rozluštit šifru a na konec i dopadnout pachatele. Pachatelem byl k překvapení všech Tomáš Ptáček, který se po odhalení pokusil uprchnout a neprozradit, kde má svůj lup schován, ale byl děti dopadnut a pod nátlakem vše přiznal.

Celodenní výlet se uskutečnil ve čtvrtek. Původně byl plánován na středu, ale kvůli počasí jsme ho přesunuli. Děti byly rozděleny do 3 skupin. Nejstarší a nejsilnější šli nejdelší trasu, která vedla přes Sněžku, Luční boudu, Výrovku, Richterovi boudy a Pec pod Sněžkou zpět na chatu Portášky. Prostřední skupina se vydala také přes Růžohorky na Sněžku, ale na rozdíl od první skupiny se vydali opačným směrem po hřebeni na Pomezní boudy. Z Pomezních bud se kousek svezla autobusem do Spáleného Mlýna a pak již vystoupala přes Pěnkavčí vrch zpět na Portášky. Nejmladší skupina se vydala také na Sněžku, a z ní již přímou cestou zpět na Portášky.

V sobotu po nalezení odměn proběhlo vyhlášení nejlepších hráčů turnajů, každý vedoucí vyhlásil nejlepší hráče své skupiny, byli vyhlášeni nejlepší hledači z rozcviček a udělena byla další spousta cen. Každý účastník obdržel nějakou sladkost a věcnou cenu. Mezi věcnými cenami byly knihy, komiksy, hlavolamy, deníky, slizy, karty, Rubikovy kostky a mnoho dalšího.

Ze zdravotního hlediska byl taky tábor velice dobrý. 3x byla řešena nevolnost dětí, 3x odřenina, 1x štípnutí vosou a jedna boule na hlavě.

Věřím, že se dětem tábor líbil a nikdo neodjížděl domů zklamán. My, vedoucí, jsme si tábor velice užili a hodnotíme tábor jako povedený a přínosný. Obdiv patří všem, kteří to s námi zvládli (i náročný celodenní výlet) a věřím, že se příští rok s většinou dětí a rodičů opět setkáme.

Chtěl bych také tímto poděkovat všem ostatním vedoucím a trenérům, bez kterých by tento tábor takto povedený nebyl.

Tomáš Ulman
zdravotník a hlavní vedoucí tábora

Fotogalerie z tábora zde: https://taborkhss.rajce.idnes.cz/Tabor_Portasky_2020/